MOBIEL komt weer! „EILAND IN DE MIST" Grenswijziging geen oplossing van het Leidse probleem NIEUWE LELDSCHE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 Alphen aan den Rijn Zingende en blokfluitblazende jeugd in Nutsgebouw JN het stampvolle Alphense Nutsgebouw gaven het kinderkoor „Die 1 Singvögel", het dubbelmannenkwartet Euphonie, De Blokfluitgroep en het meisjeskoor De Lenteklokjes uit Katwijk aan Zee een (geanimeerde) uitvoering. De gebroeders Aad en Dirk van Vliet, die elk een deel van deze vocalisten en muzikanten onder hun leiding hebben, fungeerden om beur ten als dirigent en begeleider. Volgens de voorpagina van het pro gramma kwamen de Lenteklokjes uit Katwijk-Binnen (dit werd bij de aan vang vanaf het podium gerectificeerd) er stonden de heren Van Vliet als „direc tour" aangeduid. Ze zullen het vast grap pig gevonden hebben, naast die histori sche figuur met zijn ebbenhouten stok plus nikkelen knop te worden gezet Aad en Dirk van Vliet hebben samer in de Leidse omgeving een niet onbe langrijk deel van het amateur-muziek leven in handen. Waar ze samen optre den. zoals bij deze gelegenheid, wordt het duidelijk, dat ze elkaar heel goed verstaan en. hoewel iets verschillend in gesteld. beiden artistiek zeer verantwoord te werk gaan. Wat onder hun leiding iOt klinken komt, is kwalitatief goed. Men zou hoogstens van een routine- verschil kunnen spreken. Dit komt dan voornamelijk in de meerdere of mindere soepelheid van de voordracht uit. In elk geval schatten we de muzikaliteit Aad niet lager dan die van Dirk. Hij heeft het trouwens gepresteerd op het Rotterdamse concours een eerste prijs met 385 punten met zijn koor „Die Sing vögel" te veroveren. Daarover moet mei; zeker niet gering denken. De zang van deze vogeltjes klinkt uiter mate gedisciplineerd, aanvankelijk zelfs op het verstrakte af. En de zuiverheid, de uitspraak zijn te prijzen. Het muzikale leven begon echter pas in Roekoe vai Clemens Holthaus te trillen. En een nie verblekend zangspelletje als „De goed; koopvrouw" van Dalcroze met zijn frisse melodieën liep keurig en expressief, ge tuigend van de zorgvuldige voorbereiding Ook de (grote) Lenteklokjes deden het weer best. Hun programma was een uittreksel uit het Katwjjkse van vrijdag een-week-geleden. Wat we ervan hoor den. klonk echter minstens zo goed. „Als de dag met gouden glans" en „De vrolijke molenaar" troffen ons. bij voorbeeld, om de vlotheid, het rake treffen en de mooie klank. De Blokfluitgroep breidt zich blijkbaar voortdurend uit. Het was nu al een hele schare, die lang niet onverdienstelijk oude dansen en liederen blies. Een knappe uitvoering was, onder meer, de (gearran geerde) sopraan-aria uit de eerste cantate van Bachs Weihnachtsoratorium. Evangelisatieconcert Leger des Heils Het Leger des Heils in Alphen heeft in de afgelopen maanden veel middelen gebruikt om de inwoners te laten mer ken dat het er is. ..Maar." vertelde ons de bevelvoerend officier" luitenant P. C. v. d. Heu. ..de aktiviteiten voor het aanstaande week end zijn veel meer gericht op het hoofd doel van het Leger; Evangelieverkondi ging." Op zaterdag 17 november om 4 uur begint een mars van het muziekkorps uit Amsterdam, dat dit weekend een bezoek aan Alphen brengt. Vooraan gaan de meisjes met de tamboer ij ns. De route is; Thorbeckestraat, Hooftstraat Van Mandersloostraat P. Doelmanstraat Julianastraat, Wilhelminalaan. Burg. Visserpark, raadhuis. Omstreeks 4.25 uur wordt dan op de trappen van het raadhuis een openlucht concert ten gehore gebracht. Dat is de ouverture op het Evangelisatieconcert. In de Salvatorikerk wordt 's avonds om 8 uur een uitvoering gegeven, waar aan naast de reeds genoemde ensembles ook het Zaaiweekkoor meewerkt. Dr. P. L. Schooriheim, Open-Deur pre dikant te Leiden, spreekt over „Een souvenir van (blijvende) waarde". De leider van het Leger des Heilswerk in de afdeling centraal-Nederland, lt-kol. P. Deurloo. heeft de algehele leiding van deze avond. Het N.B.G. is vertegenwoordigd met een bijbelstand waar men als souvenir van dit Evangelisatieconcert een bijbel kan kopen. HAZERSWOVDE Burgclijke stand GEBOREN: Lambertine Agnes, d v F Fennema en J Keizers; Maria d v P van Leeuwen en M Luijten; Klazina Corne lia d v C H Binnendijk en M de Kort OVERLEDEN: Comelis van Aalst, 68 jaar. echtg v N Zekveld; Wilhelmina den Hertog, 83 jaar. wed van B Slap- Van Euphonie hoorden we met bijzon der veel genoegen een beroemde aria. annex jagerskoor uit de opera Martha (von Flotow). Alle muziekliefhebbers kennen deze melodieën; ze konden nu horen, hoe voortreffelijk de componist voor de stemmen heeft geschreven: in helder, levendig staccato en luchtige bouw. Hierbij kan Nico Hoogerwerfs „Vouw wijdingsvol uw handen" niet halen Het was een mooie avond, ongetwij feld door alle aanwezigen zeer gewaar deerd. Ze zullen daarom de vrij benauwde atmosfeer wel op de koop toe hebben genomen Joh. van Wolfswinkel Christenvrouwen Alphen-zuid hielden jaarvergadering In gebouw Nabij heeft de afdeling Zuid van de Christenvrouwenbond gis teravond de jaarlijkse huishoudelijke vergadering gehouden. De belangstel ling was minder groot dan gewoonlijk. Na de opening door de presidente, me vrouw K. R. Langeveld-Feringa volgden diverse verslagen. Mevrouw D. Buizert- Kamper gaf een overzicht van de acti viteiten in het afgelopen jaar. Er zijn 217 leden. De penningmeesteresse. mevrouw J. Hanemaaijer-Winkelman, had vorig jaar 1 november een batig saldo van f 114.76, maar dit bedrag was geslonken tot f 75.09 De uitgaven beliepen f 1307,09. Om draaiende te blijven, heeft men heel hard de baten van de handwerkclub, o.Lv.mej. G. v. d. Velden, nodig. De hoofdpropagandiste, mevrouw H. E. J. Grosheide-Sierink, vertelde, dat het jaar een ledenwinst van 19 bracht De WOUBRUGGE Aantal woningzoekenden bedraagt nu 64 Onder voorzitterschap van de heer P. R. R. Venhuizen werd in de bijzondere school maandagavond een ledenvergade ring gehouden van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje". Bij de bestuurs verkiezingen werden de heren FT. Brunt. J. van Reenen en P. G. Verkade herko zen. Wethouder Venhuizen gaf vervol gens een beschouwing over de gevoerde gemeentelijke politiek. Na de resultaten van de jongste ge meenteraadsverkiezingen toegelicht te hebben, kwam het punt woningbouw ter sprake. De gemeente telt thans 685 woon ruimten. waarvan 624 woningen, bewoond door 710 gezinnen. Statistisch is er een woningtekort van 14 procent, de werke lijkheid is iets lager. Het aantal woning zoekenden bedraagt 64, doch niet alle gevallen zijn urgent. Voor 1962 en 1963 zijn thans 25 woningen in aanbouw, er zijn plannen voor de bouw van 12 koop woningen in Hoogmade. Ondanks het vrij grote jaarlijkse ge boorteoverschot (±60), neemt de bevol king slechts zeer langzaam toe door het grote vertrekoverschot. Spreker ging na der in op het aardig gevorderde uitbrei dingsplan. het groeiende tuinderscentrum. Voorts zijn er plannen enkele polder wegen. na verbetering, in onderhoud te nemen. Belangrijk voor het snelverkeer zijn de plannen van de provincie, van Ofwegen tot het viaduct over rijksweg 4a een weg om de kom van Hoogmade aan te leggen. Ten slotte kwamen nog ter sprake de -ecreatie, elektrificatie en de financiële verhouding tussen ryk en gemeente. Collecte De opbrengst van de collecte ten bate van de verzorging van de oorlogsgraven de Klaprooscollecte, bedroeg ruim 91 gulden. Gereformeerde Bond In gebouw Immanuel zal woensdag voor de Gereformeerde Bond voorgaan ds Van der Kooi uit Noorden met als onderwerp: „Ons standpunt". Gelegen heid tot vragen stellen. Aanvang acht bate van het Protestantse bejaardente huis en een nieuw Hervormd jeugdge- bouw. bedroeg 2961 gulden. Beide in stellingen zullen de helft van dit bedrag ontvangen. CHR. ORANJEVERENIGING ALPHEN AAN DEN RIJN Deze keer met BOEIEND EN INDRINGEND. Dinsdag 20 en woensdag 21 nov. in het Nutsgebouw KAARTVERKOOP vrijdag 16 nov, van 19 tot 21 uur en zaterdag 17 nov. van 15 tot 17 uur in „Concordia". LEDEN f 1.— - NIET-LEDEN 2.—. propaganda moet echter niet alleen ge voerd worden door de commissie, maar door alle leden. Mevrouw A. v. d. Neut-v. d. Veer ver telde over het werk van het Magdalena- fonds, dat steun wil geven in dagen van ziekte, en het Albronda v. d. Nagelfonds dat financiële hulp wil verlenen bij aan schaffing van kunstledematen. Beide fondsen zijn landelijk. Mej. N. Bakker sprak voor de emigra tiecommissie. die, met de verminderde belangstelling, praktisch niets te doen had. Ze vroeg aandacht voor de bekende aktie „Weerzien overzee" waarin de christelijke emigratiecentrale en de N.C.R.(eis)V. samenwerken. Ook over de huisbezoekcommissie, waarvan mevr. J. Brouwer-de Langen hoofd is. rappor teerde zij. Er werden ruim vijftig be zoeken gebracht bij zieken, kraamvrou wen. jubilarissen enzovoort. De presidente vroeg tenslotte aandacht voor het werk in de plaatselijke vrou wenfederatie. die onder leiding van mevrouw J. Bruins Slot-Padding onder meer de collectedagen met algemeen doel organiseert. Daar geen tegenkandidaten waren ge steld, werd mevrouw Boot-v. d. Kemp als bestuurslid gekozen verklaard. Na de pauze werd de B.B.-film „De onzichtbare vijand" vertoond. In haar inleidend woord had de presidente stil gestaan bij Psalm 91. Zelfbescherming is nodig en ook tegen het atoomgevaar is wel wat te doen. Maar veilig is hij die in de schaduw der Allerhoogsten mag ver in de kerkzaal van de Martha- stichting te Alphen aan den Rijn werd gisteren een avond gehou den Over de ontwikkeling van de mensheid in de kunst. Er wa ren te bezichtigen tal van prach tige reprodukties, onder meer van grotschilderingen, magische maskers, en stenen bijlen uit Kongo en Nieuw-Guinea. De heer W. M. 0//ringa gaf met be hulp van kleurendia's tekst en Het architectenbureau Joh. Visser te Alphen heeft een plan gereed voor de bouw van een zesklassige openbare la gere school en een drieklassige Nutskleu terschool aan de Thorbeckestraat te Al phen aan den Rijn. Zodra de rijksgoed keuring is ontvangen, kan met de ver wezenlijking een begin worden gemaakt. De lokalen zijn aan de zijde van de Kromme Aar ontworpen (zuidzijde) aan een gazon, zodat de kinderen vanuit de klaslokalen het gezicht hierop hebben, hetgeen een zekere rust waarborgt. De grootte van het terrein heeft het moge lijk gemaakt alle lokalen op de begane grond te projekteren. De hoofdtoegang is aan de Leeuwerikstraat gelegen. De kinderen kunnen de school ook van het speelterrein af betreden. De kamer van het hoofd bevindt zich naast de hoofd toegang, zodat mede een goed overzicht op het speelterrein is verkregen. De speelplaats zelf, aan de Thorbeckestraat, wordt aan de westzijde afgesloten door een overdekte rijwielberging en ver warmingsruimte. Postzegelvrienden In Toor vergaderde gisteravond de af deling Alphen a d. Rijn van de Ned. Ver eniging van Postzegelverzamelaars. Het was een ruil- en contactavond met de afdeling Leiden. De gasten waren echter maar klein in getal. Toch kregen we de indruk, dat nogal aardig zaken gedaan Daar de voorzitter, de heer Pannevis, door ziekte niet aanwezig kon zijn, had de heer D. Binnenkamp de leiding. Het lid van de afdeling Alphen, de heer J. Aafjes vroeg aandacht voor zijn verza meling „Kinderen op postzegels". Vooral in de r.k landen verschijnen veel zegels met kinderopdruk, vooral van het Kind Jezus. In de Afrikaanse landen staan de kinderzegels veelal in verband met de klederdracht. De heer C. Koelewijn, van de oprich ting af penningmeester, zal per 1 janu ari om gezondheidsredenen zijn functie neerleggen.In de december bijeenkomst zal een hoofdbestuurslid een onderwerp behandelen. Vakantie In Tirol Leden van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Reis Vereniging hebben gisteravond in Centraal genoten van een kleurenfilm over Tirol. De film dienst van de NRV bleek erin te zijn geslaagd een goed beeld van de be faamde Oostenrijkse provincie te geven. Men kreeg zin er direct heen te gaan. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. J. F. van WinkeL LEIMUIDEN Gevonden voorwerpen Gevonden: Bril, donker montuur, waar op verfspetters: plastic regenjas; draag baar radiotoestel: bruine hond. Inlich tingen bij de rijkspolitie te Leimuiden. CHU Katwijk Zee beraadde zich op de verkiezingen T~\RS. D. F. van der Meij. lid va Tweede Kamer, hield gisteravond voor de C.H.-kiesvereniging in het jeugd huis een inleiding over: Op weg na; verkiezingen. Velen stellen de vraag, of de verkiezingen niet in betekenis minderen. De internationale politiek is belangrijk. Gaat ons land niet in bet» kenls achteruit daar de grote landen de lakens uitdelen 7 In de loop der eeuwen is internatio nale samenwerking voor elk land nood zakelijk gebleken. Landen die op eigen houtje doorgaan, moeten zich toch uit eindelijk aansluiten bij een organisatie Spreker doelde op Engeland en de EEG Zonder aansluiting geen toekomst. In het kader van deze samenwerking kan mer toch een politieke rol spelen. Welke betekenis hebben de komend» verkiezingen. Waarover gaat het? He gaat over de landspolitiek. Beoordeling beleid van het kabinet De Quay. Dit is het eerste kabinet na de oorlog zonder socialisten. De Partij van de Arbeid, op één na de grootste partij, is in de oppo sitie gegaan. Zij had erop gerekend, dat het kabinet De Quay een mislukking r.ou worden. Het kabinet echter t»x»nde een grote voortvarendheid. Spreker noemde vele positieve resultaten va kabinet De Quay, zoals de verlaging der belastingen (500 miljoen gulden) en betering van sociale wetten Bij de aanstaande verkiezingen de Tweede Kamer zal volgens spreker ook rekening moeten worden gehouden met. de uitslag van de verkiezing van d» Provinciale Staten dit jaar. Bij deze verkiezing heeft de landspolitiek rol gespeeld. Uit de mode Bij de samenstelling van de Tweede Kamer gaat het om de partijkeuze actieprogramma is nuttig, noodzakelijk. Van groter belang is evenwel het uit gangspunt van de politieke partij. Het is uit de mode een christelijke partij zijn stem te geven. Het doel van d<* C.H.U. het christelijke beginsel. De C H.U. een actuele partij, ook in de sMjd tegen het communisme. Vandaag de dag gaat de keuze tussen democratie en dictatuur AUTO VERHUUR -*■ B.M.W. DE LUXE DAF 750 •k BORGWARD COMBI Autorijschool en verhuur bedrijf D. PARLEVLIET Raad van VOORSCHOTEK In Voorschoten is gisteravond in de onder voorzitterschap van burge meester De Kool gehouden raadsvergadering het preadvies van B. en W. met ontwerp-besluit, inzake het voorontwerp van wet betreffende wijzi ging van gemeentegrenzen in de Leidse agglomeratie behandeld. Bij mon de van hun voorzitter hebben de vier fracties doen weten, dat zij geheel achter de door B. en W. opgestelde argumentering staan, zij het, dat bij enkelen nog wel behoefte werd gevoeld hier en daar ter versterking van die argumentering gedetailleerde wijzigingen aan te brengen. De heer Fortanier (KVP) stelde vast, dat dit grenswijzigingsvoorstl thans in de raad moet worden behandeld tegen de achtergrond van 't feit. dat Gedeputeerde Staten een voorstel aan de Statenleden hebben doen toekomen gelden ter be schikking te stellen voor het kanaliseren en verbreden van de Korte Vliet, zonder dat het gemeentebestuur van Voorscho ten hier in is gekend, terwijl tot op heden de Korte Vliet over haar gehele lengte voor de helft Voorschotens grondge bied is. Districtsbestuur Met klem wilde hij vaststellen, dat zijn fractie de oplossing van het Leidse pro bleem per se niet ziet in de vorm grenswijzigingen, doch veeleer in gemeenschappelijk overleg tussen Leiden cn de tot de agglomeratie behorende randgemeenten. Gelet op het feit, dat in ons land en speciaal in de Randstad Hol land nog steeds structuurveranderingen gaande zijn, moet ter oplossing van problemen van de Leidse agglomeratie van de Leidse problemen in het bijzonder aan een flexibele districtsbestuursvor ming verre de voorkeur worden gegeven dan aan de onherstelbare vorm van annexatie. De heer Fortanier vroeg zich af, waar om er zo'n haast moet worden gemaakt Laat men. zei hij. eerst een afwachten hoe de centrale overheid de problemen rond de andere en zo niet veel belang- rijkele agglomeraties denkt op te lossen (Spr. noemde de Rijnmond en het feit. dat de gemeente Leidschendam op basis van vrijwilligheid en in onderling overleg met de gemeentelijke instanties van Den Haag op Leidschendamse grond huizen bouwt voor Haagse ingezetenen). De De heer Fortanier zei van mening te zijn. dat twee z.i. belangrijke factoren een nadere beoordeling vragen, t.w. de ver breding van de Korte Vliet en het om streden gebied in het kader van de alge mene opbouw van de gemeente Voor schoten en haar taak in de Randstad Holland Korte Vliet hinderpaal De verbreding van de Korte Vliet tol 32 meter zal als argument tegen grenswij ziging een belangrijke factor worden Immers kan men nu zeker niet meer spreken van aansluiting van het omstre den gebied aan de woonwijken van Lea den, die in de Bos- en Gasthuispolder zijn gelegen en eens te meer zal dit water een barricade blijken te zijn v<x>r de toe komstige bewoners van de wijken Ste venhoven en Boshuizen. Dit brede water moet als een hinderpaal worden gezien voor allerlei communicatie en hef zal er de oorzaak van zijn, dat deze wijken zich nog meer op Voorschoten zullen oriënte ren dan voorheen was voorzaen. Een vergelijking zal naar de mening van spreker dan ook altijd moeten uitval len in het voordeel van de natuurlijke grenzen zoals deze nu zijn, namelijk de Korte Vliet en de Rijn. Er is steeds reke ning mee gehouden, dat in de in de om streden gebieden ontworpen wijken een groot gedeelte van onze eigen woning zoekenden ondergebracht zouden kunnen worden. Deze woningzoekenden behoren tot de minder draagkrachtigen en behoe ven een woningwetwoning of premiewo ning tegen een niet te hoge huur. De grondstructuur in de bedoelde wij ken is over het algemeen goed cn waai de schadeloosstellingen daar in verhou ding tot andere gebieden in Voorschoten per m2 laag zullen kunnen zijn, Is deze grond bij uitstek geschikt voor wontng- wetbouw en premiebouw, in tegenstelling thans, aldus spr. Hij achtte een vaarroute tot de wijken Bosgeest en Bijdorp I en I) Spreker adviseerde, bij het pre-advies die Motief verviel De heer Van der Wilde (Prot. Chr. zei. dat zijn fractie zich in de eerst plaats de vraag heeft gesteld, wat de minister van binnenlandse zaken nu cies met het toegezonden voorontwerp wet beoogt. De minister heeft zijn bedoeling als volgt geformuleerd: ,,In het ontwerp van wet (wordt) een beperkte uitbreiding van het grondgebied van Lei den voorgesteld, welke deze gemeente de mogelijkheid biedt, in de huisvestings moeilijkheden van de eigen bevolking te voorzien, doch de bestaansmogelijkheden de randgemeenten niet in gevaar brengt". Op dit punt is de probleemstel ling uitermate concreet en duidelijk af wijkend van eerder gemaakte plannen. Met name het motief, dat de ge meente Leiden voor het opvangen een deel van de Haagse „over spill" zou moeten opkomen is ver vallen. Voor het opvangen van deze overspill wordt thans de Leidse ag glomeratie aangewezen. In feite gaat het derhalve in het onderhavige wetsontwerp om een uitbreiding van het inwonertal van Leiden met der tig a veertig duizend personen als mede om vervangende woongelegen heid in verband met de noodzake lijke stadssanering. In de toelichting op het wetsontwerp wordt o.m. gezegd, dat Voorschoten door afstand van het door Leiden begeerde gebied bepaald niet in zijn bestaansmo gelijkheden wordt aangetast en dat daar- gebieduitbreiding van Leiden ten koste van Voorschoten aanbeveling ver dient. De voorgestelde gebiedsafstand Voorschoten en Zoeterwoude wordt deze gemeenten weliswaar vrij in grijpend doch bepaald niet fataal ge noemd. De gebiedsuitbreiding van Leiden daarentegen onmisbaar. Gevaar In het vage blijft, waarom nu juist de gebiedsdelen welke krachtens de in het ontwerp voorgestelde regeling naar Lei den zouden overgaan daartoe worden be- In de memorie van toelichting is de vraag onbeantwoord gebleven waar de 50 tot 70 duizend te verwachten vestigin. gen uit de Haagse agglomeratie zullen plaats vinden. Noord-Hofland en Steven- hoverv zullen een belangrijk deel van deze vestigingen moeten verwerken en hier door komt het voorstel toch wel in eer merkwaardig daglicht te staan. Immers in tegenstelling tot het in de mei van toelichting aangegeven uitgangspunt, zal indien dit plan wordt gerealiseerd daar waar voor Leiden zal worden ge bouwd, niet geannexeerd en daar waai voor Den Haag zal worden gebouwd, we' geannexeerd worden. De heer Van der Wilde vroeg zich af. of dit misschien komt omdat na alles wal is gepasseerd, de gedachte heeft postge- vat, dat er toch iets moet gebeuren. De voorgestelde annexatie met betrekking tot Voorschoten blijkt Indien men de zaak grondig bekijkt, geen enkele zin te heb ben. De opmerking, dat Voorschoten el ders in de gemeente nog voldoende ruimte voor woningbouw heeft is nog moeilijker te verteren. In totaal kunnen nog 1400 woningen worden gebouwd en gezien de kosten van de grond dreigt er het gevaar, dat juist de minder draag krachtigen te kort zullen komen. Voorschoten zal, indien de plannen doorgaan, bestuurlijk voor nauwelijks op te lossen problemen worden geplaatst, en zal geen kans krijgen de voorzieningen te treffen, die noodzakelijk zijn in ver band met de afronding van de gemeente De heer v. d. Wilde stelde ten slotte enige wijzigingen in de nota voor. Klakkeloos De heer Pels (P.v.d.A.) zei de moeite te hebben genomen het terzake dienende pre-advies van Leiden na te gaan. In dit stuk van 14 pagina's, trof hij de kwestie betreffende Voorschoten met 5 regels af gedaan. Er is hier sprake van een klak- oze grenswijziging, zei de heer Pels. mijn fractie is bijzonder teleurgesteld ;r dit ministeriële stuk proza. Hii voegde eraan toe, meer vrijheidsbeleve- iian deze minister te hebben ver wacht. Voorschoten is sterk op Den Haag georiënteerd. De laatst bekende gegevens hieromtrent zijn, dat 613 mensen in Den Haag werken en 257 in Leiden. Annexatie is een pre-historisch wapen, aldus de heer Pels. We dienen ons niet te beperken tot een radikaal neen zeggen op het voorontwerp, maar ook aanbieden, dat Voorschoten de bebouwing van de omstreden gebieden ter hand zal nemen HU zei van mening te zijn, dat Voorscho ten Leiden behulpzaam wil en kan zijn met instandhouding van eigen grondge- bied, en dat problemen in gemeenschap pelijk overleg kunnen worden opgelost. Ongewenst en onnodig De heer De Groot (WD) vroeg zich af of het om Leiden gaat of om de agglo meratie. In het laatste geval moet er een plan zijn, en dat nu juist is niet bekend. In het verleden is er sprake van een structuurplan geweest, maar de bespre kingen op dit punt zijn niet door Voor schoten afgebroken. Aannemende dat Voorschoten over 5 a 6 jaar zal zijn volgebouwd, rijst de vraag of wij dan een even tegemoetkomende houding zullen ondervinden als Leiden een betere grens dan een rijksweg 4b die er nog niet is en waarvan het tracé nog niet bekend is. De heer De Groot sprak van sterke aantasting van Voorschotens belangen en hij zei aan de ernst van het voorstel te moeten twijfelen. Zijns inziens zijn de voorgestelde wijzigingen gewenst noch nodig en zal de minister dit zeker inzien Zijn conclusie luidde: niet nodig, onge motiveerd en fataal voor Voorschoten. Na een uitvoerige beschouwing en be antwoording van de bij de sprekers gere zen vragen, stelde de voorzitter voo voorgestelde wijzigingen in het college te bespreken, en eventueel aan de hand daarvan een gewijzigde nota same stellen. De inhoud daarvan zal dan nog worden doorgenomen met de fractie voorzitters. Met dit voorstel ging mer akkoord. De I Na de pauze werd met algemene stem. men als voorzitter gekozen de heer L C. van der Marei. De heer D. van der Kwaak werd opgegeven voor het lid- maatschap van de Tweede Kamer. De leiding was in handen van de heer A Pronk. Dankstond Morgenmiddag om 2.30 uur en morgen, avond om 7.30 uur wordt in de christe- lijke geref. kerk een dankstond voor het gewas gehouden. Hoog en laag water Woensdag 14 november: hoog water 4.30 en 16.46 uur, laag water 4 30 en 12.38 uur. Philadelphia De oudervereniging Philadelphia houdt morgenavond kwart voor acht een bij eenkomst in de Zonnebloemschool. Me juffrouw dra. Goedman uit Leiderdorp hoopt te spreken over: Wie zijn wtf ouders in de wereld van onze kinderen? LEIDERDORP Harmoniekapel deed mee in concours De Leiderdorpse harmoniekapel heeft zaterdag onder leiding van dirigent J. F. S. Boelhouwer voor 't eerst deelgeno men aan het concours, dat in de Leidse 1 Stadsgehoorzaal werd gehouden. Unie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen had het concours georgani- De Leiderdorpse kapel behaalde 266 punten met een gemiddelde van 7,3. Ge zien het aantal nieuwe, jonge leden dat meespeelde, had men zich voor de op één na laagste klasse doen inschrijven. Voor plaatsing in een hogere klasse, een volgende keer, had men een gemiddelde van 8 moeten halen. Op het concours werden één verplicht en één vrij nummer gespeeld. ZOETERWOUDE Schoutenbrug in gebruik De Schoutenbrug te Zoeterwoude, bfl het begin van de Dorpsstraat, is gister middag in gebruik genomen. Burgemees ter Detmers reed hiertoe als eerste met zijn auto over de brug, al rijdend een rood-wit-blauw lint doorbrekend. Een lange stoet voor het rode stoplicht wach tenden volgde het voorbeeld van de burgemeester. Ondertussen betrof het hier nog maar een officieuze ingebruikneming. Pas als het gehele werk is voltooid, wordt de brug officieel geopend. De werkzaam heden verlopen nu vlot De uitvoerders verwachten voor de Kerstdagen gereed Zangavond In de Hervormde kerk werden giste ren opnamen gemaakt ten behoeve van een radio-uitzending van de N.C.R.V. op 14 december a.s. Medewerking ver leenden een zanggroep, het N.C.R.V.-ko per kwartet en Hans Boelee (orgel), Kees Deenik had de leiding. Er was veel be langstelling voor deze avond. Op verzoek van de heer Deenik zo» gen de aanwezigen ten behoeve van Ia schoolradio voorts Psalm 150 volgens de nieuwe berijming. KOUDEKERK A. D. RIJN Cursus voor huisvrouwen Daar steeds blijkt hoe nuttig en nood zakelijk het is als moeders van gezin nen enig begrip hebben van de bouw van het menselijk lichaam en van het verlenen van eerste hulp bij ongeluk ken en welke belangrijke taak zij op dit gebied soms in eigen gezrin kunnen ver richten, ligt het in de bedoeling van de afdeling Koudekerk aan den Rijn van de Nederlandse Vereniging voor EHBO een korte cursus te houden, waar bij de deelnemers enigszins vertrouwd zullen worden gemaakt met de belang rijkste organen in het menselijk lichaam, alsmede met de maatregelen tot hulp verlening. De cursus, die gratis wordt gegeven, zal uit een zestal lessen be staan en begint op donderdag aanstaan de, 's avonds om acht uur in de oude openbare school. Aanmelding kan plaats hebben bij de heren F. P. Geerlof, Ho- gewaard, A. J. de Witte, Dorpsstraat, en H. de Vries, Hogewaard. Opbrengst in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van het Klaproosfondi bnaoht ƒ87,77 op. TER AAR Nog steeds kassnijbonen aan de veiling Nog steeds zijn er (weliswaar niet veel) snijbonen uit de kassen. Evenab de prinsessebonen van deze kwaliteit worden ze best betaald. Als de kwaliteit maar behoorlijk is, wordt ook voor witte pronkbor.en goed geld neergeteld. Spruiten, waarvan de aanvoer nog flink konden de prijs niet handhaven. Vooral van de zijde van de export was de belangstelling ervoor minder goed. De kwaliteit en sortering blijven prima. Witlof, waarvan de aanvoer nog maar weinig groter wordt, ging in prijs om hoog, misschien nog ten gevolge van de schraalte. De kwaliteit was behoorlijk goed, de handel vlot. Tomaten (met nog grote aanvoer en heel goede kwaliteit) kregen matige belangstelling. De bin nenlandse handel is flauw, de export doet het ook kalm aan. Weliswaar gaat het grootste deel naar het buitenland, de vraag is niet sterk genoeg om verdere prijsstijging te veroorzaken. Andijvie blijft het behoorlijk doen, da kwaliteit is nog goed en de prijs be hoorlijk. Mooie verse sla uit de kassen ging goed weg tegen een behoorlijke prijs. De kwaliteit is prima. Komkom mers (kleine aanvoer) waren zeer ge vraagd, zodat de prijs boven de gulden per stuk uitkwam. Kwaliteit: heel goed. De prijs van bloemkool was ook goed, aanvoer en kwaliteit namen af. Andere koolsoorten kan men gemakkelijk af zetten tegen redelijke prijzen. Bospeen kan ook goed uit de weg en een kleine aanvoer van spinazie was duur. Nooit-Gedacht Uitslagen van de door Nooit-Gedadi* voor de onderlinge bordencompetitie ge speelde damw edstrijden: Jac. v. d. Starren—Ant. Hartveld 2—0. J. de BruynD. van Leeuwen 20. Nie- KalshovenB. de Bruyn 20, W. E* veilt Az—D. v. d. Snoek 2—0. W. J. d. StarrenW. Snaterse 20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4