Taak ligt in geest doelstellingen van Eis Der Spiegel afgewezen V.S. leverden voor vijf miljoen aan India Teveel onrust tijdens het Softenon-proces in Luik /ft een Het getal pi ZATERDAG 10 NOVEMBER 19 Cuba en het Rode Kruis: Directeur-eencraal O ijzig etentje. geeft visie (Van onze speciale verslaggever) „•De taak, die het Internatio nale Comité van het Rode Kruis A ji/-iji Fnir/nn in de kwestie Cuba op de schou- UUIi ders wil nemen, is, op zichzelf gezien, uniek. De bemiddeling, waarom is verzocht, kent in haar soort geen precedent. Toch is een en ander niet in strijd met de geest van de doelstellingen vanl het Rode Kruis, zoals deze het vorig jaar in de zogenaamde re soluties van Praag werden gede finieerd. Integendeel het past er allemaal precies in. Het Rode Kruis, dat -geboren is uit het ver langen om zonder onderscheid hulp te bieden aan de gewonden op het slagveld, tracht in zijn internationale en nationale hoe danigheid menselijk leed te voor komen en te verzachten, waar het ook gevonden wordt. Zijn doe] is leven en gezondheid te bescher men en eerbied voor de mens te waarborgen. Het bevordert bo vendien wederzijds begrip, vriendschap, samenwerking en duurzame vrede .tussen alle vol keren". Het is de directeur-generaal van het Nederlandsche Rode Kruis, de heer A. van Emden, die dit. als zijn strikt per soonlijke visie naar voren brengt. Niet temin verheugt hij zich er over dat zijn collega's in andere landen er net zo over denken. De heer Francois Poncet bijvoorbeeld, directeur-generaal van het Franse Rode Kruis, heeft, zo blijkt uit krantenknipsels, een soortgelijk geluid doen horen. gering dan ook ..gebonden" is. Of van de Liga het zelfde kan worden gezegd, is een vraag, die, zu.ver theoretisch, het zelfde antwoord uitlokt, doch die in de praktijk wel eens anders kan liggen. Wat dan is het Internationale Comité van het Rode Kruis? Het Comité be staat uit maximaal 25 Zwitsers, wat meteen al aanduidt dat het woord „In ternationaal" niet op de samenstelling, maar op de werkzaamheid slaat. Zijn voornaamste taken zijn hulpverlening aan slachtoffers van dc oorlog, zomede bescherming en verbreiding van de be ginselen van het Rode Kruis. Onpartij digheid, neutraliteit, onafhankelijkheid, vrijwilligheid, eenheid en algemeenheid -hier niet alleen onder menslievendheid. Het streven naar h voorkomen van een oorlog, of naar h opheffen van een situatie, die de w reldvrede bedreigt, is dan ook een 1 gisch uitvloeisel van het laatste begi sel, dat o.m. het bevorderen van e< duurzame vrede tussen alle volkeren i A. van Emden. directeur- van het Nederlandsche Roode Kruis. Het is volgens de heer Van Emden voor de hand liggend oat niet de Liga van Rode Kruisverenigingen, doch het Internationale Comité van het Rode Kruis de kwestie Cuba onder zijn com petentie heeft gekregen. Het eerste li chaam heeft voornamelijk een vredes taak; het tweede bijzonderlijk een logstaak. Bovendien is het zo er komt - niet uit. de mond van de heer Van Embden dat het Internationale Comité op generlei wijze aan welke (Advertentie) Bij de politie van Rome kwam zich een Amerikaanse toerist beklagen over de behandeling, die het perso neel van de ..Royal Night Club" hem had aangedaan. Hij had een souper besteld en de kwaliteit van het ge- bodene gaf hem reden tot grote tevredenheid. Toen echter de rekening kwam, de de Yankee wel een opmerking te mogen maken. Het eindcijfer voor het souper gaf namelijk 5.400 gulden te zien. Dat vond de overigens niet onbemiddelde Amerikaan wel wat te gortig en hij beklaagde zich bij de leiding. „Was het niet naar genoegen? Wilt u dan maar op staande voet dit eta blissement verlaten?" werd hem toegevoegd en voordat de weldoor voede man het wist, werd hij opge pakt en op straat gegooid. De Romeinse politie gaf de klager ge lijk en liet de Royal Night C'.ub" vijf dagen sluiten. Zuid-Vietnam heeft de diplomatieke „Ik ben blij", zo licht de heer VanI betrekkingen met Laos verbroken i Emden zijn persoonlijk standpunt I toe, „dat er op een gevaarlijk mo ment nog een organisatie bestaat die zó neutraal blijkt te zijn dat alle betrokken partijen er mee in zee wil len gaan. De bemiddeling, die is toe gezegd, moet worden geplaatst licht van het initiatief, dat vt Verenigde Naties is uitgegaan. Ook de Verenigde Staten en Cuba zijn hiermee akkoord gegaan." Bii de interviewer brandt dé vraag op de lippen: ..Het is duidelijk dat de Verenigde Naties uit onmacht hebben gehandeld. Wat ze zelf hadden moeten doen en ook van plan waren te doen, moest door twijfel aan neutraliteit en objec tiviteit vooral van de zijde van Cuba aan het Rode Kruis worden overgela ten. Is hier geen precedent geschapen voor een op z'n minst merkwaardige ontwikkeling? Zal men in de toekomst niet -meer deze kant opgaan?" Neutraal Postliume hulde voor mevrouw Roosevelt in VN De vlag van de Verenigde Naties wap perde vrijdag halfstok ter nagedachte nis van mevrouw Eleanor Roosevelt, er in de algemene vergadering werden de debatten onderbroken voor een speciale herdenkingsdienst. Diplomaten uit 110 landen namen minuut stilte in acht, voordat de Ame rikaanse ambassadeur Adlai E. Steven son haar posthuum hulde bracht vooi hetgeen zij in het belang der volkeren organisatie heeft gedaan. De president van de vergadering, Moehammed Khan, verklaarde: „Al haar werk weerspiegelt haar toewijding tot verrijking van het leven van men sen, waar dan ook. ongeacht ras. kleur of godsdienst. Mevrouw Roosevelt heeft ons een dieper begrip van de wereld gelaten". Sowjet-gedelegeerde Zorin zei, mevrouw Roosevelt „altijd trouw ge bleven was aan de overtuiging van haar man. die de noodzaak van goede be trekkingen tussen Amerika en de Sow- jetunie en van versterking van d« reldvrede steeds inzag". Tal van andere afgevaardigden spra ken eveneens van hun bewondering en waardering voor mevrouw Roosevelt, die wel eens „de eerste vrouw ve wereld" werd genoemd. Het stoffelijk overschot van me\ Eleanor Roosevelt zal zaterdagavond, naast dat van haar echtgenoot, ex-pre sident Franklin Delano Roosevelt, in de rozentuin van het landgoed van de Roo- sevelts te Hyde Park, aan de rivi- Hudson, ongeveer SO km ten no- van New York, ter aarde wordet steld. Inlichtingen: uw relsbt OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU" Rokin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188, Uitspraak Opperste Hof SPD: Strauss moet heengaan (Van onze correspondent in Bonn) Het Constitutionele hof in Karls ruhe, Westduitslands hoogste ge rechtshof dat moet toezien op de handhaving van de grondwetteiy ke rechten der burgers, heeft gis teravond arrest geveld in drie eisen van het nieuwsweekblad „Der Spiegel". Het heeft alle eisen van de hand gewezen. Der Spiegel had in kort geding het hoofdparket in Karlsruhe dat het justi tionele onderzoek van Der Spiegel leidt, willen dwingen ook de nog resterende 38 in beslag genomen redactie- en andere bureaus te ontruimen. Voorts hadden Der Spiegel-advocaten een bevel tot nalating van voorcensuur en de onmiddellijke vrij gave van in beslag genomen documenten, die geen verband houden met de land- verraadszaak, willen bereiken. Het hof, dat werd gepresideerd door de hoogste rechter der Bondsrepubliek, Mil ler, verklaarde, dat de kwestie va: voorcensuur alleen al daardoor is gere- feld dat de correctieproeven van het op nov. jl. verschenen nummer (dat vrij wel geheel was gewijd aan de Spiegel- actie zelf) niet meer zijn doorgelezen er. dat er geen gevaar bestaat voor een her haling. Voorts was het hof van mening dat er sóherp moest worden onderscheiden tus sen persvrijheid en de onvermIJdeIl)khe: den van een strafvervolging en dat een strafproces op zichzelf niet In strijd is met de persvrijheid. Het hof achtte zich evenwel niet competent In zo korte tyd over deze Ingewikkelde materie een ar rest te vellen aangezien hiermede zou worden vooruitgelopen op het proces dat eventueel voor het bondsgerechtshof te gen Der Spiegel zou worden gevoerd. De persdienst der sociaal-democratische partij heeft uit de beantwoording door de regering van de 18 schriftelijke en haast ontelbare mondelinge vragen over Der Spiegel-affaire in de Bondsdag de con clusie getrokken dat de Westduitse mi nister van defensie, Strauss, de verant woordelijkheid draagt van de arrestatie in Spanje van Spiegel-redacteur Ahlers. De S P D. kwam tot de slotsom dat dus niet de secretaris-generaal van het mi nisterie Hopf, die niet verlof werd ge stuurd, maar de minister zelf van ztin functie diende te worden ontheven. Mi nister Strauss heeft echter alleen met de Inleiding van het justitionele onderzoek van Der Spiegel te maken gehad. Het werkelijke onderzoek werd ver richt door het hoofdparket in Karlsruhe, dat het ministerie van defensie In Bonn reeds op 9 okt. om een expertise verzocht ever de vraag of Der Spiegel In het num mer 41 over de NAVO-oefening Fallex- Geen schadevergoeding voor roker Een rechtbankjury te Pittsburgh (V.S.) heeft beslist, dat het roken van sl'aretten een oorzaak was van de lo gkanker van de 64-jarige timmer man Otto Pritehard. maar bepaald dat de fabrikant van zijn vaste sigaretten merk niet voor schadevergoeding aan gesproken kan worden. De twaalf gezworenen waren van me ning, dat Pritchand niet gedwongen was dat bepaalde merk te roken. 62 landverraad had gepleegd. De minister was toen nog met vakantie in Zuid- Frankrjjk. Hij Is pas na zijn terugkeer ln Bonn op 16 oktober van het op handen zijnde ingrijpen tegen Der Spiegel (dat plaats had in de nacht van 26 op 27 ok tober) op de hoogte gesteld. De zogenaamde ambtelijke hulp die hij de recherche gaf bij de arrestatie van re dacteur Ahlers in Spanje behoorde tot zijn plichten, nadat de recherche Ahlers thuis in Hamburg niet had aangetroffen en daar vernam dat hij een buitenlandse reis naar Spanje en Tanger had onder nomen. Deze reis was georganiseerd door de militaire attaché in Madrid, kolonel Oster, een vriend van Ahlers. Om die reden heeft de minister zich persoonlijk telefonisch met de attaché in verbinding gesteld. Advertentie Teug*, -puistjes PUROL-POEDER Zuiver speculatief', antwoordt c heer Van Emden. „Ik geloof niet d; het Internationale Rode Kruis kaarten bovendien precies gelijk". Bij het grote publiek bestaan volgens de directeur-generaal van het Neder landsche Roode Kruis nogal wat mis verstanden over de uitvoering van de taken, welke het Internationale Comité de kwestie Cuba eventueel krijgt op gedragen. Met het toezicht op de ont manteling van de in opspraak gebrach te raket-installaties, of met de controle op de werkelijke eliminatie van deze wapens, heeft het Comité geen enkele bemoeienis. Waar het alleen en uitslui tend om gaat, open zee. Nat. China erkent MacMahon-lijn ook niet De Amerikaanse wapenleveran ties per vliegtuig naar India zul len maandag zijn voltooid. De waarde van de geleverde lichte wapens voor de infanterie, muni- super verenigde Naties kan cn mag i tie, transport- en communicatie- •orden. In secn conflict Henen de middelen die zijn overgevlogen, wordt geraamd op ongeveer 5 mil joen dollar. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft niet meegedeeld of India nieuwe ver zoeken om wapens bij de V.S. heeft ingediend. Nationalistisch China heeft giste ren bij de V.S. geprotesteerd tegen uci diiccn cn uiuiui- ^it zogenaamde het scheepsonderzoek MacMahon-lijn heeft erkend als grens tussen India en China. Een woordvoerder van Taipeh noemde het Amerikaanse standpunt in strijd met de „historische feiten". Zoals bekend erkent ook communistisch China deze grens niet. Bijdrage Hoe men dit moet zien? Als „beloodsing" buiten de Cuba, ritoriale wateren, waarvoor men dertig1 Frankrijk heeft inmiddels besloten deskundigen denkt nod:g te hebben, .om de levering van dringend gewenste waarschijnlijk allen van Zwitserse natio-1 infanterie-uitrusting naar India te be- naliteit. Schepen heeft het Internatio-1 spoedigen. India heeft de Franse re- nale Rode K^is niet., wat betekent gering gevraagd eigen voorraden aan er van de zijde van de Verenigde I te soreken en aandit verzoek zullen Naties voor vaartuigen moet worden de Fransen voldoen. Zoals bekend heeft zorg gedragen door bijvoorbeeld het Frankrijk India ook economische hulp richten van een verzoek tot een be- aangeboden voor een bedrag van 50 paald land die tijdelijk onder de miljoen dollar voor de Indiase industrie. Rode Kruisvlag zullen gaan varen. Wat tenslotte de kosten betreft: het Interna- De Chinezen schijnen nu werkelijk tionale Comité beschikt zeker over geld, van plan te zijn een aanval te doen doch het zou niet ongebruikelijk zijn, ®P het vliegveld van Tsjoesoel in La- als de opdrachtgevers als het plan aakh. Er z'Jn tanks in dit gebied ge- doorgaat de Verenigde Naties de jsignaleerd op slechts enkele k-lnmeters „operatie" met fondsen tegemoet zou-jyan. h4et vliegveld. Elders aan ha. front den treden. is het rustl« gebleven. I De Chinese regering in Peking Het is allemaal nog niet zover. J'j de leden van de Indiase diplomatieke dit unieke project echter verwezenlijkt vertegenwoordiging hebben aangeraden >rdt, dan moet iedereen zich er vol- hun gezinnen terug naar India te stu- „_ns de heer Van Emden over ver- ren. hoewel Nehroe nog gisteren in het heugen dat het Internationale Rode parlement verklaarde dat hij niet van Kruis ook op deze wijze een bijdrage plan is de betrekkingen te verbreken; het behoud van de wereldvrede kan slechts in het uiterste geval zou hier- e'n. i toe worden overgegaan. Premier Nehroe heeft Menon geschre ven dat het hem spijt van deze mi nister te moeten scheiden. Er is nog geen besluit genomen of Menon ook uit de nationale verdedigingsraad moet verdwijnen. Wat betreft de verdediging van India en de rol van Menon hierin, heeft Nehroe in het parlement, na een scherpe aanval op eet beleid dien aangaande. verklaard bereid te zijn in een later stadium een onderzoek te la ten instellen naar de paraatheid India. Hij betuigde nogmaals zijn dank aan de V.S. en Engeland en deelde mee dat de Sowjetunie de beloofde vliegtuigen waarschijnlijk in december zal leveren. Nehroe vergeleek het Chi nese optreden met dat van Hitier en de Chinese voorlichting met nazi-pro- paganda, omdat de Chinese vredes- woorden onecht zijn. Zwaar noodweer in Italië Zowel Noord- als Zuid-Itallë werden door zwaar noodweer getroffen. In het Noorden hebben ten minste zeven men sen het leven verloren. Hevige slagre- regens veroorzaakten overstromingen, aardverschuivingen, dorpen raakten ge ïsoleerd toen wegen wegspoelden en ver bindingen werden verbroken omdat electric Iteits- en telegraaf draden zijn vernield. De grote weg van Genua naar Frank rijk raakte op tal van plaatsen door aardverschuivingen versperd. vele kustplaatsen heerste alarmtoestand, omdat het hoog door de storm opgezweepte water, bezit nam var boulevards en straten Langs de Itali aanse Rivièra haastten schepen zich zc snel mogelijk naar de beschutting van In het Alpengebied werd het verkeer gestagneerd door een bijzonder zware sneeuwval. Mevr. Mikojan begraven In Moskou is vrijdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen Asjken Mikojan. de echtgenote ae eerste vice-premier der Sowjet- Mikojan zelf woonde de begrafe- -niet bij. Hij vertoeft nog steeds op Cuba. Eén der sprekers, Sjaumyan, schetste de moeilijkheden, die het ge zin Mikojan van Stalin heeft ondervon den. Twee zoons werden verbannen en Mikojan zelf had voortdurend onenig heid met Stalin. Enig theater'onvermijdelijk (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse leek die de afge lopen week kennis heeft genomen van het z.g. Softenon-proces te Lui, dat de gemoederen overal zo in beweging brengt, zal herhaalde malen met verbazing de verslagen over deze zaak hebben gelezen. Dat bijvoorbeeld de verdediging op een gegeven ogenblik speciaal de gele genheid kreeg mede te delen „dat de zuster van dokter Casters (de man die het dodelijke recept ten slotte uitschreef Red.) enkele uren tevoren het leven had geschon ken aan een kindjedat óók mis maakt was als gevolg van Softe- non-gebruik door de moeder" komt hem toch op zijn minst als niet ter zake doende voor! Dat in dit geruchtmakende proces voorts de publieke tribune herhaalde lijk van goed- of afkeuring laat blij ken, ja zelfs tot één der verdachten „harder" gaat roepen omdat men haar niet kan verstaan, hetgeen de president van het Hof dan toch ein delijk een verstoord „Het is hier geen theater" ontlokte, doet deze lezer op nieuw vreemd aan. En dat zi;:i nog maar enkele van de "ele merkwaar dige voorbeelden die dit proces ople vert. De vraag lijkt daarom gewettigd: Maar waarom maakt men in Be'gië van deze trieste, intieme zaak dan ook zon theater? Het kan toch wel op een èndere, een discretere ma- Als hieronder gepoogd wordt enke le verhelderende achtergronde-i te ge ven en ook enkele kritische opmer kingen te maken over tie gang van zaken bij dit proces, dan dient men de volgende objectieve waarheden goed voor ogen te houden. In de eerste plaats Datgene wat we nu maar gemakshalve zullen aan duiden als het cultuurpatroon in Bel gië is van een geheel andere orde dan het cultuurpatroon in Nederland. We baan daarop in dit bestek nu niet nader in. In de tweede plaats Hier- mee houdt verband, dat ook de recht spraak in België eei is dan in Nederland. Een andere rechtspraak dus. Ter wijl óns recht alleen het onderscheid kent tussen misdrijf en overtreding, gelden in Frankrijk drie onderscheidingen, crime (misdaad), delict (wanbed en contravention (overtreding gevallen van crime dc zwaarste dus zoals moord en doodslag, ko men in België voor het z.g. Assisen hof. dat een professioneel element 'de beroepsrechters) en een lekenelement de jury of de gezworenen) om- Commentaar van prof. Enschedé Solloi in middelde allerlei vragen op. nmers geen sprake e rechtspleging te het of het emotio- wordt getolereerd. Voeg daarbij een publieke tribune die zirli veelal als een groep supporters gedraagt, blijkbaar kan gedragen lot hei de spuigaten uitloopt, en daar hébt u dan het probleem. Over dese zaak was prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogleraar in het strafrecht en de strafvorde ring aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam bereid ons voor te lichten. Hij deed dat in de vorm van enkele soms kritische kanttekenin gen, met de bedoeling een en ander voor onze lezers wat dui delijker te maken. In bijgaand artikel vindt men iljn informatie verwerkt. vat. De jury, bestaande uit volgens een bepaald systeem aangewezen burgers van onbesproken gedrag telt 12 ge zworenen. Iu de praktijk zijn dat meestal middenstanders. Dezi juiy moet uitspraak doen over de gepleeg de feiten door de schuldvraag te be antwoorden. De beslissing van de ju ry wordt genomen bij meerderheid van stemmen. Staken de stemmen dan volgt vrijspraak. Is de meerder heid slechts 7 tegen 5, dan moet het Hof op zijn beurt beraadslagen of het zich aan zal sluiten bij de meer derheid of bij de minderheid. Hof, bestaande uit 3 leden, en ry beraadslagen tenslotte samen over de op te leggen straf. Hoger beroep is niet mogelijk. Uit het bovenstaande blijkt welk een belangrijke taak de jury bij een proces als thans aan de gang is. wordt toebedeeld. Als men voorts weet, dat de jury tevoren géén stukken krijgt, omdat voor haar het beginsel van de onmiddellijkheid, van de onbevooroor deeldheid geldt, dat dus haar oordeel gevormd moet worden op grond van datgene wat zij ter rechtzitting mee maakt, dan wordt het begrijpelijk dat ulcii :owel het Hof als de verdediging steeds Lujk Voor een Belgische jury zal bij voorbeeld een psychiatrisch rapport ter zitting „uitgevezeld" moeten wor den. terwij] dit in een Nederlandse zitting overgeslagen kan worden, lees: onbesproken kan blijven, omdat de stukken bij de belanghebbenden im mers aé bekend zijn. Deze stukken hebben bij de Nederlandse recht spraak ongezegd al bijgedragen tot de oordeelvorming. Enig „theater", maar dan met de nadruk op enig, is hij dc Bel- glsche juryrechtspraak, dus wel nood zakelijk. Of dit „theater" echter moet worden uitgebreid met een ..mee- totaaFVndïrï p»b,lcl«' tribun,, de aan- wezigheld van t.v.. compleet met schijnwerpers en camera's, alsmede het vertegenwoordigd zijn V3n pers- fotografen, mag op verschillende België Sronden worden betwijfeld. Wat de publieke tribune ten onzent aangaat, de rechter in Nederland heeft grote bevoegdheden om een zaak achter gesloten deuren te behande len. Onze grondwet spreekt van „rechtspraak openbaar, behoudens uit zonderingen bij de wet bepaald". De wet komt op dit onderwerp tweemaal terug. De ene keer als gesteld wordt „de rechter kan in het belang van de openbare orde en de zedelijkheid hier van afwijken" en de andere keer als gezegd wordt „de rechter is bevoegd de deuren te sluiten om gewichtige rede nen". In de laatste omschrijving wordt cte rechter ckis nog méér armslag ge- Naar Nederlandse opvattingen zou de voornaamste reden om de zaak in Luik juist achter gesloten deuren te behandelen zijn het storende element dat deze tribune blijkens de versla gen gedurig oplevert. In een rechts zaak kan men namelijk de behoefte Het ?an menselijk contact niet negéren! de ju- Maar door de Luikse publieke tribune di ïjf) Alle worden bij de verdachten. zo'n ernstige zaak, allerlei - emoties gewekt, waardoor de dachten niet meer adequaat kunnen reageren, althans dit wordt die er- dachten door de hele entourage: de op die jury „spelen" en er zich i haaldelijk toe richten. De jury is, zoals men het wel noemt, „pleitvlees" en daarom gaat het bij zo'n Belgisch Assisenhof heel anders toe dan bij ons. Een Belgisch proces, en zeker dat met een jury, staat veel meer in het teken van de strijd, waarbij de verdediging bij voorkeur over een gróte welsprekend heid dient te beschikken. In Nederland leggen oratorische ga ven van de zijde der vzrded ging niet zoveel gewicht in -Ie schaal, omdat de (geroutineerde) rechterlijke macht daar qualitate qua nu ee: naai niet meer door is te imponeren. In ons land gelden bij de rechtspraak voornamelijk redelijke overwegingen, terwijl in België, althans bij jury rechtspraak, ook het ,.th' gevoelselement, 1 goed- of afkeurende publieke tribune, bijzonder moeilijk gemaakt. In dit verband zou men zich kun nen afvragen: Waren de tranen van de moeder een gevolg van „adequaat reageren" óf vanwege meergenoemde entourage, i.e. de tribune? het laat ste lijkt het waarschijnlijkste. Boven dien moet die publieke tribune in extra mishandeling voor de i de hoek komt kij- I De Hoare Bank in Londen geeft een bijzonder soort service aan haar cliënten. Deze particuliere bank heeft er namelijk een ge woonte van gemaakt altijd een der vennoten in het bankgebouw te laten sla pen, die dan eventueel service kan verlenen aan klanten die midden in de nacht met spoed geld nodig hebben. I De steeds toenemende verkoop van bakpoeder sinds de dagen der Mau Mau in Kenia heeft er toe geleid dat de Unilever een onderzoek Is gaan instel len. De onderzoekers kwamen te weten, dat deze stijging geen gevolg is van meer interesse in zelfgebakken gerechten, maar voor het gebruik bij het brouwen van inheems bier en een zeer sterke jenever. I Een Indiër die in Enge land woont heeft zijn eigen manier om aan de wet te ontkomen. Hij gaat in trance. Iedereen probeerde, zonder succes overigens, hem te wek ken teneinde naar de rechtszitting te gaan. Hij bleef slapen. Drie rech ters hielden zelfs een spe ciale zitting aan zijn bed in de cel, waar hij zit verdacht van diefstal. Het hielp allemaal niets. Hij bleef slapen. I Een Franse postbode heeft zo zijn eigen problemen. Vorig jaar heeft hij twee jonge wilde zwijnen ge vonden en hij besloot deze dieren groot te brengen. Nu weegt Zavetta 120 pond en Brigitte onge veer 70 pond. Zij worden dus echt wel een pro bleem in huis. I In 83 procent van alle Canadese huizen heelt men televisie. De verbrei ding van badkuipen is iets minder sterk: 80,3 procent van alle wonin gen heeft er een. Uit deze cijfers zou men de con clusie kunnen trekken, dat de Canadezen liever naar dc televisie kijken dan in bad gaan. I Een zeventienjarige kan toorbediende in Diissel- dorf, die donderdag de politie vertelde dat hij door een onbekende op straat van ruim 30.000 mark was beroofd, is later gearresteerd omdat hij de zogenaamde over val geënsceneerd zou hebben met een zestien jarige vriend om samen de buit te delen. Dc manager van miss Amerika heeft gisteren I verklaard, dat het fei'« dat zijn pupil bij de ver-1 kiezing van 's werelds mooiste meisje niet hoger is gekomen dan de achtste plaats, „de grootste roof is sinds de dagen van Jesse James". Deze me neer is een beruchte ban diet uit de tweede helft! van de vorige eeuw. 1050 Lang geleden hebben we breedvoerige gesproken over het getal pi, dat niet precies in cijfers kan worden uitgedrukt, ook al zou den we het in miljoenen of honderden cirkel, dan kunnen maal dan wordt de gemaakte fout evenzovele malen vergroot. Voegen we aan het resultaat bovendien nog Vt deel van de middellijn toe. dan moeten we opnieuw een afrondlngs- wkeurlger methode Is met elke gewenste graad keurigheid worden benaderd, een volkomen exacte waarde hiervoor niet worden gegeven Vandaag gaat het er ons nii het getal pi uit te cijferen, want dat kunnen beter overlaten aan gewetensvolle wiskundigen. lVe willen uitsluitend de cirkelomtrek eens als een rechte IJJn uitzetten, zonder het getal pi hierbij ie hulp te roepen en merkwaardigerwijs zal het getal pi daarbU juist met een verbluffende nauwkeurigheid naar voren treden. Indien u de omtrek van een wille keurig cirkeltje wilt meten, kunt u natuurlijk de middellijn meten en de lengte hiervan met 3V; vermenigvul digen. Op de meest gebruikelijke wijze is dan aan de opdracht voldaan, maar door toepassing van deze uiterst grove methode Is het resultaat alles behalve nauwkeurig. Vooral het tekend. Driemaal dc diagonaal plus 1 van de zijde van dit vierkant geeft de lengte van de cirkelomtrek aan, met een fout die kleiner is dan één- zeventienduizendste deel ervan. Dit uitgebreid mogelijk ljjnstuk benadert de waarde van het getal pi dus zeer dicht. Willen we dit aan de hand van een paar concrete getal len aantonen, dan zullen we ons helaas afrondingen moeten bedienen. Laten we gemakshalve eens veronderstellen dat de zijde van het In geschreven vierkant precies 5 eenheden lang Is, dan Is de diagonaal dus 5 i 2 7,07. De totale lengte die we hebben uitgezet is driemaal zo lang, plus 1, dus Is totaal 22,21. Dat is 3,1421 maal de diagonaal terwijl de theoretische waarde (pl) 3,1416 maal de diagonaal te zien moet geven. Onze constructie geeft dus een ver schil met bet getal pi van slechts 0,0005, TOCH IS HET ZO! kleine cirkel Is. Want deze bU c hoe groot ls de middellijn een kwartje! Langs de llneaal ge meten Iets méér dan 19 mm; de juiste lengte kunnen we niet nagaan omdat ons meetmaterlaal daarvoor niet deugt. We zullen de lengte van de middellijn dus moeten afronden óf een schatting moeten maken tus sen twee milllmeterstreepjes ln. Ver menigvuldigen we deze lengte drie- wcrkelljk geen rol kan spelen. En nu nog een laatste aanvulling voor mensen die graag met lucifers spelen. Weet u, dat pi ook met be hulp van deze kleine stokjes kan worden bepaald? Het vereist echter wel enig geduld? Daarover verdachten worden geacht, het toch om een dusdanig intiem as pect van het huwelijks- en gezinsle ven gaat. Televisie en fotografen brengen, zij het dan op andere wijze, al evenzeer een onrust in de zaal. Primo door het onvermijdelijk hiermee gepaard gaan de heen en weer geloop, secundo door de eisen die met name de t.v. gaat stellen, lijkt zelfs een minimale rust en orde tijdens het Luikse proces niet meer gewaarborgd te zijn. Betekent dit. dat men zich volslagen tégen het medium t.v, als zodanig in de rechtszaal zou moeten keren? Dat staat nog te bezien. In de toetomst kan het zeer wel mogelijk zijn dat t.v. meer ongezien haar taak kan ver richten, bijv, door het voortschrijden van de t.v.-techniek. Onder de huidige omstandigheden evenwel wordt te zeer in de orde en rust van eer p:o- ces ingegrepen. En dat, terwjl de voorlichting er in feite toch niet meer mee gediend is. want ook zónder ca mera's kan voldoende informatie ever het proces verkregen worden. Bedoeld wordt de pers, die In principe nimmer ln zaken van enig gewicht uit een rechtszaal dient te worden geweerd. Ook niet bij geslo ten deuren. Waarom niet? Omdat, zeker bij een zaak als de onderhavige, waarbij door de buitenwacht veelal In zwart-wit verhoudingen wordt gedacht, iedere rechter die zich zijn taak goed bewust is, erom moet gaan dat het uiteindelijk te vellen vonnis ook voor nie te kunnen worden Wat namelijk wel eens teveel op de achtergrond geschoven wordt is. dat het strafrecht vooral ook een maat schappelijke functie heeft, hetgeen wil zeggen, dat iedere rechter zich dient te realiseren dat hij er óók voor het publiek zit: hij vervult tevens een sociale functie. Wat wordt daarmee bedoeid' Het proces in Luik levert een duidelijk voorbeeld op, dat zo'n accent recht vaardigt De uiterst moeilijke vraag waarvoor men in deze rechtszaak staat is immers: Hoe moet dit geval toch in vredesnaam beoordeeld wer den? De publieke opinie onderkent daarbij een achtergrond van col lectieve schuld: de Softenon- tragedie heeft aangetoond dat de samenleving medicamenten verkrijg baar kan stellen die deze ellendige ge volgen teweeg kunnen brengen... Maar wat bleek tijdens dit proces? Dat de hele Softenon-kwestie nog vol slagen onbekend was op het ogenblik dat het kind werd gedood! Dit maakt de zaak volkomen anders van het collectieve schuld is in dit verband dus géén sprake... Hier nu is een cle ment dat een extra aceent van de president dient te krijgen. Concluderend zou het volgende ge steld kunnen worden. De vraag ls op zlm minst gewettigd: In hoeverre is dit accent van het Luikse proces tot de publieke onlnie doorgedrongen en zullen mogelijke andere accenten daartoe doordringen? Sterker gezegd: Zou een overmaat aan „theater" tij dens dit proces niet debet kunnen zijn aan de onmogelijkheid zodanige ac centen te leggen, alsmede aan een remmende werking op een rustige gang van zaken, die zo essentieel is voor een rechtsgeding als dit?

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7