Kwart van Nederlandse mannen fietst nooit Feestavond met een kort concert in Gehoorzaal verri ijkt Ethiopische geschiedenis op fraaie zegels Geen verruiming van de voorschotregeling Koninklijke/Shell-groep meldt hogere winst Over vijf jaar geen giftige uitlaatgassen? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 10 NOVEMBER 196J Vrou wen zitten nog minder op het zadel (Van onze verkeersredacteur) Een kwart van de Nederlandse mannen fietst zelden of nooit. Voor de Nederlandse vrouwen is dit fiets rijderspercentage zelfs nóg slechter, want een derde van hen beklimt nimmer het zadel. Het verbazing wekkende van deze cijfers is dat de fiets blijkbaar minder is ingeburgerd dan verondersteld werd. Het kan ook zijn dat de invloed van het rijwiel tanende is, als gevolg van de steeds grotere vormen aannemende massa- motorisering, waartoe uiteraard ook de bromfiets bijdraagt De mogelijk heid bestaat dan ook dat we op weg zijn een land van nog dikkere men sen te worden. De fietser en niet in de eerste plaats de wandelaars, luidt tegenwoordig het min of meer eens luidend oordeel der medici, is de enjge, die kan vermageren, zonder op dieet te gaan. De cijfers over de fietsgewoonten in Nederland zijn verkregen door het Ne derlands Instituut voor Publieke Opinie De opdracht hiertoe werd verstrekt door de „Stichting: Fiets'", die propaganda voert voor het rijwiel en alles wat er aan vast zit. De enquête werd ingesteld ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de fiets de trapfiets wel te verstaan dat dit jaar zonder enig tam-tam is gevierd. L1SSF Vergadering Arjos De afdeling Lisse van Arjos hield een vergadering waarin de heer A. van Aalst een causerie verzorgde over de kwestie Cuba. Hij wees erop dat. hoewel juri disch gezien het handelen van president Kennedy niet helemaal juist was, zUn houding in het algemeen werd goed ge keurd. Een vraag is nog, wie uiteindelUk wint: Amerika of Rusland. De heer Horsman werd na de pauze als vierde in het bestuur gekozen tot algemeen adjunct Niet minder dan vijf nieuwe leden konden welkom worden geheten. Amateurfotografen Vrijdagavond hoorde de amateurfoto. grafenvereniging ..De Bollenstreek" in de filmzaal van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek kritische beschou wingen over het ingezonden eigen werk in zwart-wit en kleuren. Er was een nieuwe jury gevormd, die behalve kri tiek en waardering terzake kundige be schouwingen leverde. Er was goed werk ingezonden waarnaar men met veel belangstelling keek. In wit-zwart leverde de heer C. Brederode de foto van de maand. drs. Slootweg kreeg de dia van de maand op zijn naam. Voorzitter J. Snijders uit Hillegom verwelkomde prof. dr. ir. P. K Schenk, die steeds gastvrUheid verleent in de filmzaal en die nu ook zelf lid van rle vereniging is geworden. Ook ir. Kamer beek mocht hij als lid verwelkomen ca noe anderen uit de bollenstreekplaatsen. Het wedstrUdregelement onderging een wUziging. Van nu af dient men onder een code-nummer in te zenden. Verhoging straat- en rioolbelasting B en W. van Lisse stellen de raad voor tot verhoging van de straat- en rioolbelasting te besluiten als gevolg van hetgeen door het college in de nota van toelichting op de begroting is medege deeld. Het betreft een verhoging van 7 tot 10 procent van de belastbare op brengst gebouwd en van 4 tot 6 procent van de belastbare opbrengst ongebouwd. De rioolbelasting wordt gebracht van 7 op 10 procent. Hiermede wordt naar schatting een verhoogde opbrengst ver kregen van: straatbelasting gebouwd f 18 900: idem ongebouwd f 2550: riool belasting f 16.550, totaal f 38.000. Deze opbrengst is in de begroting reeds ver rekend. Verhoging waterleidingtarieven Wegens duurdere inkoop van het wa ter met één cent per kubieke meter zijn B. en W. genoodzaakt de waterleiding- tarieven hieraan aan te passen. Tevens willen B. en W. overgaan tot het invoe ren van een contracttarief in plaats van het huidige abonnemententarief. Dit alles brengt een verhoging van f 28.000 per jaar op. Volgens het NIPO bezitten bijna alle kinderen van twaalf tot zestien jaar een fiets. Het fietsgebruik in de grote ste den is echter twee keer zo klein als dat op het platteland. Personen van zestien Jaar en daarboven gaan steeds meer ken in termen van brommer, scooter of ONTSPANNING ERAF Voor het boodschaapen doen en he gaan naar school of kantoor staat het rij' wiel nog altijd bovenaan. Voor ontspan ning wordt de fiets echter steeds min der gebruikt. Het aantal trek- of kam- peertochten per fiets wordt met het jaar kleiner. Op deze teruggang oefent de bromfiets een belangrijke invloed uit •ooral in de categorie rijpere jeugd. Als pluspunt van de fiets werd door en deel van de ondervraagden in de eerste plaats naar voren gebracht dat hjj zijn berijder snel door de huidige ver keersstroom kan voeren. Het voornaam ste gescoorde tegenpunt luidde dat de fietser in weer en wind veel ongerief te erduren heeft. De Stelling: hoe ouder men wordt, hoe minder men fietst, werd door het NIPO met de volgende cijfers onderschreven Tn de categorie tot 35 jaar raakt acht tien pet der Nederlanders raakt nooit een fiets aan. Bij de 35- tot 50-jarigen is dit percentage 21. bij de 50- tot 65-jarigen 38 en bij degenen, die ouder zijn dan 65 Jaar 64. Het gros van de Nederlanders blijkt positief te reaeeren op de moderne fietsuitvoering. Vijf procent van de man nen is echter van oordeel dat het trap karretje van tegenwoordig veel van zii> soliditeit heeft verloren, te luxe is uit gevoerd en lang niet zo degelijk meer is als vroeger. Belangrijk is nog dat het NIPO de con clusie trok dat de fiets voor velen bet enige betaalbare vervoermiddel is. procent van de ondervraagden, die presentatief kunnen worden geacht de samenstelling der bevolking, zou zich op dit moment althans niets an ders kunnen aanschaffen. NIET SLECHT Het gaat de Nederlandse rywielbran- che echter niet slecht, hoewel zij de economische integratie van de Westeuro- pese landen in feite de mogelijkheden tot grotere concurrentie met enige zorg tegemoet ziet. In 1959 werden bij na zevenhonderdduizend fietsen gefabri ceerd, waarvan tweehonderdduizend ge ëxporteerd werden. De Verenigde Sta ten behoren tot de afnemers van de Ne derlandse fiets, maar ook België. Lu xemburg, Westduitsland. Frankrijk, En geland. Turkije en landen in Afrika er Azië. Wat die export betreft: de Nederland se fiets, zoals w|j die kennen, wordt zel den of nooit geleverd. Rijwielen, die Oost-Afrika gaan. zijn voorzien van dubbele bovenstang vroeger op trans portfietsen ter opvanging van schokken, welke door kuilen en sporen op de wegen veroorzaakt worden. West- Afrika vraagt verzwaarde, metalen ket- tingkasten. opdat het hoge gras dat daar groeit, niet tussen ketting en kamrad kan komen. Fietsen, die naar India gaan, zijn over 't algemeen van een hoog model daar de lange gewaden, die men daar draagt anders tussen de wielen zouden komen. De Egyptenaren houden van 'en lekker zittend zadel, de Nieuw- Zeelander van zware, dikke banden, terwijl in Malakka de kleur het moet doen. een tweede bel, en vaak nog stuurspiegeltje. Trouw en Durf TAE harmoniekapel „Trouw en Durf" gaf onder leiding van de heer J. F. J. Boelhouwer een concert in de niet geheel bezette Gehoorzaal. Dit optreden, vijftig minuten durend, maakte deel uit van de 85ste feestavond die zich nog lang voortzette. Het publiek bestond voor een belangrijk deel uit jongelui, van wie velen, gehoord hun geroezemoes, kennelijk niet voor de muziek waren gekomen. We maken dit gegons, vooral waarneembaar in plotseling vallende onderbrekingen, tegenwoordig niet vaak meer mee. Het is te hopen dat ook T. en D. er kans toe ziet aan zo'n in feite ouder wetse. storende herrie een einde te maken. De slotnummers (o.a. „Our Director") klonken weer in samenwerking met de vaardige drumbanders. Sempre Avanti's „Jong en Jolig" zette de avond voort met een „elk wat wils"- programma. Joh. van Wolfswinkel De voorzitter, die in zijn welkomst woord een aantal personen en vertegen woordigers (o.a. de beschermheer en me- w ir. M. G. de Jong) met name noemde, dankte voor de financiële steun. deze zijde ondervonden. Hij memo reerde de succesvolle deelname aan het nationale concours te Lopik, waar korps drumband een eerste prijs verwier- Het begin van het concert was specta culair. Uit de diepte vóór het toneel klonk plotseling het ritmische drumband- geweld op. Langzaam stegen de veer tien vrouwelijke en vier mannelijke, in blauw-witte uniformen geklede tromme laars op het aanzetstuk van het podium boven, tot ze gelijkvloers met het korps waren gekomen. Samen speelden de mars van de Brabantse autobus- si (B.B.A.) van F. J. Vermeeren. Het concert Liep aanvankelijk, met e in de vlotte oppervlakkige Festmusik x 1 van J Meister en ook nog wel het eerste deel van Boedijns luchtige weinig bewerkelijke „Happy Time"-! te. vrij onzeker. Het leek wel alsof v scheidene spelers niet goed op dreef kon den komen, aansluitingen misten, moeite hadden om met de collega's gelijk-op te gaan. Boelhouwer hield van meet af de teu gels strak, zwoegend naar de homogeni teit. Zijn streven had succes. Langzaam kreeg hij al zijn mensen in het ga reel. Toch bleven de zwakkere muzikanten ch nu en dan verraden, vooral in snel le loopjes aan het eind van frasen v de geroutineerden. hier en daar verspreid «o.a. de voortreffelijke solo- trompettist en -klarinettist geen moeite hadden, doch waar anderen hals-over- kop nootjes moesten laten vallen om op lan te komen. n zeer goede, tevens muzikale uit voering kreeg de Vogelkoopman-selectie. Hier zóngen de melodieën, kwamen de accenten op de juiste plaatsen en had de klank een glad en zelfs glanzend uiter lijk. Aan Leidse Oude Vest 223 clubhuisje ugd met honk DE Leidse clubhuisjeugd heeft er sins gisteravond een jeugdhonk bij ge kregen. De stichting „De Jeugdhaven Leiden" heeft na enkele jaren het jeugdhonk in een soutrrrain in de Bemardstraat moeten sluiten, omdat het voor de bovenburen 's avonds nogal lawaaiig was. De stichting kreeg van B. en W. optie op een stuk grond op de Bernardkade, maar toen kwam directeur A. Barendrecht met het pand aan de Oude Vest 223, dat vroege een pastorie was en achter het zwembad „De Overdekte' ligt. reedschap weer op peil zou brengen. Ds. E. Haverkamp sprak namen Dit alles vertelde de voorzitter van de stichting „De Jeugdhaven Leiden", ir. J. C. H. Drost, bij de opening. Van juni af heeft een groot aantal mensen kosteloos aan de verbouwing van het huis gewerkt, onder leiding van een vader van één der clubjongens, de heer J. Singeling. Naast ouderen heeft de jeugd zelf ook daadwerkelijk meege holpen. Het clubhuis is een dépendance van ,De Mirt" aan de Lage Rijndijk. Het geheel staat onder leiding van mej. Van de Meeberg en de heer Barendrecht. Ir Drost hoopte, dat deze twee mensen met de vele andere leiders en leidsters een goede sfeer in dit huis zouden weten te brengen. Het belangrijkste d' is de jongelui te vormen. Gereedschap Na de woorden van ir. Drost kreeg de heer Singeling de gelegenheid het club huis officieel te openen. Ir. Drost had hem hartelijk voor het vele werk en de beschikbaarstelling van zijn gereed schap bedankt. De voorzitter hoopte dat een timmerkist met toebehoren z|jn ge- wijkkerkeraad 2, die met grote teresse het werk van de jeugdhaven volgt. In dit gebouw, dat een voor hof van de Kerk is, zag hij de liefde om zichzelf te geven. De jongelui moeten hierin open komen voor iets nieuws: voor het Evangelie. Pater Zweers. secretaris van de Leidse Jeugd Actie, sprak namens deze Actie. Het resultaat van al het werk vond hij een groot succes. Hij hoopte dat het club huiswerk zelf dit ook zal worden. Toen wij na afloop onder leiding van enkele bestuursleden het huis bezichtig den. verwonderden wij ons erover dat iedere kamer de aparte sfeer had. die nodig is voor het werk dat er wordt gedaan. Er is een grote recreatiezaal met een bar en een hoek om te tafeltennis sen. een keuken, een geaprekskamer waar men ook kan lezen of naar de televisie kijken, een biljartkamer, een kamer voor het administratieve werk de leiding. LEIDERDORP Burgerlijke stand otfDfeRTROUWD: Cornel is van Kla veren. 22 jr, Alphen a/d Rijn en Chris tine L van Duijvenbode. 21 jr, Maurits- singel 36. GETROUWD: Jan Maurits de Koning, 30 jr, Vlaardingcn on Dorothea E M Marcelis, 22 Jr, Leiderdorp. Voor onze filatelisten rPER gelegenheid van het concilie in Rome wordt veel filatelis tisch materiaal verwacht. Uit Va ticaanstad komen acht zegels, waarvan ik op het moment, dat ik dit schrijf de afbeeldingen nog niet in mijn bezit heb. Maar Para guay was eerder present met een grote serie, waaraan winstbejag wel niet vreemd zal zijn, gezien het aantal waarden en de hoge nominale prijs! Op afb. 1 willen we er één tonen: de duif met de olijftak, vliegend over het Kruis. Op 24 oktober was de verjaardag van de V.N. Zoals ieder jaar ston den weer vele landen b"ij die dag stil. Opmerkelijk overigens: altijd landen die de U.N.O. dringend nodig hebben, om economische, technische en voedselsteun, et was dan ook niet van Nederland te verwachten, dat wij een dankbare UNO-serie zouden uitgeven. Tunis dacht er anders over. Afb. 2 zwaar gestylcerd de duif boven de globe, en afb. 3: jonge blaadjes (nieuwe leden) naast de globe. door G. .1. Peelen We kunnen u i vertellen ovei is uitermate i siepolitiek deze rubriek zelden iets Engelse zegels. Dit land >nservatief in zijn emis- in zijn traditionele geving: géén landsnaam, én onder alle omstandigheden het portret van de koningin' Daardoor zijn de Engelse zegels altijd even saai en eentonig, en veelal bloedarmoedig van ontwerp en idee! Nu verschijnt een serie van 3 waarden, om de nationale produktivi- teit te stimuleren. De tekenaar heeft een beetje zielig dit niet anders weten te formuleren dan op alle drie. ond«.*ling verschillend, met pijltjes omhoog te werken. Het resultaat ziet u op afb. 4. Klokken toren Bevrijdingskerk in Zuid-West zijn klaar van de Bevrijdingskerk aan de Mont- gomeryslraat (Zuid-West) spoedig naar Leiden worden overgebracht. De directeur van de klokkengieterij N.V. Petit en Fritsen te Aarle-Ri-rtel deelde ons mee, dat de klokken al zijn ge goten. Ze moeten alleen nog worden gestemd. Daarna hangt het nog van de Leiden af wanneer het Leiden zal plaats heb- Aangezien de elektrische installatie en de bouten voor de bevestiging van de klokken al zijn aangebracht, is het zeker, dat de klokken nog vóór Kerst in gebruik zullen worden genomen. De grote klok heeft een middellijn Amsterdamse wisselmarkt Londen 10.1014—10.11: New York3.60fJ— 3.60', J: Montreal 3.35,',3.35,",Parijs 73.6073.65 4Brussel 7.25li—7.253.; Frankfort 89 98490.034; Stockholm 69.86—69 91: Zürich 83.60—83 65: Milaan 58.094—58.144: Kopenhagen 52.09—52.14; Oslo 50.42—50 47: Wenen 13 964—13.9744; Lissabon 12.5944—12 61 V<. 0 Benoemd is tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, brigade generaal H. van der Vloodt. van het wapen der artillerie. Bevorderd tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau ir. A. Vedder te Assen, rijkslandbouwcon- Betere straatverlichting kost drie ion In een uitvoerig preadvies zetten B. en W. uiteen dat de verlichting van de straten in Lisse veel te wensen overlaat. Daarom is deskundig advies gevraagd om een grondige verbetering toe te passen door een hoger type lichtmasten en ster kere TL-verlichting. Niet alle straten tegelijk zullen een nieuwe verlichting krijgen. De Kanaalstraat, de winkelstraat van Lisse. zal wel het eerst aan de beurt komen. Wanneer het gehele dorp van goede verlichting is voorzien is eet taaibedrag van ruim 3 ton besteed In de komende tien jaar zullen de straten geleidelijk worden verbeterd, gelijkertijd wordt dan de nieuwe lichting aangebracht. De Kanaalstraat zal ruim f 36.000 kosten en de Juliana- straat f 13.000. de Achterweg bijna f 11.000 Na de Kanaalstraat komt de Juliana- straat aan de beurt. Vergadering S.G.P. De afdeling Lisse van de S.G.P. houdt woensdag in de Gereformeerde kleuter school een openbare vergadering Ds Lekkerkerker, Hervormd predikant van Montfoort. hoopt een toespraak te hou den. Aanvang half acht. Ethiopië, het oude historische land, met zijn fiere vorsten, die zich „Leeuwen van Juda" noemen (ze beweren na melijk rechtstreeks af te stammen van koning Salomo en de koningin van Sheba), laat vol trots op een hele lan ge serie iets van die oude geschiedenis en die fiere vorsten zien. We kunnen ze niet allemaal tonen, maar de i is interessant genoeg, om er toch zeer ruime keuze uit te maken. Op afb. 5 de negus Bazen, die regeerde van 7 vóór Christus tot het jaar 10, dus juist het tijdvak waarin Jezus in Bet- lehem werd geboren. Vandaar als en tourage rond het portret: een Madon na, de ster van Betlehem, en deze plaats in de dagen van de geboorte. Op afb. 6: Negus Ezana, die de troon besteeg in 325. Gedurende zijn rege ring ging Ethiopië tot het Christendom over. Zijn portret werd genomen een oude munt, waarop ook symbolisch op de Christianisering wordt gewezen Links de heidense symbolen van zon en maan. rechts het kruis. Afb 8: ko ning Kaleb, een machtig vorst (troons bestijging 520) wiens vloot de Rode zee en de Indische Oceaan bevoer. Beschermer van het geloof, heilige bij de Grieks Orfihodoxe èn de Rooms- Katholieke kerk omdat hij tweemaal zijn vloot uitzond ter bescherming van de in Zuid-Arabië vervolgde Christe nen. Afb. 8: Koning Yekuno Amalek. in 1270 op de troon gekomen, die vele priesters uitzond naar de nog heidense binnenlanden van Afrika Afb. 9: Negus Zara Jacob (1434 1468) een groot ge leerde en streng gelovig vorst, die be zoeken aan het Heilige Land en pel grimages naar Jeruzalem propageerde Tot slot. afb. 10: Negus Lebna Dengel (1508) de eerste Ethiopische vorst, die diplomatieke missies van Europese re geringen ontving. Met welk een Oos terse pracht en praal dat geschiedde, toont de afbeelding naast zijn portret Deze hele serie wil nadrukkelijk onder strepen hoe rijk en waardig de ge schiedenis van dit-oude volk is. dat al meer dan zestien eeuwen het Chris tendom aanhangt en met volle overtui ging hielp bevorderen. Een Serie'waar van veel verzamelaars met genoegen kennis zullen nemen, ook al om de vele motieven die erin voorkomen: Bijbel se geschiedenis, zending, kruistochten, oude munten, schepen, enz. Ook hier weer: postzegels vartellen de geschie denis van een land en volk. GEMENGDE ZANDBEDRIJVEN TVE N.V Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij. en The Shell Trans- port and Trading Company Ltd. melden dat het netto-resultaat der groep in het derde kwartaal f 50.11 (vorig jaar (43,85) miljoen heeft be dragen en in de eerste 9 maanden 146,56 (130,56) min. In dit kwartaal werd 35 min. aan interim-dividenden aan de moedermaatschappijen betaald. De resultaten waren in miljoenen ponden sterling over 3e kwartaal 9 maanden 1962 (1961) 1962 (1961) Bedrijfsinkomsten 760,5 715,5 2224,3 2062,8» Omzetbelasting 230.4 (—217,8) —637,1 —582.71 Dividenden, enz7 10,6) 26.2 27,4) Kosten, royalties 389.2 (—376.6) —1175.2 (-1117.4) Afschrijving —46.2 —47.1) —140.7 (—140.5) Rente —2.1 —2.1) —6.7 —6 Belasting naar winst —43 7 (—34,— —127.8 —98.9) Derdenaandeel 5.6 4.5) 16,2 13,9» Netto-resultaat 50.1 43.8) —146,5 130,5) Winst op elk der 81.223.348 aandelen Koninklijke in guldens 3.75 (3.28) 10.97 (9.78 in dollars 1,04 (0.91) 3,03 (2,70) Winst op elk der 460.347.672 van 5 s Shell ir- d. d.) 2 s. 6>,i d. (2 s. 3V4 d.: Herleid per aandeel van 1 in dollars 0.49 (0,43) 1.43 (1,27)— Bedrijfsgegevens in miljoenen ponden sterling: Kapitaalsuitgaven en opsporingskosten —82,5 (95,4) 256,4 (268,8) Kas en korte belegging op 30 september 457.9 (413,1) Lange leningen 195,2 21,8i In duizenden vaten per dag (overeenkomend met 50 a 55 ton per jaar: Bruto produktie en leveringen 2887 (2516) 2886 (2559' Netto 2590 (2252) 2589 (2292. Verwerkte ruwe olie 2855 (2655) 2804 (2645. Verkochte ruwe olie en produkten 3014 (2719) 3103 (2754- Wel versnelling gebruikelijke maatregelen (Van onze parlementsredactie) MINISTER MARIJNEN heeft gister middag In de Tweede Kamer ge weigerd om voor de hulpverlening op korte termijn aan de financieel zwakke gemengde landbouwbedrijven op de zandgronden grotere bedragen uit te trekken dan de f 20 a f 25 miljoen, die de regering reeds heeft toegezegd. De bewindsman achtte dit niet verant woord. al had hU alle begrip voor de moeilijkheden van de betrokken bedrU- ven. Om in de nood te voorzien heeft de regering dan ook (naast de reeds aangekondigde maatregelen) in het ka der van het markt- en prijsbeleid een aantal beslissingen genomen, die mede kunnen bUdragen tot verlichting van de directe financiële moeilijkheden. Zo zal de graantoeslag voor de lichte gronden voor de oogst 1962, waarvan de uitbetaling normaal omstreeks de jaarwisseling plaatsvindt. vervroegd worden uitbetaald, nl. reeds in de twee de helft van deze maand. Hiermee is een bedrag van f 50 miljoen gemoeid, waarvan f 40 miljoen bij de gemengde zandbedrijven terecht zal komen. Voorts zal nog in de loop van deze maand een voorlopige nabetaling ten laste van het L.E.F. plaatsvinden van 80 cent per 100 kg over alle in het melkprijsjaar november 1961november 1962 aan fabrieken afgeleverde melk. Dit vereist een bedrag van ruim f 50 mil joen. waarvan ruim f 30 miljoen door de gemengde zandbedrijven zal worden geïncasseerd Deze nabetaling zou eerst omstreeks februari ziin gedaan Tenslotte zal de doorlopende voorschot- uitkering voor het nieuwe melkprijsjaar worden verdubbeld. Thans ontvangen de boeren een vierwekeliikse voorschotuit kering van f 2.- per 100 kg melk. In de nieuwe opze-t van het melkprijsbeleid wordt tot f 4.- per 100 kg over alle melk uitgekeerd Deze beslissingen. die grotendeels neerkomen op een versnelling van ge bruikelijke maatregelen en waarmee een bedrag van in totaal f 100 miljoen is gemoeid, kondigde minister Marij- nen gisteren in de Kamer aan in ant woord op mondelinge vragen van het c.h. Kamerlid Mellema. Deze vroeg om een vergroting van het voor de voor schotten bestemde bedrag van f 20 a f 25 milioen tot f 40 miljoen. De minis ter wilde daar niet aan, omdat dit het programma od langere termijn in ge vaar zou kunnen brengen. H|j achtte het onjuist de zwakke be drijven bedragen a fonds perdu te geven in de vorm van toeslagen. Het is vol gens hem sociaal en economisch onver antwoord om te zeeeen: we hebben een slecht jaar gehad, dus moet de regering helpen en ons m»er toeslagen geven. Als er ernstige moe|l"kheden en noodgeval len ziin, moeten de maatregelen een ge richt karakter hebben. De regering heeft niet alleen willen voorzien in de ergste acute nood. maar tevens een begin ge maakt met een krachtige structurele aan pak van het probleem zelf. Na de heer Mellema stelde nog een groot aantal andere Kamerleden de mi nister vragen. In antwoord daarop zei de bewindsman, dat hij, uitgaande van het streefbedrag van f 20 a f 25 mil joen, redelijke, objectieve criteria meent te kunnen vaststellen voor het verlenen van voorschotten. Men telle dan de uit slag niet. De voorschotten worden ren- teloos verleend en zijn de eerste drie stond. Mevrouw Grinis-Strootman jaar formeel niet opeisbaar. In die tijd praan), Kees Deenik (tenor), de menlijke koren van Hans Boelée, kerkkoor „Hart en stem" (onder leiding van mevrouw T Massaar-Van Driel) en de organist van de Hervormde kerk, Wim Snijder, verleenden medewerking. De heer Bekker sprak over het werk van de Bijbelkioskvereniging. Men zorgt voor de verspreiding van bijbels (ook kinderbijbels) en men steunt het evan gelisatiewerk. Alleen al in Nederland werden 80.000 bijbels versnreid Door de vele vertalingen wordt tot uitdrukking gebracht dat de bijbel een Woord voor de wereld bevat. Tot slot was er samenzang onder lei ding van Kees Deen'k. die het eenvou dige lied zo wist te laten zingen dat het indruk maakte. kan dan de sanering (of liquidatie) van de betrokken bedrijven plaatsvinden. Voor de beantwoording van de vra gen van de heer Mellema e.a. was dc minister ingegaan op vragen van de so- riallst Egas over de verhoging van de prijs voor consumptiemelk. H|j beves tigde, dat de melkprijs per 12 november met 1 cent wordt verhoogd en dat op een later tijdstip (in '63) nogmaals een dergelijke verhoging zal plaatsvinden Deze maatregel is nodig geworden door de stUging van de kostprijzen. Er hoefde dus geen overleg over plaats te vinden met de consumentenorganisaties. Van dr totale verhoging van de producenten prijs wordt nu slechts één cent aan dr consument doorberekend. Visserijgolfjes Visserij bleef slecht in Ierse Zee Hoewel er in de afgelopen maand in België een kleiner aantal schepen aan de markt kwam dan in dezelfde maand van het vorige jaar, was de opbrengst toch groter. Op een paar uitzonderingen na boekten alle schepen renderende sultaten. Alleen de schepen die op de west hebben gevist, boekten minder goede resultaten. De kwaliteit meeste vangsten was goed. Het sprot seizoen werd in oktober ingezet geschiedde meteen zeer voorspoedig. De prijzen waren laag. hoewel de kwa- liteit goed was. De Belgen wijten dit deels aan de grote invoer van sprot uit Nederland. In de Ierse Zee is de visserij slecht gebleven. Er zijn schepen, die tien dagen pas 100 kantjes haring heb- ben gevangen. De Nederlandse schepen zijn na veelbelovende inlichtingen Franse trawlers naar Boulogne en Kanaal onderweg. Bij de Noordhinder schijnen spanvisers 12 to 15 ton haring per dag te vangen. Het hospitaalkerkschip De Hoop IJmuiden binnengelopen met de KW 110 Rijnmond 5 op sleeptouw. De Rijn mond 5 heeft de viserij wegens machine- schade moeten afbreken. Men kreeg pech op 50 mijl van IJmuiden. Wat er was De aanvoer in IJmuiden was gisteren 140 schelvis, 330 wijting, 60 gul en ka beljauw, 1450 haring, 90 makreel, 1200 schol, 70 tarbot, 210 varia, 130 radio, 400 spanharing, 500 stuks kabeljauw, 48.000 kilo tong, aangevoerd door 56 schepen. Later zorgde de TX 33 nog voor 500 kisten. De haringvangsten: KW 147-15, KW 167-20, KW 130-15. KW 70-30, KW 73-40 uit halve vleet. KW 7-60 uit halve vleet KW 141-5 uit halve vleet. KW 168-30 uit halve vleet. KW 22-10 uU halve vleet KW 37-30 met nog 20 neten te halen, KW 175-25 uit halve vleet, KW 163-10 uit halve vleet, KW 85-5 met nog 70 neten te halen. In Scheveningen was de aanvoer 80 schelvis. 200 wijting, 90 gul en kabel jauw, 240 schol, 300 makreel, 6000 kil: tong ent 600 kantigs zoute haring. LEIDERDORP Geslaagde zangavond De Bijbelkioskvereniging hield giste ren een zangavond in de Hervormde kerk. waarvoor veel belangstelling be- In de mijnacademie van Clausthal-Zellerfeld een stadje in de Harz wordt een strijd gevoerd tegen de vergiftiging van de stads bevolking door de uitlaat gassen van motorvoertui gen. Bevelhebber in deze strijd is professor Horst Luther, chef van liet insti tuut voor chemische technu logie en brandstoftechniek „Theoretisch is het vraag stuk al opgelost", zei hij. „De uitlaatgassen van motor- voertuigen hoever de mens niet langer te storen. De vraag is alleen nog hoe we de praktische consequenties moeten trekken" De zuivering van de bondsrepublikeinse luent staat in het programma van alle politieke partijen tn West-Duitsland. Sinds eind vorig jaar :s dit probleem op federaal niveau in han den gelegd van de minister van gezondheidszaken, dr Elisabeth Schwarzhaupt, die ijverig gegevens verzamelt en voor dit doel ruist deze dagen nog een bezoek aan het Roergebied bracht Natuurlijk is het probleem van de luchtverontreiniging door de industrie 't grootst Dat van de luchtverontreini ging door uitlaatgassen van motorvoertuigen mag echter beslist niet onderschat wor den. De proefnemingen Ier neu tralisering van deze uitlaat gassen lopen in Duitsland al enige jaren In laboratoria in de Bondsrepubliek is de mogelijkheid onderzocht gif tige uitlaatgassen van ben- zine-motoren met behulp van een platina katalysauu onschadelijk te maken Deze katalysator zou in de motor moeten worden ingebouwd, en zou twee- a driehonderd gulden moeten kosten. Vrij willig zullen de bezitters van motorvoertuigen niet zo snel tot de aanschaffing en de in bouw van zulk een kostbaar apparaat overgaan. Een en ander zou dan ook wettelijk moeten worden voorgeschre- ven, net als de ontstoring van auto's met het oog op dv radio- en televisie-onl- twintipduizend kilometer de uitlaatgassen zou kunnen „ontgiften" Hij zou dan moeien worden vernieuwd maar dit zou aanzienlijk minder kosten Het grote probleem is ech ter dat bij een dergelijke neutralisering van de uit laatgassen alleen Wesl- Duitsland twee keer zoveel platina nodig heeft als de wereld per jaar produceert. Ondanks dit gegeven is professor Lulher niet pessi mistisch. Platina is namelijk niet absoluut noodzakelijk Er zijn nog andere metho den. Onderzoekingen hebben namelijk aangetoond dat giftige uitlaatgassen van motorvoertuigen tot de helft gereduceerd kunnen worden door een juiste afstelling van de carburator en de ont steking. 't Laatste zou eventueel per verordening kunnen wor den voorgeschreven. Voor de afvoer van rook van een Dieselmotor zijn ook de no dige bepalingen gemaakt In Clausthal-Zellerfeld zoekt men thans naar de mo gelijkheid om eenvoudige meetinstrumenten ter con trole op een juiste afstel ling van carburator en ont steking te maken. De West- duitse Vereniging van Inge nieurs biedt hierbij de hel pende hand Volgens professor Luther zal de wereld over vijf jaar beslist zo ver zijn dat de uit laatgassen van motorvoer tuigen niet '.anger luchtver ontreinigingsproblemen op oepen. IJsclub leed schade In de kantine van het IJsclubgebouw hield de IJsclub gisteravond de jaarver gadering.- Voorzitter W Hendriksen heette in het bijzonder de afgevaardigde van het gewest Zuid-Holland en de heer M Biemond van de Warmondse afdeling welkom. Ter herdenking van het over lijden van oud-bestuurslid Joh de Lange nam men een minuut stilte in acht. De kampioenschappen van Zuid-Hol land in het afgelopen seizoen zijn be vredigend verlopen Het gewest Zuid- Holland van de K.N.S.B. heeft de orga nisatie van de kampioenschappen schoon, rijden weer aan de IJsclub toevertrouwd. De heer J. Borst ontwierp een auto matische vlotter om het water op peil te houden. Het rasterwerk voor de kan tine. die nu ook telefonisch is te be reiken. voldoet. De jeugd berokkent de vereniging veel schade. In de loods opgeslagen mate riaal is gestolen en de betonnen riolen op de baan werden omgegooid, zodat ze konden breken. De penningmeester moest een nadelig saldo vermelden. De heer Hendriksen werd met algemene stemmen herkozen, in de vacature Joh. de Lange sr. werd gekozen de heer J. de Lange De heer J. van der Hulst is secretaris cn de heer M van Es penningmeester. Tot baancommissarissen werden benoemd de heren A. Hagenaar en B. de Lange. Damnieuws De Leiderdorpse damclub LDC speelde een uitwedstrijd tegen OGB uit Bode graven. Hoewel de Leiderdorpers met twee reserve-spelers uitkwamen, wisten ze toch een overwinning te boeken, zodat LDC waarschijnlijk de tweede plaats op de ranglijst bezet, terwijl de competitie van de Leidse Districts Dambond onge veer tot de helft is gevorderd. OGB (Bodegraven)LDC (Leider dorp): 1. C. v d Vlist-L. Dorsman 1—1: 2. S. J. Terlouw-A Bloemendaal (res1 20: 3 A. M de Jong-A v d Zwan 02: 4. C. Scheer-C Deegenaars 02: 5 A. Sterk-J. Kleer 0—2; 6. T Kooistra- H. v. d Vecht 2—0: 7. J. v. Leeuwen-1 L. Matze 0—2: 8 J. v. d Vlist-C Koning 1—1: 9 M. Bekker-G. Oostergo 20: 10. P. Bos-C. VerwelJ 02: totaal 8—12 GEBOREN: Odete J M. d v W G Pie- terse en M J Zwetsloot. Kastanjelaan 23, Renée, d v P Kerpershoek en P Durieuz Bemhardstraat 8; Ferdinand C, z v C V van Heel en A P C van Egmond, Zijl- oordkade 1; Catharina A M, d v W A Beekman en M van Rieke, M. P. Splin terlaan 60.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6