Eltax draagt Leidse stadsvervoer de N.Z.H.V.M. over aan Met ingang van zomerdienst 1963 beCVE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 <g U W.. 8 uur: R.K. Resi- Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum net „Operatie Astrakan", van Peter :oke. Antonius clubhuis, 8 uur: Cabaret- ivond „Crecendo". Lutherse Kerk, 8 uur: Lustrum VCSB, pvoering „Ladder tegen de maan" van juillaume van der Graft. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 lur: Haagsche Comedie met „Tocht naar iet duister". Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera il.v. Leo Driehuijs, „Raskolnikoff" van Justermeister. Zondag Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Bijzonder (erkewerk Herv. Gemeente, „Feestelijk Jieuws"; spreker dr. P. L. Schoonheim. Maandag Stadhuis. 2 uur: Raad bespreekt grens- Lakenhal. 8 uur: Opening foto-ten- oonstelling L.A.F.V. door wethouder ;n Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 Nieuw Rotterdams Toneel met „De jacht van de leguaan" Gebouw K. ei lentie Koor. Diligentia, 8 u luit, Janny vai Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Chr. toneelgroep rimdelerclub met „En krijgen is de Kunst"; door Peter Coke. Prytaneumzolder. 8 uur: Salon Indien, Amateurfilms. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: .Kralen", archeologische lezing door dr. V. G N. van der Sleen. Kantine Clos en Leembruggen, 7.15 u.: lui la vond „De Philatelist". •n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Nieuw Rotterdams Toneel met „De Keuken". Diligentia, 8 uur: Deüef Kraus, piano. Woensdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Operatie Astrakan", van Peter Co ke. Stadhuis, 8 uur: Begrotingsraad. Rehoboth, 8 uur: Avond voor slecht horende jongeren m.m.v. Haagse club. Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Den Burcht, 3 uur: Kinderfilmmiddag C.M.B. Den Burcht. 8 uur: Filmavond C.M.B. kleurenfilm „Dertien ezels", spreker D. Nederveen. Breestraat 19, 8 uur: Bijeenkomst Open Deurwerk, Herv. Gemeente, kleu rendia's over Hongkong. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 ar: Ned. Combdie met „De lankmoedige Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Philhar- monisch Orkest van Oslo oi.v. Oivin Fjelstad. Dierentuin, 8 uur: Jazzconcert met Les McCann, Charly Byrd Trio en Bossa Donderdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Operatic Astrakan", door Peter Co ke. Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Film lezing K. en O.. „In de schaduw van de Himalaya", door Jan Boon. Zomerzorg, 8 uur: Contactavond Ned. G«nealogische Vereniging, afd. Leiden Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Diligentia, 8 uur: Johanna Martzy, viool, en Jean Antonietti, piano. Vrijdag Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Antoniusclubhuis, 8 uur: Toneelavond Friese Vereniging. Stadsgehoorzaal, 9.30 uur: Inspectie dag l.o. en kleuteronderwijs, Alphen a. d. Rijn, dr. J. W. van Hulst over: „De schooltoumooiveld van ideaal en desil- Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. J. Swierenga, buitengewoon hoogleraar in de longziekten. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht het duister". Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Renato Fasano „I virtuasi di Ro- Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Operatie Astrakan", door Peter Coke. Bevrijdingskerk, eind Montgomery- itraat, 7.30 uur: Avondgebed van Her vormden en Gereformeerden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaretavond „De Royalisten" m.m.v. Rens van Dorth. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Scapinobal- let voor de jeugd (L.J.A.). Stationsplein, 1.40 uur: Vertrek strand, excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Leiderdorp, Verenigingsgebouw, naast Herv. Kerk. 46 uur: Receptie gymvereniging „Sparta". Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met „Im provisatie" en „Het gedwongen huwe lijk"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera 0.1.v. Johannes den Hertog, „Faust". Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Toneel groep Studio met „Gelukkige dagen". Oude Kerk, Scheveningen, 8 uur: Chr. oratoriumvereniging „Scheveningen" o.l.v. Jaap Hillen. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Zij wilden niet van de zonde leven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De laatste der Vikings (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De die te veel wist. (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Paspoort voor China (alle leeftijden); donderdag: Tien van het vreemdelingenlegioen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Baby'; groeien nooit aan een boom (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur)Heime lijke verhouding (18 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezalen, schilderijen en teke ningen Bert Jonk. Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, in samen werking met 3 October Vereeniging (tot 26 november) Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag v tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdaj 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.1 van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.3( Bijkantoor chr. school Obrechtstraat vohv. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen cn biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, w dag en zaterdag van 12 tot 4.30 ui vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Interlokale diensten kunnen dan worden gecoördineerd met stedelijke vervoersbehoeften T~VE directeur van de N.Z.H.V.M., de heer Hortensius, verstrekte op een persconferentie het vol gende communiqué: Met ingang van de zomerdienst 1963 zal het stadsvervoer in Leiden geheel worden verzorgd door de Noord-Zuid- liollandse Vervoer-Maatscliappij n.v. Langdurige, in prettige geest ge voerde besprekingen tussen dc N.V. Eltax cn de N.Z.H. hebben tot dit re sultaat geleid. De directie van de N.V. Eltax die zich gedurende een laingc reeks jaren vaak grote offers heeft getroost om enige Leidse buitenwijken een goed mogelijke verbinding met het centrum en het station te verschaffen, heeft er veel begrip voor getoond, dat het belang van het publiek het best kan worden gediend met een door één onderneming geëxploiteerd lokaal ver voer. Dank zij deze positieve houding is de N.Z.H. thans in de gelegenheid haar interlokale diensten beter dan voorheen te coördineren met dc plaat selijke vervoersbehoeften, een cn an der voorzover de verkeerssituatie in Leiden dit gedoogt. Daarmee wordt voldaan aan een steeds sterker gehoorde wens van de bevolking, die reeds dikwijls onder meer in de raadsvergaderingen lot uitdrukking kwam. Ook het Ned< lands Verkeersinstituut kwam enige jaren geleden in een aan het gemeen tebestuur uitgebracht rapport tot de slotsom dat het openbaar vervoer Leiden het best door één onderneming, en wel de N.Z.H. zou kunnen worden gediend. Het gemeentebestuur is inmiddels van de voorgenomen wijziging op de hoogte gesteld. Aangenomen mag den dat de overdracht van de vergun ningen geen bezwaar zal ontmoeten. Het personeel van de Eltax kan, in dien het daar prijs op stelt overgaan in dienst van de N.Z.H., die ook een deel van het materiaal overneemt. De vorm van het toekomstige Leid se stadsnet is nog in studie. Al in februari 1959 TOT zover de verklaring van de di rectie der N.Z.H.V.M.. et is wel aan te nemen, dat het ge meentebestuur van Leiden met het re sultaat van dc door de N.Z.H. en de Eltax gevoerde besprekingen ingenomen is. Reeds in februari 1959 schreven T W. aan de raad: „Bij ons beleid ten aanzien van collectieve openbare personenvervoer zullen wij uiteraard ernstig rekening houden met de door het Ned. Ver keersinstituut in zijn rapport gepro jecteerde vervoersvoorziening en dc daaromtrent ingewonnen adviezen". De gemeenteraad die al in 1956 eer krediet van f 10.000 beschikbaar had ge steld voor het laten instellen van onderzoek betreffende het openbare personenvervoer, besprak begin maart 1959 het rapport voorzover het niet ge heim was. Hij nam rapport en adviezen voor kennisgeving aan. maar dat heeft kennelijk niet betekend een op dc lange baan schuiven van serieuze onderhande lingen tussen dc betrokkenen over be paalde in het rapport jeuite suggesties. Eerder dan was verwacht lijntje van de Kooi naar het sta tion en een van de De Laat de Kan terstraat naar het station. Vóór 1934 ;n er ook al stadsbussen, zoals van de onderneming Stadsverkeer (van de N.V. Autoboxengarage en de dienst Werkhoven en Schrijvers. Pas toen de ringlijn over de singels in ge bruik was genomen, ging het met het stadsvervoer beter. Na kortere of langere tussenpozen werden de diensten steeds uitgebreid om de nieuwe buitenwijken dichter bij centrum en station te brengen. Het duurde wel eens lang voordat aan de wensen van het publiek in nieuwe buur ten werd voldaan, maar er werd met die wensen toch zoveel mogelijk reke ning gehouden. Klachten waren zeer ze ker ook te herleiden tot de moeilijke verkeerssituatie in de stad. Bruggen, stoplichten en overwegen maken van een dienstregeling vaak een klucht. Twee-en-eeii-half miljoen j uit de volgende cijfers: werden eerste tijd globaal 50.000 mensen per jaar vervoerd, dit aantal was in het af gesloten boekjaar niet minder dan twee- en-een-half miljoen. De bussen van de Eltax verdwijnen, maar het taxi- en touringcar bedrijf blijft normaal bestaan. De directie van dc N.Z.H. beraadt zich thans met haar deskundigen op dit terrein over alle voorzieningen die voor de overneming van de Leidse stadsdienst straks moeten worden ge troffen. In nauw overleg met de ge meente zal het tracé van de nieuwe N.Z.H.-lijnen worden vastgesteld. Dan zal ook blijken met hoeveel bussen de N.Z.H. het stadsvervoer moet gaan verzorgen. De man die te veel wist LUXOR James Stewart en Doris Day treden samen op in een film. waarin Do- ris Day nu niet alleen maar het opper vlakkige zangeresje is. maar een echte moeder in een soms zelfs dramatische party. Het is het verhaal van de Amerikaan se dokter Ben McKenna, die met zijn vrouw Jo en zijn zoontje Hank een we reldreis maakt en ten slotte in Marra- kesh in Frans Marokko terecht komen. Ze maken daar kennis met enkele men sen door wie ze onbewust en zeker on gewild in een spionage-affaire verzeild De gevolgen zijn ontvoering van het zoontje en een moordaanslag op de eer ste minister van een buitenlandse rege- ring, die in Londen wordt gepleegd. Italiaan verdacht van oplichting (f 50.000) bloemenexporteurs De 39-jarige Italaan L. P. uit Milaan, die donderdag onder verdenking van op lichting van 'n bloemenexporteur voor n bedrag van enige duizende guldens in Amsterdam is aangehouden, heeft zeer waarschyndelijk nog meer op zijn kerf stok. Uit 't door de politie ingestelde on derzoek is namelijk gebleken dat er meer dere bloemenexporteurs in 't westen van het land zijn, die nog geld van de Ita liaan moeten ontvangen. Volgens de politie, die enkele rechercheurs naar de bloemenstreek heeft gestuurd om alle zaken uit te zoeken, bedraagt het totaal aan vorderingen meer dan 50.000, Kinderpostzegels op het postkantoor Van maandag 12 tot donderdag 15 no vember kan men van 10 tot 4 uur in de hal van het Leidse postkantoor kinder postzegels kopen. Ook eerste-dag-enve- loppen zijn aan het standje verkrijgbaar. Voorts wordt in de gehele maand decem ber (behalve op zaterdagen) aan de stand verkocht. Scotland Yard krijgt dus heel wat uit te zoeken, maar het meeste speurders- werk werdt toch verricht door dokter McKenna. die de zaak tot een goed ein de brengt. Het is een rolprent geworden met een sterk onlogisch verhaal, maar met span ning van het goede soort. Regisseur Hitchcock heeft er geniale vondsten in verwerkt, zoals het visueel meespelen van het Londens Philharmonisch Orkest (Knap verfilmde thriller). Heimelijke verhouding TRIANON. De titel „Heimelijke ver houding" heeft weer eens als blikvanger dienst moeten doen. Op vrij sympathieke wijze wordt de liefde behandeld die twee mensen voor elkaar opgevat hebben, hoewel ze beiden reeds getrouwd zijn. Jammer dat het te Amerikaans is aange pakt. zodat men moeite moet doen de geschiedenis en de bedoeling niet uit het oog te verliezen door alle kleur, ver wikkelingen en franje. Kirk Douglas is in deze film beslist de mindere van Kim Novak, die de rol van de in wezen harts tochtelijke echtgenote met bijzonder ta lent weet waar te maken. (Sympathiek). Zoekt u een GERO-CASSETTE van 40.— of f 400,—. De Gero Specialist. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het eindigingsdatum voor de laatstelijk door B. en W. van Leiden aan de Eltax strekte vergunning, te weten 1 januari 1961, werd in beroep door God. Staten gewijzigd in 1 januari 1964. Ingevolge de wet Autovervoer Perso nen is voor de exploitatie van interlo kale busdiensten een vergunning ver eist van de Commissie Vervoervergun- ningen en voor die van lokale busdien sten van burgemeester en wethouders. In de vergunning van de Eltax is de voorwaarde opgenomen dat de diensten moeten worden uitgevoerd overeenkom stig een door B. en W. goedgekeurde dienstregeling en volgens een door B. en W. te bepalen route. Nog onlangs hebben B. en W. de Eltax vergunning verleend de route van de buslijn 3 over Vijf-Meilaan - Boshuizerlaan - Boshui- zerkade te wijzigen in Vijf-Meilaan - Sweelincklaan - Corn. Schuytlaan - Telderskade - Boshuizerkade. De werk zaamheden die deze wijziging mogelijk maken, worden deze maand voltooid. Ellax-hus sinds 1934- T^xploileerl do Eltax sedert 1933 'n taxibedrijf in onze stad, een jaar later is zij met de busdiensten begon nen. Op bescheiden schaal nog maar: rj^lEN jaar aeleden kwam ds. mensen bij elkaar? In het begin -*■ P. L. Schoonheim (nu 49 jaar hadden we onze programma's cul- vaak iemand is met et zwarte jas, een zwart gezicht Domineewordt er niet teveel op catechisaties en dergelijke en 7 kinderen) uit het Gelderse tureel afgestemd en dat bleek net zwarte gedachten. Je moet de angst gekweekt door teksten met Aalten naar Leiden. Hij werd als iets te hoog te zijn gemikt. We wa- mensen laten praten en naar hen hel opvolger van ds. M. W. J. Geur- ren er ook al gauw achter, dat je luisteren, dan krijg je contact met der tanden, zodat me sen predikant voor bijzonder geen Open-Deur-dienst of iets ze. Door mijn eigen contacten met tere leeftijd negatief kerkewerk der Hervormde Ge- dergelijks op een feestdag moet de vrijzinnigen in de Achterhoek staat?" meente erv die taak lag hem. Ds. m -- „Hoe weet verdoemenis en knersen er op la- tegenover (sinds 1953: dr.) Schoonheim had zendeling willen worden en hij was al in de gelegenheid geweest als zodanig te worden uitgezon den. In 1952 werd hij zendeling in zijn eigen land en nog wel in een stad, waarvan de bevolking zoals hij later ging ervaren bepaalde karaktereigenschappen gemeen heeft met de Achterhoe kers, die hij gewend was Er zat een jonge vrouw in de Pieterskerk toen ds. Schoonheim in 1952 zijn intrede deed in Lei den en deze vrouw is nu zijn echtgenote. Ze weet zich die eer ste confrontatie met ds. Schoon heim nog goed te herinneren. „Hij liet een massa gezangen zingen." vertelde ze me, „en het was maar een kort preekje." Wij jongeren dachten: niet zo „bie"; dat is een lichte, een moderne. De avond maalstafel moet hier buiten op de Pieterskerkstraat komen te staan," had hij uitgeroepen HET WAS me deze week met veel moeite gelukt een plaatsje te bemachtigen in de overvolle agenda van dr. Schoon heim hij vervult momenteel namelijk naast zijn eigen werk een consulentschap. Maar ten slotte zat ik dan toch in de huis kamer aan de Hoge Rijndijk te genover dq sportief-kleurig ge klede man-van-de-Luxorgesprek- ken. Zijn expressief gezicht met de bruine kijkers schijnt voorbe stemd te zijn om te praten. Dat gebeurde dan ook en de agenda was gauw vergeten In een onafgebroken stroom denderde ondertussen het verkeer langs de Hoge Rijndijk het zachte gerikketik van de breinaal den van mevrouw Schoonheim vormde een huiselijk tegenwicht. Lang kon dr. Schoonheim niet stil blijven zitten op z'n stoel. Steeds kwam hij weer naast me staan om iets op te zoeken in één van de plakboeken of opberg- mappen, die door hun veelsoorti ge inhoud een levendige afspiege ling zijn van het bijzondere kerke werk. Bijzonder kerkewerkEen begrip, waarover te discussiëren Zijn dominees in zwarte jassen gehulde mannen met zwarte ge zichten en zwarte gedachten? Voor sommigen wel, meent dr. P. L. Schoonheim, predikant van bijzonder kerkewerk der Hervormde Gemeente, die tien jaar geleden zijn werk in Leiden begon cn onder meer bekend werd door zijn „Luxor-gesprekken". Met zulke dingen moet rekening worden gehouden bij het werk onder de buitenkerkelijken. Zendingswerk is immers „vertaalwerk" het gaat er om de mensen op de doeltreffendste manier met het Evangelie te confronteren. houden. Dan hebben de mensen en door mijn studie ben ik zelf genoeg andere dingen te doen. EEN gegeven ogenblik kwa- dat het Christen dom als godsdienst boven het Mo hammedanisme staat?" „Als iemand tevreden en geluk kig is met z'n godsdienst en iedere godsdienst „gelijk" heeft, is het dan niet verkeerd om zending te bedrijven?". OPENHARTIGHEID is één van de sterke kanten van dit werk," vervolgde dr. Schoonheim. Het gaat erom, dat de mensen, die met ons in contact komen, geen toeschouwer blijven maar betrok kenen worden. En dan vragen kerkleden en predikanten me vaak:- hoeveel mensen breng je door dit werk nu in de kerk? Mijn antwoord is dan: ik kan er tientallen opnoemen maar daar- gaat het niet om in de eerste plaats. Vóór alles brengen we de mensen via de dingen van het ge wone leven in contact met het Evangelie. Steeds moet je naar andere methoden zoeken: zendingswerk is vertaalwerkOngeveer acht jaar zijn we bezig geweest met onze „Luxor-gesprekken" om ze nog maar eens zo te noemen, al zitten we nu in de stadsgehoor zaal. De mensen hebben het nu wel bekeken. De animo loopt wat terug en daarom zijn we met ons tweede achtjarenplan begonnen: kringbijeenkomsten bij mij thuis. Hierdoor willen we de persoon lijke contacten, die we hebben ge kregen, verdiepen. Daarnaast blijven we in het openbaar met onze bijeenkomsten. Zo staat er nu één op stapel voor de ouders van leerlingen van b.l.o.-scholen. Het motto hiervoor wordt mis schien wel :„Tob niet in uw eentje over uw zorgenkind". M'n ideaal voor dit werk is op 't ogenblik: een kleine zaal en een grote tafel met een bloemetje er op. Het moet de sfeer van een huiskamer benaderen. Veel mensen bezoeken we thuis en mijn spreekuur trekt heel wat belangstellenden. Eerst vrezen ze vaak, dat er een ouderling bij zal zitten. Maar die vrees is onge grond. Daarmee zouden we het valt. „Mijn stelling is altijd, dat op de gedachte gelegenheid te ge- dit zgn. bijzondere werk eigenlijk ven tot het stellen van vragen, het gewone kerkewerk is, het Dat sloeg aan! En daardoor wer- werk voor de buitenwereld," zo den de geesprekken in „de Luxor" begon dr. Schoonheim zijn van- (zoals de Leienaar vaak zegt) po- de-hak-op-dc-tak gesprek. „Bui- pulair. In de kerk moeten de men- tenkerkelijken komen niet naar sen luisteren; er wordt hen van gedwongen geworden kritisch objectief te denken. Woordstudie vertrouwen, dat in ons wordt ge- medewerkers en ik wcrd mi'n hobby- W<> Sebruiken steId. heschamenWe willcn geen ook in het kerkelijke leven zoveel fuiken uitzetten". Dr. Schoonheim begrippen, waarvan we zelf de hoopt dit bijzondere kerkewerk juiste betekenis niet meer weten. nog heei lang te mogen Uijven Bekende klanken zijn het dan al- doe„, zei hij me bij het w,,gg„an. de Kerk toe; de Kerk moet daar- bovenaf iets opgedrukt. Daarmee hier enkele om naar hen toe gaan. En dan is moet je niet aankomen bij de bui- er steeds de vraag: hoe krijg je de tenkerkelijke, voor wie een do- Dr. Schoonheim sloeg een plak boek voor me open en ik citeer Paspoort voor China REX In welke situatie de eigenaar van ?n reisbureau in Hongkong verzeild kan raken kunt u zien in „Paspoort voor China", een film, waarvan men beslist niet onder de indruk komt. Alles draait om enkele passagiers van •n in Communistisch China neergestort vliegtuig. Een Amerikaanse geheim agen te, die het ongeluk overleeft, en de eige- van het reisbureau moeten voor het grootste deel van de spanning zorgen. Maar het is allemaal misgelopen: „Pas poort voor China" heeft namelijk geen greintje spanning, is derhalve vervelend en saai. Dan is een reisbureaufilm over Hongkong wellicht onderhoudender. (Saai). De laatste der Vikingen LIDO Woeste gevechten, waarbij veel bloed vloeit, een tiran, een held, die zijn voorvaderen heeft te wreken en een schone prinses, ziedaar deze Frans-Ita liaanse eo-produktie. Al dadelijk wordt duidelijk dat de held het wel zal klaren de tiran om daarna de prinses in de ;n te sluiten. Een hinderlijke spekta kelfilm van het bekende soort, nogal lachwekkend door al dat bloed, dat by liters over het doek spuit. Dat Vikingen woestelingen waren, wisten we reeds. De rest is niet terzake. (Woest spel). Baby's groeien nooit aan een boom STUDIO. Jean Renoir heeft het :enario geschreven, de dialogen ver zorgd en de regie gevoerd over de film ,,Le déjeuner sur l'herbe", die in ems land de veelbelovende titel ..Baby's groeien nooit aan een boom" heeft mee gekregen. De rolprent is in kleuren opge- »n, er is speciale muziek voor ge componeerd en aan de rolbezetting is alle aandacht besteed. Als men dan het woord „comedie" in de aankondiging ziet zet men zich gemakkelijk in de stoel te gaan genieten van een met es prit gemaakt werk. De inleiding doet veel verwachten. Een lofesor in de biologie wordt voor de televisie geïnterviewd en verkondigt wonderlijke theorieën, die hierop neer komen dat met de natuurlijke gang van zaken de mens de strijd met de techniek zal verliezen. In de ruimtevaart zijn men» nodig die tot stand komen door een selectieproces bij de voortplanting, net zoals de veehouders het ras van him die ren pogen te verbeteren door uitsluitend het edelste fokmateriaal te gebruiken. De hoogleraar is kandidaat voor het presidentschap van Europa. Dit doel kan het best worden bereikt door een mariage ison met de leidster van de Inter- europese Beweging van de Vrouwelijke Padvinderij. De televisie toont ook scènes met de padvindsters, die uitsluitend rea geren op kort afgebeten in het Duits uitgesproken bevelen. En dan ontrolt zich een film die de toeschouwer eerst in afwachting houdt of het straks misschien leuk wordt. Die toeschouwer kan lang wachten. De her dersfluit, satyrs en nimfen worden et let terlijk met de haren bijgesleept om duide lijk te maken, dat een terugkeer tot de oernatuur onafwendbaar is. De hoogleraar valt voor een herdersmeisje, en daar mee is het pleit feitelijk al beslecht, on danks de wanhopige pogingen van lieden uit de professorale omgeving om dit lot te keren. De film is noch geestig noch accepta bel. Renoir heeft een gegeven gebruikt waarmee geen comedie gemaakt kan worden, omdat dit raakt aan de intiem ste menselijke relaties. Een pastoor zegt het midden in de film heel ontwapenend en heel eenvoudig: „U met al uw theo rieën kunt de goddelijke wetten niet om ver werpen." Daarmee kan professor Etienne Alexis het doen. Zelden hebben wij een produkt gezien dat zo tot in alle détails de kenmerken van mislukking in zich draagt Het is onbegrijpelijk, dat men een kapitaal heeft aangewend om dit resultaat te bereiken. Zoveel talent, zoveel energie, vedspild aan een ronduit belachelijk gegeven. Wij vinden dit des te ernstiger, aangezien in het nog niet zo verre verleden met ras theorieën is omgesprongen op een wijze die onnoemelijke ellende over de wereld heeft gebracht. Dit met satyrs bestrijden is puur heidens. (Mislukte comedie). Zij wilden niet van de zonde leven CASINO Een lange film, waarover we kort kunnen zijn. Vier lichte juffrouwen hebben het moeilijk en krijgen het steeds moeilijker. Ze keren de beroepsmoeilijk heden de rug toe en beginnen een café restaurant, maar ook dit leidt weer tot moeilijkheden Het verhaal is slap en langdradig. Een commercieel produkt, dat koet- teert met de zelfkant van de maatschap pij. Simone Signoret is er eigenlijk te goed voor. Marcello Mastroianna is haar matige tegenspeler. (Vervelend). GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeente raad in zijn vergadering van 5 novem ber heeft bepaald, dat een uitbreidings plan, dan wol een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het gebied der gemeente, aangegeven op de bij dit besluit behorende kaart, ge merkt K II 0-1044 B. omvattende het Schuttersveld en omgeving. Leiden, 9 november 1962. De burgemeester voornoemd. F. H. van Kinschot VERKEER Burgemeester cn Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Boommarkt en de Cosijnstraat met ingang van 12 november a s. voor de duur der bestratingswerkzaamheden, al daar zullen worden afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. Bazaar Chr. Geref. Kerk te Leiden Dc bazaar van de Chr. Geref. Kerk, die gisteren en donderdag is gehouden, heeft een brutobedrag van f 3.942 opge bracht. Na aftrek van diverse kosten blijft f 3.242 over voor de restauratic van het kerkgebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3