Nehroe aanvaardt Chinas uitdaging PeekjCloppenburg Strijdmacht van Rusland in balans met Westen Te veel boeren! in Europa I Nieuwe aanval van Chinezen Communisten in India achter de regering Rembrandt is toch echt Premier Chroesjtsjef eert Eleanore Roosevelt Besluit van V.N. is een huichelachtige daad Ta eea Étaafce >dp Quadratuur van de cirkel Verkiezingen in Hessen testcase VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 VERKLARING INTERVIEW De directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, heeft inderdaad contact gehad met een correspondent van de ..Sunday Telegraph" en in dit gesprek zijn enkele Britse wensen met betrekking tot de toetreding van Engeland tot de E.E.G. ter sprake gekomen, zo hebben de ministers van buitenlandse zaken. mr. J. M. A H. Luns, en van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, verklaard in antwoord op een vraag van jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid van de Tweede Kamer (p.v.d.a.). CONTROLE RIJBEWIJS Daargelaten of de indruk juist is dat autobestuurders die niet in het bezit zijn van een rijbewijs slechts zelden worden betrapt zolang zij geen verkeersdelict begaan, is de minister van justitie voornemens te bevorderen dat de controle op het bezit van een geldig rijbewijs wordt verscherpt. Dit deelt de minister mee in de gisteren verschenen memorie van antwoord op het voorlopig verslag der commissie voor justitie uit de Tweede Kamer over de justitiebegroting 1963. DE GROENTIJD De minister van justitie heeft de commissie voor justitie uit de Tweede Kamer meegedeeld dat de gegevens voor het door hem aan de procureur- generaal gevraagde onderzoek in de afgelopen groentijd thans nog niet beschikbaar zijn. De minister herhaalt dat hij geen enkele reden ziet om ten aanzien van bewijsbare strafbare feiten, indien gepleegd door studenten, een afwijkend beleid te voeren. Indien de resultaten van het onderzoek daartoe aanleiding mochten geven zal de minister niet aarze len, zo deelt hij verder mee, tegenover het openbaar ministerie van dit standpunt zo nodig te doen blijken. GEWELDCRIMINALITEIT De minister van justitie heeft, naar hij de Tweede Kamer heeft mee gedeeld, met zorg de stijging van de geweldcriminaliteit op zedelijk ge bied in de afgelopen jaren gevolgd. De sterke daling in het aantal ter kennis van de politie gekomen sexuele misdrijven over het eerste half jaar van 1962 (3367, tegen 3931 in de eerste helft van 1961 en 7783 voor het gehele jaar 1961) en het ontbreken van gegevens over veroordelingen in 1961 (in 1959 wegens verkrachting 41. in 1960 53. wegens feitelijke aanranding van de eerbaarheid in 1959: 123 en in 1960: 145) geven de de minister aanleiding thans geen bijzondere maatregelen te overwegen, te minder daar hij overtuigd is van de bijzondere diligentie van het openbaar ministerie en van de politie bij de bestrijding van deze hoogst ernstige delicten. Brits vergelijkend rapport: De Sowjetunie heeft slechts iets meer dan 75 operationele inter continentale ballistische raketten, terwijl het Westen vierhonderd tot vijfhonderd van dergelijke wa pens, die een reikwijdte van 9600 tot 13.000 kilometer hebben, be zit. Het Westen beschikt daaren tegen slechts over 250 raketten voor middelgrote afstand, terwijl Rusland 700 van deze raketten, die geschikt zijn voor aanvallen op doelen in West-Europa, heeft. Deze cijfers zijn gisteren bekend- gunaakt door het Instituut voor stra tegische studie in Londen, dat een rapport heeft uitgegeven, waarin de sterkte van het westerse en die van het communistische blok wordt be rekend. De Russische intercontinentale bal listische raketten kunnen zwaardere atoomkoppen vervoeren dan bijvoor beeld de Amerikaanse Titan. Het insti tuut meent te weten, dat de Sowjetunie een nieuw type heeft geconstrueerd, dat vermoedelijk accurater is dan voor gaande modellen. Hen verwacht dat deze volgend jaar operationeel gereed zijn. Het lijkt erop of de Russische lei ders besloten hebben hun Inspanning te richten op vergroting van de verwoes tende kracht van hun strijdmacht, al dus het instituut. Het verklaarde voorts, dat de Sowjetunie in oktober over on geveer 15.000 operationele vliegtuigen beschikte en over tien atoomonderzeeërs. Men verwachtte dat volgend jaar vfjf it" tot tien van deze bodems van stapel zullen lopen. De totale sterkte van de Russische strijdkrachten bedroeg deze herfst geveer 3.600 000 man en die van het ge hele communistische blok 7.700.000. Het Westen kan daar ruim 8 miljoen tegenover stellen. Een essentieel onderdeel van de kracht van het Westen noemde het instituut zijn waarschuwingssysteem tegen vlieg tuig- en raketaanvallen. Cuba. aldus het instituut, moet dit moment gerangschikt worden onder het communistische blok en de militai re kracht van dit land was daar dan ook bijgeteld. (Advertentie WEST-EUROPA heeft tweemaal zoveel boeren als het nodig heeft voor zijn voedselproductie. Dit heeft de Deense minister van economische za ken in Krakau verklaard. Minister Kjeld Philip voegde hieraan toe dat het vooruitzicht van een hogere le vensstandaard voor pen deel afhan kelijk is van het feit of men boeren ertoe kan brengen ander werk te gaan doen en of men in de landbouw meer kapitaal kan investeren. De minister gaf een lezing aan de ho gere economische school in Krakau. Hij zei dat er rijke mogelijkheden be staan voor een verdere economische groei van West-Europa door liet eli mineren van oneconomische arbeid. West-Europa zou zichzelf kunnen be druipen met Europese gewassen, in dien zeven a acht procent van de bevolking zich met boerenwerk be zighoudt. maar aldus PhiÜp. ..vele landen hebben driemaal zoveel land- Denemarken heeft 18 procent van de beroepsbevolking in de landbouw v er ken. zei dc minister. Het land pro duceert dan ook driemaal zoveel voedsel als het nodig heeft. In Ne derland is 11 procent van de beroeps bevolking werkzaam m de landbouw en in Engeland, dat de helft van zijn voedsel moet invoeren, vier procent. Frankrijk heeft 23 procent landbouwers. Italië 31 en Zuid-Slavië 55 procent. Deze landen, aldus Philip, gebruiken een veel te groot deel van de beroeps- bevolking voor het bereiken van autarkie. Door het plaatsen van de ze arbeidskrachten in de industrieën en het invoeren van moderne land bouwmethoden. zouden zij een aan merkelijke verhoging van de levens standaard kunnen bereiken. Frans-Brits plan voor supersonisch vliegtuig Volgens een bekendmaking van het Franse ministerie van vervoer, zijn de Britse minister van luchtvaart. Ame- ry en de Franse minister van vervoer, Dussealux overeengekomen, dat zij een plan voor de gemeenschappelijke ont wikkeling van een supersonisch ver keersvliegtuig zullen indienen bij hun regeringen, opdat een snel besluit kan worden genomen. Het plan zou voorzien in samenwerking van de Franse on derneming ..Sud Aviation" en de Bri tish Aircraft Corporation" bij de ver vaardiging van een supersonisch vlieg tuig voor het vervoer van 100 passa giers met een snelheid van twee keer die van het geluid. Volgens niet-offi- ciële ramingen zou met de uitvoering van het project een bedrag van 280 miljoen franc gemoeid zijn. Overstromingen in Zuid-Europa Door de reeds vier dagen onafgebro ken durende regenval in het Zuiden van Frankrijk zijn overstromingen ontstaan, vooal m de oostelijke Pyreneeën, in het gebied van Marseille en in de Alpen. Op sommige plaatsen is de materiële schade groot. In de streek van Chamonix is een honderdtal huizen door de storm van de daken beroofd en zijn enkele duizen den bomen geveld, waardoor wegen en spoorlijnen zijn geblokkeerd. In sommige delen van Noordwest-Ita- lië zijn de mensen op de daken van hun huizen geklommen om aan de verdrin kingsdood te ontkomen. Zware regenval heeft in deze streken overstromingen veroorzaakt. In Dogliani staan de hui zen half onder water Uit Cuneo wordt bericht, dat de rivier de Tanaro buiten haar oevers is getreden en dat de om liggende velden blank staan. Bij Fras- carolo is een dijk van de Po bezweken. Rond 60 ha zou hier blank staan. DE MODE BIJ EJ IS VLOT en MODERN Nehroe verklaarde dat China niet be recht knn worden, omdat het niet in de V.N. zit. Daarom is India 'blijven plei ten. ondanks haar woede, voor China'» toetreding tot de V.N. Nehroe zei voorts dat al het gepraat over „het niet gereed zijn" berustte op gebrek aan kennis van de feiten. Hij bracht nogmaals hulde aan Menon. In- dia's economie zou een verpletterende slag hebben gekregen als het land wa pens in het buitenland zou hebben ge kocht. Weliswaar had India nu ..onvoor- Premier Nehroe heeft het jong- L".ïrS'zouTtei ste Chinese voorstel tot terug-j India's neutraliteit, trekking in het noordoosten, maar niet in Ladakh, reeds van de hand gewezen. De Chinezen op hun beurt hebben de Indiase eis verworpen dat de troepen zich op de stellingen van 8 september 'moeten terugtrekken. China is zelfs weer tot de aanval overge gaan in het gebied van Tawang in het noordoostelijke gebied. Verder trekken zij grote troepeneenheden samen bij het vliegveld in Ladakh, Tsjoesoel. Steun sportieve coats 'n Modieus model in warme langharige wol. De kraag heeft 'n tricot inleg. Let op de grappige steekzak met horizontale klep. Extra accent: lage rugpas. 75.- nylon jackets Heerlijk warme, vertikaal doorgestikte nylon. Aan twee kanten te dragen. De tussenstof is van ge watteerde nylon, dus toch licht in gewicht. 49, r}('dancapantalons Siankvallend model van elastisch slub-cord. Kies uit diverse modieuze multicolours. 39 75 Nehroe kreeg volledige steun van dc communistische fractie In het par lement. hoewel kort tevoren nog een vooraanstaande communist was gear resteerd. De waarnemend voorzitter van de partij zei. dat hij had gepoogd te weten tc komen wat toch wel de drijfveren „achter dc krankzinnig heid, die zich van de Chinese rege ring heeft meester gemaakt", zouden kunnen zijn. Niets kon deze agressie rechtvaardigen. Over het algemeen kreeg het Wes ten veel bijval door hun vlotte steun. Een stem sprak zelfs over het op- Menon was niet in het parlement geven van de neutraliteit. Ook het aanwezig, toen Nehroe daar werd Hogerhuis sprak zich uit voor Nehroe. toegejuicht. De premier verklaarde. De commumsten zeiden: Hoeveel dat India de uitdaging van de ^hï-communisten er ook gevangen gezet nezen ..in al haar consequenties zouden worden, de communisten zou- aanvaardt. Hij diende daarna twee resoluties in. In de ene wordt de uit roeping van de noodtoestand be krachtigd. in dc andere wordt China veroordeeld. De jongste boodschap van China wordt onaanvaardbaar geacht, omdat de Chinezen 30.000 vierkante kilometer bezet houden in Ladakh, een gebied dat al duizend jaar in handen van andere landen is. China heeft in '59 al aange boden aanspraken in het noordoosten te laten vallen, als India Oost-Ladakh op geeft. Rus moet Athene verlaten De derde secretaris van de Sowjet- ambassade in Athene, Feodor Mititel. is tot persona non grata verklaard, om dat „zijn gedrag in strijd met dat van een diplomaat was", aldus heeft een woordvoerder van het Griekse ministe rie van buitenlandse zaken donderdag avond medegedeeld. Mititel zal naar verwachting binnen een week vertrek- Het front De Chinezen hebben de Indiase stel lingen bij Tawang gistermorgen vroeg aangevallen. Zij probeerden de stellin gen aan de flank binnen te dringen, maar de aanval was afgeslagen en de Chinezen waren verjaagd. De Chinezen waren teruggekomen, maar ook aan die aanval was het hoofd geboden. Ook bij andere plaatsen aan het noordoostelijk front vielen de Chinezen zonder succes aan. Het vliegveld van Tsjoesoel. waar de Chinezen nu troepen samentrekken, is nog steeds in Indiase handen. President Radhakrisjnan heeft giste ren vooruitgeschoven posten aan het front bezocht. Hij verklaarde het moreel zeer goed te vinden en goede hoop te koesteren, dat India, mits goed bewa pend. het verloren terrein zal weten te veroveren. Hij liet de deur naar onder handelingen open door te zeggen, dat de Chinezen zich eerst terug moesten trekken tot de posities van 8 septem ber Daarna was een gesprek mogelijk. Peking heeft intussen bij India gepro testeerd tegen „de vervolging van Chi nezen in India". President Ajoeb Khan van Pakistan heeft Nehroe een brief ge stuurd waaruit, volgens een woordvoer- Op 5 oktober jl. werd de Griekse com sul in Moskou. Venetsianos, gearres- teerd en tot persona non grata ver- der. opgemaakt kan worden, dat Pakis- Een zelfportret van Rembrandt, dat voor 900.000 dollar aangekocht was door het museum in Stuttgart en waarvan later beweerd werd dat het een vervalsing was. is gebleken authentiek te zijn, aldus is gisteren door autoriteit in Stuttgart meege deeld. H. Storz. minister van onderwijs van de staat Baden-Wuerttemberg. heeft tij dens een persconferentie meegedeeld, dat het bewijs voor de echtheid gele verd werd door een grondig laborato riumonderzoek van het doek door eer internationale deskundige in Brussel, professor Coremans. Vier andere deskundigen, onder wit prof. JbVob Rosenberg van de Harvard University en dr. Frits Lugt uit Parij! hebben ook verklaard dat de Rem brandt echt is. aldus Storz. Het doek werd naar Brussel gestuurd nadat een kunstkenner uit Muenchen. Martin Porkay. in februari verklaard had dat het een 50 jaar oude copie was van het orgineel. Een Spaanse des kundige had later hetzelfde verklaard in een dagbladartikel. T arwe-o verschot in West-Europa Volgens gegevens van de internatio nale tarweraad is de tarweproduktie in West-Europa dit jaar met ongeveer 7>£ miljoen ton gestegen. De Noordamc- rikaanse produktie steeg met ongeveer drie miljoen ton: de oogst in de Ver enigde Staten is lager, die in Canada echter hoger dan vorig jaar. De belang rijkste tarwe-invoerende landen zijn India en Japan. Verwacht wordt dat dc eigen produktie van India dit jaar een miljoen ton groter zal zijn dan vorig jaar. terwijl de produktie in Japan on geveer gelijk is gebleven. Voor zover de situatie thans kan wor den overzien valt volgens het produkt- schap granen, zaden en peulvruchten te verwachten dat de Wesleuropcse lan den met een tarwe-overschot zullen moe ten trachten, grote hoeveelheden zachte tarwe uit te voeren naar zowel andere Westeuropese als naar verder afgele gen landen. Hierdoor zal een toenemen de druk op de markt van zachte tarwe ontstaan, waarbij dan nog in aanmer king moet worden genomen, dat de grote invoerende landen in West-Euro pa en India een aanzienlijk grotere eigen produktie en dus een lagere invoerbe- hoefte zullen hebben. Lonen geroofd uit Engelse trein Een bende gemaskerde mannen heeft gisteren tijdens het ochtendspitsuur een trein beroofd in de omgeving van Lon den. Zij verdwenen met ongeveer 8.000 pond (80.000 gulden), die waarschijnlijk waren bestemd voor de uitbetaling van De overvallers trokken aan de nood de trein van Paddington station Lagerhuis achter Premier Chroesjtsjef heeft giste ren een telegram gestuurd aan de familie Roosevelt, waarin hij zijn oprechte medeleven betuigt met het heengaan van hun moeder. ..De Sowjet een minuut als hulde aan de na tenis van mevrouw Eleanore Roosevelt. Mr. dr. L. J. C. Beaufort, lid Eerste Kamer verklaarde dat Roosevelt „de mensheid toebehoorde. de bagagewagen en gingen er met enkele geldkisten van- Volgens de politie bestond de bende uit zeven of acht mannen. De trein kon de reis na 25 minuten vervolgen. (Advertentie) Verwoerd kritiseert sancties Premier Hendrik Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gisteravond in een rede beweerd dat het besluit van de Ver. Naties om over te gaan tot sancties tegen Zuid- Afrika, vanwege de rassenpolitiek van dat land, een huichelachtige daad is. Dergelijke huichelachtig heden beginnen in de Ver. Naties gebruikelijk te worden, zo zei hij. Verwoerd zei dat deze stap is ge nomen tegen een klein land als Zuid-Afrika. terwijl dc Ver. Naties niet durven optreden tegen een gro te macht als Rusland „dat Honga rije heeft verpletterd en half Euro pa in slavernij houdt". ageerde op de ellende van de mensheid cerine en het eehele cn werkte aan verbetering ervan." owjet volK Kenden Eleanore Roose! Mevrouw T. K. Nikoteva reereta- elt als een vooraanstaande fiüüur In ™*s« de Sowjet-vakbonden sprak Londen naar Cheltenham: toen deze Amerikaanse openbare leven en de 1®? itne ljedwéS' bij West Graydon was. Daarna overvie-1 beate vriendin van d.^!. Amerikaan, gg «.brjgt bonden is aan vele mooie bladzijden in de geschiedenis van de Sowjct-Ameri- kaansc betrekkingen zowel in vredestijd als tijdens dc gemeenschappelijke wor steling tegen het Duitsland van Hitler", aldus Chroesjtsjef. Na de dood van president Roosevelt, bleef Eleanore Roosevelt trouw aan zijn opvattingen over de noodzaak van goe de betrekkingen tussen de Sowjetunie en de V.S. van Amerika en de noodzaak de vrede in de gehele wereld te verstevigen. President Kennedy heeft mevrouw Eleanore Roosevelt geëerd door te be velen dat de Amerikaanse vlag halfstok moet wapperen van regeringsgebouwen, militaire bases en schepen tot de begra- De uit 110 landen bestaande commis sie voor sociale zorg van de algemene vergadering van de V.N. heeft gisteren haar zitting geopend met een stilte van Olifant cadeau! Moet u ze zien glunderen, als U thuis Uw gasten op zo'n echte Olifant-borrel (oude of jónge) trakteert, onder het motto Wees gezellig e OLIFANTJE. E.E.G, gespt' ek de rij Handen die India hun onvoorwaardelij ke steun hebben toegezegd. Ajoeb Khan betuigde zijn spijt dat het geschil geleid I heeft tot een gewapend conflict en ver- I klaarde zich bewust te zijn van de verantwoordelijkheid voor het behoud van de vrede die op de schouders van zowel Nehroe als Ajoeb Khan ligt. Het Britse Lagerhuis heeft gister avond met 319 tegen 221 stemmen zijn goedkeuring uitgesproken over de wijze, waarop de Britse regering de onderhan delingen over Engeland's toetreden tot dc Europese gemeenschappelijke markt De stemming geschiedde over een door de Labour-oppositie ingediend amendement op een door de regering voorgestelde motie, waarin het Lager huis werd gevraagd de regering te machtigen haar pogingen om de onder-2132 miljoen (september 1961: 2250 Buitenlandse handel van de Benelux Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux economische Unie, bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen in september 1962 handelingen tot een voor het parlement aanvaardbaar einde te brengen, voort te zetten. In het Labour-amendement werd ge zegd. dat de tot dusver bij deze onder handelingen bereikte voorwaarden niet tegemoet komen aan bindende beloften, die aan het Gemenebest, de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie en de Britse landbouw zijn gedaan. De regeringsmotie werd zonder stem ming aangenomen, omdat bij de eerste stemming het oordeel van het Lagerhuis reeds tot uiting was gekomen. Hij daagde de Ver. Naties ook uit een standpunt in te nemen met betrek king tot de communistisch-Chinese agressie tegen India. Verwoerd sprak tot een plaatselijke verkiezingsbijeen komst van zijn nationale partij in de kleine stad Roodepoort. Hij maande zijn landgenoten „kalm en eensgezind" te blijven met het oog' op het besluit tot sancties in dc Ver Naties. Verwoerd herinnerde hen eraan dat de grote westelijke machten niet achter dit besluit staan. Hij voegde daaraan toe. dat zelfs de Zuidafrikanen die op andere gronden tegen zijn segre- gatle-politiek zijn tegen de Ver Naties opkomen. Verwoerd zeggen dat dit bewe als natie één zijn de wereld weet dat Advertentie m Een dief heeft gister nacht in een juweliers zaak in het centrum van Lausanne voor meer dan 80.000 gulden aan gou den juwelen en horloges uit de etalages gehaald en daarna de lege plek ken in de kasten aange vuld met zilverwerk dat hij uit de winkelvoor raad had gehaald. De dief is door een zijdeur binnengekomen en heeft daarna een muur door broken. Tijdens de nacht heeft niemand iets bij zonders gemerkt. Dc diefstal kwam pas aan het licht toen de zaak weer werd geopend. De schulden van Carvl Chessman, de indertijd terechtgestelde die ver schillende boeken in de gevangenis schreef, zijn groter dan het bedrag van zijn nalatenschap. Dit is aan het licht ge komen toen er een ver zoek voor een slotuitke- ring werd ingediend bij de rechtbank. De nala tenschap van Chessman wordt geschat op 9000 dollar. Een particulier detective heeft een reke ning ingediend van 10.500 dollar. Ook drie advocaten maken aan spraak op een deel van dc nalatenschap. Binnen niet al te lange tijd zal Amsterdam twee fonteinen rijker zijn. Een daarvan komt in het Tweede Weteringplant soen. de andere in het plantsoentje op het Leid- se Plein voor het Ameri can hotel. Geraldinc Chaplin, dp 18-jarige dochter van 's werelds beroemdste komiek gaat een goede toekomst tegemoet. Zij heeft met succes haar debuut gemaakt als dan seres tijdens een mode show in het gebouw van dc Koninklijke Britse Opera. I Dc Deense politic heeft gisteren een jonge dame op heterdaad betrapt met haar zakken vol valse munten. Zij was net be zig deze munten in mas sa in sigarettenautoma ten tc werpen in ruil voor ladingen sigaretten. Aan de politie verklaar de zij, dat zij deze mun ten vervaardigde in een plastic-vorm volgens de methode waarop zij als tandartsassistente kunst tanden in vorm had ge goten. I De voorzitter van de Chinese vereniging van kruidkundigen heeft ge zegd dat prins Philip van Engeland zich geen zorgen hoeft te maken over het uitroeien van de neushoorn. Deze had gezegd dat deze dieren wegens een algemeen verbreid bijgeloof wer den gestroopt, omdat de horens „liefdeskrachten" zouden bezitten. Volgens de Chinees is het niet de neushoorn die hiervoor wordt gedood, maar het hert. Heb zou volgens hem wetenschappelijk hew zijn, dat des 1049. „Zoeken naar dc quadratuur van de cirkel" Is nog steeds een gangbare uitdrukking om een stre ven naar een onbereikbaar doel aan te duiden. En terecht, want dit laatste vraagstuk van de drie klas sieke problemen is onoplosbaar, on danks het feit dat in vroeger eeu wen talloze wiskundigen naar de oplossing van dit werkstuk hebben gezocht en er ook thans nog velen zijn die onbekend met dc gron den waarop het bewijs van dc on oplosbaarheid van dit vraagstuk steunt zich hardnekkig met de quadratuur van dc cirkel blijven bezig houden. Wellicht trekt de on oplosbaarheid juist dc meeste bui- Laten we tot aller geruststelling vertellen dat de kwestie bi de prak tijk volledig is opgelost, zij iet dan dat dit buiten de passer-en-lincaal- methodc van Euclides om Is ge beurd. Maar daar aan zal waarschijn lijk niemand zich de ervaringen di bij vorige klassieke problemen hebben opgedaan. Men kent zelfs verschil de quadratuur san de cirkel te verkrijgen, want nadat Hippias ais eerste zijn methode had aangegeven (waarbij hij wederom de quadratrlx had tc hulp geroe pen), zijn met behulp van andere krommen nog een viertal andere oplossingen gevonden. We mogen dus alleszins tevreden zijn. maar desondanks is de kwes tie hiermee niet afgedaan. Men kan er zich nl. niet mee vergenoegen de constructie tot een goed einde tc brengen, maar men wil ook we ten in theoretisch opzicht, waar men aan toe is. Laten we eens trachten duidelijk te maken wat we hiermee bedoelen. Toen het er om ging de verdubbeling van een kubus tot stand te brengen, moest een be- TOCH IS HET ZO! paalde middelevenredige lijn wor den geconstrueerd. Dit lukte weliswaar niet met pas ser en lineaal, maar met andere apparaten. Wc hebben daarmee ge noegen genomen omdat in dit geval dc hoogte van dc kubus niet alleen uit dc constructie tc voorschijn trad, maar ook theoretisch nauwkeurig kon worden aangegeven. Ook de verdeling van een hoek in drie ge lijke hoeken leverde geen moeilijk heden op, want het was een prak tisch werkstuk, waaraan een dege lijke theorie ten grondslag lag Maar met de quadratuur van de cirkel Is het anders gesteld, zelfs indien we er geen bezwaar tegen hebben ons buiten de banen van dc vlakke meetkunde te begeven. Met behulp van de quadratrlx, de con- choïde, de cissoïde, en hoe al der gelijke krommen meer mogen heten, kan dc quadratuur worden uitge voerd. maar de con structie hiervan ver eist kennis van het getal pi, juist het ge tal waarover wc in het vraagstuk willen worden ingelicht! Immers, als ons ge vraagd wordt hoe lang de zijde Is van het vierkant dat een even groot oppervlak heeft als een gegeven rirkel, moeten we daarop antwoorden dat die lengte gelijk is aan de straal van de cirkel maal de wortel uit pi. Hoe groot pi is, weten we wel ongeveer, maar niet precies. U voelt wel, dat wis kundigen dit als klungelwerk be schouwen. De cirkelquadratuiir blijft onopgelost. zolang het getal pi aan dc cirkelomtrek verbonden ls. Nu we toch op pl zijn terecht gekomen, zullen wc u een eenvou dig middel aan de hand doen om de omtrek van een cirkel op een rechte lijn uit tc zetten. miljoen), terwijl voor een waafde ƒ2286 miljoen (september 1961: 2249 miljoen) naar derde landen werd uitge- De invoer in de eerste 9 maanden van 1962 bereikte een waarde van 21,7 miljard (januari-september 1961: ƒ20,8 miljard) en de uitvoer 19,3 miljard (januari-september 1961: 17,9 miljard). Zondag z deelstaten i drie miljoen kiezers naar de stembus trekken na een campagne, die door de „Spicgel"-zaak een zeer levendig karak ter heelt gekregen. De kiezers zullen zich moeten uit spreken over de samenstelling van een nieuwe wetgevende vergadering. Het resuitaat wordt beschoufd als een aan wijzing voor de toekomstige trend en voor dc reactie van het publiek op de „Spiegel"-zaak. In Christen-democratische kringen vreest men, dat de controverse de krachtsinspanning, die men zich 16 jaar lang getroost heeft om de socialisten uit hun meerderheidspositie in Hessen te verdrijven, teniet zal doen. In de huidige wetgevende vergadering bezetten de socialisten precies de helft van de 96 zetels. Zij regeren met behulp van de kleine vluchtelingenpartü. die die zeven zetels heeft. Algemeen wordt echter verondersteld, dat deze kleine partij in het nieuwe parlement niet meer vertegenwoordigd zal zijn. Regering verwonderd over brief van de Hoge Autoriteit Do Nederlandse regering heeft met enige verwondering kennis genomen van een brief van de Hoge Autoriteit der EGKS waar.n het Luxemburgse su pranationale gezagsorgaan een procedu re n gans zet om Nederland in ge breke te stellen wegens niet nakomen van verdragsverplichtingen op vervoers gebied. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer cn waterstaat in Den Haag heeft verklaard, dat de Nederlandse re gering op geen enkele wijze heeft doen bl.jken dat zij zich aan haar verplich tingen zou onttrekken. Er bestaat wel iswaar reeds geruime tijd meningsver schil met de Hoge Autoriteit over de juiste toepassing van het E G K.S.-vcr- drag op di' punt. doch de regering heeft zich steeds correct aan de ver dragsprocedure gehouden. Tot dusver is zij zelfs de enige regering in de ge meenschap geweest, die voor uitvoering van de verdragsverplichtingen speciale maatregelen heeft voorbereid, aldus de woordvoerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5