Na felle debatten grond aan Van den Ameele verkocht B. en W. Voorschoten handhaven bezwaren Begroting Benthuizen is heel gezond Leeszaal Alphen weer in een ander pand Zwammerdam heeft een sluitende begroting Feestelijke opvoering en een afscheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 Grenswijzigingen Oegstgeest voorstel van B. en W. van Oegstgeest tot verkoop van gemeente-eigendom men aan de Geversstraat aan Van den Ameele's automobielbedrijf fin de vorige vergadering achter gesloten deuren besproken) leverde gisteravond stof tot seer felle en langdurige debatten, die resulteerden ln de goedkeuring (met negen legen zes stemmen) van het voorstel. Vooral de heer Bouland (wd) toonde zich een actief strijder tegen het preadvies en hij leverde kritiek op de houding en handelwijze van B. en W. in deze zaak, die al ongeveer twaalf Jaren sleept. Zodra de kwestie helemaal rond is, kan i Geversstraat beginnen. In hot preadvies wordt ojti. de over- j dracht van 37 vierkante meter grond achter bedrijven langs de Deutszstraat aan Van den Ameele voorgestaan. Koel en D. H. van der Linden hebben roet het oog op de uitbreiding van hun panden belangstelling voor een deel van die 37 vierkante meter en reeds twaalf jaar geleden richtte laatstgenoemde een brief tot B. en W„ waarin hij een uit weg op de Geversstraat vroeg. De brief raakte zoek en B. en W. onderhandelden met Van den Ameele zonder te weten i het verzoek van Van der Linden Kort geleden werd de brief teruggevon- De heren Bouland en Van Uythoven (PvdA) stelden, dat Van den Ameele de. 37 vierkante meter als ruilobject wil j gebruiken, zodra het bedrijf de grond in zijn bezit zal hebben. De heer Bou land meende dat B. en W. („iedereen" trouwens) het gevoel hebben dat zij ten aanzien van de onderhandelingen in een dwangpositie zijn gebracht, zodat zij niet anders kunnen doen dan aan Van den Ameele toegeven. „B. cn W. zitten echter juist op fluweel", zei het raadslid, dat zich ver der afvroeg waarom iedereen zo bang Is dat een niet-akkoord-gaan met de wensen van Van den Ameele zoveel geld en tjjd gaat kosten. Volgens een rapport van deskundigen kost de trans actie (met uitsluiting van de omstre den 37 vierkante meter) de gemeente f 49.750 en ongeveer vier jaar tijd. Zonder voorafgaand akkoord met Van den Ameele zou de gemeente na de onteigeningsprocedure (die even lang rou duren) bijna net zoveel moeten betalen. De heer Van Uythoven sloot zich bij de woorden van de heer Bouland aan. na de heer Bergmeyer (kvp) zei het te betreuren dat de raad tot voor kort nooit inzage heeft gekregen in de taxatierapporten. Hij was echter van mening dat terwille van een snelle af handeling in het algemeen belang de knoop nu maar moest worden doorge hakt. Ook de heer Blansjaar (prot.-chr.) verklaarde zich vóór het preadvies, de noodzakelijke verbreding i de Ruilobject Onder interrupties van de heer Bou land beantwoordde de burgemeester de verschillende vragen. Hij gaf toe dat Van den Ameele de grond als ruilob ject wil gebruiken en achtte het ook mogelijk dat het tijdsverschil in afhan deling van de zaak niet groot behoeft te zijn Wethouder Steenmetser lichtte V*, dat het bedrijf al van het begin af de grond "heeft willen bezitten. De ver koop van het pand van Koelman aan de firma Kamsteeg en het feit dat daar door een ruime doorgang tussen deze twee bedrijven was verkregen, hebben de aanvankelijk afwijzende mening ten aanzien van de eisen van Van den Amee- jle bij B. en W. doen omslaan. Wethouder Van der Voet verklaarde, dat Van den Ameele tweemaal de be doelde grond was aangeboden, zodat het bedrijf nu „recht" heeft op de aankoop De heer Kapteyn (PvdA) zag de op lossing in een rechtstreekse verkoop aan Van der Linden, temeer daar al- VOORSCHOTEN Veehouderij heeft goede toekomst Ruim 250 boeren uit Voorschoten, Was senaar en Leidschendam waren in de Grote Vink bijeengekomen om te ver nemen welk antwoord de heer A. v. d Hoek, voedselcommissaris voor Noord- Zuid holland, zou geven op de vraag: „Heeft de veehouderij nog toekomst?' Men zou zich kunnen afvragen, aldus heer Van de Hoek, of wij het vroe ger wel goed hebben gedaan door onze produktie op te voeren en de overpro- duktie te exporteren. Spreker meende van wel. eraan toevoegende dat we j steeds goed doen. Indien in 1970 de EEG volledig werkt en dan waarschijn lijk voedsel moet verschaffen 250.000.000 mensen, zit de Nederlandse boer goed althans die boer die goedgeleid veehoudersbedrijf op goede grond heeft. De Nederlandse landbou- wér verdient 80 procent van een mei hem gelijk te stellen andere Nederlan der. die zijn geld verdient in een niet- lafidbouwsector. In Italië is dit slechts eeh percentage van 40, in Duitsland Frankrijk van 60. Al gedurende tien jaar verlaten in Nederland dertig mensen per dag de landbouw. Het is een gevolg var Pi'oduktieverhoging, die alleen «.ojj Plaats hebben door slechte gronden, koeien en boeren af te schrijven. Ook injdeze omgeving (Voorschoten) komt t voor, dat bij gelijke veehoudersbe- jven een verschil van inkomen f MjPOO bestaat. In de landbouw en l» zal in de toekomst dus alleen ■flair produktie mogen worden geleverd door „de man, die het 't beste kan' Vijftig procent van de boeren heeft hA slecht, aldus de heer v. d. Hoek. de anderen beslist niet De boer moet der werken maar meer denken, hoofdarbeid speelt thans een belangrij ke rol en voor de veehouder die denkt en daarna pas doet, is een goede toekomst weggelegd. De avond werd besloten met een noeglijk samenzijn, waaraan „The Rhythm Boys' en conferencier Augustinus medewerking verleenden. gemeen werd verondersteld dat Van den Ameele toch bereid is de door Van der Linden gewenste grond dóór te verkopen. „Overigens kunnen de percelen toch onafhankelijk van de goed- of afkeuring in beslag worden genomen, zodat wij spoedig in het al gemeen belang de verbetering van de straat ter hand kunnen nemen". „Niet de belangen van particulieren moeten worden afgewogen, maar het gaat om de publieke rechtsbedeling", al dus de heer Brouwer (prot.chr.), die dan ook voorstelde een gerechtelijke uitspraak in deze kwestie af te wach ten. De heer Bergmeyer zei nog dat Van der Linden toch zijn uitweg krijgt zodra het pand van de heer String op de hoek weg is (waarover overigens nog geen overeenstemming is bereikt). Protesten Ook de bespreking van het vooront werp van wet inzake wijziging van de gemeentegrenzen lokte protesten uit. De fractievoorzitters Van Weizen (prot. chr.), Kapteyn, Bergmeyer en namens de wd-fractie mevrouw Smits-Witvliet stelden zich allen achter het preadvies van B. en W. (waarover wij reeds eer der schreven). Zij waren van mening lan Leiden en Rijnsburg al voldoen- rondgebied was toegezegd, waarbij Oegstgeest zich bovendien van loyale samenwerking geenszins heeft (en in de toekomst zou) onthouden, noch in de zin van het afstaan van grondgebied, noch in het verlenen van medewerking bij de realisatie van de universiteits plannen. Allen achtten de instelling van eeD bovengemeentelijk orgaan, waarin dus niet alleen Leiden een vinger in de pap zou hebben, belangrijk. Mevrouw Smits en de heer Kap teyn uitten de vrees, dat Oegst geest te zijner tijd toch niet zelf standig zou kunnen blijven, doch de burgemeester achtte die angst nu ongegrond. „Het is echter wel betreurenswaardig dat de goed keuring in alle gemeenten van het structuurplan een ivapen is ge worden in het voorontwerp. Daar voor was dat plan geenszins be doeld. Ook is het jammer dat Lei den en Rijnsburg nooit zijn inge gaan óp voorstellen tot intercom munale samenwerking de wil daartoe moet altijd van twee kan ten komen", aldus de burgemees ter. Oegstgeest hoopt nu maar dat de Sta- ten-Generaal oog zullen hebben vooi het feit, dat Leiden en Rijnsburg grond gebied van Oegstgeest willen hebben zonder redelijke en volledige argumen tatie daarvoor aan te voeren. In antwoord op vragen van de heren Blansjaar en Van der Voort (kvp) deel de de burgemeester mee dat de begro tingsbehandeling in de tweede helft van januari zal plaatshebben. Grens wij zigingen BLIJKENS het preadvies aan de raad stemt het B. en W. van Voorschoten tot voldoening dat de minister van binnenlandse zaken heeft ingezien dat Voor schoten in staat is de in het noordoosten geprojecteerde woonwijken Noord- Hofland en Stevenhoven tot stand te brengen. Ook achten zij het belangrUk dat de minister niet van plan is de Haagse overloop binnen de grenzen van Lelden te doen opvangen, maar In de randgebieden. B. en W. bestrijden echter nog steeds het voornemen de beide woongebieden in de toekomst in wezen één geheel te doen vormen met de Leidse wüken in de Bosch, en Gasthuispolder. Het Voorschotense uitbreidingsplan in onderdelen voor de wijk Noord-Hofland ligt thans ter visie. De wijk zal via drie bruggen over (te verbreden) Korte Vliet met Leiden worden verbonden. Integra tie van deze wijk met Leiden zou om verscheidene factoren onjuist en niet wenselijk zijn. Overigens dringen B. en aan op een streekplan voor de Leid- agglomeratie, aangezien door het ontbreken daarvan vraagstukken van ruimtelijke ordening niet juist kunnen worden beoordeeld. Vóór een eventuele grenswijziging aan de orde kan worden gesteld, dient een goed planologisch be leid te zijn vastgesteld. Ook achten B. en W. het onjuist dat Leiderdorp onaangetast blijft, terwijl het is voorbestemd voor de opneming van een groot aantal Leidse arbeiders. Voor- schotens gebied, dat in hoofdzaak Haag se forensen zal opnemen, zou daaren tegen naar Leiden moeten overgaan B. en W. vinden het -oorts vreemd dat bij de Leids-Haagse besprekingen inzake de verbreding van de Korte Vliet waarbij ook Voorschotens gebied is betrokken het Voorschotense gemeen tebestuur geheel buiten het overleg i: Scholier reed kinderen aan Een tot dusver onbekend gebleven scholier, die op zijn fiets over het voet pad op de Prins Bernhardlaan reed, kwam op het moment dat hij de rijweg opging in botsing met een juist naderen de wielrijdster, de elfjarige C. J. Tref fers van de Nicolaas Maeskade. Zij kwam, samen met haar achterop zitten de 4^-jarige zusje A. Treffers, te val len. Hierbij brak laatstgenoemde been, terwijl de bestuurster van fiets een kniewond opliep. Dokter James verleende eerste hulp, na behandeling op het Academisch Zieken huis kon de kleuter naar huis terugke- wordt in Voorschoten de jaarlijkse col lecte gehouden ten bate van de twaalf Groesbeekse tehuizen. Het sociale werk van de Nederlandse Centrale Prak tische Hulp is nog maar weinig bekend. Reeds dertig jaar houdt deze instelling zich bezig met het verzorgen van alleen staanden zonder onderscheid van ge loof of stand. Honderden jongens en meisjes die een behoorlijke opvoeding van eigen ouders moesten ontberen, vele volwassenen die zich tijdelijk of duurzaam niet konden handhaver onze gecompliceerde maatschappij, vonden in de tehuizen en in de gezins verpleging ontplooiingsmogelijkheden en wat geluk in hun moeilijk bestaan. Er zijn nog grote wachtlijsten en er is geen plaats vrij, terwijl elk geval urgent is. Deze landelijke arbeid, die op reforma torisch belijden is gegrondvest, heeft uitbreiding nodig en verdient aller steun. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Voorschoten komt maandag om acht uur in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staat de behandeling van het preadvies van B. en W. inzake het voorontwerp van wet. op de grenswijzigingen ir Leidse agglomeratie. gelaten en er zelfs geen enkel contact hieromtrent heeft plaatsgehad. Zy kwalificeren dit uit bestuurlijke overwegingen als bepaald onjuist. Het ontnemen van gronden aan Voor schoten zou betekenen dat de normale ontwikkelingsmogelijkheid aan de ge meente wordt ontnomen. B. en W. stellen de raad dan ook voor de bezwaren tegen de door Leiden ge wenste en in het voorontwerp vastge stelde grenswijzigingen nogmaals ken baar te maken. Burgerlijke stand GEBOREN: Adriaantje Jansje Lena, dr van A. Nugteren en T. van Holst: Antonius Adrianus Gerardus, zn van J. J. Heijne en M. H. Gerarts; Catharina Hendrika, dr van J. J. Heijne en M. H. Gerarts; Catharina Maria, dr van T. P. van Paassen en M. Vermue; Gerrit Jan, zn van K. G. de Groot en H. P. Mie- dema; Alexander Gijsbert, zn var Kiès en H. Bernelot Moens; Ria, dr M. J. de Ruijter en P. Vlieland; Edwin Johannes Maria, zn van J. P. Vermee- ren en G. E. Boote; Andreas Bernardus Jacobus, zn van B. M. Vlekke en J. W. Ammerlaan; Hendrik, zn van F. van der Mark en C. M. Lamme; Joannes Ge rardus Maria, zn van J. C. G. Alkemade en E. J. van Wissen; Martinus Cornelis Gerardus Maria, zn van J. A. C. G. Al kemade en E. J. van Wissen. ONDERTROUWD: D. Leune, Leiden, en W. Alblas; D. Ashouwer en H. El- zin-ga. GEHUWD: P. F. van Kampen en C C. Koek; J. C. van Osnabrugge en G. Verschoor. OVERLEDEN: Jan Hendrik Marinus Gerrit van Doesburg, 24-4-75, Hofweg la. KATWIJK AAN ZEE V ijf centsavond De wijkcommissie Noord van de vijf centsactie biedt de collectanten van tijd tot tijd een gezellige avond aan als te genprestatie voor al het werk dat de Hervormde Gemeente wordt richt. De Oranjezaal was vol, toen voorzit ter C. van der Plas gisteren de biji komst opende. De vijfcentsactie is uitge groeid tot een wijkorganisatie, die jaar lijks een niet onbelangrijk bedrag de kerkvoogdij kan overdragen. Het duo Toos den Haas en Cobie Vooijs bracht enkele vrolijke liedjes met gitaarbegeleiding en nadat Hannie van der Plas zich had ontpopt als een accordeoniste, trad de voordrachtskun stenaar Oostenvelder uit Amsterdam op. Hij wist met zijn grote uitdrukkings- gave het jeugdige publiek geruime tijd in de ban van „het woord" te brengen. De verloting in de pauze trok veel be langstelling. Nadat alle medewerken den zich nog eens hadden laten horen. 6loot ds. Offeringa de bijeenkomst. De heer Krijgsman begeleidde de sarn zang op het orgel. Hoog en laag water Vrijdag hoog water 0.41 u 13.07 laag water 8.52 u, 21.09 uur. OEGSTGEEST Uitwijken voor haas: auto over de kop Gisteravond om kwart over acht is een uit Oegstgeest afkomstige personenauto op de rijksweg ter hoogte van het M.E.B over de kop geslagen, doordat de be stuurder plotseling moest uitwijken voor een overstekende haas. De automobilist kwam met de schrik vrij. Een achter hem rijdende personenauto uit Amster dam raakte in botsing met de midden op de rijweg liggende Oegstgeester wa gen en liep evenals die zware schade op. Programma „Oegstgeest" Het programma van de v.v. „Oegst geest" voor zaterdag luidt: S.V.O.W. II —Oegstgeest II 3.15 uur: Oegstgeest III Katwijk V 3 uur; Ter Leede (B>— Oegstgeest <A) 1.45 uur; Oegstgeest (b) üocos (f) 3.45 uur. KATWIJK AAN ZEE Corsoprijzen Onder grote belangstelling had gister avond in hotel Riche de prijs-uitreiking plaats van het zevende bloemencorso ..Flora's kleurenpracht aan zee' voorzitter van de V.V.V., mr. J der Plas. verwelkomde speciaal burge meester H. Duiker, die bereid w vonden de prijzen uit te reiken, de hoofd inspecteur van politie, mr. J. Blanken, de voorzitter van Rijnsburgs bloemen corsocomité, de heer Leeuwenburg. Het bestuur is er erkentelijk voor dat ie zakenlieden in het hoogseizoen en geld voor over hebben om het bloe mencorso te doen slagen. Men -moet echter niet vergeten dat het Katwijkse corso niet in de eerste plaats is be doeld als reclame voor de bloemen, doch als propaganda voor de badplaats. De voorzitter deelde nog mede dat iedere deelnemer aan het corso als her innering een brievenstandaard ontving. Praalwagens: N.V. zuivelfabriek „De Hoop" (definitef in het bezit van de wisselbeker, tevens een ereprijs, voor de mooiste wagen van het corso); eerste prijs: manufacturen handel Goemaat, N.V. Leidsch Dagblad, garage Van der Meij te Rijnsburg: tweede prijs: V.V. ..Quick Boys" en Sportvereniging „Kat wijk a/d Rijn. Bedrijfsauto's: eerste prijs: schoen- handel „Haasnoot" en Pepsi Cola; tweede prijs: M. Guijt, fa. Noorder- meer te Katwijk aan den Rijn; derde prijs houthandel „Zuid", fa. D. Vooijs en vierde prijs J. .T Remmelzwaal en N. van Maren. Luxe wagens met reclame: assuran tiekantoor H. Beek en Zn. te Wassenaar (ereprijs alsmede wisselbeker voor de mooiste wagen). Ook Kamsteeg's Auto mobielbedrijf te Oegstgeest ontving een ereprijs. Een eerste prijs ontving de fa. Zujj- derduijn en kledingmagazijn Poot; twee de prijs schildersbedrijf C- A. Kruijt en foto handel D. Kruijt; derde prijs Gara ge Modern" en Garage van der. Plas; vierde prijs Automobielbedrijf van dei toor D. J. C. Verhaar Rijnsburg; rijf de prijs fa. H. Planje. Luxe wagens zonder reclame: derde prijs G. van Duijn. Ponywagentjes: ereprijs Adèle der Plas; eerste prijs Kees van der Boon en Aat den Heyer; tweede prijs Kees Haasnoot; derde prijs Martin ZuT derduijn; vierde prijs Krijna Pronk. De prijzen bestonden hoofdzakelijk uit bekers vazen en (voor de jeugd) boekenbonnen. Na de prijsuitreiking werd een film an het bloemencorso vertoond. KATWIJK L. Borleffs overleden Gisteren is op 65-jarige leeftijd ov_. leden dokter L. Borleffs, arts te Katwijk en lid voor de WD van de gemeente raad. De crematie zal in stilte plaats hebben. Anti Honger Actie. De door het plaatselijk NOVIB-comi- té gehouden collecte ten bate van de Anti Honger Actie bracht f. 3846,21 op. ALPHEN AAN DEN RIJN Opgeruimd staat netjes geruimd staat netjes", de eerste jaarver gadering gehonden. Het comité kwam vorig jaar tot stand na een Initiatief van ereniging Alphens Belang en heeft ln het voorbije jaar meermalen van zich doen horen. De avond stond onder leiding van de voorsltter, de heer W. Samsom en werd ook bijgewoond door burgemeester en mevrouw Bruins Slot. De heer Samsom zei in zijn openings oord. dat de resultaten van de actie i onze gemeente reeds merkbaar be ginnen te worden. Voorts is het de be doeling dat binnenkort voor de lagere scholen in de gemeente een boekje be schikbaar komt dat voor „Opgeruimd staat netjes" speciaal de aandacht van de jeugd zal vragen. Spreker hoopte hierbij; op de steun van het gemeentebe stuur, zoals men die reeds herhaaldelijk an gemeentelijke instellingen ontving. De secretaris, de heer J. W. O. van Leeuwen, gaf een overzicht van wat men zeer bescheiden geldmiddelen toch wist te verrichten. Maar het was geen wonder, dat de penningmeester, de heer A. W. G. van Leeuwen, een kas tekort moest rapporteren. Door de heer F. van Praag uit Amster dam. lid van de centrale werkgroep van de landelijke organisatie „Opgeruimd staat netjes", werd een propagandatoe- spraak gehouden en de heer G. Halm uit Amsterdam vertoonde een bedrijfsfilm over het reinigingswezen aldaar. Opbrengst collecte De vorige week in onze gemeente ge- houden collecte ten bate van het wer) Voor de gehandicapte kinderen heeft a f 1200 opgebracht Woningwetbouiv bevorderen B. en W. van Benthuizen hebben de raad een sluitende gemeentebegroting 1963 aan geboden. Van de saldl-reaerve, geraamd op 52.000 (vorig jaar 62.000) behoeft geen gebruik te worden gemaakt. „Objectief beschouwd, vertoont deze sluitend® gemeentebegroting een zeer gezond beeld", aldus B. cn W. In vergelijking met 1962 valt een stijging der uitgaven te constateren. De gewone dienst sluit met een totaal van 433.454,78 364.666,64), de kapitaaldienst geeft aan inkomsten 1.552.260,01 (ƒ1.219.614,57) en uitgaven ƒ1.942.254,39 (ƒ1.216.533.07), nadelig slot ƒ389.994,38. Wegens algemene uitkering uit het reeds acht woningwetwoningen, die gemeentefonds kon worden geraamd f 124.208,27 (108.250.72). De garantieuit kering uit het gemeentefonds wordt evenals in 1962 geraamd op f 18. Deze uitkering voor 1966 tm, 1969 wordt telkens verminderd met 1/5 en vervalt per 1970. De kosten van ziekenverpleging den geraamd op f 21.521,56 (12.658.61); de kosten van verpleging van psychisch gestoorden op f 13.340,75 (10.165,25). De onvoorziene uitgaven worden op f7.132.24 geraamd (4.055.04), om te gebruiken voor de aanschaf van meubilair ln lokalen van de openbare Arnoldus van Osschoo) voor groenvoorziening aan Leeuwenhoekweg. Plan-Zuid B. en W. stellen zich voor om, zodra het gemeentelijk bouwterrein in het uit breidingsplan bouwrijp is gemaakt, te bevorderen dat het nog te bebouwen gedeelte grotendeels vlot wordt verkocht, waardoor een gezonde uitbreiding van de gemeente zal ontstaan. In aanbouw zijn danks de gebrekkige accommodatie nen tot nu toe heeft gehad, de chris telijke openbare leeszaal toch „draalt". Vandaag verhulst men opnieuw, en dat Is dan de derde maal ln de enkele jaren van bet bestaan. Merkwaardigerwijs komt men nu schuin tegenover het punt terecht waar men begonnen is. Het eerste pand was rechts in de Van Boetzelaerstraat, op de hoek van het Toussainitplein. Daar moest •erdwijnen voor de nieuwbouw van D. Toen is men naar de V.G.L.O.- M. A. C. Rijnland tevreden Gisteravond hield de motor- en auto club Rijnland ln Centraal haar Jaarver gadering. Voorzitter L. J. van den Hoek gewaagde van een goed elnbjaar. Op- nieuw werd besloten tot het aanvragen van koninklijke goedkeuring. Volgens de notulen was ln 1959 reeds een dergelijk verzoek verzonden, maar op het departe ment bl|jkt men nergena van af te weten, Uit het jaarverslag, gelezen door de heer F. J. van Deuren, bleek, dat het mtal met 4 is toegenomen tot 147. Het school aan de Julian astraat verhuisd de kans er opnieuw in een middenstandswoning. Van Boetzelaer straat 29. onderdak te krijgen Het is on langs aangekocht door de gemeente in verband met toekomstplannen. We heb ben het vermoeden, dat de leeszaal er tal jaren een keurig onderkomen zal hebben. BENTHUIZEN Inwonertal Per 1 januari 1962 telde Benthuizen 1415 inwoners. Bij de tienjaarlijkse volkstelling bedroeg dit aantal 1399. Uitvoering „Hosanna" Het meisjeskoor van de chr. gem. zangvereniging „Hosanna" zal zater dagavond in het verenigingsgebouw een uitvoering geven. Medewerking verleent het jeugdfanfarekorps „De Harpe Da- rids" uit Zoetermeer. De avond, die om begint staat onder leiding de heer Kurpershoek. .iddelde 'aantel deelnemers aan de ritten bedroeg 82. Er is een batig saldo van f .554,79, terwijl de prijzenvoorraad een waarde vertegenwoordigt van bijna f200. De voorzitter reikte de prijzen uit de clubkampioenen. Auto's A: H. J. Grimbergen en D. Zuidam; auto's B: D. van Leeuwen en A. Vis; motoren A: J. B. Cats en echtgenote te Ter Aar; moto ren B: A. Both met mejuffrouw W. Haak te Hazerswoude: bromfietsen A: 1. R. W. Verkade met echtgenote; bromfietsen B: P. W. Stolwijk. De heren J. J. Stalenburg en P. Harkus kregen een promotiebeker. Be de bestuursverkiezing werden her kozen de heren L. J. van den Hoek, J. Groenendijk, J. van der Laken. In de vacatures koos men de heren J. de Rooij en H. A. Geerlings. De heren A. Verbree, J, Benard. G. van 't Wout, F. J. van Deu- ren, J. van Wijk en B. J. van der Sluis werden clubcommissaris. WOENSDAGAVOND vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemees ter Van Dobben de Bruyn. Tijdens deze vergadering werden benoemd tot gemeentegeneesheren voor 1963, de artsen C. G. A. van Beek, K. GUI en J. P. Hoene- veld. Tot leden van de wonlngadviescommissie werden benoemd de heren A. Boele, Jac. de Bruin, B. C. de Jong, J. G. Koot en F. P. Zwetsloot. In de vacature W. v. d. Brink als Ud van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer K. A. DUksra. Tot leden van het burgerlijk armbe stuur werden herbenoemd de heren C. F. Blok en N. A. van Rossum. Als derwijzer aan de openbare lagere school werd benoemd de heer G. van Dalenoord te Boskoop. De raad ging akkoord met een stel van B. en W. om twee boerderijen aan de Parallelweg aan te sluiten op het waterleidingnet De maatschappij tot ex ploitatie van watervoorziening zal dit werk uitvoeren. De kosten bedragen f 8.360. De eigenaren van de boerderijen zullen ieder f 1.000 bijdragen, terwijl de resterende f 6.360 voor rekening van d< gemeente komt Op advies van de lichtbedrijven te Al phen aan den Rijn zullen aan de Goudse- weg 17 lichtmasten worden geplaatst, op afstanden van 40 meter van elkaar. De kosten voor dit object bedragen f 11.750. De raad ging akkoord met deze verlich ting, zodat ook dit probleem spoedig zal zijn opgelost en ook dat gedeelte van de Goudseweg een goede verlichting krijgt. De weg in Oud-Bodegraven voor de spoorlijnen is nog steeds een urgent punt. Zwammerdam wil deze weg geheel op knappen maar moet medewerking hebben van de eigenaren van deze weg. Door Gedeputeerde Staten is het plan reeds goedgekeurd. Het benodigde geld is er ook, maar van de 27 eigenaren zijn er zes die niet tot verkopen bereid zijn. Zo lang dit niet voor elkaar is, kan de ge meente Zwammerdem niet aan deze weg beginnen. De heer Zwetsloot stelde de vraag of deze percelen niet konden worden ont eigend. De voorzitter zei dat dit wel kon, maar men dit liever niet doet. De raad ging akkoord met een besluit tot het aangaan van een kasgeldlening voor 1962 tot een bedrag van ten hoogste f 100.000. Een aantal subsidieverzoeken zonder meer afgewezen. Onbewoonbaar verklaard werden de woningen Rijksstraat 25 en Overtocht 41 De vergoedingen voor het bijzonder derwijs, de ulo-school alsmede voor openbaar lager onderwijs en het kleuter onderwijs werden vastgesteld. Mooiste De voorzitter vond de gemeentebegro ting 1963 en de begroting woningbedrijf 1963 de mooiste die hij hier had mee gemaakt. De begroting was geheel slui tend met een post voor onvoorziene uit gaven van f 7.500. Reserves behoefden niet te worden aangesproken. De heer Zwetsloot vroeg of er geen mogelijkheid bestond om te komen tot het stichten van een zwembad. Zolang het plan „De Burcht" niet ten uitvoer komt. aldus de voorzitter, kan dit niet gebeuren. De heer De Jong stelde gen inzake de vulnisbelt. Wat gaat daar in de toekomst mee gebeuren? Dit vroeg hij in verband met het sportterrein de jeugd. „Nu de put bijna gevuld is met vuilnis en de verdere afwerking gereed is, aldus voorzitter, zal dit een terrein worden voor de jeugd". worden gesticht door de bouwvereniging „Algemeen Belang de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is voornemens, indien de vereiste medewerking wordt verkregen, zestien woningen te bouwen in dit plan. De woningnood neemt iets af, doch is nog zo groot, dat de woning- wetbouw met kracht moet worden be vorderd. Men rekent op de toewijzing van een kontingent woningwetwoningen voor 1963. Straatverlichting Een plan tot herziening en uitbreiding van de straatverlichting is in voorberei ding en zal waarschijnlijk nog dit jaar aan de raad worden voorgelegd. Wordt het plan aanvaard, dan zal Benthuizen beschikken over een aan de eisen van het snelverkeer aangepaste moderne verlichting met TL-buizen (geen con crete raming bekend). Een plan tot het stichten van een al gemene begraafplaats is gereed. B. en W. vertrouwen dat de moeilijkheden, ont staan over de aankoop van het benodig de terrein, zich na verloop van tijd zul len oplossen. Concrete ramlngscijfers zijn dientengevolge afhankelijk van de grondprijs. Wel deelde de burgemeester in de laatst gehouden raadsvergadering mee. dat nog een afgezant naar de rent meester van de grondeigenaar Is ge zonden. De gevraagde prijs is f 17 per vierkante meter. Rubrieken Rubriek Volkshuisvesting: geraamde uitgaven f 43.077.91 (37.572,59). inkomsten f 39.920,75 i35.483.21) en dus een nadelig slot van f 3.157,16. Openbare Werken: geraamde uitgaven f 50.039,84 (47.822,82) wegens o.a. kosten technische dienst, onderhoud wegen en straten, zand- strooien bij gladheid, gemeenterelniging. Inkomsten f 10.202,50 (7.518,55) wegens straatbelasting reinigingsrechten. Ten behoeve van volksgezondheid (in enting. wijkverpleging, schoolartsen- dienst, rattenbestrijding, etc.) wordt een nadelig slot geraamd van f 3,793,37 (3.584,35). Het bedrag per leerling voor de be rekening der exploitatievergoeding voor het bijzonder lager onderwijs is gesteld op f 55,74. Op de begroting zijn gelden uitgetrok ken voor de bezoldiging van een klerk ter secretarie. Bij de opstelling van de begroting is men van zo zuiver moge lijke ramingen uitgegaan, waardoor een zo reëel mogelijk beeld werd verkregen. Wiener Café in Lei muiden IN HET parochiehuls te Leimulden was gisteravond geen plaats onbezet. Het RJC. gemengd koor Gloria Deo, dat in z|jn repertoire speciaal werk maakt van ope rettes, gaf er een uitvoering van Robert Stolz' Wiener Café, dat een week tevoren in Avifauna ging. Over de avond, hoe feestelijk ook verlopen door de geestdriftige en perfecte vertolking, lag de schaduw van een afscheid. Chris van der Mark leidde r|jn koor na een werkperiode van 16 jaar voor het laatst. Dit afscheid valt koor èn dirigent zwaar. Voor de heer Van der Mark moet het echter een voldoening z|jn geweest, dat het glorieus was en dat Leimulden z|jn waardering zo spontaan heeft geuit. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Kammenga, ds. GUsbers, pastoor Thomas en dr. Brinkhorst, benevens vele andere personen die in het open bare plaatselijke leven i rol i Over het werk van Stolz, dat episoden de gesohiedenis verhaalt een bepaald café in Wenen, zoals deze geschreven is door de verschillende tijds- invloeden die over het uitgaande Wenen zijn gegaan, schreven wij bij de vorige uitvoering reeds. Men vindt er duidelijk de diverse stijlen van de ontspannings- muziek in terug, van het oude Wenen met zijn beroemde walsmuziek tot het huidige karakter van de dans. Voorts is er door het gehele werk natuurlijk een intrigetje geweven op het bekende thema. Het werk werd uitgevoerd in concert- vorm en de ruimte in de zaal liet niet toe een orkest op te stellen. Voorop mag wel worden gezegd, dat de pianist Jack Schutte op slagvaardige manier het kla vieruittreksel op de vleugel wist te reali seren, over welke taak men niet gering moet denken. Het beproefde zestal solisten Missi van der Lans en Willy van Dijk, sopranen. Sibylle Raaphorst, mezzo-sopraan, .de te noren Bert van 't Hof en Henny van Rooijen en de bariton Henk Dorel, le verde ook nu weer een voortreffelijke vocale bijdrage. Ik zou haast zeggen, dat zij deze avond stuk voor stuk meer van hun partijen en voordracht hebben ge maakt, wellicht door de meer intieme sfeer in Leimuiden en zeker door het feit dat de akoestische omstandigheden ditmaal beter waren. In verschillende duetten gaven zij zich veel vrijer en de articulatie van de teksten leverde hier voor het publiek een beter resultaat op. Telkenmale werd de uitvoering onder broken door een spontaan „open doekje", dat zeer stimulerend werkte. Over het koor kan niet anders dan met lovende woorden worden gesproken. Het interrumpeerde de solistische fragmen ten steeds ad rem. De koorzang klonk ge spierd. bleef, waar dit nodig was, met een fraaie pianoklank bescheiden op de achtergrond en overstroomde elders de zaal met een gloedvolle koorklank. Een prima op elkaar afgestemd cn enthou siast ensemble, nog versterkt door een aantal leden van Sint Bonifacius uit Alphen. Na afloop rees het publick spon taan van zijn zitplaats en bracht de uitvoerenden hulde. De solisten ont vingen fraaie bloemstukken. Aan de heer Van derMark werd namens het koor door de heer Van der Hoorn als dank voor al zijn arbeid en deze is, doordat hij steeds speurde naar goede werken en de noodzake lijke medewerkers, niet gering ge weest een zinvol geschenk aan geboden: een mooie kaarsenkroon. Zichtbaar ontdaan over dit blijk van waardering dankte de dirigent zijn koor en het publiek, dat door zijn grote belangstelling steeds zo'n steun is geweest. Leimuiden heeft alzo een opmer kelijk „zwierige" avond van be schaafde ontspanning meegemaakt. Henrl Welbooren ALKEMADE Burgerlijke stand GEBOREN: Reinier W. zn van J. P. Borst en A. S. Turk; Jacobus W. J. zn van C. P. van Es en A. P. l'Ami; Paulus Th. zn van J. C. Hogenboom en G. J. van Haastregt; Theodoras P. KL zn van J. J. Klein en J. A. Olyerhoek; Leonar- dus C. A. zn van J. J. Zaal en M. W. Olijerhoek; Elly W. dr van H. de WaiJ en L. Verkraissen; Johannes C. M. zn van C. M. van Benten en J. A. G. Straat hof; Petrus H. zn van J. H. Hoogenboom en C. A. M. Nederhoff; Helena C. J. dr van J. Th. Hoek en A. M. Turk; Anto nius C. G. J. P. Opdam en M. C. Jansen. ONDERTROUWD: P. A. Voortman «n M. A. Schakenbos. GETROUWD: W. N. G. Hogenboom en A. van Kins; J. M. den Hartog en A. G. Geerlings; J. Th. Bouwmeester en A. M. C. Bouwmeester. OVEIRLEDEN: J. H. Verkan, 02 jaar. KOUDEKERK A. D. RIJN Klaprooscollecte Zoals andere jaren vraagt ook dit jaar de Klaproosdag de aandacht. De bedoe ling van deze actie is gelden bijeen te brengen om zoveel mogelijk nabestaan den van Engelse en Canadese militai ren. die in ons land sneuvelden, in de gelegenheid te stellen de graven van hun verwanten te bezoeken. Voor dit doel zal zaterdag onder leiding van mevrouw De Vries, Hogewaard 106, een collecte worden gehouden. Collectanten kunnen zich aan bovengenoemd adres opgeven. De Gereformeerde Kerk heeft, in d® vacature ds. H. Zijlstra, een beroep uit gebracht op ds. G. de Zeeuw te Ezing® (Groningen). Ds. De Zeeuw is 3 februari 1928 geboren. Sinds 1959 staat hij te Ezirtge, daarvoor was hij predikant te Schoonoord. OUDE WETERING Opbrengst collecten De collecte voor het Interkerkelijk Thuisfront heeft in deze gemeente op gebracht ƒ80. In de afgelopen week werd een hufs- aan-huis-collecte gehouden ten bate de anti-hongeractie van de Novil* Lei» collecte heeft opgebracht 350»

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9