J. H. Teske 2500ste cursist Leidse regionale werkplaats slC ja ja Ja NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 Sik aandeel Vereenigd Bezit van 1894 een "belang "bij Ca. 200 ondernemingen tegelijk VOOR de regionale werkplaats voor vakontwikkeling van volw voorheen aan de Oosterkerkstraat en thans gevestigd aan de Roose- veltstraat te Leiden was het vanmorgen een gewichtig ogenblik toen aan de 32-jarige cursist J. H. Teske als de 2500ste leerling van deze werk plaats de verklaring werd uitgereikt dat hij zijn opleiding aan de werk plaats had voltooid. Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag: Regionale werkplaats, 10 uur: Feeste lijke bijeenkomst t.g.v. voltooiing scho ling 2500ste cursist. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J. A. Smink van Den Haag. Rehoboth, 8 uur: Veron, FAO, Een hoorn over' transitoren. Leidse Volkshuis, 2.15 uur: Leidse Commissie voor Int. Samenwerking, mr. F. H. Tunnissen over „Unesco en inter nationale hulpverlening". Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: „Een schrijver vertelt", literaire lezing door Anton Koolhaas, voor K. en O. Casinotheater. 7 en 9.15 uur: K. en O.- film van de maand, „La Loi" van Jules Dassin. Wijkgebouw Levendaal, 2.305 en 7 10 uur n.m.: Bazaar voor restauratie chr. geref. kerk. Stadsgehoorzaal, 8 uur: O en O.-Ver- eniging dep. van Defensie met ope rette „Die Fledermaus" van Johan Strauss. De Lakenhal, 8 uur: Opening tentoon stelling „Oud-Leiden „Leiden in Prent en Tekening" t.g.v. 60-jarig bestaan. Oegstgeest. Het Witte Huis, 8 u.: C.H.-kiesvereniging, M. J. van Gorkem over uitbreidingsplan „Noordoost". Den Haag, Diligentia, 8 uur: Ham burger Kammer Orchester. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Cen trum met „Maribel", van Miguel Mihura, voor K. en O. Wijkgebouw Levendaal, 2.305 en 7— 10 uur nm.: Bazaar voor restauratie chr. geref kerk. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Feestavond harmoniekapel „Trouw en Durf". De Doelen, 8.15 uur: St. Adelbertver- eniging. spreker ds. N. v. d. Akker. Herv predikant te Den Bosch, over: „Heeft de kerk aan de moderne mens iets te zeg gen Academie. 4.15 uur: Oratie prof. dr. M Handel, gewoon hoogleraar in de fysi sche chemie. Antonius clubhuis, 8 uur: Uitvoering mondaccórdeonverenigi ng .Crescendo" Filmzaal academie. 12.20 uur: LAK- pauzefilms. - - Oude Vest 223, 7.30 uur nm.: Opening Jongvolwassenenclubhuis „De Jeugdha- Boerhaavezalen, 8 uur. Opening expo sitie schilderijen en tekeningen Bert Antonius clubhuis. 8 uur: Muziekuit voering mondaccordeon-orkest vereniging „Crescendo" Leiderdorp, Hervormue kerk, 8 u.: Zangavond Bijbel Kiosk Vereniging. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bi- tos". Gebouw K. en W8 uur: Het Natio nale Ballet m.m.v. Kunstmaand Orkest o.l.v André Presser. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Operatie Astrakan", van Peter Coke. Antonius clubhuis, 8 uur: Cabaret avond „Crecendo". Lutherse Kerk, 8 uur: Lustrum VCSB. opvoering „Ladder tegen de maan" van Guillaume van der Graft. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister". Gebouw K en W., 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Leo Driehuijs, „Raskolnikoff" van Sustermeister. Diligentia. 8 uur: Jan Wijn, piano. Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): G.I. Blues 'alle leeftijden); donderdag: La loi (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Lulu '18 jr). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De on- schuldigen (18 jaar). Rex '2 30, 7 15 en 9.15 uur): Maciste contra Maciste '14 jaar): donderdag: Verandering van spijs doet" liefhebben (18 jaar) Studio '2.30, 7 en 9.15 uur): Walz of the toreadors (18 jaar) Trianon (2 30, 7 en 9.15 uur): Echt scheiding op zijn Italiaans (18 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Zij wilden niet van de zonde leven (18 jaarj Lido (2.30, 7 en 9.15 uur)- De laatste der Vikings (14 jaari. Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De inspec teur (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Paspoort voor China 'alle leeftijden)donderdag- Tien van het vreemdelingenlegioen. Studio (2 30. 7 en 9.15 uur): Baby's groeien nooit aan een boom (18 jaar) Trianon (2 30. 7 en 9.15 uur). Heime lijke verhouding (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-aDotheek. Lammenschansweg 7. tel. 23553. Deze apotheek neemt ook de dienst waar van apotheek R. van Beest Smallenburg te Leiderdorp. Tentoonstellingen Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, in samen werking met 3 October Vereeniging. Lakenhal, „Leiden in prent en teke ning" (tot en met 10 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27, maandag cn woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: dinsdag van 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6309 uur njn. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en- biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, cn dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag cn zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor cie grotere jeugd» van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. De heer Teske, die als precisiebank- werker werkzaam is bij de industrie Reece aan de Rooseveltstraat. bezocht na de lagere school korte tijd de lagere technische school, maar moest deze stu die afb.-eken omdat zyn ouders naar Frankrijk emigreerden. In Frankrijk hielp hij zijn vader gedurende elf jaar op het boerenbedrijf. In 1958 keerde hij alleen naar Nederland terug en na twee jaar als ongeschoold arbeidèr bij ver schillende bedrijven in Leiden werkzaam te zijn geweest, kreeg hy vanwege het gewestelijk arbeidsbureau alhier het ad vies zich bij de regionale werkplaats te laten inschrijven. Daar heeft hy zijn op leiding voltooid. Omdat hy de 2500ste cursist is die de werkplaats verliet, werd hem de verkla ring in een feestelijke bijeenkomst aan geboden door ir. J. J. G. van Hoek m diens kwaliteit van voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De bijeenkomst was belegd door de commissie van advies voor de directeur van de werkplaats. Stij Gewest Leiden iigentle vraag naar personeel In het gewest Leiden bedroeg het aan- 1 werklozen per eind oktober 177 tegen 170 eind oktober vorig jaar; de gere gistreerde arbeidsreserve bdroeg 181. wat stijging met 22 personen ten op zichte van september betekent eind oktober 171 bedroeg dit aantal 170. De vraag naar personeel steeg ondertussen heel wat sneller: per eind oktober j.l. stonden 853 aanvragen open tegen 627 eind oktober 1961. De lichte toeneming van het gere gistreerde aanbod is het gevolg van seizoeninvloeden. Voor het overige kan in het gewest Leiden wprden gesproken van een zeer ruime werkgelegenheid, wat ook wel blijkt uit de grote vraag (353), die ook ten opzichte van septem ber jl. nog is gestegen toen bedroeg de vraag 832. Het geregistreerde aanbod van wen per eind oktober jl. is groter dan i dezelfde maand van 1961: 100 tegen 78 in 1961 Het aantal openstaande aan vragen daalde van 331 in september pl. tot 233 in oktober. Dit jaar heeft zich een beduidend groter aantal jeugdi scholieren laten inschrijven, voor wie plaatsingsmogelijkheden niet zo gunstig zijn als voorheen, speciaal wat betreft handelspersoneel en kapsters. Pedologisch instituut te Leiden herbergt nu 50 leerlingen Op de school, verbonden aan het Pe dologisch Instituut te Leiden, zijn than: ruim vijftig leerlingen ingeschreven. Al deze leerlingen zijn door de staf het instituut' onderzocht. Voorts is aantal kinderen onderzocht voor toelating werd gevraagd. Een tiental van hen komt daarvoor in aanmerking. De gehele schoolbevolking wordt syste matisch geobserveerd door de pedagoog en de psycholoog. Deze observaties ken het soms nodig over te gaan een diepergaand onderzoek, hetzy disch, hetzij psychologisch. Zo schrijven B. en W. in hun memorie van antwoord bij de begroting 1963. Een viertal kinderen ontvangt spel therapie, een zestal groepstherapie; drie kinderen worden door prof. De Klerk individueel behandeld, waarbij met ouders regelmatig besprekingen worden gevoerd. Weer een achttal kinderen wordt therapeutisch benaderd met lieve arbeid of door middel van expres sie in taal en gebaar. Voorlppig krijgen 3 kinderen polyklinische hulp voor hun leesmoeilijkheden. Een twintigtal kin deren tenslotte krijgt individuele ortho- didactische hulp. In deze opsomming is niet begrepen de hulp. de de kinderen ontvangen van de klasseleerkracht op aanwijzing van de wetenschappelijke staf. Veiliger toekomst Nadat ir. H. E. Kruyt, de commissie van advies voor de d teur van de werkplaats, de onder wie de burgemeester van Leider dorp en wethouders uit Leiden en omge- -in-g. had verwelkomd, sprak ir. Van Hoek. Hij zei. dat hij de werkplaats lie- ;en technische school voor volwassc- wilde noemen. Het werk van deze scholingsinrichting zou nog belangrijk kunnen worden uitgebreid. Hij noemde de heer Teske een typisch voorbeeld van het werk dat hier wordt verricht Van de 2500 cursisten zijn er 1564 in de nietaalbewerkingsafdelingcn opgeleid en 936 in de bouwvaksector. Namens de Kamer van Koophandel bood ir. Van Hoek de heer Teske een passerdoos aan. De heer J M. Hillenius, hoofd van de afdeling vakopleiding van het arbeids bureau te Leiden, trachtte de vraag te beantwoorden waarom de heer Teske en de andere 50.000 mensen in ons land die een dergelijke -opleiaing volgen, niet on- I geschoold wensten te blijven. Hij heeft ongetwijfeld begrepen, dat het eerste ge win van het loon van een ongeschoolde arbeider wei eens kaïtegespin zou kun nen zijn. Nu kan hij zien op een veiliger toekomst met vast werk. In deze bijeenkomst werd afscheid ge nomen van de 85-jarige heer A. P de Rooy, die de commissie van advies ver liet. De heer De Rooy heeft daarvan sinds 1947 deel uitgemaakt. Opnieuw auto van arts gestolen Weer is in Leiden de auto van een arts gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag verdween uit de Boerhaave- laan een blauwe Peugeot met witte bin- nenbekleding, kenteken VX 86-17, die voor het huis van de dokter stond ge- De vorige diefstal van een Leidse dok tersauto had plaats in de nacht van 3 op 4 november Deze wagen werd. zoals Wij berichtten, zwaar beschadigd teruggevon den op de Haarlemmerweg te Amster dam. waar hij van de weg was geraakt en tegen een boom gebotst. De jongeman, die de- auto had ont vreemd, heeft in de bewuste nacht om streeks kwart over drie aan een passe rende automobilist een lift naar Leiden gevraagd. Deze automobilist heeft hem de lift niet gegeven, maar wel kon hij nu de politie een signalement geven van de vermoedelijke dader. Deze is ongeveer 1.80 meter lang. hij heeft een slank pos tuur. zwart haar. scherpe neus is onge veer 25 jaar oud. droeg een b~ uw kos tuum met een pantalon zonder omslag, een donkerbruine regenias en bruin deren handschoenen. Hij had een leren aktentas bij zich. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de man ook aan andere automobilisten om een lift heeft gevraagd, hetzij naar Leiden, hetzij naar Haarlem. Wie inlich tingen kan verstrekken, wende zich tot de politie in zijn woonplaats of recht streeks tot de Leidse politie, telefoon 01710-22244. EEN UNIER ETENTJE In de tot Bar en Restaurant omgebouwde gevangenis van het OUDE KONINGSHUYS te Sassenhelm, wordt U kostelijk „GALGEMAAL" geserveerd a f 5.50 p.p. Piep kuiken a f 3.25 Maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag tot 2 uur 's nachts ge opend. Woensdags gesloten HET OUDE KONINGSHUYS Telefoon 8240. Centrum in Leiden Uitstekende Maribel voor K. en O.-leden gespeeld TTET gegeven van „Maribel" (een meisje van de vlakte dat een huwelijks- *-*- aanzoek krijgt van een jongeman en met hem trouwt) is niet nieuw. De intrige die Miguel Mihura bedacht heeft, is origineel, knap en spannend. In een klein plaatsje, zo'n honderd kilometer van Madrid, staat de choco ladefabriek van Marcelino, die met zijn moeder, dona Mathilde, samen woont. Hij is getrouwd geweest met een dorpsschone. soms wat lange beschouwingen wer den uitstekend opgevangen en wegge speeld. Nell Knoop en Sara Heyblom maakten van de twee oude dames kostelijke ty pen. Al had het leven hen niet wijs ge maakt in veel opzichten, ze bezaten een overrompelende dosis warmte en gene genheid voor hun medemens. Zijn moeder vindt dat hy een meisje uit de stad moet zoeken. Daartoe gaan ze een poosje in Madrid wonen bij tante Paula. De bedeesde, wat eenzelvige Mar celino ontmoet in een bar een modern meisje en nodigt haar uit om naar zyn huis te komen. Maribel, die denkt de uitnodiging be roepshalve te hebben gekregen, weet niet wat haar overkomt wanneer ze door de twee brave doch hoogst wonderlijke dames welkom wordt geheten. Ze her kennen haar type niet en Maribel raaki van haar stuk. „Liefde" en „houden van" zijn voor haar twee heel verschillende dingen. Toch boeit het haar wel. Ze wil weg maar gaat niet. ze wil er onderuit, maar kan niet. En ondanks alle moeilijk heden. die vele komische situaties schep pen. komt het natuurlijk toch voor ol- Mihura heeft het stuk geschreven in een tere sfeer en hij heeft daarbij de melodramatiek, die bij een dergelijk ge geven om de hoek gluurt, weten te ver- Even knap als het is geschreven, werd het gisteravond voor K. en O. gespeeld door de toneelgroep Centrum onder prima regie van Luc Lutz. De Voor ons was het spel van Ina van der Molen als Maribel het hoogtepunt van de avond. Deze speelster heeft een zeer buigzame stem waarmee ze .praktisch alles kan doen. ze typeert uitstekend doch het allerbelangrijkste: ze wist dc crisis, die ze telkens doormaakte, de overgangen bij schokken van het verle den van „liefde" naar een nieuw leven van „houden van", uitstekend te reali seren. Simpel en zonder opsmuk, met haar stem. mimiek en houding. Haai tegenspeler Piet Römer als Marcelino had het iets gemakkelijker. Ook hij deed voortreffelijk werk. Omdat ook de andere rollenbezettingcn goed waren, werd het een avond v op van goed spel kon worden genoten. Het publiek toonde zich dan ook recht zeer dankbaar. A. C. Bouwman Eerste paal school Berlasrestraat Berlages serie vai liddag lieeft wethouder Sa voor de bouw van s.vstcemschool aar laatste school i eft er vijf van deze seri« gekregen en aan dc Sumatrastraat na dert een Hervormde school haar vol De heer Sannes deelde mee. dat Zuid West nog drie lagere scholen nodig heeft, waarvan een Geref school het urgentst is. Leiden heeft ook een duide lijke behoefte aan ulo-scholen. De wet- hoilder zei zijn best te zullen doen oir zoveel mogelijk in dc nood te voorzien Dank bracht hij speciaal aan de rijks inspecteur de heer A Boogaard voc daadwerkelijke aandacht, die hij Leiden besteedt. Grenswi j zigingen (Vervolg van pagina 3) Voorstel Ten slotte stellen B en W. de gr raccnteraad voor hel volgende uit te spreken: 1. spoedig uitbreiding van het Leidse grondgebied meer dan ooit dringend geboden; 2. nieuwe voorstel geenszins vol doende om de bevolkingsgroei va» Leiden op te vangen: 3. geen verdere vertraging in de procedure opdat te verwachten stagna tie in woningbouw geen grotere vor men zal aannemen; 4 gebied van Oegstgeest tussen Haar- lemmertrekvaart, Broekweg en spoor lijn naar Leiden, gebied van Zoeter- woude tussen Rijn cn spoorlijn Leiden - Alphen ten oosten van dc Meerburger wetering naar Leiden, nog een deel van het voor de universiteit bestemde ge bied (Oegstgeest) naar Leiden, de ter reinen van Endegeest c.a. naar Leiden; 5 althans een deel van Leiderdorp- Noord naar Leiden: 6 punt 5 mag niet tot aanzienlijke verlraging leiden, zo dit wel het geval zou zijn, dan regeling bij een latere wet. Universiteitspenning voor de 80-jarige mr. E. E. Menten is mr. E. E. Menten onderscheiden met de Universiteitspenning. Aan de heer Menten is de penning toegekend voor het vele dat hij gedurende een reeks van jaren achtereenvolgens als secreta ris-penningmeester en voorzitter van Gecommitteerden cn thans als voorzitter van de Universiteitsraad van het Leidsch Universlteits-Fonds voor de Leidse uni versiteit heeft gedaan en nog steeds doet. De uitreiking van de penning zal plaats hebben tijdens de diesviering op 8 februari. Meer dan een miljoen voor onderhoud militaire werken Het hoofd van het Arrondissement West van het Bureau Aanleg. Beheer en Onderhoud van Vliegvelden (BABOV) heeft een negental aanbestedingen ge houden voor het onderhoud gedurende een jaar van militaire werken gebouwen en terreinen in Valkenburg, Ypenburg, Soesterberg. Hilversum. Den Helder en Dc Lier Bij elkaar waren er niet min der dan 167 inschrijvingen en het totaal bedrag van de laagste inschrijvers was meer dan f 1.000.000. Het duurste zal het onderhoud van de gebouwen van Soesterberg zijn, want daarvoor was de laagste inschrijver Koot's Bouwbedrijf uit Zeist met f 326.000. Voor de dienstkring Valkenburg waren er twee aanbestedingen, één voor het onderhoud van de verhardingen en één voor de bouwkundige werkzaamheden. Hiervan waren de uitslagen: verhardin gen: Gebr. J P en P B Schelvis. Heem stede f 82.000; Koot's Bouwbedrijf. Zeist f77.000: NV J Hcydra en Zn 's-Graven- hage, f 75.400: Verschuur's Bouwbedrijf, Zeist f 74.000; A Hogeboom, Rijpwetering r 74.000; A van Halem. Schipluiden f 74.000: fa. Keizer. Rotterdam f 72.500: Th de Goede. Soesterberg f 72,500; N C C J Kiebert. Sassenheim f 72.100: H van Driel sr. Koudekerk a. d. Rijn f 72.000; H J Vessies. IJmuiden f 71.700: fa. Joh Dienaar. IJmuiden f 71.500: J M Sam son. Oegstgeest f 71.000: C A Langeveld. AlDhen a. d. Rijn f 71.000: fa. Veldhui zen cn Van Hoften, Haarlem f 71.000: L v d Pol en Zn, Hagestein f 67.000: C V B J Proper. Oegstgeest f 66.800: C v d Wiel Zzn. Noordwijk f 65.150 en T Kuit Tzn. Katwijk aan Zee f 62.445. 'olaal 19 inschrijvers. Voor de bouwkundige werken waren er 26 inschrijvirfeen: Gebr J P en P B Schelvis. Heemstede f 183.000; N.V. Aan neming Mij. Duraco. 's-Gravenhage f 177.000: W Oosterlee, Valkenburg f 176.700: Koots' Bouwbedrijf, Zeist i f 173.000: N.V. Aannemersbedrijf K L La Pointe Courte, interessante film /GISTERAVOND draaide Lr film onrtei en Leids Aca- unslcentrum. de film „L? rle" van Agnes Varda. He" interessant geval, nog door ligen gezien, doordat de rol- •ommerciëel kon worden uit- egens het niet voldoen aai bepaalde door het Centre National du Cinéma gestelde voorwaarden. Met „La Pointe Courte" werd de re gisseuse in 1955 éné der voorlopers van de zogenaamde nouvelle vague Zii maakte de film, om artistiek geheel vri» te zijn. met een klein budget in een eigen, volkomen onafhankelijke produk De inhoud omvat twee parallel lopen de geschiedenissen, die elkaar voortdu rend afwisselen het verhaal van een schamel vissersplaatsje en dat van een zich in een crisisstadium bevindende Subsidies voor Leidse instellingen voor weldadigheid B. en W. van Leiden stellen de ge meenteraad voor, voor 1963 aan de vol gende instellingen van weldadigheid de. ze subsidies toe te kennen: Vereniging tot bestrijding der Tubercu lose ƒ17.000, vereniging De Leidse Buitenschool 20 625, Margarita van Cortona-stiohting 2000 Chr. Jeugdhulp 2000. kleuterdagverblijf Margriet ƒ42,500. r.-k. sociaal-charitatief centrum 17.000 Hervormd maatschappelijk werk 14.000 maatschappelijk werk van de Geref Kerk 2800. r -k geestelijke gezondheidszorg 5400 Medisch-opvoedkundig bureau ƒ8000. Interkerkelijke Gezinszorg ƒ29.500. r.-k. gezinszorg en gezinshulp ƒ23 000. maatschappelijk werk der Geref. Ken- 10.000. Dr. Van Voorthuysen-stichting 14.500. Corn. Musius-stichting 10.700 Prot.-christelijke stichting voor de na zorg ƒ3500. Vereninging tot uitzending van kinderen naar Vakantiekolonies 11.000 Gemeenteraad van Leiden Volgende week woensdag om 2 uur be gint de Leidse gemeenteraad met de be handeling van de gemeentebegroting voor 1963. De vergadering wordt woens dagavond om 8 uur voortgezet, vervol gens op donderdag 15 november om 2 en 8 uur. vrijdag 16 november om 2 en 8 uur. maandag 19 november om 2 en 8 uur en als dat nodig is op nog nader te bepalen tijdstippen. Aan de agenda zijn nog de volgende voorstellen toegevoegd: pre-advies op het voorstel van de heer H. van Weizen tot het aanleggen van een plantsoen of een openbaar speelterrein van tijdelijke aard op het terrein hoek Julianastraat- Bernhardkade en voorstel inzake het verlenen van subsidie aan instellingen van weldadigheid, werkzaam op sociaal en sociaal-hygiënisch gebied (voor 1963). de is goed gefilmd, met tails. De beelden herinner Varda eens fotografe was. Het tem po is evenwel uiterst traag, een gevol: van het feit. dat de regisseuse zich nie ■O zeer interesseert voor de hoogtepun ten als wel voor de daartussen liggende oerioden. Dc bruuske afwisseling de twee geschiedenissen schijnt indenti- ficatie met de hoofdpersonen te wilier •oorkomen. Varda wenst kritische toe Het is moeilijk geboeid te blijven. He' lage tempo en de uitgesponnen dialoge: 'erhinderen dat grotendeels. „La Pointe Courte" heeft meer van een boek dar een film, maar dat neemt niet weg men hier met een belangwekkend experiment heeft te maken. Vooraf zag men een knappe documen taire van Resnais over de Bib'iothèaue 'Tationale: Toute la mémoire du mon de: Meisje mét arm in i n emr molen In zeepfabriek Sanders is gistermor gen het vijftienjarige meisje Marie Ra- mak met haar rechter arm en hand be kneld geraakt tussen de draaiende meta len vinnen van een mengmolen. Met diepe snijwonden is zij naar het acade misch ziekenhuis gebracht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Frans Christiaan zn van P. de Jongh en H. W. van den Berg; Gerrit zn van T. Halvemaan on J. P. Verlind; Helena dr van W Pet en A. A. Brouwer; Elbertje dr van A. de Wolf en E. B Ouwersloot: Ronald Johannes zn van W. H. da Weerd en C. M. Becker. OVERLEDEN: C. van der Keur. "7 jr. man; M. E. M. Glaudemans, 57 jr, vrouw; C. J. Grundeken. 59 jr, man; J. C. Stroombergen. 20 jaar. echtgen. van A. P. J. de Gocü (Adv Allemaal is men het er mee eens. MIDZA zegels zijn de prettigste zegels om te spa ren. Spaarkaart in handig formaat. Op de spaarkaart vindt u alle MIDZA adressen Bakker, 's-Gravenhage f 172.500; C Vos. Duivendrecht f 171.000; Th de Goede. Soesterberg f 169.600; A van Halem. Schipluiden f 169.000: fa. Kleiweg en Zn. Hoek van Holland f 168.400: A Hoge boom. Rijpwetering f 167 000; W Hen- nipman. Leiderdorp f 165.000; C van der Wiel Gzn. Noordwijk f 164.000: H .T Vessies. IJmuiden f 162.000; Verschuur's Aannemingsbedrijf. Zeist f 161.600: fa Keizer. Rotterdam f 161.600; J M Sam son. Oegstgeest f 161.000: fa. Veldhuizen en Van Hoften. Haarlem f 161.000: G Scheurwater, 's-Gravenhage f 159.000: Wed H van Driel. Koudekerk a. d. Rijn f 158.000; C van Oortmerssen. 's-Gra venhage f 157.100; C A Langeveld. Alphen aan den Rijn f 157.000: N.V. C J Kiebert. Sassenheim f 156.800: L v d Pol cn Zn. Hagestein f 156.000: B J Proper C V. Oegstgeest f 152.780: N.V Bnuwmlj Coëfficiënt. Eindhoven f 148.950 en W Suikerbuik. Breda f 147.600. De gunningen zijn nog aangehouden Begro tingen werden niet bekend gemaakt Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen Opbrengst bazaar vrijz.-Hervoriiideii Dc bazaar van de Vereniging van vrijzinnig-Hervormden Leiden-Oegst- geest, die enkele dagen in het wijkge bouw Levendaal is gehouden, heeft, naar mevrouw Hubeek ons vanmorgen mee deelde. f 3282.81 opgebracht. De ^op brengst is voor het algemene werk van de vereniging. De naam van de pop was Hendrika, de kaas woog 9 pond en 4 ons. het vak- kenkleed is gewonnen door G. de Jong-Broers. het boom met oranje roosjes was 15 e numfner van de boom met de witte jes 88 met een kring eromheen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Aanwijzing voorrangskruising Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 23 oktober het kruispunt ValkburgRijnsburgersin- gelSchuttersveld hebben aangewezer als voorrangskruising, met dien ver stande. dat het verkeer op de Rijnsbur- gersingel voorrang moet verlenen aar het éénrichtingsverkeer op de Valkbrug, richting Schuttersveld. Avond voor jonge slechthorenden Volgende week woensdagavond houdi de Haagse club van de Jeugdorganisa tie voor Slechthorenden een bijeen komst voor dc afdeling Leiden van dr „Vereniging tot bevordering der be langen van slechthorenden.,. Het pro gramma vermeldt onder meer panto mime, leketoneel en volksdans. Ook zullen dia's worden vertoond. De avond is in hel bijzonder bestemd voor slecht horende jongeren van 14 tot 25 jaar uit Leiden en omgeving, die met hun ouder.' welkom zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in ge bouw Rehoboth aan het Rapenburg er begint om 8 uur. Lezers schrijven ons: Weidegrond voor recreatie Naar aanleiding van het artikel „Wei degronden voor recreatie in de randstad Holland" wilde ik enige opmerkingen maken. Het plan behelst het onttrekken van 9.000 ha. grond aan de huidige be stemming. Ik misgun niemand zijn ont spanning maar het valt me bij het schrijf over dit plan op, dat er helemaal niet wordt gerept over degenen, die direct of indirect bij betrokken zijn. de agrariërs die op deze manier tegen wil en dank hun bestaan kwijtraken. Veredr wordt er in het kader van dit plan gesproken over „over-produktie". Nu, die valt nogal mee in dc E.E.G.- landen: plm. 5 procent. Produktie-beper- king kan een geschikte oplossing schij nen maar het is een foutieve oplossing als men bedenkt, dat een groot deel van de wereld honger lijdt. Wat het subsidiëren van dc landbouw btreft: ook de industrie wordt op haar tijd bevoorrecht. Zo mag Nederland te levisietoestellen en andere elektrische ap paraten naar Denemarken exporteren, mits wij slachtvee uit Denemarken im porteren NOORDWIJKERHOUT J WASSEN AA" Leewcg 11 De heer Menten die in 1882 te Brus- 1 is geboren, studeerde rechten te Lei- in en promoveerde aldaar. Na enkele jaren in de advocatuur werkzaam te zijn geweest en van 1917 tot 1920 reizen naar het buitenland te hebben gemaakt ter behartiging van vreemde krijgsgevange nen, was de heer Menten van 1922 af gedurende zeven jaren in diplomatieke dienst werkzaam, onder meer te Wenen en Parijs. In 1929 werd hy firmant van het bankiershuis Pierson, Heldring en Pierson te 's-Gravenhage, van welk huis hij thans adviseur is. Voorts was hij onder meer penning meester van het Nationaal Crisis-comité en van het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden. Tijdens de Tweede Werelroorlog werd de heer Menten toen de vrijheid in zicht was. van Londen uit benoemd tot regeringscommissaris voor Nederlands Volksherstel. Talrijke binnen- en buitelandse on derscheidingen heeft de heer Menten in de loop der jaren ontvangen: hij is onder meer Commandeur van de Huis orde van Oranje. Commandeur van de Orde van Oranje Nassau en Officier in het Legioen van Eer. Het hoofdbe stuur van het Leger des Heils heeft hem eertijds een zeer bijzondere onderschei ding verleend, uit dank voor de onder handelingen die hij met goed resultaat voor het hoofdbestuur met de Duitse bezetter heeft gevoerd, en voor zijn me dewerking aan de oprichting van het nieuwe leger. Benoemingen Leidse universiteit Bij onderscheiden besluiten van cura toren der rijksuniversiteit te Leiden zijn: Mevr. E. S. Alban-Troost, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse (6/10 dagt.i in tijdelijke dienst bij de farmacie, voor het tijdvak van 1 september 1962 tot 1 september 1963, wederom in deze func tie benoemd: C- Altona, wetenschappelijk ambtenaar in tiidelijke dienst bij de organische chemie, voor het tijdvak van 1 septem ber 1962 tot 1 september 1963, wederom in deze functie benoemd: Mevr. dr. M. Brongersma-Sanders. we- tenschaDoelijk ambtenaar (7 11 dagtaak» in tijdelijke dienst bij de geologie, be noemd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar <8 10 dagtaak) in tijdelijke dienst; Dr. B. C. Damsteegt. wetenschappe lijk hoofdambtenaar (6 7 dagtaak) in tijdelijke dienst bij de faculteit der let teren en wiisbegeerte. benoemd tot we- tenschanpeliik hoofdambtenaar (6 7 dag- ■tsraki fn vaste dienst: A. H»ak. wetenschappelijk hoofdamb tenaar in tiideliike dienst bij de inwen dige geneeskunde voor het tiidvak 1 ok tober 1962 tot 1 oktober 1963 wederom in deze functie benoemd: Dr. F. J. M. Heslinga. wetenschappe lijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst by de medische chemie, voor het tijdvak 1 oktober 1962 tot 1 oktober 1963, we derom in deze functie benoemd: Mevr. A. Hirsch-Wossidle. benoemd tot •vetcnschaDoeliik ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der let- •eren en wiisbegeerte; Dr. J. C. Leytc. wetenschappelijk ambtenaar in tiidelijke dienst bij de fy sische chemie, benoemd tot wetenschap- oelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke W. J. A. Maaskant, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de theoretische organische chemie, voor het tiidvak 1 november 1962 tot 1 november 1963, wederom in deze functie benoemd: Mr. A, Menalda, benoemd lot weten- schaopelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de wiskunde: Dr. A. E. F. H. Meyer, wetenschappe lijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de neurologie, voor het tiidvak 1 november 1962 tot 1 januari 1963. we derom in deze functie benoemd: U. Spitsbergen, hoofdassistent op ar beidsovereenkomst bij de anorganische chemie benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; C. E. Vervoort, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in vaste dienst bij de conflictpsvchologie, benoemd tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij dc sociologie: J. T. S. de Vries van Doesburgh, we tenschappelijk ambtenaar lc klasse in tijdelijke dienst bij de organische chemie, voor het tijdvak 1 september 1962 tot 1 seotembcr*1963 wederom in deze func tie benoemd. Wetenschappelijke onderscheiding De Academie Columbiana dg Historia te Bogota heeft prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar in de sociologie en cul tuurkunde van Suriname en de Neder landse Antillen, tc Leiden, benoemd tot buitenlands corresponderend lid. Gepro proefschrift getiteld: Stand Welfarewerk Zaterdag zal op de Nieuwe Rijn een stand staan van het Rode Kruis ten bate van 'het Welfarewerk. Daarin zul len goederen worden verkocht. die chronisch zieken thuis hebben gemaakt, zoals tafellakens en babykleertjes. De stand zal duidelijk herkenbaar zijn. Bejaardenkring Rehoboth bestaat vijf jaar Gisteren is met enige feestelijkheid het vijfjarig bestaan herdacht van de bejaardensociëteit van de Hervormde wijkgemeente Rcmbrandtwijk. Het pro gramma vermeldde zang. spel. tracta- ties en een broodmaaltijd. Het muziek- 'ezelscha p Sempre Avant! vulde de avondsamenkomst, voor welk optreden het een dankbaar onthaal kreeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5