Alle dagen feest Een kanttekening Concilie expressie van totale leven van kerk -piüuatw: Duidelijke sleutelpositie van jonge Arabieren Rome werkte achter rug Oec. Patriarchaat 0111 Een woord voor vandaag Gezondheid schooljeugd laat te wensen over DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 EEN TEKEN AAN DE WAND? "^TEBKLOOSHEID, produktie, in- en uitvoer, lonen, consumptie, besparin gen, omzetten, prijsniveau: dit zijn de voor de hand liggende gegevens, die ons vertellen hoe de vlag er economisch voorstaat. Zij komen dan ook regelmatig dank zij het Centraal Bureau voor de Statistiek in de publi citeit en zij stellen ook de niet-deskundige in staat zich een oordeel te vormen over de gang van zaken. Deze gegevens kunnen echter niet alles vertellen. Sterker, zij kunnen ons selfg op een dwaalspoor brengen. De werkloosheid is nog altijd laag en bijna iedereen werkt dus. De lonen stijgen regelmatig (in de eerste negen maanden van dit jaar in het bedrijfsleven gemiddeld met 8 waardoor consumptie en besparingen konden oplopen. Ook de produktie is aan het stijgen, terwijl de kosten van levensonderhoud slechts weinig oplopen. Zo op het oog dus een prettige en rustige ontwikkeling, waar wij ons geen zorgen over hoeven te maken. De economie heeft echter Iets weg van een ijsberg. Slechts een klein ge deelte is zichtbaar. Wat onder water zit, zien wij niet en dit gedeelte kan juist gevaar opleveren. Zo zien wij niet, hoe het met de produktiekosten. de winstmarges, de voor raden en de bestellingen van de bedrijven gaat. En dit is toch heel belang rijk, want krijgen de bedrijven het moeilijk, dan kan dit een voorbode zijn van moeilijkheden op grote schaal, waar wij later allemaal mee te maken krijgen. Onze bedrijven staan en vallen met de bestellingen die binnen komen en met de prijzen die zij kunnen maken. De bruto opbrengst moet zo groot zijn, dat hieruit de kosten kunnen worden bestreden, maar ook de afschrijvingen, de reserveringen en de belastingen. De bedrijven moeten dus voldoende kunnen verkopen, onverschillig of zij in massa fabriceren (schoenen, boeken, margarine, meubelen, auto's, stenen) dan wei alleen op bestelling maken (machines, schepen, kranen, tram wagens). Een groot deel van de bedrijven maakt van-alles-en-nog-wat voor de consu ment Zij hebben over het algemeen over de afzet niet te klagen. De koop- kraoht wordt regelmatig groter, de bevolking groeit voortdurend en gezamen lijk kunnen en willen wij dus meer kopen. En bijgevolg zijn er genoeg af- setkansen. Het gaat alleen niet van een leien dakje. De concurrentie is groot en elk be drijf moet dus alles op alles zetten om de klant ervan te doordringen, dat Juist zijn artikel voor de prijs het beste is. Dat men in die concurrentiestrijd niet alleen met zo laag mogelijke prijzen werkt, maar ook met andere midde len, bewijst de activiteit van de grote levensmiddelenbedrijven. Een ander deel van onze bedrijven verkoopt niet (via de winkelier) aan de consument, maar aan andere bedrijven. Zij leveren produktiemiddelen: moto ren, alle mogelijke machines, kranen, pompen, buizen, transportmateriaal, meetapparatuur, om voor de vuist weg maar enkele voorbeelden te noemen. De bedrijven kopen die produktiemiddelen, als zij menen dat deze investe ringen verantwoord zijn. Zij willen goedkoper, meer, beter, sneller produ ceren. Het blijkt nu. dat de stijging van de investeringen in vaste activa door de bedrijven geleidelijk aan kleiner wordt. In het eerste halfjaar van 1961 waren die investeringen 8'i hoger dan in betzelfde tijdvak van 1960; in bet eerste halfjaar van 1962 waren zij nog maar 33i hoger dan In het eerste halfjaar van 1961. Voor 1963 verwacht het Centraal Planbureau een toeneming van slechts 2 en in enkele sectoren zelfs dalingen. De bedrijven investeren minder, omdat hun gebleken is, dat zij door de snel stijgende kosten hun investeringen onvoldoende rendabel kunnen maken. De leveranciers van die produktiemiddelen zien hierdoor bun omzetten on voldoende oplopen, zelfs achteruit lopen, en zij gaan daardoor ook minder Investeren. Dit is de bekende kettingreactie. Wij vinden deze ontwikkeling terug in dc cijfers van de orderportefeuille van de industrie, welke portefeuille is uitgedrukt in het aantal maanden werk, nodig voor het uitvoeren van de bestellingen. Uit deze cijfers blijkt nu, dat de orderportefeuille van de bedrijven, welke rechtstreeks voor de consument werken dit jaar (van januari tot en met september) minder zijn gedaald dan die van de bedrijven die produktiemiddelen voor andere be drijven fabriceren. Anders gezegd: er is bij de bestellingen een accentverschuiving ontstaan, waardoor de bedrijven die produktiemiddelen maken, de voorraad bestel lingen sneller hebben zien teruglopen dan de bedrijven die consumptie artikelen maken. Gelukkig heeft dit op de werkgelegenheid nog geen invloed uitgeoefend (eind oktober was de werkloosheid nog een fractie lager dan eind oktober 1961), noch is het welvaartspeil hierdoor tot nu toe aangetast. Daarvoor is do teruggang nog te gering geweest. Bovendien is het niet zo erg, als de investeringen zich enige tijd op een wat lager peil bewegen. Het wordt echter gevaarlijk, als dit proces te lang duurt, omdat de bedrijven die produktiemiddelen maken dan te weinig werk krijgen en hier werkloosheid kan ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat deze werkloos- beid weer terug slaat op de afzet van de bedrijven die consumptie-artikelen maken. De ontwikkeling is thans nog niet gevaarlijk, maar zij is toch wel een teken aan de wand, welk teken niet met een schouderophalen of met een dood doener afgedaan mag worden. Dat zou struisvogelpolitiek zijn. Reactie van Visser "t Hooft: Meer dan we voor mogelijk hielden Dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, heeft ver klaard dat het concilie ,,veel meer het totale leven van de kerk werkelijk tot uitdrukking brengt dan menigeen voordien voor mogelijk gehouden had". Hij zei dat hij onder de indruk is gekomen van de kans dat het con cilie belangrijke stappen zal doen tot verbetering van de betrek kingen tussen de kerken. In een vraaggesprek zei hij dat het nog te vroeg is om te zeggen hoe het zal gaan als het concilie aan de werkelijke theologische kwesties toekomt. Het was zijn eerste commentaar in het openbaar sinds de opening van het concilie op 11 oktober. dachten leefden. Maar wij wisten niet dat zij deze zo openlijk zouden uitspre ken", zei dr. Visser 't Hooft, die vol ledig op de hoogte gehouden wordt over de gang van zaken op het concilie. Hij zei ook dat de protestantse waarnemer- afgevaardigden in Rome „niet louter waarnemers zijn." „Tussen hen en de concilievaders vindt reeds regelmatig overleg plaats. Zij komen reeds tot veel meer werkelijke besprekingen dan wij waarschijnlijk gedacht hadden. Dit is buitengewoon interessant en een goed Hij zei dat de gedachtenwisseling niet slechts plaatsvindt via het Vaticaanse secretariaat voor eenheid onder de christenen, maar ook door het initiatief van vele rooms-katholieke bisschoppen die naar de protestantse delegatie ko men voor openhartige en indringende besprekingen over kwesties. gevallen was bij de samenstelling van de concillecommissies. Zij oefenen een "me invloed" uit. „Hun kwaliteit aan wat zij aan kwantiteit missen. Zij spelen een veel grotere rol dan wij gedacht hadden". De bisschoppen van Duitsland, Neder land. Frankrijk, België en Oostenrijk staan in de voorste rijen voor hervor mingen in de kerk en nauwere samen werking met andere christelijke groe pen. „Zij vertegenwoordigen de aller beste theologie van de hele R.K. Kerk. Zij zijn de mannen wier boeken wij allen lezen." Zwak Wat betreft de voorstellen welke aan het concilie gedaan zullen worden zei dr. Visser 't Hooft dat de protestanten de rapporten over de Schrift en de tra ditie „iets zwak" vinden. „Het is niet het beste van wat er onder de rooms- katholieken leeft en van de nieuwe op vattingen onder de theologische en bij belse geleerden van de kerk", zo zei hij. Onder rooms-katholieken bestaat ook ;n stroming om de Schrift een grotere >1 in de kerk te laten spelen. Andere voorstellen op de agenda wel ke dr. Visser 't Hooft van groot belang voor de protestanten en de Oosterse-or- thodoxie acht zijn: Een verdere uit werking van het gezag in de kerk en een grotere vrijheid voor de regionale bisschoppenconferenties, de erkenning dat de kerk door de doop buiten het rooms-katholicisme als geestelijk li chaam verder reikt dan de grenzen van dat organieke lichaam, een krach tig standpunt inzake de vrijheid var godsdienst en een herwaardering van de regels voor gemengde huwelijken. Samenwerking zei dr. Visser 't Hooft, dat de verschillende kerken gemeen heb ben. aanzienlijk verruimd worden. „Het zou de betrekkingen tussen de Openhartig „Dit is werkelijk zonder precedent. Hij wees erop dat de sfeer op het coi cilie zo is dat deze de bisschoppen aanmoedigt zich openhartig uit te spre ken. Gewoonlijk, zo merkte hij op, telt in tegenstelling tot de machtige i de stem van een individueel biss niet zo zwaar. Nu echter meer 2.000 bisschoppen bij elkaar zijn kunnen zij belangrijke steun krijgen van hun collega's. ..Het is een heel andere psy chologische situatie." Hij zei dat hem (te invloed van de Trans-alpijnse Europese bisschoppen op- Advertentie) Advertentie Onlusten in Israël tonen aan: 12-punten V.N. eenstemmig voor verdrag bescherming huwelijksrechten Zonder een stem tegen heeft de Al- gemene Vergadering van de Verenigde Naties woensdag het sluiten van eer internationaal verdrag ter bescherming van de huwelijksrechten goedgekeurd. Het doel van het verdrag is om e einde te maken aan kinderhuwelijken alsmede aan verlovingen van meisjes, die de puberteit nog niet bereikt hebben. De landen, die het verdrag tekenen, {aranderen. dat geen huwelijk rechts- rachtig zal zijn indien zowel de man als de vrouw er niet mee instemmen. De landen zullen een minimum leeftijd voor huwelijken voorschrijven en een officiële registratie van alle huwelijken verplicht stellen Het verdrag wordt van kracht, dagen nadat het door acht landen ge tekend is. (Van een onzer medewerkers) Uit een onderzoek, naar aan leiding van relletjes tussen Jood se en Arabische jongeren in Is raël blijkt, dat verschillende be roepen een monopolie zijn gewor den van Arabische arbeiders. Zij nemen in sommige gevallen zelfs een speciale, bevoorrechte posi tie in. Voor de Israëlische rege ring is het enerzijds een voldoe ning dat haar politiek, die erop gericht was de Arabische minder heid van het land te integreren is geslaagd. Aan de andere kant wekt de mate van succes van deze politiek bij de Israëlische bevolking bezorgdheid. (Advertentie) De kleine dagelijkse dosis Kruschen kan ook voor U wonderen doen. De beproefde bloedzuiverende kuur Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen weer goed op gang en zo worden de onzuiverheden in Uw bloed, die U nu die snerpende pijn verwekken, vanzelf afgedreven. Duizenden lijders I matische Pijnen raakten verloot van die rampspoei leven vergalde en zelfs Rheu- Kruschen die hun het hun dagelijkse Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (vac. C. Vos»: P. J. F. Lamens. te Kamerik; te 2e Exloërmond: H. van Dijk. te Wester- haar. Benoemd tot voorganger van de afd. Bussum der Ned. Prot. Bond: W. de Weerd. herv. pred. te Oostvoorne; die deze benoeming ook GEREF. KERKEN Beroepen te Oudehorne: J. Hoekstra, te Pieterburen: te 's-Gravenhage-Moer- wijk (vac. R. de Vries): A. B. C. Hof land, te Sarnia (Ont. Can.), voorheen te Haarlem: te Koudekerk a.d. Rijn: G. de Zeeuw, te Ezinge. Beroepen te Rotterdam (vac. F. Vroon): A. C. Kersten, te Utrecht-W.: te Rotter dam voor de functie van Jeugdhaven- predikant: B. Ter Haar, kand. te Rotter dam. Aangenomen: De benoeming tot le raar godsdienstonderwijs chr. u.l.o. te Zwolle, J. Stienstra, te Langeslag. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Beroepen: te Akkrum. in combinatie met Terhorne: da. J. Gorter, te Ter- horne. Zij nam dit beroep ook aan, na tijdelijk daar reeds werkzaam te zijn geweest. rooms-katholieken en de anderen gemak kelijker maken en er zouden meer punt jes zijn. waarin wij zouden kunnen sa menwerken. Het zou een goede basis verschaffen voor voortzetting van de dia loog tussen de rooms-katholieken en de protestanten." Dit betekent dat niet „plotseling een sensationele ontwikkeling ten aanzien van dc eenheid" verwacht kan wor den, maar het zou de betrekkingen tus sen de verschillende kerken aanzienlijk versterken „en de betrekkingen zijn verschrikkelijk belangrijk". „Indien wij allen gemeenschappelijk dc grote natio nale en morele problemen van onze we reld zouden kunnen aanpakken, dan zou dit een geweldige winst zijn," aldus dr. Visser 't Hooft. Waarom geen orthodoxe waarnemers? Po generatie Arabieren, in Israël geboren, accepteert dat ze in een Joodse staat woont. Van de om streeks 75.000 Arabische arbeiders werkt ongeveer 60 procent bij Joodse bedrijven. Sommigen forensen daarvoor hun gezin terug. Het blijkt niet alleen dat de Arabieren voorkeur heb ben voor een werkkring in een Joods bedrijf, maar tevens dat de Joodse werkgever liever Arabische dan Jood- arbeidskrachten heeft. Het is bij bei- ?n een financiële voorkeur. De Arabieren verdienen bij de Jood- bedrijven meer dan zij in de Ara bische districten als loon zouden heb ben gekregen, anderzijds verlangen zij een lager loon dan de Joodse arbeiders, hetgeen de Joodse werkgever niet on welgevallig is. Ook is de Arabische arbeider zeer ijverig, vooral ook werkgever streel Arabieren niet hoeven. i. Voor de Jood- >k mee dat de militaire dienst be- Monopolie De Israëlische voedselvoorziening is in grote districten zelf-, volkomen af hankelijk geworden van de Arabische landarbeiders. Verschillende kiboetsiem die er lange tijd een eer in stelden dat zij geen beroep op de buitenwereld be hoefden te doen, ziin er toe overgegaan Arabische landarbeiders in loondienst te .icmen. Dit wordt nede 'eroorzaakt door een gebrek aan Joodse landbouw- krachten. Deze Arabieren maken in ve le gevallen deel uit van de kiboets wonen en eten. Zij hebben monopolie- Dit alles nu zet kwaad bloed bij de ïugd. In een van de eerste kiboetsiem, isjon LeZion, nabij Tel Aviv, is het )t een botsing gekomen tussen Joodse n Arabische jongeren. Een Arabische jongen had omgang met een uit Jemen afkomstig Joods meisje en dit was iets wat de Joodse jongens niet zinde. Zij verjoegen de Arabieren uit het plaatsje, en enkele van beide partijen werden gevangen genomen. Tekenend voor de situatie was dat de Joodse jongens niet dan op borg tocht werden vrijgelaten en de Arabi sche al spoedig zonder enige borg kon den vertrekken. Ook op ander sociaal gebied zijn er moeilijkheden. De jonge Arabier komt in contact met moderne gezinnen en grote steden. In deze steden voelt hij zich vaak eenzaam, anderzijds keren zf zich ook tegen het eeuwenoude patriar chale stelsel van hun geboortedorp. Het Arabische gezinsleven komt hierdoor in gevaar. Toch neemt men aan dat deze moei lijkheden van tijdelijke aard zullen zijn. Het zal wel niet bij de ene vechtpartij blijven, hoewel de vechtpartijen niet goed zijn te keuren. Ze zijn toch even wel onvermijdelijk verbonden met eer emancipatiestrijd. .,Heb het hart eens" organiseert expositie In het kader van de actie: „Heb het hart eens", uitgaande van de bond gereformeerde jeugdverenigingen, is reizende tentoonstelling over Rwan- samengesteld. De Grieks-Orthodoxe aarts bisschop van Noord- en Zuid- Amerika, Jacovos, heeft voor de tweede maal kardinaal Bea's rooms-katholiek secretariaat voor de eenheid ervan beschuldigd, verdeeldheid te willen zaaien onder de Oosters-Orthodoxe Ker ken en geen eerbied te hebben voor de patriarchale zetel van Constantinopel. Jacovos legde deze tweede verklaring af tegen over Amerikaanse journalisten, toen hij hun nog eens uiteenzette waarom patriarch Athenagoras van Constantinopel moest beslui ten geen waarnemers naar het concilie te zenden. In deze verklaring, afgegeven te New York en gepubliceerd door het Griekse Persbureau zegt de aartsbis schop dat de weigering waarnemers te sturen in geen geval een wijziging in houdt in de gedragslijn van de patriarch. Deze gedragslijn is steeds dezelfde ge bleven, namelijk gericht op herstel van de eenheid der christelijke kerken. De patriarch moest echter wel weigeren waarnemers te sturen omdat de Rooms Katholieke Kerk gebrek aan eerbied had getoond tegenover de oecumenische troon. Jacovos verklaarde verder: Terwijl de oecumenische patriarch de paus ervan in kennis had gesteld, dat hij op de Oosters Orthodoxe Kerken een beroep zou doen om te besluiten gezamenlijk een panorthodoxe delegatie naar Rome te zenden, was het Vaticaan begonnen speciale afgevaardigden naar de ver schillende oosterse patriarchaten en de andere autocephale kerken te sturen, die de hoofden van deze kerken uitnodigden apart waarnemers naar het concilie te sturen. Deze taktiek van het Vaticaan was, aldus Jacovos, er duidelijk op gericht de eenheid der Orthodoxe Kerken te ver breken en daardoor indirect het prestige van de oecumenische troon van Constan tinopel te ondermijnen. J'acovos voegde er nog aan toe, dat de Vaticaanse afgevaardigden alleen in Moskou succes hadden maar dat de re denen voor de wijzigingen in de houding van Moskou van zuiver politieke aard zijn. De aartsbisschop zei alle reden te hebben te geloven, dat het Vaticaan eigenlijk niet blij is, dat er alleen maar Russische waarnemers zijn en dat men in het Vaticaan heel goed weet, dat de kerk van Rusland zuiver en alleen door politiek opportunisme wordt geleid. Rome bleek er helemaal niet geluk kig mee zo er van beschuldigd te worden een regiefout gemaakt verklaring z secretariaat Het evangelie blijde boodschap voor hen die dorsten. In j Jesaja 61 vindt ge die gedachte opnieuw terug: „Hij heeft Mij gezonden om een blijde boodschap te brengen aan oot- j moedigen; om te verbinden verbrokenen van hart; om voor gevangenen vrijlating uit te roepen en voor gebondenen ope- ning der gevangenis; om alle treurenden te troosten." Met als resultaat: „Gij zult priesters des Heren heten, dienaars van onze God genoemd worden; gij zult het vermogen der volken genieten en u op hun heerlijkheid beroemen." Of simpeler gezegd in hoofdstuk 55: „Hoort, opdat uw ziel leve Nu deze simpele vraag: „Is het voor dat opdat-uw-ziel-leve echt noodzakelijk dat men behoort of behoord heeft tot de groep van de treurenden, de gevangenen, de verbrokenen van hart?" Nee, eigenlijk toch niet zo simpel, deze vraag. Menigeen tobt daarmee. Menigeen die gewoon is opgevoed in een christelijk huisgezin, op de christelijke school, de catechisatie heeft ge volgd, kerklid is geworden. Kun je dan niet gewoon christen zijn zonder door die diepten te zijn gegaan? Door die diepten i die Israël moest gaan ten tijde van Jesaja? Tegenvraag: „Gaat u wel eens op een afstand van uzelf staan om uzelf te bezien? En bent u tevreden?" Brabantse artsen bezorgd hebben. In de leden van het de eenheid dat ook uitgenodigd moesten worden, omdat de synode van elke autocephale kerk beslist moest worden of men het plan van Athenagoras, een gezamenlijke or thodoxe delegatie te zenden, kon goed keuren. In diezelfde verklaring werd met nadruk gesteld dat het Vaticaan er van overtuigd is dat de waarnemers uit Moskou niet door politieke motieven worden geleid. (Van een onzer redacteuren) De gezondheidstoestand van de schooljeugd in Noord-West-Bra bant laat blijkens het pas versche nen jaarverslag over 1961 van de schoolartsendienst in dit gebied, nogal het een en ander te wensen over en geeft dikwijls weinig reden tot enthousiasme. „Wij heb ben sterk de indruk, dat de ver zorging de laatste jaren eerder een verslechtering dan een ver betering ondergaat, die het klinkt paradoxaal samen lijkt te hangen met de toegenomen welvaart", aldus een der vele klachten. De schoolartsen constateren, dat er in de voedingsgewoonten in het gezin een verschuiving plaats heeft ten gun ste van suikerhoudende en genotmid delen, ten koste van eiwit- en vitami- nenrijke voeding. Het gebruik van melk bijvoorbeeld, vermindert, dat van thee neemt toe. Uit landelijke statistieken blijkt ondermeer, dat de consumptie van aardappelen, graanprodukten en melk is afgenomen en dat van suikers en vetten is gestegen. Op grond van laatste wetenschappelijke inzichten kan een verdere toename van tandbederf en van hart- en vaatziekten op latere leef- leeftijd worden verwacht Onvoldoende consumpties van melk en groenten wordt volgens het verslag herhaaldelijk geconstateerd. Het teveel gebruik van vetten, dikwijls in onver wachte vormen (b.v. patates frites met mayonaise) geeft bovendien bij hier voor gepredisponeerde kinderen aanlei ding tot buikklachten. De schoolartsen propageren in dit verband een verbete ring der voedingsgewoonten. Nachtrust Dc behoefte aan nachtrust kan voor kleuters op 14 tot 12 uren en voor schoolkinderen op 12 tot 10 uren wor den gesteld, zo vervolgt het rapport. Hoewel deze criteria over het algemeen ook door de meeste ouders als Ideaal worden aanvaard, blijkt dat In de practijk deze normen lang niet altijd worden gehanteerd bij „enige" kinde ren, jongste kinderen en verwende kin deren, bij aanwezigheid van een t.v.- toestcl in het gezin en gedurende de weekenden. Het aantal enige en jongste kinderen neemt in verhouding toe, verwenning het ontbreken van voldoende gezag de ouders wordt een algemeen ver schijnsel. De t.v. blijkt voor velen een niet te beheersen bron van „ontspan ning" te zijn. Het constateren van de evolgen van een tekort aan nachtrust is voor de schoolartsen dan ook dage lijks werk. Voorlichting op dit gebied heeft bij verstandige ouders succes. Veel schoolhoofden klagen over verminderde aandacht van de kinderen, met wordt tevens bevorderd door de pen del; vele kinderen worden te vroeg wakker door 'het "oor dag en dauw op gang komen van de huishouden. Enkele oorzaken van de algehele matige ge zondheidstoestand van de kinderen zijn slapte, verminderd weerstandsvermogen, frequent schoolverzuim, verminderd# leerprestaties etc. Staak in 't honderd stuurde. Weife. daarbij een bevoorrechte positie op de Kruschen zal ook U goed doen als (Joodse leden van de kiboets. daar deze U zich aan de kleine dagelijkse dosis geen en de Arabieren wel loon ontvan- houdt niet meer dan er op een cent gen. Ook in de sector van het hotel- gaat restaurantwezen blijken de Arabi- leven. wonen en werken in Rwanda. Zij omvat een collectie voorwerpen uit Rwanda (tam-tams, schilderijen, muziekinstrumenten, ge bruiksvoorwerpen, raffia werk. enz), fraaie foto's, overzichtskaarten, plaat werk. dia's en grammofoonplaten. De tentoonstelling zal haar rondreis door Nederland vrijdag 9 november in Amersfoort beginnen. Ds. G. N. Lam mens. voorzitter van de bond, zal deze eerste expositie openen. De tentoonstel ling wordt gehouden in de bovenzaal van de Grachtkerk. Lieve Vrouwenstraat 15, Amersfoort. Uit Nederland wordt verder verwacht de heer Simons, hoofd van de televisie afdeling van de N.C.R.V., die gebeurtenis opnamen zal maken. UW JUWF.LIHR/HORLOGER TOONT I) GAARNE DE GEHELE INDUS-COLLECTIE Onderwijsbenoemingen Dr. E. H. Kossmann: benoemd tot hoog leraar in de Nederlandse geschiedenis aan de universiteit van Londen. Dr. Kossmann werd in 1957 als rector aan dezelfde universiteit benoemd. De leer stoel is vroeger ook bezet geweest door prof. Geyl. Drs. J. H. Zaat: met Ingang van 1 no vember benoemd tot gewoon hoogle raar in de afdeling der werktuigbouw kunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in de werktuigbouwkunde, in het bij zonder in de werktuigbouwkundige ma- terialenkunde. Drs. N. M. C. Poulussen: benoemd tot tijdelijk docent aan de rooms-katholie ke universiteit te Nijmegen, om prac- tische oefencolleges te geven in de Spaanse taal. Dit is in verband met het verblijf buitenslands van prof. dr. J. H. Terlingen. Ir. G. H. F. Schmets: benoemd tot we tenschappelijk medewerker bij de fa- J-de r.k.- Hygiëne Met betrekking tot de hygiëne op de scholen wordt in het verslag gezegd. dat ook dit nogal te wensen over laat. Zowel het schoonhouden van lokalen en j toiletten, alsmede het hygiënisch ge bruik hiervan, behoeft veel verbetering. De indruk wordt zelfs verkregen dat de dagelijkse reiniging van het sanitair j voor vele schoolhoofden moeilijk is t# realiseren. j Of hier een tekort aan huishoudelijk personeel en/of financiën een rol spe- len, wordt buiten beschouwing gelaten. Een feit la volgens het verslag echter wel. dat het tc weinig geschiedt. De explosieve gcelzuchtepidemieén. die zich de laatste jaren voordeden in het district, waarbij een groot aantal riekte- gevallen optraden, zijn waarschUnlpV mede door de onhygiënische situatie in de hand gewerkt. BOEKENHOEK1 De vrije mens, enige gedachten over de taak van de verzekerings-bemiddc- laar in een moderne wereld, door F. X. J. Baneke. Bekroond geschrift Uit-B gave Nederlandse Vereniging van Assu-* rantiebezorgers. Maliebaan 20, Utrecht, j Dokter mag ik...?, gerechten voor sui- l kerpatiënten, door J. J. C. Mantz, metl voorwoord van dr. Jc. J. Witte. Tweede I druk Uitgave G. J. A. Ruys NV, Am sterdam. Boekbeoordeling voor kinderlectuur sor de zondagsschool door de commis- _.es van Jachin, samengesteld door P. de Zeeuw J.Gzn., 1962. Uitgave Jachins Uitgeversbureau, W. D. Meinema N.V., I Delft. Sjoe en Piet zijn vriendjes, door Dolf Verroen. Illustraties Jenny Dalenoord. 1 Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. Perspectief, door ds. H. A. Visser Dagboek. Tweede, omgewerkte druk. j Uitgave G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. j Vrij beroep en fiscus, door A. F. G, Lindeyer. Uitgave Nederlandsche Uitge- versmaatschappij. Leiden. Leve Oompie, een vrolijk verhaal over de wonderlijke belevenissen van de familie Miller in een oude priorij, door K. H. Heizmann. Illustraties Coby Mr C. Krouwel. Helmpocket. Uitgave Helmond, Helmond. De wijze van Chaeronea, een keuze uit Plutarchus' moralia, ingeleid, ver taald en van aantekeningen voorzien door A. E. Zijderveld. Meulenhoff-Mi- nerva-pocket. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam De Deans gaan verhuizen, door Kath leen Fidler. Vertaling Tineke Roeffen. Illustraties Coby C. M. Krouwel. Helm pocket. Uitgave Helmond, Helmond. Knock-out Nick en kleine Lynx, door W. J. Verbeeten. Illustraties Kees van Lent. Helm-pocket. Uitgave Helmond, Helmond. Wonderwereld der vogels, door Keel Spierings en J. G. Nlcuwendijk. Omslag Coby M. C. Krouwel. Foto's J. G. Nieu- wendijk. Helm-pocket. Twee deeltjes. Uitgave Helmond, Helmond. Zo reilt en zeilt ons Rijk. eenvoudig» behandeling der staatsinrichting voor lager en voortgezet onderwijs, door T, J. Hukema met medewerking van H M. van der Velde. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. FEN groot leest zo komt me thans die tijd vlak voor de eerste wereldoorlog voor; jaren waarin bijkans iedere maand de meest verrukke lijke gebeurtenissen bracht. Verjaardagen van het koninklijk huis. als overal de vlaggen wap perden. Onafhankelijkheidsfeesten en de viering van Groningens ontzet. Universitaire evenementen bij de overdracht van het rectoraat, telkens weer in september met de maskerade als glo rieus slotstuk op alle ontgroeningsacties, die mo gelijk voor de slachtoffers niet altijd leuk waren, maar zeker wel voor de onpartijdige toeschou wers Ten slotte in 1914 het driehonderdjarig be staan van de Academie. Men kon gewoon een vlag per jaar verslijten in die wonderlijk vreug devolle periode! En dan spreek ik nog niet eens van de huiselijke feestjes: verjaardagen. Sinter klaas, de hoogtepunten van het kerkelijk jaar... Natuurlijk vraag ik me achteraf wel af of wer kelijk iedereen in die dagen zo onuitputtelijk ge noot als de kinderen dat deden. De wereld leefde naar de eerste wereldoorlog toe: die kwam beslist niet als een donderslag uit heldere hemel. Achter af weten we van allerlei spanningen tussen de grote mogendheden, die Europa de adem deden in houden. Droeg de oudere generatie die angsten niet over op de kinderen? Of zijn kinderen altijd en onder alle omstandigheden immuun voor zo'n besmetting? Een andere vraag is ongetwijfeld of al deze feest vreugde algemeen was, en ik aarzel niet die vestigend te beantwoorden. Want geen straatje zo klein, geen steeg zo n~J de erepoorten, ook das lijt dat een heel volk 'm gelijktijdig leefde. Men was blij „onder elkaar"; men wist van elkander wét dc reden van de vreugde was; iedereen hoorde erbij. En dus kronkelden de optochten zich door brede lanen en door enge „ellebogen" zoals in Gronin gen bepaalde straten zéér beeldend heten over de pleinen en langs de singels, over de markten en door de plantsoenen. En overal, overal stonden die erepoorten, en ieder zijn meug, en ieder zijn smaak, en ieder zijn eigen trant en zijn allerper soonlijkst ontwerp. Want het feestvieren werd des tijds nog niet van bovenaf geregeld. Er kwam geen overheidsdienst aan te pas. Het was maar een bot je bij botje leggen van straat- en buurtbewoners. Voor hun part kon dan de versiering hier wel ka kelbont vloeken met de ornamenten daar, en de stijl met de naastbijë stijl. Dat deed er allemaal niet toe. Maar wee de kwajongen, die het wagen zou om zijn tengels uit te steken naar de wan kele imitatie-stadspoort die de vereende buren had den opgericht, of naar de gammele dennentakken- stellage die ze samen van hun zuur-verdiende cen ten hadden bekostigd! Ik geloof dat men in de meest bedreigde gebieden gewoon dag en nacht de wacht heeft gehouden bij zijn oeuvre! Kom daar nu eens om denk ik soms somber, 0€ WUKPREDIKANï! zie hoe bij onze spaarzameliike heden- daagse feesten een of andere gemeentedienst op de dag zelf komt opgedraafd met een muziektem pel-voor-één-uur, met een plankier voor één avond. Is daar aardigheid aan? En is er soms aardigheid aan onze hedendaagse optochten, waarin altijd weer het element der reclame opduikt? Geef mij maar de ouderwetse maskerades. Goed, goed, Prins Mau ri ts dreigt zo nu en dan van zijn doodgoeie knol af te sukkelen, en Willem de zoveelste raak' -nel zijn sleepsabel ln de knoop. Vooruit, het ls histo risch niet verantwoord. Maar je leest althans geen slagzinnen over jonge of oude genever, over wat- middel zus en ijskast zo, over televisietoestellen en wasmachines. En liever dan de liefste druiven- kersen-, bloemen-, of appelkoningin is me die na maak Vorstinne van Hier tot Daar, gemalin var Koning Zus tot Zoveel. Ook al vloeit haar dan geen droppel adellijk bloed door de aderen.... Het leven één feest. Het is natuurlijk niet waar Het geeft een verkeerde voorstelling van zaken. A1-' we maar beseffen dat de feestloosheid even onwaar achtig ls. Dat het eeuwige gemopper, beducht zijn. gespannen zijn van tegenwoordig Gods werkelijkheid evenmin recht doet. En ook beseffen dat we mis schien onze hedendaagse jeugd veel te weinig vreug de meegeven, zodat we zwaarwichtige artikelen mot ten schrijven over de wijze waarop zij zich mis draagt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2