GOLD STAR 25 Onwillige Weerts werd bedreigd Werk van Cor Alons op weg naar soepeler vormen Vaticaan geeft commentaar Rekenmachine aan het RCN overgedragen NU VOOR HET EERST 'N FIRST CLASS AMERIKAAN IN ROYAAL PAKJE VAN 25 STUKS VOOR ÉÉN GULDEN Inbreker sliep tot politie hem wekte Nabestaanden Canadese militairen naar ons land DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 Pro en contra in Luiks proces O TTET Softenon-proces in Luik wordt beheerst door de uitingen van het publiek, niet alleen in de rechtszaal, maar ook daarbuiten. Men is voor- of tegenstander van Suzanne Vandeput-Coipel en haar huisarts dokter Casters en voor- of tegenstander van de ziekenhuisarts Weerts, die weigerde mee te werken aan het doden van de „Softenon- baby". Carine Vandeput. Sinds het proces is begonnen, is de ze dokter al verschillende malen op gebeld door onbekenden die hem de grofste scheldwoorden toevoegen en hem verwijten de justitie te hebben ingelicht over het plan Carine te doden. Tegen over deze bedreigingen staat het besluit van een ziekenhuis in Stavelot. die dr. Weerts tot ere-directeur heeft benoemd. In een klaarblijkelijk commentaar op het proces in Luik heeft radio-Vaticana gezegd, dat „de liefde van een moeder die doodt, verdacht is". Het laar gaat verder: „Een liefde die doodt, vernietigt zich zelf. Het is een liefde die op drift is geraakt. Het is onmogelijk haar daad te rechtvaardigen. Het absurd om die daad te rangschikken de categorie van de liefde Het is t daad van opstand tegen de natuurwet, tegen de wet van God God die liefde is", aldus radio Vaticana. Dokter Casters De verhoren van gisteren draaiden om de figuur van dokter Casters. Zijn vrouw beschreef het hof de innerlijke strijd van haar man. voordat .lij besloot toe te geven aan de aandrang familie Vandeput Huilend bekende zij, dat op het laatst medelijden de over hand kreeg. Dokter Casters zelf kon zich bij die woorden niet meer goed J houden en verborg het gezicht I handen. Daarna kwamen de getuigen beurt die de huisarts persoonlijk ken nen: een patiënte, een apotheker en een verpleegster. Alle verklaringen kwamen I er op neer, dat dokter Casters alom eerd werd. „Hij deed meer dan louter ff zijn beroep uitoefenen", zei de patiënte. Hij was de dokter der armen", ver klaarde de verpleegster. Professor Divry. psychiater van de Luikse universiteit, oordeelde dat voor I 4e toerekeningsvatbaarheid van dokter Cisters en van de vader van Carine. enigszins verzachtende omstandighe- den gelden". De eerste verkeerde in sen nerveuze toestand, de ander werd beschreven als een man met weinig energie, die niet op kon tegen de drie vrouwen. Zaal ontruimd Kort na het begin van tic middagzit- llng heeft de president bevel gegeven het publiek uit de zaal te verwijderen. Hij gaf deze opdracht nadat het publiek eeapplaudiseerd had voor een getuige, dokter Herpin, die gezegd had: „Indien ik er zeker van was geweest dat de V deputs er niet met anderen over hadden gesproken, dan zou ik een attest van eei: natuurlijke in plaats van een geweldda dige dood ondertekend hebben". Nadat het publiek begon te applaudi- seren, sprong president Trousse op liep rood aan en zei: „Het is hier geer theater, ik gelast de ontruiming van dt zaal en schors de zitting". De ontrui ming verliep echter niet zonder moei lijkheden. daar een deel van de aanwe zigen geen gehoor wilde geven aan hel bevel van de gendarmen. Beraad Tijdens een informele bijeenkomst üstermiddag gehouden in de kantine van het onderzoekcentrum van Reactor Centrum Nederland" is iigitale elektronische rekenmachine an het RCN officieel in gebruik geno- i De computer werd vervaardigd door n Nederlandse onderneming en zal door I iet RCN gebruikt worden voor het uit- oeren van reactor-berekeningen en oor berekeningen met betrekking tot •xperimenten die met de twee RCN- "eactoren gedaan zullen worden. De lachine kan 15.000 optellingen of 2.000 i' ermenigvuldigingen per seconde uit- Hoogleraar K.M.A.: Defensie-uitgaven bleven achter Slechts indien zich een situatie van «volledige werkgelegenheid voordoet. iag men een verhoging van de defensie- itgaven een gunstig effect op de eco- 'mische ontwikkeling worden verwacht. Tot deze conclusie kwam prof. dr. K. V M. Bogaert, 31 jaar, die gistejrnid- ig met een rede in de aula van de Kon. Elitaire Academie te Breda zijn ambt nvaardde van buitengewoon hoogle- 'i- in de economie bij dit instituut. Prof. Bogaert stelde vast,, dat de hoog- van de defensie-uitgaven in het al- meen relatief sterk is achtergebleven i de ontwikkeling van het welvaarts- eau. Als zijn eerste indruk gaf hij te nnen, dat de defensie-uitgaven voor- ook zijn afgenomen onder druk van I werking van factoren van algemeen I momische aard. londen in observatie in Tilburg Tn Tilburg zijn tot nu toe 12 honden ir lervatie genomen op verdenking va? idsdolheid. Hiervan zijn twee hondei t toestemming van de eigenaars ge- 'ktrocuteerd nadat zij respectieve- k twaalf en dertien dagen in quaran me gezeten hadden. De overige tien nden maken het uitstekend. Door de I litie werd ook een hond opgepikt dit rdacht werd van hondsdolheid en af mstig bleek uit Huijbérgen. Dez- I nd is zaterdag 3 november gestorven Het kadaver is door de inspectie var j :e-artsenijkundige dienst voor onder °ek naar het dierengeneeskundig insti "-uut te Rotterdam vervoerd. Het resul taat is nog niet bekend. Nadat de stilte was weergekeerd, werd het verhoor hervat. Dr. Herpin verklaarde da.t de vader hem onmiddel lijk had gezegd, dat het kind een onna tuurlijke dood was gestorven. Eerst na dat hij een collega had geraadpleegd kwam hij tot de overtuiging, dat hij een gewelddadige dood als oorzaak van overlijden moest vermelden President: „Waarom moest u zo lang nadenken Herpin: „Toen ik de toestand van het kind zag. achtte ik het niet de rol van een arts een gerechtelijke actie te doen beginnen" Enkele minuten voor half vijf mocht het publiek in de zaal terugkomen. Nau welijks echter hadden de eerste belang stellenden plaatsgenomen, of de presi dent schorste de zitting. De menigte dromde toen op de binnenplaats weer samen om de beklaagden door „bravo"- geroep te steunen. De politie verdreef het publiek echter vlug. Australië heeft mogelijkheden voor Nederland De grote mogelijkheden voor Neder land in Australië zijn zeker niet te ver waarlozen. aldus verklaarde dr. J. G. de Beus, Nederlands ambassadeur te Can berra, gisteren voor de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del te Amsterdam. Australië heeft ont zaglijke gr'ondstoffenrijkdommen, vooral aluminium en sinds kort petroleum, groot politiek evenwicht, gewaarborgde overmaking van winsten terwijl die van kapitaal niet geweigerd is, hoog kapi taalsrendement, Nederlandse landverhui zers, die een uitstekende naam hebben, Nederlandse handelshuizen. De regering wil jonge industrieën beschermen en West-Australië is een springplank naar Indonesië Bezwaren zijn de dubbele belasting, en de moeilijke arbeidsmarkt, niet door arbeiderstekort, maar door bijzonder hoge lonen, waarmee de prestati altijd in overeenstemming zijn. Er is geen werkelijk gevaar waardeverlaging van het Australische pond. De laatste 13 jaar is voor f 10 mil jard buitenlands kapitaal in Australië belegd, waarvan 62 Brits, 28 Ame rikaans en 10 ander kapitaal. Een Ne derlandsAlustralisch financieringsinsti tuut zou op de Nederlandse kapitaal markt geldmiddelen kunnen zoeken. Mo gelijkheden voor rechtstreekse vestigin gen zijn bij porselein- en aardewerk industrie. aluminiumproduktie. scheep- aart. thee- en tabakcultures. De industrialisatie vordert snel. In Australië wonen nu 130.000 Nederlandse immigranten, in Nieuw-Zeeland 16.000. Aan het einde van deze eeuw zouden er beide landen 250.000 werkzaam kun- zijn. evenveel als vroeger in Indo- »ië. Er was na de oorlog weinig recht streekse Nederlandse economische werk zaamheid in Australië. Blijkbaar vond te ver weg. De landverhuizing wordt trager. Mogelijkheden voor uitvoer van onze produkten zijn beperkt door de onder bevolking, aldus spreker. Wemeldingse college nog niet eensgezind (Van onze correspondent) Het college van Gedeputeerde Staten ran Zeeland heeft pogingen aangewend im te bemiddelen in de Wemeldingse 3. en W.-affaire. Zoals bekend weigeren de wethouders van Wemeldinge nog langer de vergadering van dit college bezoeken, omdat de burgemeester 's avonds wil vergaderen. Deze week heeft wethouder A. P. Schouwenaar in raadsvergadering burgemeester Van Sas verweten het door Gedeputeerde Staten voorgesteld compromis niet te hebben aanvaard. De burgen.eester ver klaarde daarop dat er geen sprake was dat Gedeputeerde Staten een compromis hebben voorgesteld. Dit laatste werd door de wethouder bestreden. Desgevraagd deelde een functionaris in de provinciale griffie in Middelburg ee dat het initiatief van Gedeputeerde Staten is uitgegaan om beide partijen bepaalde basis tot elkaar te brengen. De waarnemend commissaris der Koningin, mr. dr. A. J. J. Mes, heeft zich in deze zaak veel moeite getroost. verklaarde men. Van de zijde van de betrokken wethouders werd meegedeeld dat zij de bemiddeling van Gedeputeer- Staten hadden aanvaard. first class American tabaccos Koop direct een pakje en proef 25 maal hoe geurig, hoe lekkerl Drs. Den Uyl verlaat de Tweede Kamer Dra. J. M! den Uyl heeft verklaard dat zijn benoeming tot wethouder publieke werken in Amsterdam zal be tekenen dat hij zijn lidmaatschap de Tweede Kamer aan het einde de zittingsperiode zal neerleggen. De heer Den Uyl heeft in 1956 zitting nomen in de Tweede Kamer voor P.v.d.A. Tevens zal hij zijn functie als direc teur van de Wiardi Beekman Stichting beëindigen. Schaapskudde in Amstelveen afgemaakt Een kudde van twintig schapen uit Amstelveen is gisteren in verband met de bestrijding van de ook in deze ge meente geconstateerde hondsdolheid op last van de veterinair inspecteur voor de volksgezondheid in Noordholland in zijn geheel afgemaakt. De kadavers zijn vernietigd. Op 2 oktober werd een der dieren gebeten door een uit Amster dam afkomstige herdershond, die ook een hond gebeten heeft, welke aan hondsdolheid is overleden. Het gebeten schaap stierf en nadien zijn nog twee schapen overleden. Niet vastgesteld kon worden of deze dieren ook door de her dershond zijn gebeten. Alle dieren van de kudde moesten derhalve als verdacht worden beschouwd en daarom is uit corg tot hun destructie besloten. De eigenaar van de kudde krijgt krachtens de Veewet op grond van een door de gemeente gemaakte waardering van de dieren een schadevergoeding uitgekeerd. Man drie weken dood in woning Op verzoek van een broer hebben twee politie-agenten zich met geweld toegang verschaft tot een perceel in de Burg. Roellstraat in Amsterdam, waar zij de bewoner, de 42-jarige A. W. G. M. Kus- ters, dood aantroffen. De broer had zich ongerust gemaakt omdat hij sedert eni ge weken aan de woning geen gehoor had gekregen. Een arts stelde vast dat de heer Kusters ongeveer drie weken ;eleden aan een hartverlamming moet yn overleden. interieurarchitect en industri- eel-vormgever Cor Alons vindtf thans weerspiegeling in het Haags Gemeentemuseum, waar ter gele genheid van diens zeventigste ver jaardag 11 juni j.l. een ere- tento onstelling is ingericht, kunstenaar valt hiermede officiële hulde ten deel voor zijn baanbre kend en educatief werk, dat zich uit strekt over een periode van onge eer 45 jaar. De expositie geeft alle aanleiding, t( schrijven over de persoon van Alons er de betekenis van zijn veelzijdige arbeid. Een moeilijkheid is echter, dat anderen blad reeds hebben gedaan twee artikelen die kort vóór de v jaardag van de kunstenaar zijn gepu bliceerd. Uitvoerig is toen niet alleen Alons geschetst, maar ook het rijk geschakeerd talent woorden interieurarchitectuur dustriële vormgeving overigens slechts overkoepelende benamingen zijn. Cor Alons is Groninger, solide ge fundeerd in de orthodoxe levensbe schouwing, en dit verklaart veel om trent zijn strakke expressies en dc rechtlijnigheid van zijn aard. Uit het wezen van deze mens vloeit ook zijn streven voort, dingen te ontwerpen die een dienende functie hebben die practisch zijn in het gebruik. Hij past van nature in het tijdbeeld de ..Nieuwe zakelijkheid" te zien heeft gegeven. Een buffet van gedeeltelijk zwart gebeitst eikenhout uit .1927 en een minder strakke gelamel- leerde stoel uit 1948 naar ont werp van Cor Alons. die in het Haags Gemeentemuseum zijn eretentoonstelling heeft. Eretentoonstelling in Den Haag Van Alon s vroegere bijdragen moderne interieurkunst zijn enige glas- in-loodramen en ontwerpen op de toonstelling aanwezig. Abstrahering het motief en een strak lijnenspel zijn er de voornaamste kenmerken van Met het ontwerpen van patronen x tapijten en stoffen voor meubelen gordijnen houdt Alons zich sedert 1922 bezig. Opmerkelijk is hier dat de keer zijde van verscheidene stoffen eveneens een constructivistisch patroon vertoont. Uit de periode 1923-1925 stammen de gebruiksvoorwerpen van aardewerk in grijs, lichtbruin en ook roomkleurig, voorzien van een constraterende band versiering. Het betreft zg. „Duinvoet"- aardewerk. dat evenals het door Alons ontworpen geëmalieerde keukengerei (fabrikaat Edy 1923) een combinatie wil zijn van moderne schone vormge ving en practische bruikbaarheid. Meubels zowel van hout als in staal uitgevoerd, nemen het grootste deel de expositieruimte in beslag. Zoals be kend. heeft Alons op dit gebied zeer veel gedaan. Eenvoud en het scheppen meer leefruimte waren, en zijn nog steeds, de belangrijkste oogmerken var de ontwerper. Bovendien heeft hij er al tijd naar gestreefd, een moderne inrich ting ook binnen het bereik te brengen van de bescheiden beurs. De meubelstukken dragen uiteraard de sporen van de tijd waarin zij stand zijn gekomen. Sommiger vormge ving duidt op invloeden van andere nieuwers. onder wie Rietveld (zie het kindertafeltje met stoel in rood. wi zwart gelakt hout). Wij kunnen ons zeer wel indenken, dat er mensen zijn zoals de letterkundige P. J. Risseeuw, voorzitter van het werk comité voor Alons' jubileum die zich Oefenterrein in weekeinde geen verboden grond Zoals wij al enige tijd geleden schre- ;n zijn militaire oefenterreinen beslist iet geheel en al verloren voor re e. Om op dit punt nog eens duidelijk de aandacht te vestigen heeft de stich ting recreatie (contactcentrum vooi openluchtrecreatie. vakantiebesteding natuurbehoud) enige tijd geleden het leven geroepen die over het onderwerp een correspondentie gevoerd heeft met het ministerie defensie. Toen men het in de commissie /er eens was dat ongeveer 7000 ha militair oefenterrein (voornamelijk op de Veluwet met name op zaterdagen en zondagen voor recreatie zoekenden dui delijk open stonden is men in corre spondentie getreden met defensie" Dezer dagen werd van het ministerie de officiële bevestiging van dat stand punt verkregen. De militaire overheid vertrouwt er op dat in het geval dat er beperkende bepalingen bij de terreinen zijn aange geven deze zorgvuldig worden nage leefd. tientallen jaren lang in een door deze kunstenaar ontworpen interieur volko men thuisvoelen. Immers de mens ap precieert het allerbest datgene dat zich in zijn verschijningsvorm en sfeerwer king ten nauwste aansluit bij het karak ter van de gebruiker. Even begrijpelijk is het, dat de mens, wiens levensgevoel geen voed sel vindt in wat hem voorkomt als nuchter-zakelijk of te intellectualis tisch, zich tot Alons' meubelen min der voelt aangetrokken. De ontwerper beseft dit zelf terdege, getuige de soe peler vorm van zijn jongste werkstuk ken. Hij past nu vaker de gebogen lijn toe (zie o.a. de stoel uit 1948 met gelamelleerde (gelijmde) rugsteun en armleuningen) Alons beoefent eveneens de vrije kunst, waarvan tekeningen en schilde rijen expressies zijn. Ook hierin mani festeert zich de hang naar het abstracte Een geillustreerde catalogus met biogra fische en andere bijzonderheden bege leidt de tentoonstelling die tot 9 decem ber is te bezichtigen. Ton Hydra De politie in Rotterdam kreeg gis termorgen in alle vroegte een telefoon- Ije van een nerveuze filiaalhouder, die met gedempte stem vertelde, dat hij een slapende man achter zijn toon bank had aangetroffen. Rechercheurs speelden „wekker" en namen de dro mer mee naar het bureau, waar hij met slaperige stem bekende de hebben ingebroken. De buit was maar magertjes geweest. „Voor dertig cent kan je je slaap niet missen", dacht de man en hij had zich na het nuttigen van een glaasje bier achter de toonbank te rusten gelegd. Bij het verhoor gaf de verdachte, de 18-jarige C. S. uit Rotterdam toe verder nog schuldig te zijn geweest aan een tweetal inbraken. In beide gevallen bedroeg de buit tachtig gulden. Bij één van hen, een banketbakker stal hij behalve het geld ook nog een rijbewijs. Dat vond hij achteraf, wel wat sneu voor de man. Daarom stopte hij het rij bewijs maar in een brievenbus, met de aantekening „Wil voortaan beter op je spullen letten. Bedankt voor het geld. Had het hard nodig. Nieuwe taak Ned. Oorlogsgraven Comité Het Nederlands Oorlogsgraven Co mité heeft na de oorlog al 30.000 na bestaanden van in Nederland begravet geallieerde militairen ontvangen. Dezi bititenlanders werden op deze manie instaat gesteld hel graf van hun ge sneuveld familielid te bezoeken. In totaal zijn er in ons land 30.000 graven van geallieerde militairen. Maar tol voor kort waren het alleen groepen uit Frankrijk, België en Engeland, die naar de militaire begraafplaatsen in ons land kwamen. Thans echter is een oude wens van het Nederlands Oor logsgraven Comité in vervulling ge gaan: ook nabestaanden uit Canado zullen een grafbezoek aan Nederland kunnen brengen. In september is de eerste Canadese groep geweest en voor 1963 staan Intus sen reeds vyf en liefst zes van deze groepsreizen op het programma. Dat dit bijzonder veel geld kost en dat het Comité daarvoor een extra beroep moeten doen op het grote publiek bjj de Klaprooscollecte, die zaterdag wordt ge houden, behoeft geen verdere loclichting Het Comité heeft nooit subsidie aanvaard omdat het meent, dat dit werk door hel gehele volk moet worden bekostigd immers onze bevrijding was de oorzaak, dat duizenden militairen het leven lieten in de strijd. Chartervluchten Wegens de hoge overtochtskosten wa> het niet mogelijk nabestaanden uit Ca nada naar Nederland te laten komen. De voorzitter van het Nederlands Ooriogs- gravcn Comité, de heer H. Götzen, is er in Ottawa echter na vele moeilijke on derhandelingen met allerlei instanties ln geslaagd een oplossing voor dit probleem te vinden. De nabestaanden zullen voor de prijs van 200 dollar deel kunnen ne men aan een chartervlucht naar Neder land en weer terug, waarvan dan nog een gedeelte wordt bekostigd als dit nodig is. Het verblijf van acht dagen in ons land komt voor rekening van het Oorlogsgraven Comité. De nabestaanden logeren bij Nederlandse families, die veelal een militair graf hebben „ge adopteerd" (dit betekent, dat zij er toe zicht op houden c-n dat zij het ook ver zorgen In ons land zijn 7500 graven van Canadese militairen en dit houdt in. dat ongeveer 15.000 nabestaanden in de ko mende jaren het graf van hun geliefde zullen willen zien, als zij daartoe een kans krijgen. Op de eerste wachtlijsten staan al 4000 namen, want inmiddels is door radio, televisie en pers ook in Canada ruime aandacht besteed aan het nieuwe plan van het NOGC. De reizen vanuit Canada zullen in april en mei en in september en oktober worden ge maakt. Het is verheugend, dat er steeds meer dan voldoende gastvrijheid van Neder landse families is voor het aantal buiten landers dat voor grafbezoek naar ons land komt. Bovendien worden allerlei excursies gemaakt De reacteis van de nabestaanden, die acht dagen in ons land blijven en veelal logeren in Holten, Ber gen op Zoom en Groesbeek (waar de grote militaire kerkhoven zijn), zijn vaak ontroerend. De dankbaarheid, die eruit spreekt, is bijzonder groot. Voor het la ten overkomen van de Canadse groepen is f 120.000 nodig. Het gironummer van het Comité is: 416000,

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13