Amerika maakt de balans op Beide partijen geven toe in de Cubaanse crisis een nieuwe veiligheids formule voor jonge mensen E.N. NEDERLANDSCHE China wijst op vriendschap Geheime documenten en foto's in brandkast Kernresolutie aangenomen in de V.N. China stelt „top" tussen Neliroe en Tsjou voor jjh een \y Het Delische probleem WOENSDAG 7 NOVEMBER 1962 Kossygin herdenkt Oktober-revolutie vraag Uw assurantieman N/IER MAAL VEI LIG In Moskou is gisteren 'het feit, dat 45 jaar geleden de Oktober revolutie begon, herdacht met een reeks toespraken. De belangrijk ste is gehouden door de eerste Russische vice-premier Alexei Kossygin, die de gebruikelijke op somming gaf van de enorme vor deringen die de Sowjetunie sinds het laatste partijcongres heeft gemaakt. Over de Cubaanse cri sis zei de vice-premier dat beide partijen hebben toegegeven; de Russen waren pas geweken, toen president Kennedy plechtig had beloofd de blokkade van Cuba op te heffen. Leiders van de Chinese commu nistische partij zonden een bood schap, waarin zij spraken van de .eeuwigdurende en onverbrekelij ke" vriendschap en eenheid tussen beide landen. De boodschap wai dertekend door partijvoorzitter Mao Tse-toeng, president Lioe SJao-tsji, de voorzitter van het permanente comité van het nationale volkscon gres, en door premier Tsjou En-lai, Kossygin zei, dat de „stoutmoedige eli minering" van Stalins persoonsverheer lijking het gehele leven van de Sowjet unie gezond heeft gemaakt. Hierdoor hadden verscheidene duizenden mensen vrij hun initiatieven en hun energie kunnen ontplooien. De eerste vice-premier deelde mee dal de Sowjetunie sinds het vorig jaar ge houden 22ste partijcongres geweldige vor deringen op economisch gebied heeft ge maakt. De eerste vice-premier verklaarde dat de ontwikkeling van de comecon d« economische organisatie van het Oosteu- ropese blok de economische groei var het „socialistische kamp" versnelde. Dit betekende niet dat de Sowjetunie niet haar handel piet de kapitalistische landen zou willen uitbreiden. Er waren echter westelijke staten die discriminerend te gen Moskou optraden. Sprekend over de Cubaanse crisis zei Kossygin, dat „beide partijen hebben toegegeven". zij dat willen. De Sowjetunie had hen ge holpen zich te verdedigen met het oog op dreigingen van Amerikaanse zijde. „Toen de Sowjetunie de kwestie van het oprichten van machtige verdedigings middelen op Cuba bestudeerde, liet zij zich uitsluitend lelden door de dreiging van de V.S. om Cuba binnen te vallen". Als het tot gevechten zou zUn gekomen, had dat een wereldoorlog met kernwa pens betekend, aldus Kossygin. HIJ wi schuwde dat vreedzame coëxistentie mogelijk zou worden, als de soeverei ne rechten van andere landen met ge wapend optreden werden bedreigd. Wat het Indiaas-Chinese conflict be treft verklaarde Kossygin, dat het slui ten van een wapenstilstand en het be ginnen van onderhandelingen naar de mening van de Sowjet-regering de juis te manier vormen om een oplossig te bereiken. Inzake Europa was hij van oordeel. it een regeling van het Duitse vraag stuk de sleutel vormt tot een hechte 'rede. Een vredesverdrag met Duits land zou kunnen worden gesloten, zon der dat afbreuk zou worden gedaan de belangen of het prestige van enig land of enige groep van landen. Opening van zaken in Spiegel-affaire Redacteuren van onderzoek op de hoogte Karlsruhe, dr. Joachim Loes- dau, heeft medegedeeld, dat in een brandkast van de directeur van het blad Der Spiegel een fotocopie van een document met „zeer ge heime verdedigingsgegevens" is gevonden. Op het document was uitdrukkelijk vermeld, dat de ge gevens geheim gehouden moesten worden. Voorts waren er foto's van geheime militaire objecten in de brandkast aangetroffen. Een ge deelte daarvan is in Der Spiegel gepubliceerd, zo zei hij. Volgens de openbare aanklager is uit het onderzoek gebleken, dat directeur Aujstein en enige redacteuren van het blad minstens een week voordat de justitie ingreep ervan op de hoogte waren, dat er een onderzoek werd ingesteld. Dit hadden zij vernomen van kolonel Wicht, die ook is aangeklaagd. Uit een in beslag genomen memoran dum is duidelijk gebleken, dat de be schuldigden van tevoren hebben afge sproken wat zy bij een 'ondervraging zouden antwoorden. Bovendien Is het materiaal, waarop het bewuste artikel wa» gebaseerd, verdwenen. BRIEF Er is ook een brief gevonden, onder tekend door een der gearresteerde redac teuren, die op 18 januari 1962 is verzon den aan de hoofdredacteur van het blad. In deze brief staat, «dat „alle pogingen om van de militaire autoriteiten in Bonn inlichtingen te verkrijgen over de orga nisatie en opdrachten van (hier volgt een gedetailleerde opgave van bepaalde eenheden van het Westduitse leger) tot nu toe vruchteloos zijn geweest en afge wimpeld werden met de opmerking: „Als wij u dit zouden zeggen zou dat een aanslag op de veiligheid van de staat In W.-Duitsland ruim 100.000 werklozen Het Westduitse werkloosheidscijfer L in oktober met 10.600 gestegen tot 102.000. Het aantal vakatures in het be drijfsleven daalde met 45.300 tot 5 2.110. Tegenover iedere werkloze staan dus meer dan vijf vakatures. De stijging van het aantal werklozen en dc daling in het aantal vakatures worden beide gezien als seizoenver schijnselen. Vorig jaar oktober bedroeg het aantal werklozen 11.000 meer dan drijfsleven daalde met 45.3000 tot 562 110 blik ong- een half miljoen buiten landers het merendeel Italianen, Spanja en Grieken. Als vierde document noemde de open bare aanklager een brief van Augstein aan Becker, geschreven in 1959, waarin staat: „U geeft mij een vertrouwelijk rapport van (naam van een dienst) over de aspecten van een neutralisatie van Europa. Wij kunnen dit rapport een beetje omwerken en het publiceren alsof het van ons afkomstig is, maar dan ver liest het artikel het grootste deel van zijn waarde. Ziet u een mogelijkheid de bron op een gecamoufleerde manier te WALTER STRAUSS Naar in Bonn verluidt zal de staats secretaris van justitie, Walter Strauss, die volgens de tussen de C.D.U. en de F.D.P. tot stand gekomen afspraak zijn functie neerlegt, waarschijnlijk worden benoemd als opvolger van professor Otto Riese, die eind januari a.s. als rechter m het Europese Gerechtshof aftreedt. De Westduitse vakverenigingen zijn vastbesloten „de democratische rechts staat, zoals in de grondwet geprocla meerd, te verdedigen en in het bijzonder de persvrijheid voor alle inbreuken te beschermen", aldus heeft het bestuur van het Duitse vakverbond (D.G.B.) in een mededeling aan de pers over de Spiegel- zaak verklaard. AHLERS Dc Spaanse minister van voorlichting heeft bekendgemaakt, dat Conrad Ahlers, correspondent van Der Spiegel, die In Spanje werd gearresteerd, door de Spaanse politie U aangehouden op ver zoek van de Westduitse afdeling van Interpol. De minister verklaarde, dat Ahlers werd aangehouden na een telefonisch verzoek van genoemde afdeling. Dit telefoongesprek werd deielfde dag (27 oktober) per telegram bevestigd. In Karlsruhe heeft procureur-generaal Berard naar aanleiding hiervan ver klaard, dat Interpol niet om medewer king is verzocht en dat Ahlers niet is gearresteerd ingevolge een lastgeving van de procureur-generaal. Hereniging met Kongo Tsjombe blijft nog tegenwerken De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, heeft gisteren ver klaard, dat president Tsjombe van Ka- tanga vrijwel geen blijk geeft van enige bereidheid tot medewerking aan zijn plan om de provincie met Kongo te herenigen. Thant waarschuwde zijn adviescom- \issie voor Kongo dat de tijd voor de uitvoering van zijn herenigingsplan kort werd en hij wees erop. dat de Ver. Naties maatregelen zouden dienen te men. indien Tsjombe niet wilde n werken. Thant zei, dat de Ghanees Gardii hoofd van de V.N.-operaties in Kongo, in de tweede helft van deze week naai Elisabethstad zou terugkeren voor eer poging om Tsjombe te bewegen zich als nog met het plan te verenigen. De V.N.-commisie heeft nog geen be sluit genomen ter zake van Thant's plan om de Veiligheidsraad bijeen te roepen om een handelsboycot tegen Ka- tanga uit te vaardigen indien Tsjombe blijft weigeren aan de voorstellen te werken. Onbewogen i her- In Peking werd dinsdag ook denkingsbijeenkomst gehouden, op de Sowjet-ambassadeur. Stepan Tsjer- fonjenkof. het woord voerde. Toen de ze Chroesjtsjef een „trouw en standvas tig Leninist" noemde, bleven de Chine zen onbewogen zitten, terwijl de Russen en andere Oosteuropeanen applaudisseer den. Bij andere passages van de rede de ambassadeur klapten de Cbin- communisten onder leiding van vice-president Toeng Pi-woe en de mi nister van buitenlandse saken, maar schalk Tsjen Ji. De Zuldslavische zaakgelastigde ver liet de zaal, toen een Chinese spreker het revisionisme van de kliek to" hekelde. Alle sprekers legden de nadruk op handhaving van de eenheid in het s cialistische kamp. Vlucht van twintig mensen mislukt Een gezin dat aan het Oostduitse communistische regime trachtte te ont komen, is gisteren op een Oostduits mijnenveld gestuit. Door de ontploffing van een mijn op korte afstand van de Westduitse grens werden de functionarissen aan beide kanten van het ijzeren gordijn attent gemaakt op de aanwezigheid van de vluchtelingen. In het half donker ke ken de Westduitse grenswachters terwijl ongeveer 20 Oostduitsers naa plek snelden en de snikkende kinderen echtgenote ijnliik k" wegleidden Bij het aanbreken van de dag lagen koffers, pakken en een kinderwagen van het gezin nog steeds verspreid op de dodelijke strook waar zij achtergelaten werden. Later zijn deze bezittingen door Oost duitse grenswachters weggehaald. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft gisteravond met een overweldigende meerderheid een resolutie aangenomen krachtens wel ke alle kernproeven met ingang van 1 januari a.s. verboden worden. De resolutie, aan de vergadering voor gelegd door 37 landen die tot geen enkel bondgenootschap behoren, werd goedgekeurd met 75 tegen nul stem men bij 21 onthoudingen. Alle vier de kernmogendheden, de Sowjetunie, de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hadden bezwaren tegen onderdelen van de resolutie. Deze bezwaren kwamen aan het licht bij de stemmingen over de verschillende para grafen. Deze vier mogendheden onthiel den zich alle van de stemming. In een andere resolutie, ingediend door de Ver. Staten en Groot-Britannië, werd eveneens om een vroegtijdig ver bod van kernproeven gevraagd, maai werd krachtiger aangedrongen op in- spectiewaarborgen tegen mogelijke on dergrondse proeven. Het Anglo-Ameri- kaanse ontwerp werd met 51 tegen 10 stemmen bij 40 onthoudingen goedge keurd. Het Sowjet-blok stemde tegen. Interessante resultaten De Amerikaanse verkiezingen zijn weer achter de rug. De uit slag (zie elders in dit nummer) heeft geen grote verrassingen opgeleverd. Wel is het opvallend dat de Republikeinen vreugde beleven aan staten, waar presi dent Kennedy persoonlijk het hardst gewerkt heeft voor de Democratische kandidaten. Sena tor Thurston B. Morton, die landelijk voorzitter van de Repu blikeinse partij is geweest, ver sloeg de Democraat Wilson Wyatt, hoewel Kennedy tot twee maal toe naar Kentucky was ïisd om kracht bij te zetten aan diens campagne. Van Ken nedy's standpunt uit werd de situatie in Ohio nog ellendiger, toen duidelijk werd, dat de gou verneur van de staat, Michael V. Disalle een nederlaag zou gaan lijden tegen de Republikein James A. Rhodes. Kennedy heeft in de campagne zowel te Cin cinnati als te Cleveland voor hem gesproken. President Kennedy heeft gisteravond in het Witte Huis de verkiezingsuitslagen gevolgd. Hij hoorde van de verkiezing van zijn broer in Massachusetts tot tor. Hij volgde de algemene lijn va uitslagen maar ging voor middernacht naar bed. De Democraten hadden toen alleen nog maar een zekere meerderheid de Senaat. Later kregen zij die ook het Huis van Afgevaardigden. Hij heeft geen commentaar geleverd op de verkiezing van zijn broer Ted of op de algemene uitslagen. Kennedy heeft gisteren in Massachusetts gestemd op zijn broer en is tegen de avond in het Witte Huis teruggekeerd. ROCKEFELLER Een van de opmerkelijkste feiten van de verkiezingen is de grote meerderheid waarmee gouverneur Nelson A. Rocke feller de strijd in de staat New York heeft gewonnen. Rockefeller is Repu blikein. Het gouverneurschap van de staat New York is reeds vele malen een eerste stap geweest naar een kandida tuur voor het presidentschap. De jeugdige Republikein William W. Scranton, nu lid van het Huis van Afge vaardigden. won de gouverneurspost in de belangrijke aangrenzende staat Penn sylvania. Naar verluidt zou hy ook zyn ROMNEY Hij versloeg de 37-jarige Democratische gouverneur John Swainson. De 55-jarige Komney is een vroom mormoon. Hij werd in 1907 in Mexico geboren. Zijn ouders waren naar dit land gevlucht, omdat bigamie in de Verenigde Staten was verboden. Zijn grootvader had vier vrouwen. Aan de uitslag van de stem ming in Michigan wordt veel belang gehecht In de staat Kentucky heeft de repu blikein Snyder, die de steun had van de uiterst rechtse .John Birch Society", zijn Democratische tegenkandidaat voor een zetel ln het Huis van Afgevaardig den, Frank Burke, verslagen. Burke Is een „liberale" Democraat, die de politiek van president Kennedy steunt. ZUn nederlaag wordt als een verrassing beschouwd. FAUBUS Gouverneur Orval E. Faubus is met een grote stemmenmeerderheid op zijn RepuDlikeinse tegenstander Willis Rickets voor de vijfde maal tot gouverneur van Arkansas gekozen. De looptijd van dit gouverneurschap is twee jaar. Faubus vormde in 1957 het stormcentrum van de integratiecrisis in Little Rock. J. William Fulbright, Democratisch voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, heeft een gemakkelijke overwinning behaald op de Republikein Kenneth Jones. Fulbright gaat thans i een vierde ambtstermijn Arkansas naar de senaat. Jones, een orthopedisch chirurg te Little Rock, had in de campagne Fulbright's wijze van stemmen i steun ai vallen. „liberale" __i de'Senaat en zijn de buitenlandse hulp aange- Oude mijnenvegers van Egypte voor Algerije De Algerijnse revolutie is meer dank rerschuldigd aan president Nasser dan jan wie ook. Dit verklaarde de Alge rijnse premier Ben Bella gisteren bij een overdrachtsceremonie van twee oude mijnenvegers, een geschenk van Nasser. De twee scheepjes zullen de kern vormen van de nog te stichten Al gerijnse marine. Ongeveer 2.000 toeschouwers, waaron der vele werkloze havenarbeiders waren aanwezig, toen de groenwitte Algerijn se vlag werd gehesen op de mijnenve gers die 20 jaar geleden in de Ver enigde Staten zijn gebouwd. Duitse divisies voor de NAVO West-Duitsland zal in de komende weken nog twee divisies onder het be vel van de NAVO brengen. Dit heeft het Westduitse ministerie van defensie gisteren meegedeeld. Het aantal West duitse divisies voor de gezamenlijke westelijke verdediging zal daarmee op elf zijn gebracht. Volgens het bestaande tijdschema zal •n twaalfde en laatste divisie volgend ar onder de NAVO worden geplaatst. Dit gebeurt steeds zodra een nieuwe divisie tot een zekere gevechtssterkte is uitgebouwd Het ministerie ontkent dat de maat- egel wordt genomen in verband met de Cubaanse crisis of andere recente ontwikkelingen, maar zegt dat hiertoe reeds lang geleden is besloten onder plan op lange termijn. VAN-GOGH-STICHTING Het uitdrukkelijke verlangen van ir. V. W. van Gogh en van de Vincent van Gogh-Stichting is de basis geweest tot het totstandkomen van een over eenkomst voor het aparte rijksmuseum, waarin de werken van Van Gogh worden ondergebracht. Een andere opzet kwam niet in aanmerking. Dit ant woorden de staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten. en de minister van financiën, prof. dr. J. Zylstra. op het voorlopige verslag inzake het wets ontwerp ter goedkeuring van de overeenkomst tussen de staat en de Vincent van Gogh-Stichting. De bewindslieden delen eveneens in hun memorie van antwoord mee, dat het inderdaad de bedoeling is, dat in het nieuwe museum, dat te Amsterdam in de onmiddelijke omgeving van het Stedelijk Museum zal komen, ook werken van tijdgenoten van Vincent van Gogh komen te hangen. teren wederom het voorstel daan een topconferentie te hou den tussen premier Nehroe en premier Tsjou En-lai om het grensgeschil tussen de twee lan den bij te leggen. Overigens was dit voorstel vervat in een van de sr'ierpste nota's die China tot nu toe aan de regering in New Delhi heeft doen toekomen. De Ameri kanen hebben pertinent ver klaard, dat de wapenhulp aan India niet is bedoeld om dit land zijn neutraliteit te ontnemen. Dit in antwoord op Russische be schuldigingen. China zond India een protestnota over beschieting van Chinese troepen aan de grens in Ladakh. Deze troepen zouden zich op Chinees gebied hebben bevon den. Chinees gebied wil in flit geval zeggen in de buurt van het vliegveld Tsjoesjoel. het hoogste vliegveld ter we reld. Voor de Indiërs is dit vliegveld zeer belangrijk, omdat hier nog voorraden aangevoerd kunnen worden voor het front. i Er komen berichten binnen dat de Chinezen hier grote troepeneenheden I hebben samengetrokken, bewapend met tanks en artillerie. Waarnemers zijn van mening, dat de Chinezen nu zullen pro beren de zuidelijke flank van het front in Ladakh op te rollen. India heeft door de lucht lichte tanks naar de bedreigde plaatsen aangevoerd. Verder heeft India contact opgenomen met secretaris-generaal Thant om de In diase V.N.-troepen uit Kongo (7700 man Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft laten verklaren, dat de Amerikaanse wapenhulp is be doeld „voor het afslaan van pure com munistische agressie". Deze verklaring volgt op een uitspraak van de Ameri kaanse ambassadeur in New Delhi, dat de Amerikaanse regering niet verwacht dat India zijn neutraliteitspolitiek in ruil voor de wapenhulp zal opgeven. (Advertentie) nieuw \RAnjN- MUIZ£N^PASTA VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT NIXON De Democratische gouverneur van Ca- lifomié Edmund G. Brown was vanmid dag vrijwel zeker van zijn herverkiezing. Zyn tegenkandidaat Richard M. Nixon, voormalig Amerikaans vice-president, heeft vanaf het begin van de telling van de stemmen achter gelegen en is er niet in geslaagd de achterstand in te lopen. Nixon die in I960 de strijd om het presi dentschap verloor van Kennedy. Saoedi-Arabië breekt met Egypte Saoedi-Arabië heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met Egypte te verbreken, zo meldt radio-Mekka. De betrekkingen zijn verslechterd sinds de staatsgreep in Jemen. Nasser steunt het revolutionaire regime in Jemen en koning Saoed de monarchisten. Als reden voor de maatregel geeft de regering van Saoedi-Arabië .herhaalde gewapende agressie" door Egypte op. Radio-Mekka meldde verder dat Egyptische en Jemenitische revolutio naire strijdkrachten op grote schaal in Saoedi-Arabisch gebied zijn doorgedron gen. Egyptische oorlogsschepen en vliegtuigen hebben volgens de radio dorpen aan de kust van Saoedi-Arabië aangevallen. Colombia eert 5 Nederlanders De Academia Colombian» de Histo- ria te Bogota in Colombia, Zuid-Ame- rika heeft vijf vooraanstaande Neder landers benoemd tot buitenlandse cor responderende leden. Het zijn prof. dr. C. F. A. van Dam. directeur van het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut, prof. dr. J. H. Kernkamp, hoogleraar in de economische sociale geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar in de sociologie en cultuur kunde van Suriname en de Nederland se Antillen te Leiden, dr. W. J. Hobo ken te Amsterdam en dr. J. Hartog te Brit gearresteerd in Hongarije Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de Londense directeur van een on derneming, die tentoonstellingen ver zorgt, G. M. Wynne, is gearresteerd op verdenking van spionage. Wynne heeft door Oosteuropese lan den gereisd en Britse machinerieën tentoongesteld. Hij werd vrijdag gear resteerd. „Marilyn Monroe had nu nog geleefd als xij ome machine had gebruikt om in slaap te komen in plaats van tabletten", al dus de directeur van een Japanse fabriek voor de vervaardiging van elek tronische uitrusting, die een toestelletje heeft ver vaardigd dat volgens hem iemand in tien minuten in diepe slaap kan bren gen. Dit toestelletje is in het hoofdkussen geplaatst en maakt een hoog geluid. Manfred von Ribbentrop, een 59-jarige schrijver en verre bloedverwant van Joachim von Ribbentrop, Hitlers minister van bui tenlandse zaken, kan zijn naam niet veranderen, zo heeft de rechtbank be paald. I Het wachten bij de kap per in Torrevieja in Span je wordt dienstbaar ge maakt aan de liefdadig heid. De dames die met lezen of kletsen de tijd plachten te korten tot ze aan de beurt waren, wor den thans alleen in de kapsalons toegelaten op voorwaarde dat ze pullo vers, sokken en allerlei andere dingen breien voor de armen van de stacl. De wol wordt beschikbaar gesteld door rijke families. De rechter in Bonn was in zoverre een ongelovige Thomas, dat hij niet ge- meubelmaker verscheen voor hem wegens her haalde openbare dron kenschap. „Wat zal mijn nieuwe verloofde zeggen als zij hiervan hoort?", jammerde de man. „Ik heb gezworen dat ik uit liefde tot haar nooit meer een druppel jenever zou drinken". De rechter keek hem meesmuilend aan en zei: „Twintig dagen". Ernst Pohl zal, wegens het tonen van „superster- gedragingen", vier maan den niet op de Poolse voetbalvelden mogen ko men. De oorzaak van de moeilijkheden van de be kwame Poolse internatio nal is een glas bier. Na de wedstrijd tegen Tsjecho-SIowakije dronk hij tegen het verbod van de coach in een enkel glaasje bier. „De super stergedragingen" waren daarmee aangetoond. B Voor het behoud van het bamboe-orgel in een kerk in Las Pinas op de Phi- lippijnen, het enige in zijn soort ter wereld, zal volgend jaar een bedrag van 135.000 mark uit het culturele fonds van de Westduitse regering Ier beschikking worden ge steld. Het orgel is om streeks 1820 door de toen malige pastoor gebouwd.) 1047 Volgens de overlevering zou het eiland Delos omstreeks 430 v. Cbr. door een verschrlkkeiyke epide mie zijn geteisterd, zodat de bewo ners een afvaardiging stuurden naar het orakel van Delphi teneinde te vernemen wat tegen deze ramp te doen stond. Hier ln Delphi werd de god Apollo vereerd, die door middel van het orakel aan de delegatie van Delos te kennen gaf dat het altaar tweemaal zo groot moest worden ge maakt. Dan zou de epidemie op De los e Nu had het altaar van Apollo in de tempel van Delphi de vorm van een kubus en niets scheen de bewoners van Delos dan ook gemakkelijker dan die kubus eventjes te maken. Zij maakten dus een nieuw altaar, even eens ln kubusvorm, maar met een twee- maal zo grote rib be als het door Apollo afgekeurde exemplaar en meenden dat de zaak daarmee was afgedaan. De verontwaardigde Apollo, die nn een altaar had gekregen dat acht maal zo groot was, schijnt daarna de epidemie op Delos nog wat stevi ger tc hebben laten woeden, waarna de onnozele eilandbewoners tot de conclusie kwamen dat er een en an der aan de regie van bet stuk had gehaperd. Ten einde raad wendden zij zich daarom maar tot Plato, waarna het vraagstuk ln de wereld van de vakgeleerden verzeild raakte. Overigens past de naam Plato slecht In dit verhaal, want deze wijs geer zou eerst drie Jaar later gebo ren worden. De onmogelijke historie die de Arabieren van deze legende gemaakt hebben, Is echter nog veel fraaier. Volgens die lezing zou in de TOCH IS WET ZO! dagen van Plato de pest zijn uitge broken onder de kinderen Israels, waarna een der profeten zei dat de epidemie zou verdwijnen indien de kubus van het altaar twee maal zo groot zou worden gemaakt. Aange zien hieraan geen gevolg kon wor den gegeven, verergerde de plaag en de profeet beweerde nu dat zware straffen op het volk Israels waren neergedaald, omdat zij de meetkun de, de edelste van alle wetenschap pen, hadden verwaarloosd, zulks in tegenstelling tot de Grieken, die het probleem reeds tot een oplossing had den gebracht. Welke bezwaren tegen deze legen den ook mogen bestaan. zU bewij zen in leder geval dat het Delische probleem zo ge noemd naar het ei land Delos in wUde kring belang stelling genoot. Hip pocrates van Chios bracht reeds in de 2de helft van de vUfde eeuw het pro bleem temg tot de constructie van twee midden-evenredigen, maar hU slaagde er nog niet in een metbode voor een practische op lossing aan te geven. Dit was voorbehouden aan Archytas, die omstreeks 400 v. Cbr. ais eerste een oplossing aangaf, waarna verscheide ne andere zijn gevolgd. Men kan be wijzen dat deze constructies echter niet met passer en lineaal kunnen worden uitgevoerd. Maar Apollo had voor zover wij tenminste weten daar ook niet om verzocht. HIJ vroeg eon tweemaal zo groot kubusvormig altaar, maar over de uitvoering beeft hij zich niet uitgelaten. Het De lische probleem was dus In de oud heid reeds opgelost. Nu volgt de ver deling van een hoek ln drie gelijke hoeken. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9