Publiek op hand van beklaagden Een etmaal-programma om miljoenen te vergaren ff W: SB* ■1 ili if B 0 a B B H S 11 Ziekenhuisarts van leugens beschuldigd C.C.O. vergeleek aantal binnenveringsmatrassen AVRO kreeg een unieke concessie Minister Cals „onder vuur" De een krijgt Brandend Maagzuur DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 7 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1962 Dam-vvaag 310 (Eerste publicatie) Als in onderstaand probleem het zwarte stuk op 16 daar alleen maar zou staan om bij de vyfde zet van wit een bij-oplossing te voorkomen, zou deze motivering zeer zwak zijn. Met die schijf is nog wel iets meer ge moeid. Wit zal nu nauwkeurig moeten spelen om de winst op tempo te be halen. Wit is aan zet m W m Zwart: 8, 16, 17, 18, 19, 23, 24, 35, 36. Wit: 27, 28, 32, 35, 40, 42, 43, 47. Schaak-vraag 310 Tarrasch' leer-eindspel had de vol gende stand: wit: Kf3, pi b5 en c6; zwart: Kc7, pi d6 en h6. De opgave was, wit speelt en wint. Opgemerkt iy dat in het algemeen twee ver van elkaar verwijderde pionnen in het ko- nings-eindspel, sterker zijn dan twee verbonden pionnen. Slechts doordat de zwarte pionnen nog niet ver gekomen zijn, kan wit winnen, mits hij precies tussen beide pionnen in blijft. 1 Kf3— f4' (Verhindert een zet met één der zwarte pionnen; bijv. 1 d5 2 Ke5, h5 3 Kd5:, h4 4 Ke4 enz. Het zelfde kari natuurlijk aan de andere kant gebeuren). 1 Kc7b6 2 Kf4—f5!, Kb6c7 3 Kf5—f6!, Kc7— b6 4 Kf6e6! (Dreigt met Kd7 bin nen drie zetten dame te halen, waar na zwart pas op h2 is) 4 Kb6 c7 5 Ke6d5!, h6—h5 6 b5—b6t, Kc7xb6 7 Kd5xd6, h5h4 8 c6c7 en wit wint. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Hor.: 1. gevangenis morsdoekje. 2. deel van een fornuis soort ha mer. 3. plaats in Zeeland bedekt- bloeiende plant sint (afk). 4. stap Europeaan dat is (afk). 5. zij tak Weichsel salaris (Vlaams) rijschool afk). 6. reisdeken bij woord water in Friesland. 7. spil van een wiel-eerwaarde heer (afk Lat.) stad in Duitsland. 8. telwoord —assistent engineer (afk) zijtak ïhóne. 9. bijwoord. Vert. 1. rijtuig tweetal. 2. wild zwjjnvoegwoord muzieknoot. 3. oorzaak rijstbrandewijn. 4. neep denkbeeld. 5. vat met een hengsel plaats in Gelderland. 6. bloem wa ter in Utrecht muzieknoot 7. bos vogel boom. 8. zijtak Ourthe ar- beidseenheid. 9. dierentuin voeg woord boom. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. warande, 2. immers, 3. engel, 4. warm, 5. iep, 6. la, 7. de, 8. ink, 9. eend, 10. kamer, 11. aanbod, 12. na latig. De zegswijze luidt: „Wie wil die kan". Rumoer in het Softenonproces T~\E tweede dag van het Softenon- proces in Luik heeft een zeer rumoerig verloop gehad. Allereerst ontstond al consternatie bij de ver schrikkelijke mededeling, dat een schoonzuster van een der beklaag den, dr. Casters, een misvormde baby ter wereld heeft gebracht. Daarna bij het verhoor van de ge tuige, dr. Weerts, de ziekenhuisarts, die geweigerd had mee te werken aan de plannen om zich van het mis vormde dochtertje, Carine, te ont doen. De publieke opinie is kennelijk tegen dr. Weerts. Verschillende malen werd zijn getuigenis onderbroken door kre ten van afkeuring van de tribune. Eerst nadat de president gedreigd had de zaal te ontruimen, keerde de stilte weer. De beklaagden hebben namelijk allen verklaard, dat dr. Weerts zelf niets wilde doen, maar dat de familie leden de baby dan maar uit de weg moesten ruimen. Dit werd door dr. Weerts pertinent ontkend. Volgens Monique Coipel had hij door de telefoon gezegd: Doodt het kind zelf". Dr. Weerts verklaarde nu, dat ook zijn echtgenote zich niets van f dergelijke opmerking herinnert. had overleg gepleegd met collega's het ziekenhuis, omdat hij wist dat plannen bestonden het kind te doden. Vijandig Hij wist niet wat hij doen m de politie waarschuwen of niet. De dokter vervolgde in een drukkende stilte: Hadden wij geweten dat het kind al dood was, dan zouden wij de politie vermoedelijk niet geroepen heb ben. Wij zouden dan gebonden zijn geweest door onze plicht van heimhouding daar ©r geen leven meer te beschermen was." De publieke tri bune reageerde bepaald vijandig op de verklaringen van dr. Weerts. De verdediging leest daarop een ver klaring voor waarin dr. Weerts beschul digd wordt van leugens. De president ondervraagt de dokter weer, maar de- biyft by zqn ontkenning. Na het horen van de zwager van de moeder, die afwist van het plan, maar stille getuige bleef, wordt professor Hoet, een patholoog uit Leuven gehoord. Hij heeft een diepgaande stu die gemaakt van thalidomide-gevallen s daartoe onder meer in Duitsland geweest. Na aanvankelijke bezwaren van de president wordt de zaal in het half duister gehuld en worden op een scherm van misvormingen vertoond. Van de beklaagden toont alleen dr. Casters belangstelling: de anderen wenden het hoofd af. Geen twijfel Volgens professor Hoet ls er geen twij fel dat Carine door thalidomide mis vormd was en nog slechts een of twee Niet goed en niet slecht (Van onze sociaal-econ. red.) TET Consumenten Contact Or- gaan, waarin samenwerken de ed. Consumentenbond, de ver bruikscoöperaties en de drie werk nemersvakcentrales, heeft een ver gelijkend warenonderzoek ingesteld naar de kwaliteit en eigenschappen van binnenveringsmatrassen. Eén van de conclusies van het C.C.Q. is dat de ideale binnenveringsmatras op de Nederlandse markt nog niet is aangetroffen. Tussen een aantal matrassen zün op verschillende onderdelen duldeiykc kwa liteitsverschillen geconstateerd. In hoe verre men echter op grond van die verschillen een bepaalde matras In abso- zin goed of slecht mag noemen. Is volgens het C.C.O. niet aan te geven. Wel wordt gesteld dat bepaalde matras sen in vergeiyklng tot andere beter of minder goed zyn bevonden. Ook ver tonen verschillende uitvoeringen van een- «elfde merk meestal minder onder scheid in kwaliteit dan gezien het be staande prysverschll zou mogen worden verwacht. Het technisch onderzoek van de bin nenveringsmatrassen is verricht door hel vezelinstituut TNO, dat echter geen con clusies heeft getrokken. Onderzocht zijn goedkope en duurdere uitvoeringen van de fabrieksmerken Auping, Epeda, Ha- set, Pullman, Rawi en Ubica, alsmede van de handelsmerken Metro (P. van Reeuwijk). Meurop, Unicum CV. en D.) Hobo (inkoperver. Homobonus), Golden Vita Elite en Golden Vita Astorie Elite (Wehkamp's postorderbedrijf)De re sultaten van het onderzoek zijn gepubli ceerd in een boekje, dat informaties be vat over interieur, isolatie, afdeklaag en kwaliteit van de tük, alsmede over gewicht, afmeting en prijs van de ma trassen. Geen der onderzochte matrassen bleek in alle opzichten 't minste te zny, maar werd er geen enkele aangetroffen, over de gehele linie als de beste kon worden aangemerkt. Deze bevin ding acht het C.C.O. van groot belang. Immers, zo stelt het contactorgaan, als elk van de eigenschappen mede bepa lend is voor de tyd, die een matras in het gebruik meegaat, dan is in feite die levensduur van de zwakste eigenschap afhankelijk. Volgens het C.C.O. heeft de consument weinig aan een onverwoest baar interieur als de tük betrekkehjk snel versleten raakt of omgekeerd. Een van de resultaten van het onder zoek ls voorts dat de verschillen tussen de zogenaamde zomer- en winterkant van de matras, waarmede nogal veel reclame wordt gemaakt, uiterst gering zün. In vyf gevallen was er van enig verschil geen sprake. Bij drie matrassen werd aan de „zomerkant" zelfs een be tere isolatie gemeten dan aan de "win terkant". Het onderzoek is vooral ge richt geweest op het binnenwerk, het gewicht, de warmte-isolatie en de kwa liteit van de tük. Het ligt in de be doeling later schuimrubberen en plastic- matrassen te onderzoeken. Bij het vergelijkend onderzoek heeft het C.C.O. aanvankeiyk de medewer king ondervonden van de fabrikanten. In een later stadium ontstond van die zijde evenwel weerstand tegen de metho diek, die werd gevolgd. Aan het onder zoek is een proef-onderzoek met acht matrassen vooraf gegaan. De fabrikan ten hebben inmiddels het hoofd bijeen gestoken om zelf tot kwaliteitsnormen te geraken. Aan de andere kant heeft een commissie van bijstand, bestaande uit 5 onafhankelijke en deskundige hoog leraren, zich met de wijze van onder zoek en met de publikatie akkoord ver klaard. De commissie is ingesteld op verzoek van de minister van econo mische zaken (die het warenonderzoek subsidieert) en heeft tot taak zich een oordeel te vormen over de degelijkheid en betrouwbaarheid van het vergelij kend warenonderzoek. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co) Uitgesproken: H M Even Reyweg 70. Den Ha; r N.V.. - ..j. G A 'alkate; Grevam N.V. (in-, uitvoer, handel reparatie, garage), De la Rey- Reddingius: 170-17l2a. idem. Hcskes (boekbinderij). 14. Den Haag. beslissing 22/11 Jaar te leven had. In ieder geval zou het kind gestorven zyn. Professor Hoet wórdt dan geconfronteerd met een collega die heeft verklaard, dat het kind kon blijven leven. Er ontspint zich 'n felle discussie. Beide medici blyven by hun standpunt. Dan doet zich een incident voor als de procureur-generaal, Cappuyns, professor Hoet vraagt of hy als eminent medicus het gerechtvaardigd acht dat een arts in zekere gevallen een einde mag maken aan het leven van een zieke. Mr. Mottard protesteert onmiddellijk tegen deze vraag en de zaal barst in luid bravogeroep uit als de president van het hof weigert de vraag te laten stellen, zeggend dat het hier gaat om een vraag die aan de jury gesteld zal worden. Tot slot volgt de liberale senator De Grauw, dde zegt dat deze zaaik no dig was om de regering er toe te brengen de verkoop van thalidomide- houdende middelen te verbieden. Aan het einde van de verhoren riep een menigte van ongeveer 200 mensen die zich op de binnenplaats verzameld had; „Vrijspraak, vrijspraak" en „Lang leve de dokter". Jaar gevangenisstraf geëist tegen dronken automobilist „Iedere dronken automobilist moet de zekerheid hebben, dat bij ontdekking een onvoorwaardelijke straf volgt", zei de officier van justitie te Almelo giste ren in een zaak tegen de 26-jarige G. K. uit Almelo. De officier eiste een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar. K. slingerde op 9 septmeber onder invloed van sterke drank met een auto door zijn woonplaats en botste tegen de 67-jarige wielrijder H. Schonenberg, die zo ernstig werd gewond, dat hy even later stierf. K. zou niets van het ongeluk hebben gemerkt, hoewel de voorruit was ver splinterd. Hij reed met onverminderde snelheid door en werd later thuis van zün bed gelicht. Prinses Beatrix bij vondelingen Prinses Beatrix is gisteren in een broeiende hitte van Bombay naar het rond 50 km verder gelegen Andheri gereden, waar zy een tehuis voor von delingen bezocht. Een deel van het tehuis de klas sen van de lagere school is gebouwd met gelden, bijeengebracht door de Ne derlandse actrice Nel Oosthout. Zij heeft voor dit doel een serie voorstellingen gegeven, die rond f 30.000 hebben opge bracht. Op de schelle tonen van een oude grammofoon dansten meisjes van een jaar of veertien Indische dansen ter ere van de Prinses, die diverse klein tjes bij de hand nam en eenmaal zelfs een meisje in haar armen nam. In vele gevallen worden de kinderen direct na hun geboorte te vondeling gelegd in de straten van Bombay. Prinses Beatrix maakte 's middags een boottocht naar het eiland Elephan- ta in de baai van Bombay. Het eiland is ongeveer acht kilometer van Bom bay verwyderd. Zij en haar gevolg be klommen een rots van 150 meter hoog te. langs uitgehouwen treden. Men be zocht op het eiland de „olifantengrot", waar overblijfselen zyn van prachtig© Hindoese muursculpturen uit de zeven de eeuw. De thee gebruikte de Prinses met 12 Indische jongelui die haar vergezelden. Op de terugtocht gemaakt in een mo torboot van de Indische marine, film de de prinses de zonsondergang boven Bombay Gisteravond ontmoette de Prinses zes tig Nederlanders op een receptie ln het Nederlandse consulaat-generaal. On der hen was de bemanning van een zandzuiger van de Hollandse Aanne ming Maatschappij, die in de baai van Bombay werkzaam is. De veertienjarige Kees Binnen- wijzend uit Warder verloor gisteravond in Berkhout de macht over het stuur van zün fiets en viel onder een zware vrachtauto Tydens het vervoer naar het ziekenhuis is de jongen overleden. P.T.T. bezorgt vrijdag 200.000 boehen De PTT moet vrüdag, daags na de opening van de miljoenste na de oorlog gebouwde woning, veer tig ton boeken bezorgen. Het boek je „Wy bouwen", dat deze week in de reeks Zwarte Beertjes ver schijnt, zal namelyk gratis aan 200.000 bouwvakarbeiders in Ne derland worden aangeboden. De PTT. stelt er een eer in de boekjes op één dag te bezorgen. Grootscheepse actie Open het dorp Door bijzondere medewerking van staatssecretaris mr. Scholten en regeringscommissaris (voor het omroepwezen) Van Veen heeft de AVRO een unieke zend-concessie gekregen voor maandag 26 en dins dag 27 november ten behoeve van de grootscheeps aangepakte actie „Open het dorp". Voor de bouw van een dorp voor blijvend minder-validen De stichting „Het dorp" is ervan overtuigd, dat het een taak is voor het gehele Nederlandse volk. de enorme sommen gelds, voor de stichting van terrein tegenover het complex van het dorp benodigd, bijeen te brengen. Immers zullen hier blyvend gehan dicapten van alle gezindten onderdak kunnen vinden. Het is de bedoeling, kleine woningen te bouwen, waarin men met een stuk of zes mensen kan Het dorp zal eigen kerkjes, een eigen openbaar gebouw en eigen win kels moeten hebben. Zoveel mogelijk zal al het werk dat in een dorpsge meenschap voorkomt, door de eigen de Johannastichting in Arnhem zal zij een programma voor radio en televisie mogen uitzenden dat bijna een etmaal achter elkaar duurt. De stichting van een dergelijk dorp. waarvoor de geneesheer-directeur van de Johannesstichting reeds enkele ja ren geleden het initiatief nam en waar over hy ook in ons blad al maanden gulden. Oorspronkelijk zou het een deel de Johannastichting worden, i „Dat wordt een stuk levensgeluk", meent dr. Klapwijk. i alleen met materiële gerust- liggen de plannen anders: op 17 april stelling „levensgeluk" kan schenken, ij stichting gevormd vraag die de toekomst zal moeten „Het dorp", die op beantwoorden. Want tot het geluk van waarin vertegenwoor- zichzelf en anderen moet de menselij ke geest bijdragen. En dat komt voor rekening van de toekomstige bewoners persooniyk Wel is het waar. dat zulk een dorp een veel betere levens- en bestaans- kans zou bieden aan velen, die nu in isolement en bitterheid in de samenle ving vrüwel kansloos zün. Straks zal, via de AVRO-radio en -televisie, de vraag worden gesteld, wie hieraan wil meehelpen door een gave af te zonderen voor dit byzondere doei j.l. heeft zich onder de n< zichzelf staat digers van alle gezindten zijn Wel zal het dorp (wanneer het er komt) in zijn geheel kunnen profite ren van de behandelings- en revalida- tiemogelijkheden, welke de Johanna stichting biedt Dat de AVRO de financiële actie, welke de stichting gaat voeren, wil sti muleren is een min of meer toevallige omstandigheid, naar de heer T. van Gelder, hoofd van de programma-orga nisatie ons meedeelde. „Bij ons was de tyd rüp om weer eens een actie te gaan voeren en mün gedachten gingen uit naar de zorg voor llchamelyk gehandicapten. Toen ik hoorde van de plannen die ln Arnhem leefden, heb ik mjj met dr. Klapwük verstaan. Daarna ls de stichting opge richt". Toch beschouwt de AVRO zich niet als de mentor van de actie. „Wy zyn niet meer dan één van de organisaties die meedoen om de actie te doen slagen, om geld in te zame len voor dit belangrijke doel. Wy kunnen dit doen door radio- en televi sieprogramma's uit te zenden en van die mogelijkheid maken wij nu een zo goed mogelijk gebruik". Het doel Openingsprogramma Dat zal dus voor het eerst gebeuren op 26 en 27 november in een program ma dat in de RAI te Amsterdam wordt opgevoerd. Er zullen daar 4000 zitplaatsen worden gemaakt, waarvan 500 voor genodigden en medewerkers. De overige 3500 worden verkocht tien gulden per stuk. Wie wiL kan om half negen 's avonds gaan zitten en op die plaats blyven tot de volgende avond half acht. Vanzelfsprekend zullen er buffet ten worden ingericht en zal het toe gestaan zün, zich af en toe een beetje te vertreden. Wordt een plaats verla ten, dan zal een ander die kunnen hu- toe bijdragen zal om het grote publiek naar de RAI te lokken, daarvan is men al evenzeer overtuigd. Zo zullen we dus een gerede kans maken op een etmaal-programma en Mies Bouwman zegt veel hoop te heb ben zowel kykers als luisteraars de hele nacht door aan luister of kijkappa raat te houden. „Er zal wel een beetje geslapen moe ten worden door mensen die de vol gende ochtend weer aan het werk moe ten gaan, maar Ik weet al van één organisatie, die dinsdagochtend vrü geeft, dus ik heb goede hoop". Of het werkeHjk zo'n geanimeerde boel wordt dat een belangrijk deel van het Nederlandse volk geen afscheid zal kunnen nemen van het program ma. zal nog moeten blyken. In elk geval begint het programma op de 26ste om half negen 's avonds met een documentaire van een half uur. De televisiedocumentaire wordt gemaakt door Hans Keiler en Mies Bouwman, de radiodocumentaire door Jan Moraal en Mies Bouwman. De in houd van de beide documentaires zal vrijwel hetzelfde zün, maar de uitwer king is aangepast bij de verschillende Wie plaatsen wil hebben voor de voorstelling in de RAI, kan die nu al bestellen. Men storte daarvoor tien gul den op het gironummer van Stichting „Het dorp", Amsterdam, no. 200. De actie zal enkele maanden lopen en in februari worden besloten. Ge durende die tijd zal de AVRO het pu bliek regelmatig op de hoogte houden van de gang van zaken. Dat gebeurt elke donderdagavond tussen 7 en 7.30 uur in het radioprogramma en van tijd tot tijd voor de televisie. Ook dan zal Mies Bouwman de programma's leiden. Vanavond op TV.: al na de eerste hap, anderen pas n& tafel, zoals er ook lijders zijn bij wie 't opkomt op de meest ongelegen momenten, zonder enige directe aanleiding. Rennies geven uitkomst en daarom i8't goed altijd Rennies bij de hand te hebben, waar U ook bent. Want U kunt er immers gemakkelijk een paar bij U steken. Ze zijn één voor één hygië nisch verpakt. Een veilig gevoel zo'n paar Rennies op zak voor het geval U door zuurbrand verrast wordt. tegen brandend maagzuur In de Johannastichting vertelde de geneesheer-directeur dr. Klapwijk ons een en ander over wat gaat gebeuren. Zoals bekend is. bestaat de wens voor het stichten van een dorp voor blij vend invaliden al lang. „Deze gedachte ls ons Ingegeven", al dus dr. Klapwük, „doordat wy zoveel ellende hebben gezien. Kinderen, die ln onze inrichting zün behandeld en zoveel mogelyk gerevalideerd, kunnen zich dikwyis een redelyke plaats ln de maatschappü veroveren, indien hun 11- chameiyke handicap niet al te groot is. Is dat wél zo, dan stoot de maatschappü de volwassen geworden invalide maar al te dikwyis uit". Dr. KlapwUk legde er de nadruk op, dat dit niet behoeft te gebeuren, wan neer de gehandicapte nog een liefde- ryk thuis heeft, maar naarmate de ja ren klimmen, stygt ook de mogelyk- heid dat de invalide alleen komt te staan en niet meer voldoende voor zichzelf kan zorgen. „De bereidheid om de blijvend ge handicapte een goede kans te geven in het arbeidsmilieu ls nog altijd on voldoende en telkens weer bemerken wy, dat de omgeving deze mensen niet waarlijk accepteert, ja ze dikwyis links laat liggen". Dit brengt verbitterdheid en een zaamheid teweeg en. de onmoge- lykheid zich maatschappelijk te hand- In de televisie-uitzending „Onder vuur" welke de VPRO vanavond op het scherm brengt, zal ditmaal mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de kykers vertellen over zijn werk. Vragen over zijn beleid worden hem gesteld door de heren drs. F. A. Hoo- gendijk, J. van Tyn en R. J. SchmaL Minister Cals aanvaardde zün func- Het programma dat wordt opgevoerd tie op 2 september 1952 als opvolger J 1 J~ van mr. Rutten Zijn intrede in d© regering deed hy op 15 maart 1950, toen werd hy benoemd tot staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en blyft voor een deel verrassing spanning erin te houden. Zeker is echter, dat het allemaal gaat om geld in te zamelen. Men hoopt en verwacht, dat etmaal naar de RAI zal vloeien. Reeds enige tyd is de stichting „Het dorp" bezig, organisaties en onderne mingen te benaderen en om steun te vragen. De resultaten van die vóór actie zullen tydens het marathonpro gramma wel blyken. Men hoopt dat er velen geld zullen komen brengen en dat dit een stimulerende uitwerking heeft op het kükend en luisterend pu bliek, want heel het volk zal in dat programma worden opgewekt om geld te komen brengen en iedereen is wel kom. Het programma, dat verder wordt opgeluisterd door belangeloze mede werking van prominente artiesten die men ook van radio en tv kent. wordt geleid door Mies Bouwman. Zy is het ook die de artiesten bij elkaar brengt. Wie het precies zijn. die meedoen, blijft voorlopig nog mede een verras sing. Aangezien het echter eind november ls zal o.m. ook een bezoek van Sinter klaas niet tot de onmogeiykheden be horen. Zolang het duurt De AVRO heeft voor de etmaal-uit- geldstroom wetenschappen. Kanavond praatje 19.10 r dee Heilskwar 19 50 Gram 20.00 Dankstc en arbeid 21.00 Gram 21.15 Latij: 9.30 Radiokra haven Vandaar het plan om voor deze zending de restrictie gemaakt, dat het gehandicapten een eigen gemeenschap programma duren zal zolang de geld- te stichten, een echt dorp. taken worden verdeeld en waar het leed van het Isolement niet meer wordt gevoeld. „De Johannastichting". zo vertelde dr. Klapwijk verder, „bezit een goed terrein dicht naast het bestaande ge bouwencomplex dat overigens nog altijd niet voltooid is en dus nog in op bouw), en op die grond zou het dorp kunnen verrijzen". stroom aanhoudt. Komt er geen geld meer binnen, dan is een einde aan de voorstelling het gevolg. Erg bezorgd behoeft men zich echter niet te maken voor een ontijdig ein de. want men weet al dat er voldoen de organisaties en ondernemingen meedoen om het brengen van geld op elk van de geprojeoteerde uren te doen voortgaan. En dat Mies Bouwman er het hare rsum II. 298 m. 19.00 V d kinderen ARA-Varia en lichte gram VPRO: d Jeugd. VARA: 20W Nws 20 05 from Heaven 20.40 Kaf en koren, kse notities 20.50 Lichte gram 21.00 inten uit La dame pique, opera vanavond ■kijker. Jeugdjour- 0 V d kinderen. i5 Logboek. 20.00 Journaal Voordracht 20.30 Boeken aan he literair progr 20.55 Mens durf king Kaj Munk Spel 22.15—22.35 Balt Programma voor morgen 76 Zij hadden de nederzetting inmiddels bereikt. Adams nam de gasten mee in zijn huis. Zij liepen langs een kuil, waarin op gloeiend hete stenen een heel varken geroosterd werd, zoals men dat op Tahiti doet. Het vlees was met blaren bedekt en er omheen lagen verschillende soorten groenten, die eveneens gestoofd werden. Het grote vertrek in Adams huis was alleen ge meubeld met een lange tafel en twee rijen banken, alle ruw ineengetimmerd, maar stevig van con- struotie. Een ladder gaf toegang tot de bovenver dieping. die blijkbaar slaapgelegenheid was. Adams nodigde zijn gasten uit, plaats te nemen en ging zelf aan het hoofd van de tafel zitten. Een paar van de jongens, die in de kano's gezeten hadden gingen tussen de gasten zitten, maar zeiden niets. Vrouwen kwamen binnen en dienden op een soort mat het geroosterde varken op. Ieder had een mes voor zich liggen, voor de gasten waren er ook vorken en een paar tamelijk afgesleten tinnen borden. Adams sneed het geurige stuk vlees voor en gaf ieder een grote portie. Daarna stond hy op, sloeg de gevouwen handen voor het gezicht en sprak een lang en oprecht gemeend gebed uit. Toen hij Amen had gezegd riep hij opgewekt, „Tast toe!" en gaf zelf het goede voorbeeld. De kapitein volgde weifelend dit voorbeeld en vroeg al gauw, of de vrouwen niet aan tafel kwa men. „Die eten na ons, meneer", legde Adams uit. „Een gewoonte uit hun geboortestreek. Ik had er graag een eind aan gemaakt, maar zij willen er zelf geen afstand van doen" De maaltijd verliep in stilte. De weelderige en smakelijke gerechten werden besproeid met een kruik helder bronwater, die de een aan de ander doorgaf. De zeelieden dronken er met mate van. omdat de vloeistof na enkele ronden niet al te schoon meer was. Buiten ging de korte schemering snel in de nacht De vrouwen zetten tinnen schalen op de vier hoeken van de tafel, waarin kleine vlammetjes grote hitte verspreidden. In het gedempte licht sproeiden zij luid knetterend vonken om zich heen. Tijdens de maaltyd stonden de vrouwen achter OP DE door GUNTER SACNSE de gasten. Met palmblaren wuifden zij hun koelte toe en verjoegen de talrijke vliegen, die uit de duisternis de verlichte kamer binnenkwamen. De vrouwen zeiden geen woord, maar maakten hun aanwezigheid kenbaar door de gasten af en toe met de palm waaier te raken. Als nagerecht kwamen er bananen, meloenen en kokosnoten op tafel. Nadat allen verzadigd waren stond Adams weer op en sprak het dankgebed uit. „Laat ons nu plaats maken voor de vrouwen", zei hy, „dan kunnen zij ook eten. Wy gaan buiten om het vuur zitten. De avondkoelte en de frisse lucht zullen ons goed doen" Op de open plek tussen de huizen waren boom stammen bij wijze van zitplaatsen rondom het vuur gelegd. De lichte nachtbries ruiste door de palm toppen en uit de verte klonk dof het bulderen van de branding. De smalle schijf van de maan stond aan de lucht „Vertelt u ons nu eens, meneer", vroeg Adanw aan de kapitein „wat er zich in de wereld heeft afgespeeld. Bijna twintig jaar hebben wij al niets meer gehoord. Hoe staat het in het vaderland, in ons goede oude Engeland'" „Twintig jaar?" riep de kapitein. „Dat is een hele tijd. Dan weet u dus niets af van de grote revolutie in Frankrijk, van Napoleon en het wereld conflict, dat hij ontketend heeft! Myn goeie man, de wereld staat in brand, vroegere rijken zijn in eengestort. nieuwe hebben hun plaats ingenomen en Engeland heeft ter zee grote overwinningen be haald". Mayhew Folger werd geestdriftig en begon te vertellen van Kamoerduin. Kopenhagen, St. Vin cent, van de Nijl, van Trafalgar. En telkens weer viel de naam van zeeheld Nelson. De jongens luisterden met gespitste oren, of schoon zij van het reiaas weinig begrepen. Al die namen waren hun onbekend, op één uitzondering: Engeland. Maar de ogen van John Adams fonkel den, hij sloeg zich van vreugde op de knieën en toen de kapitein hem alles had verteld sprong hy op' en riep, „Lang leve Engeland!" Daarna werd hij zwijgzaam en bleef in het vuur staren. Uit de huizen hoo.-re>n zy het avondlied van de kinderen opklinken. Voor zij gingen slapen zon gen zy met heldere stemmen een godsdienstige tekst op een simpele en enigszins zwaarmoedige melodie, die zich m merkwaardige strakke ritmen herhaalde. Daarna kwamen de vrouwen eveneens in de kring zitten. „Nu bent u aan de beurt, meneer Adams", zei kapitein Folger, „Wij hebben dit afgelegen eiland gevonden, hoe is het mogelijk, dat u zolang van de wereld afgesloten bent gebleven'" John Adams keek op en nam de kapitein onder zoekend op. „Het is een oud verhaal, Sir", begon hij. „Hebt u wel eens iets gehoord van kapitein Bligh en de „Boutny"?" Het was alsof de naam van het schip de kapitein de ogen opende. „De „Bounty"! Dadelijk schoot die avontuurlijke geschiedenis hem weer te binnen en bewoog hem tot een reeks van gevoelens ver bazing. verwachting en ook blijdschap. „Lieve help", zei hij, „was u op de „Bounty"? Dat dat is nauwelijks te geloven. En waar zijn de anderen? Waar is Christian?" „Dood", antwoordde Adams. „Ik ben de laatste, ik ben de enige die nog leeft. Maar als u om u kijkt, meneer, ziet u de vrouwen en de kinderen van de dode muiters „En het schip?? Wat is er met de „Bounty" ge beurd?" (Wordt vervolgd) gebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9 35 Wateretan- 940 Schoolradio NCRV: 10.00 NCRV- •HJke liederen (gr) 10.15 lied 1003 Gec •ndienst 10.45 Kerkorgel ïoodklok 12.04 Lichte 3.15 Licht orkest t progr. NCRV: 15.55 Verkenningen in de Bijbel, .10 Ochtendgvrr 12 00 Lichte orkes tangsoliste 1230 Medec orgeelspel 13 00 Nwi 'ucol actueel of gr Toh in-Willem Frl*< 13.25 Beiirsher 13.30 oei 14.00 Planoriuo: 1 vrouw 15 05 Zing 17 00 V d Jeugd srlef 18.40 Zuid-A 20 20 In AVRO's Televirier kunst zonder kennis, documer woning AVRO: Geen De 66-jarige olieman Fr. W. Schroers uit Amsterdam is gisteravond bij een botsing met een tram in de Marnixstraat in Amsterdam om het leven gekomen. De man reed op zijn bromfiets links naast ee» ander tramstel, waardoor hy de tram die uit de tegenovergestelde richting kwam ni«t tijdig opmerkte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7