Koningskerk in Noord in gebruik genomen Jubileum de heer Koenen Straks nader kabinetsberaad over ontwikkelingshulp IflEUWE LEIDSCHE COURA.VT 3 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Cen trum met „Maribel" van Miguel Mihura, voor K. en O. Filmzaal academie, 8 uur: Salon In- dien-L.A.K., „La peinte courte", var Agnes Varda. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. O e g s t'g eest, gemeentehuis, 7.30 uur: Raadsvergadering over grenswijziging. ag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedige minnaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solist: Theo Olof, viooL 8 Feeste lijke bijeenkomst t.g.v. voltooiing scho ling 2500ste cursist Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J. A. Smink van Den Haag. Rehoboth, 8 uur: Veron, FAO. Een hoorn over transistoren. Leidse Volkshuis, 2.15 uur: Leidse Commissie voor Int. Samenwerking, mi F. H. Tunnissen over „Unesco en inter nationale hulpverlening". Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: ,,Een schrijver vertelt", literaire lezing door Anton Koolhaas, voor K. en O. Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. film van de maand, „La Loi" van Jules Wijkgebouw Levendaal, 2.305 en 7 10 uur nm.: Bazaar voor restauratie chr. geref. kerk. Stadsgehoorzaal, 8 uur: O. en O.-Ver eniging dep. van Defensie met ope rette „Die Fledermaus" van Johan Strauss. De Lakenhal, 8 uur: Opening tentoon stelling „Oud-Leiden", „Leiden in Prent a Tekening", t.g.v. 60-jarig bestaan. Oegstgeest, Het Witte Huis, 8 u.: C.H.-kiesvereniging, M. J. van Gorkem over uitbreidingsplan „Noordoost". ag, Diligentia, 8 uur: Ham. burger Kammer Orchester. Vrüdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Cen trum met „Maribel", van Miguel Mihura, voor K. en O. Wijkgebouw Levendaal, 2.305 10 uur nm.: Bazaar voor restauratie chr. leref. kerk. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond harmoniekapel „Trouw en Durf". De Doelen, 8.15 uur: St Adelbertver- eniging, spreker ds. N. v. d. Akker, Herv predikant te Den Bosch, over: „Heeft de I kerk aan de moderne mens iets te zeg gen?" Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. M. Mandel, gewoon hoogleraar in de fysi sche chemie. Antonius clubhuis, 8 uur: Uitvoering mondaccordeonvereniging „Crescendo". Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Oude Vest 223, 7.30 uur nm.: Opening Jongvolwassenenclubhuis „De Jeugdha- Boerhaaveza-len, 8 uur: Opening expo- sltie schilderijen en tekeningen Bert Jonk. Leiderdorp, Hervormde kerk, 8 u.: Zangavond Bijbel Kiosk Vereniging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bi- tos". Gebouw K. en W., 8 uur: Het Natio- nale Ballet m.m.v. Kunstmaand Orkest o.l.v. André Pressor. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Lifcteris Sacrum met „Operatie Astrakan", van Peter Coke. Lutherse Kerk, 8 uur: Lustrum VCSB, opvoering „Ladder tegen de maan" van Guillaume van der Graft. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister". Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Leo Driehuijs, „Raskolnikoff" van Sustermeister. Diligentia, 8 uur: Jan Wijn, piano. Filnu Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): G.I. Blues (alle leeftijden); donderdag: La loi (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Lulu (18 jr). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De en- schuldigen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Maciste contra Macis^p (14 jaar); donderdag: Verandering van spijs doet liefhebben (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Walz of the toreadors (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Echt scheiding op zijn Italiaans (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. Deze apotheek neemt ook de dienst waar van apotheek R. van Beest Smallenburg te Leiderdorp. Tentoonstellingen Lakenhal, 3 oktoberfoto's Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, in samen werking met 3 October Vereeniging. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur. Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en 100.— of f 300.— en 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen Intens blij met dit ogenblik "P\E KONINGSKERK aan de Groenoordstraat - Koningstraat is gister- -L' avond in gebruik genomen. De ingebruikneming en de openingsdienst namen niet meer dan anderhalf uur in beslag. Het was een sober, feestelijk en plechtig gebeuren. Om de vreugde nog te beklemtonen, was de kerk in floodlight gezet. Gisteravond konden alleen persoonlijk genodigden aan wezig zijn. Vrijdagavond is er een bijeenkomst voor de gehele wijkge- meente en zondag is er de eerste gewone dienst. hen waren wethouder Harmsen en ge meentesecretaris mr. Bool en vertegen woordigers van de provinciale Kerkver gadering, de provinciale commissie var toezicht, de classis Leiden van de Her vormde Kerk en andere Kerken en ge meenschappen. „Wij zijn intens blij met dit ogen blik," zei de heer Van der Kwaak, die er geen behoefte aan had de moeilijk heden te releveren die moesten worden overwonnen om tot dit moment te ko men. Zijn erkentelijkheid betuigde hij aan de architecten Hamerpagt en Gruyter, de gebroeders Den Ouden te Alphen aan den Rijn, die het project tot uitvoering brachten, en alle onder aannemers die bij de bouw betrokken zijn geweest. De leden van de commis sie van fabricage van de kerkvoogdij bracht hij hartelijk dank voor hun vele werken voor deze kerk, alsook de leden van de bouwcommissie der wijkgemeen- te Marewijk. Huis der Gemeente Ds. D. J. Vossers sprak een kort woord namens het moderamen vai de classis Leiden. Hij noemde de Ko ningskerk een belangrijke aanwinst „Aan kathedralen hebben wij geen gebrek, maar wel aan kerken in bui tenwijken van de stad, die in alle op zichten huis der Gemeente zijn," zei de predikant, die de hoop uitsprak, dat velen door middel van deze kerk in het net van het Evangelie gevan gen mogen worden. Ds. H. J. van Achterberg, de voorzit ter van de centrale kerkeraad, meende dat van dit centrum Jcan worden gezegd, dat het in één woord af is. „Dit gebouw Haagse politierechter „Afgetuigd' Een 19-jarige en een 18-jarige loon. arbeider, beiden uit Alphen Rijn, reden op 19 februari met carrier door de Dorpsstraat in Voor het postkantoor zat een aantal scholieren en één van hen wierp koolstronk naar de passerende jonge nen. Hierdoor werd één van 1 tegen de wang getroffen. Hij stopte ging op de scholieren af en gaf i jongen die naar later bleek niets met het geval had te maken stevige klap. Toen het op een gevecht uitdraaide, bemoeide ook de vriend zich met het geval, zodat het tweetal zich /oor de Haagse Politierechter had te verantwoorden. „Ze stonden tegen me te schelden is en zo," betoogde verdachte, die de klap had gegeven. „Een onschuldige slaan is altijd laf en verkeerd," consta teerde de rechtèr. Toen bij het gevecht de carriërberijder onder lag, vriend te hulp gekomen. „Ik mijn vriend werd afgetuigd," ontschuldigde hij zich. „Nu ja, afge tuigd", verwierp het slachtoffer. eis luidde tegen de oudste ver dachte 60,— boete of 12 dagen en tegen de vriend 25,of vijf dagen. Het is werd resp. ƒ40,boete of acht dagen en ƒ25,boete of vijf dagen. Duur broodje Een 34-jarige arbeider uit Leiden gat, toen hij op de Nieuwe Beestenmarkt en café kwam. een juist passerende man, die aan zak aardappelen droeg, een duw. Daar belef het niet bij, want hij greep de man beet en scheurde diens colbertjasje. Hiervoor had de arbeider voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Hij wist niets van een duw af en was kwaad geworden, omdat de andere man hem een broodje uit de handen zou hebben geslagen, hetgeen deze overigens ontkende. Voor het broodje eiste hij toen een gulden schadevergoeding. Zo ontstonden de moeilijkheden. De Officier van justitie constateerde, dat verdachte zich nogal aan drank en mishandelen te buiten is gegaan en dat dus strenge maatregelen nodig zijn. De luidde twee weken gevangenisstraf 50,schadevergoeding voor het colbertjasje. De rechter veroordeelde tot de twee weken gevangenisstraf en schadevergoeding van ƒ40, Ned. Genealogische Vereniging Donderdag 15 november houdt de af deling Leiden en omgeving van de Ned. Genealogische Vereniging een contact- avond in restaurant Zomerzorg, aanvang acht uur. De leden van de afdeling zullen de re sultaten van hun genealogische onder zoekingen, zoals kwartierstaten en stam bomen. meebrengen, waarover ongetwij feld interessante gesprekken zullen wor_ den gevoerd. Als gewoonlijk is ieder die belangstel ling heeft voor de geschiedenis van zijn voorouders op deze avond welkom. Voor lichting betreffende de praktijk van het onderzoek en hulp bij het opzetten van stamboom of kwartierstaat wordt ieder door de leden van de afdeling gaarne geboden. Twee gouden huwelijken Op 13 november hoopt het echtjaar A Schlagwein C. Schlagwein - Wallaert. Voldersgracht 29, zijn gouden huwelijks feest te vieren. Er werden twaalf kinde- uit dit huwelijk geboren van wie er zeven in leven zijn. De bruidegom, die in de handel heeft gewerkt, is in 1892 geboren en zijn vrouw in 1893. Voor hetzelfde feit is het op 13 novem ber feest in het huis Ten Katestraat 2, waar het echtpaar Frankhuizen-Tiele woont. De man is stoker bij Parmentier dagbladcölporteur geweest. Negen kin deren en 31 kleinkinderen vieren het feest de Leidse gemeenschap. Nu vraagt deze kerk om het bruisende leven der Ge meente." Het aantal toespraken was ter navolging! beperkt gehouden, zo dat de ingebruikneming van de kerk spoedig kon plaats hebben. Nadat enkele coupletten van twee psalmen waren gezongen en de heer Van der Kwaak een deel van psalm 84 en Openbaring 21 had gelezen, droeg hij het kerkgebouw ten gebruike ovei aan de kerkeraad van de wijkgemeen- te Marewijk in de persoon van d< consulent, dr. P. L. Schoonheim. Deze aanvaardde het „in de vaste hoop dat de Koning der Kerk de harten van hen die hier het Evangelie komen horen, zal regeren". „Koning des hemels" zo bad dr. Schoonheim, „Uw Rijk kome". Een ouderling legde de Bijbel op de preekstoel en las daaruit een gedeelte, kinderen brachten het doopbekken binnen, twee diakenen plaatsten de broodschaal en de beker op de tafel links van de kansel en twee cate chisanten volgden ten slotte met het kerkboek. Vangen Na het luiden van de klok en kort orgelspel van mevrouw P. C. van Werf-Born, de echtgenote van de koster der Pieterskerk, begon de openingsdienst. Dr. Schoonheim hield een preek over Lucas 5 vers 4: „Zet uw netten uit om te vissen". Hij bracht dit in verband met de smeedijzeren figuur aan de aan- dachtswand van de kerk, die de won derbare' visvangst voorstelt. De predikant zei, dat mensen in de regel geen argeloze vissen zijn. Zij laten zich maar niet zo vangen. Wij hebben geleerd, goed uit onze ogen te kijken, zijn zelfs op onze hoede voor de zielen vangers, die geestelijke hengelaars. Ook de Bijbel toont ons, dat wij iaar niet zo laten vangen. ProfeteD kunnen weigeren en worden pas gevan gen als ze ervan overtuigd zijn ge raakt, dat God hen roept. De mens kan zich verzetten. Als het van ons afhangt, laten wij God vissen. Maar God houdt vol en gaat door. Daarom is ook deze kerk gebouwd. God heeft als de grote Visser de risico's, die m met zich brengt, aanvaard. Jezus Christus is door alle gevaren en stormen de dood ingegaan. Hij heeft Zich laten vangen in Gods net en werd Overwinnaar. God echter niet om dode vis sen begonnen maar om de levenden. Hij ns persoonlijk in Zijn handen ne- Hier, in de kprk, zijn wij in de ruimte, waar God ons Zijn redding biedt. En Christus is diep afgedaald om u en mij te kunnen bereiken. Ds. Schoonheim wekte allen op, die genade van God te aanvaarden en zich voor Zijn Rijk te laten vangen. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik de kerk en het bij gebouw te bezichtigen. Vermelden wij nog, dat een koper kwartet van de chr. muziekvereniging Concordia medewerking verleende en de klank van het sterke harmonium ondersteunde. Overigens valt er bij dit orgel in deze ruimte best te zingen. Ten slotte: In het stukje dat wij deze week plaat sten over het wijkgebouw Bethel aan de Stille Rijn werd het jeugdzorgwerk van mevrouw Renes in Leiden-Noord min of meer in verband gebracht met het werk van de wijkgemeente Marewijk. Dat moet zo niet worden gezien. Het jeugdzorgwerk van mevrouw Renes staat niet onder verantwoordelijkheid deze wijkkerkeraad. Het ressorteert der de centrale Hervormde Jeugdraad. Hoe Leiden spaarde In oktober werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd 2.335.8I74,27 en terugbe taald ƒ2.228.544,59. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 581 en het aantal afbe taalde boekjes 287. Op 6.300 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd ƒ167.764,- bijgeschreven. Er werden 1.118 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van ƒ36.243,69. Het tegoed der 52.114 inleggers bedroeg aan het einde der maand ƒ49.688.963,40. Bejaardensociëteit Volkshuis Voor de oudere bezoekers van de be jaardensociëteit van het Leidse Volks huis en voor de belangstellenden voor de op te richten instuifclub is er gele genheid bijeen te komen in het Volks huis op maandagmiddag tussen 2 en 5 uur en op woensdagmorgen tussen 10 en 12 uur. Er zal gelegenheid zijn tot biljarten, schaken, dammen, kaarten, sjoelen, lezen enz. Dankstond Chr. Geref. Kerk Ook de Ohr. Gereformeerde Kerk houdt vandaag een dankstond voor het gewas. De avonddienst vangt aan om acht uur in de Zuiderkerk. In deze dienst gaat, evenals vanmiddag, dr. W. H. Velema voor. Stichting Leidse Musiekschool vraagt meer subsidie "D. EN W. van Leiden menen, dat de subsidiestijging voor de stichting Leidse Muziekschool onvermijdelijk is. Zij zullen de verdere ontwikkeling met de grootst mogelijke aandacht volgen. De lagere raming van het lesgeld to.v. de voorlopige begroting voor het school jaar 1961/1962 houdt voornamelijk ver band met het feit, dat het aantal leer lingen, dat zich, na het eerste jaar van algemeen vormend muziekonderwijs, aanmeldde voor het instrumentale on derwijs in september 1961 sterk tegen viel. In verband daarmede is ook voor september 1962 met een aanzienlijk ge ringer aantal aanmeldingen rekening gehouden dan aanvankelijk vóór september 1961 was aangenomen. Naar de toestand op 1 maart 1962 be droeg het aantal in Leiden woonachtige leerlingen van de Leidse Muziekschool 1305, en het aantal buitenleerlingen 752, welk laatste aantal als volgt kan worden gespecificeerd: Alkemade 18, Alphen aan den Rijn 9, Boskoop 2, Gou da 1, Hazerswoude 4, Katwijk 11, Lei- muiden 5, Leiderdorp 48, Leidschendam 2, Lisse 2, Nieuwkoop 2. Noordwyk 16, Oegstgeest 263, Rijnsburg 14, Sassen- heim 11, Voorburg 3. Voorhout 1, Voor schoten 298, Valkenburg 1. Waddinx- 1. Warmond 10, Wassenaar 17, Woubrugge 1, Zoeterwoude 12. Van de buitengemeenten subsidieer den Noordwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwou de tot september 1961 de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst, tot bedragen van f 10,- (Oegstgeest) of f 24 (de overige gemeenten) per leer ling. Het bestuur van de Stichting Leid se Muziekschool heeft in het voorjaar van 1962 bij alle omliggende gemeenten, waaruit meer dan 2 leerlingen de mu ziekschool bezoeken, pogingen onder nomen tot het verkrijgen van subsidie, c.q. hoger subsidie. Op dit verzoek heeft een vijftal ge meenten nog niet gereageerd. Drie ge meenten, t.w. Alkemade. Alphen aan den Rijn en Voorburg hebben afwijzend op het verzoek beschikt. De gemeenten Leiderdorp, Rijnsburg, Warmond en Wassenaar hebben hun definitieve be slissing nog niet medegedeeld, maar heb ben de Stichting er wel van in kennis gesteld, dat zij slechts bereid zijn te subsidiëren voor de minder draagkrach tige leerlingen. De gemeente Noordwijk heeft bericht, dat zij verhoging van het subsidie niet in overweging kan ne men. De gemeenten Leimuiden en Oegst geest ten slotte hebben volledig aan het verzoek der Stichting voldaan. Van de ze gemeenten zijn voor het boekjaar 1961/1962 bedragen te verwachten van respectievelijk f 91,70 en f 13.921,25. De beslissing van de gemeenten Leimuiden en Oegstgeest zijn ontvangen na het sa menstellen van de begroting voor het schooljaar 1962/1963 van de Stichting Leidse Muziekschool. De daarin opgeno men raming „Subsidie buitengemeenten" ad f 3.500,-, is daarom ongetwijfeld te laag. B. en W. stellen zich voor, nadat alle buitengemeenten, tot welke een subsidie verzoek is gericht, hun standpunt heb ben bekendgemaakt, te bezien, welke consequentie de ontvangen subsidies zullen hebben voor de raming van het subsidie van de gemeente Leiden aan de Stichting. Dacht u echt dat alle benzines het zelfde waren? Neem dan de proef met ESSO EXTRA. Zo ontdekt u zelf in de praktijk, wat specialisten metcijfers kunnen bewijzen: ESSO EXTRA geeft méér kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! MET ESSO BENT U BETER UIT! P.v.d.A.-motie verworpen Verhoging afhankelijk van mogelijke verschuivingen in begrotingstotaal Gisteren vierde de heer P. J. Koe nen, voorman-sierbetonmaker, zijn veertigjarig arbeidsjubileum in dienst van Werninks Beton- en Aan neming Maatschappij N.V. te Lei den. 's Morgens om elf uur werd de jubilaris met zijn vrouw in de direc tiekamer ontvangen. Daarna toog en naar de kantine. Daar werd een toespraak gehou den door de heer P. A. Wernink jr. oud-directeur van Wernink en thans gedelegeerd cómmissaris) in zijn kwaliteit van voorzitter van de afdeling Leiden van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. Hij reikte de heer Koenen een gouden penning uit en een vererend getuig schrift. Vervolgens sprak directeur ir. A. Sitsen van waardering getuigende woorden onder aanbieding van een geschenk onder couvert. Ook werd het woord gevoerd door de voorzit ter van de personeelsvereniging en door de heer Visser namens de jubi leumcommissie. (Van onze parlementsrcdactie) MET 71 stemmen tegen en 34 (P.v.d.A. en P.S.P.) vóór heeft de Tweede Kamer gisteren een socialistische motie-Ruygers c.s. verworpen, waarin van de regering werd gevraagd de Nederlandse overheidsbijdrage in de financiële hulp aan 3ë 'mmdër-ontwikkelde landen onverwijld te verhogen tot tenminste 1 pet. van het nationale inkomen, d.w.z. tot 400 miljoen per jaar, en daarnaast de overheidssteun voor investeringsgaran ties, exportkredietverzekering, garanties voor leningen e.d. op te trekken tot 200 miljoen per jaar. Vóór de stemming verklaarde minister Luns, dat als de Kamer deze motie onverhoopt mocht aanvaarden, de regering haar naast zich neer zou leggen. De verwerping van de motie vormde het slot van een debat, waarin de regering niet concreet een bepaalde ver hoging van de Nederlandse overheidsbijdrage over 1963 in de financiële hulpverlening wilde toezeggen. Zodra het kabinet echter een overzicht heeft van de wensen, die door de Kamer in de komende maanden bij de verschillende begrotingen naar voren worden gebracht, zal het nagaan of binnen het begrotingsgeheel voor '63 nog zodanige verschuivingen kunnen worden aangebracht, dat onze financiële hulp kan worden ver groot, aldus minister Zijlstra, die tevens verklaarde dat voor 1964 in ieder geval naar verhoging zal worden gestreefd. betekent natuurlijk geen verhoging vac de totale overheidsbijdrage voor de ont wikkelingshulp, want dat geld was al in de begroting opgenomen, zo gaf de be windsman de heer Blaisse toe. Matiging „De Kamer", aldus minister Zijl stra, „staat nu aan het begin van de begrotingsbehandeling. Zij zal bij an dere begrotingen ongetwijfeld ook wen sen uiten. Daarom kan eerst later worden bezien welke verschuivingen er in het begrotingstotaal kunnen den aangebracht terwille van de ont wikkelingshulp. Men bedenke echter, dat het toekennen van een grotere prioriteit aan deze hulp matiging andere wensen met zich zal moeten brengen". Minister Luns wilde de in de motie- Ruygers genoemde 1 pet. van het tionale inkomen wel als streefcijfer, zij het niet als absolute norm, zien. Minis ter Zijlstra bestreed de stelling, dat die 1 pet. betrekking zou moeten hebben wat de overheid a fond perdu uit de schatkist aan geldmiddelen beschik baar stelt voor de ontwikkelingshulp. Het gaat zijns inziens om de totale .flow of funds", om de totale kapitaals- stroom die van de ontwikkelde landen in ontwikkeling zijnde landen vloeit Daartoe behoren ook de private middelen. De socialist Den Uyl wees de als „ontoelaatbaar" van de hand. Volgens hem is het buiten kijf, dat die 1 pet. alleen kan slaan op bij dragen uit de publieke middelen. Dit is internationaal erkende norm. Er ont stond over dit punt een felle discusie tussen de minister en de heer De Uyl. Voorzitter Kortenhorst maakte er een eind aan. De minister herhaalde bij dc replieken, dat de socialist zijn kwalifi catie „ontoelaatbaar" onvoldoende had geargumenteerd. De minister wees er voorts op, dat er 3or wat betreft het garanderen door de overheid van de financieringskredie- behoeve van de bedrijven, die ln de ontwikkelingslanden willen inves teren, thans een wat ruimer standpunt kan worden ingenomen dan in de nota over de ontwikkelingshulp was voorzien Het in dit stuk genoemde bedrag van f 50 miljoen moet „met enige flexibili teit worden bezien". Een verdubbelinr tot f 100 miljoen wilde de minister niet bij voorbaat in het vooruitzicht, maar hij liet doorschemeren dat het daar uit eindelijk wel op zal neerkomen. Prioriteit De motie-Ruygers stelde, dat de door de P.v.dA.-fractie voorgestande verho gingen financieel en budgettair te ver wezenlijken zijn, indien de politieke prioriteit van de ontwikkelingshulp vol doende wordt erkend, en dat derhalve de consequenties er van dienen te wor den aanvaard. Van de grote prioriteit Zoals bekend had de socialist Ruy- gers vorige week vrijdag reeds gepleit een verhoging met ingang van '6? de Nederlandse bijdrage uit de pu blieke middelen tot f 400 miljoen per jaar. De KVP-er Blaisse daarentegen genoegen met f 100 miljoen dus f 350 miljoen per jaar. De regering heeft voor '63 een bedrag van f 248,6 miljoen uitgetrokken. De ministers Luns en Zijlstra wezen erop, dat dit bedrag in een bepaalde verhouding staat tot andere begrotingsposten. De begroting voor volgend jaar is het resultaat van een zorgvuldige prioriteitenafweging. Daar kunnen nu niet zulke ingrijpende wijzigingen in worden aangebracht als door de heren Ruygers en Blaisse zijn bepleit. „De regering kan niet afwijken van de principiële grondslagen van haar financieel beleid", zo zei minister Zijl stra. Volgens hem is alleen het aanbren gen van verschuivingen binnen de voor '63 vastgestelde ruimte mogelijk. Overi gens zal de Nederlandse overheidsbij drage voor 1963 toch wel op f 250 mil joen uitkomen, dank zij een belangrijke progressie in de cijfers, die zich ook over 1964 zal voortzetten. De bewindsman van financiën hield de heer Ruygers voor, dat hU op geen enkele wyze had aangegeven welke sequenties de verhoging tot f 400 mil joen zou moeten hebben. Het gaat niet aan om vrijblijvend over f 200 miljoen méér te spreken zonder aan te geven hoe dit moet worden gedekt. De socia listische motie is onvolledig omdat er niet in staat, dat die f 200 miljoen extra door belastingverhoging moet worden gefinancierd. Als men het zonder een belastingverhoging wil doen. is de in greep van f 200 miljoen in de begrotlng- '63 uitgesloten. De minister stelde vast. dat de heren Blaisse en Biesheuvel (AR) in hun plei dooien voor verhoging van de Neder landse overheidsbijdrage evenmin over de belastingverhoging hadden gerept De heer Blaisse bleek van een derge lijke maatregel zelfs een tegenstander Wel toonde hij zowel als de heer Bies heuvel zich bereid terwille van de ver groting van de ontwikkelingshulp van een eventuele belastingverlaging in de toekomst af te zien. Dit punt zal volgens minister Zijlstra inderdaad in beschou wing moeten worden genomen. Bij de prioriteitenvaststelling moeten niet al leen alle uitgaven tegen elkaar, maar ook tegen de belastingdruk worden af gewogen. Dat het mogelijk zal zijn om in 1963 via verschuivingen in de begroting de ontwikkelingshulp van de overheid met f 100 miljoen te verhogen (wens van de heer Blaisse), achtte prof. Zijlstra „zeer onwaarschijnlijk". Wel zal de helft van de voor de ontwikkeling van N. Guinea bestemde stelpost van f 100 miljoen nu voor hulpverlening elders (India. Tur- |kije) vrijkomen, maar die f 50 miljoen van het vraagstuk waren de regerings partijen niet minder overtuigd. Maar de heer Biesheuvel (ar.) stelde terecht vast, dat de consequentie van de socia listische motie zou zijn, dat de tegen over de ontwikkelingshulp en de uitbrei ding daarvan alle andere noodzakelijk heden (op het gebied van verkeer en waterstaat, sociale voorzieningen enz,) moeten wegvallen. Dit ging de a.r. spreker te ver. Hij wilde wel een hoge, maar niet de hóógste prioriteit aan do ontwikkelingshulp toekennen, omdat er met betrekking tot andere begrotingen ook nog wensen moeten kunnen worden geuit. Ook minister Zijlstra verwierp de term „hoogste prioriteit". De K.V.P.-er Blaisse zag af van de indiening van een motie, waarmee hij vorige week vrijdag had gedreigd (ver hoging tot f350 miljoen enz.). Hij vroeg de regering de Kamer nog vóór de be ëindiging van de begrotingsbehandeling in te lichten over de resultaten van een kabinetsberaad over de mogelijkheden de financiële hulpverlening te vergro ten. Zoals gezegd zegde minister Zijlstra dit toe. De regering komt dus met nadere mededelingen zodra ze de parle mentaire wensen in hun geheel kan overzien. „Dan kunnen we altijd nog zien of we een motie indienen of niet", aldus de heer' Blaisse. Aan de motie- Ruygers had hij noch de heer Bies heuvel behoefte. Ook freule Wttwaall van Stoetwegen (c.h.) en prof. Korte- weg (lib.) namen met de ministeriële toezeggingen genoegen. Minister Luns gaf gistermiddag nog uiting aan zijn waardering voor de plan nen van de Nederlandse Jeugdgemeen schap met betrekking tot uitzending van jeugdige vrijwilligers naai- de ont wikkelingslanden. Er doen zich daar bij echter problemen voor (t.a.v. selec tie en opleiding), waarvan men zich vol gens de bewindsman geen geringe voor stelling mag maken. De medewerking van de regering aan een dergelijke uit- zending-in-teamverband zal afhankelijk zijn van de kwaliteit der uitgezonde nen. Voor vrijstelling van militaire dienst aan een vrijwilliger die voor eer ste oefening in aanmerking komt, voelt de regering weinig, omdat een derge lijke maatregel gemakkelijk een onzui ver, want niet-ideëel motief voor aan melding als vrijwilliger zou kunnen zijn. EEN UNIEK ETENTJE In de tot Bar en Restaurant omgebouwde gevangenis van het OUDE KONINGSMUTS te Sassenheim, wordt U een kostelijk „GALGEMAAL" geserveerd i f 5.50 p.p. Piep kuiken f 3.25. Maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag tet 2 uur 's nachts ge- Woensdags gesloten. HET OUDE KONINGSHUYS Telefoon 8240. Burgerlijke stand vaD Leiden GEBOREN: Marjolein Jeaunette dr v: J J de Geus en M G te Wechel; Charles Cristian Andries Matheus zn v: C G Heeren en E C J M Torcqué; Theresia Catharina Maria dr v: T W van Haestregt en M J A van Klink: Dirk Jan zn v: H G Colijn en D P Visscher; Wilhelmus Johannes Maria zn v: W D A Strijk enEJM Kos ter; Lena dr v: J Oosterhof en C Cris- pijn; Michael Mario zn v: E de Heer en J B M Hazenberg; Edward zn v: A Wigbers en J v d Bosch; Geertrui dr v: B Velthuijzen en J Wassink- Cornel is zn v: J W van Kruistum en A Hogewoning; Richard zn v: J J Vermeulen en C Hofsteden; Theodo- rus Anthonius zn v: J L van Hame ren en A C Verhaar; Leontine Petra dr v; M L de Haas en A M Engelfriet; Elisabeth Paulina Cornelia dr v: W A A Ruiterman en P M Wassenaar GEHUWD: JAM Rosdorff en G Kantebeen. OVERLEDEN: P G de Jongh 82 j man; F E Seib 61 j echtgen v W Velberg; C S Blonk 81 j man; J Bink 72 j man; W F van Soest 62 j mam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3