Jlicutur £riltsri)e (üoumnl Vrede getekend in de Westduitse coalitie Commentaar Twee staatssecretarissen verdwijnen Affaire Der Spiegel naar haar einde Kennedy niet gebonden aan afzien van invasie Vader met vijf kinderen bij brand omgekomen Zandvoortse pier wordt groter dan Scheveningse Melk cent duurder DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 n. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: 8,25 per kwartaal; 2,80 per maand; 0,65 per week Drieënveertigste jaargang no. 12625 CHRIST ELI JK-N ATION A AL DAGBLAD „StanUasUcft is gheblmtt m§n fert tn levenspad" Brief HIMALAYA Zie pagina 9 Nieuws in één oogopslag President Kennedy zou zich van zijn belofte geen invasie op Cuba te onder nemen ontslagen achten, indien hij niet de volstrek te zekerheid krijgt, dat de Sowjetunie alle raketten en ook haar Iljoesjinbom- menwerpers van het eiland terugneemt. Er zijn berich ten, dat deze bommenwer pers op Cuba bedrijfsklaar worden gemaakt. De Ame rikaanse vloot wordt vol ledig in paraatheid ge- De crisis in de Westduit se regering is bezworen. De liberale minister van justitie, Stammberger, blijft aan. Twee staatsse cretarissen Strauss en Hopf worden ontslagen. Zij hadden verzuimd Stammberger in te lichten over de voorgenomen jus titiële actie tegen het weekblad Der Spiegel. Bij een brand in een wo ning aan de Parallelweg te Boxtel is vanmorgen een vader met vijf van zijn kinderen om het leven ge komen. De moeder is met de drie andere kinderen gered. Een buurman liep bij het reddingswerk ern stige verwondingen op. De Indische troepen heb ben zich teruggetrokken uit de belangrijkste stel lingen aan het noordelijke front in Ladakh. De Chine zen hebben nu hier het ge hele gebied dat ;zij reeds in I960 opeisten, in hun bezit. Zij hebben bovendien de door hen zelf vastgestelde grens op enkele plaatsen overschreden. Op beschuldiging van het ondernemen van „soheurmakende activiteit" is de Bulkaarse prem., An ton Joegov, uit het centrale comité van de communis tische partij gezet en van zijn functie ontheven. Hij zou geen lering hebben ge trokken uit de waarschu wingen, die hem veelvul dig zyn gegeven. Ook en kele andere functionaris sen zijn van hun functie ontheven. Minister Marijnen heeft voor het komende melk prijsjaar de richtprijs be paald op f 27 per 100 kilo melk met een vetgehalte van 3.7 procent. Deze richt prijs geldt voor alle melk die geproduceerd zal wor den. De nieuwe opzet sluit aan bij de ontwerp-zuivel- verordening in EEG-ver band. In samenhang hier mee zal de prijs voor de consument 12 november met een cent per liter stij gen. Later zal deze prijs nog eens met een halve cent omhooggaan. Voorjaar 1963 hoopt men -i Zandvoort te beginnefi met de bouw van een pier, die beduidend langer wordt dan de Scheveningse. Er bij komt het hoogste hotel van Nederland (65 m hoog, 700 bedden). De politieke commissie van de V.N. heeft de Ame rikaans-Britse bezwaren terzijde geschoven en ge- eist dat alle kernproeven vóór 1 januari van het ko mende jaar verboden wor- DAN BLIJF JE JONG! Waarom niet nog eens die ro mantische dagen van vroeger opnieuw beleven? Toen zat u heerlijk en gelukkig te genieten van een zacht muziekje in een restaurant en „zij" straalde van vreugde. Doe haar en uzelf het grote genoegen nog eens zo'n avondje echt uit te gaan. Als u dat wilt, kunt u met Horeca-cheques betalen. Che queboekjes f 10.- of 25.-, in coupures van f 2.50 verkrijg baar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58-59, Den. Haag (giro 63.53.00; vermelden:. Cheque boekje). TAE C.D.U. - C.S.U. en de liberale Vrije democratische partij hebben de strijdbijl weer begraven. De Westduitse minister van justitie, de libe raal dr. Stammberger, zal niet aftreden. Er is nu ook voor de vier andere liberale ministers in het vierde kabinet Adenauer geen reden meer om hun portefeuilles ter beschikking te stellen. De Westduitse regeringscoali tie, die net een jaar oud is, zal blijven voortbestaan. WALTER STRAUSS ontslagen Bij alle drie betrokken partijen be stond ondanks de ultimatieve brief van de vrije democraten van vrijdag avond de ernstige wil om de samen werking voort te zetten. Alle politici der regeringspartijen zijn zich er wel van bewust dat hun bondgenootschap tot 1965 zal moeten voortduren, wil len zij met succes het hoofd bieden aan de stembusstormloop van de Westduitse socialisten die de laatste jaren gestadig aan stemmen hebben gewonnen. Er blijft dan ook geen andere weg over dan de coalitie in stand te houden, die zeker niet onder een gelukkig ge sternte werd geboren. Men herinnert - zich nog de poging der liberalen om bondskanselier Adeauer op een zijspoor Als Chroesjtsjof belofte breekt: Rode Kruis mag straks schepen controleren TZ"ENNEDY zou zich ernstig be- zorgd maken over het feit, dat de Sowjetunie er blijkbaar niet aan denkt, de Iljoesjin-bommenwerpers uit Cuba terug te trekken, die kern wapens kunnen vervoeren en dus onder de „offensieve wapens" val len, welke Chroesjtsjef beloofd heeft ingepakt naar Rusland te laten te rugsturen. Hij heeft Chroesjtjef reeds laten waarschuwen, dat de Cubaanse crisis opnieuw kan ont branden, als de Verenigde Staten niet de zekerheid krijgen, dat zowel de raketbases als de Iljoesjin-bom menwerpers (en vanzelfsprekend alle raketten plus ladingen) van Cuba worden verwijderd. Kennedy zou zich niet langer gebon den achten aan zijn belofte, geen in vasie op Cuba te doen, als hij zekerheid zou krijgen, dat hij door de Sowjetunie wordt misleid. Intussen zijn zeventien Amerikaanse schepen van de Grote Oceaan door het Panamakanaal naar het gebied van Cuba gevaren. Zij hebben talrijke mariniers aan boord. Ook zijn in Florida ,dat tegenover Cuba is gele gen» weer grote aantallen militairen ge arriveerd Nieuwe kampen rijzen als paddestoelen uit de grond. Zij zijn voor zien van installaties voor het lanceren van luchtdoelraketten. Er zijn sterke aanwijzigingen, dat de onderdelen van de Iljoesins nog steeds worden uitge pakt en in elkaar gezet. Van de dertig exemplaren, die tot dusver naar Cuba zijn verscheept, is er tot nu toe geen enkele ingepakt. Op grond vnn uit lucht foto's verkregen gegevens bestaan er aanwijzigingen dat er zelfs nog meer wordt uitgepakt. Voorts wordt gemeld, dat de Russen een aantal ondergrondse raketinstallaties op Cuba hebben aange legd. Dit zou het geval zijn bij de lucht basis San Julian en in de Sierra de Los Organos (beide op West-Cuba). Een ge deelte van het materieel werd in de laatste week van juli en in de eerste weken van augustus in deze installaties binnengebracht, terwijl hier en daar te vens Russische troepen gelegerd wer den. Deze Russen zouden volgens News week Cubaanse autoriteiten met de ba jonet op het geweer uit de omgeving van deze bases hebben verwijderd. Ook Castro zelf zou de bases nooit gezien hebben. Intussen heeft het Internationale Rode Kruis laten weten dat Castro er mee heeft ingestemd, dat deze organisatie be last wordt met de inspectie van sche pen met bestemming Cuba. De inspectie zou voorlopig voor een maand worden uitgevoerd door functionarissen (waar schijnlijk Zwitserse militairen), die door het Rode Kruis benoemd zullen worden. Deze organisatie zal geen rechtstreekse verantwoordelijkheid voor de onderne ming aanvaarden. Die blijft berusten bij de Verenigde Naties en de betrokken landen. Communistisch China heeft er de Sowjetunie in bedekte termen van be schuldigd, dat zij Cuba in de rug heeft aangevallen. Het karakteriseert de Cu baanse crisis met woorden als „sussen" en „München" in een aanvsl op het te- rijgwijken van Chroesjtsjef voor de vast beradenheid van de Verenigde Staten. Het wordt steeds duidelijker, dat de Chinezen Cuba hebben gekozen als een nieuw strijdtoneel, waarop zij de denk beelden van Chroesjtsjef over onder handelen en vreedzame coëxistentie met het westen kunnen bestrijden. Vermelden we nog, dat Venezuela om een spoedbijeenkomst van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten) heeft gevraagd ter bespreking van ter roristische acties, die van Cuba uit wor den geleid. Het zou over bijzonder be langwekkende stukken beschikken, waar uit blijkt dat de Cubaanse regering rechtstreeks betrokken is geweest bij sabotagedaden, die in de laatste tijd in Venezuela zijn gepleegd. te zetten en de acht stemmen meerder heid die de regeringschef in de Bonds dag kreeg bij zijn benoeming. De coalitie heeft nog het probleem om voor 1965 opvolger voor dr. Adenauer te vinden. Als dat is opgelost en niemand ver heelt dat het een zeer moeilijk vraagstuk is zijn de geboorteweeën van deze coalitie nu eindelijk voorbij. De toekomst van de coalitie ziet er dus ondanks alle schijn van het tegendeel niet ongunstig uit. De parlementaire sa menwerking is steeds beter geworden. De C.D.U.-C.S.U. hebben de vrije de mocraten de genoegdoening gegeven die zij hadden geëist. Twee staatssecretaris sen zullen van het Bonnse politieke to neel verdwijnen: de staatssecretaris van justitie dr. Walter Strauss en die van defensie Volkmar Hopf, beiden verdien stelijke ambtenaren, die hadden toege geven dat zij hadden nagelaten de mi nister van justitie op de hoogte te stel len van de actie tegen Der Spiegel. De minister wist overigens wel dat het hoofdparket in Karlsruhe voornemens was een onderzoek tegen Der Spiegel in te leiden. Het begin van deze actie heeft hem evenwel verrast. Hij wist er niets Door de verdwijning van dr. Strauss die van zijn post is ontheven) en Hopf (die met verlof gaat) is het vertrouwen van de liberalen hersteld. Dr. Stammberger zal met hulp van een kleine commissie van deskundigen alle voorvallen die met de Spiegel- affaire verband houden (zoals de raad selachtige arrestatie van redacteur Ahlers in Spanje, de op Der Spiegel uitgeoefende voorcensuur, het opsluiten van huisgenoten van arrestanten bij huiszoekingen, kortom het gehele op treden van de politie) onderzoeken en zo nodig disciplinair bestraffen. V oor vervolg zie pag. 6 Gisteren arriveerde in de Rotterdamse haven de Seven Seas met aan boord meer dan duizend repatrianten uit Nieuw-Guinea. De passagiers, onder wie een groot aantal militairen, werden bij hun aankomst door de afhalers op stormachtige wijze begroet; soms zelfs van drie kanten tegelijk! Drama in Boxtel Moeder met drie kinderen gered (Van een onzer verslaggers) T?EN felle brand in een arbeiders- -*-J woning aan de Parallelweg in Boxtel heeft vanmorgen vroeg de le- geëist van zes personen, alle ïen gezin: de vader en vijf kin deren van een tot zeven jaar van het gezin Bcekmans. De moeder en drie andere kinderen, onder wie een baby van een half jaar konden wor den gered. Een buurman die trachtte te redden werd daarbij zwaar gewond en is in ernstige toestand in een ziekenhuis in Tilburg opgenomen. De brand, waarvan de oorzaak vanmorgen nog niet bekend was, brak ongeveer om half zes uit. (Vermoedelijk heeft een drooggekookte en daardoor oververhitte wasketel iets in de keuken vlam doen vatten). Het gezin Beekmans sliep toen nog. Enkele TAE KANS bestaat, dat volgend jaar in Zandvoort zal worden begon nen met de uitvoering van twee e me projecten: de bouw van het groot ste hotel in Nederland voor de som van zes miljoen en het aanleggen van een pier voor een bedrag van twaalf miljoen. Het hotel zal door de Zand voortse miljonair Bouwes worden ge ëxploiteerd en zal met 280 bijbeho rende appartementen even groot wor den als het Gevers Deynootplein in Scheveningen. De Zandvoortse pier wordt langer en groter dan het bouwwerk in Schevenin gen, maar de eigenaar, de Koninklijke Nederlandsche Maaatschappij voor Ha venwerken, betaalt dan ook eens zoveel Terwijl de lengte van het Schevening se vermaakcentrum 381 meter is. wordt de pier in Zandvoort 570 meter. De breedte, twaalf meter, is gelijk. De pier zal waarschijnlijk tegenover de Van Len- nepweg worden gebouwd. Tussen deze en de pier ligt als natuurlijke over gang een plein. De pier zal drie armen krijgen. Eén van deze armen eindigt op klein eilandje, waarop waarschijn- een vermaakcentrum zal worden ge bouwd. Men kan reohtuit nog even naar het schelpeneiland; een grote expositie ruimte, waar uiteraard schelpen te be wonderen zullen zijn. Op de twee hoofdarmen zullen een solarium, een vissersplateau, een dan cing en een restaurant worden geves tigd. De Zandvoortse pier krijgt dus vier eilandjes, terwijl de Scheveningse er „maar" drie heeft. Het eerste eilandje zal met een kabelbaantje bereikt kun nen worden. Daar staat tegenover, dat volgens de Zandvoortse plannen geen toren zal worden gebouwd. De Zandvoortse pier is ontworpen door de architecten prof. dr. H. Th. Wijdeveld en ir. C. M. Bakker. De Scheveningse pier werd ontworpen door de architect Hugh A. Maaskant. De Rijksgoedkeuring voor de bouw van de Zandvoortse pier is echter nog niet verleend. Hotel De heer Bouwes heeft echter wel de goedkeuring om het 65 meter hoge hotel te bouwen. Het zal ongeveer zevenhon derd bedden herbergen, voor het me rendeel ondergebracht in appartementen, die voor de tijd van een week tot tien jaar gehuurd kunnen worden. Gistermiddag bezocht H.M. de Koningin in Wezep het Centraal opvangcentrum, waar zeshon<- derd repatrianten tijdelijke huisvesting gevonden hebben. In de ziekenafdeling sprak de Koningin o.a. met mevrouw Juliama A. S. Littoy, die er vrij dag j.l. haar derde kindje kreeg. In het midden vader Littoy en in van de andere kinderen. (Verslag op pagine 7). Naar 45-urige werkweek Overeenstemming bakkers-cao Werkgevers en werknemers in het bakkerijbedrijf hebben volledige over eenstemming bereikt over een ontwerp c.a.o. voor het personeel van bakkerij- bedrijven. Zij hebben dit concept van daag bij de rijksbemiddelaars en de mi nister van economische zaken ingediend. Het concept voorziet in een overeen komst voor de tijd van een jaar. In het eerste half jaar zal de werktijd worden teruggebracht tot 46 uur per week. In het tweede halfjaar tot 45 uur. Als compensatie van de niet te ver lenen vrye zaterdag zal op die dag 25 pet toeslag op het loon worden gegeven. Een ernstig addertje in het gras blijft echter dat de werkgevers met na druk hebben bepaald dat deze nieuwe c.a.o. alleen aanvaardbaar is mits de verhoging der kosten doorberekend kun nen worden, d.w.z. dat dc nieuwe c.a.o. het brood een cent duurder zal maken. voorbijgangers zagen plotseling vlam men uit het dak slaan en waarschuwde politie en brandweer. Buurman J. van Esch was toen al de woning binnenge stormd en slaagde er in twee kinderen uit het fel brandende huis uit de bene denkamer naar buiten te slepen. De moe der kon samen met de half jaar oude baby, die bij haar in bed had gelegen, zelf het huis verlaten. Verdere hulp was toen echter vrijwel onmogelijk geworden. De heer Van Esch deed nog een poging maar kon de wo ning niet meer binnendringen en moest met ernstige brandwonden naar buiten worden gedragen. De zolder waar nog vier kinderen moesten zijn en de achterkamer waar een kind sliep was niet meer te berei ken. Later om een uur of acht toen de brandweer er in geslaagd was het vuur te bedwingen, bleek dat de vijf kinderen om het leven waren ge komen, evenals de vader. De heer Beek mans moet nog naar de zolder zijn ge rend om de kinderen te redden, maar is daarbij gestikt door de enorme rook ontwikkeling. Hij werd gevonden met een van de kinderen nog in zijn armen. De moeder en de drie geredde kin deren zijn voorlopig ondergebracht bij familie. De woning is totaal verwoest. In een geheel nieuwe opzet van het garantiebeleid voor de landbouw in de melk- en zuivelsector, die ook re sulteert in een verhoging van de con sumptieprijsheeft de regering voor het melkprijsjaar november 1962 no- november 1963 een richtprijs voor alle melk vastgesteld in plaats van zo als tot dusver een garantieprijs voor een beperkte hoeveelheid. Deze richtprijs voor alle door de melk veehouders geleverde melk bedraagt f 27 per 100 kg. melk met 3.7 procent vet en ligt f 1 per 100 kg. hoger dan de gemiddelde opbrengstprijs van f 26 per 100 kg., die de veehouder in de praktijk ontvangt onder de tot nu toe geldende regeling met een garantieprijs van f 28.10 voor 5,1 miljard kg. melk. De nieuwe opzet van het melkprijsbe- leid sluit aan bij de opzet, die de Euro pese commissie van de Europese econo mische gemeenschap in haar ontwerp- zuivelverordening heeft voorgesteld. Hoewel deze verordening nog onder werp van behandeling uitmaakt in de raad van ministers der E.E.G., is in middels wel gebleken, dat er tegen de door de commissie ontworpen beleidsop- zet in algemene zin geen overwegende bezwaren der lid-staten bestaan. De hogere verrekenprijs komt met in gang van 12 november 1962 tot uitdruk king in een prijsverhoging van de drink- melk en de consumptiemelkartikelen (pap, vla, e.d.) met een cent per liter. De verhoging zal in de tweede helft van het melkprijsjaar door een verhoging porden gevolgd. J^EN MIJLPAAL is nog geen eindpaal en na een jubileum herneemt hel leven zijn gang. Ook de hoofdredacteur van deze krant ervaart het. Hij heeft eiv vooral voor zichzelf, behoefte aan gevoeld* even opzij te gaan staan, al was het reeds ter bezinning. Het werken aan een dag blad is een schier nimmer aflatende be zigheid, waarbij men zonder onderbreking de stroom van actualiteiten over zich weel te komen, die men heeft te ordenen, te bewerken en eventueel van commentaar te voorzien. Men moet oppassen, door deze stroom niet geheel te worden meegesleurd cn er in onder te gaan. Een mijlpaal heeft dan een eigen functie. Hij bepaalt ons bij de vergankelijkheid in dit alles, opdat wij te meer indachtig zou worden aan het waarlijk blijvende. Hij geeft ook de gelegenheid tot ootmoed en dankbaarheid. Dat daarbij zovelen van waardering wilden doen blijken, is zowel een bemoediging als een aansporing. In het leven van de mens is de krant een machtig ding. Men leest niet vrijblijvend een krant. Men vertrouwt zich aan haar toe voor de dagelijkse inlichting. Bewust of desnoods onbewust wordt men door de krant beïnvloed bij de meningen die men zich vormt. Elke krant voert haar taak uit op een eigen wijze. Iedere krant heeft iets van een eigen persoonlijkheid. Wij menen te mogen zeggen, dat ook onze krant iets heeft van een eigen karakter. Wij trach ten daaraan vast te houden, ook wanneer zij naar haar inhoud elke dag weer on vermijdelijk anders is. Tot die karakter trekken van onze krant behoort, menen wij, haar saambindende werking. Zij is bestemd voor een lezerskring die zeer verscheiden is naar aard kerke lijk, politiek, maatschappelijk, cultureeL Maar het zijn lezers die zich in hun le vensovertuiging gaarne gedragen weten door een kinderlijk geloof, ook in dagen die vol zijn van zorg en spanning en welke zijn dat niet? Zulk een lezerskring, die in zoveel ver scheiden is maar tegelijk in het wezenlijke en beslissende één, elke dag weer te mo gen dienen, is een voorrecht. Met dankbaarheid hervatten wij onze taak. stig te denken moeten geven, is de toe nemende wijze waarop de Chinese com munisten zich laten gelden. Zij zijn India binnengevallen, maar tegelijk steken zij niet onder stoelen en banken hun oor deel met betrekking tot Cuba. En dat is een oordeel, dat van de Rus sische communisten blijkt af te wijken. India is het, dat wel zeer direct de drei ging van het Chinese communisme erva ren moet. Men heeft er zich lang gekoes terd in een zelf gekozen neutraliteit. Over het hoofd heeft men er gezien, hoe het communisme als zodanig te allen tijde op uitbreiding bedacht is iets waartegen een neutraal standpunt nauwelijks mo gelijk is, men komt het thans op pijnlijke wijze te weten. Nehroe heeft reeds erkend, uit een droom te zijn ontwaakt, en als zo vaak in de historie is er ook een zonde bok reeds is dé scherp gekritiseerde minister Krisjna Menon losgelaten. Maar houdt ook dat niet een veroordeling in van de politiek, die Nehroe tot dusver zelf heeft gevoerd? Hier al openbaart zich intussen de ver deeldheid binnen het communistische kamp. De Chinese communisten hebben bij meer dan een gelegenheid met lede ogen de Russische vrienden in hun acti viteiten gevolgd thans is het omge keerde het geval. En Chroesjtsjef heeft alle reden tot zijn pogen om in het geschil tussen China en India te bemiddelen. Hij kan zich niet zonder meer van China distanciëren, aan de andere kant beseft hij, dat voor India de verleiding steeds groter wordt, het standpunt der neutrali teit geheel vaarwel te zeggen en te kiezen voor de vrije westelijke wereld. Inmiddels echter heeft het Chinese com munisme eveneens het reeds zo befaamde Cuba in zijn belangstellingssfeer opgeno men, en terwijl Chroesjtsjef alle pogingen doet om de Cubaanse satelliet Castro tot de Russische rede te bewegen, tracht men vauit China deze tot onverzettelijkheid te prikkelen. Er gaat dus ten deze iets van een gespletenheid door de communistische wereld, er is duidelijk verschil in kijk. Dit laatste verschil in kijk is er vermoe delijk ook binnen het Moskouse Kremlin. Bij de aanvang van de Cubaanse crisis hebben wij op deze p(aats voorzichtig de vraag geopperd, in hoeverre Chroesjtsjef zelf onder druk zou staan van partijgan gers. Sindsdien zijn de aanwijzingen van innerlijke verdeeldheid binnen het Krem lin sterker geworden. De komende tijd zal ons meer helderheid kunnen verschaffen omtrent de machts verhoudingen binnen het Communistische blok. Dat die posities thans nog veelszins verschuivende zijn, lijkt ons onmisken- aanwezige lucht, zal de omslag met wei nig of geen regen gepaard gaan. Wel moet op veel bewolking worden gere kend. De nachtelijke minimum-tempera turen zullen dientengevolge hoger blij ven dan de afgelopen nacht het geval rj^EN westen van de Britse eilanden ■*- ligt nog een gebied van lage druk. Het verplaatst zich in de richting van de Golf van Biscaye en vult tegelijker tijd op. Aan de achterkant Van het la- Groen,,„r nabü Portui Terwxjl de depre in het westelijk deel nan de Middel landse Zee Uig, sterk in betekenis af nam, is in Midden-Europa een vore van lagedruk ontstaan, die naar het noorden beweegt, et ziet er naar uit dat ze Ne derland zal passeren, waardoor de oos tenwind in onze omgeving zal verdwij- nene. Gezien de geringe vochtigheid van de in Europa ten noorden van de Alpen De Bilt verwacht tot woensdagavond: Bewolkt met enkele opklaringen ZON EN MAAN Woensdag 7 november: zon op 7.44, onder 17.03; maan op 15.32, onder 1.10. 11 november: volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1