Leids bejaardencentrum „Rijn en Vliet" werd vanmiddag geopend 109.- Haagweg vrij Haagse politierechter Aantal eerstej aarsstudenten daalde iets in Leiden FALCON naarCOSTER! NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 (Van een onzer redacteuren) TTANMIDDAG is het bejaardencentrum „Rijn en Vliet", dat met zijn zes verdiepingen en zijn 25 meter hoge in donkere steen opgetrokken liftkoker een dominerende plaats inneemt in Leidcn-Zuidwest, officieel geopend. Maandag zullen de eerste bejaarden hun kamer betrekken in het pensiongebouw en over enkele weken worden de met het hoofdgebouw verbonden zelfstandige galerijwoningen opgeleverd. Het centrum, dat zich op de hoek van de Churchill-laan en de Cornelis Schuytlaan bevindt de hoofdingang is aan de haaks op de Churchill-laan geprojecteerde Aaltje Noordewierlaan omvat een pensiongebouw met onder meer 75 éénper soonskamers en 5 tweepersoonskamers en een woonvleugel voor zelfstan dige bejaarden met 48 galerijwoningen. „Rijn en Vliet" ressorteert onder de „Stichting tot exploitatie van bejaardencentra te Leiden", waarvan de heer A. J. Jongeleen voorzitter is en mr. J. Bool secretaris. Directrice van het nieuwe bejaardencentrum is mej. A. J. van Nienes. Het gebouw is ont worpen door de Rotterdamse architect K. Landers, die ook het dagelijkse toezicht had op de bouw. Met de voorbereiding van de plan nen voor de bouw van dit centrum is men ongeveer zes jaar geleden begon nen. In augustus 1957 kreeg architect Landers opdracht een schetsontwerp te maken en in maart I960 ging eindelijk de eerste paal de grond in. De totale stichtingskosten bedragen meer dan ƒ2 miljoen, om wat nauwkeuriger te zijn: ƒ2.200.000. De bouw is uitgevoerd door de n.v. Panagro te Warmond. Over het algemeen is er goed werk geleverd, zo maar wel is het gebouw Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Remonstrantse kerk, 8 uur: Uitver koop bouwbeurs, met voordrachten. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: CHU over gemeentebegroting. Leidse Volkshuis, 8 uur: Jaarfeest- viering. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Huldigings avond N.Z.H. Doopsgezinde kerk. Pieterskerkstraat 1, 8 uur: prof. dr. J. de Graaf over: „Het christelijk geloof en de oorlog der ideo logieën". Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Zaterdag Bevrijdingskerk, eind Montgomery straat, 7.30 uur: avondgebed van Her vormden en Gereformeerden Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileum-Re vue „Veldtocht der Liefde", Leger des Heils. Don Boscoschool, Boerhaavelaan 44, 10 uur: Diploma-uitreiking vakopleiding bouw- en nevenbedrijven. Den Burcht. 8 uur: Toneelver. „D.O.B." met „De dochter van de bronnenmaker", door Marcel Pagnol. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met „Het gedwongen huwelijk" en „Improvisatie": 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum; so list: Wolfgang Schneiderhan, viool. Kurzaal, 8.15 uur: Fats Domino en zijn Diligentia, 8 uur: Albert Vogel over Couperus. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Herdingh en Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 20502, die eveneens de dienst waarneemt van apotheek R. van Brecst Smallenburg ".e Leiderdorp. Films Casino (2 30. 7 (alle leeftijden (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Lulu (18 jr). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De on- schuldigen (18 jaar). Rex (2.30. 7 15 en 9.15 uur>: Maciste contra Maciste (14 jaar); donderdag: Verandering van spijs doet liefhebben (18 jaar). Studio (2 30. 7 en 9 15 uur): Walz of the toreadors (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Echt scheiding op zijn Italiaans (18 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezaien, expositie werken van Kees Buurman, Kees de Jager, Joop van Kralingen,"Ria van Oerle, C. van Roem- burg, Lucia Steinbach, Will Twee- huysen en Jan v. d. Veer (tot en met 3 november.) Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag cn woensdag van 1 tot 5.30 cn van 7 tot 9 uur: dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrcchtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur njn. zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, cn dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag cn zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor dc grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. ver over de gestelde tijd klaargekomen. In de kelder bevindt zich (behalve de installatie voor de centrale verwarming en ander technische voorzieningen) voor iedere bewoner van het pensiongebouw een bergruimte. Biljartkamer het hoofd- Op de begane grond var gebouw vinden we onder m trale hall met liftinstallatie, een recrea tiezaal van 180 m2. een centarle keuken van 150 m2, kamer voor directie en ad ministratie, een linnenkamer, een biblio theek (die misschien ook voor beschei den kerkdiensten kan worden gebruikt,, een biljartkamer, een aula, een zieken afdeling met ziekenkamer voor 1 tot 4 person en, een dokterskamer, en spoel- ruimten. De pensionkamers bevinden zich op de volgende vijf verdiepingen. Op iedere etage zijn 15 één-persoonskamers en één twee-persoonskamer ondergebracht. El ke pensionkamer heeft een oppervlakte van 10,5 m2, met door een deur hier van gescheiden een halletje met was gelegenheid en toilet. Verder beval iedere verdieping buiten de centrale hall met liften, een kleinere recreatie ruimte van 30 m2 en een badkamer met douche. De personeelsvenblijven zijn op de. zesde verdieping. Ook de woning van de directrice is hier. De kamers grenzen aan een op het zuiden gelegen zonne terras van 120 m2 Woongebou IV Het woongebouw met galerijwoningen voor zelfstandige bejaarden omvat een centrale hall, die naast de hall van het pensiongebouw ligt. Er is hier een aparte lift voor het bereiken van de overige drie galerijverdiepingen. Hier bevindt zich ook de trap naar deze verdiepin gen. Op ieder galerij liggen twaalf wo ningen. Elf hiervan hebben een opper vlakte van 45 m2 ze bevatten: een woonkamer, een slaapkamer, een keu ken, een doucheruimte met toilet en een berging. De edndwoning op elke galerij heeft een slaapkamer extra. In totaal zijn er dus 48 woningen. Het bejaardencentrum ls zodanig ont worpen, dat de centrale toegang zich aan de Aaltje Noordewierlaan bevindt Naast de vestibule ligt de portiersloge Geruime tijd hebben de werk zaamheden tot reconstructie van de Haagweg tussen de Churchill- laan en de Da Costastraat ge duurd. Maar nu zijn ze toch zo ver gevorderd, dat de omleiding van. het verkeer door een aantal stra ten van het Haagwegkwartier, die op zo'n verkeersstroom in het ge heel niet zijn berekend, kon wor den opgeheven. De Haagweg is weer vrij. Deze foto is gemaakt vanaf de molen van Noordman. Langs de vijver loopt de doorgetrokken Ter Haarkade welker aansluiting aan dc Haagweg bijna is voltooid. Het nieuwe flatgebouw is nu ook uit zijn isolement gekomen. De verbetering van dc Haagweg ter hoogte van de Churchill-laan is nog niet ten einde, maar een ernstige hinder voor het verkeer is dat niet. Er is hier voor alle categorieën weggebruikers een heel wat be tere situatie ontstaan- Foto N. van der Horst met toko en telefooncel, grenzende aan de centrale hall. In deze hall bevindt zich de centrale trap naar de zes ver diepingen alsmede de lift voor 11 perso nen. Ook de biljartkamer bevindt zich Zwevende trap De centrale trap vormt eigenlijk hoofdstuk apart in het ontwerp. Archi tect Landers is er namelijk na vele be rekeningen in geslaagd een „zwevendi trap te maken, die niet wordt gestut door storende kolommen. De liften vormen, tezamen met de ka nalen voor de cenrtale verwarming, en dergelijke een kloeke steenmassa, opge trokken in donkere steen en 25 meter hoog. Dit element is het hoogste purt van het complex en het vormt de scha kel tussen het pensiongebouw (met vol ledige accommodatie) en de vleugel voor de zelfstandige bejaarden. De keuken staat.in directe verbinding met de recreatiezaal, mede met het oog op de hoofdmaaltijden, die gemeenschap pelijk in de recreatiezaal zullen worden gebruikt. Brood met toebehoren voor 's avonds en de volgende ochtend krij gen de bejaarden dan mee in een trom- Aan de Cornelis Schuytlaan bevindl zich een toegang tot de aula en de ken afdeling, terwijl ook de keuken deze entree kan worden bediend Kantelramen Het hoofdgebouw is geheel opgetrok ken als een betonskelet de galerij vleugel als „stapelbouw". De onderde len als recreatiezaal en ziekenafdeling, werden opgetrokken in donkere handge- vormde gevelsteen. Het hoofdgebouw heeft afsluitende wanden van gele hand vormsteen met daartussen borstwerin gen van hardgebakken tegeltjes in ge nuanceerd grijze kleur. Alle kamers hebben kantelramen van dubbel glas, waarmee ten eerste het gla zenwassersprobleem is opgelost en ten tweede op de brandstoffenrekening wordt bezuinigd. Het pensiongebouw ligt noord-zuid met Bureau verantwoorde gezinsvorming Ook in Leiden zal binnenkort een af deling worden opgericht van de pro testantse stichting voor verantwoorde ge zinsvorming. Hieraan wordt een consul tatiebureau verbonden. Dc centrale ker- keraad van de Hervormde Gemeente heeft zyn instemming hierover uitgespro ken De diaconie zal aan de oprichting medewerking verlenen. Naar Moskee Vrijdag 23 november zal de afdeling Staalwyk van de Jonge-Kerkgroep een bezoek brengen aan de moskee in Den Haag om nader kennis te maken met de (Advertentie) L e i o c Speciale aanbieding BOISSAC een volle rode Bordeaux per fles 2.90 Bij 6 flessen de 7e fles GRATIS een middengang zodat de kamer oost en west zijn gelegen. De galerijwoningefl hebben alle een balkon op het zui den. Ook de grote tuin bevindt zich op het zuiden. Eigen meubeltjes Vloeren van hallen en gangen en pen sionkamers zijn belegd met linoleum. Er is op bijzonder deskundige wijze met kleuren gewerkt. Zo heeft elke verdie ping een eigen kleurtoon. Naast de hoofdingang is een mozaïek aangebracht, ontworpen door de heer A. J. M. Lan ders, tekenleraar aan het Rijnlands ly ceum te Wassenaar. Wat tenslotte de prijzen betreft: één persoonskamer met volledig pension ƒ280 per maand, idem tweepersoonska mer ƒ500 per maand, huur galerijwo ning ƒ22,50 per week en met een kamer extra ƒ25,80 per week. Voor de bewoners van de pensionka mers worden de kosten verhoogd met respectievelijk 200 en 400 voor meu bilering, stoffering en inrichting. De be jaarden mogen op een bed na wal eigen meubeltjes meenemen. De eetzaal in het Leidse be jaardencentrum RIJN en VLIET. Foto N. v. d. Horst Een koffiehoekje in het van daag geopende bejaarden centrum. Foto N. v. d. Horst. Huwelijkstragedie „Dat is nu een echt stukje huwelijks tragedie', constateerde de Officier bij de Haagse politierechter in het geval van een chauffeur uit Leiden, die te recht moest staan wegens belediging van zyn echtgenote en haar vriendin. Het speelde zich af op 12 mei, toen op de Leidse bloemenmarkt de man vrouw, van wie hij gescheiden leeft, te gen kwam. Hij schold haar uit en toen de vriendin zich ermee bemoeide, kreeg ook zij weinig fraais te horen. Verdach- te liet verstek gaan en nadat beide da mes als getuigen waren gehoord, eiste dc officier f. 75 boete of 15 dagen hech tenis. Dat werd ook het vonnis. Bloemen voor de gasten Een kweker uit Voorschoten had 43.000 stuks tulpen verkocht in strijd de voorschriften. Dat wil zeggen, de helft van dat aantal leverde hij aan handelaren, de rest was verkocht aan bezoekers. Nu be toogde de kweker, dat hij vergunning had bloemen aan bezoekers te verkopen en dus onder meer slingers voor t< ken. Daar was de officier van justitie het wel mee eens, omdat verdachte langs de hoofdweg woont en dan gelden ei zonderingsbepalingcn. Doch het verko pen aan de handel is niet toegestaan en daarvoor eiste de officier f 250 boete of 1 maand hechtenis. De rechter hield rekening met bijzondere omstandigh»»- den en veroordeelde daarom tot f Sinterklaas 21 november in Leiden Nog negentien nachtjes slapen en u... kunnen dc kinderen van Leiden Sinter-1 klaas inhalen. Op woensdag 21 novem ber komt de Sint per trein Leiden bin- icn. Om twee uur wordt hij aan dc ichterzijde van het station binnengc haald. Hier zal hij in een gereedstaand rijtuig stappen, dat hem via dc Stations weg. de Steenstraat, het Kort Rapen burg en de Breestraat naar het Stadhuis zal brengen, waar hem een officiële ont vangst te wachten staat door het collegi van burgemeester en wethouders. Kinderen van dc eerste klassen vai openbare en hervormde lagere scholen zullen de Sint op het stadhuisplein een zanghulde brengen, waarna de jeugd, de Sint en zyn zwarte knechten naar c Stadsgehoorzaal gaan. Hier volgt cc traktatie. Films in Volkenkunde Zondag 4 november om half drie woi ien in de aula van het Rijksmuseum .-oor Volkenkunde films over het dorps even en de lijkverbranding op Bali ver- De films worden ingeleid door dr. A. van der Leeden. afdeling Indonesië. Puzzelproniineiiten 1 G. van Staalduinen. Hazeveld 32, Alphen aan den Rijn; 2 P. Vroonland, Oosterweg 26. Leimui- den; 3. mevrouw Noort-Guyt. Van Spijkstraat 24, Katwijk aan ,s Onderstaande vergelijkende overzichten per eind oktober 1962, 1961 en 1960, be vatten de aantallen bij de rijksuniversiteit te Leiden ingeschreven studenten. Onder rechten en letteren ressorteren: Westerse cn niet-Westerse sociale weten schappen cn culturele antropologie, Indologie cn Indonesisch recht; onder wis- en natuurkunde, letteren en geneeskunde: psychologie en opvoedkunde. INSCHRIJVINGEN Per eind oktober in 1962 1961 1960 Godgeleerdheid 101 26 94 24 98 24) Rechtsgeleerdheid 985 (243960 257 900 243) Geneeskunde 1207 (287 1148 (268» 1124 (277) Wis- en Natuurkunde 1617 '307. 1505 (306) 1384 (292) Letteren en Wijsbegeerte 1299 680' 1206 638) 1159 617) Rechten en Letteren 326 (133» 287 (124) 278 (118) Wis- en Natuurkunde. Lett, en Gen. 317 (175 286 (157) 261 (138) Totalen per eind oktober 5852 (1851) 5486(1774) 5204 (1709) Totalen einde studiejaar 5947 (1887) 5620 (1806) De cijfers tussen haakjes zijn de aantallen vrouwelijke studenten; deze zijn in het totaal begrepen, evenals de niet-volledig ingeschrevenen. INSCHRIJVING EERSTEJAARS Per eind oktober in 1962 1961 1960 Godgeleerdheid 10 5) 15 5» 5(2) Rechtsgeleerdheid 157 31) 177 45» 164 44» Geneeskunde 134 46» 178 38) 144 40) Wis- en Natuurkunde 255 39» 262 45» 253 51) Letteren en Wijsbegeerte 194 (114) 188 (100 221 (123) Rechten en Letteren 59 23) 48 17) 42 17) Wis- en Natuurkunde. Lett, en Gen. 59 31) 56 35) 50 30) Totalen per eind oktober 918 (289» 924 (285) 879 (307) Totalen einde studiejaar 993 (307) 952 (323» De cijfers tussen haakjes zijn de aantallen vrouwelijke studenten. Ook bijlgrage honden in Leiden Net als altijd worden ook in Leiden regelmatig kinderen en volwas: door honden gebeten. Alleen in huidige stadium van de hondsdolheid brengt zo'n beet de nodige administra tieve rompslomp met zich mee. De po litie houdt namelijk in samenwerking met de GG cn GD heel nauwkeurig twee lijsten bij: een met door honden gebeten personen en een lijst met gege vens over bijtzuclitige honden In totaal zijn zeven recente aar dingen van bijtgevallen bij de politie binnengekomen: alle betrokkenen heb ben daarna contact opgenomen met de GG en GD. In overleg met de eigenaars zijn twee bijtgrage honden afgemaakt, terwijl twee honden in qurantaine ziin genomen. Leiden telt 1200 ingeschre ven honden De politie heeft waardering voor de gedisciplineerde wijze, we de meeste Leidenaars hun hond thans aangelijnd houden. Ouders van verwaarloosde baby voor reebtbank De officier van justitie bij dc Haagse rechtbank heeft tegen het Haagse echt paar dat in juni werd aangehouden, na dat het hun zes maanden oude dochtertje liet omkomen van honger en dorst we gens verregaande verwaarlozing de dood tengevolge hebbende, anderhalf jaar ge vangenisstraf voor de 29-jarige moeder en twee jaar gevangenisstraf voor dc 31-jarige vader geëist. Acad emiepredikan 1 optimistisch Dr. K E. H. Oppenheimer heeft ver slag uitgebracht over het werk. dat hi_ als academiepredikant verricht onder de hoogleraren en docenten van de Leidse universiteit. Hij liet een optimistisch ge luid horen. Het is verbazingwekkend verheugend, dat ook in deze kring nog zovelen zich openstellen voor het chris telijke geloof en leer en leven der Kerk Vóór 1 oktober meldden zich reeds ze ventig nieuwe belangstellenden voor de gesprekskringen. Veertien aanrijdingen in Leiden Als gevolg van de gladde wegen heb ben zich gisteren in Leiden veertien aanrijdingen voorgedaan, met een flinke materiële schade Slechts enkele mensen werden hierbij licht gewond. WARMOM) Wie, wat. waar? De winkeliersvereniging „Warmond' ontplooit de laatste tijd grote activiteit, overtuigd als zij is dat een eendrachtige samenwenking en een goed opgezette reclame noodzakelijk zijn voor een goed functioneren van de middenstand. Onder het motto „Wie. wat en waar in Warmond" is dc vereniging heden ge start met de St. Nicolaas-actie J962. De ten ontvangen bij besteding van ƒ2.50 een zegel en een formulier, waar op deze zegels geplakt moeten worden. Op dit formulier komt een drietal vra gen voor. dat betrekking heeft op de gemeente Warmond. Voor de goede op lossingen is een totaal van 500 aan waardebonnen beschikbaar gesteld, res pectievelijk van ƒ250. ƒ150, ƒ50 en 50. Het aantal formulieren dat mag worden ingezonden is onbeperkt. De trekking van de prijzen zal plaats hebben op 7 december. Voor verleiding gezwicht Twee broers bekenden het. Zy waren voor de verleiding gezwicht en hadden op hun kwekerij in Noordwijk narcis sen verkocht in stryd met dc voorschrif ten. De verleiding was de prijs, lVi cent per bloem. „Die Kooplieden kwamen telkens maar weer zeuren en op het laatst hebben we toestemming gegeven wat bloemen te snfjden,zo bekenden verdachten. Het was slecht uitgepakt. De handelaren sne den 's morgens al vroeg de bloemen, om die nog naar de veiling te kunnen bren gen die dag. „En zeker ook. omdat da controleurs zo vroeg niet op pad zijn", voegde de rechter hieraan toe. Inplaats dat er maar weinig bloemen waren ge sneden, bleek, dat de kooplieden byna alles hadden 'afgesneden en op die ma nier ook nog schade hadden veroorzaakt. „Het is een goede les geweest, het zal ons nooit meer gebeuren," zeiden de De officier eiste tegen de broer die 2.000 narcissen had verkocht een geld boete van f 2.000 en tegen de ander, die 1500 narcissen verkocht f 1500 boete. De rechter zag reden tot clementie; hy veroordeelde eerstbedoelde verdachte tot f 1000 boete of 6 weken hechtenis cn de tweede tot 1000 boete of 6 weken hechte nis, doch de helft van hel bedrag voor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 1 november Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het doet. ex. Ned recht: de Voor een echte Dit model "Brutus", de meest mo- >n-autocoot. 3-delige rugceintuur, gepospoi leerde steek- zakken met sierstiksel. Voering: jtijn, onder wollen ruit. In comel of cashmere, blauw, grijs of bei LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 25 i Rotterdam: Korte Hoogitraat 11 - Meent k. Goudieifngel - Katendr. tagedyk bl'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5