T KLM India werd jaren lang door Peking bedrogen Ontslagaanvragen bij de AVRO ingetrokken Gouden katoenbollen voor teenagersmode VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 Nehroe: „Contact verloren niet de werkelijkheid „Kunstmatige sfeerdie ive zelf O hebben geschapen (Van c i onzer redacteuren) ONZE sympathie gaat in deze dagen meer dan, ooit uit naar het volk van India, dat zich voor een ernstige bedreiging geplaatst ziet. Konden we in het verleden weinig waardering opbrengen voor de houding, die de In dische leiders (en in het bijzonder premier Nehroe) tegenover communis tisch China en de Sowjetunie hebben aangenomen, sinds kort is ook daar verandering in gekomen. Bewondering moet men na alles wat er ge beurd is hebben voor een man als Jawaharlal Nehroe, die zich niet schaamt te erkennen, dat hij in de afgelopen vijftien jaren „het contact met de werkelijkheid had verloren en in een kunstmatige sfeer heeft ge leefd, die hij zelf geschapen had". Zoiets kan alleen iemand doen, die wer kelijk groot is en die als hij eenmaal ervaart, dat hij bedrogen is uitge komen niet schroomt liever halverwege te keren, dan ten hele te dwalen. Het moet heel wat voor hem geweest zijn, toen hij een beroep deed op dc Amerikanen om hem de wapens te leveren, die zijn land nodig heeft om dc Chinese indringers tot staan te brengen en zo mogelijk te verdrijven. Een man van geringer kaliber zou wellicht nog eens bij dc Sowjetunie hebben aangeklopt om te proberen, zijn gezicht te redden. Nehroe heeft die ver leiding gelukkig kunnen weerstaan en daardoor een beslissing genomen, die voor de wereld van bijzonder grote betekenis kan zijn. Het neutralisme van Nehroe is gebleken levensgevaarlijk te zijn. Een resclutie, die bedoeld We willen echter wat dit betreft het verleden het verleden laten een objectief beeld geven van vijf tien jaren Chinees-Indische betrek kingen. En we kunnen dat niet beter doen, dan door de Indische regering zelf aan het woord te laten, die ons een overzicht zond van de ontwikke ling van de verhouding tussen bei de grote Aziatische staten „een geschiedenis van vriendschap en goede verstandhouding en goede wil van de kant van India en van ex- pansiezucht en territoriale ambities van de zijde van de Chinese com munisten". Al met al een boeiend verhaal. Schij IJTl Van het ogenblik af. waarop India on afhankelijk werd, heeft het getracht vriendschap met China (toen nog niet communistisch) tot een dei- steunpilaren van zijn politiek te maken. India was er niet- alleen op gesteld, de vriendschap pelijke contacten die er eeuwenlang ge weest zijn nieuw leven in te blazen, het was tevens van mening, dat Chi nees-Indische vriendschap noodzakelijk was voor de vrede in Azië en als ge volg daarvan ook in de rest van de wereld. Sedert 1949, toen de communis ten de baas werden in China, heeft India alles gedaan wat in zijn vermo gen lag om rood China tot lid van de volkerenorganisatie te maken. Aanvan kelijk scheen de Chinese regering in dezelfde geest te handelen, maar allengs werd het duidelijk, aldus de Indiase ver klaring, dat zij expansionistische oog merken had. De autonomie van Tibei. die zij plechtig had gegarandeerd werd zonder mededogen onderdrukt en er werd zelfs Indisch grondgebied geschon den en bezet. In september 1959 (nu al drie jaar geleden) werd het masker af geworpen. toen de Chinese communisten lieten weten, dat zij aanspraak maakten op grote delen van India Tibet India liet zijn politiek niet beïnvloeden door het feit, dat de nieuwe leiders van China premier Nahroe en diens collega's ..running dogs van het impe rialisme" noemden en dat Nehroe Soekarno als „leden van de politieke vuilnisgroep van Azië" werden betiteld. Het begreep, dat de nieuwe leiders van China het contact met de ontwikkelin gen in Azië hadden verloren en hoopte, dat ze mettertijd een juist begrip van de naoorlogse gebeurtenissen zouden krijgen. Dat was ook het geval, toen in augustus 1950 duidelijk werd. dat de regering in Peking van plan was. de heerschappij over Tibet te verkrijgen. India verklaarde naar aanleiding daar van geen politieke of territoriale ambi ties in Tibet te hebben. Het drong er evenwel op aan, dat China met de ver tegenwoordigers van Tibet onderhande lingen zou openen, opdat een en ander op vreedzame wijze zou kunnen worden geregeld. Deze poging werd verkeerd begrepen. Tibet werd bezet en India werd beschuldigd van een vijandige ge zindheid jegens Peking Niettemin wej' gerde India zijn politiek van vriend schap te laten veranderen door de ach terdochtige en onbeteugelde houding Cnir Korea Deze vriendschap werd nimmer dui delijker gedemonstreerd dan in de Ko reaanse crisis, die in 1950 ontstond. Toen China aan het eind van dat jaar aan de Koreaanse oorlog deelnam, weersprak India getrouwelijk elke veroordeling van China als agressor door de Assemblee van de Verenigde Naties. In september 1951 weigerde India deel te nemen aan de Conferentie van San Francisco voor het sluiten van een vre desverdrag met Japan, omdat onder andere China niet was uitgenodigd Al dus steunde India China al die jaren en sprak en handelde steeds in het belang van China. MAX TAILLEUR in LEXI-TIME elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica 3tandpunt van China over de kwestie van de uitwisseling van de Koreaanse krijgsgevangenen te vertegenwoordigen, erd door India in de VN. geintrodu- ;erd en met een overweldigende meer derheid aangenomen. Om daarna de juiste uitvoering van deze resolutie te verzekeren, nattn India het voorzitter schap op zich van de Repatrieringscom- de neutrale landen, die in juni 1953 haar werk in Korea begon Erkenning De regering van India nam ook het initiatief om met de regering van China onderhandelingen te openen over de kwestie Tibet. Men hoopte dat door het regelen van alle lopende kwesties, die iog uit het verleden stamden, vriend schappelijke relaties en samenwerkiflg •eel gemakkelijker tot stand zouden kun- en komen. In de overeenkomst betref fende handel en gemeenschap tussen Ti- India, die in april 1954 werd ge tekend. gaf India alle extra-territoriale rechten op. die door Groot-Brittanië in Tibet waren genoten en erkende Tibet s een stuk' van China De overeenkomst legde handelsoosten, markten en pelgrimswegen vast en stel de ook regels voor het handelsverkeer op. Bovendien bevestigden de beidr landen in de Preambule van de overeen komst. dat zij zich zouden houden aan de Vijf grondbeginselen. Beginselen Wederkerig respect voor eikaars ter ritoriale soevereiniteit en onaantastbaar heid: wederkerige non-agressie: weder- :rige niet-inmenging in eikaars interne .ngelegenbeden: wederkerig eikaars belangen bevorderen; en vreedzame cn- xjstentie. Een uitwisseling van nota's ging over het terugtrekken van Indische militaire escortes, die in Yatung en Gyantse waren gevestigd en de over dracht aan China van post-, telegraaf- telefoondiensten en rusthuizen, die i India behoorden. Iet was dan ook niet te verwonde- j, dat de Chinese premier Tsjoe En- lai uitgenodigd werd naar Delhi te ko men en daar in juni 1954 -bijzonder hartelijk ontvangen werd. Dat China dezelfde opvattingen had over de Vijf grondbeginselen als India scheen te wor den bevestigd door het gezamenlijk com- iqué, dat door de beide premiers werd uitgegeven. Deze verklaring van volledig begrip tussen de beide landen werd spoedig achterhaald, toen op 17 juli 1954 de Chinese regering protesteerde tegen de aanwezigheid van Indische troepen in Barahoti (dat zij Wu-je noemden) in de Indische staat Uttar Pradesj. Dit de eerste keer. dat China aan spraak maakte op een deel van er kend Indisch grondgebied en het spreekt vanzelf, dat dit een onaange name verrassing was voor de Indische regering. Er was nimmer enige twij fel geweest aan het bestaan van de traditionele grenzen van India; en de Chinese regering was hiervan goed op de hoogte Niet alleen werd de grens duidelijk op officiële Indische kaarten aangegeven, doch Indische autoriteiten hadden eeuwenlang regelende bevoegd heid gehad over alle gebieden, die door de traditionele- en gewoontegrenzen zo als op Indische kaarten stonden aan gegeven. werden begrensd. De regering van India concludeerde daarom, dat de eis om Barahoti door de Chinezen uit onwetendheid we steld, vooral omdat ze blijkbaa precies wisten waar het lag en zeiden, dat het ten noorden van de Niti-pas Er was dus geen verandering in de vriendschappelijke politiek van In dia ten opzichte van China. In okto ber 1954 werd een handelsovereen komst getekend. In dezelfde maand be zocht premier Nehroe China. Bij zijn terugkeer verklaarde hij, dat Indias relaties met China ..steeds hartelijker werden" en dat India deze relati wenste te versterken. Terwijl hij China was. had hij met de Chinese lei ders de kwestie besproken van enkele onlang; in China gepubliceerde kaar ten. die een onjuiste grenslijn tussen beide landen hadden aangegeven en ongeveer 50.000 vierkante mijlen In disch grondgebied aan China hadden toegevoegd. Hij zei dat dit blijkbaar bij vergissing was gebeurd: wat India betreft maakte hij zich hierover geen zorgen, want de Indische grenzen wa ren duidelijk en algemeen bekend en daarover bestond geen verschil van mening Premier Tsjoe En-lai trachtte in zijn antwoord deze Chinese kaarten te bagatelliseren Hij zei. dat deze kaarten slechts een reproductie warer. van oude Kwomintangkaarten en dat de ..Volksrepubliek' geen tijd had ge had deze te herzien. In 1955 werd Barahoti echter opnieuw het onderwerp van een geschil. Een gezelschap Chinezen kampeerde in Ho- toen de Indische regering protes teerde antwoordde de Chinese regering, dat Indische militairen wederrechtelijk Chinees grondgebied hadden betreden Niet alleen hadden Chinese troepen op de vlakte van Hoti gekampeerd, maar 'aren zelfs tot tien mijl ten zuiden de Niti-pas opgerukt naar Damzan. De volgende zomer maakten de Chine- niet alleen opnieuw aanspraak op Baraihoti. maar Chinese troepen dron gen ook Nilary binnen en trokken over de Shipki-pas. In de daaropvolgende winter kwam premier Tsjoe En-lai naar India. Naast verschillende internationa le kwesties sprak hij met premier Nehroe ook over de grenskwestie tus- India en China; men kwam tot de conclusie, dat hoewel er geen echte grensverschillen waren, er toch zekere kleine vraagstukken waren, die vriend schappelijk behoorden te worden opge lost door vertegenwoordiges., van de beide regeringen Premier Tsjoe En-lai voegde daar nog tan toe. dat de regering van China dp ,MacMahon-lijn" als grens van Birma had aanvaard en stelde voor deze ook met India te erkennen (dat wil zeggen de oo9teliike sector van de grens met India) Hij zou in dezen overleg plegen met de Tibetaanse, auto riteiten. NEHROE OP HET OORLOGSPAD Brrlroa Dat deze verzekeringen van de Chi- ;se regering bedrieglijk en misleidend aren werd in 1958 duidelijk, toen de Chinezen op verschillende punten in al le drie sectoren Indisch gebied binnen drongen en ook Chinese vliegtuiecn het Indische luchtruim schonden. Het Fort Khurnak werd door Chinese militairen bezet en een autoweg werd doo- de Chinezen aangelegd over het gebied Aksai Chin in Ladakh Een Indi sche patrouille, die normaal patrouil leerde in het Noordelijk deel van Aka- Ihin werd door Chinese militairen gearresteerd. Bijna vijf weken lang werd niet; over hen vernomen en toen werd terloops gezegd, dat de vastge houden personen naar India waren te ruggestuurd. Er waren Chinese infiltra- in Barahoti. Lapthal en Sangeha- i in Uttar Pradesh, terwijl in de oostelijke sector Chinese militairen in de Lohit grens-djvisie infiltreerden. Nooit erkend t was onder deze omstandigheden, dat premier Nehroe besloot aan pre mier Tsjoe En-lai te schrijven en zijn aandacht erop te vestigen, dat in een of ficieel Chinees tijdschrift de grens tus sen beide landen opnieuw verkeerd was aangegeven. Hij schreef, dat hij de aan dacht van de Chinese regering hierop vestigde, omdat het voortdurend uitge ven van onjuiste kaarten pijnlijk werd en elke mogelijkheid van ernstig mis verstand tussen beide landen zo spoe dig mogelijk moest worden weggewerkt. Tsjoe En-lai stelde in zijn antwoord van 23 januari 1959, dat de Chinees- Indische grens nimmer formeel was af gebakend en dat er zekere geschillen tussen beide landen waren over de grenskwestie: maar de regering van Chi na had in 1954 deze aangelegenheid niet te berde gebracht, omdat de toestand toen nog niet rijp was voor de rege ling daarvan. Hij verklaarde ook da.t de „MacMahon-lijn" nooit door de Chinese regering erkend was. Wat de Ohinese kaarten betreft, beweerde hij dat de daarop aangegeven grenzen in overeen- ming waren met vorige kaarten. Verivor pen In januari 1959 verwierp de Chinese regering dus voor het eerst de tradi tionele grenzen tussen beide landen, die wederzijds eeuwenlang volledig erkend werden en maakte aanspraak op onge veer 50.000 vierkante mijlen Indisch grondgebied. Zij trokken al hun toezeg gingen in, die ze sedert de machtsover name in 1949 hadden gedaan en over traden de overeenkomst van 1954. Want het had klaarblijkelijk geen enkele zin voor de Chinezen te zeggen bereid te zijn de onaantastbaarheid van Indias grondgebied te garanderen, als ze niet zeker waren van de territoriale grenzen van India. Tegelijkertijd veranderden de Chine zen door hun militaire activiteiten een grens, waar eeuwenlang vrede had ge heerst, in een gebied van spanningen. Er waren vaak infiltraties op Indisch grondgebied op verschillende plaatsen langs de grens. Opstand De situatie werd nog verder gecompli ceerd door de opstand in Tibet en de vlucht van de Dalai Lama en zijn ge volg naar India. De Chinese regering deed nu niet meer alsof het een vi zame toenadering betrof. Indische autori teiten en mensen van Indische nat: liteit in Tibet werden voortdurend lastig gevallen. Groepen Chinese militairen infiltreerden Indisch gebied. Premier Nehroe nodigde daarna Tsjoe En-lai uit naar Delhi te komen, opdat ze tezamen alles in het werk zouden kunnen stel len om wegen te zoeken, die naar een vreedzame regeling zouden kunnen lei- M WERKKLEDING Kan Langer Mee! KLM-overalls nu ook in indanthren-blauw onder merk KLM-EXTRA Vraag er naar! GEEN UNIVERSITEIT TE HOLLANDIA Het Indonesische plan om nog voor november te Hollandia een universi teit te openen, gaat niet door omdat er geen geschikte ruimte is gevonden. Ki- rihio reist nog druk tussen Hollandia en Djakarta heen en weer om voorbe reidingen te treffen. Reeds meer dan duizend jonge Pa poea's hebben zich aangemeld voor een opleiding in Indonesië tot bestuursamb tenaar enz.. Dagelijks staan er tiental- len in dc rij voor de Indonesische ver tegenwoordiging om de daarvoor ver eiste vaccinaties te ontvangen. Dc eerste vijftig zullen deze week vertrekken en half november 125, onder wie een tien tal hotelbedienden die een opleiding tot kok zullen krijgen. Soekarno heeft op- dracht gegeven de mogelijkheid te ope nen om driehonderd jonge Papoea'; naar Indonesië over te brengen voor verdere opleiding. HET dagelijks bestuur van de slagaanvragen door de betrokkenen zijn AVRO heeft bekendgemaakt '"fj^^pport-Oe Wolf heet zo naar de het juist te achten, dat de bedrijfs- waarnemend directeur van de A.V.R.O. leiding alsnog in de gelegenheid onder wiens leiding de bedrijfsleiding i op het rapport-De Wolf. haar mening zou Jeugd zweert romantiek af wijze, waarop 4 moeten worden 1 Het heeft besloten, dat dit zal gc- ,ture ontstaan door het overlijden van schieden in dc vergadering van het da- de direcleur van dc A.V.R.O. wijlen de gelijks bestuur, die vandaag werd ge- hcer D Rcpko Zoals bekcnd had do houden. Bovendien ral de bedrijfslei- bedrijfsleiding in haar rapport aanbe- ding van de zaterdag het rapport in volen een driehoofdige directie te be- een vergadering van het algemene be- noemen, bestaande uit een directeur stuur van de A.V.R.O. toelichten. voor radiozaken, een directeur voor te- Hot dagelijks bestuur van de A.V.R.O. levisie-aangelegenheden en een admi- heeft verder bekendgemaakt, dat in nistratief directeur. De inmiddels afge- verband hiermede de ingedier.de ont- treden voorzitter van de A.V.R.O., Jhr. wwwwwwwwwww Th. Röell, had dit rapport zonder meer •terzijde gelegd, wat voor een aantal le den van de A.V.R.O.-staf reden was ont. slag aan te vragen. In totaal waren er 125 modellen dagen ingezonden voor dc wedstrijd van het Nederlandse Katoeninstituut in het ontwerpen van kleding voor jeugd van twaalf tot achttien jaar. Dc deelne mers waren in drie categorieën ge plaatst: zelfstandige ontwerpers., ont werpers in dienst van een confectie bedrijf en ontwerpers in opleiding. Na de eerste selectie waren 42 model len voor dc finale uitverkoren en dezer den. Tsjoe-En-lai kwam in april. Aan het slot van hun besprekingen maakten de beide premiers bekend, dat ze er niet in geslaagd waren de geschillen tussen de beide landen op te lossen. Daarom werd overeengekomen, dat ambtenaren van de beide regeringen bij elkaar zou den komen om alle desbetreffende docu menten. die het standpunt van beide Re geringen ondersteunden, te onderzoeken en hierover rapport uit te brengen. On dertussen zou alles worden gedaan om wrijvingen en botsingen in de grensstre ken te voorkomen. Onwettig Na zorgvuldig onderzoek van de stuk ken. rapporteerden de ambtenaren aan de beide Regeringen aan het eind van het jaar; cn de Indische Regering pu bliceerde de rapporten van beide kan ten in februari 1961. De rapporten maakten duideiijik. dat de echte tradi tionele grens tussen de beide landen de grens was. die op de Indische kaar ten werd aangegeven en dat China op niets gebaseerde eisen had doen gelden op ongeveer 50,000 vierkante mijlen In disch grondgebied en ongeveer 12.000 vierkante mijlen daarvan onwettig be zet hield. Niettegenstaande de beslis sende aard van het rapport der amb tenaren. heeft de regering van China geweigerd het ernstig in overweging te nemen. Eerst onlangs hebben ze het bestaan ervan erkend en ze hebben een verminkte en onvolledige versie van de Chinese delen ervan gepubliceerd. Ook hield de Chinese regering zich niet aan de overeenkomst van de beide premiers, inzake het voorkomen van botsingen aan de grens. Streven Gedurende de afgelopen 12 maanden zijn er niet alleen herhaaldelijk en veel Ohinese inbreuken geweest op Indisch grondgebied, op verschillende punten van de grens, maar zelf pogingen om het gebied dat ze onwettig hebben be zet te consolideren Hoewel de regering van China met schimpscheuten begon, toen overging tot agressie, de ..Vijf grondbeginselen' niet als een code van internationale moraal maar als een tij delijk diplomatiek hulpmiddel gebruikte en zelfs erin heeft toegestemd met Pa kistan te onderhandelen over delen van Kasjmir, hetwelk een onafscheidelijk deel van India is. is de Regering van India ernaar blijven streven trouw te blijven aan de belangen van Azie en de zaak van dc wereldvrede-'. aldus de Indiase verklaring. deze voor het oog van kritische jury verschijnen in de Gla zen Zaal van het Amsterdamse R.A.I.- gebouw. Het was een jury van drie drie manschappen: de onticerpers Holthaus. Offerman en Beeukes: dre leerlingen van een Amsterdams Lyceum en twee in kopers en een confectionair. De punten die zij gaven werden telkens door lichtende cijfers bekend gemaakt, zodat de zaal mee kon ..turven". Maar wat interessanter was. dat men ook kon zien hoe verschillend de beoordelingen waren. Zagen de inkopers in een wijd- gerokte jurkjes met strookjes wel iets. de schoolmeisjes werpen ze met een al lerlaagste puntenwaardering totaal af. Ook al te vreemde dingen, zoals een strakke broek met een ruche onder de knie, vonden geen genade Samenwerking tv Europa en V.S. De heer J. W. Rengelink. program- na-commissaris van de NTS. heeft t meegedeeld, dat vertegenwoordigers k de Europese radiounie de vorige :k in New York besprekingen heb- J ben gevoerd met Amerikaanse omroep- functionarissen. Het overleg had bc- trekking op de programma's cn de technische en de juridische facetten samenwerking op het terrein der I televisie tussen beide continenten. I Deze conferentie, die een volkomen in- t formeel karakter droeg, werd belegd lomdat de mogelijkheden tot bijvoor- Lbeeld het uitwisselen van programma's Z de laatste tijd sterk zijn toegenomen, 7 vooral sedert de geslaagde proeven Imet de Telstar. Daarbij is ook gedacht laan de uitwisseling van band- en film- l materiaal. Waardering Groot was de waardering voor kle ding, waar iets aan te veranderen viel: een losse ovenrok; een jasje dat uit kon en dan een wat feestelijk jurkje onthulde; een ceintuur die aan twee kanten gedragen kon worden. De ont werpers bleken uit de 190 stalen ka toen, waaruit gekozen kon worden, voornamelijk unikleuren te hebben genomen, soms een smal streepje of klein ruitje, maar het meest denim in grijs en donkerblauw poplin. Het is wel duidelijk geworden dat de jeugd geen zoete kleurtjes meer waar- De Gouden katoenbol voor de zelf standige ontwerpers werd gewonnen door de 22-jarige heer P. van dc Haar ut Rhe- nen met een sober voetlang wit avond toilet in empirestijl, De Zilveren bol ging in deze categorie naar mejuffrouw J. Spruit uit Haarlem, die een eenvoudig sportief mantelpakje van bronskleurig denim had gemaakt, dc rok was in brede plooien gelegd, het jasje vrij lang. De bronzen bol kreeg de heer L. Bouter met geestig strandpak. de lange pan^lon Ijoui i de Zilveren bollen Bi.i de ontwerpers in dienst van 'n con fectiebedrijf ging dc Gouden bol naar de Rotterdamse mejuffrouw J. Overman, de zilveren naar de heer W. Hemmink en de bronzen naar mejuffrouw E. Kramer. Voor de leerlingen was de hoogste eer een zilveren bol. die mejuffrouw J. N. Schcnderlingc verdiende met een over- gooier van donkerblauw poplin, de draag banden waren gesierd met grote koperom- rande vetergaten en waren met gespen vastgezet Een eenvoudig manteltje tover de het sportieve geheel tot een aardig Het model verwierf het hoogste aantal punten: 44 van de 45 die te verwerven waren De 20-jarige mejuffrouw E. M. Hartkamp uit Oss, leerlinge van de Aca demie te Arnhemkreeg de bronzen bol met een turquoise-groen trois-piêces. Doorslaand voor het succes was de brede Biedemayerceintuur. die aan twee kanten gedragen kon worden. Een wedstrijd en utslagdie wel bewe zen heeft, dat dc jeugd, de romantiek af zweert maar hel ook niet in ,,mal en dwaas" wil zoeken! Programma voor morgen (gr) ',5.43 Lichti t muz '6.00 Als de dag beeld 16.30 Lichte ork ngsolisten 17.00 V d jeugd 17.15 n 17.30 Boekbespr l.AO Ini t 18 00 Kunstkroniek 18 30 Cor licht progr 18.50 Pra l tieke voetganger Na het verhoren van de getuigen kregen de beklaagden de gelegenheid, hun eigen zaak te verdedigen. Zij deden het zo goed mogelijk: Heywood las een langademig geschrift voor, waarin hij hoofdzakelijk zijn jeugdige leeftijd en zijn verwarring tijdens dc muiterij belichtte. Morrison verklaarde van plan te zijn geweest het schip te heroveren en beriep er zich op, dat kapitein Bligh de boo,t al overbelast had ver klaard. Muspratt verdedigde zich bekwaam en bracht getuige Hayward danig in het nauw zijn argumenten kwamen kennelijk uit de koker van zijn advocaat. Michael Byrne kon zich op zijn blindheid beroepen. Ellison. Burkett en Millward konden weinig tot hun verdediging aanvoeren. De behandeling nam zes volle dagen in beslag. Op 18 september werd het vonnis uitgesproken: de beklaagden Norman. Coleman. Mcintosh en Byrne kregen vrijspraak. De andere zes beklaagden Heywood. Morri son. Ellison. Burkett. Milward en Muspratt hoor den het schuldig over zich uitspreken. De Raad bepaalde de straf volgens de artikelen van het zeerecht op de dood door ophanging aan boord van een schip of oorlogsschip van Zijne Majesteit Tijdstip en plaats zouden door de Admiraliteii worden bepaald. Verder beval de Raad de beklaagden Heywood en Morrison „in verband met verschillende om standigheden zeer eerbiedig en met warmte in dc genade van Zijne Majesteit" aan. Muspratt was de enige die in hoger beroep gin; en wel op advies van zijn advocaat Stephen Bar ney. De anderen drie ter dood veroordeelde ma trozen schikten zich in hun lot. Morrison en Hev wood hoopten evenwel gratie te krijgen De weken verstreken een kwelling voor hen die de dood afwachtten en afmattend voor hen die nog op gratie hoopten. Oktober Jjep ten einde. De zes ter dood veroor deelde zeelieden verbleven, nadat de vrijgespm kenen uit hechtenis waren ontslagen, in de grot« geschutsruimte op het tussendek van Zijne Ma ie steits ..Hector". Zij waren van de boeien ontdaan en konden DE GROTE MUITERIJ 5-, OP DE BOUNTY GONTER SACHSI zich ongehinderd bewegen. Behalve de hang matten en enkele lege kisten stond er geen meu bilair in hun verblijf. Door een paar kleine tralie ramen viel het licht van een zonnige herfst middag naar binnen. Ellison stond voor een van die ramen en staarde peinzend over de in het zonlicht glinsterende rede van Spithead. Ten slotte keerde hij zich om en liep traag naar Morrison, die op een kist aan tekeningen zat te maken. „Meneer Morrison," zei hij. ..geeft u mij het doek nog eens". Morrison keek op en dacht: Wat is hij ernstig en beheerst geworden. Volwassener ook. „Graag. Tom", antwoordde hij en stak hem zijn veelge- ezen Bijbel toe, waarop het zeewater vochtvlek ken had achter gelaten. Hij had deze Bijbel van i'ahiti mee teruggenomen en zelfs bij de schip- ireuk van de „Pandora" weten te redden. Ellison ging weer bij het raam staan, bladerd» oesluiteloos in het boek en raakte ten slotte ver diept in de Psalmen. Heywood. die naast Morrison zat en de vele >rieven las. die hem de laatste weken waren ge- onden. keek narrig op en zei: „Houd eindelijk .•ens op met dat dolle heen en weer lopen. Ik vord er krankzinnig van. Muspratt" Muspratt, die als een gekooid beest had rond gelopen bleef staan en zei: „Ik word krankzinnig van dat eindeloos afwachten. Er komt maar ge»*u eind aan. Ik ben nu al anderhalf jaar een ge vangene". Hij ging naar Ellison en zei: ..Kijk eens na. Tom. of er iets over beroep in staat" Ellison glimlachte. „Dat staat er zeker in. William, maar niet zoals jij het bedoelt" „Ik begrijp er niets van. Mr. Barney heeft me verzekerd, dat mijn beroep binnen vier weken behandeld zou worden en dat er vrijspraak zou volgen. Snap je dan niet. Tom. dat ik de on zekerheid niet meer kan verdragen?" „Natuurlijk, William", antwoordde Ellison rus- lig ..Eigenlijk ben ik er beter aan toe. Ik heli de zekerheid dat het al heel gauw afgelopen zal Muspratt schrok en keek hem onthutst aan Een ogenblik bleef het stil. Heywood stond op en ging naar Burkett, die al weken in doffe wanhoop dag en nacht in zijn hangmat lag. „Nu heb je weer geen hap gegeten, Burkett". zei hij. Hij stak hem de kom toe. „Wees verstandig: je moet iets naar binnen zien te krijgen...." „Niets dan verraad", mompelde Burkett ver ontwaardigd. ..Christian, die de schuld heeft loopt vrij rond. daar ergens in de Zuidzee. En de officieren die Bligh niet konden luchten of zien. die blij waren dat hij afgezet werd. hebben ons- voor de Raad erin laten vliegen". „Precies!" riep Muspratt. „Hayward en Hallot logen alsóf hei gedrukt stond en Fryer heeft zichzelf herhaaldelijk tegengesproken, ik hoorde een van die deftige meneren uit het publiek zeg gen „Die schipper hoorde opgehangen te w_-den. even goed als de eerste de beste muiter". Burkett kwam overeind en schreeuwde: „Dat is het immers! Maar zo gaat 't altijd: de kleintjes hangen ze op en de groten laten ze lopen". ..Dat is niet waar", riep Millward. die stil in een hoek had gezeten. „Zie je. Thomas", ging hij haast driftig verder „het is heel anders. Ik heb er lange tijd over nagedacht. Het gaat eigenlijk niet om ons. om jou of om mij. Die rechters, iio kennen ons niet eens. Het gaat om het Und en om de vloot". Hij hield op, alsof hij naar woorden zocht. (Wordt vervolgd) )8 m. VARA: 7 00 Nm 7.20 Socialistisch stri)d- Repatrianten komen per extra trein De ongeveer 150 uit Nieuw-Guinea af komstige Nederlandse passagiers, die zich aan boord bevinden van het Ita liaanse pavagiersschip m.s. Fairsea zul len op maandag 5 november niet in Am sterdam van boord gaan maar in Bre merhaven debarkeren. Zij zullen per extra trein naar Nederland worden ver voerd en daar in de loop van dinsdag middag 6 november aankomen. Faillissementen Ultïïs8 220. Dei C A B SËfl Opgeheven: P P J v C Ko< G F Jonckhcer; ■nitiwijk F C Srhcf-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15