GOLD STAR Straks knipperautomaat in de achterlichten NU VOOR HET EERST 'N FIRST CLASS AMERIKAAN IN ROYAAL PAKJE VAN 25 STUKS VOOR ÉÉN GULDEN Koop direct een pakje en proef 25 maal hoe geurig, hoe lekker! Prinses dankt Pakistan Op voorstel van de ANWB Kritiek op gedragingen van Dierenbescherming Nieuw-Guinea is verkocht „Minister Marijnen is ons te optimistisch" Bestuur P.v.d.A. Iaat zich uit over oorlog en vrede Dr. Abdoli kon maar even de pers te woord staan 2 IS VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 first class American tobaccos Maatregel tegen kettingbotsingen In verband met het toenemen van het aantal ernstige kettingbotsingen op autosnelwegen, waarvan de zeer ernstige kettingbotsing van woensdag avond op Rijksweg 13 nabij het we- genwacnt-station Pauwmolen wel een zeer sprekend voorbeeld is, zal <»p krachtig aandringen van de ANWB, binnenkort een wijziging worden aan gebracht in het Wegenverkeersregle ment, waardoor het zal worden toege staan knipperautomaten op de stop lichten van auto's aan te brengen. Deze knipperautomatcn kunnen bij Prinses Beatrix is vanmorgen vroeg met een Hjntoestel uit Karatsji naar New Delhi in India vertrokken. Daarmee heeft zij haar bezoek aan Pakistan afgesloten. Op de laatste dag van haar bezoek aan het zo gastvrije Pakistan, heeft de Prinses op een persconferentie een of ficiële verklaring voorgelezen, waarin zij de regering en het -volk van Pakistan dankt voor de betoonde vriendelijkheid en gastvrijheid. Tevens kondigde zij voor een nog te selecteren student uit Pakis tan de mogelijkheid aan om door middel van een studiebeurs een jaar aan het in stituut voor sociale studie in Den Haag te studeren. Eerder op de dag had de Prinses een bezoek gebracht aan een industriewijk buiten Karatsji. Zij bezichtigde een zijde, fabriek. Ook hier vielen de Prinses en haar gevolg vele geschenken ten deel. Later bezocht zij een optische industrie. Op de laatste dag heeft de Prinses een informeel diner gehad in het paleis van president Ajoeb Khan. N.J.G. en Novib stimuleren uitzending ontwikkelingslanden De Nederlandse Jeugd Gemeen schap en de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand hebben meegedeeld binnenkort een stichtine in het leven te zullen roepen met het doel de uitzending van vrijwillgers naar de ontwikkelingslanden te be vorderen. Tevens ligt het in de bedoeling om deze stichting op te dragen hand- en spandiensten te verlenen aan andere Nederlandse organisaties die zich direct of indirect met de uitzending naar de ontwikkelingsgebieden bezighouden Verwacht mag worden, dat nog voor het eind van het jaar de selectie van vrijwiligers zal beginnen en de nodige opleidingen zullen worden georgani- De stichting zal naar nauwe samen werking streven met de overheidsin stanties. die op het gebied van uitzen ding van expers en assistent-deskundigen reeds een grote ervSring hebben. stilstand van de auto worden inge schakeld en doen dan de stop- of rem lichten werken als waarschuwings. licht. Hierdoor wordt het achteropko mende verkeer tijdig geattendeerd op voertuigen, die op de rijbaan stilstaan. De ANWB acht het gebruik van deze eenvoudige en zeer goedkope knipper automaten van groot belang voor de verkeersveiligheid. Het is herhaaldelijk gebleken dat ern stige kettingbotsingen, waarbij tientaU ten auto's betrokken zijn, veroorzaakt worden doordat het verkeer niet tijdig onderkent dat voertuigen om de een oj andere reden de weg versperren. Een enkel, op zich zelf wellicht onschuldig ongeval, kan hierdoor uitgroeien tot een ernstig verkeersconflict. In nauwe samenwerking met de Rijks politie heeft de ANWB bovendien een aantal gedragsregels opgesteld voor au tomobilisten die oij mist of duisternis beconfronteerd worden met een ketting botsing uf de dreiging daarvan op een snelverkeersweg. Deze gedragsregels ziin: Trap bij het remmen het pedaal eni ge malen achtereen in. Hierdoor gloeien de remlichten op. 9 Schakel bij stilstand de koplichten niet uit, maar verlicht zo mogelijk de plaats van het ongeval c staande voertuigen.. Stel, straks is toegestaan, de knipperautomaat voor de remlichten in werking. 9 Ontsteek de linker-richtingaanwij- zer. Ook het knipperen hiervan werkt alarmerend voor het achteropkomende verkeer. Schakel tevens de binnenver lichting van de auto in. 9 Stap slechts uit de auto, nadat U zich er van overtuigd hebt, dat dit absoluut zonder enig risico is. Talloze malen wer den automobilisten, die impulsief uit stapten, bij een Kettingbotsing dodelijk gewond omdat het achterop rijdende verkeer niet tijdig tot stilstand kwam. Bovendien zijn de ANWB en de Rijkspolitie van mening dat toeschou wers bij verkeersongevallen het ge vaar op de weg aanmerkelijk vergro ten. Vooral na het arriveren van Po litie en Wegenwacht is het beslist zaak voorzichtig door te rijden. Brand aan boord van kustvaarder In de haven van Liverpool is gister avond brand uitgebroken aan boord van d Nederlandse kustvaarder Martje. Het vuur werd bestreden met vijf spuiten. De lading amandelen waarmee het 399 ton metende vaartuig van de Groningse rederij Carebeka op weg was naar Rot terdam. moest worden gelost. „Oaverstandigen onsympathiek De inspecteur van de veeartsenij- kundige dienst te Haarlem, dr. H. H. Scholten, heeft het optreden van de Dierenbescherming met adressen en telegrammen aan instanties ver oordeeld. De dierenbescherming heeft verzocht de verplichte muilkorving van honden ongedaan te maken. Dr. Scholten noemt dit verzoek onverstandig en onsympa thiek. Het is bovendien zo dat de bur gemeester van een gemeente waarm Hondsdolheid wordt geconstateerd, wet telijk verplicht is muilkorving voor te schrijven. Dr. Scholten is evenals de dierenbescherming voor het preven tief inenten van de dieren Hij heeft dit echter nog niet verplicht gesteld Dat zal afhangen van de verdere ont wikkelingen. Inmiddels zijn alle eenentwintig slacht offers van het kleine witte hondje be kend geworden en ingeënt. Een man weigerde zich te laten vaccineren Men heeft de herkomst van dit dier nog steeds niet kunnen achterhalen. Volgens dr. Scholten moet worden aangenomen, dat het hondje uit het bui tenland gekomen is De chef van de afdeling ziekten der kleine huisdieren van het centraal dier geneeskundig instituut in Rotterdam, de dierenarts A. A. Velthoen, is van me ning dat katten veel gevaarlijker zijn dan honden voor de overbrenging van hondsdolheid. Dat de besmetting onder gronds via veldmuizen uit Duits land in ons land is gekomen, acht hij zeer onwaarschijnlijk, omdat de zone in Duitsland waar hondsdolheid onder het wild voorkomt, zich de afgelopen jaren steeds verder van de Nederlandse grens heeft verwijderd. Het is vrijwel onmogelijk wetteliike maatregelen te nemen tegen de katten, die veel talrijker zijn dan honden. Het enige dier waarbij men tot nu toe honds, dolheid heeft kunnen vaststellen ;s d« kat van de Reijnier Vinkeleskade lt Amsterdam Er worden op het ogenblik nog honderd honden gezocht door de Amsterdamse G.G en G.D Deze dienst acht speciaal de opsporing van twintig van deze honden van groot belang, om dat de mensen die ze hebben gebeten de dagelijkse injectie zeer slecht kun nen verdragen Tot nu toe heeft de G.G en G.D. met <50 mensen te maken gehad die door een hond of kat werden gebeten; 490 van hen moesten worden ingeënt .Bij 150 heeft men de behandeli' inmiddels kunnen staken, omdat kwam vas staan da» hei <Hor rlat hen had gebet* n. geheel gezond was. Papoea-veteraan De Papoea Simogoen Peta, oud-lid van de wetgevende raad van Australisch Nieuw-Guinea, die de medaille van het Britse Rijk draagt omdat hij in de oorlog 35 Japanners achter de vijandelijke li nies gedood had. heeft verklaard dat de Papoea's het vertrouwen in de Verenig de Naties verloren hebben. Op het con gres van de Australische bond van oud- strijders te Wewak zeide hij: „Wij heb ben gezien hoe de V.N. westelijk Nieuw- Guinea verkocht hebben en wij hebben geen vertrouwen in de behandeling, die wij van de V.N. te verwachten hebben. De grote meerderheid wenst dat Austra lië Nieuw-Guinea blijft besturen. Lager ontvangsten koopvaardij Na een stijging van f 1.569 min. tot f 1.697 min. in het voorgaande jaar. zijn de totale ontvangsten van 'de Neder landse koopvaardijvloot f exclusief kust vaarders en tankers) in 1961. blijkens de cijfers van het C.B.S.. gedaald tot f 1.683 min. De inkomsten worden voornamelijk gevormd door vrachtontvangsten (incl vracht in Nederland ontvangen», die daal den tot t 1 370 min. ff 1.380 min. in 1960 i f 1.290 min. in 1959» en passagegelden, •elke verminderden tot f 226 min. (f 247 In. in 1960. f 209 min in 1959). De in de totale ontvangsten begrepen bruto deviezenontvangsten voor Neder land fd.w.z. de vergoeding voor de aan het buitenland bewezen diensten) be- lieDen f 1.520 min. (tegen f 1.530 min. m 10 en f 1.400 min. in 1959) De uitgaven het nuitenland vertoonden een daling tot f 873 min., vergeleken met f 908 min. in 1960 en f 860 min. in 1959. Als netto deviezenontvangsten resteerden tenslot- voor Nederland f 650 min. tegen f 620 iln. in I960 en f 540 min. in 1959. De heer Dienen vpriant Fokker Oordeel Tweede-Kamerleden: Commissarissen en directie van de N.V.I Koninklijke Nederlandse vliegtuigenfa- briek Fokker hebben meegedeeld dat de heer F. J L. Diepen, om redenen van persoonlijke aard. geheel in het privé- vak liggen, verzocht heeft te worden ont heven van zijn functie als directeur. De heer Diepen heeft zich bereid ver klaard als adviseur aan de vennootschap verbonden te blijven. Het ligt in de bedoeling aan een bui tengewone vergadering van aandeelhou ders voor te stellen per 1 januari aan de heer Dieoen het door hem verzochte ont slag op de meest eervolle wijze te ver lenen en ir, H. C. van Meerten, thans hoofdconstrüeteur en plaatsvervangend directeur te benoemen tot directeur. Het ligt tevens in de bedoeling dat dr J H. Greidanus. plaatsvervangend hoofdconstructeur, de leiding van het constructiebureau van ir. Van Meerten zal overnemen en benoemd zal worden tot onderdirecteur. Vierde Am. kemproef hoven Honoloeloe De Varenigde Staten heeft gisteren voor de vierde keer met succes een kern wapen op grote hoogte tot ontploffing gebracht De proef werd vanmorgen vroeg genomen boven het eiland John ston in de Stille Oceaan. Een krachtige Tor-raket bracht het wa pen op een hoogte die wordt geschat od 50 tot 65 kilometer Een schitterends vuurbol verlichtte de hemel boven Hono loeloe. 1200 kilnme'er ten noord-oosten van het proefgebied. (Van onze parlementsredactie» „De beschrijving, die minister Ma- rijnen van de economische toestand der landbouwbedrijven geeft, is optimisti scher dan met de feiten overeenstemt. De positie van de boerenstand is verre van rooskleurig en de vooruitzichten zijn veel minder gunstig dan de minister doet voorkomen". Dit schrijven vele Tweede-Kamer leden in het voorlopig verslag van de Kamer over de landbouwbegroting voor 1963. Blijkens dit stuk maakt de Kamer zich veel meer zorgen over de toekomst van de Nederlandse landbouw dan de regering. Als symptomen en oorzaken van de ongunstige situatie in de agra rische sector worden o.m. genoemd: de stilstand, resp. achteruitgang van hel agrarische inkomen in een overigens welvarend Nederland, het sleghte begin van de uitvoering van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid in de EEG. het uitblijven van voldoende maatregelen van Nederlandse kant om de overgangs moeilijkheden in EEG-verband te over bruggen. de onzekerheid over de gevol gen van een eventueel toetreden van Engeland tot de EEG voor de agrarische sector, de vraag welke produkten binnen dit kader in Nederland nog rendabel te produceren zijn, de steeds stijgende kos tenfactoren, het ontbreken van initiatie ven en duidelijke adviezen van bevoegde instanties enz., als een van de voornaam ste oorzaken wordt voorts genoemd: de „zelfvoorzieningsfilosofie", die in te sterke mate aan de per 1 augustus in werking getreden EEG-verordeningen ten grondslag ligt. Op het beleid van minister Marijnen wordt in het verslag niet alleen van PvdA-zijde vrij scherpe kritiek gele verd. Sommige, niet socialistische Ka merleden spreken er b.v. hun verbazing over uit, dat de bewindsman in de toe lichting op zijn begroting slechts een statistische opsomming geeft van de situatie waarin de landbouw naar zijn mening thans verkeert. Deze leden heb ben geen duidelijke beleidslijn kunnen ontdekken en vragen zich af of de mi nister wel een eigen beleid voert. Weer andere Kamerleden, behorend tot een regeringspartij, maken zich ern stig ongerust over de uitspraak van de minister, dat „bepaalde mogelijkheden om de export van de Nederlandse agra rische produkten te bevorderen, in het kader van de EEG niet meer aanwezig zullen zijn". Zij vragen de bewindsman deze uitspraak nader te definiëren. Naar hun memng zal de regering er voor heb ben te waken, dat niet een groot deel van de Nederlandse landbouwers ten on der is gegaan voordat de gemeenschap pelijke markt een voldongen feit is go worden. Lufthansa leed groot verlies De Lufthansa heeft in 1961 een groot verlies geleden. De uitgaven waren 527 (in 1960 373) miljoen mark en werden voor 80 (90) pet uit eigen middelen ge dekt. Voor verdere dekking zorgde de regering met een subsidie van 107 (39) min. Er werden 37.587 (26 861) -luchten uitgevoerd met 44 (35) min. vliegkilome- ters. waarbij 1.55 (1,24) min. passagiers werden vervoerd, 22.417 (14.855) ton vracht en 6656 (4132) ton post. Het lucht net nam toe tot 98.122 (84.622) km. De Massa-ontslag in Berj i Zoom Firma B. Jansen in Bergefi óp Zoom heeft zich genoodzaakt gezien 50 van de 150 personeelsleden werkzaam in haar afdeling spoorrij tuigen en wagonherstel ling, te ontslaan. Na nieuwjaar zullen nog 70 mensen worden ontslagen. Het werk dat in deze afdeling voor de Neder landse Spoorwegen wordt verricht loopt namelijk geleidelijk af. In de eerste plaats zijn de werkzaamheden in deze afdeling verminderd doordat als gevolg van het gebruik van beter materiaal bij de Spoorwegen de looptijd der wagons langer wordt Het werk dreigt echter de finitief ten einde te lopen omdat het on- derhoudsprogramma van de Spoorwe gen gewijzigd is. waardoor de produk- tiviteit van de N.S.-werkplaatsen is ge stegen. Volgens de Spoorwegen heeft men de firma Jansen ongeveer twee jaar geleden reeds gewaarschuwd dat de uitbestedingswerkzaamheden zouden aflopen. Inmiddels is men bezig particulier werk te zoeken en men hoopt met dertig personen het bedrijf te kunnen voort zetten. Dc vijftig personen die in de loop van dit jaar bij de firma Jansen zullen afvloeien, zullen vermoedelijk grotendeels in andere bedrijven te Ber gen op Zoom te werk gesteld kunnen worden, daar er in deze gemeente nog steeds vraag naar werkkrachten is. vloot telde 31 (37) toestellen en het per soneel was 11.981 (95.64). Het geïnves teerd bedrag was 197 (147) min. mark, waarvan 115 (98) min. aan vliegtuigen. A LGEMENE en volledige ontwape ning zal naar het oordeel van het partijbestuur van dc P.v.d.A. al zijdig en gecontroleerd zijn of zij zal Zelfs wanneer, wat niet liet geval is, alle staten een voldoende mate van bereidheid tot deze alzijdige en ge controleerde bewapening zonden heb ben. dan nog zal naar de mening van het partijbestuur van dc P.v.d.A. hel verwezenlijken van deze doelstelling TAE V.N.-bestuurder voor Nieuw- Guinea, de Pers dr. Djalal Ab- doh. is gisteren in Nederland aange komen. Hij verklaarde op Schiphol, waar hij slechts een enkele minuut de pers te woord kon staan, dat hij hoopte met de regeringen van Ne derland en Indonesië overleg te kun nen plegen over de gemeentschap- peliike problemen. „Wij zijn er alleen om te helpen in het streven dc overdracht van het ge zag uit Nederlandse in Indonesische han den zo soepel mogelijk te laten verlo pen Alleen als beide regeringen daaraan hun medewerking verlenen zullen de Verenigde Naties in staat zijn hun taak tot ieders tevredenheid uit te voeren Het heeft mij genoegen gedaan te con stateren. dat er tot nu toe zonder bij zondere moeilijkheden goede voortgang is geboekt". Het gesprek met dr. Abdoh werd vrij abrubt afgebroken daar men van de zijde van het ministerie van buitenland se zaken meende althans dat gaf men later als verklaring op dat deze anders tijdgebrek zou krijgen. Hij moest namelijk naar minister Luns. Over het gesprek met de bewindsman van bui tenlandse zaken werd alleen vernomen, dat over de Nederlands-Indonesische overeenkomst is gesproken. Het onder houd duurde een uur. Dr. Abdoh ge bruikte met de minister het noenmaal in diens ambtswoning. Vanmorgen bracht hij een bezoek aan premier De Quay en aan staatssecretaris Bot Gis teravond zat dr Abdoh aan een diner, dat minister Toxopeus en mr Bot hem aanboden, nadat de Koningin hem op Huis ten Bosch had ontvangen. Morgenochten zal de V.N.-vertegen woordiger naar Perzië doorreizen, van waar hij volgende week naar Indonesië zal vertrekken- Hii wordt 7 november in Djakarta verwacht geruime tijd vergen, omdat daartoe enorme en bijzonder ingewikkelde vraagstukken moeten worden opge lost. Dit standpunt is vervat in een ont- werp-resolutie inzake het vraagstuk van oorlog en vrede, die het partijbestuur heeft opgesteld en waarvan de defini tieve tekst zal worden vastgesteld op het achtste partijcongres, dat op 18 en 19 januari zal worden gehouden. De ont werp-resolutie is toegestuurd aan de af delingen. die er amendementen op kun nen indienen. In de ontwerp-resolutie wordt verder o.m. gesteld, dat eenzijdige nationale ontwapening in de huidige situatie het machtsevenwicht zou verstoren, daar door het gevaar van een atoomoorlog dichterbij zou brengen en ons weerloos ?.ou maken tegenover agressie of de dreiging met agressie. „Het congres" aldus de ontwerp-reso lutie. „dringt er bij Kamerfracties en partijbestuur op aan, een zodanig be leid ie voeren, dat de doeleinden van vrede en ontwapening duidelijker in het regeringsbeleid tot uiting komen. Het congres is mede daarom van oor deel. dat Nederland uit de publieke mid delen tenminste één procent van zijn nationale inkomen jaarlijks dient te be steden aan de economische en sociale ontwikkeling van de jonge staten. Het vraagt van Kamerfracties en partijbe stuur om alles in het werk te stellen om deze gedachte te verwerkelijken. „De opdracht van een socialistische partij is. om met inspanning van alle krachten ernaar te streven, voor het eerst in de wereldgeschiedenis het men selijk bestaan te bevrijden van de VTees voor oorlog, onderdrukking en gebrek,"' aldus het ontwerp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13