m Samenwerking is het devies van Wemmers DE MAN VAN DE MIJN Minister De Pous bewilligt: Nog een bespreking over broodprijzen Witte hondje was niet eerste dolle hond DF GROTE MUITERIJ BOUNTY Aanhouding in trein was geen buiten boekje gaan T DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 r#l Schaak-vraag 309 In de afdeling driezetten van FIDE-probleemtoernooi 1960/'61 dit probleem van de Noor J. Grande een tweede eervolle vermelding. Het sou om zijn originele inhoud beslist wel meer hebben gekregen als de maker kans had gezien een wat lich tere constructie te vinden. De over maat van stukken doet schade aar het geheel, dat wij u toch niet wilier onthouden. l»I «w 5 114, A a. k. i* 1 1 11 IA I A A c ».fX Wit: Ka5, Dc7, Td5, Lb6, en e6, pi h2 en h3. Zwart: Ke4, Dfl, Tc2 en gl, Lel en h5, Pa2, pi b7, c3, d3, f2, f5, f6, g2 en g6. Wit speelt en geeft mat in drie cetten. Dam-vraay 308 De stand in het probleem van gis teren was als volgt: Zwart: 4, 11, 12, 13, 18, 22, 27, 35. Wit: 15, 24, 30, 31, 33, 38, 41, 42. Wit wint in de volgende zetten: 24—19, 27x47; 19x6, 35x24; 15—1011, 4x15; 33—28, 22x33; 38x20. Op zwart 15x24 of 47x29 volgt wit 6—1. Op zwart 47x24 volgt wit 20x29. Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. gra vure, 3. stengel, 4. gunstig gezind, 5. plan hebben, 6. gem. in N.-Brab., 7. aan het gezicht onttrekken, 8. alvo rens, 9. voorschrift, 10. telwoord, 11. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men verticaal 1 hetzelfde als hor. 6. Heel zonderling testament „De helpsters bij mijn begrafenis moeten gedurende 25 jaar achter een jaarlijks twee borrels of drie glazen bier ontvangen." Dit is een van de merkwaardige be palingen die het gistermorgen in vol tenue ten grave gedragen lid van de carnavalsclub Knot Willi- gendam" te Vlijmen, de heer P. van Oijen, in zijn door de notaris openbaar gemaakte testament heeft vastgelegd. De 80 jaar geworden ongehuwde heer Van Oijen vergat echter ook de kinderkens niet, want: de leerlin gen van de twee klassen der open bare school moesten onder het lui den van de bel van de plaatselijke omroeper vergast worden op ver snaperingen ter waarde van 1,11 per kind. Buurkinderen ontvingen tractaties van 111,11 gulden. Natuurlijk bedacht de heer Van Oijen ook de „Knot Willigendam". De raad van elf van de club krijgen gedurende 25 jaren achtereen jaar lijks een doos sigaren. De heer Van Ooijen, die kolenhande laar van beroep was, deed in zijn leven van zich spreken door zijn wonderbaarlijke geheugen en de lange wandelmarsen die hij door Nederland en 't buitenland maakte. Drie mannen van Zuiderkruis verwijderd De Australische politie heeft gister avond op verzoek van de kapitein drie mannen van de Zuiderkruis, die onder weg was van Sydney naar Melbourne, van boord gehaald. De kapitein had per radio om hulp verzocht om een ruzie te beslechten. De Australische politie wilde de namen van de drie mannen niet be kend maken. De drie mannen worden beschuldigd van dronkenschap en wan ordelijkheden. De kapitein van de Zuiderkruis had de politie gemeld, dat er tijdens de reis moeilijkheden tussen de Chinese beman ning en de Nederlandse emigranten was geweest, vergezeld van doorlopende dronkenschap en wanordelijkheden. Bij het naderen van Melbourne was de Chinese bemanning afgezonderd. De kapitein zei te vrezen, dat er mensenle vens verloren zouden gaan. De Zuiderkruis heeft zijn reis voortge zet Vanmorgen hebben de drie mannen, twee Rhodesiërs en één Australiër voor een gerechtshof in Frankston terecht gestaan. De rechter zei. dat de mannen erg vervelend waren geweest, maar sprak ze alle drie vrij. Per 5 november is commissaris P. A. Jong benoemd tot chef van de Am sterdamse centrale recherche. Hij volgt de op 15 juli j.l. met pensioen vertrok ken commissaris H. J. Moll op. (Van onze speciale verslaggever) TN Limburg is de zon vanmorgen -®- gewoon opgegaan. Maar Wem mers, de Man van de Mijn, is weg. Zijn bureau in de sobere werk kamer in de Heerlense „zenuw centrale" van de Staatsmijnen is door een ander ingenomen. Zijn rustige stem wordt niet meer in het grote gebouw gehoord. Nie mand twist er over: alles is op een normale wijze gegaan. Hoeveel pijn rt ook kan doen, als men de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt, dient men heen te gaan. Toch mist men „de baas" in het grote complex van bedrijven, dat onder de noemer Staatsmijnen is ondergebracht. Niet omdat hij als president-directeur onvervangbaar was de levenswet dat onmisbaar niet bestaat, wordt in 't bijzonder door Wemmers onderschreven maar omdat elke man, die zesen veertig jaar lang aan één bedrijf verbonden is geweest, een open plek, zeg maar: een gat, achterlaat. De carrière van Hendrik Hermanus Wemmers doet op z'n minst Ameri kaans aan. Een academische graad be zit hij niet; technisch, zegt hij zelf. ben ik ongeschoold. Toch heeft hij sinds 1949 één van de grootste indus triële ondernemingen van Nederland geleid. Veelzijdig Wie bij gebruik van het woord Staatsmijnen uitsluitend aan kolen denkt vergeet de veelzijdige functie, die de Nederlandse mijnindustrie voor al na de oorlog heeft gekregen. De veertigduizend mensen, die er hun brood verdienen, zijn, behalve in ko len, ook in de chemiegeïnteresseerd. Eén van de 'grondstoffen van nylon, caprolactam, komt er vandaan, benzoL ammoniak, kunstmest en nog vele andere derivaten. Kijk alleen maar eens naar het reusachtige Stikstofbln- dingsbedrijf in Geleen, waar hoge schoorstenen dag en nadbt geel-oranje rook uitpuffen. Nu dus veertigduizend werknemers in 1916, toen Wemmers als achttien jarige jongeman als één van de twee honderdvijftig beambten achter een lessenaartje kwam, nog geen achtdui zend! In zijn ransel bevond zich niet meer dan een diploma mulo en een diploma handelsavondschool. In die tijd waren die twee certificaten wel iswaar van meer betekenis dan nu. maar iemand, die zich als kantoorbe diende wilde verhuren, had ze. ook toen al, beslist nodig. De nieuwbakken Limburger, die uit Rotterdam afkomstig is en die daar zelfs nog een tijdje op de gemeente secretarie had gewerkt, ontplooide zich in Heerlen als een jongeman, die zich in de commerciële sector bijzon der goed thuis voelde. Hij kon praten, hij kon met mensen omgaan pro blemen, die op het vlak van het In termenselijke contact liggen, wogen hem zelfs in zijn laatste dienstjaar nog zwaarder dan zakelijke moeilijkheden hij was in staat om, populair ge zegd, z'n omgeving naar z'n hand te zetten. Intermenselijkheid Hoezeer die intermenselijkheid hem ligt, is onlangs nog gebleken, toen' hü in zijn werkkamer met een jubilaris sprak. Van de desbetreffende afde lingschef kreeg hij het advies vooral niet over de functie van de man te praten, daar deze zich gegriefd voelde, omdat hij meende te zijn achteruit gesteld. „Toen heb lk juist met hem over dit onderwerp gesproken," verklaart Wemmers. „Het werd een heerlijk ge sprek. En hü kan nu minstens zeggen 46 jaar in kolen en toch geen zwarte handen In 1924 kwam Wemmers als bureau chef van het verkoopkantoor van de Staatsmijnen naar Den Haag. waartoe hij overigens zelf de stoot had gegeven. Hij werd daar o.m. met de binnen- lande verkoop van hulsbrandkolen en cokes belast een taak. die hij op bijzonder ambitieuze wijze vervulde. Miljoenen tonnen steenkool zijn sinds dien door z'n handen gegaan, maar ze zijn er niet vuil van geworden. Wel De Man van de Mijn in karak teristieke houding achter zijn tot gisteren zo vertrouwde bu reau. heeft hij er een zwaar doorploegd en gegroefd gezicht van gekregen, want de problemen heeft hij nimmer gemijd. Moeilijk waren de oorlogsjaren. Wemmers was toen waarnemend di recteur van het verkoopkantoor en tegelijkertijd directeur van het rijks kolenbureau. Het betekende dat hij de verantwoordelijkheid droeg voor de kolendistributie, die in het begin van de oorlog nog geen al te grote last betekende. In het laatste oor logsjaar werd dat wel heel anders. Terwijl men vn Limburg alle moeite deed om de produktie zo laag mo gelijk te houden alles gaat toch naar de Duitsers, luidde het parool deed men in het geïsoleerde Wes ten alle moeite om zoveel mogelijk kolen te bemachtigen. Zware ivissel Voor zijn gesprekken met de betref fende „Beauftragte" moest Wemmers een zware wissel op zichzelf trekken. Omdat hij er toch zo nu en dan m slaagde koJentreinen naar het Westen te dirigeren het waren, iedereen weet het, druppels op een gloeiende plaat werd hij in 1946 de eersie directeur van een in oorlogstijd opge- rioht rijksbureau, die z'n „stuntjes". zoals hij bescheiden opmerkt, in de vorm van een benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw zag beloond. Vier jaar na de oorlog werd Wem mers directeur van de Staatsmijnen. Nog eens vier jaar later kreeg hij de tiitel van president-directeur. Dat hij in die laatste periode ook nog ander half jaar minister van verkeer en wa terstaat was, had hü niet aan enige, door hem naar voren gebrachte poli tieke belangstelling te danken hoe wel hü thans lid is van de CHU. was hü toen by geen enkele politieke partij aangesloten doch aan de omstan digheid dat men hem ervan had over tuigd dat hü de belangen van het land *t best op d i e post kon dienen. „Ik ben nooit van plan geweest lang In de politiek te blüven." voert hy in dit verband aan. „Ik zag het als een zuiver zakelijke opdracht in het tweede kabinet-Drees zitting te nemen Aan professor Romme. die mij heeft over reed, heb ik de voorwaarde gesteld dat mün plaats bü de Staatsmünen moest openblüven." Moeilijk parket Volgens Wemmers bevindt de Ne derlandse münindustrie zich in een moeilük parket Voornamelijk doo' het gebrek aan arbeidskrachten al leen in Limburg zün tienduizend „pen delaars" op Duitsland vanwege dt zuigkracht die de hogere lonen daar uitoefenen zal de steenkoolproduktie zich dit jaar ongunstiger ontwikkelen dan sinds 1958 het geval ls geweest De mijnindustrie kan zich nu eenmaal moeilyk op korte termün aanpassen Als de produktie per man-eenheid wordt afgevlakt, betekent dit niet dal de kosten van het hele produktlr apparaat omlaag gaan. Deze blüven zoals ze zün, omdat ze ingesteld zün op de meest gunstige omstandigheden Eén van de grote teleurstellingea die Wemmers in zün leven te verwer ken heeft gehad, is het feit, dat e' binnen het kader van de zes EEG- landen geen duidelük energiebeleid wordt gevoerd. De samenwerking ln welke vorm ook ontbreekt: van synthese is nergens sprake. Bü het sluiten van het verdrag inzake de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft men als uitgangspunt genomen dat de welvaart van West-Europa op kolen is gebouwd. Zowel van de zyde van de olie als van die van de kern energie is inmiddels de concurrent opgekomen. De eerste grondstof valt onder de onmiddellijke competenti' van de EEG, terwül de kernenergie onder de gevoegdheid van Euratom staat. Verdediger De EGKS heeft volgens Wemmers de taak een bepaalde kolencapacitelt verdedigen in het belang van betrokkenen. Het memorandum dat de drie Executieven over het energiebeleid hebben opgesteld ten aanzien steenkool wordt o.m. opgemerkt dat omstreeks 1970 niet kan worden wacht dat de helft van de tegenwoor dige totale produktie nog concurrerend zal zün acht hü in hoge mate aan vechtbaar. Van het ene extreme stand punt zou de EGKS in het andere extreme standpunt zün vervallen. Europa moet er züns inziens zeker van zijn dat zijn energievoorziening onder alle omstandigheden gewaar borgd blijft. Het risico van een totale wereldoorlog mag hierbij zeker niet worden buitengesloten. Het zün problemen, die Wemmers bijzonder hoog zitten, dooh die zün opvolger, drs. Rottier, zal moeten op lossen. In Oirsbeek, waar hü woont en waar hü als protestant bescherm heer is van de schutterij Sint Lamber- tus en van de harmonie Sint Gerlachus, is hij thans doende de gevoelsbanden los te weken, die hem ook met Lim burg als land verbinden. Wemmers, die nog vol energie ls en die dankbaar ls nog niet aan afbraak van krachten te lüden, zal binnenkort weer in Den Haag gaan wonen. Hü ls voorzitter van het Verbond van Pro- testants-Chrlstelüke Werkgevers ge worden, wat hem ln nauw contact met de SER en met de Stichting van de Arbeid zal brengen. Kleine vrachtverhoging bij luchtvaart De I.A.T.A. (internationale organisatie voor luchtvervoer) deelt mede dat zü kleine tariefsverhogingen voor vracht vervoer heeft toegestaan in verband met hogere bedrüfskosten. De minimum vrachttarieven zyn büna overal ver- F. VAN LANSCHOT-ANNO 173? BANKIERS-ANNO 1839 -VERMEER Sr Ca. BANKBOEKJES Folder op aanvraag verkrijgbaar Amsterdam, Herengracht 199-201 Telefoon: (020) 248486 Postgiro: 3656 Gemeentegiro: A 13656 's-Hertogenbosch Hoge Steenweg 27-31 tel. (04100) 22321 - giro 11 17 570 Eindhoven Keizersgracht 17 tel. (04900) 27442 - giro 11 30 570 Tilburg Stationstraat 17 tel. (04250) 30300 giro 11 40 570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN - GROTE SOLIDITEIT ken, drs. J. W. de Pous, heeft zich bereid verklaard het nemen een prijsmaatregel voor brood v Iopig op te schorten. De minister heeft hiertoe besloten na besprekin gen die hij gisteren samen met staatssecretaris drs. F. J. Gijsel heeft gevoerd met de commissie van over leg van de middenstandsvakcentra les en een afvaardiging van het Be drijfschap voor het bakkersbedrijf. Zowel de commissie van overleg als het bedrijfschap hebben de noodzaak erkend van het door de minister te voeren prijsbeleid en hebben hun in stemming betuigd met de door de minister verlangde nakoming van de in het kader van dit beleid vastge stelde regels met betrekking tot het te voeren overleg. Zij hebben de m' ter voorts beloofd de omstandigheden te scheppen die hervatting van het overleg met het bakkerijbedrijf moge lijk moeten maken. Drs. De Pous op zijn beurt heeft zich bereid verklaard dit overleg op 8 november te hervat ten. Zoals men weet had de minister vorige week maandag een broodprüsverhoging met een cent goedgekeurd. Vele bakkers hadden hun prijs toen al verhoogd, in een aantal gevallen met meer dan een cent. De minister had daarop de Nederlandse bakkerüstichting verzocht te bevorderen dat de verhogingen met meer dan een cent ongedaan zouden worden gemaakt. Tevens dreigde hij bü die gelegenheid met het afkondigen van een prüsstop. De bakkerüstichting weigerde echter de ge vraagde medewerking. Gezien de thans gedane toezeggingen kan men er thans op rekenen, dat de bakkers gevraagd zal worden hun prüs tot het toegestane peil terug te brengen, waardoor de basis voor nieuw overleg gecreëerd. Co-op Nederland heeft namens de Ned, verbruikscoöperaties het stand- pnt van de bakkerijstichtvng onder- De theorie van het witte hondje uit Duitsland, dat het begin zou zyn ge weest van de vrees voor hondsdolheid in Amsterdam is waarschünlijk onjuist. Tot deze conclusie is men in de hoofdstad gekomen nadat is gebleken, dat de her dershond, die op 4 oktober in Amstel veen overleed, al in mei op de Amster damse Nic. Witsenkade is gebeten door een nog onbekende dolle hond. Deze herdershond heeft als bekend later een kat en een geit gebeten, die kort daarop zijn overleden. Het Centraal Dieren- geneeskundig Instituut in Rotterdam onderzoekt nu of deze dieren inderdaad hondsdolheid zün overleden. 71 De kaarten waren in dit spel wel heel ongelijk verdeeld. Coleman, Norman en Mcintosh waren door het rapport van Bligh van alle schuld vrij gesproken. De blinde Byrne mocht een mild vonnis verwachten. Maar de anderen stonden er slecht voor. Morrison en Heywood verkeerden in de gunstige omstandigheid, dat zij tot aan zienlijke families behoorden, die al hun relaties inschakelden om de publieke mening en de rechters mild over hen te doen oordelen. Vooral Heywood had invloedrijke familieleden en vrien den op de vloot en zijn zuster Nessy deed wat zij kon, om dezen in het geweer te brengen. Met hartstochtelijke brieven, met gedichten zeJfs, vocht zij voor het leven van de broer van wie zij hield. Milward. Burkett en Ellison waren evenwel ruwe matrozen van eenvoudige komaf, voor wie niemand een hand uitstak. Muspratt had geluk' de handige advocaat Stephen Barney stond hem met raad ten dienste. Een officiële verdediger voor de Krijgsraad werd deze beklaagden ont houden. - Wankelend tussen hoop en wanhoop wachtten de gevangenen week na week op het begin van hun berechting. Op 12 september 1792 was het eindelijk zo ver: de Krijgsraad kwam aan boord van Zijne Majesteits „Duke" bijeen, drie en een half jaar na de muiterij. President van de Raad was vice-admiraal Lord Hood, commandant van Portsmouth en Spithead Elf ervaren kapiteins van oorlogsschepen waren hem als bijzitters terzijde gesteld. Onder de tal rijke hooggeplaatste belangstellenden bevond zich de procureur-generaal van de Kroon. Muiterij en desertie luidde de aanklacht. Vol gens het bestaande zeerecht had de Raad slechts twee mogelijkheden: vrijspraak of schuldigver klaring. Verzachtende omstandigheden werden niet in aanmerking genomen, mildere straffen konden niet worden uitgesproken een veroor deling stond gelijk met doodstraf. Als getuigen waren opgeroepen en verschenen' schipper John Fryer, constabel Peckover, boots man Cole, scheepstimmerman Purcell en de hut jongen van de kapitein van de „Bounty" John Smith; ook de beide voormalige cadetten Hallet Hayward, inmiddels tot luitenant bevorderd; OP DE door GUNTER SACHSI ten slotte kapitein Edwards en de luitenants Larkin en Corner van de „Pandora". De feitelijke kroongetuige, kapitein Bligh, had geen oproep ontvangen. Hij was vertrokken voor zijn tweede reis naar het eiland van de brood- boomloten, had Tahiti al weer verlaten en ver kende omstreeks die tijd juist de Torres-Straat. Ook zijn schrijver John Samuel had men niet als getuige gedagvaard, hoewel hij als de man, die het vertrouwen van zijn kapitein genoot, veel had kunnen onthullen. Allereerst werd de akte van beschuldiging voorgelezen, daarna het rapport van kapitein Bligh aan de Admiraliteit en ten slotte het rap port van kapitein Edwards omtrent de arrestatie van de muiters. De Raad toonde geen belangstelling voor do oorzaken, die aan de muiterij ten grondslag had den gelegen en al evenmin verdiepte hij zich in de vraag, wat gezagvoerder en officieren hadden gedaan om het schip weer in hun bezit te krijgen De verhoren waren alleen bedoeld om uit te maken, wie actief aan de muiterij hadden deel genomen, wie vrijwillig en wie gedwongen op het schip waren gebleven. De Raad huldigde de opvatting, dat ieder, die met een wapen in de muiters hem gewelddadig hadden gedwongen aan boord te blijven, was een deserteur. De getuigen en er waren alleen getuigen a charge werden gehoord. Zij beschreven hoe de muiterij zich had toegedragen. Hun verklaringen kwamen in grote trekken overeen en spraken elkaar op ondergeschikte punten tegen Aller trachtten zij, zich zelf en de door hen gespeeld- rol in een gunstig daglicht te stellen Fryer repte van zijn voornemen, het schip tr- heroveren; Peckover vertelde dat hij met de anderen van het achteschip gevangen was gc houden. Cole en Purcell eisten voor zich de ver diensten op, Christian te hebben bepraat, de bar kas af te staan, in plaats van de niet zeewaardige kotter. Zij steunden elkaar waar zij konden, deze ge tuigen, en in hoofdzaak beschuldigden zij de genen, die met Christian op een onbekend eiland in de Zuidzee verbleven of degenen, die toch al door de dood waren opgeëist. Alle getuigen waren het er overigens over eens, dat Ellison, Burkett en Milward tot de gewapende muiters hadden behoord. Enkelen hadden ook Muspratt met een geweer gezien, maar die had zich afzijdig gehouden. De jonge luitenant Hay ward beschuldigde zijn vroegere vriend Heywood- hij had hem de raad gegeven ook in de barkas te stappen; nu deze dat niet had gedaan moest hij hem wel als muiter zien. Hallet beweerde, gezien te hebben dat Bligh zich met Heywood onderhield Wat er gezegd werd had hij niet kunnen verstaan. Heywood zou spottend hebben gelachen en weg gegaan zijn. Ook Morrison werd beschuldigd en eveneens alleen door de twee luitenants. Hayward beschouwde hem als muiter omdat hij geholpen had de boot uit te zetten en daarbij een tevreden gezicht zou hebben getrokken. Hallet verklaarde, dat Morrison gewapend was geweest toen de barkas onder de achtersteven lag. Hij zou spottend hebben geroepen: „Als mijn vrienden naar me vragen, vertel ze dan maar dat ik ergens in de Zuidzee ben!" Tijdens de verhoren stelde de Raad talrijke vragen aan de getuigen en ook de beklaagden mochten vragen stellen. De belangstellenden leef den sterk mee in de behandeling van de zaak Maar wie verwacht mocht hebben in de rechts zaal of als ijverig krantenlezer ingelicht te wor den over de verblijfplaats van de gestolen „Boun ty" of de aanstichters van de muiterij werd teleurgesteld: het raadsel van de „Bounty" werd niet opgelost. (Wordt vervolgd schreven. Haar eigen bedrijfservarin gen in grote, middelgrote en kleine bakkerijen in alle delen van het land doen haar, aldus 'n uitgegeven verkla ring, met volle overtuiging verdedigen, dat een broodprijsverhoging van 3 cent boven de prijs per 1 juni van dit jaar voor het overgrote deel van de bakke rijen noodzakelijk moet worden geacht. Men acht verder een prijsverschil van een of twee cent per brood voor het budget van het gemiddelde gezin van uitermate geringe betekenis. Co-op Nederland vindt het op zichzelf betreurenswaardig, dat een deel van de bakkertot prüsverhogingen ls overge gaan zonder overeenstemming met de minister van economische zaken, maar wüst er „ter verklaring en ln zeer be- langrijke mate ter verontschuldiging" op, dat de bakkerijstichting pas op 22 oktober tot een gesprek in staat was gesteld, ter wijl de stijging van de grondstoffenprü- zen al enkele maanden aan de gang was. Twee kinderen in Megen overreden Omstreeks half twaalf gistermorgen is in de Molenstraat te Megen het on geveer twee jaar oude kind van de fa milie Van C. dodelük verongelukt. Het kind kwam onder een vrachtauto, die achteruit reed om te keren in een uit rit. Het zat achter deze auto op de straat te spelen. Het kind, dat de ach terste wielen van de auto over zich heen kreeg, overleed tijdens het trans port naar het ziekenhuis te Oss. Om ongeveer twee uur is in de Ren- kestraat in het dorp Haren onder de gemeente Megen het vüf jaar oude kind van de familie Van de C. uit Haren voor de ouderlüke woning aangereden en levensgevaarlük gewond. Het kind stak plotseling de weg over en werd geschept door een auto, die met een vaart van ongeveer 80 km per uur door de straat reed. Het is overgebracht het ziekenhuis te Oss. Bij navraag werd gezegd dat het levensgevaar nog niet is geweken. A.S.C. straft drie van haar leden Het Amsterdamse studentcorps heeft drie van zijn leden gestraft: de studen ten T. P, Treuman (als lid geroyeerd). A. M. Sanders (voor drie maanden ge schorst) en A. H. Ingelse (voor onbe paalde tijd geschorst). Aanleiding voor deze straffen was het feit, dat zü me dedelingen zouden hebben verstrekt aan de pers over interne aangelegenheden van het A.S.C. Bovendien hadden zü voor twee flessen jenever een foto ver kocht aan een journalist van de Haag- sche Post, waarop vrijwel geheel ont klede groenen stonden afgebeeld. De foto is later eveneens in een ochtend blad gepubliceerd. Het bestuur van het A.S.C. heeft be kendgemaakt, dat de studenten Sanders en Ingelse weer kunnen toetreden tot het corps als zy in een „opstel" van duizend woorden duidelijk kunmen zeg den waarom ze lid wilier blijven. De patroon van de 16-jarige leerling timmerman Jan de Hoog heeft deze gistermiddag levenloos aangetroffen in de werkplaats te Alkmaar. De jongeman is waarschijnlük bezig geweest grote platen hardboard te verplaatsen. Ver ondersteld wordt, dat hü daarby tegen de werkbank is gevallen, waardoor hü een nekwervel brak. Schooltelevisie in voorbereiding Naar de NTS meedeelt zullen drie vertegenwoordigers van de N.O.T. (Ne derlands onderwys televisie stichting) en drie representanten van de NTS de schooltelevisie experimenteel voorbe reiden. De vertegenwoordigers van de N.O.T. zün onderwüsspeclalisten, de NTS-functionarissen zullen zich bezig houden met de produktie en de regie. Er dienen nog vele voorbereidingen te worden getroffen en de start zal zeker niet plaatsvinden voor 1 september of 1 oktober 1963, mede in verband met het nieuwe schooljaar. et begelei- rkest, pauken en orgel Politieke lezing 20.00 ::,vi R .rhokrant 19 50 Lichte gram 20.20 T spel (5 20.30 Sai felijke Viedei denking 22.55 1 Vocaal ensemble: gees- 22.30 Nws 22 40 Avondover- nekbegpr 23.00 Platennieuws ■aktivltelt ln Nederland. 1 23.55—24.00 Nws. jok 19.50 Vaticanum II. nieuws rond t Tweede Vaticaans Concilie. NTS: 20.00 tal. KRO: 20.20 Van de Brandpunt- Programma voor morgen (gr) 7 45 Radiokrar land- gr)*™ 301'Medi »n tuinbouw 1 of actualiteiten 13. piaai door Erj ai 14.05 Popul kli Klass kamerm mdschoon, h. 12.00 Lichte ork dand 13.45 Lichte en amus muz (gr 15.55 Jazzmuz 16.1 17.20 Hammondorgelspel r geleiding (gr) 17 40 Beursber uit de musical State Fair (g: muz 18.20 De Hangmat, llch Regeringsultz: Toch nog ee Schoolradio VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.15 Viool en plano: moderne Nederlandse muz 11.40 Orgelspel AVRO: 12.00 Lichte muz en zangsollsten 12.20 Regeringsuitz: V d landbouw 12.30 Medod ten behoeve land- en tuinbouw 12.33 Sport en re- afgewisseld 3.15 Meded. grar Icht ensemble 6 00 Orepen uit ïziekcesehieder ("llhelm ZWler Lorin Maazel. Minister Beerman geeft antwoord Geldermalsen naar l1»recht een bur ger heeft aangehouden wegens door hem uit het Duitse weekblad Der Spiegel geciteerde uitlatingen over prins Bernhard, zullen geen maatre gelen worden genomen. Dit deelt do minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, mede in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer H. J. Lankhorst (Pac.). De minister merkt op, dat het ge sprek ln de trein door de burger op zodanig luide toon werd gevoerd, dat andere reizigers, onder wie een be roepsmilitair in burgerkleding, dienen de bü het wapen der Koninklijke ma rechaussee. diens uitlatingen wel moes ten verstaan. Er was derhalve geen sprake van afluisteren, laat staan van het bezigen van dit middel door de be trokken militair als opsporingsmetho de. Deze had trouwens ter plaatse voor het feit, waarvan bedoelde burger geen opsporingsbe- werd verdacht, voegdheid. De militair had. evenals ieder ander, krachtens artikel 53 van het Wetboek van strafvordering de bevoegdheid de verdachte van een op heterdaad ont dekt strafbaar feit aan te houden. De betrokkene werd door tussenkomst van de Spoorwegrecherche te Utrecht voor verhoor naar het hoofdbureau van po litie aldaar overgebracht. waar hij 's avonds om half elf aankwam. Op last van een hoofdinspecteur, hulpoffi cier van justitie, verbleef hü geduren de de nacht op het hoofdbureau, waar het verhoor de volgende ochtend om half tien begon. Hij werd om half een in vrijheid gesteld. De duur der vrij heidsbeneming bleef derhalve binnen de in het Wetboek van strafvordering gestelde grenzen. Hieruit volgt dat het ophouden voor verhoor geen vorm van intimidatie van de zyde van de aangever kan zün geweest, die als reeds vermeld in casu geen opsporingsbevoegdheid had, aldus de minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7