Nieuw-Guinea gaat nog heel wat geld kosten Minister van justitie wil lit de regering treden Voor ontvoerders Eric Peugeot twintig jaar Woningbezetting gedaald - maar tekort nog groot E.E.G. leidde tot opleving wereldhandel ]jh een &on£e hy De zoute Dode Zee DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 AGENTEN EN PARKEERMETERS De minister van binnenlandse zaken is van oordeel dat de controle op in te voeren parkeermeters en parkeerschijven niet door de politie behoort te geschieden. - Minister Toxopeus deelt dit mee aan de burgemeesters van gemeen ten met gemeentepolitie in een circulaire, die hij hun reeds thans heeft doen toekomen, in afwachting van de totstandkoming van de Motor rijtuigenbelastingwet en het nieuwe Wegenverkeersreglement. Hij doet dit omdat hem bekend is dat in een aantal gemeenten voorbereidingen worden getroffen voor de invoering van parkeermeters en parkeerschij ven zodra de wettelijke beletselen zijn weggenomen. Zoals bekend, is reeds in de memorie van antwoord op de wijziging van de Motorrijtuigenbelastingwet gesteld, dat bedoeld toezicht moet ge schieden door gemeentelijke parkeerwachters. PREMIES A.O.W. EN A.W.W. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft, op grond van een complex van oorzaken, een wijziging aangebracht in de vaststel ling van de premiepercentages Algemene ouderdomswet (A.O.W.) en Algemene weduwen- en wezenwet (A.W.W.). Deze wijziging houdt een geringe verhoging van de percentages in. De premiepercentages waren tot nu toe vastgesteld voor de A.O.W. op 5,75 procent en voor de A.W.W. op 1,25 procent. Voor de periode van 1 januari 1963 tot en met 31 december 1966 worden deze percentages respectievelijk gebracht op 6,8 procent en 1,3 procent. Het premiepercentage voor de Algemene kinderbijslagwet (A.K.W.) zal voor het kalenderjaar 1963 1,9 procent bedragen. Het premiepercentage voor de kinderbijslagwet voor loontrekkenden (K.W.L.) is voor 1963 vastgesteld op 3 procent. Deze wetten treden 1 januari in werking. Juiste opgave is niet mogelijk De Untea-begroting voor Nieuw- Guinea, voorzover betrekking hebbende op de normale territo riale uitgaven en middelen van het gebied, sluit met een totaal aan uitgaven (inclusief die voor het Papoea-vrijwilligerscorps) van Nieuw-Guinea-guldens 70,4 miljoen en met een totaal aan middelen van 20,5 miljoen N.G.- guldens. Voor de periode van 1 oktober 1962 tot 1 mei 1963 bedraagt het tekort var dit deel van de begroting 49,9 miljoen Nieuw-Guinea-guldens, waarvan Ne derland en Indonesië elk de helft bij dragen. Het Nederlandse aandeel in dit tekort bedraagt 11 miljoen voor 1962 en 14 miljoen voor 1963. Dit wordt meegedeeld in de memorie van antwoord op de algemene financiële beschouwingen naar aanleiding van t rijksbegroting voor het dienstjaar 1963. In dit aandeel zijn niet begrepen de bijdragen in de kosten van de in Nieuw- Guinea gestationeerde veiligheidstroe pen, noch die van het civiele V.N.-per soneel aldaar. Evenmin is bekend hoeveel Nederland in 1963 zal moeten bijdragen in de kos ten van de V.N.-deskundigen, die in Nieuw-Guinea zullen blijven voor het verlenen van advies en bijstand bij de voorbereiding van de ten uitvoerlegging der bepalingen inzake de zelfbeschikking van de Papoea-bevolking. Het is ook nog niet bekend of vooi derland uitgaven zullen voortvloeien uit het op 10 augustus tot de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Na ties gerichte aanbod om, voorlopig de tijd van drie jaren, jaarlijks vi V.N. of de gespecialiseerde organisaties een bedrag van 10 miljoen dollar ter be schikking te stellen voor de financiering van programma's van technische bij stand ten behoeve van de bevolking van Nieuw-Guinea. Tot dusver is namelijk niet vernomen of dit aanbod voor de In donesische regering aanvaardbaar is. Afgezien van de hierboven genoemde kosten is en wordt Nederland als gevolg politi Hoofd van Duitse litie bekent massamoord De 49-jarige Georg Heuser, die bij de Westduitse criminele politie een belang rijke post bekleedde, totdat hij drie jaar geleden gearresteerd werd, gaf gisteren voor de rechtbank toe dat hij in de Tweede Wereldoorlog in bezet Rusland een persoonlijk aandeel heeft gehad in de massamoord op Joden. De voormalige luitenant bij de SS, die het na de oorlog tot hoofd van de poli tie in de staat Rijnland-Westfalen bracht wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 30.356 Joden cn gees teszieken. Heuser gaf aanvankelijk eer koel, zakelijk verslag van zijn daden, maar toen hij een verklaring aflegde over een moordpartij bij Minsk in mei 1942 werd zijn stem onvast. ,,Ik liep naar de greppel en kreeg een reusach tige schok", zo zei hij. ,,ik handelde als een automaat. Iemand schreeuwde: Er leeft nog iemand. Ik schoot. En toen bleef ik schieten." Heuser is de belangrijkste verdachte in een groep van 12 voormalige politie officieren, die beschuldigd zijn van oor logsmisdaden. Allen werden gearresteerd nadat het centrale Westduitse bureau onderzoek naar oorlogsmisdaden ontdek te, dat zij deel hebben uitgemaakt de Einsatzgruppen van de SS. Heuser verklaarde dat hij in december 1941 voor het eerst hoorde dat Joden in Rusland op grote schaal werden ver moord. NAVO-conferentie in Parijs Afgevaardigden uit de 15 NAVO-lan- den, onder wie 13 Nederlanders, komen van 12 tot 16 november in het NAVO- gebouw in Parijs bijeen voor de achtste jaarlijkse parlementaire NAVO-conferen- De zitting, die geleid wordt door de Italiaan Pietro Micara, zal worden ge opend door de Franse premier Pompidou. De circa 150 deelnemers zullen daarna door de secr.-generaal van de NAVO, mr. Da U. Stikker (Ned.), de nieuwe opper bevelhebber. generaal Lyman Lemnit- zer (V.S.) en de bevelhebber van het Kanaalcommando, sir Alexandre Bing- ley (Eng.) worden voorgelicht over de politieke en militaire positie van het Atlantisch bondgenootschap. Voorts zal de voorzitter van de E.E.G.-commissie, prof. W. Hallstein, een uiteenzetting ge ven over de economische mogelijkheden van de Atlantische samenwerking. De Nederlandse parlementaire dele gatie staat onder leiding van het Twee de-Kamerlid W. Wierda (soc De dele gatie bestaat o.m. uit dr J. W. van Hulst (CRU.), J. Tjalma (A.R.) en mr. A. B. Roosjen (AR.). van de bestuursoverdracht nog voor ve lerlei andere uitgaven gesteld. Hierbij valt onder meer te denken aan de kós ten van uitvoering van de bijstandwet (kosten van repatriëring en afvloeiing van de Nederlandse ambtenaren van het voormalige gouvernement), de kosten van overname van de pensioenverplich tingen van het voormalige gouverne ment ten aanzien van de Nederlandse ambtenaren, de kosten van de Neder landse liaisonmissie te Hollandia, de be taling van extra-salarissen aan de Ne derlandse ambtenaren die gedurende de U n t e a-periode tijdelijk doordienen, de overtochtskosten en de kosten van op vanging hier te lande van on- of minver mogende asiel-zoekenden uit Nieuw-Gui- en de kosten eventueel verbonden de uitvoering van de wet Bijzondere voorzieningen westelijk Nieuw-Guinea. De maatregelen, waaruit de hierboven angeduide uitgaven voortvloeien zijn _iog in volle uitvoering. Een kwantifice ring van de hiermede gemoeide kosten Is thans nog niet mogelijk, aldns de morie van antwoord. Crisis om Der Spiegel-affaire (Advertentie) Een beeld van het bezoek van Prinses Beatrix aan Lahore. Tij dens een voorstelling van volks dansen in het „Aitchinson Col lege" werd deze joto van de Prinses gemaakt. Naast haar zit de gouverneur van West-Paki stan, Malik Amar Mohammad Khan. De ontvoerders van Eric Peugeot zijn gisteren veroordeeld tot de maximum-straf die voor een der gelijk misdrijf staat: twintig jaar. Toen de jury zdch akkoord ver klaarde met de eis van de aankla ger, ontstond er rumoer op de tri bunes. Larcher, de oudste van de twee beklaagden, wilde de beklaag denbank uit om zijn vriendin te omhelzen, maar de bewakers ver hinderden dit en leidden hem weg. Rolland barstte in snikken uit. Larcher (40 jaar) en Rolland (27 jaar) hebben de zwaarst mogelijke straf gekregen, die volgens de wetsbepalingen inzake ontvoering van kinderen moge lijk is ingeval het ontvoerde kind nog in leven is. De advocaten van de civiele partij de familie Peugeot hadden dit ook geëist om een voorbeeld te stel len. Tijdens het proces dat drie dagen heeft geduurd, poogde elk van de be schuldigden zijn rol bij de ontvoering van Eric Peugeot te bagatelliseren. De twee mannen vertelden het losgeld (350.000 gulden) besteed te hebben aan weelderig leven, gokken, vakantie de Rivièra en in wintersportplaat- en het kopen van juwelen. hem vergiffenis te schenken. Larcher die blijkbaar zeer onder de indruk was, zei niets. De verdedigers Roland Peugeot, de vader van Eric, verklaarde tegenover de pers, dat hoe wel het hem niet paste commentaar te leveren, hij wel van mening is, dat vele ouders zich nu een beetje veili ger zullen voelen. Het hof heeft de familie Peugeot „smartegeld" voor een symbolisch be drag van 1 frank toegekend en terugga ve gelast aan de familie van wat ovei is van het losgeld. Achterhaald is naar schatting 60.000 frank in contanten. Ver der een bankrekening van 25.000 frank en vier met het losgeld gekochte auto's. Kritiek in Lagerhuis op wapenleveranties van West-Duitsland Het Britse Labourlid Harold Wilson, die voor zijn partij optreedt als woor- voerder voor buitenlandse zaken, ver klaarde gisteren in het Lagerhuis, dat West-Duitsland een actief aandeel heeft in de atoom- en raketindustrie van Egypte en Frankrijk. Tijdens een debat over de troonrede zei Wilson, dat West-Duitsland boven dien vliegtuigen aan Katanga levert en aan Portugal wapens zendt voor de on derdrukking van opstanden in Angola. ,,Ik moet onze veroofdoling uitspre ken over het besluit van Duitsland oor- logsmaterieel, waaronder gepantserde voertuigen, naar Portugal te versche pen in ruil voor toestemming om pilo ten van de Luftwaffe in Portugal op te leiden, juist nu de Portugezen gecon fronteerd worden met verzet tegen hun politiek van onderdrukking in Angola en Mozambique", aldus Wilson. \Hij vroeg de regering over welke inlichtin gen zij beschikt ten aanzien van de „sinistere" versterking van de Katan- gese luchtmacht. „West-Duitsland, dat snel tempo een universeel leveran- r van wapenen voor moeilijke ge bieden wordt, is opnieuw verantwoor delijk", aldus de Labourafgevaardigde. Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten is in Sana'a een nieuw< menitische regering gevormd. Generaal Sallal, die zowel premier als opperbevelhebber der strijdkrachten treedt tevens op als president van Jemenitische republiek. Volgens Radio-Kaïro zal de generaal gedurende een overgangsperiode vijf jaar als staatshoofd optreden. Vice-premier dr. Abdel Rahman Al- baidany wordt tevens plaatsvervangend opperbevelhebber en vice-president, ter wijl hij ook de portefeuille van buiten landse zaken krijgt van Mohsin Alaini, die de Jemenitische afvaardiging de V.N. gaat leiden. ^Advertentie) (Van onze correspondent) BONN, donderdag. De af faire Der Spiegel heeft geleid tot ernstige meningsverschillen in de Westduitse regering. Het kabinet onderbrak gisteren een zitting' over de wetgeving op het gebied van de noodtoestand, omdat bondskanselier Adenauer moest onderhandelen met de vier libe rale ministers in zijn kabinet en de leiders van de vrije democra-j tische partij. Aan de bespreking namen deel de minister van justitie Stamm- berger, van vluchtelingenzaken Mischnick, van ontwikkeling Geel en van financiën Starke, voorts de voorzitter van de vrije demo cratische partij, -dr. Mende, en zijn plaatsvervanger Döring. De liberale bewindslieden eisten van de bondskanselier een verklaring, waar om de minister van justitie Stanunber- ger niet is ingelicht over de op handen zijnde actie tegen het weekblad Der Spiegel, waarvan de uitgever en twee redacteuren sinds zaterdag in arrest zitten onder verdenking van landverraad, landsverraderljjke falsificaties en om koping van ambtenaren. Wel Ingelicht over de actie werd de secretaris-generaal van het ministerie van justitie Strauss (geen familie van de minister van defensie), die lid is C.D.U. Ook de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Nbord-Rijnland- Westfalen Weyers die eveneens tot de Debat over resoluties voor kernverbod in V.N. begonnen De politieke commissie van de Al gemene Vergadering van de Ver. Naties is gisteren begonnen met de behandeling van twee ontwerpresolu ties over een verbod van kernproeven. Een van de resoluties is ingediend door 30 landen, waarvan geen tot de atoommogendheden behoort. De andere is ingediend door Engeland en de Ver. Staten. De eerste eist een stopzetting •ran alle kernproeven, uiterlijk per 1 anuari 1963 en vraagt de atoommogend- ïeden een permanent verdrag over een verbod van kernproeven te sluiten. De Ver. Staten en Engeland verwer pen dit, omdat dit een ongecontroleerd moratorium zou betekenen tijdens de on derhandelingen. Deze landen willen een clausule voor inspectie ter plaatse voor ondergrondse proeven. De Sowjetunie acht deze inspectie onnodig en zegt dat beide partijen over voldoende appara tuur beschikken om ondergrondse kern proeven te constateren. In de resolutie van de twee westelij ke atoommachten wordt een verbod zon der controle voorgesteld voor proeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water, totdat overeenstemming kan worden be reikt over ondergrondse proeven. De Sowjetunie voert aan dat de reso lutie een westelijke manoeuvre Is om ondergrondse proeven te legaliseren. Katanga wil moord op 13 Italiaanse vliegers berechten De Katangese vice-president Paul Muhona verklaarde gisteren, dat ee ficier van het Kongolese leger die antwoordelijk wordt geacht voor de dood van dertien Italiaanse V.N.-vliej gende maand berecht zal word De^ dertien Italianen werden vorig jaar Kindoe de niet bekend. Muhona deelde mee dat Katangese autoriteiten de man zullen berechten, omdat de centrale regering in Leopold- stad, die de man wel heeft onder vraagd, geen stappen heeft genomen. Veel in aanbouw Sedert het einde van 1945 is de gemiddelde woonbezetting in ons land van 4,41 personen per wo ning gedaald tot 3,96 op het einde van 1961. Het aantal vertrekken per woning in Nederland is het hoogste ter wereld. Dit wordt opgemerkt in het dezer da gen verschenen jaarverslag over 1961 van de centrale directie van de volks huisvesting en de bouwnijverheid. Het statistisch woningtekort, dat in de ja- i 1945-1950 nog rond 250.000 bedroeg, inmiddels geslonken tot rond 73.000 het einde van het vorig jaar. De totale bouwproduktie is thans meer dan het tweevoud van die in de goede tijd an voor de tweede wereldoorlog. „Het krottenbestand blijkt groter dan jaren terug kon worden overzien", al dus het verslag, waarin voorts wordt geconstateerd dat de noodzaak tot sa nering van steden en dorpen zich steeds met meer klem aandient. Het bouwtem- po schaadt de kwaliteit van de gebou- die toch^ op^ toekomstwaarde moe systeem van verdeling ontstaan, dat soms moeilijk te hanteren valt en ze ker niet overal bevrediging schenkt. De onderscheidene doelstellingen, ver antwoordelijkheden en bouwomstandig- heden kunnen echter niet tot een sim pele of enkelvoudige verdeling leiden, zo wordt gezegd. „Wel schijnt zich af te tekenen, dat zowel de concentratie ten behoeve van verbeterde bouwmethoden als de bestem ming van woningen voor de verschillen de economische ontwikkelingen wijziging in de verdelingsmethode noodzakelijk maakt". liberale partij behoort werd niet van Der Spiegel-actie op de 'hoogte gesteld. Minister Stammberger heeft de wens te kennen gegeven uit de regering te tre den, hoewel hij zijn ontslag nog niet officieel heeft ingediend. In dat geval zullen de drie liberale ministers hem volgen, waardoor een regeringscrisis zou ontstaan. Bondskanselier Adenauer pro beert dat te verhinderen. Hij zal morgen, vrijdag, beslissen over de inwilliging van nieuws. Een deel van de redactiebureaus in Hamburg is door de recherche ont ruimd en kon weer in gebruik genomen worden door de redacteuren die de afge lopen dagen bij andere Hamiburgsa bladen onderdak hadden gevonden. Uitgever Augstein, hoofdredacteur Jakobi en de redacteur Ahlers bevinden zich nog steeds in voorarrest. Spiegel- redacteur Hans Schmelz van het Bonnse bureau van het weekblad heeft zich gisteravond na zijn terugkeer uit Hon garije ter beschikking van de justitie gesteld. Ook hij werd gearresteerd. Hij had uit Wenen getelefoneerd, dat hU op komst was en om directieven gevraagd. Volgens Spiegel-advocaat dr. Joseph Augstein een broer van de uitgever hadden de Hongaren hem aangeboden zijn verblijf in Hongarije „voor onbe paalde tijd" te verlengen. Volgens dr. de hand heeft gewezen. Adviseur Het vermoeden bestaat dat redacteur Schmelz heeft medegewerkt aan het geïncrimineerde artikel „Fallex-'62" over de NAVO-stafoefening van septem ber in het nummer van 10 oktober, dat de actie tegen Der Spiegel heeft uitge lokt. Schmelz geldt als militaire vakman an het weekblad. Hij is militair advi- eur van de sociaal-democratische party. By hem thuis zyn geheime stukken ge vonden die afkomstig waren uit de Bondsdagcommissie voor defensie-aan gelegenheden. De woordvoerder van de Europese economische gemeenschap (E.E.G.), Th. Hijzen, heeft in de bijeenkomst de organisatie der algemene over eenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T.) in Genève verklaard, dat de uitbreiding van het handelsverkeer tus- de E.E.G.-landen geleid heeft tot opleving van de wereldhandel. De handel en de produktie van de E.E.G. is dit jaar blijven stijgen ondanks een verdere vertraging van de algehele eco nomische groei. De heer Hijzen deelde mee dat de verwachting is dat de In dustriële produktie van ae gemeenschap dit jaar met 5,5 procent zal stijgen in vergelijking met 1961. De heer Hijzen zei echter dat er aan wijzingen zijn voor een verdere vertra ging van de groei van de gemeenschap als geheel, ondanks een voortgaande uitbreiding van de interne vraag. Hij deelde mee dat de groei van de handel tussen de aangesloten landen 15 pro- :ent in 1961 in de eerste acht maan- len van 1962 14 procent bedroeg. Ook e invoer uit landen buiten de gemeen- chap is blijven stijgen. In het eerste halfjaar van 1962 steeg e invoer uit dc Ver. Staten met 7 pro vergelijking met dezelfde perio- 1961. Ook de invoer uit de ont- pro- an de smakelijk gezond licht verteerbaar I De 66-jarige ongehuwde tuinder C. Hossen uit Sint Pancras, die de vorige week overleed, heeft zijn gehele vermogen aan de gemeente nagelaten. Na aftrek van successierech ten wordt deze nalaten schap op ruim een ton geschat. De tuinder heeft bepaald, dat de gemeente de gelden moet laten toe komen aan behoeftigen en in nood verkerende ingezetenen, ongeacht re ligie of gezindte. I Een buitengewoon mooie zomer met een beetje regen precies op het goede moment is de verklaring voor de Portugese record- oogst aan wijn. In de provincie Douro de streek van de port is de oogst 15 procent hoger dan het vorig jaar. Een officiële schatting voor het gehele land spreekt echter over een 55 pet. hogere opbrengst. De totale produktie is onge veer 120 miljoen liter port. I Iedereen die een motor boot heeft liggen in het meer van Coniston in En geland, denkt dat hij een Donald Campbell is, die in hetzelfde Coniston in 1958 zijn wereldrecord vestigde van ruim 400 kilometer per uur. Tot deze conclusie is ook de gemeenteraad van Conis ton gekomen en daarom wil men de maximum snelheid nu beperken tot 16 kilometer per uur. I Vrouwelijke bestuurders worden zelden bestraft voor het rijden onder in vloed van sterke drank. De gevangenisstatistieken tonen, dat er 1900 man nen in 1960 wegens rijden onder invloed van sterke drank in Noorwegen tot hechtenis werden veroor deeld tegen slechts vier vrouwen in dezelfde ïeriode. 1 Als gevolg van de lang durige droogte in Zuid- Slavië is een rantsoene ring ingesteld voor uien, aardappelen, bonen en rijst. Voorts zullen de arbeiders van collectieve landbouwbedrijven, normaal een deel van hun loon uitgekeerd krijgen in graan, voortaan in plaats daarvan brood kaarten krijgen, omdat zij het graan als veevoeder zouden hebben gebruikt. In Boedapest is onlangs de mummie van een aanstaande jonge meinse vrijwel in goede staat gevonden. De mie was gekleed in een blauw gewaad en droeg twee ivoren sieraden, metalen armband cn met goud versierde schoenen. De vulkaan Etna was gisteren wit: de eerste sneeuw van dit jaar was op de top gevallen. zonder overschatting va resultaten, reden tot dankbaarheid, ook reden tot vertrouwen in een gelei delijke vooruitgang op de weg naar e oplossing van vele vraagstukken. Er echter wellicht het meest reden vc~. beroep op de voortdurende inspanning allen, die werken voor de belan- van de volkshuisvesting en de ge hele bouwnijverheid". Onvoorziene factoren, aldus het jaar verslag, hebben de gunstige verwach ting omtrent de bouwproduktie in 1961 niet geheel in vervulling doen gaan. De slechte weersomstandigheden, een ver korte werkweek, een oplopende span ning in de bouwnijverheid en ten slot te de hier en daar voorkomende ma- teriaalschaarste, hebben het eindresul taat een honderd miljoen onder de hoogde raming van 2.900 miljoen doen blijven. Ook het aantal gereedgekomen wonin gen (82.687) bleef iets achter ten aan zien van het resultaat in 1960 (83.815). Op 31 december 1961 bleek echter een groot aantal woningen (108.799) in uit voering te zijn. Mede in verband met de behoefte an vervanging van de zeer slechte oude woningen is de verdeling en de bestem ming van de nieuw te bouwen wonin gen van het woningbouwprogramma blijvend in discussie. Het verlangen, zo wordt in het jaarverslag opgemerkt, spoedig mogelijk ongeveer 20.000 woningen per jaar te bestemmen voor de vervanging van slechte woningen stuit op de verlangens om gelijktijdig de ongewenste samenwoningen op to heffen, de bevolkingsgroei bij te hou den, de bijzondere ontwikkelingen te steunen en de jonggehuwden een kan*- te geven. Doordat met diverse factoren van verschillende aard rekening moet worden gehouden is een ingewikkeld I bromiumzoutcn. Dergelijke hoge con centraties maken het organische le- in de wateren van de Dode Zee 1042) De Dode Zee is een onder deel van de langste breuk die we In de aardkorst kennen en die zich van Klein-Azië door de Rode Zee, het vrijwel onmogelijk en velen zullen Victoria Meer en het Nyassa Meer zich bij hebben neergelegd dat tot de rivier de Zambesi in het zul- leen al de naam van deze zee delijke gedeelte van Afrika uitstrekt, genoegzame aanduiding is voor We zullen ons tot de Dode Zee be palen, die merkwaardigheden te over biedt. Mogen wij in ons land bij vertellen, dat de naam Dode Zee TOCH IS HET ZO! kele meters beneden de zeespiegel juiste indruk ligt, de oevers va slaan op dit gebied elk rekord, want zij bevinden zich bijna 400 m lager dan de zeespiegel. Bovendien is deze binnenzee 400 m diep, zodat haar bodem 800 m bene den het zeeniveau ligt. Vergelijken we daarmee Jeruzalem, op 800 m hoogte gelegen, dan is het hoogte verschil tussen deze stad en de bo- broom zijn in dit gebied formidabel, dem van de Dode Zee ruim VA km. De dichtheid van broom in het wa- Duidelijker kan de scherpe daling ter van de Dode Zee is bijv. 100 van de bodem in dit gebied niet ge- maal zo groot als die van de occ- demonstrcerd worden. aan. Het schijnt dat de voorraad De lage, tussen berggevaarten be- voortdurend door ondergrondse hete sloten, ligging van deze zee veroor- bronnen wordt aangevuld, bronnen zaakt hoge temperaturen, die de die in de bodem van het meer van verdamping van het water uiteraard Galilea uitkomen, dat op zijn beurt de broomzouten door de Jordaan in de werkelijkheid door het hoge soor- tclijke gewicht van 1,17 biyft dryven en moeite heeft met duiken blykt een kleine vis te kun nen leven, die bo vendien nog tot de levendbarende soor ten behoort. De rijkdommen aan zout, magne sium, asfalt (waarover later) sterk bevorderen. Weliswaar de Jordaan cn andere rivieren da gelijks gemiddeld zoveel water aan, dat de Dode Zee daardoor 1,5 mm zou moeten stijgen, maar de ver damping maakt deze aanwinst de Dode Zee loost. Naar schatting bedraagt de hele broomvoorraad in de Dode Zee 850 miljoen ton, ruim voldoende dus om onze overspannen zenuwachtige wereld zó lang van ongedaan: de geringe hoeveelheden broomdrankjes te voorzien tot minerale zouten die deze rivieren aanvoeren, blijven echter in de Dode Zee achter, zodat do concentratie van deze zouten voortdurend stijgt. Het water is zeer helder, en bevat ongeveer 6 pet. keukenzout cn 18 pet. andere zouten, zoals magne siumchloride, calclumchlorlde en wat kalmer zijn geworden. Laten we nu ook Iets mogen vertel len over de merkwaardige methode om het zeldzame vanadium te win-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5