1 E.N. veiligheidsformule voor jonge mensen. EERSTE NEDERLANDSCHE weekaanbiedingen EO VIER MAAL VEILIG 0.89 Gevarieerde zangavond in Valkenburgse kerk NCBO dankbaar Bij huwelijk beslist vrouw over eigen nationaliteit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 In de Hervormde kerk te Valkenburg hield gisteren het Christelijk jeugdkoor „De Lofstem" een gevarieerde zangavond onder leiding van de heer M. Kroon. Niet alleen het oor maar ook het oog werd gestreeld, daar het podium was versierd met fraaie witte chrysanten. Na de samenzang van gezang 149 1 sprak ds. Lekkerkerker het openingswoord waarin hij zich dankbaar toonde voor de grote opkomst. Het kinderkoor zong het prachtige lied „Ik wandel in het licht met Jezus", dat door zijn eenvoud en opgewektheid vooral de jongeren aanspreekt. Bertle de Heus zong. met refrein van het koor, uit de bundel van Joh. de Heer „Mees ter. hoe kunt Gij zo slapen" en ook Henk Imthom toonde zich niet verlegen door alleen te zingen „Over 't land van zijn verleden" uit „Terugblik" van D» Geneetet. Het kwartet Spaargaren uit Lisse zong „Het is meer dan een droom", „Prijst de Heer met blijde galmen" en „Als de poort open staat". Herany de Ruiter uit Abbenes bracht „Jezus gaat heden a bij" en samen met zijn broer Wim „Ginds ln een steeg, vol ellende Bewondering oogstte ook de 16-Jarlge Olck van RUn uit Katwijk, die twee orgelsoll speelde: Praeludlum en Fuga In 2 moll van J. S. Bach en een aria In G-majeur van G. F. Handel. Bijson der aardig was de cantate „Met vacan- tie naar bulten", gezongen door het kin derkoor en met piston-begeleiding van J. Doldersum. Wim de Ruyter bracht nog „De vreem deling van Galilea" en de gebroeders Spaargaren zongen „In de Heilige Stad". „Heiland. Gij bracht eens verlossing". „Boven de sterren" en „Een zwaluw vloog voorbij". Het laatste optreden was van Dick van RUn met een fantasie over „Ben vaste burcht", waarvan aan het einde het koraal door allen staande werd meegezongen. Tussen optreden van koor en solisten was er regelmatig sa menzang. zodat allen deze avond actief beleefden. HILLEGOM Spreekbeurt Vanavond om acht uur hoopt de heer Z. van Wieringen voor de Volle-Evan gelie Zending in gebouw Haven 50 een spreekbeurt te vervullen. Burgerlijke stand Ondertrouwd: D J Hunnekink en C M Heeres: W E Wildoër en M Th C de Vreede; F A de Vries en E van der Meer. Getrouwd: J Sepp en A A Vink: P A Buis en G de Wagt: Q W van Trlgt en W A VermeU- Overleden: S W Warmerdam, man. 67 Jr. Jaarv LISSE erg. ,Wilhelmina' Als beschermheer sprak burgemeester M. A. van der Have dankwoorden allen die aan de avond hadden meege werkt Een bijzonder woord van dank richtte hij tot dirigent M. Kroon er zijn vrouw, die zoveel voor het Jeugd koor doen. Wat door De Lofstem is be reikt is het werk van de heer Kroon die zijn taak op uitnemende wyze ver richt Aan de solisten werden bloemen bandigd en de burgemeester herinnerde aan het 10-jarig bestaan in april 1963. waarvoor aan de uitgang reeds collecte werd gehouden. Na het zingen van de avondzang sloot ds. A. Langeler deze geslaagde avond met dankgebed. Minister Visser zegt: Van der Putten blijft nog even thuis Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft gisteren in ant woord op vragen meegedeeld, dat de mi nister de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, waarbij de nietig verklaring van het ontslagbesluit inzake de heer Van der Putten door het ambte narengerecht in Arnhem werd bevestigd, nog moet bestuderen. De minister was nog niet ln het bezit van de uitspraak. De minister zal de heer Van der Put ten laten weten, dat hij zijn dienst nog niet onmiddellijk zal behoeven te her vatten, De heer Van der Putten kan daar. over nader bericht/van de bewindsman afwachten. Dit laatste moet zo worden begrepen, dat, nu de Centrale Raad de heer Van der Putten in het gelijk gesteld heeft, de 9ituatie is ontstaan dat de heer Van der Putten als het ware geheel niet uit de dienst ontslagen geweest is. Bij wijze van spreken zou de heer Van der Putten zich dus vanmiddag weer bij zijn com mandant moeten hebben melden. Dit is dus niet het geval, nu hem bericht zal worden dat hij tot nader bericht de dienst niet zal behoeven te hervatten. Zaak-Van der Putten Gisteravond heeft de buurtvereniging „Wilhelmina" de jaarvergadering gehou den in ,De Taveerne" De stemming was uitstekend, mede doordat de secretaris de aanwezigen op enkele consumpties ont haalde. Na een welkomstwoord door voorzitter H. Schrama, las de heer Th. Hoogkamer het jaarverslag voor Dit bracht de verscheidene activiteiten van het afgelopen jaar nog eens in herinne ring. Het jaarverslag sprak ook waar derend over de toneelgroep van de ver eniging. De heer J. Zandvliet liet horen hoe de financiën er voor staan. Hoewel het afge lopen jaar een verliespost van ƒ83,56 te zien gaf, kon hy meedelen dat nog een voordelig saldo van ƒ1.000.op de bank staat. Hem werd dank gebracht voor zijn uitstekende zorgen. Het bestuur bracht het voorstel ter tafel voortaan in plaats van één. twee feestdagen te houden. Hiervoor is een oliebollenactie ontworpen. Eén van de dames opperde het idee een gekostu meerde voetbalwedstrijd te houden tus sen dames en heren, toegankelijk tegen een kleine entreeprijs. De heer Van Berkel stelde voor in het gevolg niet alleen kinderfeesten te houden in De Engel, maar ook in het dorp zelf op ge schikte straatgedeelten van het Wilhel- minakwartier. By de bestuursverkiezing werden de heren H. Schrama, J. Schrama en J. Zandvliet herkozen. Na een gezellige verloting van planten, ging men voldaan huiswaarts. mORDWlJK Burgerlijke stand Geboren: te Leiden: Martina D. dr v J F de Ridder en M G P Zwetsloot. Of- femweg 77: Edward A, zn v A E Admi raal en M A A Jakobs, Albert Verwey- atraat 11: Maria J. dr v J F Hoogkamer en L E M de Haas, Van Galenstraat 20; Ingrid O M. dr v C J J Zuidhoek en G H van den Berg. Rozenburg 9: Ar- noldus MP Th, zn v L P B van Dam en J A Broeders. Huis ter Duinstraat 21: Robertus J J. zn v J S de Haas en H W Ruigrok. Boerenburgerweg 58. Ondertrouwd: Leendert M van Roon, 5 febr '40 en Geertruida H B Kruijer. 31 Jan *41; Dirk Houwaart. 9 apr '30 en Katharina E Winnerl. 11 febr '44. Getrouwd: D Houwer, Katwijk en F J van Duin: P J de Groot. Voorhout en E van der Wiel: M C van Oosten en J M Steijn: R van Duijn en E Barn- hoorn; P F Rletmeijer en J M Mulder. Overleden: Maria A H Sttlckens. wed v Cats, 18 dec '83. Langevclderlaan 1; Jacobus Looijesteijn, 28 jan '81. Jan Kroonsweg 2. De voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, verklaarde gistermiddag bij zonder dankbaar te zijn voor de uitspraak in de zaak Van der Putten. Voor de NCBO, die de heer Van der Putten steeds heeft verdedigd en juri disch bijgestaan, is deze uitspraak een bewijs, dat het recht heeft gezegevierd en dat dit blijkbaar in Nederland nog mogelijk is. Zolang de zaak hangende was, heeft de NCBO op herhaald verzoek steeds ge weigerd z'n mening te geven. Nu het ontslag nietig is verklaard stelt de NCBO er prijs op te verklaren het van harte eens met deze uitspraak te zijn. De heer Ten Heuvelhof verklaarde voorts van mening te zijn dat minister Visser zich nu ook een goed en sportief verliezer zal moeten tonen. Scania Vabis begint in 1964 te Zwolle In Zwolle wordt begin volgend Jaar begonnen met de bouw van de Scania Vabis bedrijfsautofabriek voor de gehele Euromarkt die voorlopig aan tweehon derd arbeiders werk zal geven. Het wordt een assemblagebedrijf: onderdelen wor den uit Zweden aangevoerd en hier tot wagens samengevoegd. Midden 1964 zal fabriek in bedrijf komen Men hoopt dan een jaarproduktie van ongeveer 1200 vrachtauto's en buschassi» te kunnen bereiken. De fabriek in Zwol le wordt de tweede buitenlandse vesti ging van Scania Vabis, waarvan het hoofdbedrijf in Södertalje gevestigd is en de eerste buitenlandse vestiging in Bra zilië. Koelhuis in Hollandia zoog warme lucht Een onderzoek, dat een dinsdag uit Manokwari in Hollandia aangekomen koeltechnicus in het koelhuis heeft inge steld. heeft aangetoond, dat de laatste weken dagelijks een hoeveelheid warme lucht de koelkamers is ingezogen, het geen in korte tijd verholpen kan wo Vele andere defecten zullen naa het onderzoek blijkt moeilijk te herstel len zijn maar zodra de toevoer warme in plaats van koude lucht is stopt, hoopt men een zodanige lage tem peratuur te kunnen verkrijgen, dat be paalde goederen althans weer in ee deelte van de vrieskamers kunnen den bewaard. De afgelopen dagen heeft men onge veer 4000 kilo vlees en vis moeten weg gooien, wegens volledig bederf. De importeurs in Hollandia die de goederen in het koelhuis hadden opge slagen, overwegen thans bij het V.N.- bewind een vordering in te dienen voor de geleden schade, die voorzover het par ticuliere bedrijven betreft rondom de f 15.000 ligt. Weekstaat Ned. Bank Ultimo begonnen De weekstaat van de Nederlandsche Bank van 29 oktober draagt het stempel van de kwartaalbetaling van f 380 miljoen door het Rijk aan de gemeenten ultimo-opvragingen. Hiertegenover ston den weinig belastinginkomsten, zodat het saldo der schatkist met f422 min daalde tot f 443 min en de bankbiljettenomloop met f 190 min steeg tot f 5429 min. Goud en deviezen bleven f6220 min, terwijl convertibele deviezen verminderden va ft f 719 min tot f 693 min en goud f 5698 min bleef. De banken verminderden de dure voorschotten met f 77 min tot f 10 min, hun tegoed steeg f 154 min tot f 506 min of ruim boven het verplicht gemiddelde, hoewel zy midden in de ultimo-opvragin gen zitten. Daggeld bleef IV2 en d< geldmarkt bleef in evenwicht. Geldkrin- gen verwachten de eerste dagen 'n ruime markt mede door terugvloeiing van bank biljetten. De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 29 (22) oktober: Activa: Goud 5698 (5698), vorderingen in goud 693 (719), guldensvorderingen op buitenland 7 (7), papier door bank ge kocht 265 (257), voorschotten 10 (86), Ned munten 18 (19). passiva: Bankbiljetten 5429 (5328). schatkist 443 (865), banken i Ned. 506 (352). banken in buitenland 110 (126), andere niet-ingezetenen 6 (5), saldi buitenlands geld 16 (16). De alleenwonende 80-jarige weduwe W. P. van Dijk is gistermiddag dood in haar woning aan de Rijnstraat te Am sterdam aangetroffen. Overburen die haar de gehele dag nog niet hadden ge zien, waarschuwden de politie en deze op haar beurt de brandweer. Een brand wacht klom de op de eerste verdieping gelegen woonkamer binnen en consta teerde dat de vrouw door kolendamp vergiftiging om het leven was gekomen. Wijziging wet op Nederlanderschap De nlet-Nederlandse vrouw, wier man by het sluiten van het huweiyk Neder lander was. wordt Nederlandse wanneer «U haar wil daartoe te kennen geeft. De Nederlandse vtouw die gehuwd is met een nlet-Nederlander en deselfde nationaliteit heeft als haar man, ver liest het Nederlanderschap door haar wil daartoe te kennen te geven. Dit staat ln het by de Tweede Kamer Ingediende ontwerp van rijkswet tot wij ziging van de wet op het Nederlander- schap en het ingezetenschap in verband met huweiyk. Dit ontwerp van rykswet geeft voor huwende en gehuwde vrou wen een geheel nieuwe regeling van het Nederlanderschap. Volgens het geldende recht volgt de vrouw door de bepaling van haar nationaliteit haar man. Is bU het huwelijk slechts een der partyen Nederlander, dan wordt. Indien de man Nederlander is, de vrouw ook Neder landse. Indien slechts de vrouw Neder landse is. verliest zU bU een aantal ge vallen het Nederlanderschap. In de toelichting op het wetsontwerp wordt onder meer opgemerkt, dat in het gëkozen stelsel aan huwende en gehuw- geen nationaliteit oplegt buiten haar verklaarde wil en dat haar in beginsel zelf laat beslissen over var- kryging, behoud of verlies van nationa liteit De bepalingen die voor meerder jarigen. hetzy mannen, hetzy ongehuw de vrouwen, gelden met betrekking tot de nationaliteit moeten ook op de gehuwde vrouw van toepassing zyn. Voor het toekomstige Nederlandse recht ten aanzien van de nationaliteit van de huwende en gehuwde vrouw behoort te worden uitgegaan van het in de prak tijk bUjkende. groeiende en ook welt** grepen verlangen van vele vrouwen, om in geval van huweiyk, zelf over be houd. wijziging of verlies van nationali teit te kunnen beslissen, aldus de me morie van toelichting. Het wetsontwerp is ondertekend door de ministers van Justitie, buitenlandse zaken en binnen landse zaken In de memorie van toelichting op het wetsontwerp, dat ook is toegezonden aan de staten van Suriname en aan de staten van de Nederlandse Antillen, wordt voorts o.m. verwezen naar het onder auspiciën van de Verenigde Na ties tot stand gekomen verdrag inzake de nationaliteit van de gehuwde vrouw. Hij is niet bang voor de verre toekomst: hij vertrouwt op zijn werkkracht en op de maatschappij, waarin hij leeft. Hij ziet de risico's van deze tijd... de gevaren van een jachtig leven. Tegen die risico's wil hij zijn gezin be schermen: niet uit angst, maar omdat hij zijn verantwoor delijkheid beseft. Daarom stelt hij zijn gezin veilig: Vier Maal Veilig! VIER MAAL VEILIG heet de polis, die speciaal werd ontworpen voor mensen van nü. Voorlopig nog bescheiden sparen, maar een royale dekking voor de risico's van nu en straks. Tegen een premie, die is aangepast aan de vele lasten, die de mens van deze tijd heeft. VIER MAAL VEILIG kost U normaal f 22,32 per maand, als U nu 30 jaar bent, Uw vrouw 28 is en de verzekering eindigt als U 60 jaar bent. Betaalt U per jaar» dan wordt de premie nog lager. En natuurlijk kunt U onderstaande bedragen aanpassen aan Uw persoonlijke behoefte aan financiële zekerheid. Wanneer U vóór de einddatum van de verzekering overlijdt: f 10.000.- ineens voor Uw vrouw en kinderen, doch f 20.000.- ineens, als U door een ongeval overlijdt. Bovendien: f 1.000.- per jaar voor Uw vrouw en kinderen tot de einddatum van de polis, f 10.000.- extra voor Uw kinderen, als U na Uw vrouw overlijdt; Vraag Uw assurantieman om inlichtingen of schrijf aan de Eerste Nederlandsche, Postbus 5, 's-Gravenhage om toezending van onze.VIER MAAL VEILIG folder. 2 Wanneer Uw vrouw na U overlijdt vóór de einddatum J van de verzekering: f 10.000.-voorUw kinderen, g J Wanneer U algeheel inva lide wordt: f 1.000.- per jaar invalidi- teitsuitkering tot de eindda tum van de polis. Geen verdere premiebe taling, terwijl de verzekering toch volledig van kracht blijft. I Wanneer U op de eind datum van de polis in leven bent: f 2.000.- ineens, welke uit kering op elk gewenst tijd stip verhoogd kan worden. Voor verhoging tot maxi maal f 10.000.- wordt 'n speciale gereduceerde pre mie berekend. VEILIG E.N. S Een meesterlijk boek over de Bergrede HBT LEVEN KAN OPNIEUW BEGINNEN door prof. dr. Helmut Thielicke Vertaald door ds. D. J. Couvée Verkrijgbaar ln de boekhandel gebonden f8.90 N.V. GIBfL ZOMER KBUNING» UITGEVERSMAATSCHAPPIJ WAGBNINGBN Psychiatrisch Ziekenhuis „HULP EN HEIL" en „SCHAKENBOSCH" te Leidschendam Bovengenoemd ziekenhuis roept sollicitanten op voor: 1. ASSISTENTE VOOR DE KEUKEN EN HET HOOFDGEBOUW 2. MANNELIJKE KRACHT voor het schoon houden van het kerkgebouw (extern). Sollicitaties kunen gericht worden aan de geneesheer- directeur van bovengenoemd ziekenhuis. Veurse Achter weg 133, Leidschendam. By het CENTRAAL LABORATORIUM van het ACADEMISCH ZIEKENHUIS te LEIDEN bestaat gelegenheid tot plaatsing van een ADMINISTRATIEF ASSISTENTE Verlangd wordt diploma M.U.L.O.- en typen. vakantietoeslag. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd van d« afdeling Personeelszaken van het Acade- mieet) Ziekenhuis. geldig van vrijdag tot vrijdag V D Ontbijtkoek 2 stuk» voor 0,75 Witte bonen in tomatensaus, inhoud 425 gram per blik. 2 blikken voor 0,79 Zaans* cacao inhoud per pak 500 grem 1,19 PER SNELLIFT NAAR DE 4® ETAGE fEvENSM|EDDElEN Profiteer van onze dagaanbiedingen Krakelingen of Arnhemse Marion bonbons' lux gesorteerd. 200 VROOM DREESMANN LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4