MIDZA In de Reformatie is God met Rome bezig bij Europese sterrenwacht van grote betekenis Oud-leerlingen Leidse kweekschool een BENDER NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur. Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solist: Theo Olof, viooL Remonstrantse kerk, 2-5 uur: kinder middag: 7-9.30 uur nm.: Bouwbeurs met attracties. Korpszaal Leger des Heils, 7.30 uur: Verwelkoming nieuwe officieren. Schouwburg, 8 uur: Lustrum Leids Stu denten Toneel, „Les Mouches" van Sartre. Oegstgee'st, Bovenzaal Geref. kerk. 8 uur: Forum-avond A.R.-kiesvereniging over houding partij inzake Nieuw-Gui- nea-conflict. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Diligentia. 8 uur: Eugenia Zareska, ■opraan, Felix de Nobel, piano. Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Remonstrantse kerk, 8 uur: Uitver koop bouwbeurs, met voordrachten. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: CHU over gemeentebegroting. Kruispunt Churchill-laan, 3 uur: Ope ning bejaardencentrum „Rijn en Vliet" Leidse Volkshuis, 8 uur: Jaarfeest- viering. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Huldigings avond N.Z.H. Doopsgezinde kerk, Pieterskerkstraat 1, 8 uur: prof. dr. J. de Graaf over: „Het christelijk geloof en de oorlog der ideo logieën". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileum-Re vue „Veldtocht der Liefde", Leger des Heils. Don Boscoschool, Boerhaavelaan 44, 10 uur: Diploma-uitreiking vakopleiding bouw- en nevenbedrijven. Den Burcht, 8 uur: Toneelver. „D.O.B." met „De dochter van de bronnenmaker", door Marcel PagnoL Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met „Het gedwongen huwelijk" en „Improvisatie": 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum; so list: Wolfgang Schneiderhan, viool. Kurzaal, 8.15 uur: Fats Domino en zijl orkest. Diligentia, 8 uur: Albert Vogel ovee Couperus. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Herdingh en Blanken, Hooge- woerd 171, teL 20502, die eveneens de dienst waarneemt van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp. Films Casino (2.30, 7 en 9.13 uur): Vlubber, de vliegende schoolmeester (alle leef tijden); donderdag: Roman Holiday (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Een fijn stel dochters (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry als loopjongen (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Greep naar de macht (14 jaar); donderdag: De vrouw die tweemaal leefde (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Shadows (18 Jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ser geants 3 (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): G.I. Blues (alle leeftijden); donderdag: La loi (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Lulu (18 jr). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De on- echuldigen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Maciste contra Maciste (14 jaar); donderdag: Verandering van spijs doet liefhebben (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Walz of the toreadors (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Echt scheiding op zijn Italiaans (18 jaar).' Tentoonstellingen Boerhaavezalen, expositie werken van Kees Buurman, Kees de Jager, Joop van Kralingen, Ria van Oerle, C. van Roem- Herdenking in Pieterskerk Herontdekking en -waardering van de Bijbel DS. Van Achterberg merkte gisteravond in zijn preek tijdens de herdenking van de Reformatie in de Pieterskerk op, dat er thans in rooms-katholieke krin gen wel degelijk wordt nagedacht over de bedenkingen van de Hervorming tegen de Roomse Kerk en leer, dat er in die Kerk op verschillende punten een herwaarde ring valt waar te nemen, waardoor de verstarring wordt doorbroken, dat zich daar ook een andere waarderini» van een man als Luther doet gelden en dat het voor Rome wel een beetje moeilijk is geworden uitsluitend in zichzelf de Kerk van Jezus Christus te zien. Er is ook reden om te huiveren en de neiging bestaat alle hoop op enige verandering ten goede te laten varen, maar het zou in strijd zijn met de liefde van Jezus Christus zelf als de Reformatie niet zou blijven hopen en niets meer van Gods Geest zou verwachten. De tekst voor de preek was Romeinen 9 vers 16: „Het hangt dus niet daarvan af of iemand wil, dan wel of iemand loopt, maar van God, Die Zich ontfermt". Ds. Van Achterberg vergeleek ee: enige concilies met elkaar. Dat v Trente een reactie op de Reformatie heeft de Kerk weliswaar uit haar diepste verval opgeheven, maar aan wat de re formatoren uit Gods Woord naar voren hadden gebracht, ging het geheel voorbij Nadien is er drie eeuwen lang geen concilie geweest. Van gesprek of toe nadering was geen sprake. Op het concilie van 1870 werd het dogma van de onfeilbaarheid van de Paus afgekondigd. De weg tot herziëning vroeger gedane uitspraken was daarmee geblokkeerd. Er was nog één weg tot ve zoening: volledige onderwerping aan Kerk van Rome. Christusontferming genoeg? De grote vraag van Luther gold niet eens de Kerk zelf of de Paus. maar hoe krijg üc een genadig God? Wie is God? Hoe is God? In ieder geval anders dan de Roomse Kerk leerde en het goed gelovige volk dacht. God openbaart Zich in de Bijbel. Het is de mens onmogelijk, te bewer ken, dat God Zich over hem ontfermt Het hangt niet van ons willen af, i van God, Die Zich openbaart, als de God der ontferming, de God, Die ge nade verkiest boven oordeel. Een ogen blik is er in Zijn toorn, een leven is er in Zijn ontferming. Die lijn loopt door de gehele Bijbel heen. Dat is de diep ste betekenis van het sola gratia. Rome vraagt, waar dén de menselijke verantwoordelijkheid blijft. Vandaar dat de genade en de ontferming in het geheel van deze theologie niet meer zijn de toe wending van God tot ons maar iets dat ons wordt ingestort, iets dat een stukje van onszelf wordt. Vandaar dat de ge rechtigheid een rechtvaardigheid var onszelf wordt, in de plaats van het ge loof dat ze ons onverdiend wordt ge schonken. (Advertentie) Al die zegels tegen woordig. U zou de tel kwijt raken. Daar om hou vast aan de Want denk er om Alleen de allerbeste zaken zijn bij de MIDZA aangesloten. burg, Lucia Steinbach, Will Twee- huysen en Jan v. d. Veer (tot en mei 3 november.) Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 nm. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens- en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Reünie aan de Vliet Ï"TET GEZAMENLIJK opzeggen van de „bede aan elke onderwijzeres" van \V. JLJ. Haanstra was één van de spontane uitingen van een gemeenschappelijk herken nen en herinneren tijdens de reünie van oud-leerlingen van de Leidse kweek school, die gisteren in het gebouw aan de Vliet werd gehouden. Ook de dankwoor den van een oud-leerlinge, die de aanwezigen aanspoorde een bijdrage te leveren voor de collecte waarvan de opbrengst aan een geschenk voor de school zal wor den besteed, stond niet op het programma. gevoel van tijdloosheid op, Het gebouw was door de (gisteren ook aanwezige) leerlingen op bijzondere wijze versierd: ramen waren met kleu rige papiertjes in grappige figuren be plakt, er hingen, stonden en lagen teke ningen, knipsels en mobielen, kleine „tentoonstellingen" van in de laatste jaren gemaakte voorwerpen waren in gericht en verscheidene lokalen dien den als koffiekamers, waarin de ruim driehonderd aanwezigen (de oudste reüniste was in 1909 op school) heel wat met elkaar hadden te bespreken. De vorige reünie was zeven jaar geleden gehouden. Mevrouw R. van de Plassche-Visser, voorzitster van de reüniecommissie, opende de reünie, waarna mejuffrouw H. M. ter Beek, directrice, welkomst woorden cprak. „Een reünie wekt een het besef van het voortgaan van de tijd. Ondanks veranderingen in de loop der jaren blijft de kern van ons werk de zelfde: we moeten ons werk met ons hart doen", aldus mejuffrouw Ter Beek. Mejuffrouw H. J. Glasz, oud-direc trice, hield een praatje, de reünie commissie voor 1967 (dan bestaat de school honderd jaar) werd gekozen en men zong uit volle borst het oude kweekschoollied. Na de koffiemaaltijd, het bezichtigen van het werk van de leerlingen van de kweekschool en de kleuterschool, koor zang en enkele programmapunten ver zorgd door leerlingen en oud-leerlingen, werd het „officiële" deel van de reünis tendag besloten. Men bleef echter nog lange tijd gezellig napraten. Ds. VAN ACHTERBERG blijven hopen De verdienstelijkheid van de mens doortrekt op deze wijze de gehele theolo gie. En dat gaat zover dat men zich af vraagt of het de mens is of God, die het heil van de mens bewerkt. Bewerkt de bereidheid van Maria het heil of het offer van Jezus Christus? De fundamen tele vraag is of Christus' ontferming ge noeg is om te leven en_te sterven of dal er nog een belangrijke menselijke bij drage nodig is. Oude dogmata in de hand Ds. Van Achterberg meende, dat er belangrijke verschillen zijn tussen 1870 en 1962. In 1870 ging het uitsluitend om de consolidering van wat de Kerk bezat. Over de bedenkingen van de Reformatie wilde men niet piekeren. Dat is nu zeker wel het gevaL Er wordt in rooms-katholieke krin gen veel gedacht, gestudeerd en herge- waardeerd. In bepaalde stromingen worden oude dogmata in de hand ge nomen en van alle zijden bekeken. Dat heft de verstarring op. Een andere waardering van Luther doet zich gel den; men vraagt zich af waaruit zijn verzet is voortgekomen. Rome komt in het geheel van de Christenheid wai geïsoleerd te staan. Het wordt lang zamerhand een beetje moeilijk alleen zichzelf tot Kerk van Christus te klaren. Liefde Ook in de Reformatie voltrokken zich veranderingen. In 1870 vierde het moder nisme hoogtij. Nu gaat de Kerk der Re formatie steeds duidelijker de weg var het belijden van de Kerk der eeuwen. De predikant onderstreepte het belana van liefdevolle aandacht voor de grott vergadering in Rome. Dat betekent niet dat de Reformatie vol verwachting is Wie de geloofsbelijdenis leest die de con cilievaders hebben ondertekend, kan hui- veren en zou alle hoop op enige verande ring ten goede kunnen laten varen. Maai dat zou in strijd zijn met de liefde var Christus. Gods Geest is machtig dingen te doen die boven ons denken en ver wachten uitgaan. Er is zo'n grote her ontdekking en herwaardering van di Bijbel bij Rome, dat wij deze vergadering niet naar beneden mogen bidden, aldus ds. Van Achterberg. In het verband van zijn tekst meende ds. Van Achterberg te mogen zeggen, dat God in de Reformatie met Rome bezig Wij allen zien nog in raadselen. Niet ór hoedanigheden en inzichten geven de doorslag. Het hangt alleen af van God, Die Zich ontfermt. Gezang 173 vers 1 was het verklankte antwoord op de preek: Alle roem is u: gesloten, 'k roem in vrije gunst alleen! Aan het eind van de dienst werden twee coupletten van het bekende Luther- gezang gezongen. Dinsdagmiddag ontving mej- A. N. N. van Oudenhoven, vierdejaars studente aan de medische faculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden, uit handen van de Amerikaanse ambassadeur in ons land mr. J. S. Kice, een beurs van 500 dollar. De beurs viel mej. van Oudenhoven ten deel wegens uitzonderlijke studieprestaties". Ze werd geschon ken door de „Esculapius Club Chi cago", een instelling die gericht is op de bevordering van de medische wetenschap. Mej. van Oudenhoven hoopt na voltooiing van haar studie een reis te ondernemen naar de Verenigde Staten. Op de foto over handigt ambassadeur John. S. Rice (l.) de cheque aan mej. van Ouden hoven. Bij deze overhandiging was ook aanw4zig de studenten-decaan van de Leidse Universiteit, de heer A. Visser. Ds. Jongerden bedankt Ds. Jongerden te Bruchem en Kerk wijk heeft het beroep van de Leidse Her vormde Gemeente in de vacature van M. Ottevanger niet aangenomen. Hij de derde predikant, die in deze vacature voor een beroep bedankte. Prof. Oort te Leiden in vraaggesprek: Plaats van vestiging staat IS thans nog niet vast TN EEN gesprek met prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de Leidse universiteit en directeur van de Sterrenwacht te Leiden, vernamen wij, dat de op handen zijnde oprichting van een Europese ster renwacht op het zuidelijk halfrond voor de astronomische wetenschap van zeer groot belang is. Bedoelde sterrenwacht, zo vervolgde de hoogleraar, zal ons in staat stellen een compleet overzicht te krijgen van de structuur van het melkwegstelsel, hetgeen met de op het noordelijk halfrond ge vestigde sterrenwachten niet mogelijk is, onder andere doordat het cen trum van het melkwegstelsel op het zuidelijk halfrond ligt. Daarnaast zal men van deze sterren wacht uit in de gelegenheid zijn de zo genaamde Magellaanse wolken nauw keurig te observeren, wat ook van het noordelijk halfrond af niet mogelijk is. Deze Magellaanse wolken zijn twee af zonderlijke sterrenstelsels, die zich bui ten het melkwegstelsel bevinden, maar er in zeker opzicht gelijk twee sa tellieten bij behoren, gelijk de maan bij de aarde. Afstandschaal Het waarnemen van de Magellaanse wolken is onder andere van groot be lang voor het vastleggen van de af standschaal in het heelal, voor het be studeren van de evolutie van het ster renstelsel en het gedrag van de helder ste „reuzen-sterren". Dit laatste kan veel beter geschieden aan de hand van sterren in de Magellaanse wolken dan m die uit de andromedanevel, waar in het licht honderd maal zwakker is Dat de bouw van zo'n Europese sterrenwacht hiervoor absoluut noodzakelijk is, wordt duidelijk als bedenkt, dat het zuidelijk half rond zowel op het gebied van de kleine als van de grote instrumenten zeer slecht is uitgerust. Bedraagt de middellijn van de grootste kijker van de Mount Palomar vijf meter, die de grootste telescoop op het zuidelijk halfrond is nog geen één meter tachtig. Nu is het niet de be doeling de grote telescoop van de Mount Palomar in de te bouwen sterrenwacht te dupliceren, maar men hoopt er met een bijzondere kijker waarvan de spiegel een opening van drie-en-een-halve me ter heeft een bijna evenwaardig resultaat te bereiken. Aan het werken met een grote tele scoop is namelijk het bezwaar verbon den. dat het afgebeelde veld altijd bij zonder klein is en daarom wordt, mede op advies van dr. Bowen, directeur van de Mount Wilson en de Mount Palomar observatories, gestreefd naar de con structie van een nieuw type instrument met een van de traditionele afwijkende optiek. Hoewel de berekeningen hier voor nog met zijn afgesloten, zijn de perspectieven veelbelovend. Schmidt-telescoop Voorts zal de Europese sterrenwacht op het zuidelijk halfrond worden uit gerust met een „Schmidt-telescoop", die middellijn van circa anderhalve me ter krijgt en de tegenhanger van hoofdinstrument vormt. Met de „Schmidt- telescoop" kan men grote stukken de hemel, van ongeveer tweemaal de diameter van de maan, zeer scherp v, Ten slotte krijgt het observatorium nog enige kleinere kijkers, met spiegelopening van een en anderhalve meter. Een hiervan is in de maak en de tweede wordt binnenkort besteld. Voor het ontwerpen der instrumenten is een commissie ingesteld, waarin ook niet-Europese astronomen zitting hebben. Op een desbetreffende vraag, ver klaarde prof. Oort, dat de plaats van vestiging van de Europese ster renwacht op het zuidelijk halfrond nog niet vaststaat. Wel heeft men speciaal in Zuld-Afrika uitvoerige experimenten gedaan en het is ge bleken, dat het klimaat voor astro nomische waarnemingen daar zee gunstig is. Men heeft er bij Beau- fort-West zelfs al twee kijkers op gesteld, waarmee observaties wor den gedaan, maar deze kunnen ge makkelijk naar elders worden over gebracht. Wat Australië betreft, is het met ze ker of daar op goed toegankelijke plaat sen klimatologische omstandigheden heersen, geschikt voor het verrichten van sterrenkundige waarnemingen. Be kend is, dat het observatorium bij Can berra in dit opzicht met moeilijkheden te kampen heeft. De klimatologische omstandigheden in de bestaande ster renwachten in Zuid-Amerika moeten zeer ongunstig worden genoemd. Wellicht zijn de condities in het bin nenland van Argentinië en in het noor den van Chili beter. In Chili zijn thans Amerikaanse astronomen bezig turbu lentie-waarnemingen te doen. Hoewel het bewuste gebied zeer ontoegankelijk is en ver van Santiago afligt, zal men er binnenkort enige waarnemers van de Europese zuidelijke sterrenwacht naar toe zenden om tezamen met de Ameri- Concert Alma-Materkoor Maandag 5 november geeft het Alma- Materkoor zijn jaarlijks concert in de Stadsgehoorzaal. Belangrijke werken staan op het pro gramma, zoals Laudate Pueri van Per- golesi, Psalm 89 van Handel en van Purcell Ode aan St. Cecilia. Zes solis ten zullen met het koor meewerken, ter wijl de begeleiding in handen is van het Residentie-Kamerorkest. Dit alles onder leiding van Jan Smit uit Utrecht. Hopelijk is de belangstelling voor dit concert even groot als verleden jaar voor het jubileumconcert. kanen waarnemingen te doen en de ver kregen gegevens te vergelijken met die uit Zuid-Afrika. De bouw van het observatorium zal enige jaren in beslag nemen. Tot directeur van dit bouwproject is be noemd prof. dr. O. Heckmann, tot voor kort directeur van het observa torium in Hamburg, een van de be langrijkste sterrenwachten in Duits land. Prof. Heckmann geniet niet alleen een grote naam als astro noom, maar is tevens een interna tionaal zeer geziene figuur. Leids Studententoneel vierde lustrum (80) met opvoering van Sartre s De Vliegen Ook voor een studentenvereniging is tachtig jaar een hele tijd. Het Stu dententoneel heeft in die tijd zijn up en downs gehad, maar men heeft het hoofd boven water weten te houden en de prestaties mogen gezien den. In de universitaire wereld kan het toneel een belangrijke rol spelen en met onze gelukwensen spreken wij de hoop uit, dat het L.S.T. voor velen, spelers en toeschouwers een katharsis in het leven zal geven, al thans de weg ertoe openen. Als adepten van de alma mater die daar is „ter wille van de vrijheid", is het ook niet zo verwonderlijk, dat men als lus trumspel had gekozen het eerste toneel werk van Jean Paul Sartre, „Les mou ches" (De Vliegen). Het gaat in dit stuk ook om de vrijheid van de mens. Sartre spreekt daar op zijn manier over; hopen dat de studenten al zoekend en denkend over de vrijheid niet Sartre het laatste woord laten, maar ver aan Paulus die zijn vrijheid beleeft omdat Christus hem heeft vrijgemaakt. Sartre laat Jupiter zeggen, dat de goden geen macht meer hebben over de m< de vrij is; Paulus kent haar slechts relatie met God. Sartre is in zijn filosofie niet altijd even duidelijk. De begrippen lopen wel eens door elkaar en het maakt de indruk dat hij er zelf niet meer goed uitkomt. Dan loopt Orestes hem en zichzelf de voeten en wordt Electra een wonder lijk gespleten wezen. Met het klassieke verhaal heeft het niet zoveel van doen, met de geestelijke achtergrond niets, met de „historische" feiten iets Ons grote bezwaar tegen het op deze .anier gebruiken van de klassieken dat Sartre goden ontgoddelijkt en van halfgoden en heroën gewone mens maakt. Dan daalt voor ons gevoel Orestes beneden Hamlet- Dan komt er van de bevrijding die Orestes, naar het oude verhaal, moet krijgen door het beeld van Diana in Taurus terug te halen, waardoor de Ery- i hem geen kwaad meer zullen doen, niets terecht. Zuster Van der Laan van het A.Z. kreeg gouden medaille JN de aula van het Academisch Zie kenhuis in Leiden heeft zuster A. M. v. d. Laan gisteravond uit handen van de geneesheer-directeur, dokter M. W. Jongsma, de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau ontvangen. Deze hoge konink lijke onderscheiding werd zuster Van der Laan toegekend bij haar afscheid, voor haar langdurige en goede werk zaamheden bij het Academisch Zieken huis. Dat predikaat „goede" bleek heel duidelijk uit de verschillende toespra ken, die werden gehouden. De eerste spreker was de heer Jongs ma, die zich echter niet onmiddellijk tot zuster Van der Laan wendde. Hij begon zijn toespraak met een felicitatie tot zes eerste verpleegsters, die werden bevor derd tot hoofdverpleegster. Het waren de zustor A. Addens. G. v. Beveren» M C. Jansen, L. C. Sinke, J. Smith en M. J. Veerman-Jansen. De directeur bood de verpleegsters bloemen aan. Daarna wendde hij zich tot twee ver pleegsters, die afscheid namen, zuster H. Anspach-Lodder wegens huwelijk en zuster Van der Laan wegens pensione ring. Tot laatstgenoemde zei de direc teur dat hij bewondering heeft voor de wijze waarop zij onder voortdurende spanningen had geleefd. Het beroep van operatiezuster eist die spanningen nu eenmaal. De heer Jongsma zag in de onderscheiding niet alleen een eer voor de züster maar voor het gehele zieken- Namens de collega's voerde zuster A. Schras, hoofd van de opleidingen, het woord. Zij roemde de onverminderde steriliteit van de operatiekamer een zorgenkind van zuster Van der Laan en prees de zuster om haar nauwgezet heid. Enige prenten van het St. Caecilia- en het Catharina-gasthuis vormden een tastbaar bewijs van erkentelijkheid. Namens de personeelsvereniging sloot de heer B. Berkcmeijer de rij. Zijn dank voor de prettige samenwerking ging ver gezeld van een geschenk onder couvert voor de beide soheidende zusters. Dat kan en mag en behoeft ook nfe4 bij Sartre. De mens dopt zijn eigen boontjes en ieder zoekt zijn eigen weg naar de verantwoordelijkheid, maar daar door blijft die mens ook altijd eenzaam, al beweert Sartre van niet; het slot van „De vliegen" is er in wezen het bewijs Orestes laat de mensen van Argos voor wat ze zijn, ondanks zijn mooie toespraak. Goed, hij neemt dan de Eryniëen met zich mee, maar dat is nu ook geen ge zelschap waar men zich gelukkig mee voelt. Voor de opvoering hebben wij da grootste lof. Voor degenen diè mee speelden, maar niet minder voor da nog jonge regisseuze Anne Maria Prins. Men speelde het- intelligent (hoe kan het anders!); er zat vaart en spanning in. Sommige gedeelten zijn door de schrijver wel eens wat gerekt, wanneer hij de filosoof uit hangt, maar vele scènes zijn buiten gewoon knap en sfeervol geschreven. De duidelijkheid van spreken kwam door de vaart wel eens in het gedrang. De scènes tussen R. L. Erenstein, als Orestes, en Hanneke Berg-Hengeveld, als Electra, waren boeiend en vol spanning. Ook de expressie en de mimiek, zowel als het gebaar en de beweging, waren individueel en bij het ensemble bewon derenswaardig. Het décor was simpel stijlvol, evenals de kleding, was een opvoering, een zestiende lustrum waardig. Na afloop waren er veel bloemen en zoals te doen gebruikelijk ook bloemrijke toespraken. A. C. Bouwman Ook herdenking in Lutherse kerk Het spreekt vanzelf, dat gisteravond ook in de Lutherse kerk van Leiden de dag der Reformatie, 31 oktober 1517, herdacht. De plaatselijke predi kant, ds. H. J. A. Haan, ging hierbij Liturgisch viel deze dag onder het Evangelie van de voorafgaande zondag, toen de Heer sprak: „Wees getroost, Mijn kind, uw zonden zijn n vergeven". De vraag kan worden gesteld, waarom de martelaren hun psalmen hebben ge zongen. En het antwoord is: opdat Gods Woord zou worden verkondigd. De Re formatie is geen bitter en hard feit en mag dat ook nooit worden, aldus ds. Haan. God verlost de mens. Anders gaat hij verloren. De Schrift heeft het levend makende Woord of wij gaan met de beste tradities naar de satan. Christus is het Hoofd van de kerk. Ds. Haan sprak zijn hartelijke vreugde lit over de strijd van het Vaticaans Concilie over de liturgie. De vraag is of deze in de volkstaal moet plaats hebben. In rooms-katholieke kring is duidelijke belangstelling voor het Evan gelie. Waar vind ik het lichaam van Chris- is?. zo vroeg ds. Haan. Daar waar Zijn Woord wordt verkondigd. In Christus kunnen wij God in de ogen zien. Wie bewerkt mijn zaligheid? Christus al leen. De gescheurdheid der Kerk ver oorzaakt pijn. Het lichaam van Christus sticht vrede: er is maar één Christus is maar één Kerk: wij geloven, één Katholieke Kerk is. Ons wan trouwen moeten wij opgeven: eens zul len wü delen in Christus' overwinning. De Gemeente bevestigde de prediking met het zingen van gezang 118 uit de Lutherse bundel: Een vaste burcht is ïze God Na de dienst werden in een zaal bij de kerk nog dia's over het leven van Luther vertoond. Nog geen apotheek in Leiden-Zuid-West Een apotheek in het zuid-westen van Leiden is dringend nodig, zo hebben en kele leden van de Leidse gemeenteraad het college van B. en W. te kennen ge geven. In de memorie van antwoord bij de begroting zeggen B. en W. daarover: De vestiging van een apotheek in Lei den zuid-west zou naar onze mening gezien de grote afstand van dit stadsdeel tot de dichtstbijzijnde bestaande apothe ken ongetwijfeld zijn toe te juichen. Ons college vermag echter geen recht streekse invloed op een zodanige vesti ging uitoefenen. Een piano is het mooiste geschenk voor uw muzikale kinderen. Ook u kunt uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument. Komt u daarover eens met ons pralen. Wij adviseren u graag overonze vele merkenen mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Lalden, Hoosewoerd 90, tol, 20087 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam deskundig in klank

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3