CHEPM- Heel het volk moet de gehandicapten helpen Bedrijfschap bakkers op bezoek bij minister CBTB had gehoopt op toeslag gemengd bedrijf bij Fabriek legt beslag op kas van stichting Opvangcentrum Wezep wordt weldra gesloten De Gaulle besloot te blijven Lagere belasting is niet mogelijk voor eind 1963 Autoslag NIEUWE LEmSCHE COURANT 1» DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 Min. Klompé met woonwagen mee (Van onze parlementsredactie) OP KORTE TERMIJN moet iets worden gedaan voor de gehandicapten. Dit standpunt werd gisteren met klem naar voren gebracht in de Tweede-Kamercommissie voor maatschappelijk werk bij de behandeling van de begroting van maatschappelijk werk voor 1963. De heer Smallen- broek (a.r.) vroeg de instelling van een breed samengestelde commissie, die op korte termijn over dit vraagstuk rapport zal moeten uitbrengen. Mevr. Heroma-Meilink (soc.) bepleitte voorzieningen voor twee groepen, die mo menteel niet onder de voorlopige bijstandregeling minder validen vallen: de ongehuwde meerderjarige invaliden, die niet inwonen bij alimentatie plichtigen en de minderjarige invaliden. Het ziet ernaar uit, dat in twee moties aan de Tweede Kamer zal worden voorgesteld, hierover een uit spraak te doen. De heer Scheps (soc.) vroeg strenge hantering van de Woonwagenwet ter bestrijding van woonwagens zonder wielen of met „sierwielen", zoals hij zei. De heer Zwanikken (kath. v.) wees op het z.i. ongewenste verschijnsel, dat woningzoekenden in een woonwagen Uit het ministeriële antwoord viel op te maken, dat mejuffrouw Klompé niet bij machte of wellicht ook niet van zins is, aan alle bezwaren tegemoet te komen. Hoewel ernaar wordt gestreefd, het aan tal woonwagens te beperken, kan het wonen in woonwagens niet worden ver boden. Ook voor een trekverbod voor woonwagens bleek de minister niet te voelen. Ze wees erop, dat woonwagen bewoners een vergunning moeten heb ben. maar ging nauwelijks in op de vraag, wat moet worden gedaan als zo'n vergunning ontbreekt. Er zijn immers niet genoeg woningen beschikbaar, ver ontschuldigde ze zich. Smallenbroek (a.r.): hoogste voorrang De heer Smallenbroek meende, dat het Nederlandse volk solidariteit moet tonen met de gehandicapten. Hij stelde als voor beeld, dat de kostprijzen in een verpleeg, inrichting thans f 4500 tot f 7000 per jaar bedragen. Ouders met onvolwaar dige kinderen kunnen dit in het algemeen niet betalen. Een oplossing moet worden gevonden op een breder niveau dan dat van de individuele bijstand. In deze tijd van welvaart zal het hele volk zich hier voor moeten inzetten. De overheid moet over voldoende financiële middelen be schikken om voorzieningen te treffen. „Dit kost veel geld, maar wij zijn bereid aan dit vraagstuk voorrang te verlenen", aldus de heer Smallenbroek. Mevrouw Heroma viel de a.r. woord voerder bij. „Hij vertolkte wat sterk in onze fractie leeft". Ook de heer Kikkert (c.h.) en mejuffrouw ten Broeke Hoek stra (lib.) betuigden warme instemming. Minister Klompé was het ermee eens, dat aan het vraagstuk van de gehan dicapten voorrang moet worden gege ven. De suggestie van de heer Smallen broek om een commissie in te stellen, beloofde ze in positieve overweging te zu'llen nemen. Tot mevrouiw Heroma zei ze. dat de positie van de twee door haar genoemde groepen onder de ko mende Bijstandswet zal worden gere geld. De heer Smallenbroek was aanvanke lijk meer tevreden met het antwoord dan mevrouw Heroma. Hij meende overigens, dat het wellicht nuttig zou zijn, de ge- héle Kamer te vragen, zich over zijn suggestie uit te spreken. Ook mevrouw Heroma stelde een motie in het vooruit zicht. Zij kon het moeilijk verwerken, dat de door haar genoemde groepen tot het moment waarop de Bijstandswet van kracht wordt, in noodgevallen op grond van de Armenwet zullen moeten worden geholpen. Daar kwam nog Iets bU. Het Is geble ken, dat het aantal aanmeldingen om bijstand op grond van de tijdelijke rege- ling beneden de raming blijft. Er zal dus minder behoeven te worden uitgekeerd dan aanvankelijk werd verwacht. Mevr. Heroma vroeg, het overgeschoten bedrag te bestemmen voor de groepen, die thans nog buiten de regeling vallen. Minister Klompé bleek hiertoe niet zonder meer bereid. De regeling werkt nog te kort (pas drie maanden) om defi nitief te kunnen zeggen of er geld over blijft. „Ik zal de vinger op de pols hou den", was haar enige toezegging en ver der beloofde ze de commissie cijfermat- teriaal over te leggen over het aantal gehandicapten, dat nog buiten de rege ling valt. Woonwagens „Ik had mij voorgenomen, een paar dagen mee te trekken in een woon wagen", kondigde de minister aan, toen het woonwagenvraagstuk ter sprake kwam. Ze deed deze verras sende mededeling, toen van vele zij den erop werd aangedrongen, de re gionale woonwagenkampen niet te isoleren van de overige bevolkings- De minister zei, dit laatste zelf ook niet te willen, maar ze wees erop, dat de overige bevolking weinig sympathiek staat tegenover de woonwagenbewoners. Om van dit laatste een indruk te krijgen, wilde ze enkele dagen meerijden. Cursus gestart voor brandweer-officier In aanwezigheid van de eerste cursis ten is gistermorgen de eerste cursus vooi brandweerofficier gestart met een speech van de heer C. ter Poorten, hoofdinspec teur van het Brandweerwezen In de kan- tine van het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan het Spul te Den Haag. Tot nog toe kwamen verreweg de mees te brandweerofficieren voort uit het la gere brandweerpersoneel. Door ervaring, verantwoordelijkheidsgevoel en geschikt heid om een leidinggevende positie te be kleden bracht men het, na alle rangen te hebben doorlopen, tot officier. Er zijn momenteel circa 1500 beroepsbrandweer lieden met nog een leger van naar schat ting 23.000 vrijwilligers. In ons land zijn 135^ brandweerofficieren. cursus, die ongeveer anderhalf jaar zal duren, wordt voorlopig gevolgd door vijf adspirant-officieren. Zij komen uit Amsterdam en Eindhoven. De hoge kos- aan deze cursus verbonden, worden gedeeld door het rijk en de gemeente, waar de toekomstige officier vandaan komt. Vandaag werd een begin gemaakt met de lessen. Er wordt o.a. gedoceerd door leidlnggevendde personen van TNO. de arbeidsinspectie, de brandweerveilig heidsdienst en de Haagse brandweer. De heer Ter Poorten noemde de cur sisten de wegbereiders van het moderne brandweerwezen De directe aanleiding tot de cursus was »n enquête, die enige jaren geleden werd gehouden over de opleiding van de huidige officieren. De vereisten om aan de opleiding deel te kunnen nemen zijn naast enige karaktereigenschappen de in. gfenieurstitel of een diploma HTS en een behoorlijke kennis van de Engelse. Franse 1 Duitse taal om vakliteratuur te kun- ïn raadplegen ..Het is een bescheiden begin met vijf deelnemers", aldus de heer Ter Poorten. ..maar het gaat niet zozeer om het aantal als wel om het feit. dat we nu eindelijk de impasse van de opleidingen voor offi cieren hebben doorbroken. We hopen, da» de brandweerofficier in de nabije toe komst gelijkwaardig zal worden be schouwd aan de politie-officier". Verzoek om af te zien van plan voor prijsstop (Van een onzer verslaggevers) Een deputatie van het bedrijfschap voor het bakkersbedrijf is vanmid dag bij minister De Pous op bezoek geweest om hem te verzoeken af te zien van zijn plannen om een prijs stop voor brood in te stellen. De mi nister ontving de deputatie op grond van de prijzenwet, die voorschrijft dat de minister voordat hij een prijs maatregel ten uitvoer brengt eerst het betrokken bedrijfsleven moet horen. Om dit gesprek voor te be reiden is het bestuur van het be drijfschap gistermiddag in een korte openbare vergadering bijeen geweest. Zoals bekend heeft de Nederlandse bakkcrijstichting onlangs om een ver hoging van de broodprijs met twee cent per heel brood (800 gram) ge vraagd. Dit vanwege de laatste weken sterk gestegen bloemprijzen. De minis ter stond echter slechts een verhoging met een cent per heel brood toe, waar op vele bakkers met name in de grote steden de prijzen eigenmach tig met twee cent verhoogden. De bak kerijstichting wilde deze bakkers niet tot andere gedachten brengen. De prijsstop van minister De Pous dus betekenen dat deze bakkers zouden worden verplicht hun prijzen weer een cent te verlagen. DISCRIMINEREND In de bestuursvergadering noemde drs. Immink van de Nederlandse vereniging van werkgevers in het bakkersbedrijf d< prijspolitiek van minister De Pous discri; minerend. „Kredieten blijven drukken" TAE Christelijke boeren- en tuin- dersbond betreurt het, dat de minister van landbouw niet bereid is gebleken de gemengde bedrijven een bedrijfstoeslag te verlenen. Dit zou, aldus een verklaring van de bond, van grote psychologische bete kenis zijn geweest en het argument dat op dit moment het E.E.G.-ver- drag zich hiertegen zou verzetten, lijkt de bond ten aanzien van een eenmalige regeling, die als correctie op het lage inkomen 1961-1962 zou moeten hebben gediend, niet door slaggevend. Men heeft alle respect voor kredieten maar deze blijven drukken als een last die te zijner tijd dient te worden betaald. Dit betekent niet, dat de C.B.T.B. niet met voldoening heeft kennis genomen van de verstrekking van f 50 miljoen voor de instelling van een ontwikkelings- en saneringsfonds en de uitbreiding van de kredietmogelijkheid via het Borgstel lingsfonds voor de landbouw. Dit is namelijk volledig overeenkomstig de zienswijze van het bestuur van de C.B.T.B. De bond is dan ook van mening, dat hiermee een belangrijke stap is gezet in de richting van een versterking vsln de concurentieprositie van de Nederland se landbouw. Wil deze maatregel echter voldoende effect sorteren, dan zal het noodzakelijk zijn, dat dit fonds telken- jare met een flink bedrag wordt gevoed De C.B.T.B. neemt overigens aan, dat men ook in de ministerraad hiervan is uitgegaan. Ten slotte is de C.B.T.B. verheugd, dal de minister het voornemen heeft bij de uitvoering van de te nemen maatregelen de landbouworganisaties nauw te be trekken. De socialistische oud-minister van landbouw, prof. dr. ir. A. Vondeling, die gisteravond in Rotterdam sprak, noemde de nieuwe voorstellen van de regering om de landbouw te helpen beneden zijn toch al niet hoge ver wachtingen gebleven. „De nieuwe voorstellen beantwoorden op geen stukken na aan de ernst van het ment. De moeilijkheden van zeer vele boeren kunnen er niet door vermin deren. Ik begrijp dan ook niet hoe de voorzitter van het Landbouwschap (de heer A. W. Biewenga) kan zeggen, „dat het een regeling is waarmee men voor de dag kan komen." Prof. Vondeling uitte de volgende be- A. De regering probeert nog te veel de pijn te verzachten in plaats van de kwalen te genezen. B. Over de prijspolitiek van het komen de jaar is nog niets bekend gemaakt, hoewel het al november is. Wat de regering denkt over het toekomstige loonpeil van de landarbeiders, moe ten wij maar raden. C. Het is onbegrijpelijk, dat de regering in dit stadium geen melkpoeder uit de markt neemt en aan de antwikke. lingslanden geeft in het kader van de anti-hongeractie. Op die wijze zou zij van de nood een deugd maken. Zowel de Nederlandse veehouderij als de ondervoede achtergebleven gebie den zouden er mee gebaat zijn. Ik denk bijvoorbeeld, aldus prof. Von deling, om mee te beginnen, aan een bedrag van f 50 miljoen. D. Het is verbazingwekkend, dat de re gering in het licht van de moeilijke situatie in bepaalde streken en gelet op haar eigen voorstellen, haar eigen plan handhaaft de prijzen van land bouwgronden met ingang van het nieuwe jaar vrij te laten. tak hebben geleid: opheffing van een groot aantal bedrijven (in de jaren 1959 tot en met 1962 resp. 334, 455 en 625 bedrijven) en een uittocht van personeel (tussen 1954 en 1961 is25pet. van het totale aantal werknemers en 59 pet. van het aantal werknemers be neden 19 jaar vertrokken). Een nog straffer prijsbeleid zou, aldus drs. Immink, leiden tot een desorganisatie van de bedrijfstak, een verdere vermin dering van de service aan de consument, een nog verdergaande uittocht van per soneel en tot een stagnatie van de brood voorziening in ons land. De heer Immink merkte voorts op dat een broodprijsstijging van een cent voor de consument vrijwel te verwaarlozen is (voor-een gezin van vier personen komt het uit op acht cent per week of nog geen twee sigaretten) en in geen enkele ver houding staat tot andere prijsverhogin gen, zoals die voor groente én fruit. De door de minister gewenste prijsmaatregel achtte hij nóch in het belang van de bak kers, nóch in het algemeen belang. Een der werknemers-afgevaardigden, de heer Dinkla, hoopte dat de minister zich vandaag niet op het standpunt stellen, dat hij alleen maar met prijzen heeft te maken, maar dat hy het ec misch mogelijk zal willen maken, dat „aan de bakkerij economisch en sociaal recht wordt gedaan". Roëll de AVRO (Vervolg van pagina 1) Jhr. Röell zei het te betreuren, dat er door het bedrijf druk wordt uitge oefend op de besluitvorming van het bestuur, omdat daardoor, volgens hem, het bedrijfsorganVatorische uitgangs punt is vertroebeld, terwijl de voorzit ter in een verkeerd daglioht werd ge steld. Nu eéhter ook in het algemeen bestuur verdeeldheid en gebrek aan ver trouwen blijken, wenst jhr. Röell het voorzitterschap niet langer te dragen. In een brief aan de secretaris van het A.V.R.O.-bestuur heeft hij ook nog meegedeeld, dat hij zijn lidmaat schap van de A.V.R.O. per 31 decem ber beëindigt. Tevens heeft hij het televisietoestel dat hij in zijn functie van voorzitter van de A.V.R.O. in bruikleen had, teruggezonden. VISSERIJ* EN MARKTNTEUWSI Visserij KW -10. 1 •K W 147—85 nog 30 netton'|3"Ï?\V 4?— 5<£ ten). KW -.6-90 (nog KW -.40—-.;. KW 31 KW 205—6' (nog 30 nettend KW 183—45 (halve vlet). Gemiddeld: Sehevenir 39 VIaardingen 32 en Katwijk 50 kantj. KATWIJK AAN ZEE, 1 november Gisteren aan de afslag: KW 121—181. 139—106. KW 101—261. KW 196-38. KW 153—134 KW 32—158. KW 42—386. KW KW 4—133. KW 123_—51 L KW 73-276. rijbericht" SCH ~61—70 ;10vembcr SCH löé—ï'kani •t. SCH 103—30. SCH 134—100 u: vlet. SCH 118—56 nog jte 236—30 uit do halve vleet. SCH 310— ula de halve vleet, SCH 24—85 uit de hal vleet. SCH1 20—weinig vangst. SCH 333— Na wereldploegwedstrijden Kunstmeststrooiers werden verwijderd De werktuigenfabriek fa. C. van der Lely in Maasland heeft beslag doen leggen op gelden van de stichting wereldploegwedstrijden, die de op 4 en 5 oktober in oostelijk Flevoland ge houden tiende wereldploegenwedstrij- den heeft georganiseerd. De fabriek had beslag willen leggen op 225.000,-. De president van de Haagse rechtbank heeft liet beslag toegestaan tot een maiximum bedrag van 100.000, De stichting heeft, naar het A.N.P. van haar vernam, nog slechts ƒ50.000,la kas, terwijl er nog te betalen rekeningen Eng. league sterker dan Ierse league Ondanks de 31 overwinning van het Engelse leagueteam woensdag in Nor wich behaald tegen een elftal, dat was samengesteld uit Ierse leaguespelers zal de pas benoemde manager, Alf Ramsey weinig reden tot optimisme hebben na het bijwonen van deze wedstrijd. De Engelsen, die nagenoeg op volle sterkte aantraden, hebben tegen een op papier niet sterke tegenstander, zeer teleurstellend gespeeld. Hoewel de mid- voor van Ipswich Town, Ray Crawford, tot een hattrick kwam werden door de overige voorwaartsen vele kansen ge mist en slechts zelden kwamen de En gelsen tot sluitende combinaties. Het Ierse doelpunt werd gescoord door aan valsleider Meidrum, die daarmee zijn fout van de eerste helft goedmaakte. Hij schoot toen een strafschop dermate on zuiver in, dat Gordon Banks de bal uit zijn doel kon houden. (Van onze parlementsredactie) Het opvangcentrum voor gerepatri- eerden in Wezep wordt binnen twee weken gesloten. Dit vertelde minister Klompé gisteravond in de vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor maatschappelijk werk. Uit Nieuw- G-' - orden nu no" ongeveer 225 repatrianten verwacht, in hoofdzaak Toengoenezen en Zuid-Molukkers uil Merauke. Minister Klompé prees de medewerking, die ze van militaire zijde in Wezep had ontvangen. Op het ogenblik verblijven ongeveer tienduizend gerepatrieerden in contract pensions. Dank zij een betere verdeling van de voor deze gerepatrieerden be stemde woonruimte zullen de pension; binnen enkele jaren leeg zijn. Ieder jaar worden 1800 woningwetwoningen (vijf pet van het aantal in ons land gebouwde woningwetwoningen) voor de gerepa trieerden beschikbaar gesteld. Ook hel geringe aantal spijtoptanten, dat nog wordt verwacht, zal voor een woning ii deze categorie in aanmerking komen. Bij de bespreking van het Ambonezen beleid ontstond een felle discussie ovei de voorgenomen pensioenregeling vooi Ambonese oud-militairen. De minister wil de regeling in 1964 laten ingaan, de heren Scheps (soc.) en Smallenbroek (a.r.) vonden dat veel te laat. De laatste liet reeds het woord „motie" vallen, ma de minister weigerde dit vraagstuk in h kabinet aan de orde te brengen. „Het gemakkelijk, hier vanavond de sociale uit te hangen, maar het is niet fair te genover mijn collega's, die óók meei President Charles de Gaulle heeft gisteren zijn besluit kenbaar ge maakt om aan het hoofd van de Franse regering te blijven. een woensdagmorgen onder leiding president De Gaulle gehouden minis terraad, constateerde hij dat ondanks een verbitterde coalitie van de vroegere par tijen, een grote meerderheid van het Franse volk zich heeft uitgesproken voor vernieuwing van de binnenlandse poli tiek, hetgeen een noodzakelijke voor waarde is voor de vooruitgang en het prestige van Frankrijk. Naar de mening van president De Gaulle is het voor de toekomst van het land, zowel intern als in het kader van de moderne wereld, van het allereerste belang, dat deze nieuwe realiteit wordt bevestigd en groeit financiële wensen hebben dan kunnen worden ingewilligd." De minister deelde mee, dat op het ogenblik 226 Ambonese gezinnen c alleenstaanden zijn aangesloten bij enigingen, die terugkeer naar Indonesië propageren. Wat de blijvers betreft, voor hen z(jn achttien woonwijken mei 917 woningen in voorbereiding. Voorzitter Bommer hield gisteravond de teugels strak in handen. Hoewel zelfs mejuffrouw Klompé ten aanzien van d< heer Smallenbroek pleitte: „Laat 'em not interrumperen," werden lange gedach- tenwisselingen niet toegestaan. Toch duurde de vergadering nog zi lang, dat de wens. die dr. Kortenhorsl aan het begin van de middag had uitge sproken, nl. dat de protestantse con sieleden voor zover ze zich niet bij het Vaticaans concilie bevinden nog ge legenheid zouden krijgen. Hervormings dag te vieren, niet in vervulling kon gaan. De begroting van maatschappelijk werk wordt over drie weken in de ple naire Kamervergadering behandeld. tot een totaal van 20.000,liggen en nog meer rekeningen verwacht kunnen worden. De stichting zal nu een kort ge ding aanhangig maken om het beslag op geheven te krijgen. De werktuigenfabriek stelt haar els, omdat zij aan de werktuigendemonstratie, die met de wedstrijden annex was, niet heeft mogen deelnemen met een kunst meststrooier. Zy stelt dat zy daardoor de verkoop van tweeduizend kunstmest strooiers met een netto winst van hon derd gulden per stuk heeft gemist en sen schadevergoeding van ƒ200.000.- wegens winstderving en ƒ25.000,— we gens gemaakte kosten, samen ƒ225.000, De stichting ploegwedstryden stelt dat i het van te voren aan de inschrijvers toegezonden reglement duideiyk is mee gedeeld, dat alleen met grondbewerkings werktuigen mocht worden gedemon streerd en kunstmeststrooiers zijn vol gens haar geen grondbewerkingswerk tuigen. Gp grond daarvan heeft de stich ting op de dag voor de wedstryden, oktober dus, last gegeven de kunstmest strooiers van het Maaslandse bedryf van het wedstrydterrein te verwyderen. De werktuigenfabriek heeft de stichting nog niet gedagvaard. Zy heeft tot zaterdag de tyd. Botsing op de Rijnsburgerweg In de afgelopen nacht om één ut slipte de 26-jarige heer C, H Westerik uit Oegstgeest op de Rijnsburgerweg te Leiden ter hoogte van de percelen 115 tot 119 met zijn personenauto op de tramrails. Hy reed in de richting Oegst geest Zyn auto schoof eerst naar links en vervolgens naar rechts, waar twee auto's stonden geparkeerd nabij boom. De boom sneuvelde, een der ge parkeerde auto's werd zwaar bescha digd, evenals de auto van de heer Wes- terik belde wagens vlogen bovendien Ln brand. De tweede geparkeerde auto werd minder ernstig beschadigd, brandweer bluste het vuur. RUNSBURG Winst voor RDC De uitwedstrijd tegen SDV 1 is door RDC 1 met 8—12 gewonnen. RDC telde drie invallers, maar SDV kwam negen man uit, zodat de thuisclub begon met een 0—2 achterstand. De gedetailleerde uitslag: W Krom- D W Leeuwenburg jr 20: IJsbr .den JongJoh Kromhout 20: N Demmenie A Vletter (res) 0—2; W Paauw—P van Egmond 1—1J Couvee—J v d Meij 0—2; P KromSchaddelee 02; Jac van G verdenJ P v d Berg (res) 02. Dreef—H Ravensbergen 2—0: A Lange- laanG Nootenboom 0—2; H Bekebrede H Verkuil (res) 11. Standen van RDC: RDC 1 5 gespeeld, 8 punten: RDC 2 4—6: RDC 3 3—0 RDC 1 heeft bovendien een afgebroken wed strijd. Stand 97 in het voordeel RDC. (Advertentie) VACHTLAARSJES LEUK EN MODERN SCHOENENMAGAZIJN CINDERELLA RIJNSBURG Prof. Zijlstra aan Tweede Kamer: TAE minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, ziet momenteel ge®n indicaties, die wijzen op een duide lijke achteruitgang van de conjr A.c- tuur op korte termijn. Weliswaar geeft het groeitempo van de produktie sedert 1961, in vergelijking met 1959 1960, een daling te zien, doch dit i, gezien de volledige werkgelegen heid te verwachten. Dit wordt o.m. meegedeeld in de memorie van ant woord op dc algemene financiële be schouwingen over de nota betreffen de de toestand van 's rijks financiën. In deze memorie van antwoord zegt de minister, dat het hem moeilyk voor komt, ten aanzien van de verwachtin gen omtrent de conjuncturele ontwikke ling op langere termijn, een concrete uitspraak te doen. „Voorshands is de situatie er eerder een van overspanning /an recessie. Zij kan derhalve geen aanleiding geven tot een vervroegde in voering van een belastingverlaging", al dus minister Zijlstra, Elders in deze memorie wordt ter zake nog opgemerkt, dat er structu reel gezien tot eind 1963 geen ruimte aanwezig zal zijn voor een verdere verlaging van de belastingen. Eerst nadien zal de trendmatig beschikbaar komende ruimte in de middelen hier toe wederom de mogeiykheid schep pen. Met betrekking tot de economische toestand en de vooruitzichten voor wordt in de memorie van antwoord op gemerkt, dat de volledige inschakeling van het arbeidspotentieel momenteel het belangrijkste knelpunt vormt voor een verdere, evenwichtige expansie van de produktie. Indien, zo wordt in de memorie van antwoord gesteld, de styglng van de lo nen in Nederland zou blijven uitgaan boven de groei van de produktiviteit. terwijl in de landen, waarmee Nederland moet concurreren zulks niet of in min dere mate zou geschieden, zou dit tot ernstiee repercussies voor de export kunnen leiden. De daaruit voortvloeien de afzetmoeilijkheden in het buitenland en de vermindering van de Import, die daarvan het gevolg zou moeten zijn. zou den de economische groei van de werk- geleeenheid aantasten. Van in Amerika lopende geruchten als zou de revaluatie van de gulden zijn geschied op sterke aandrang van de Amerikaanse regering, ter vermindering van de druk op de dollar, is de minis ter, zo blijkt uit de memorie van ant woord. niets bekend. „Zij zouden overi gens van iedere grond zUn ontbloot". DVENINGEN. 1 november Visserij- Totaa'. aan de markt: 100 kister schol. '.S^kteten d 47—150. OD 1—200. OD 2—150. OD 10—160. SCH 76—860. SCH 144—620, SCH 12—1150. SCH 68—870. SCH 38—1400, SCH 44—1200, M 59—2810. GO GO 15—830. GO IJMUIDEN 0, kl tong 1 4.20—4.10, kl tong II 3.80- 0. per 50 kg: kl sol j jj schar 18 bot 25. -1670, KW 71- le kwaliteit 2.32—2 37. 2e kwaii- r kg. De handel i BARNEVELD, ovember Coöp. V ierveillng. Weekaanvoer 1.200.0 larvan er thans 456.406 in veilir gebracht. Handel rustig. Prijzi stuks: 49-W gram 8 43—9.76, 54- .02—11.47, 59-64 gram 11.71—13.4 stuks: 50-56 gram 8.76—10.6 65/66-68/69 gram 8 61—9 40. 69/70-71/12 gr. 9.72—9.98 BARNEVELD.! Aanvoer 2.400 000 eieren. Handel redelijk met kalme afloop. Notering per 100 stuks: 61-65 gram 12.60—13.75. alg. prijs 13.15. ki loprijs 2.12. henne-eieren 47-60 gram 8.25— 12.15. kiloprijs 1.76—2 02. »nh lij—ceebRSb? AVX3zz273 BARNEVELD. ens 1.40—1.55 per kg. BARNEVELD. 1 novi 100 bos) 21 I 1618. spinazie 49. —12. prinsessenbonen ndljvie 11—25, komkommers 3386. sla 3.50—14.70 stek 28—41 alles per kg: 10—515, B 500—550. C 350— 405. CC 165. AX 190. BX 225—245. CX 165. inken 180—225, alle* pi 1 - - bakje BR - „ndjjvie 10—19. witlof I 75—7, B 51—G2. stek 2, spruiten A 66, B 62. C 26-27. CX 16—21. klein 44, groene kool 10—11, rode kool 10. Chinese kool 1516, uien 1518. spinazie 31—68. wasoeen 21. komkommers stek 10. alles per kg: bloemkool A 43— 52. B 39. C 10—1. sla 4—8. idem glas 3— 14. alles per stuk: bospeen 21. selderij 6 10 per bosje: boerenkool 60 per kist: pe ren: Conference 11. Zoete William 26, drui ven 134. alles per kg; bloemen: Chrysan- (Vervolg van pagina I) Alle vyf opgenomen gewonden waren by deze uitgebreide kettingreactie be trokken. Het waren de Zwitser E. F., die met een nekwervelfractuur in het Gast- huis werd opgenomen; de 21-jarige mej. A. V., uit Amstelveen, die met een her senschudding naar een Delfts ziekenhuis werd vervoerd; de 61-jarige Rotterdamse koopman D. W, werd opgenomen met een op twee plaatsen gebroken linker been; ir. J. H. K. uit Delft werd in het Gasthuis behandeld voor snijwonden aan zyn gezicht. Omlegging verkeer Bovendien werden in dit ziekenhuis nog twee personen behandeld voor sny- wonden aan het gezicht. Na deze ketting botsing ontstonden op verschillende plaat sen van dezelfde weg kleinere ketting botsingen. waarbij de schade eveneens aanzieniyk was, maar waarby niemand werd gewond. De Delftse politie leidde het verkeer naar Rotterdam via Delft om. Dit ge beurde om tien over half zeven, terwijl om vyf over acht het verkeer Van de andere rijbaan, door de Prinsestad ge loodst moest worden, omdat ook aan deze kant botsingen ontstonden. Om het ver keer zo snel mogeiyk door Delft te lei den. werden via het toonfrequentieappa- raat van de politie een aantal agenten opgeroepen, die geen dienst hadden. Dank zij deze versterking was men in staat de lange ry in beide richtingen nog vrij snel af te wikkelen. Om vyf over acht werd de rijbaan richting Den Haag voor het verkeer weer opengesteld, ter- wyi om vijf over half negen het verkeer van de tegenovergestelde richting weer van de rijksweg gebruik kon maken, de beschadigde wagens werden door de poli tie, wegenwacht en particuliere onder nemingen weggesleept. Een flink aantal werd naar het Wegen wachtstation langs de rijksweg gebracht, ze als trieste getuigen achterble- Voor de zoveelste keer is het dus raak geweest op de drukste weg van Nederland. Slechte weg We tekenen hierbij aan, dat reedb meermalen van Delftse zijde erop is aangedrongen, dat het gedeelte van rijksweg 13 onder Delft tussen de Brasserskade en de Pauwmolen, waar gisteravond weer de meeste ongeluk ken voorkwamen, wordt verbeterd en van een passende verlichting wordt vooralen. Thans is het hier voor de weggebruiker levensgevaarlijk, ook al, omdat het wegdek van een inferieure kwaliteit is, doordat men bijslijtage- verschijnselen de ene bitumenlaag op andere aanbrengt, hierdoor ver toont het wegdek ter plaatse kleine on effenheden, die voor de automobilist fataal kunnen worden. Het lijkt ons in elk geval thans wel de hoogste tijd, om althans de maxi- i-snelheid op dit weggedeelte te beperken, men zou de verantwoorde lijke instanties hierop in elk geval kun nen attenderen. De 80 aanwezige leden van de Nobel- prUscommissie delibereerden ongewoon lang, bUna anderhalf uur, alvorens tot een beslissing te komen. HOC D

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13