t Vis rijk aan spoorelementen Mej.Veenstra nam afscheid van Geref. school Katwijk-Rijn Mr. Kist sprak in Voorschoten op Hervormingsbijeenkomst Protestants bejaardentehuis nodig in Noordwijk ME UWE LEFDSCHE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 V isserijgolfjes "P\E wetenschap van de spoorelementen in de voeding en de uitwerking op het menselijk lichaam verkeert nog in de kinderschoenen. Daarom verdient het belangstelling, dat prof. dr. Kühnau kortgeleden voor een ge hoor van internationale wetenschapsmensen heeft gewezen op de betekenis van sporenelementen voor de voeding van de mensen. Hij stelde vast, dat sporenelementen voor de gezonde stofwisseling onontbeerlijk zijn en noem de de vissen belangrijke sporendragers. Sporenelementen zijn bijzonder waardevol gebleken voor de bestrijding van vele ziekten. Volgens de pro fessor is in vis koper in gelijke hoeveelheid gebonden als in vlees. Er zit echter vijf tot tienmaal zoveel ijzer en honderdmaal zoveel jodium in in vlees. Ook zink is tamelijk rijk in vis aanwezig. Koper is nodig voor het menselijk lichaam omdat het haemoglobine aan ijzer bindt. Het ontbreken van koper kan tot bloedarmoede leiden Magaan, dat het lichaam eveneens nodig heeft en dat ook in vis zit, wordt gebruikt voor de opbouw van de beenderen. Zink activeert de binding van insuline, fluor is nuttig voor het gebit en jodium reguleert de schildklier. Vanadium ten slotte is belangrijk voor de vermijding van aderverkalking. 1 cies 9905 ton voor een totaal vermogen van 22610 pk. Hieronder was een bestel ling van Zuidafrikaanse rederij. Rusland De diepzeeproductie van de Russische visserij-industrie is in tien jaar tijds ge stegen met 2.100.000 ton. Men heeft in di land nu een uitgebreid programma opge steld. Punt één is het bouwen var brieksschepen. Deze vaartuigen moeten het vermogen hebben in alle wateren de aardbol te vissen. De volledige vangst moet worden verwerkt met mechanische toestellen. Het bouwprogramma voor de eerstko mende jaren luidt als volgt: 1. Grote fa- brieksschepen voor de bodemvisserij, de haring, de sardien, met de mogelijkheid de vissoorten van geringe waarde tot vis meel en visolie te verwerken. 2. Grote fa- brieksschepen met koelinrichting van het type „Mayakovski" met 'n volledige me chanische uitrusting voor de bodem- en haringvangsten. 3. Eenheden van het type Tropik voor de visserij van sardien tonijn ln de tropische wateren. 4. Drifters van het type „Atlantik" voor de bodem visserij en haring met de mogelijkheid de vangsten in te vriezen of te zouten. 5. Kleine kustvissersvaartuigen met gekoel de vlsruimen. 6. Tonijnen vissersvaartui gen met gekoelde visruimen. 7. Bases voor de tonijnenvisserij met conservenfabrle- ken in de binnenlandse wateren. 8. Vaar tuigen van verschillende bouwtypes in de binnenlandse wateren. 9. Vlottende fa brieken voor de produktie van vismeel en visolie van de vissoorten an minder waardige kwaaliteit. 10 Vlottende fabrie ken voor de produktie van krabconserven 11. Walvisbases van middelmatige ton nage, die buiten .de periodè van de wal visvangst kunnen worden gebruikt voor het invriezen van de vangsten en het produceren van vismeel en visolie. 12 Vriestrawlers met capaciteit van 15 4 100 ton per dag. 13. Transportvaartuigen met Prof. Kühnau besluit, dat een deel het zeebanket de dagelijkse behoefte het menselijk ichaam aan mineralen dekt Onbekend is de werking van molybdeen, chroom en selenium op het organisme. Toch kan men het volgens prof. Kühnau als bewezen aannemen, dat het lichaam ook deze elementen of hun verbindingen zoals het visvlees ze bevat nodig heeft voor een juiste harmonisering de levensgang. Duitse trawlers. De Duitse diepzeevisserij heeft ln kele weken een grote ry oude schepen uit de vaart genomen. De meest ongeveer 400 ton metende na de oorlogse schepen gaan voor een deel naar de schrootplaats Maar vele zouden ook wel eens naar het buitenland kunnen worden verkocht, om daar weer oor de visvangst te worden in geschakeld. Veel van deze trawlers zijn namelijk niet oud of slecht. Ze kunnen echter slechts op dichtbij gelegen vang- gronden worden ingezet en dat is in Duitsland een onbereikbaar ideaal. Daar moet men tegenwoordig ver van huis gaan. Voor landen die dicht bij huis goed* vangplaatsen hebben, zouden de schepen nog goed bruikbaar zijn. De Duitse visserij heeft voor de veraf gelegen visgronden moderne trawlers met diepvriesinstallaties moeten bouwen. De schepen, die nu uit de vaart zijn genomen, kostten teveel voor het weinige profijt dat men er in de gegeven omstandigheden van had. Voor de opvarenden is de dernisering van de vloot natuurlijk al leen maar prettig. Cook, Welton and Gemmell De maatregel van de Britse regering, die het Britse reders mogelijk maakte schepen te bestellen op buitenlandse ven, heeft al een slachtoffer geëist: het bekende bedryf van Cook, Welton and Gemmell in Beverley heeft zijn werk zaamheden moeten beëindigen. Om streeks maart 1963 heeft men de nog lo pende bestellingen afgemaakt en daarna zal men er mee stoppen. Er waren ii geheel geen nieuwe bestellingen mee men kon ze in de naaste toekomst ook niet verwachten. De bestellingen va laatste vier jaar werden zelfs met lies uitgevoerd. De werf, di~ ten dode is gedoemd, was eens een van de grootste van Europa. Een groot probleem bij deze we was, dat men niet over een dok beschikte en geen reparatiewerkzaamheden kon le veren. Men was dus uitsluitend aangewe zen op nieuwbouw en daarbij was men nog aan een bepaalde grootte gebonden, doordat de werf afhing vaan de rivier tussen Beverley en Huil. Aan de vraag naar grote diepzeetrawlers, fabriekssche- pen en hektrawlers kon men dan ook niet voldoen. De werf werd 80 jaar geleden opgericht Men specialiseerde zich op de bouw van diepzeetrawlers, sleepboten en kustvaar tuigen. Toch blijkt uit een statistiek in het Fisheries Jearbook and Directory 1962 dat op 31 december 1961 de firma Cook, Welton and Gemell Ltd. achttien sche pen geleverd of nog in aanbouw had met een gezamenlijke brutotonnage van pre- VOORHOUT Opening christelijke kleuterschool Vanmorgen om 9 uur is de christelijke kleuterschool met de werkzaamheden ge start. Na een korte plechtigheid begon nen de „lessen". In de agelopen maand, toen reeds een onderwijzeres was benoemd in de persoon van mej. E. B. van Pelt, van Rijnsburg, zijn de laatste be slissingen gevallen betreffende de plaats waar de school zal worden gehouden. Waren er eerst plannen om in het club huis „De Woelige Stal" van de r.k. jeugd raad een lokaal te vinden, dit is naar verluid door hogere instanties van het onderwijs afgekeurd hoewel de r.k jeugdraad zijn volle toestemming gege ven had. Nu werden de kleuters onder gebracht in het parochiehuis. De school start met ruim 20 kinderen. NOORDWIJKERHOVT Kleuterschool Het bouwen van een tweeklassige kleuterschool, ontworpen door architect J. Brandt te Noord wykerhout voor de Vereniging tot Stichting en instandhou ding van Hervormde Scholen met de Bijbel, zal, zodra daarvoor de benodigde goedkeuringen zijn verkregen, worden uitgevoerd door het aannemersbedrijf D Nell uit Wassenaar voor 92.950. Fabriekshal Architect ir. M. P. Schutte heeft na mens de directie van Fasson (Neder land) N.V. het uitbreiden van het fa briekscomplex van deze N.V. aan de Lammensohansweg, vroeger Trekvliet- weg, met een hal en kantoor opgedragen aan Wernink's Beton- en Aannemings maatschappij N. V. te Leiden voor 826.975. afgekoelde ruimen. 14. Studievaartuigen voor de visserij. Men wil hierbij streven naar een zo sterk mogelijk doorgevoerde mechanisatie en automatisering met verbruik van de afval. Men streeft naar installatie van hydro-akoestische opzoekingstoestellen voor alle vaartuigen. Verder installeert men moderne radartoestellen die het mo gelijk moeten maken op ieder ogenblik de juiste positie van het vaartuig te be palen. Verder onderzoekt men de beste arbeidsvoorwaarden. Voor het opzoeken van de visgronden wil men nieuwe toestellen beproeven Men wil de werking van onder meer netten zorgvuldig bestuderen, vooral ii verband met de diepte ln de opening. In de eerstkomende jaren wil men oc« grafische vaartuigen gaan bouwen de visserij industrie. Men wil bovendien de visserij techniek perfectioneren. Op zee De schepen in de Ierse Zee hebben des morgens nog een enkel trekje kunneD doen. Maar 's middags werd het slechter en toen moest men de visserij afbreken, 's Avonds lagen alle schepen te steken. Schepen die naar de Ierse Zee op weg waren, hebben zoveel mogelijk rus tige ankerplaatsen onder de Engelse zuid kust opgezocht. De KW 55 Lydia is na een onderhouds beurt weer naar zee vertrokken. Het schip meldde zich dinsdagavond negen uur op 56 graden noorderbreedte. De IJM 37 Delft heeft doorgegeven, dat de schepen op 59 graden met zeer w lend succes hebben gevist. Er werd wat kleine haring en makreel gevangen 's Nachts stond er een stormachtige wind krachit 8 tot 9. De IJM 72 Beatrice is ook gaan steken. Men meldde, dat er wel haring en maar geen makreel was gevangen. Door het slechte weer zijn vele schepen nog steeds niet uit IJmuiden vertrokken. De SCH 21 Arie van der Zwan ligt bij Cobb voor anker in verband met het slechte Men had In het begin van de week maar weinig resultaat in d® visserij had. Het slechte weer maakte het ook wel erg moeilijk; men moest minsten? tien mijl zuidwaarts stomen om iets te vangen en dan lag men niet meer aa lijzijde van de kust. WAT ER WAS De aanvoer in IJmuiden was woensdag 810 schelvis. 80 radio, 320 wijting, 140 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 680 haring, 1600 makreel, 50 schol, 70 diversen, 600 stuks kabeljauw, 6000 kilo ton. In Scheveningen was de aanvoer 350 kisten vleetharing. Dat de 'ouderavond van de Gerei, schooldie onder voorzitterschap van de heer C. Zuijderduijn in de aula van het missiecollege Sint Willibrord werd gehouden, ditmaal zeer druk werd be zocht, was ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat mejuffrouw Veenstra, na een diensttijd van veertien jaar, afscheid nam als onderwijzeres. De samenkomst werd daarom tevens bij gewoond door de a.s. echtgenoot en enkele familieleden en relaties van de scheidende onderwijzeres. In zijn openingswoord merkte de zitter om. op dat in het afgelopen jaar goede vorderingen zijn gemaakt met de plannen tot de bouw van een nieuwe school. De stukken zijn thans in Den Haag en het wachten is nog slechts op de rijksgoedkeuring. Het schoolbestuur is bijzonder dankbaar voor de grote mede. werking die van de zijde van burgemees ter en wethouders van Katwijk wordt ondervonden. Het programma vóór de pauze werd gevuld met een optreden van enkele groepen leerlingen. Eerst kwamen aan de beurt kinderen van de klassen 1 en 2a, die onder leiding van mejuffrouw G. G. Kreft een kleuterrekenles „speelden" Daarna verschenen op het toneel leerlin. gen van de klassen 2b en 3, die op aller aardigste wijze het zangspel „Bloemen voor de koning" opvoerden. Dit optreden, dat werd geleid door mejuffrouw Veen- stra, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Onder leiding van het hoofd der school, de heer H. Piersma, gaf na de pauze een forum antwoord op verschillende vragen Het forum bestond uit de dames De Raad- Van Rossum en De Jong-'t Hart en de heer Zuijderdijn. De invoering van een vrije zaterdag achtte men thans nog niet gewenst Van geoorloofd schoolverzuim moet tijdig bericht worden gezonden. Het hoofd moet immers verantwoording af leggen tegenover de inspecteur van het lager onderwijs en de commissie tot we ring van schoolverzuim. Het laatste deel van de avond was ge wijd aan het afscheid van mejuffrouw Veenstra. Namens het afscheldscomlté, gevormd uit leden 'van de schoolverenl- ging en oud-leerlingen, voerde de heer an der Jagt het woord. HU dankte mejuffrouw Veenstra harteiyk voor alles zü ln de afgelopen 14 jaar voor de school en de leerlingen heeft verricht. U hebt de kinderen opgeleid en mogen leiden tot Jezus Christus en wU danken God voor hetgeen Hy ons in u gegeven heeft, aldus de heer Van der Jagt. Na- is het comité bood de heer G. Wassens aantal geschenken aan, o.m. bestaan de uit bloemen, een kaptafel, een kapstcl, tabouret en een album met handte keningen van leerlingen en oud-Ieerlln- gen. Mej. Veenstra toonde zich getroffen door de hartelUke woorden en de hulde die haar ten deel vielen. Namens het onderwijzend personeel gaf de heer J. de Kreek uiting aan gemengde gevoelens. Enerzijds zijn wij verheugd dat de oorzaak van dit afscheid het aan gaan van een huwelyk is, doch ander zijds moeten wij een buitengewoon sym- pathiëke collega missen. De voorzitter zei het eveneens jammer te vinden dal deze goede leerkracht de school verlaat, maar hij vond het prettig dat zij „een betere baan" heeft gekregen. Nadat mej. Veenstra door de aanwezi gen was toegezongen, sprak de heer H Piersma nog een woord van dank tot allen die aan het welslagen van de avond hadden meegewerkt. OEGSTGEEST Afscheid van de heer C. de Ru Gistermorgen heeft de 73-jarige heer C. de Ru afscheid genomen van het zen dingshuis en het zendingsbureau. De heer De Ru, die in 1951 zijn kruideniers zaak aan het Noordeinde 15 verkocht, is op 15 oktober van dat jaar in dienst ge treden van het zendingsbureau, waar hij tussen de middag en na sluitingstijd van het bureau om vijf uur als portier en telefonist dienst deed. Op 14 november hoopt de heer De Ru met zijn vrouw naar Whiettier, een paar mijl van Los Angelos in Californië te gaan, waar hij twee zoons van hem zal gaan bezoeken. De chef van het bureau, de heer W. Lagendijk noemde hem een man, die een aparte plaats op het bureau innam. Al tijd opgewekt deed hij zijn werk, zodat het voor iedereen moeilijk was geen oraatje met de heer De Ru te maken Namens het bureau bood de heer Lagen dijk een album en een bos bloemen aan. Dr. I. H. Enklaar, de predikant-direc teur, sprak namens de huisbewoners. Ook hij had vele waarderende woorden en dankte de heer De Ru voor het vele werk dat hij niet alleen in zijn diensttijd, maar ook in zijn vrije uren voor het zendingshuis en de zending heeft gedaan. Zo heeft hij vorig jaar 300 zendineska- lenders verkocht: dit jaar is hij de 175 al overschreden. Ds. Enklaar bood de scheidende portier het boek over Prins Bernhard aan. De heer De Ru sprak er in zijn dank woord zijn vreugde over uit dat hij juist aan het zendingsbureau heeft mogen werken, want de evangelisatie en c zending nemen een grote plaats in zij hart in. I. Hohberger Girardière directeur in Delft De gemeenteraad van Delft heeft be noemd tot geneesheer-directeur vai algemeen psychiatrische inrichting „Het Sint Joris Gasthuis", de heer I. A Hohberger Girardière te Oegstgeest. De heer Hohberger, die thans als arts is ver bonden aan de Ursulakliniek te Wasse naar, zal per 1 januari 1963 zijn nieuwe functie aanvaarden. Verhoging subsidie Aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijke Zorg is bij de be groting voor 1962 een subsidie toegekend van f 110.000. Dit bedrag zal niet vol doende zijn om de gestegen uitgaven op een drietal posten van de begroting te dekken. Deze stijging is voornamelijk vei zaakt door een verhoging van de steun- door de opname van een drietal kinderen in verzorgingstehuizen en door de opname van een vijftal volwassenen in verpleegtehuizen. In verband hier mede wordt verzocht een extra-subsidie f15.000 te verlenen. B. en W. stellen voor het subsidie voor 1962 met f 15.000 te verhogen. KatwUkse bromflester gewond Gistermiddag omstreeks kwart over 5 keek de uit Katwijk afkomstige brom fietser K. op de Haarlemmerstraatweg ter hoogte van de M.E.B. niet goed uit toen hij het fietspad wilde verlaten om de weg over te steken. Hij werd ge schept door een achterop komende auto en kwam in de kant terecht, terwyl zijn bromfiets op de weg bleef liggen. Het volgende ogenblik kwam uit de andere richting een vrachtauto, die de brom fiets tot schroot reed. De bromfietser werd in het Academisch ziekenhuis op genomen; waarschijnlijk liep hij onder meer een zware hersensohuddiing op. Inbreker gevat De rijkspolitie te Oegstgeest heeft vandaag de Leidenaar C. P. aangehou den, die heeft bekend verscheidene in braken in Oegstgeest te hebben gepleegd. Medio 1962 verschafte hij zich toegang tot een cxmsumptietent en tot het kan toor van het I.B.B. aan de Hoge Mors, begin deze maand pleegde hij inbraken In de Montessorischool en de Dr. K. Schilderschool. Ook bekende hij het plegen van twee inbraken in Leiderdorp. De openbare samenkomst ter gelegen heid van Hervormingsdag werd dit keer gehouden ln de Gereformeerde kerk, waar mr. A. Kist, directeur van hel oecumenisch vormingscentrum Oud- Poelgeest, heeft gesproken over „De ge stalte van Christus' Gemeente, vanuit BUbels-reformatorlsche visie". Mr. Kist besprak het wonder der formatie en trok een vergelijking met de uittocht van Mozes en zijn volk uit Egypte. De reformatie, aldus spreker, kan worden genoemd het exodus uit het Egypte van Rome. Luther moest Rome verlaten, zoals Mozes uit Egypte moest trekken. Luther brak uit de gesloten gemeenschap van gelovigen en priesters, een kraal, waarbinnen de laatsten het voor het zeggen hadden. Luther her ontdekte door Gods genade het alge meen priesterschap, wat Calvijin verder uitbouwde tot het begrip: ieder gelo vige is priester, profeet en koning, en maakt zo in heel zijn wezen deel uit van de Priester, Profeet en Koning Jezus Christus. Door de uitbraak van Luther, de reformatie, is de betekenis van het Pink stergebeuren weer ten volle tot ziln recht gekomen, namelijk de uitstorting van de Heilige Geest over heel de we reld en over alle mensen. Zeker, er is weer teruggang gekomen. Men heeft zich weer omgeven met muren en muur tjes, met tradöties en eigen opvattingen. Doch ook dit alles zal eens weer wor den geslecht, want God is met de ganse wereld bezig. In dat aspect is God oecu menisch en Zijn volk is toeschouwer bij het wereldgebeuren, dat door Hem wordt geleid. Die toeschouwers zyn beurtelings opgetogen, juichend, kwaad en teleurgesteld. De heer Kist zei ervan overtuigd te zijn, dat de tijden nu snel „vol" worden Hij wees daarbij op het vele. dat in de afgelopen tijden ten goede is ver anderd. Paulus dorst zich zelfs niet openlijk tegen de slavernij te keren en oorlogen braken uit bij het geringste verschil van mening. Nu is er overleg OP EEN zeer druk bezochte vergadering van de afdeling Noordwijk aan Zee van de christelijke bejaardenvereniging, sprak de heer P. Ver hoef, inspecteur van politie alhier, over het onderwerp: De bejaarde en de maatschappij. Uit de levendige discussie die hierover ontstond, kwam unaniem de wens naar voren in Noordwijk een protestants-christelijk te huis voor bejaarden te stichten. Het huisvestingsprobleem voor bejaarden is in een acuut stadium gekomen. Ook voor de gemeente Noordwijk is dit een zaak van de eerste orde. Voor de stichting van een dergelijk centrum pleit, dat men veel minder bouwgrond nodig heeft dan voor de bouw van afzonderlijke woningen en ook zullen de bouwkosten zeker niet ho ger zijn, integendeel. Als voorbeeld noemde de heer Verhoef een kleine ge meente als Strijen waar men een prach tig tehuis heeft gebouwd. Argumenten Ondanks de goede zorgen die i bestaande tehuizen in Noordwijk den besteed aan de bewoners, zijn t toch klemmende argumenten voor de stich ting van eigen tehuizen aan te voeren. Men kan hier beter zichzelf zUn en wordt niet steeds eraan herinnerd, dat men oud is. Een bejaardentehuis is nu eenmaal geen rijksopvoedingsgesticht, aldus de heer Verhoef, die erop wees. dat een al te opvallend behulpzaam zi]n by vele bejaarden weerstanden opwekt Als ander bezwaar werd genoemd de lange wachttijden, wat ook zal op treden als men in groter verband, zoals kerkelijke classes, dergelijke tehuizen gaat stichten. Ook het feit, dat zieken en invaliden niet In de plaatseiyke tehuizen kunnen wor den opgenomen, wegens gebrek aan verplegingsmogelUkheden. werd als een handicap gevoeld. De tijd is voorbij, aldus inspecteur Verhoef, dat de plaatsing in een tehuis afhankelijk is van de financiële situatie waarin de bejaarde verkeert Er zijn in Nederland ongeveer ander half miljoen bejaarden en iedere ge meente die zichzelf respecteert, kan zich aan de bouw van dergelijke tehuizen niet onttrekken. Kerkelijke, ryks- en provinciale instanties werken steeds meer om de bouw hiervan mogelijk te maken. Eenzaamheid In zijn causerie besprak de heer Ver hoef ook het probleem van de eenzaam heid der bejaarden en hij gaf diverse wenken om dit probleem op te lossen. Voor sommige bejaarden ligt hier geen probleem, omdat zij soms ln de avond van hun leven nog veel kunnen betekenen voor hun omgeving. In dit verband noemde de heer Verhoef de namen van Churchill en Adenauer Wat de huisvesting betreft noem de inspecteur Verhoef als principe het hebben van een eigen tehuis. <\s> r\s v.'J V. waarbij de bejaarden moeten probe ren zichzelf zoveel mogelijk te red den, liefst met behoud van de eigen gezinssfeer. Ook werden genoemd de nadelen van het intrekken bij kinderen en werden cijfers gegeven van het kwantum onge lukken waarvan bejaarden het slacht offer worden, zowel in de eigen woning als op de weg. Na deze instructieve causerie vertoon den de heren B C. Hooijberg en J. Langendijk 'n aantal fraaie kleurendia's. Mej. M. C. van 't Noordende onder streepte het feit, dat voor de bijeen komsten van de afdeling een geluidsin stallatie nodig is. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer M. de Ronde. Rembrandthotel krijgt zwembad Namens de directie van het Rembrandt, hotel heeft architect D. Amesz te Am sterdam het bouwen van een zwem- en badinrichting bij dit hotel opgedragen aan de firma Wed. K. v. d. Wiel te Noordwijk. Klein Avifauna De vogelvereniging „Klein Avifauna" vergaderde onder leiding van de heer J. Zwagerman in De Zeeleeuw. Er werd een tentoonstellingscommissie benoemd, bestaande uit dc heren L. van Beelen. C. Glasbergen, J. Plug, J. F. Schulingi en J. Zwagerman Aanbesteding Huis ter Duinstraat De dienst van gemeentewerken heeft een openbare aanbesteding gehouden na mens het college van B. en W. voor het reconstrueren van de Huis ter Duin straat, voorzover gelegen tussen de Nieuwe Zeeweg en de Oudeweg met in begrip van het Stationsplein en het leg gen van een riolering aldaar met bijbe horende en bijkomende werken. Voor deze aanbesteding schreven acht aanne mersbedrijven ln. Dat waren van hoog naar laag: C. Smit Zn. Vijfhuizen. ƒ178.000; firma Veldhuizen en Van Hof- ten. Haarlem, ƒ176.000; Badhoeves We genbouwbedrijf, Amsterdam, 174.900; N.V. G. Hulsebosch, Bloemendaal. ƒ174.000; Gebr. J P. en P. B. Schelvis Heemstede, f 169200; C. A. Langeveld Alphen aan den Rijn, 166.600; H. J Vessles, IJmuiden, 164.300 en firma Joh. Visscher Zn. Leiderdorp f 162 450 De gunning is nog aangehouden De be groting werd niet bekend gemaakt. en veel ellende wordt erdoor voorkomen. Spr. herinnerde in dit verband aan het recente wonder van Chroesjtsjefs capi tulatie inzake Cuba. De overheden en machten in deze we reld (daaronder niet alleen te verstaan regeringen en dictators, maar ook mode en techniek) zal het duidelijk moeten zijn en ook duidelijk moeten worden gemaakt, dat hun madht zal moeten wijken voor die van God, die met on uitsprekelijke liefde bezig is het brui loftsfeest voor te bereiden voor Zijn volk, waarmee Hij Zich in Jezus Chris tus weer heeft verzoend. Ds. Smit, de vice-voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bij belgenootschap (dat deze avond ver zorgde) sloot de bijeenkomst. Bazaar Geref. jeugd wordt iets groots In het gebouw naast de Geref. kerk heerst deze week nog groter bedrijvig heid dan anders. Er wordt daar mo menteel gepast, gemeten, getimmerd, kortom gezwoegd. Jong en oud is daar eendrachtig en koortsachtig bezig van de „Werf" een enorme bazaar te maken, die alle hier op dit gebied gehouden evenementen met stukken gaat over treffen. Niet alleen dat men velerlei vormen van vermaak, zoals fcouwtjetrekken, bal- lengooien, sohieben en sjoelen zal kun nen beoefenen, maar er is ook een aan tal stands met een ruime sortering speelgoed, luxe artikelen, gebruiksarti kelen, boeken (puntgave tweedehands pockets voor een kwartje!) enz., terwijl in de hal gelegenheid zal zijn tot het nuttigen van een kopje koffie. Een bij zondere attractie voor de jongeren wordt ongetwijfeld de „bar", waar onder het genot van „wilde" muziek warme en koude hapjes, alsmede koele dronken kunnen worden genoten. Speciale melding verdient de vrijge vigheid van particulieren, winkeliers en fabrikanten, die de bazaarcommissie in staat heeft gesteld haar opzet te ver wezenlijken. Een treffend staaltje daar van ondervond dominee Smit, toen hij een fabrikant van speelgoed trachtte te bewegen tot afgifte van veel speelgoed voor weinig geld. Dat vele speelgoed kwam direct, maar zelfs weinig geld kon hij aan deze fabrikant niet kwijt! En het doel van deze bazaar? Geld bijeenbrengen om de jeugd te helpen de Werf geschikt te maken voor beschei den toneel, om de evangelisatie onder de lieverdjes van Voorschoten te helpen aan geld voor hun jeugdhonk en ten slotte om als jeugd een forse bijdrage te kunnen geven voor de nieuw te bou wen kerk in Boschgeest De bazaarcommissie verwacht dan ook dat dit duidelijk omschreven doel voor velen in en buiten Voorschoten aanlei ding zal zijn aanstaande vrijdag en za terdag een bezoek aan het winkel- en vermaakcentrum op de Werf te brengen Vrijdagavond is de bazaar geopend van half acht tot elf. zaterdag van twee tot zes en van zeven tot elf uur. Zilveren sleuteltjes in de maak te Voorschoten De grootste lengte echt zilverband meer dan 2 km. die ooit in ons land voor één opdracht werd ver werkt en een waarde ver tegenwoordigt van f 100.000 ligt momenteel bij de N-V. Koninklijke Begeer te Voor schoten op zijn bestemming te wachten. Een dezer dagen zal met de produktie van honderddui zenden zilveren sleuteltjes worden be gonnen elk van het staatswaarborgte ken voorzien, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor het te bouwen dorp voor blijvend minder-validen. Ondanks de steeds stijgende prijs v zilver is het de N.V. Koninklijke Begeer gelukt de benodigde hoeveelheid zilver band in de vereiste kwaliteit nog tegen ccn sterk gereduceerde prijs te kun nen inkopen. Hierdoor is het mogelijk de prijs van de zilveren sleutels, die in de vorm van broches en reversspelden in de verkoop zullen komen, op slechts f 1.50 per stuk te kunnen handhaven. De opbrengst van de sleuteltjes, die worden gemaakt naar een ontwerp van de edelsmid Fritz Jaritz uit Doorn, zal een begin vormen van het grote bedrag ruim 25 miljoen gulden dat met de bouw van het bewuste dorp in de buurt van Arnhem gemoeid zal zijn. Talloze zwaar-gehandicapten, voor wie geen be- stemmming in onze maatschappij kan worden gevonden, zullen hier onder v< ideaal mogelijke omstandigheden een blij vende woonstede kunnen vinden. ln verband met de kinderboe kenweek kunnen kinderen die de christelijke openbare leeszaal te Katwijk bezoeken, deelnemen aan een prijsvraag. Hier is een aantal jeugdige Katwijkertjes intens bezig de problemen van de wedstrijd op te lossen. Foto D. Kruyt Advertentie Alleen voor mannen Zit u met een probleem wat u haar met verjaardag of Sint-Nicolaas zal geven, dan is dit de oplossing. EEN NYLON NACHTJAPON want daar verrast u iedere vrouw mee en de prijs is voor U een ver rassing. De prijs was 13.50 en is nu 6.50. J. V. d. PLAS KATWIJK Kleuterschool Het bouwen van een hervormde Kleu terschool te Katwijk aan den Rijn werd door het architectenbureau Verloop- Van der Mey opgedragen aan de firma Adr. de Waard te Katwijk. Opbrengst De collecte ten bate van de Christe- lyke vereniging tot verpleging van lang durige zieken „Het Zonnehuis" bracht f 1031,58 op. KATWIJK AAM ZEE Hoog en laag water Vrijdag 2 november: hoog water 5.50 en 18.02; laag water 1.38 en 13.46. SASSENHEIM Tafeltennisvereniging Het eerste team van deze vereniging, bestaande uit D van Biezen, P. Tibboel en A. Boes. is naar Alphen aan den Ryn geweest om een wedstrijd te spelen te gen de Baronie I. Spijtig genoeg ge lukte het niet hier een overwinning te behalen. R. Groeneveldt speelde deze wedstrijd niet mee Wegens een voet balknie is hij tijdelijk uit de running. D. van Biezen was de enige die uit de wedstrijd tegen Alphen winst wist te slaan. Het tweede team, dat vorige week zo goed van start was gegaan, speelde nu een wedstrijd tegen De Treffers uit Roe- lofarendsveen. Ook dit team lukte het niet de overwinning te behalen. De resultaten van het derde team te gen St. Vooruit uit Warmond waren wat beter. Deze wedstrijd werd thuis ge speeld. Men eindigde met 82 ten na deel van T.C.S. VVV-Avond Op 14 november zal de bekende tele visie-spreker dr Van Egeraat voor de Sassenheimse afdeling van de VW een lezing houden over Italië. Ook niet-leden zijn van harte welkom op deze avond, waarvoor veel belangstelling wordt ver wacht. De lezing wordt gehouden in de zaal van Het Bruine Paard" en i-ngt ROFTOFARENnSVEEN Woning aan Floraweg Het architectenbureau Van Damme en Hofman te Hoofddorp heeft namens de heer Hoogeboom het bouwen van een woonhuis aan de Floraweg opgedragen aa"n H. J. Strijk te Rijpwetering. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand GEBOREN: Cometis. zn van G. J. Oudshoorn en A. Jakin. Kon. Emma- laan 13: Sonja, dr van J. M. v. Rooyen en M. van Mourik, Prof. Einstcinlaan 42: Raymond Joannes Hendrik André, zn van A. J. Tukker en O. W. Funcke, Papelaan 14; Rene, zn van J. M. de We ger en P. van Walraven. Chr. Huygens- straat 18; Leonardus Adrianus, zn van T. A. Pleij en L. H. Zandvliet, Leidsc- weg 183; Robertus Anthonius, zn van J. M. Koopman en M. Hughes, Pr. Bea- trixlaan 15. ONDERTROUWD: Johannes Stikvoort, 19-5-98, en Olasina Veldhuizen, 28-2-10; Johannes Cornells van Osnabrugge, 1-2- l. en Gerrie Verschoor, 28-9-33. GEHUWD: S Kooistra en P. H. van Rhee. Wassenaar. Ammonslaan 29; T. Alting en M. J. van den Boogert. Bestuurswisseling bU PvdA In de gisteren gehouden jaarvergade ring van de PvdA te Voorschoten stel den de heren dr. P. S. Pels, Hoogwerff Kroon en G. Nasveld zich niet meer her kiesbaar als bestuurslid. Tot voorzitster van het afdelingsbestuur werd gekozen mevrouw dra. A. Stoker, tot secretaris J. M. Veldhuis, tot penningmeester van Seyst en mevrouw J. J. Baarda- Gertenaar en de heren H. J. van Eerde J. A. Steg en H. van Wijk tot lid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11