Blett, 169- President Rusland weer over Duits verdrag Glzrï kirk Cos tuums Forty Four /vóór het scheren Actie tegen Der Spiegel veroorzaakt deining Opheffing van beslag geëist Rijkdi ommen der zee Ambtenaar wint 100.000 Communistische politie ging boekje te buiten WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 BEGROTING GEMEENTEFONDS De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, en de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, hebben in de Eerste Kamer meegedeeld dat er thans volledige overeenstemming tussen de departe menten bestaat over een verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. Er wordt thans met voortvarendheid gewerkt aan de indiening van een wetsontwerp hiervoor. Dit deelden zij mee tijdens de behandeling van enige wetsontwerpen inzake de vaststelling van de begroting van het gemeentefonds voor het jaar 1962 en inzake wijzigingen van de begro tingen van het gemeentefonds voor de jaren 1960 en 1961. Drie sprekers, de heren mr. G. van Hall (soc.), J. C. Haspels (a.r.) en H. M. van Lieshout (kath.v.) hadden hiernaar geïnformeerd. Zij spraken er voorts over dat vele gemeenten in onzekerheid verkeren over de verwachtingen van de nieuwe financiële verhoudingenwet. De minister van financiën zei o.m. dat de positie van vele gemeenten thans veel minder zorgelyk is dan zes jaar geleden. SPRINGSTOFFENFABRIEKEN De ministers van defensie, van economische zaken en van financiën hebben de Tweede Kamer een wetsontwerp doen toekomen, houdende het voorstel tot intrekking van de wet tot vaststelling van regelen ten aanzien van de aanmaak van buskruit en .springstoffen. Deze wet en de op grond daarvan tussen de staat en de Nederlandsche springstoffen fabrieken gesloten overeenkomst wordt niet meer door het landsbelang gevorderd, aldus het ontwerp. In de toelichting op het wetsontwerp wordt o.m. opgemerkt, dat het bestaan van de huidige verhouding met de staat voor de vennootschap een absolute belemmering vormt voor expansie. Het wetsontwerp voorziet ook in het sluiten door de staat van een nieuwe overeenkomst met de N.V. Wanneer deze ontwerp-overeenkomst wordt aanvaard, verbindt de vennootschap zich tot 31 december 1965 een produktiecapaciteit in stand te houden van 20.000 kilogram rookzwak buskruit per week. Voorts zal de vennootschap zich verbinden om over de jaren 1961 tot en met 1965 aan de staat bij wijze van afkoopsom 50.000 per jaar te betalen, verhoogd met vijftig cent voor elk kilogram rookzwak buskruit, waarmede de leveranties direct of indirect ten be hoeve van de staat in enig jaar 250.000 kilogram overschrijden. NEDERLAND KRIJGT 5 MILJOEN Nederland heeft uit het Europees sociaal fonds ruim vijf miljoen gulden toegewezen gekregen als gedeeltelijke vergoeding met terug werkende kracht, van uitgaven die voor herscholing van arbeiders zijn gemaakt. Het fonds, waarin de zes E.E.G.-landen bijdragen storten, vergoedt de helft van uitgaven die een regering of publiekrechtelijk lichaam maakt om bijv. aan werklozen produktieve nieuwe werkgelegenheid te verschaffen. Nederland had aanvankelijk ruim zeven miljoen gevraagd, doch de aanvrage later verminderd tot ruim vijfeneenhalf miljoen. Hiervan is 5.330.904,26 toegewezen. Duitsland krygt als vergoeding voor herscholingskosten ruim f 7 miljoen en Italië 50.000. Bij ontvangst ambassadeur: De Sowjetunie heeft gisteren opnieuw verklaard dat een Duits vredesverdrag spoedig onderte kend moet worden. Tass deelde mee, dat de president van de Sowjetunie Leonid Brezjnef dit verklaard heeft tegenover de nieuwe Westduitse ambassadeur in Moskou, Horst Gröpper, toen deze zijn geloofs brieven overhandigde. Brezjnef zei volgens Tass: „Bezorgdheid over het versterken van de vrede en de veiligheid, strijd om de dreiging" van een nieuwe oorlog te ver mijden, de ontwikkeling van normale betrekkingen en samenwerking is de basis waarop de wederzijdse be trekkingen tussen de Sowjetunie en de Duitse Bondsrepubliek gebouwd moeten zijn." Een Duits vredesverdrag zou bi; 9 I 1 I f I V I 4 I I 4 Kernproef door V.S. en Rusland Boven Johnston Island in de Stille Oceaan is gistermorgen tegen zonsop gang een kernwapen van verscheidene megatons (1 megaton is 1 miljoen ton tnt) tot ontploffing gebracht, dat door een vliegtuig uitgeworpen werd. Uit de opmerkingen van een woordvoerder voor de Amerikaanse atoomenergiecommissie kon worden opgemaakt dat het de zw ste van de 34 Amerikaanse proeven dit jaar is geweest. De Sov ïpen v----- ,v; 1 miljoen ton tnt- tot ontploffing ge bracht, aldus heeft de Amerikaanse atoomenergiecommissie 'bekendgemaakt. De ontploffing, de 26ste in de huidige Russische reeks, had plaats in het ge bied van Nova Zembla. In Emmen is gisteravond het echt paar J. Strootman uit Emmen bij een autobotsing om het leven gekomen. Hun hondje werd zo gewond, dat het moest worden afgemaakt. Het echtpaar laat twee jonge kinderen na. Gedekte ruiten. Pin-i heads en hairlines in Fine Worsteds. Nieuwe herfsttinten. Handgrade finish. Nü reeds vanaf Amsterdam-Leidsestraat 7 Rotterdam-Stadhuispl, 28 Den Haag - Groenmarkt 24 gen tot toenadering en vreedzame sa menwerking tussen de twee Duitse sta ten en tot de oplossing door deze twee staten van de kwestie van de eei king ervan, vond Brezjnef. Z aak-P eugeot Oude typemachine bracht oplossing Een oude schrijfmachine was de sleutel die geleid heeft tot de oplos sing van het meest opzienbarende ge val van kinderroof, dat zich in Frank rijk ooit heeft voorgedaan. Een commissaris van politie verklaar de gisteren voor de rechtbank, die de zaak tegen de ontvoerders van Eric Peugeot behandelt, dat de ontvoering bijna een perfecte misdaad was: de eni- anwijzingen waren twee briefjes •in het losgeld werd geëist en de vage verklaringen van Eric. Na acht maanden was het onderzoek van de po litie nog steeds vruchteloos gebleven en Erics grootvader dreigde een particu lier onderzoek te zullen beginnen. De politie kreeg tenslotte een tip var Interpol, waaruit bleek dat twee Fran sen sinds de ontvoering van Eric in ver schillende landen van Europa opvallend veel geld hadden uitgegeven. De politie spoorde de ex-vrouw van een der man nen, Rolland, op en deze vertelde dat haar voormalige man een schrijfmachi- van haar had geleend op het tijdstip an de ontvoering. Op deze machine :n de beide briefjes geschreven. De verdediging verzocht de rechtbank Eric, die nu zes jaar is, als getuige op te roepen. Dit verzoek werd afgewezen nadat een psychiater had verklaard, dat het schadelijk voor het kind zou kunnen zijn om het met zijn ontvoerders te fronteren. Blett 0> «cheren nét Elke morgen Blett vóór het scheren en U voelt zich de gehele huid op. Het uitscheren kan hierdoor véél dieper dan normaal geschieden! Dit is vooral bij elektrisch scheren zo belangrijk! Door Blett blijft U veel langer glad geschorenU ziet er 's avonds nog sven schoon uit als 's morgens! (Van onze correspondent in Bonn) BONN, woensdag. Zelden heeft een binnenlandse politieke gebeurtenis in de Bondsrepubliek zoveel deining veroorzaakt als de actie tegen het weekblad Der Spiegel van het afgelopen week einde. Nog altijd is schuld of onschuld van Der Spiegel niet vastgesteld. Intussen breidt de zaak zich als een vetvlek uit en wordt zij hoe langer hoe on smakelijker. De belangrijkste ontwikkelingen var gisteren: het voortbestaan van het be slag op de redactiebureaus in Hamburg; het voortduren van het arrest van uit gever Augsteln. hoofdredacteur Jakobi en redacteur Afolers: een dementi het ministerie van defensie dat in band met het ingrijpen tegen Der Spie- Bij gevechten in Jemen 180 para's gedood Bjj hevige gevechten in Jemen zyn ge. durende de afgelopen vier dagen zeker 180 parachutisten van de Verenigde Ara bische Republiek gedood. Dit is van roya listische zyde in Damascus meege deeld. De strijd, die gevoerd wordt sen monarchistische legereenheden leden van Oost-Jemenitische stamn die achter de onttroonde koning Moham med EI Badr staan, heeft zich gisteren geconcentreerd rond de stad Marib, die later op de dag door straaljagers van Egypte zou zUn gebombardeerd. De leider van het revolutionaire be wind, premier Sallal, heeft in Sanaa me- medegedeeld dat zijn „nationale garde" een muiterij de kop had ingedrukt, die „door een aantal jaloerse verraders op touw was gezet". Intussen is nu komen vast te staan dat de doodgewaande Imam Mohammed El Badr nog in leven is. Hij zou zich in de bergen in Noord-Jemen bij de stam men bevinden. De Saoedi-Arabische re- 5ering is druk doende foto's van de mam te laten verspreiden teneinde hiermee te bewijzen dat hij nog leeft. De regering deelde niet mee van wanneer de foto's dateren, maar uit het onder schrift blijkt duidelijk, dat zy genomen werden na de opstand. gel ook een hoog officier van het minis terie zou zyn gearresteerd: de verzeke ring van de Westduitse minister van bin nenlandse zaken, dat hy ambtenaren ter beschikking zal stellen om het onder zoek te bespoedigen en tenslotte juridi sche stappen die Der Spiegel nam by het Constitutionele Hof in Karlsruhe, dat waakt over de naleving van de grond- Directeur Becker verklaarde, dat het weekblad van het constitutionele hof ver langt, dat wordt vastgesteld dat het in grepen van de procureur-generaal niet alleen onwettig, maar ook ongrondwettig is geweest. Verder verlangt hy de op heffing van het beslag en een verbod De Spiegeldirectie zei niet tt kunnen vaststellen of inderdaad by doorzoeking van de redactiebureaus in Hamburg en Bonn geheime documenten uit de Bonds dag defensiecommissie zyn gevonden. Zelfs indien dat waar zou zyn, is dat nog geen bewys van landverraad. Het in het bezit hebben van geheime stukken is geen landverraad, aldus woordvoerders van Der Spiegel, die er overigens de nadruk op leggen, dat zij het volste ver trouwen hebben in West-Duitsland als rechtsstaat en in de Bondsrepublikeinse justitie. Op de vraag of datgene wat werd ge- Eubliceerd in het nummer van 10 okto- er geheimen bevat, kan zelfs de wet geen antwoord geven. Het antwoord zal moeten worden gebaseerd op expertises waarvan het twijfelachtig is of die komende van militaire deskundigen objectief kunnen zyn. Het hoofdparket in Karlsruhe wacht nog op de Spiegelredacteur (van het Bondsöureau) Hans Schmelz, die op het ogenblik in Hongarye is. Schmelz is de militaire vakman in de Spiegelredactie. Hy is sociaal-democraat en militair ad viseur van het SPD-hoofdbestuur. Ais zodanig onderhoudt hy zeer nauwe In arrest wegens mil j oenenzwendel Vernon Kronenberg, die door de West- Berlijnse autoriteiten gezocht wordt in verband met een zwendelzaak waarmee een bedrag van 3,3 miljoen mark ge moeid is, is gisteren gearresteerd, toen hij via de grens Spanje probeerde te bereiken. Kronenberg reisde op een Amerikaans paspoort. Hij zou in 1923 te Berlijn ge boren zijn. Hij werd naar aanleiding van een verzoek van Interpol gearresteerd bij de grenspost te Perthus. In afwachting van de behandeling van een uitwijzings- verzoek is hij ingesloten in de gevange- /an Montpellier. laties met die sociaal-democraten, die zitting hebben in de vaste Bondsdagcom missie voor defensie. Protocollen uit deze commissie werden volgens een klaring van de procureur-generaal bij huiszoekingen ter redactie van Der Spie gel gevonden. Verdeeld TOCH IS HET ZO! 1041) Door uiterst verfijnde me thoden van spectroscopisch onderzoek zijn onze scheikundigen er nog maar kort geleden in geslaagd ge ringe sporen van elementen in het zeewater aan te tonen, waarvan men de aanwezigheid vóórdien niet had vermoed. Toch weten verschillende planten en zeedieren zich op mys terieuze wijze van deze sporen-ele menten te verzekeren. Kreeften en mosselen zijn bijv. in staat betrek- Hoe de zee-organismen er in sla- kelijk grote hoeveelheden kobalt gen betrekkelijk grote hoeveelheden aan het zeewater te onttrekken, en Van deze sporenelementen op te nikkel wordt door verschillende zee- slaan, is een onverklaarbaar raad- dieren gebruikt. Maar de mens ls er sei. yVe moeten volstaan met de ult- pas onlangs ln geslaagd de aanwe- spraak dat hun chemische systemen men niet i voorkwam, tot het werd ontdekt in het bloed van de zeekomkommer en andere zeedieren met venswijze. Evenzo vergaat het met jodium. dat in z water e ste niet-metalen is; moeilijk tonen, noch nauwkeurig te analyse ren. Desondanks wel alle planten en dieren zee aangetroffen en bepaalde zeewie ren, sponsen en koralen slaan het zelfs ln grote hoeveelheden op, zo- In de vorige eeuw op de Ware tovenaars zijn in dit opzicht .v. bepaalde radiolariën, eencelli- trage Ie- ge wezentjes, voorzien van een pant ser van kiezelzuur, en vaak gewa- pend met fijne naalden of weerha- de zeldzaam- ken. Vele radiolariën dragen boven dien nog kleine sierstenen, digd van strontium! Men heeft bere- ordt het in vrij- kend, dat dit diertje ongeveer 20 mil joen maal zoveel zeewater door het lichaam heeft moeten laten gaan, als het aan strontium terug ont vangt. Zó gering is de concentratie het sporen-element strontium in rotsachtige kusten Bretagne, zeewater! Nog erger is het ln dit opzicht met koper gesteld, dat ln een ver houding van 1 op 100 miljoen in zee water wordt aangetroffen. Toch wordt deze stof in grote hoeveelhe den bemachtigd door kreeften, die natronsalpeter koper nodig hebben voor het zuur- uit de moederloog stoftransport in het bloed, op gelij ke wijze als wij hiervoor het ijzer Normandië, Schotland, Ierland Californlë grote hoeveelheden wier te drogen legde, waaruit na voorzich tige verbranding een as overbleef, die 1 pet. jodium bevatte. Nadat ech ter in de woestijnen van Noord-ChDI de afzettingen waren ontdekt natriumjodaat kon worden gew nen, heeft dit land praktisch het jo- n°dlg hebben, diummonopolie verkregen. De spronkelijke bron is ook hier schijnlijk de een of andere voorhis- raadschuur torische zee met veel zeeplanten ge- Daaro' weest. Nu kunt u zich misschien ook voor tellen, dat de Dode Zee de voor- srael is? olgende keer. Nadruk verboden. De openbare mening in West-Dults- iand over de actie is verdeeld. Het meest ergert men zich aan het optreden v; de politie. Over schuld of onschuld de vraag of Der Spiegel bewust landv< raad heeft gepleegd kan de goegemeente zich geen oordeel vormen. Dat kan in West-Duitsland nog niemand. Bod op bankroete werven in België nu verdubbeld Op de tweede veilingdag van notaris Antoine van Hoestenberghe in Brugge is thans een hoger bod uitgebracht dan de vorige keer. Het Amerikaanse che mische concern Glidden uit Cleveland, dat veertien dagen geleden tien miljoen frank had geboden, was thans bereid 21,5 miljoen frank (circa 1,55 milioen) op tafel te leggen. Het concern wil na melijk het terrein van de bankroete scheepswerven van Brugge gebruiken als bouwterrein voor een fabriek aan het Boudewijnkanaal, dat toegankelijk is voor zeeschepen tot twaalfduizend ton. Bij de verkoopdag van gisteren bleek er onverwacht grote belangstel ling te zijn, zodat er misschien nog een hoger bod uit de bus komt. Ook van Nederlandse zijde bestond deze maal vrij veel belangstelling. Binnen vijftien dagen kunnen nieuwe biedingen worden gedaan, echter minstens tien procent hoger t ten zijn dan het jongste bod. Gebeurt dat en dat is zo goed als zeker dan komt er in december een derde en laatste veilingdag. Maar voor de cre diteuren met een vordering van 70C miljoen frank zal dat weinig uitma ken.... Doodstraf voor fraude in de Sowjetunie De directeur van het gemeentelijk bureau voor fruit en groenten in Sara- tof is tegen de lamp gelopen, nadat hij twee auto's, een huis met een zwem bad en een dure bontmantel voor zijn vrouw gekocht had. „En dit alles met een salaris van 260 gulden per maand." zo berichtte het blad Sowjet- handel gisteren. Het blad meldde dat P. I. Bogdanof ter dood veroordeeld is wegens fraude. Hij en vier van zijn collega's werden er van beschuldigd de staat voor gro te bedragen opgelicht te hebben door groenten en fruit als afval af te schrij ven en ze dan aan staatswinkels ver kocht en de inkomsten zelf in hun zak ken gestoken te hebben. W. WIERINGA „En dat op kosten van de ge meenschap", zo voegt men er de ambtenaren een wachtgeldbesluit of verordening. De wachtgeldregeling voor ambtenaren kent daarbij zelfs -jj .f.-! j- voor amoienaren te onmiddellijk aan toe. indien men de m0ge,ilkheid kennis neemt van het feit, dat de directeur van openbare werken van de gemeente Deventer met ontnemen buiten orerheid ai porlicu- j j here werknemer emplooi te vinden, ton ale pleister op de wonde Daarbij wordt na(lcaoa„ welke be. stemming aan de afkoopsom wordt gegeven. Deze zijn a. het beginnen of over- elgen zaak of b. emu naar huis wordt gestuurd. De kri tiek is meestentijds niet mals. De positie van overheid en ambte naar wordt van verschillende zijden nemen van onder de loep genomen, waarbij gratie, veroordeeld wordt, maar waarbij ook n de rechtmatigheiden de „recht- vaardigheid van een dergelijke het bepalen van de hoogte van^dejif- maatregel wordt verdedigd. Om mijn conclusie maar direct neer te schrijven: De handelwijze singsmogelijkheid. van zowel het gemeentebestuur als De rechtspositie van de ambtenaar van de betrokken ambtenaar is ten is derhalve op dit onderdeel zeer sterkste af te keuren! Zij is geheel goed geregeld. De ambtenaar doet in strijd mei het er voor zichzelf rechtskarakter en zijn gezin geen van de overheids- goed aan om af dienst en zij is T\V CrUDIIl/r» van de schadelijk voor de rechtszekerheid van de ambtenaar. Er zijn in het ambtenarenge recht even vele en nog andere gron den, waarop een ambtenaar kan worden ontslagen, als in het arbeids recht. Er is zelfs een ontslaggrond wegens „onge schiktheid, anders dan wegens ziels- of lichaamsgebre ken." Tegen deze mogelijkheden van ontslag door de DE SCHRIJVER Ofschoon het geval al weer enige tijd geleden in de publi citeit kwam, zullen de meeste lezers zich nog wel herinneren hoe een ontslagen directeur van gemeentewerken in Deventer voor meer dan een ton door de gemeente werd schadeloos ge steld. Over dit feit schrijft als onze gast de heer W. Wieringn, te Rijswijk, secretaris van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, alsmede van dc Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijzend Per- normale rechts gang met de daar aan verbonden zekerheden (o.a. behoudsv er zeke ring weduwe- en wezenpensioen). Dit wat de rechtspositionele kant van de zaak betreft. Maar er is nog een andere zijde aan dit vraagstuk, waarvoor het ge- val-Deventer een teken aan de wand behoort te zijn. Wf Dr. H. J. M. overheid, staat het recht van de Jeukens stelt ln zyn dissertatie „Het ambtenaar om in beroep te gaan bij Ambtenarengerecht" (uitgave Samsom de ambtenarenrechter beroep bij de Centrale Raad roep. Het ontslag-Van der Putten is daarvan in de laatste tijd een dui delijk voorbeeld. Manipulaties met schadeloosstel- hoger N.V.) dat openbare dienst een be- Be- ginsel yan ambtsethiek is. Het begrip openbare dienst stelt eigen eisen aan de beslissingen om trent het al dan niet verrichten van bepaalde werkzaamheden en het lingen om daarmede een rechtsge- vraagt die onpartijdige afweging van en voor belangen en die onafhankelijkheid kwalijke van persoonlijke aspiraties in de oor- gediend. deelsvorming, welke men (d.i. het publiek) van de overheid verwacht ding te voorkomen, vormen overheid en ambtenaar ec zaak, waarmede niemand Moeten dan bij een onvrijwillig ont- slag de financiële nadelen daarvan Er is heden ten dage niet geregeld worden. Ongetwijfeld, king van de grenzen te Evenals er voor de werknemers in zowel aan de kant van de particuliere sector een goede re- chamen, als aan die van vele amb- geling is neergelegd in de wachtgeld- tenaren. i werkloosheidswet, bestaat er voor Incident op Westberlijns station Een Westberlijnse politiepa-| Agenten van de communistische spoor- wilden arresteren na een- politie ke ruzie op een Westberlyns sta tion van de zg. S.-baan. Volgens de politie heeft het incident zich voorgedaan op het Aiyhalterstation toen een politieke woordenwisseling tus sen een jonge Westberlijner en een communistische partijfunctionaris, die West-Berlijn woont, in een Britse troonrede - pleidooi voor ontwapening In haar door premier Macmillan op gestelde troonrede heeft koningin Elisa beth gisteren, bij de opening van het parlementaire jaar. aangedrongen op een nieuwe poging om te komen tot een ontwapening onder toezicht, ter voorko ming van een herhaling der Cubaanse crisis. De Britse regering beloofde verder volle steun aan de pogingen van India om de Chinese communisten uit het land te verdrijven. De rede gewaagde ook van dankbaar heid voor de krachtige politiek die pre sident Kennedy heeft toegepast ter op lossing van het Cubaanse probleem. De Britse regering drong er op aan, dat de afkoelingsperiode die de wereld thans heeft gekregen, aangewend wordt voor het uitwerken van een uitvoerbaar ontwapeningssysteem en op nieuwe pogingen om te komen tot een verdrag het verbod op kernproeven. zag, dwong de communisten de vrij te laten. Toen de Westberlijnse agent de papie ren van de communistische functionaris wilde controleren, werd hij door de communistische politie aangevallen. Het hoofdbureau van de Westberlijnse politie was inmiddels door omstanders gewaarschuwd, en onmiddellijk werd een elf man sterk commando gestuurd om de orde te herstellen. Het Westberlijnse station van de bo vengrondse is nog steeds in handen van de communistische Reichsbahn in Oost- Berlijn. De communistische politie de Spoorwegen is niet gemachtigd arrestaties te verrichten. (Advertentie) PLEEGZUSTER BLOEDWIJN 4%<tr ikXft uat yezündAeifam* hi een. Éuwifce lij. I In de V.S. is een in reliëf uitgevoerde globe van de maan op de markt gebracht. Vol gens de fabrikant ver toont de globe praktisch elk punt op de maan dat van enige betekenis is, waaronder die welke de Russen ontdekt heb ben aan de van de aar de afgekeerde zijde. Een ander nieuwtje in de V.S. is een dia-pro jector, waarvoor een verkoopprijs beneden de 15 dollar geadviseerd wordt. I De stichting „Done- mus" heeft gisteren in het muziekcentrum in Amsterdam drie compo nisten gehuldigd, die al len dit jaar hun zeven tigste verjaardag vier den: Oscar van Hemel, mevrouw Johanna Bor- dewljkRoepman en Hendrik Andriesscn. Wouter Paap vertelde enige bijzonderheden over de zeventigers. Mevrouw Bordewijk be gon met componeren toen zij een wijsje ge maakt had voor een versje uit een kinder boek van haar zoon. Os car van Hemel maakte op 45-jarige leeftijd zijn entree als componist en werkte aanvankelijk als Journalist. I Marianne HHarides heeft haar werkzaamhe den bij het Nationale Ballet hervat. Zij zal op 6 november in de Am sterdamse schouwburg de hoofdrol in het ballet Shirah dansen. I De Vaticaanse poste rijen hebben gisteren een speciale postzegel uitgegeven met afbeel dingen van de paus in de vergadering der bis schoppen. I Bij het horen van het eerste grapje, dat de komiek Bob Hope over president Kennedy maakte, glimlachte ko- ninging Elisabeth flauw tjes en bij opmerking nummer twee lachte ze hartelijk. Bob Hope trad op in de Royal Variety Performance" en vertel de onder meer: „WIJ Kennen geen titels in de V.S. Nee hoor, wij heb ben In Amerika twee klassen: de gewone mensen en de Kenne dy's, en er zijn meer Kennedy's dan gewone mensen". Het was bij deze laatste opmerking dat de koningin ln la chen uitbarstte. In het verleden zijn moppen over de familie Kennedy geweerd in het Engelse cabaret. I In Athene is gisteren een Westduitse danse res, de 28-jarige Inge borg Gersttenmeyer, in staat van beschuldiging gesteld, omdat zij 26 beeldjes en andere kunstvoorwerpen van hoge oudheidkundige waarde uit Griekenland had willen smokkelen. De eersten beschouwen zich maar al te dikwijls als een particuliere on dernemer op welke markt dan ook; de laatsten zien in de vervulling van hun functie niet veel meer dan een baan, die overal elders vervuld zou kunnen worden. De overheid als dienaresse Gods is er het volk ten goede. Zij heeft de publieke zaak te dienen en is daarvoor verantwoording schuldig. Zij dient vervolgens als werkgeef ster een voorbeeld te lijn. Zij moet de stattis hoog houden en daaruit de consequenties trekken van goede en eigen regelingen. De ambtenaar in dienst van de overheid is dienaar van het algemeen belang. De ambtenaar, bekleed met het ambt, dat de overheid hem heeft verleend, heeft daarom te zorgen dat de overheid haar door God op gedragen taak in het belang van de gemeenschap altijd op de juiste wij ze kan vervullen. Aan deze dubbele normstelling vol doen èn overheid èn ambtenaar in het Deventer-geval niet. Indien, met name een christen-ambtenaar, zijn functie in getrouwheid vervult, wint hij niet de 100.000, maar wint hij wel het respect en de hoogachting van de gemeenschap, tot het dienen waarvan hij geroepen is. In tijden van welvaart mag ook wat betreft de waardering de overheid en het publiek herinnerd worden aan een strofe uit een ge dicht van Vondel: „De welvaert spruit uit kloeck beleit van amptenaeren die nacht en dag zich 2elf niet spaeren, geschapen tot eens ieders nut." Duitse Pimpernel brengt vrienden naar W.-Berlijn Een Oostduitse vluchteling heeft voor de tweede maal een doldrieste tocht door de prikkeldraadversperringen rondom West-Berlijn gemaakt om vijf vrienden te redden. De 32-Jarige man vluchtte zelf in augustus. Tezamen met een andere vluchteling ging hij op 14 oktober door het prikkel- Zij moesten door ijskoud water ~ien om het Westen te bereiken. Thans heeft hij dit huzarenstuk her haald. De tweede maal bracht hij vier mannen en een jonge vrouw mee naar West-Berlijn. Zij kropen door het prik keldraad, terwijl de kogels uit de ma chinepistolen van de vopo's hem om de floten. Tijdens de vlucht raakte de jonge vrouw mei haar wintermantel in het prikkeldraad verward. De gids sleurde haar uit de jas en trok haar rer de versperringen. Naderhand klommen twee vopo's met Rode Kruis-armbanden in de prikkel draadversperringen om de winterman tel op te halen. Zij dachten blijkbaar dat het lijk President van Israël opnieuw gekozen President Jitzjak Ben-Zvi is herko- jen als president van Israël voor een derde ambtstermijn van vijf jaar. Hij wordt ln december 78 jaar. President Ben-Zvi werd herkozen met 62 stemmen in het parlement voor, bij 42 onthoudingen. Er waren geen tegen stemmers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9