mèmid Beatrix op de foto met oosterse prinsessen Geen bijzondere positie voor Rotterdams orkest Wereldomroep wil ook tv-programma's maken „Zwarte" tv-kijkers worden aangepakt DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 7 WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Bezoek aan India wordt sober Prinses Beatrix heeft gisteren een reusachtig tuinfeest in Karatsji bij gewoond dat te harer ere werd ge geven door de Nederlandse ambassa deur in Pakistan. Ruim 500 personen waren aanwezig, onder wie de uit 200 personen bestaande Nederlandse gemeenschap in Karatsji. Het was een sprookjesachtig feesi met als meest opvallende gasten drie Oosterse prinsessen en een schoon heidskoningin van Nederlandse af komst. Prinses Beatrix onderhield zich geruime tijd met de exotisch uit ziende prinsessen: een dankbaar on derwerp voor de vele fotografen 's Middags bezocht de Prinses een vluchtelingenkolcmie buiten Karatsji. Ze ontmoette daar mannen en vrouwen die uit India zijn geëmigreerd om zich na de afscheiding in Pakistan te vestigen Toen ze in het stadje was, dat uit hui zen van twee kamers bestaat bracht ze Dam-vvuug 308 (Eerste publicatie) In deze aannemelijke stelling, waar in wit aan zet is en wint, dient men de gedachten even aan het werk te zetten hoe U zich een extra tempo kunt verschaffen. Het hele probleem is dan nagenoeg een „roller". Schaak-vraag 308 In de partij RedeliBarati (Boe dapest 1962) was zwart aan zet. De stand was, wit: Kcl, Dg7, Tdl en hl. Lb2, pi c2, d3, f2. f6 cn h3: zwart: KbS. Dc6. Ta4 en e2, pi a7, b4, c5 en c7. d6. Er volgde: 1Ta4— alt!! 2. Lb2xal, Dc6a4 (Met de dubbele dreiging op al of op c2 te slaan), 3. Dg7_g8t, Kb8b7, 4. Dg8—b3 (De enige verdediging die wit rest. Schaak- jes hebben uiteraard slechts enig „rekken" tot gevolg). 4Da4Xalt, 5. Db3bl, Te2xc2f (De clou). 6. Kclxc2, Dalc3 mat. Een juweel van een epaulettenmat! Bridge Het gevaar in het vorige 4 hartenspel is, dat Oost niet aan slag mag komen, want dan volgt een dodelijk ruiten- naspel! De volgende, royale speelwijze geeft nog de beste kansen: in slag 1 nemen met ruitenaas, naar tafel gaan met schoppenaas en daarna snijden op troefvrouw. Lukt de snit, dan troefaas heer en vervolgens snijden op klaver heer. Het spel bleek aldus onverlies- baar. want ziehier de volledige kaart- verdeling: 4 A V B 7 5 C? 4 O 32 4 A VB 10 3 een bezoek aan een school voor han denarbeid en een bazar. Ze klaagde over de hitte In Karatsji. De temperatuur was daar opgelopen tot 39 graden Celsius. Later reed ze naar een olieraffinade. rij, waar ze een aantal Nederlanders ontmoette. De raffinaderij is nog mei in gebruik gesteld, maar de bedoeling is dat er ongeveer 200 mensen gaan wer ken, onder wie 20 Nederlanders die lei dende functies in het bedrijf hebben. India Het bezoek van de Prinses aan Indiu van 2 tot 16 november zal ongetwijfeld beïnvloed worden door de afgekondig de noodtoestand. Dit zal voornamelijk het geval zijn met betrekking tot de tochten die prinses Beatrix in India zal maken. Waarschijnlijk zal zij niet zo vaak buiten de hoofdstad komen als aanvankelijk in de bedoeling lag. De nadruk wordt gelegd op het onofficiële karakter van haar bezoek. Met het oog op het binnenkort publiceren van lijs ten met namen van slachtoffers van de gevechten aan de grens, zal het pro gramma zo sober mogelijk worden ge houden. Uitbundig 4 10642 C 975 O V 4 H 3 7 6 5 Ld 4 H 9 3 0? V862 B 10 98 75 AH B 10 3 O AH64 4 942 In de praktijk liep Zuid zich te Eletter tegen de bizarre verdeling. ■I\j nam de le slag met ruitenaas en sneed éérst op klaverheer. Oos1 troefde, vervolgde met ruiten en de tegenpartij maakte over en weer f «lagen in troef! Jack Diamond. Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben 1. scatiekoets, 2. bedorven, 3. kerkelijk zangstuk. Oplossing vorige puzzel: 1. appel 2. merel, 3. stoel, 4. tafel, 5. eikel, 6 ratel, 7. dweil, 8. ampel, 9. model AMSTERDAM. Japan daarentegen is van plan onze Prinses op uitbundige wijze te ontvan gen. Er wordt op gewezen dat het de eerste maal is dat een lid van het Ne derlandse vorstenhuis een bezoek brengt aan Japan. Zij zal een bezoek brengen aan keizer Hirohito en keizerin Negako, dat wordt gevolgd door een lunch met premier Ikeda. De steden Osaka en Nagasaki waar vele 'herinneringen van de eerste bezoeken van Nederlandse kooplieden aan Japan nog levend zijn, ontbreekt niet op het programma. Alb. Heijn voor Hoge Raad Winkelsluitingswet overtreden De Hoge Raad gaat uitmaken of de zaak die Albert Heijn geopend heeft in het winkelcentrum van NieuwerAmstel een grootwinkelbedrijf is of niet. Albert Heijn zelf meent van wel en sloot dan ook op maandagmorgen. Men kreeg een proces-verbaal omdat men.de zaak op dinsdagmiddag "gesloten zou moeten hebben, overeenkomstig de plaatselijke gemeentelijke verordeni ng. De economische politierechter in Am sterdam veroordeelde het winkelbedrijf tot 500 gulden boete en de economische kamer van het hoofdstedelijke gerechts hof bevestigde dit vonnis. Gisteren dien de de zaak in cassatie voor de Hoge Raad in Den Haag. Albert Heijn-pleiter mr. A. G. Maris uit Den Haag voerde aan dat de veror dening van Nieuwer-Amstel geen be trekking hepft op gemengde bedrijven, omdat er alleen over enkelvoudige be drijven wordt gesproken. Bovendien vallen, zo stelde mr. Maris, groente-, 6lagers- en viswinkels onder de uitzon deringen op de winkelsluitingsregel. Albert Heijn kan tot elk van deze drie soorten gerekend worden, omdat zowel vis, vlees als groente wordt verkocht. Mr. Maris constateerde dat Albert Heijn na het vonnis van de politierechter op maandagmorgen is gaan sluiten in plaats van op dinsdagmiddag, maa: dat juist dit het bedrijf veel schade berokkent doordat vele klanten naar de stad trek ken. De procureur-generaal zal op 13 november conclusie nemen. Wellicht landelijke vaccinatie-actie Politiedeskundigen, die belast zijn met de controle van honden in Amster dam en ook andere experts die zich met het verschijnsel hondsdolheid bezighouden ontkomen niet aan de ge dachte, dat een landelijke vaccinatie actie wel eens tot de mogelijkheden kon gaan behoren. Steeds meer berich ten over agressieve dieren worden be- In Alkmaar zoeken de ouders van de 12-jarige Frank Elzas de eigenaar van een zwarte hond die hun zoontje eind vorige maand in het Bergerbos te Bergen heeft gebeten. Inlichtingen over de toestand van deze hond zijn namelijk van groot ge wicht bij het beantwoorden van de vraag of het kind al of niet moet worden inge ënt. Naar thans blijkt, heeft in Amstelveen op 2 oktober een dolle herdershond twep andere honden en een geit gebeten. Alle dieren zijn gestorven. Voor zover moge lijk wordt een nader onderzoek ingesteld. In de Westbrabantse plaats Huübergen wordt een hond thans aan een onderzoek onderworpen omdat het dier verschil nsp- len van hondsdolheid zou vertonen. Voorts komen er berichten uit Kampen en Emmeloord waar kinderen door los lopende honden zouden zij gebeten. In Wezep stierf een hond „onder verdachte- omstandigheden. Het kadaver wordt dooi de veeartsenijkundige dienst nader onder- zocht. De bekende jaarlijkse Sint Huber-' tusjacht die de Ned. Jachtvereniging 3 november zou laten plaats vinden ia in verband met de maatregelen tegen hondsdolheid, afgelast. Sabena handhaaft helikopterdienst op Rotterdam Een woordvoerder van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft verklaard dat. hoewel de helikopterdien sten van Sabena op Parijs, Rijssel, Dortmund, Bonn en Antwerpen zullen worden opgeheven, de lijnen naar Duis burg via Keulen, naar Keulen via Luik en Maastricht, naar Rotterdam via Eind hoven en naar Eindhoven zullen worden gehandhaafd. Vragen aan ministers over de broodprijs Het Tweede Kamerlid Engelsman (PvdA) heeft de ministers van economi sche zaken en van landbouw en visserij schriftelijk gevraagd of het juist is, dal zij van mening zijn, dat de broodprils sedert de invoering van het EEG-heffin. gen$telsel voor granen, op grond van d* daarna opgetreden stijging van de bloem, prijs, met niet meer dan tweemaal één cent mocht worden verhoogd. Voorts vraagt hij of het juist is, dat in feite op vele plaatsen de broodprijs mei nog een extra-cent is verhoogd en in sommige gevallen met meerdere centen Tn welke mate speelt hierbij een rol. da', gebieden met lagere broodprijzen zich op trekken aan elders door de ministers toe- laatbaar geachte hogere broodprijzen?" zo wil de heer Engelsman weten. Ten slotte informeert hij, welke maatregelen de ministers overwegen om de kennelijk uit de hand gelopen broodprijsontwikkeling weer in juistt banen te leiden en om te bevorderen dat een overzichtelijke en controleer bare situatie met betrekking tot de broodprijs ontstaat. Advertentie) De balsem met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op ue haard van de pijn t^r verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig ir poriën verdwijnt (in plaats de oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig wrichtsbanden en de spieren tot aan de aat een duurzaam gevoel van ver haard van de pijn, waar een onmid- lichting en welzijn in de plaats komt deliijke verlichting ontstaat. Overtuigt i van pijn of stijfheid. Maar, vergeet Uzelf van dit buitengewone doordrin- niet Pijn slaat altijd onverwacht gingsvermogen wanneer U Algesal toe I Zorgt er dus voor thuis altijd uitwrijft, zult U merken, dat deze aan- een tube Algesal bij de hand te vankelijk kleurloze wonderbalsem meer I hebben. behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge- Schout bij nacht L. E. H. Reeser en brigade-generaal W. D. H. Eekhout zijn gisteren uit Biak op Schiphol teruggekeerd. Schout bij nacht Reeser rechtsen bri gade-generaal Eekhout tijdens de persconferentie op de luchthaven. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM behoeft niet te hopen, dat zijn orkest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, zal stijgen op de ranglijst van Nederlandse symfonie-orkesten. Bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen, gisteren in een openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor o., k. en w., hebben verschillende Kamer leden gepleit voor een betere positie van het Rotterdamse orkest. Het ant woord van staatssecretaris Schol ten kwam er echter op neer, dat mo menteel alle orkesten gelijk zijn ingedeeld en dat alleen aan het Concert gebouworkest en het Residentie-Orkest een uitzonderingspositie toekomt. taris deelde dit standpunt allerminst en gaf een opsomming van het aandeel dat Nederlandse kunstenaars elk jaar weer in het HF hebben. „Ik acht het verantwoord, dit beleid voort te zetten". De bewindsman heeft zjjn standpunt gebaseerd op het geruchtmakende rap port van de commissie-Witteman. Hij heeft zich in het algemeen met dit ad vies verenigd, opdat de betrokken-n weten, waar ze aan toe zijn. Zijn stand punt komt erop neer, zo verduid el ijk te hU. dat thans de classificatie van de or kesten is afgeschaft. Er is dus ook geen mogelijkheid tot promotie naar een ho gere klasse, vertelde hij mejuffrouw Knol (kath. v.). Zo kregen alle Rotterdam goed gezin de Kamerleden nul op het request. Me vrouw Van Someren-Downer (lib.) had gevraagd, om de bijzondere positie van het Amsterdamse en het Haagse orkesi dan maar op een andere wijze te accen tueren. De heer Kieft (a.r.) vroeg, de huidige verhoudingen voorlopig te be vriezen, het hele vraagstuk nog eens van alle kanten te laten bekijken en de salariëring van de musici niet te bin den aan de indeling van de orkesten. De heer Willems (soc) vroeg, of dan alleen maar het Residentie-Orkest in prestatie vooruit is gegaan. Geen van de argu menten had invloed op het standpunt van de heer Scholten. Op enkele andere punten bestond gro tere mate van overeenstemming. Met de heren Kieft en Willems was de bewinds man het eens, dat het aantal orkesten in ons land niet te groot moet worden. Uitbreiding van dit aantal moet met de grootste voorzichtigheid worden bezien Wat de positie van de „bijzondere" or kesten (Nederlands Kamerorkest, ope ra-orkest, Kunstmaandorkes+ en om roeporkesten) betreft, deze wordt bin nenkort geregeld. Het College van Rijks bemiddelaars verdiept zich erin. Holland Festival Volgend jaar komt er in het Holland- Festival waarschijnlijk weer een Neder landse toneelmanifestatie, deelde mr. Scholten mee. Verschillende Kamerle- hadden kritiek geoefend op het weinig Nederlandse karakter, dat het festival de laatste jaren heeft. De staatssecre- Van verschillende zijden was ook be zorgdheid uitgesproken over de financië le positie van het Nederlands Dansthea ter. Hierop antwoordde mr. Scholten. dat de salarissen bij het NDT niet slech ter zijn dan bij het Nationaal Ballet. Momenteel verstrekt de gemeente Den Haag het leeuwedeel van de overheids bijdrage aan het Danstheater. „Ik ben daar gelukkig mee", zei de bewinds- Er zat gistermiddag betrekkelijk veel vaart in het debat. De presidente, me vrouw Stotfels-Van Haaften, behoefde slechts één spreker, de heer Willems, die toch wel heel uitvoerig was, tot kortheid te manen. De begroting van o.k. en w. is thans rijp voor openbare behandeling in de plenaire Kamerver gadering. Geen financiering uit staatskas Het totale aantal programma-uren velijk een lichaam met een sterk over- van de Wereldomroep in 1961 bedroeg heidsstempel werkzaam zou laten zijn. 9.600 (1960: 8 200). De transcriptie- De wereldomroep handhaaft het afdeling leverde bijna 30.000 pro- eindpunt dat het, gezien zUn status, op gramma's aan ongeveer 1.200 radio- dezelfde wijze moet worden geflnan- stations, in 120 landen. Het aantal cierd als de binnenlandse omroep. De transcriptieprogramma's is van 2.524 wereldomroep Is tegen financiering uit in 1960 gestegen tot 2.601 in 1961. de 8taatskas. Deze stijging werd vooral veroor- zaakt door de levering aan jonge lan- Het verslag wyst erop. dat de bin den in het bijzonder aan Afrikaanse nenlandse radio in de komende tyd omroepen ook veel geld nodig zal hebben, on- n der meer door de opening van een Naar de West werden 181 verech llen- HUversum in via het FM-net. De de op film en telerecordrng vastgelegde financiertng van de radio zal in dit programma s verzonden. verband nader moeten worden be- In 1961 stelde de Wereldomroep een 2jen jn dat veel ruimere kader is permanente relaydienst in voor Noord- het betrekkelijk eenvoudig een op en Latijns Amerika, die een Euro_ lossingsformule te vinden die de pees actualiteitenprogramma omvatte. Wereldomroep geen schadelijk etiket waaraan bijdragen worden geleverd oppiakt en tegelijkertijd de binnen door correspondenten in diverse Euro- iandse omroep ruimer armslag geeft pese hoofdsteden dan de oplossing die hij aanvankelijk voor zichzelf had bedacht." „Slechts" 37.968 brieven Vanavond program- Het aantal schriftelijke reacties van 1 luisteraars van de Wereldomroep is ma over nonasaoi- in 1961 erugszms teruggelopen. In 1961 werden 37.968 brieven ontvan- i j gen tegen 40.167 in 1960. Deze achter- |1C1(1 uitgang moet worden toegeschreven aan het sterk teruggelopen aantal in verband met de hondsdolheid zal brieven uit Indonesië, waar onder be- vanavond in het programma van Hil- dreiging mot politiemaatregelen het versum I om kwart voor tien een m- onderhouden van contact met de struotieve radio-uitzending worden op- Wereldomroep werd tegengegaan. genomen, waaraan meewerken de heer D« Wereldomroep zrst voort, to hot fekjer. hootd van de ttfdeUng besmet. Jaarverslag, do, he, «Jd word, da, men genvoort, plaatsvervangend directeur van de veeartsenijkundige dienst en het dierenasiel Crailo bij Hilveraxm. .1 '/I v i I vanavond overheidswege aan de Wereldom roep ook formeel de bevoegdheid ver leent tot de vervaardiging en distribu tie van TV-transcripties en andere voor af gereedgemaakte televisieprogram ma's voor delen van het koninkrijk overzee en voor het buitenland. „Het zal een ieder duidelijk zijn, dat zulke werkzaamheden een logisch ver lengstuk zijn van de taak van de We reldomroep om via de modernste com municatiemiddelen Nederland in den vreemde te projecteren en algemene De lange goodwill voor ons land te verspreiden. „1Cuwo ijv Het staat zelfs te vrezen, dat de good- Sere"- ManiakUin0 Montmartre,""TV-film will die wij via onze uitzendingen en 21.00—2236 Televisiertchtbank - De Zaak transcripties hebben opgebouwd gelei- Hartveld en Sierhuis delijk aan zal afbrokkelen, wanneer wij ons niet tevens van het nieuwe com municatiemiddel. de TV. gaan bedie- JeugdJou: Programma voor morgen Hüv< Klas Het ernstige misgreep zijn. Sdlo™ITi;i;'Ji00sS0"'p8,i|hS;jmHMgm; Waterelanden 9.45 Gram. NCRV: 10.00 Gram 10 03 V d zieken 10.15 Mor gendienst 10.46 Gewijde muz (gr). KRO: 11.00 V d zieken 12.00 Middagklok-nood klok 12.04 Fragmenten uit musicals 12 30 Meded ten benoece van land- en tuin bouw 12.33 Lichte muz 12.55 Concilie- Journaal 13.00 Nws 13.15 Metropole-ork en piano 13.40 Wlssewassen, licht progr NCRV: 14.00 Promenade-ork 14.30 De herberg van het zesde geluk, hoorspel 15.55 Gram 16.00 Verkenningen ln de Bij- gram 19 15 Leger des bel r' nrk muz (Kr) 17.00 V d Heilskwartier 19.30 Radiokrant 19.50 Ge- jeugd 17.30 SchOoUang 17.40 Beurebet I, 402 m. 19.00 Nws e (gr) 20.00 Jeugd en Refor g van de Reformatie 21.15 Klass 21.45 Actualiteiten 22.00 Pianoreci- 3.35 Lichte gram 23.55— 18.15 Spórtrubrl dansen uit heden ei 05 Tango-or] 8.30 Meisjes MHH nentaal kwintet 18.30 So naai perepektlef, lezing. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nw r :0 Ochtcndgymnas" tiek, toespraak. VPRO: 19.30 V d Jeugd Nws 8.15 Progr VARA: 2000 Nws 20 05 Gezonden vooi 900 GV™ premleprogr 20.40 Kaf 20 50 Lichte 22.00 Ope- 22.30 Nws Koorzang (gr) 9.40 (Van onze parlementsredactie) TJET VRAAGSTUK van de z.g. zwarte kijkers en luisteraars zal iets intensiever worden aangepakt, zo heeft staatssecretaris Scholten mee gedeeld. Bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten cn Wetenschappen voor 1963 in de open bare vergadering van de Tweede- Kamercommissie voor o. k. en w. be loofde de bewindsman gistermiddag, dat met name zij, die nog maar kort KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Al op de heenreis naar Tahiti is op de Engelse Bounty een zeer ontevreden stemming ontstaan over het te heerszuchtige beleid van kapitein Bligh. Nadat enkele weken op het paradijseiland zijn doorgebracht, komt het tot openlijke muiterij onder leiding van Fletcher Christian. Kapitein Bligh en 18 getrouwen worden in de Zuidzee van boord gezet en weten na een tocht vol onmenselijke ontberingen Timor te bereiken. Bligh reist door naar Engeland en wordt daar bevorderd en een man van aanzien. De muiters blijven voor een deel achter op Tahiti. Een groep met Christian als leider vertrekt naar een onbekend eiland. De op Tahiti achtergeblevenen melden zich als de Engelse Pandora het eiland aandoet. Zij worden direct gevangen gezet en als de Pandora bij Australië vergaat komen vier van de veertien om. De overi gen komen in Engeland aan en wachten op de uitspraak van de Krijgsraad. 70 Hij had het nog niet gezegd of het schip ging rechtop staan. „Daar gaan we!" werd aan dek ge gild. Korporaal en waohten rolden buiten boord. De oude marinier had nog de tegenwoordigheid van geest, de sleutel voor de boeien door de tralies te laten vallen. Het water drong al in krachtige stroom door het voorste ontluchtingsgat binnen. Radeloos probeer den de gevagenen hun boeien los te maken. Maar het luik zat dioht zij waren toch verloren. Op het allerlaatste ogenblik hoorde bootsmans maat William Moulter de opgesloten mannen schreeuwen, terwijl hij zelf van het gevangenisdak in zee wilde springen. Hij rukte het luik los en smeet het overboord. Door de nauwe opening liet hij zich zakken. „Jullie eerst vrij, mannen en an ders ga ik mee naar de kelder". Hij rukte de bouten uit de boeien en zij stonden al tot aan de heupen in het water toen zij elkaar de ladder opstuwden en in de woelige zee sprongen. Enkele minuten later was de „Pandora" gezon ken. In een wyde kring rondom de plek van de ramp worstelden zeelui in de golven. Zij klemden zich vast aan drijvend wTakhout, aan planken, aan spieren en hun noodkreten schalden over het water. De zee stond hol. de storm loeide en op de gol ven dansten de boten, terwijl de bemanningen OP DE GUNTER SACHSI deden wat zij konden om hun makkers op te pik ken. Wie zo fortuinlijk was dicht bij een boot te worstelen werd gered. Van de bemanning verdron ken negenendertig koppen, onder wie de korporaal van de mariniers en de beide wachten. Van de gevagenen werd er tien gered. Stewart, Skinner, Sunner en Hdllbrandt, allen met hand boeien aan, verdronken. De overlevenden van de „Pandora" konden zich op een smalle zandbank in veiligheid stellen. Er was voor de negenennegentig mannen een al heel schaarse levensmiddelenvoorraad gered: drie zak ken brood, een vaatje wijn en enkele kruiken water. Elfhonderd zeemijlen waren zij van de dichstbijliggende Europese nederzetting verwij derd en dat was Koepang op Timor. Terwijl er voor de bemanning van de „Pandora" tenten van de zeilen werden opgezet moesten de gevangenen aan de andere punt van de zandbank onder de blote hemel verblijven. De volgende dag al was de storm voorbij en de zon brandde mee dogenloos op de naakte lijven. De vele maanden gevangenschap hadden de huid doen verbleken, die bovendien door het zeewater was ontstoken. De gevangenen kregen blaren van de zonnebrand, die in bloedende wonden overgingen en zij versmacht ten van dorst. De kapitein beantwoordde hun ver zoek om een van de overtollige zeilen met een spottende lach. Daarom groeven zij zich overdag tot aan de hals in het zand in, teneinde beschut ting tegen de verzengende zonnestralen te vinden. Op 31 augustus begon de hongertocht van de overlevenden van Zijne Majesteits „Pandora" door Straat Torres naar Timor Op 15 september be reikten zij Koepang. De gevangenen werden daar ogenblikkelijk in het fort opgesloten. Drie weken later voeren zij met een Hollands schip via Sema- rang naar Batavia, waar de schoener van de mui ters, de ..Resolution", sedert weken behouden voor anker lag. Morrison was trots op zijn werkstuk, maar ook verdrietig, want niemand gaf hem de eer die hem toekwam. Het scheepje werd verkocht de opbrengst werd onder de bemanning verdeeld. In het laatst van december vertrokken zij met een Hollands zeilschip naar Kaapstad, waarna het Engelse oorlogsschip „Gorgon" hen naar het vader land, bracht. Op 18 juni 1792 kwamen de zogenaamde muiters van de „Bounty" te Spithead aan en werden op het slagschip „Hector" gevangen gezet. Hier den zy ten slotte menselijk en volgens hun rang behandeld. Drie maanden later pas zou de Krijgs raad bijeenkomen. Als een dreigende schaduw lag de komende gebeurtenis over de gedachten van de gevangenen. Waren zij aan de dood in de golven ontsnapt om nu aan land ter dood te worden oordeeld? Drie maanden duren lang voor wie op de grens tussen leven en dood staat. Wie in die tijden zee ging mocht nauwelijks verwachten in zijn bed te zullen sterven. Maar het onder ogen zien de dood zolang de eigen krachten nog een kans op redding bieden, zolang er een stuk zeildoek in de wind en een wrakke plank onder de voeten be schikbaar is dat is toch iets anders dan hel machteloos afwachten van een door de Krijgsraad uit te spreken vonnis. Op zeven zeeën belaagt de dood de schepelingen en deze dood heeft vele aangezichten. Ze hadden hem niet gevreesd, deze zeven zeelieden, die op de rede van Spithead op het tussendek van Zijne Ma jesteits „Hector" gevangen werden gehouden. De dood was onderdeel van hun werk, dat hun ver trouwd was. Maar van wat hun nu te wachten stond hadden zij weinig begrip. Sommigen var konden lezen noch schrijven en de meesten zouden zich liever met de vuist dan met de tong hebben verdedigd. (Wordt vervolgd) een televisietoestel bezitten en de wanbetalers scherper zullen worden gecontroleerd op het voldoen van de voorgeschreven kijkgelden. Het punt was aan de orde gesteld door de heer Kieft (a.r Hij wees erop, dat momenteel vijf procent van de radio- bezitters en een achtste deel van alle bezitters van tv-toestellen geen luister kijkgelden betaalt. gram 11.45 Nieuwe woorden in taal. lezing 12.00 Zang en piano- 'buz sPel l2 30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12 33 Lichte ork muz 1300 Nws 1313 Meded. actualiteiten of gram 113.25 Beureber 13.30 Dansork en zang solisten 14.00 Zangrecital: moderne liede ren 14.30 V d vrouw 15.05 Lichte gram 15.25 Voordracht 15.50 Cello en piano: klass en moderne muz 16.20 Gram v d Jeugd 17 00 V d Jeugd 18.00 Nws 18.15 Actualiteiten 18.20 Pianospel 18 30 Sportpraatje 18.35 Gesproken brief 18.40 Lichte muz weede film uit de Dit vraagstuk het enige, heer Kieft doen. Het radio- overigens ongeveer mr. Scholten de toezeggingen kon '-debat kenmerkte ich namelijk door scherpe tegenstellin gen tussen de a.r. spreker en de c.h. be windsman. Dit betrof vooral de trage wijze, waarop de staatssecretaris vol gens de heer Kieft de radio- en televisie problemen (tweede tv-net. derde radio programma) aanpakt. De heer Scholten wees de beschuldigin- ;n van de heer Kieft met beslistheid af. Hij meende wel degelijk, snel te heb ben gereageerd op de eisen en mogelijk heden, die de jongste ontwikkelingen op het gebied van radio én televisie bieden. Politiek De uitzendingen van de politieke partijen vormden ook nu weer een be langrijk onderdeel van het debat. De staatssecretaris deelde mee, dat in de periode voor de komende' verkiezin gen de partijen twee radio- en één televisie-uitzending van elk tien mi nuten zullen' krijgen. Welke partijen hiervoor in aanmerking komen is nog niet geheel uitgemaakt. In de laatste halve week voor de ver kiezingen zullen geen politieke uitzen dingen plaats hebben. Wel denkt mr. Scholten aan de mogelijkheid, om dan uitzendingen in te lassen van forumge sprekken tussen aanhangers van ver schillende politieke richtingen. Deze ge dacht. vond bij de commissie tamelijk grote bijval. Uiteraard vroeg de liberale mevrouw Van SomerenDowner of. die halve week voor de verkiezingen, ook de omroepverenigingen van politie ke uitzendingen zullen afzien. Dc heer Scholten beloofde, te zullen nadenken over de suggestie, het tijdstip van de politieke radio-uitzendingen, verband met het vervroegde begin de tv-uitzendingen, te vervroegen. Ook voelde hij er ook wel voor, dat in juli en augustus geen politieke tv-uitzen dingen plaats hebben. Er wordt dan mers nauwelijks naar de dure politieke rond het Tweede Vaticaans Concilie. NTS 20.00 Joudnaal KRO: 20.20 Van de Brandpuntredaktle 20.30 Kijk op kunst kunstkroniek 21.00 Slagveld. TV-spel programma's gekeken. Met name de heer Kieft en jkv. Wttwaall van Stoetwegen <c.h.) deden bovengenoemde suggesties. Vrij algemeen was de klacht, dat de overheidsbijdrage van f 400 voor iedere politieke tv-ultzendlng te laag is. Deze vergoeding komt binnenkort in de mi nisterraad opnieuw ter sprake, beloofde de bewindsman. VPRO Mr. Scholten koestert de hoop. de komende maanden een oplossing te vinden voor het zendtijdvraagstuk van de VPRO. Van verschillende zij den uit de Kamercommissie waren hem hierover vragen gesteld. De be windsman moest meedelen, dat over dit punt met de omroepverenigingen nog geen overeenstemming is bereikt. Ook ditmaal was het weer vooral van liberale zijde, dat het „droit de réponse" in de ether aan de orde werd gesteld. Het gaat er hierbü om, dat zij, die menen in een bepaalde uitzending in een onjuist daglicht te zijn gesteld, het recht krijgen, zich eveneens in een radio- of tv-uitzen- ding te laten horen, Mr. Scholten heeft de omroepvereni gingen voorgesteld, intern tot een rege ling te komen. Hij dacht hierbij aan een regeling als in Duitsland wettelijk ver plicht is; het toekennen van het recht, dat onjuiste feitelijke mededelingen in het openbaar worden rechtgezet. De bewindsman zei, dat hij nog geen defi nitief antwoord uit Hilversum heeft ver nomen. De verenigingen willen eerst wachten op een rapport van de Federatie van Nederlandse Journalisten over het antwoordrecht in de pers. Naar de me ning van mr. Scholten duurt dit echter veel te lang. Hij streeft naar een snel lere oplossing. De bewindsman had voorts nog enige verwijten aan te horen, dat hij de Pers- raad te weinig raadpleegt, en dat hij niet reageert op het rapport van de Persraad over de verhouding tussen overheid en pers. Hij deelde mee, dat hij de maatregel, die tot het rapport heeft geleid, namelijk de uitsluiting van een journalist van de nieuwsvoorziening door de overheid, voor een advies heeft voorgelegd aan een commissie van drie juristen, de hoogleraren Tammes. Polak en Lan^emeijer Prof. Tammes is voor zitter van de Persraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7