KINDERKLEDING Peek kloppenburg, Prof. Scholten bezwaard over A.R. Kamerfractie 3975 2775 3675 Bestuur C.B.T.B. heeft een hulpverleningsplan iWEtrWE LF.JDSCHE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 1962 Brochure aan de kiesverenigingen (Van onze parlementsredactie) "C^RAAI is het beeld niet. dat de antirevolutionaire partij in de laatste jaren te zien heeft gegeven". Met deze zin begint mr. L. W. G. Schol ten (hij verzwijgt zijn hoogleraarstitel) zijn brochure „Tijd voor verant woording", deze maand uitgegeven bij Wever in Franeker. In deze brochu re neemt prof. Scholten vooral het beleid van de a.r.-Tweede-Kamerfractie ten aanzien van de woningbouwcrisis, het Nieuw-Guineabeleid en de mammoetwet in beschouwing. De titel van het geschrift wil zeggen, dat thans, nu de kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen worden opge steld de tijd is aangebroken, dat de zittende Kamerleden verantwoording hebben af te leggen. Prof. Scholten bepleit dan een activi teit, die afwijkt van de statutaire moge lijkheden, die de A.R. Party biedt: de kiesverenigingen behoren een bijeen komst te beleggen, waar alle kiesvereni gingen vertegenwoordigd zyn en waar zoveel mogelijk ook de leden van de plaatseluke organisaties aanwezig zijn. „Daar moet gesproken worden over de moeliykheden in de partij. Daar moeten geen lange referaten worden aange hoord, maar daar moeten velen spreken, om de party weer mondig te maken". Toespelingen op een uittreden Het orgaan, waar dit beleid bij uit stek moet worden gewogen, is volgens prof. Scholten de kiesvereniging. Naar zijn mening staat het Centraal Comi té te ver af van de kiesverenigingen. Hij vraagt zich af, of er niet reeds een oligarchie in de A.R.-Partij bestaat. Ook het Partijconvent heeft gefaald ala orgaan, dat de lagere part ij-orga nen aan het woord laat- Er blijft dan nog maaT één middel, dat redding kan brengen, het activeren van de kies verenigingen. „Wee het land, waar de politieke par tyen verkeerd worden geleid", schryft prof. Scholten. Als goed voorbeeld noemt hy de leiding, die met name Groen van Prinksterer en Kuyper aan de A.R.Party hebben gegeven. Uitvoerig gaat hy daar op in, als hy de functies van een poli tieke party beschrijft. Onde rmeer kent hy elke party een selecterende functie toe In. dit verband keert hy zich met grote beslistheid tegen een selectie van candl- daten op grond van de kerkelyke rich, ting of de maatschappelyke groep, die zy vertegenwoordigen. Een dergelijke wijze van selectie heeft naar zijn mening ver derfelijke gevolgen gehad. Een aldus samengestelde fractie krygt vanzelf dat wispelturige en on berekenbare in haar houding, dat een der beste middelen is om gezag te ver- liezen. Bovendien plaatst men op die manier de voorzitter van een aldus sa mengestelde fractie voor een schiet onmogelijke taak. By een nieuwe candidaatstelling vraagt de party rekenschap van de zittende Ka merleden. Na de candidaatstelling moet er geen kloof bestaan, geen wantrouwen aanwezig zyn tussen partij en candidaat. Het is de taak van de kiesverenigingen, het beleid van de fractie te toetsen. Zy moeten hierbij, zo benadrukt prof. Schol ten, te werk gaan zonder aanziens des persoons. Woningbouw In de woningbouwcrisis heeft de a.r. fractie in de Tweede Kamer ernstig ge faald, meent de hoogleraar, wannee in het vervolg van zyn brochure eer lichting geeft op de meest omstreden vraagstukken. Men heeft hier de onder linge betrekking tussen regering en volks vertegenwoordiging, zoals die door de a.r. schryvers wordt geleerd, geschon den. De fractie heeft onvoorzichtig en Op zichzelf acht prof. Scholten het al een reden tot verontrusting, dat de frac tie in deze kwestie eenzelfde houding aannam als die van de Party van de Ar beid. Ook al raakte, zo vervolgt hy het zijn betoog van minister Van Aartsen kant noch wal, de voornaamste schuld legt de hoogleraar by de fractie. De kiesvereni gingen zullen zich naar zyn mening moe ten afvragen, of deze „fundamentele misgreep" niet in rekening moet worden gebracht. Als vervolgens het Nieuw-Guineabeleid aan de orde wordt gesteld, spreekt prof. Scholten als zijn mening uit, dat de wij ze, waarop dr. Bruins Slot het probleem heeft benaderd, niet deugt. Hy is eraan voorbugegaan, dat Nederland in Nieuw- Guinea optrad als overheid, en heeft de verhouding tot Indonesië belangryker geacht dan de eigen overheidstaak van ons land. Prof Scholten acht het zonneklaar, dat het overgrote deel van de a.r. Tweede- Kamerfractie in deze zaak heeft gehan deld in stryd met de duidelyke bewoor dingen van een aantal artikelen van het A.R. Beginsel- en Algemeen Staatkundig Program. Hy vindt het voorts in strijd met de opvatting van de zedelyke band tussen kiezers en gekozenen, dat hiervan werd afgeweken zonder dat eerst de par ty daarover breedvoerig is ingelicht. Mammoetwet Ook terzake van de mammoetwet neemt de hooggeleerde schrijver het de vijf a.r. voorstemmers kwalijk, dat zij hun zijns inziens ten onrechte - positieve houding tevoren niet openlijk hebben gemotiveerd. Uitvoerig moet naar zijn mening op de kiesverenigin gen moeten worden gesproken over de vraag „of deze lieden weer moeten worden gecandideerd". Evenals hij ten aanzien van Nieuw-Guinea had gesteld meent prof. Scholten, dat ook hier is gehandeld tegen het beginselprogram, tegen een aanvaardbaar fractiebeleid en tegen het geestelijk klimaat der A.R.Party. Elders in de brochure neemt prof. Scholten het dr. Bruins Slot kwalijk, dat deze by de jongste algemene politieke beschouwingen heeft gezegd, dat in Ne derland de christelijke politiek in de na tionale sfeer is ontstaan, maar zich nu meer op wereldverhoudingen moet rich ten. Reeds Groen, Kuyper en Colijn trachtten het a.r. beginsel buiten de grenzen uit te dragen. In zyn conclusie schryft prof. Schol ten. dat hy veel bezwaren heeft moeten overwinnen, alvorens hy kwam tot het Het bestuur van de Nederlandsche christelyke boeren- en tulndersbond heeft, zo deelt het in een communiqué mede, in zijn laatstgehouden vergadering opnieuw uitvoerig aandacht besteed aan het prijsbeleid 19621963 en de moei lijke situatie, waarin zich een groot aan tal landbouwbedruven momenteel be- Het bestuur is van mening, dat het besluit, zulk een scherpe eis te stellen aan de kiesverenigingen. Hy wijst erop. dat zich in de twee jaar van zijn Kamer lidmaatschap geen enkel conflict heeft voorgedaan. Thans echter staat het ge hele bestaan van de partij op het spel. „Men kan niet eisen, dat iemand, die gedurende veertig jaar in allerlei func ties de a.r.-beginselen heeft verdedigd, zwygt als het bestaan van die party op het spel staat". Samenvattend meent prof. Scholten, in de eerste plaats dat de fractie of bij de mammoetwet, vijf leden ervan driemaal de autoriteit van de overheid heeft aan getast, en in de tweede plaats, dat zy door de party van haar standpunt niet op de hoogte te stellen, heeft gehandeld in stryd met de zedelyke band tussen kie zers en gekozenen. In de derde plaats vraagt de hoogleraar zich af, of de A.R. Partij nog altyd Uvert voor vaste nor men, zoals die in het beginselprogram zijn omschreven. Prof. Scholten schrijft, dat hij het diep zou betreuren, als het in de A.R. Partij tot een uittreden zou komen. „Maar toch is dit nog beter dan bij elkaar te houden, wat in het stuk van het wezen der partijfun- damenteel verschillend denkt". dringend noodzakelijk is. dat op zeer korte termijn in de acute financiële noodpositie op de gemengde bedrijven hulp wordt geboden. Deze hulp dient te omvatten het verlenen van de moge lijkheid tot consolidatie van kortlopende schulden en in aansluiting hierop het verstrekken van een directe tegemoet koming aan de gemengde bedryven. Op langere termijn dient dit gevolgd te worden door een actief produktiebe- leid met nader uit te werken kredietfa ciliteiten voor de potentieel levensvat bare bedrijven, terwijl daarnaast de mogelijkheid moet worden geboden voor de ondernemers, die hun bedrijf willen beëindigen, hiervoor een financiële te gemoetkoming ter beschikking te stel len. waarmee eventueel de rente en af lossingsverplichtingen tevens kunnen worden voldaan. Ter realisering van dit beleid zou een ontwikkelingsfonds moeten worden gesticht Naast deze maatregelen van meer specifieke aard is het bestuur van oor deel dat ook het prijsbeleid in het alge meen, zoals dit voor 1963 zal moeten gelden, de nodige ruimte zal moeten bieden die noodzakelijk is om de zo ge wenste aanpassingen in de bedrijfsstruc tuur te bewerkstelligen. Dit zal moeten betekenen dat zowel voor de melk, als voor de akkerbomv- produkten de prijzen op een hoger ni veau zullen moeten worden vastgesteld. Sfeer In 'I gerin t De Nieuwe Leidsche" er in I de kleine wereld vol grote verrassingen bij PaC P»C weet wet kinderen leuk vinden en... hoe uw kinderen het liefste ziet. Bezoek onze afdeling kinderkleding, bekijk de kleurige variatie, bewonder het prachtige assortiment en besluit tot de beste keus. 1/ AütOCOat Ook uw zoon droomt van auto's en van de spor. tieve Jas die erbij hoort. Vervul die Jassen*wens van hem met deze autocoat van solide kwaliteit wol In de nieuwste herfstkleuren, met modern blauw/bruin effekt. 2/ Klr.dlerJasJO 26 warm dat ze van geen kou weten. Van onder tot boven Eskimo voering en een vaste capuchon met teddy voering. Allerleukst model In diverse kleuren. 3/ Sportcoat Voor Jonge stoeters. Wonen fiausch mohair, ge« voerd met serge; capuchon van dubbeldikke stof. Vlot parka*model In mooie herfstkleuren. z Jaar 6 Jaar Kleine stijging per mpat

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6