EL-MIOR Bewaak gemeente tegen onwettige inmenging Liefde bracht verdachte tot ontvoering van Eric Archief van der Spiegel bevatte staatsgeheimen Ambtenaren omgekocht Chefarine 4 Radio-Havanna over de sabotage in Venezuela I Tank rijdt in op schoolkinderen zes doden Elke f! boord 'n®- meesterstuk shirtmanschap Jjh een, &an£e Ky> Voorzichtig met tranquillizers DINSDAG 30 OKTOBER 19M WERKTIJDEN BAKKERS In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, mej. mr. F. Lemaire (soc.) in verband met een door werknemersorgani saties ingestelde enquête naar de arbeidstijden in het bakkersbedrijf deelt de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, o.m. mede, dat hij uit een bespreking met de directeur-generaal van de arbeid de overtuiging heeft gekregen, dat tegen gebleken exces sen op het gebied van de werktijden door de arbeidsinspectie met kracht wordt en zal worden opgetreden. De staatssecretaris dringt er echter op aan, dat concrete klachten omtrent niet-naleving van de desbetreffende wettelijke voorschriften ter kennis worden gebracht van de arbeidsin spectie. Voorzitter A.R. bestuurders: Niet gebonden om elke circulaire uit te voeren (Van een onzer redacteuren. TTET IS uw goed recht en uw plicht departementale circulai res te toetsen aan wat u ziet als het belang van de gemeente. Een andere houding zou leiden tot on nodige aantasting van de positie der gemeente. Dit verklaarde van morgen de voorzitter van het Ver band van verenigingen van anti revolutionaire gemeente- en pro vinciebestuurders, de heer H. M. Oldenhof, in zijn openingsrede op de jaarvergadering van dat ver band in Zwolle, waarin hij de be stuurders opriep te waken voor de zelfstandigheid van de gemeenten. De heer Oldenhof noemde de gemeen tebestuurders de wachters op de ge meentelijke muren. Hij zei dat het be stuur van de gemeente niet aan de zor gen van rijk of provincie is toever trouwd, maar aan de gemeentelijke organen. Tegen niet op de wet steu nende inmenging moet daarom worden gewaakt. Als een gemeentebestuur een bepaalde zaak in het belang van de gemeente acht, moet het zich zijns in ziens inspannen deze zaak ook te ver krijgen. De indruk hebbende dat niet iedere gemeentebestuurder zich de eigen ver antwoordelijkheid voldoende bewust is, zei de heer Oldenhof dat men die ver antwoordelijkheid niet van zich kan af schuiven met de verzuchting dat deze of gene provinciebestuurder of provin ciale ambtenaar er tegen is. Daardoor zou het wettelijk toezicht ver buiten zijn grenzen worden uitgebreid en de ge meentelijke autonomie worden aange tast. Bovendien is een afwijkende beslis sing van Ged. Staten, een college dat ook niet alle wijsheid in pacht heeft, heus niet het eind van alle tegen spraak. Als de zaak het waard is. .aldus de heer Oldenhof acht ik het een goede toepassing van de spc'regels wanneer B. en W indien zij de overtuiging zijn toegedaan dat het gelijk aan de zij de der gemeente is. de raad voorstel len tegen een afwijzende beslissing bij de Kroon in beroep te gaan. In de Raad van State vindt het gemeente bestuur dan een orgaan dat met de grootst mogelijke zorgvuldigheid beide partijen hoort en met de grootst mo gelijke objektiviteit zijn standpunt be paalt. Spreker vond dat ook ten op zichte van het rijk de gemeentebestu ren rechtmatige zelfbewustheid past. De heer Oldenhof vestigde er de aan dacht op dat de raadsleden bij het aan vaarden van hun lidmaatschap alleen maar trouw zweren aan de Grondwet en de wetten des rijk6. Zij verbin den zich dus niet zich neer te leggen bij de circulaires, die het rijk gere geld naar de gemeentebesturen doet u.tgaan. Steunen die niet op wettelijke bepalingen, dan is het gemeentebestuur niet slechts bevoegd, maar ook ver plicht zich af te vragen of naleving van de circulaire zich wel verdraagt met het belang van de gemeente. (Advertentie) DRU waskombinatie L vanaf 795.-1 Meent het gemeentebestuur dat een circulaire ten onrechte een beroep doet op de medewerking van de gemeente, dan dient volgens de heer Oldenhof de gevraagde medewerking niet te worden verleend. Tegenover de vraag of zo doende het landsbestuur niet op onoir- bare wijze wordt gedwarsboomd in wat het „algemeen belang" acht te zijn, stelde spreker dat wanneer er grote al gemene belangen op het spel staan niet de weg van de circulaire, maar de ko ninklijke weg van de wet moet worden bewandeld. Dan is er tenminste de waarborg van toetsing van het voor schrift door de volksvertegenwoordiging en zal ieder rechtgeaard gemeentebe stuurder zich schikken naar hetgeen nu eenmaal, al dan niet met zijn in stemming, wet is. Doodstraf voor aanslag op president Soekarno Een militair gerechtshof in Djakarta heeft de oud sergeant-majoor van het Indonesische leger. Marcus Octavianus Latoeperissa ter dood veroordeeld in verband met de aanslag op het leven van president Soekarno op 7 januari van dit jaar. Deze mislukte aanslag, aangeduid als de Tjendrawasih-affaire vond plaats op de Djalan Tjendrawasih toen een bom naar de auto van de pre sident geworpen werd. De aanslag mislukte daar de bom later ontplofte dan de bedoeling van de aanslagple gers was. Twee personen kwamen bij T 43 an- Nieuwe stafchef Warschaupact De Russische generaal Pavel Batof is benoemd tot stafchef van de gezamen lijke strijdkrachten der landen van hel Verdrag van Warchau. Batof volgt generaal Alexei Antonof, die in juni is overleden, op. Generaal Batof, die 65 jaar is, vocht in 1915 in het tsaristische leger. Twee jaar later streed hij echter als vrijwilliger in de gelederen van het rode leger. In de laatste wereldoorlog was hij in Stalin grad. De opperbevelhebber van de strijd krachten van het Warschaupact blijft maarschalk Andrei Grechko. Deze is bo vendien vice-minister-Van defensie. Hongaarse industrie gereorganiseerd De Hongaarse regering heeft besloten een groot aantal industrieën te doen sa menwerken ter verhoging van de effi ciency en ter uitbreiding van de pro- duktie. Onder de maatregelen vallen 102 grote ondernemingen, die straks sa men 34 nieuwe bedrijven zullen vormen. In de afgelopen drie jaar zijn reeds 225 ondernemingen samengesmolten tot 89 grootbedrijven. De ervaring heeft ge leerd dat het wenselijk is nog meer be drijven te combineren teneinde een meer rationele industriële bedrijfsvoering te garanderen, aldus de Hongaarse rege ring. De reorganisatie zal tot gevolg heb ben dat een aantal kantoorbedienden zal worden ontslagen, terwijl het aan tal vakbekwame arbeiders en specialis ten in de productiesector zal stijgen. Strijd in Z.-Vietnam M eer opgelaaid Zulvietnamese strijdkrachten hebben maandag in de moerasachtige rietvlakte op 130 km ten zuiwesten van Saigon een verwoed gevecht geleverd tegen ae viet- cong. Volgens de autoriteiten zijn 73 re bellen gesneuveld. De provincie Kien Phong, waar de ope ratie Uitgevoerd werd, grenst aan Cam bodja. Het gebied wordt regelmatig door regeringstroepen uitgekamd op commu te rebellen, aie bij voorkeur in De muziek neemt in het leven van be schaafde volken nu een grotere plaats in dan ooit tevoren. Vooral het „zelf- doen" neemt toe. Degenen die muziek „maken" weten waarom: zelf spelen ontspant, bevredigt, brengt stemming. - de stemming die men zelf verkiest. De piano is verreweg het meest ge. bruikte muziekinstrument, als solo-in strument, of voor begeleiding van zang of andere instrumenten. Voor de piano bestaat een zeer uitge breide hoeveelheid composities in alle soorten. De instrumenten hebben prachtige mo dellen en zijn met de fijnste houtsoor. ten en lakken afgewerkt. Ze drukken het stempel van beschaving op het in terieur. Een Rippen is kostbaar. Dat mag ook wel voor een artikel dat 40, 50, 60 of meer jaren meegaat. Maar een Rippen is niet duur. Een modern klein model kost in ver schillende uitvoeringen van 1.740. tot ongeveer 2.500.—, terwijl de prijs van de Rippen Maestro, het sierlijke instrument met de snaren vorm (zoals harp en vleugel)^ 2.850.— bedraagt. De prijs 4.850 De Forte piano ontregelt praktisch niet meer; vocht noch droogte hebben in vloed op de speelaard. De prijs vari eert van 2.250.— tot 2.500.— naar gelang van kastuitvoering. Bij vele pianozaken (adreslijst op aan vraag) en in de grote toonzaal van de fabriek in Ede (Reehorsterweg) zijn de instrumenten te bespelen. Ook wordt gaarne een catalogus gezonden, maar de instrumenten zelf geven^ de meest klinkende argumenten van een Rippen. r de aankoop Een piano gaat een mensenleven mee en T houdt lang waarde, vooral een Rippen. n*.°l s Een Rippen heeft een klankbodem, waarvan de prachtige toon door de jaren niet vermindert - een klankbo- in T.r. dem die niet scheurt bij centrale ver- f£,_v~ warimng. nfsch meer ver! nieuwing brengt dan in 100 jaar piano- Voor een Rippen zijn de kostbaarste bouw bereikt is. De Forte piano is houtsoorten gebruikt aan stemblok en meer dan de helft lichter dan een ge kast, de kostbaarste materialen voor wone kleine piano (kan door 2 meis eik onderdeel; betere zijn niet bekend, jes gedragen worden; 80 kg) en sterker. Rippen is verreweg het meest ver kochte merk in Nederland; bij een keus uit 20 fabrikaten in Duitsland wordt reeds in 15 van de 100 gevallen Rippen gekozen; Rippen werd in Rippen piano's spelen in Amerika, in Australië, in Afrika, in Nieuw Zee land, ja zelfs in plaatsen als Seoel. Rippen piano's zijn in gebruik bij con servatoria. op schepen, in restaurants by pianisten thuis en binnenkort mis schien bij U thuis. Alle hoge functies in Nieuw-Guinea thans bij Untea Alle achttien Nederlandse functiona- issen op de hoogste posten in Nieuw- Guinea, die volgens de overeenkomst met Indonesië moesten worden opge volgd door internationale ambtenaren, zijn thans vervangen. De bezetting is thans: directeur van binnenlandse za ken: de Engelsman D Sommerville, culturele zaken: de Fransman R. Da- vée, gezondheidsdienst, dr. Mariano Icasiano Van de Philippijnen, economi sche zaken: de Nieuw-Zeelander Ray mond Hill, sociale zaken: de Spanjaard Miquel Marin, verkeer en energie: de Australiër A. Ethermgton, financiën: de Pakistaan Ghoelam Abbas, openbare werken: de Amerikaan C. Wilkinson. Resident van Merauke is de Engels man D. Wilson, van Hollandia: de Birmaan Mo Myit, van Fak-Fak; de Engelsman H. Luckham. Manokwari: de Engelsman P. Cameron, Biak: de Engelsman G. Rawlings en commis saris voor het Centrale bergland de Engelsman Gordon Carter. Hoofd der politie is de Brit A. Ro bertson. hoofd voorlichting de Egypte naar Aly Khalil, die tevens hoofd van het bureau bevolkingsvoorlichting is en hoofd van de radio-omroep is de Oostenrijker Hans Gascewietch. De 37-jarige Amerikaan Jean Fre deric Loba is gisteren door een recht bank in Oost-Berlijn na een proces met gesloten deuren veroordeeld tot 2si ar gevangenisstraf. Volgens westerse zegslieden is Loba veroordeeld wegens hulp aan Oostduitse vluchtelingen. Ongeluk aan boord van Indonesische kruiser 8 x-. i ongeluk aat» boord de Eerste zitting in zaak-Peugeot Raymond Rolland, een van de verdachten in de ontvoerings zaak - Eric Peugeot, heeft giste ren tijdens de eerste zitting van de rechtszaak, zijn medeverdach te Pierre Larcher ervan beschul digd hem er door bedrog toe ge bracht te hebben zijn medewer king te verlenen. Overigens ver klaarde de 26-jarige Rolland ook, dat hij ontzettend verliefd" was op een voormalige schoonheids koningin en daarom het losgeld wel kon gebruiken. Zoals bekend is Eric Peugeot, een kleinzoon van de Franse autofabrikant, in april I960 ontvoerd toen hij vier jaar oud was- Hij werd na 56 uur ongedeerd vrij gelaten, nadat zijn vader in de buurt van de Are de Triomphe aan een donkere man een losgeld van 350.000 gulden had gegeven. Rolland vertelde dat hij verliefd was op de Deense schoonheidskoningin Lise Bodin, die tegelijk met de andere ver dachten werd gearresteerd maar vrijge laten werd zonder dat een aanklacht te gen haar is ingediend. Volgens Rolland was de 39-jarige Larcher de leider de ontvoering. Hij voerde Larchers structies uit en had de jongen ontvoerd onder het beding de helft van de losprijs te zullen ontvangen. Nadat Eric was ontvoerd, had Rol land. die dit met tranen in de ogen ver telde. zich steeds met de jongen bezig gehouden en ook met hem gespeeld. Hij verklaarde ook het losgeld in ontvangst ie hebben genomen op last van Larcher. Verscheidene malen viel Larcher zijn medeverdachte in de rede. De politie hield hen gescheiden. Larcher verklaarde, dat de brief a Erics vader was ingegeven door e Franse vertaling van een griezelvi haal van Lionel White. De brief Minister Strauss verweert zich (Van c correspondent in Bonn) KARLSRUHE, dinsdag. Om aan alle speculaties omtrent eventuele wraakneming van de Westduitse minister van defensie Strauss tegen het Westduitse, weekblad Der Spiegel voor goed een einde te maken, heeft de pro cureur-generaal bij het Bondsge- rechtshof in Karlsruhe gisteren laten bekendmaken dat in de redactiekantoren in Hamburg en Bonn vele documenten zijn ge vonden die staatsgeheimen be vatten. Daaronder bevonden zich o.a. stenogrammen van beraad slagingen van de bondscommis- sie voor defensiezaken, alsook stukken uit het ministerie van defensie. Het justitionele onderzoek dat reeds is begonnen kort nadat Der Spiegel op 10 oktober geheime ge gevens publiceerde over de recente NAVO-oefening Fallex '62, strekt zich derhalve ook uit naar de iden titeit van die personen die de ge heime stukken aan Der Spiegel heb ben geleverd. Het vermoeden be staat, dat deze personen vooral op het ministeri» van defensie moeten worden gezocht en (vandaar de be schuldiging van omkoping) dat zij zich daarvoor door der Spiegel heb ben laten betalen. Norstad gaat pas 1 januari heen De permanente raald van de Noord- atlantische verdragsorganisatie heeft besloten generaal Lauris Norstad als geallieerd opperbevelhebber in Euro pa te handhaven tot 1 januari 1963. voorzitter Indonesische kruiser Irian zijn vorige week drie Indonesiërs gedood. Een Rus I Van de Amerikaanse werd gewond. Het ongeluk gebeurde toen i stafchefs, een Indonesische stoker ccn uitlaatklep! in de machinekamer te snel openmaak- De N.A.V.O.-raad had de kwesti1 te waardoor een steekvlam ontstond, een luitenant en twee onderofficie- doodde. D® kruiser, die in Rusland werd gebouwd is kortgeleden bij de In donesische marine in dienst gesteld. Vier middelen ie zamen werken krachtiger sonder de meeg van streak ta makent De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen krachtiger bij de bestrijding van pijn en griep, Larcher luidde: „Als u weigert het maar bovendien VeiligerWant één losgeld te betalen, zult u in de bladen lezen, dat de jongen doodgemarteld ervan zorgt dat OOk een gevoelige maag niet van streek raakt. Op een vraag van de rechter wat hij met het losgeld had gedaan, waarvan slechts 40.000 gulden is teruggevonden, zei Rolland, dat hij er juwelen voor Lise Bodin van had gekocht. Larcher zei on geveer 75.000 gulden in casino's en der gelijke gelegenheden verspeeld te heb ben. Verder hadden zij een huis gekocht en een boerderij en natuurlijk waren er onkosten gemaakt.j nfO.60 ridige ctripverpakliog 40 Ubllttin f 1.60 Vocrdallge flacon 100 tiblatlan (3.60 uitstel van het aftreden van Norstad besproken in verband met de crisis in de Cubaanse kwestie De raad heeft nu besloten de commandowisseling tot 1 januari uit te stellen. (Advertentie) Werk van bevrijdingsleger' Rode Kruis zendt 750 dekens naar Thailand dit grensgebied opereren. In Kars (Turkije), bij de grens met .ie Sowjetunie, is gisteren een zware tank van het leger op een groep school kinderen ingereden. Zes kinderen kwa men om het leven, terwijl twaalf andere kinderen en de onderwijzeres zwaar ge wond werden. Het ongeluk gebeurde tijdens de viering van de dag der Turkse replubliek. Nadat de gewonden in het ziekenhuis aren opgenomen hebben groepen ou ders voor de ingang gedemonstreerd, waarbij militairen werden aangevallen. De politie moest tussen beiden komen de orde te herstellen. In verband met de ramp in Thailand heeft het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis besloten 750 de kens naar haar zustervereniging in Thailand te zenden. De K.L.M. zal de ze dekens voor haar rekening met het eerstvolgende lijntoestel naar Bangkok vervoeren. Het Rode Krui? heeft dit be sluit genomen ln afwachting van nade re berichten van de Liga van Rode Kruisverenigingen. Zoals bekend heeft een zware sl in Zuid-Thailand zeer veel slachtoffers geëist. Naar schatting zijn er 1000 doden te betreuren. De cistercienser monniken van klooster op 40 km afstand van de Ame rikaanse stad Atlanta, hebben besloten, gebrandschilderde ramen te vervaardi gen voor twee te herbouwen protestant se negerkerken in het zuiden van Geor gië. die de afgelopen zomer door brand stichten zijn verwoest. Zelfstrijkende poplin en Tricot nylon - v.a. 15.90 Radio-Havanna heeft bekendge maakt, dat „het leger voor de Vene zolaanse bevrijding" verantwoorde lijk is voor het opblazen op zaterdag avond van vier energiestations waar door tijdelijk een zesde van de Vene zolaanse olieproduktle Is uitgevallen. Kringen van het ministerie van bui tenlandse zaken in Washingtor hadden gezegd, dat de Cubaanse picmier, Fi del Castro, een algemene trreurcam- pagne in heel Latijns-Amerika had ge last. Enkele uren voor het opblazen van de energie-stations had president Betan- court van Venezuela de strijdkrachten van zijn land gemobiliseerd, in ant woord op wat hij noemde de bedreiging door de Russische raketten in Cuba. In de Dominicaanse republiek heeft de politie zondag de voorzitter van de pro- communistische democratische volksbe- Moord op Brits echtpaar op Sardinië In het bergachtige gebied van Orgo- solo op Sardinië is de politie een groot- i scheepse jacht begonnen op een bende, die schuldig wordt geacht aan de dood van het Britse echtpaar Townley. wier 'lijken zondagmiddag langs een weg wer- I den gevonden De twee Britten die sinds 6 oktober als toeristen op het Italiaanse eiland vertoefden, waren neergeschoten, toen zij zaten te picknicken bij een door hen gehuurde auto weging. Maximo Lopez Molina en vier anderen gearresteerd. De politie nam vuurwapens, munitie en communisti sche geschriften in beslag. Molina, die verbannen is geweest om dat hij communistische activiteit ont plooit zou hebben, mocht in januari naar de republiek terugkeren. n plaatsvervangend hoofdredacteur Ahlers, zitten nog in voorarrest onder verdenking van landverraad. Der Spie gel heeft een batterij advocaten in dienst genomen om het drietal vrij te krijgen en van alle blaam te zuiveren. Voorlopig heeft de procureur-generaal geweigerd Augstein, Jakobi en Ahlers (de schrijver van het artikel) op vrije voeten te stellen. Bij verdenking van landverraad waarop in West-Duitsland een straf van ten hoogste 15 jaar tuchthui* staat is dat trouwens onmogelijk, ook tegen borgtocht De procureur-generaal beeft wel toegezegd, het onderzoek zoveel mo gelijk te bespoedigen. Het ln beslag ge nomen materiaal is heel omvangrijk. Het zal der Spiegel-leiding intussen toch wel aanzienlijk minder wel-te-moe- de zijn, sinds bekend is geworden dat ook het Navo-opperbevel in Parijs zich onmiddellijk na He publicatie van bet artikel tot de Westduitse regering heeft gewend met het verzoek iets tegen der Spiegel te ondernemen. Het zou trou wens een te lichtvaardige conclusie zijn geweest, dat minister Strauss uit per soonlijke wraak het blad zou willen aanpakken. Bovendien zou het van een te geringe dunk van de Westduitse Jus titie getuigen, indien men zou willen aannemen dat de procureur-generaal in Karlsruhe zich tot zulk een actie zou lenen of lichtvaardig iemand van land- verraad beschuldigen. Voor de meeste waarnemers in Bonn staat dan ook vast dat der Spiegel met de publicatie van het Fallex '62-artikel te ver is gegaan en zich op het gladde pad van het verraad van staatsgehei men heeft begeven onder het mom de openbaarheid te dienen. Kritiek Wat vooral kritiek uitlokte, la de wij ze waarop de recherche te werk ging. Dit verwijt treft echter de politie en niet de procureur-generaal. De vrees dat de actie het begin aou kunnen zijn van een beperking der persvrijheid lijkt ongemotiveerd. Der Spiegel 1* gisteren normaal verschenen en zal ook komen de maandag uitkomen met een titel* story van Rodolf Augstein. De vraag is of de redacteuren dit nummer op tijd klaar kunnen krijgen, want zolang de de procureur-generaal niet gereed la met het onderzoek, blijven de kantoren van de hoofdredactie ln Hamburg ge- Dodelijk ongeluk bij Amsterdam negen door tot nog toe onbekende oorzaak een grote personenauto die in de richting van Den Haag reed, enkele honderden meters voorbij het motel van de weg geraakt waarbij de wagen in de middenberm eerst een betonnen kilo- meterpaaltje kraakte en daarna met grote vaart tegen een boom botste. De bestuurder, die door de voorruit naar buiten werd geslingerd en in de mid denberm belandde, was op slag dood. Ondanks duidelijke waarschuwing®* lichten zag een jeugdige Amsterdam mer, die even later uit de hoofdstad naderde, veel te laat dat de weg was geblokkeerd. Hij ramdq de achter de Inmiddels gearriveerde ambulance-auto staande politiewagen ondanks hard remmen, juist op het moment dat twee broeders en een omstander met zijn drieën de brancard met het slachtoffer de ambulancewagcn in duwden. De po litieauto werd door de schok met volle kracht tegen de ambulancewagen aan gedrukt en daarbij raakte een der broe ders, de heer Jan Kersten tussen de twee auto's bekneld. Hij liep ernsti ge verwondingen aan een zijner benen op. De brancard met de dode erop De jeugdige Amsterdammer klaagde over pijn aan zijn mond. Op vermoe den dat hij niet geheel nuchter was lieten de politieagenten hem uitstappen en over een streep lopen Hij slaagde daarin vrij redelijk. I De eerste elektrische „ruggekrabber" ter we reld werd gisteren in de New York Times gead verteerd. Het is een klei ne hand met vijf vin gers aan een staaf van zes centimeter. Het ap paraat wordt aangedre ven door een aan de staaf bevestigde elek tromotor. I De waarnemend direc teur-generaal van de Unesco, René Maheu, heeft in Parijs verklaard, dat het aantal volwas sen analfabeten in de wereld jaarlijks met 20 tot 25 miljoen toeneemt. Volgens de laatste be kende gegevens waren er in 1957 700 miljoen analfabeten. Volgens deskundigen is er 1.88 miljard dollar nodig voor een tien-jarenplan om 300 van de 500 miljoen analfabeten in Azië, Afri ka en Latijns-Amerika te leren lezen en schrij ven. I Een optische industrie in Hongkong produceert een fototoestel voor de luttele prijs van 1 dollar. Dat is goedkoper dan de film* die er in moeten. I Gistermorgen heeft het gesneeuwd aan de Ita liaanse Rivièra. Landin waarts, in de bergen, viel er nog meer sneeuw. I Prinses Beatrix heeft van haar bezoek aan La hore een album met een dertigtal foto's aangebo den gekregen, vlak voor dat zij in het vliegtuig stapte dat haar terug naar Karatsji zou bren gen. Het was de laatste maal dat zij gebruik maakte van het speciale K.L.M.-toestel. Haar verdere reis door Azië en Amerika zal zij in lijntoestellen maken. I Het Nederlandse manstehuis in Rouaan de derde haven Frankrijk en voor Nederlandse zeevaart zeer belangrijk, want er komen jaarlijks onge veer duizend Nederland se schepen heeft een uitbreiding ondergaan, die het verblijf voor de Nederlandse zeelieden aan de Franse wal een stuk aantrekkelijker maakt. Ongeveer 5000 zeelieden brengen jaar lijks een bezoek aan het In Jemen woedt een felle strijd Voor het eerst sinds de crisis in Je men is er sprake van een geregelde strijd tussen de aanhangers van het republikeinse regime en de volgeling van de imam, die door kolonel Sallal is afgezet. Radio-Amman, die op de hand is van laatstgenoemde partij, meldt felle strijd bij Marlb. Republikeinse militairen hadden de stad drie maal aangevallen, maar wa ren even zovele keren weer teruggewor pen. Vele aanvallers zouden zijn overge- 'open naar de monarchistische troepen. Voorts m:ldt radio-Amman, dat „de ziekenhuizen in Cairo en andere Egyp tische steden vol liggen met gewonden van de Egyptische troepen, die aan de zijde van de republikeinen ln Jemen hadden gevochten." De plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Egyptische troepen, veld maarschalk Amer, bevindt zich nu in Je men. Het lijkt waarschijnlijk, dat Amer besprekingen voert over militaire hulp lening van Egypte tuele i tussen Egypte en Jemen. 1040) Nadat Delay In 1952 chloor- promazine (largactll, megaphen, enz.) ln de psychiatrische kliniek had ingevoerd, Is een stroom van andere chemicaliën ontdekt met min of meer bruikbare mogelijkheden op psychisch gebied. De chemische struotuurformules van dete syntetl- sche geneesmiddelen komen uiter aard nogal eens overeen met die van de natnurlijke kalmeringsmidde len, zoals reaerolne en lyserglne- suurverblndingen. Juist daarom dient men altijd ln het oog tc houden dat kleine ver schillen In chemische structuur ge paard kunnen gaan met opmerke lijk grote verschillen ln de fysiolo gische uitwerking. Dit klemt te meer omdat de tranquil lizers onze hogere nineties beïnvloe den, zodat een klei ne chemische ver andering een cata strofe In het li chaam kan veroor zaken. (Softenon- baby'sl) Onafhankelijk daarvan dient men te bedenken, dat de wetenschap nog allerminst ln staat ls een verklaring te geven van de werking van het merendeel der tranquillizers. In het huidige sta dium ls dit zelfs onmogelijk, omdat zó'n groot aantal chemicaliën met sterk uiteenlopende werking op de markt is gebracht, dat zelfs specia listen op dit gebied niet ln staat zijn hierover een gefundeerd en on weersproken oordcel te vellen. Om het maar eens populair uit te druk ken: de markt is hun uit de hand gelopen! Uiteraard heeft men getracht enigszins orde op zaken te stellen en de Wereld Gezondheidsorganisatie heeft ln '958 dan ook een rapport uitgebracht, waarin een indeling werd gegeven, zodat de tot verschil lende groepen behorende tranquilli zers tenminste In een tabellarisch overzicht konden worden onderge bracht. Ook klinisch zijn deze medi cijnen, dank slj Zwanikens publica tie, thans overzichtelijk onderge bracht. Men onderscheidt bijv. de zware middelen (chloorpromazlne, levomeprazine, perfenazlne, de re- TOCH IS HET ZO! serplneachtlgo stoffen, megaphen), de lichte (phenothlazlnepreparates, benzhydrilderivaten, meprotine, promethazine, enz.) en een groep waarvan meprobamaat de kenmer kendste vertegenwoordiger is. Het belangrijkste effect van al deze stof fen ls weliswaar, dat zij de patiënt tot rust brengen, maar sommige me dicijnen uit deze groep brengen zelfs slaap en narcose. Bovendien beho ren we niet te vergeten, dat Iedere patiënt Individueel reageert op een bepaalde tranquilliser en dat voor leder geval weer verschillende do ses noodzakelijk sljn. Voorts hebben de verschillende stoffen allerlei bij effecten, die men vaak niet eens kent! En tenslotte, en dit Is het belangrijkste, is er met de verschil lende stoffen totaal onvoldoende bl'nl- sche ervaring o~ge daan. Niet allen He artsen dienen een grotere terughou dendheid te betrach ten by het voor- schryven van stof fen, waarvan de altwerktng onvol doende bekend Is, maar vooral ook de leek dient zich verre te houden van de moderne geneesmldelen, die met een aardig babbeltje In advertenties en populaire geschriften worden aan gepraat, maar waarvan de uitwer king catastrofaal kan sljn. Niet al leen voor hem-, of haarzelf, maar voor het hele toekomstige geslacht. De overheid In verschillende landen zal paal en perk moeten stellen aan de verkoop van moderne geneesmid delen (zoals onlangs ln de Verenigde Staten Is geschied) want we bevin den ons momenteel ln een levensge vaarlijke positie! Graag zouden we nog wat willen voortborduren over het vraagstuk van de werking van de stof op de geest, maar dat moet tot een ande re keer wachten. Laten we nu lie ver overgaan tot de constatering, dat de ree-organismen grotere che mische prestaties leveren dan da mens met zijn moderne hulpmidde len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5