In onafhankelijk Afrika tal van mogelijkheden MARKTNIEUWS Prins Bemhard nodigde sprekers uit Tien miljoen gulden aan Ned. regering gevraagd Emissie KLM op 7 november Politiewagen geramd na dodelijk ongeluk Yerkeersexpositie langs scholen voor v.h.m.o. Wallstreet krachtig op politieke ontspanning NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DINSDAG 30 OKTOBER 1962 De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Gisteren vond in het Kurhaus te Scheveningen een bijeenkomst plaats van het Afrika Instituut te Rotterdam. Gistermorgen werd de zogeheten Afrikadag geopend door de voorzitter van het Instituut mr. Ph. A. J. Mees. Een groot aantal genodigden was naar Scheveningen gekomen; we zagen in de middaguren Prins Bernhard; mr. E. Black, president van de Wereld bank; mr. P. Lieftinck, eveneens van de Wereldbanck; Henri Rochereau, lid van de commissie der EEG; mr. Klaasesz, commissaris der Koningin in onze provincie, oud-minister Hofstra, de heer K. P. van der Mandele, ere voorzitter van het Afrika Instituut, en vele anderen. Mr. Mees registreerde, dat prins Bern hard, die in de middaguren aanzat bij de lunch, de sprekers uitgenodigd had en de opzet van de Afrikadag gesuggereerd had als „mondiaal-regionaal-nationaal". Daar mee, aldus mr. Mees, toonde de Prins opnieuw een bewijs van zijn daadwerke lijke belangstelling voor het Afrika-In- stituut en van de grote waarde, die hij heoht aan een gedegen voorlichting over de problemen, waarin wij leven en wer ken. Nadat de voorzitter hulde had gebracht aan zijn voorganger, de heer K. P. van der Mandele, vanwege diens grote acti viteit voor het instituut, kwam Afrika zelf ter sprake. Het moderne Afrika, in enkele jaren tijd zo goed als geheel po litiek onafhankelijk geworden, vormt in velerlei opzicht een geweldige stimu lans voor Nederlandse ondernemings geest, initiatief en avontuur. Dat is in de eerste plaats zo, omdat het huidige Ne derland niet kan blijven voortleven op een hoog welvaartsniveau zonder steeds uitgebreider en intensiever betrekkingen met de buitenwereld te onderhouden. Het Afrikaanse continent biedt daar toe alle mogelijkheden. Wat bovendien belangrijk is: door onze expansieve han dels- en industriële activiteiten op dit werelddeel te richten, helpen we mee aan de modernisering van deze jonge GEVARIEERD Onze mogelijkheden in Afrika zijn uiterst gevarieerd, zo zei mr. Mees. Ze zijn zowel van commerciële als van in dustriële aard. Ze betreffen de techni sche hulpverlening in engere zin, maar ook de investeringen, de levering van kapitaalgoederen en de uitvoer van con sumptiegoederen. Ze liggen op het ter rein vap de export van diensten, zowel in de luchtvaart, als in de maritieme sec tor en op het gebied van het bankwezen, het verzekeringswezen, van de grond verbetering, de tropisohe landbouw, enz. Tot de werkzaamheden van het Afrika- Instituut op korte termijn behoort de handelsbemiddeling in al haar vormen alsmede de voorlichting, aldus mr. Mees. Nauw verbonden daaraan is de uitvoe ring van de zgn. opdrachtenreizen. waar van er sinds '46 in totaal mfeer dan 50 gemaakt zijn door alle landen van Afrika. Een nauwere samenwerking met de nieuwe Centrale Kamer van Handelsbe vordering ligt in het vooruitzicht. STUDIEGROEP Hierna sprak prof. G. A. Ph. Weyer, be stuurslid van het Afrika-Instituut. Prof. Weyer gaf de aanwezigen een beeld van het nut en de betekenis, die een insti- Winst Excelsior ruim gehalveerd De N.V. Metaalbuizenfabriek Excelsior stelt over het 1 juli geëindigde boekjaar 4% dividend voor (vorig jaar 8%, waar van 4 agiobonus)De exploitatiewinst daalde tot f 1.54 (3,77) miljoen door de scherpe prijsdaling van dunwandige ge laste buizen, terwijl de omzet 15 daal de, hoewel men in staat zou zijn geweest een grote produktiestijging op te vangen zelfs met het huidige personeel. Bijzon dere baten en lasten beliepen f 1,58 (0,23) min. door verkoop van de nominaal f 494.300 aandelen Wavin, daar men er niet in slaagde dit bedrijf in te lijven Door fusie met de Doetinchemse Ijzer gieterij is men rechtstreeks by de fabri cage van plasticbuizen betrokken. In hef eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar' was de produktie van dikwandige buizen belangrijk hoger dan een jaar tevoren, de orderstand ontwikkelde zich gunstig met een lichte prijsverbetering, evenal: zonder prijsverbetering ook voor dun wandige buizen. Als de vraag naar de laatste evenzeer blijft toenemen, is zeker een hogere omzet te verwachten ondanks de overplaatsing der laatste buizen- lasinstallaties van Schiedam naar Ooster hout De aanloop te Oosterhout bleef de resultaten beïnvloeden, doch men hoopt «poedig in staat te zyn vruchten te pluk ken van de financiële offers. tuut als het genoemde kan hebben voor de Nederlandse hulpverlening aan de ontwikkelingsgebieden. Er heeft zich een studiegroep gevormd, die zich heeft en zal bezighouden met een aantal vragen, welke betrekking hebben op de landen, die zich in een proces van ontwikke ling bevinden. Prof. Weyers vroeg de regering tien miljoen gulden per jaar beschikbaar te willen stellen om een bemiddelend orgaan te kunnen samen stellen. De universiteiten, hogescholen en in stituten zullen stellig een aantal „goe de mannen" nit bun kringen bereid vin den een dergelijk bemiddelend orgaan samen te stellen. Het benodigde bedrag per jaar behoeft geen extra geld te zijn, het kan worden geput uit de reeds jaar lijks terugkerende uitgave voor hulpver lening. Deze keer wil men geen beroep doen op het bedrijfsleven, die reeds via allerlei middelen zeer veel geeft. Prof. Weyers gelooft wel, dat er door Nederland nog belangrijk meer gedaan kan worden op het vlak van de bijzon dere opleiding in de minder ontwikkel de landen. Een opleiding tot zelfwerk zaamheid, tot het aanvaarden van ver antwoordelijkheid. Geld en moeite zijn alleen dan goed besteed wanneer men een, wellicht op het oog weinig spectaculair, concreet doel streeft. Tijdens een persconferentie in het be gin van de middag gaven de heren Black, president van de Wereldbank, en Rochereau, lid van de commissie der EEG, hun visie over de ontwikkeling van de landen in Afrika. Aan de lunch, welke hierna volgde, za ten onder meer aan Prins Bernhard, oud minister P. Lieftinck en de Amerikaan se ambassadeur in ons land mr. J. S. Rice. Hogere winst Dagra De geconsolideerde bruto-winst van Dagra bedroeg in 1961/62 (1960/61) f. 4 (3,5) miljoen tegenover f 3,32 (2,82) min. bedrijfskosten, f. 242.000 (238.000), afschryving en reservering en een met een ton tot f 551.000 gestegen netto-winst Reeds voorgesteld is voor de 7de maal achtereen 10(10)% dividend, waarvan 5(5)% desgewenst in agio-aaridelen over f 2,77 (1,77) min. kapitaal. De fusies met Het Hart en De Zwaan en de overneming van de Friesche Oliefabrieken is de jon ge veevoedersector ten goede gekomen, waarin grote bedragen zijn geïnvesteerd. Men verwacht een nieuwe toeneming van de omzet. Een nieuwe derde sector is de bereiding van Hjnolieprodukten voor verf, lak en kunsthars. De Bene- luxomzet van farmaceutische specialité's steeg 8% of iets minder dan ver wacht was. De produktiecapaciteit was overbezet. Kort geleden is ver gunning verleend voor het tweede deel van het bouwprogramma. In 1963 zullen de spanningen bij de fabricage nog bestaan maar voor 1964 mag men op een verruiming rekenen. In 1962/63 wordt profyt verwacht van het uitbreidingspro gramma voor de chemische fabricage. De buitenlandse dochters ontwikkelen zich bevredigend. Aan plannen om de omzet elders in de Euromarkt uit te breiden wordt voortgewerkt. De directie verwacht in 1963 weer een bevredigend dividend. Schoenfabriek sluit De damesschoenenfabriek Arina te Dongen zal sluiten en 60 van de 75 man personeel ontslaan. De overigen zullen blijven tot de afwikkeling voltooid is. Men verwacht, dat allen gemakkelijk werk zullen vinden. De sluiting is ge volg van de reorganisatie, daar de schoe nen evengoed door Timtur te Waalwyk kunnen worden vervaardigd. Beide fa brieken maken deel uit van het concern Knoek en Ros, dat zich na de oorlog snel heeft ontwikkeld. 0 H. M. de Koningin is voornemens op dinsdag 13 november een bezoek te brengen aan de gemeente Tilburg. In de ochtend zal de Koningin o.m. worden ontvangen op het paleis raadhuis en enige aspecten van de nieuwbouw in ogenschouw nemen. In de middag zal de Koningin de opening van het nieuwe gebouw van de Katholieke Economische Hogeschool bijwonen. Prins Bernhard woonde gisteren de Afrikadag in het Kurhaus bij. De Prins gebruikte vanmiddag de lunch, samen met een groot aan tal genodigden, onder wie veel politici en journalisten. Op de foto is de Prins in een geanimeerd ge sprek met de president van, de Wereldbank mr. Black, oud-mi nister Lieftinck en de Amerikaan se ambassadeur in Nederland mr. Rice. Op 7 november opent een syndicaat onder leiding van Pierson Heldring en Pierson en de Nederlandsche Handel Mij. de inschrijving op de aangekondigde emissie van f 65 miljoen 4y4% 10-jarige obligaties Koninklijke Luchtvaart Mij. N.V. a 99%. De lening bedroeg oorspron kelijk f 125 min. waarvan f 60 min. op inschrijvingsvoorwaarden is geplaatst. De stukken zijn van f 1000. De storting is op 15 november. De lening kan pas na vijf jajar worden afgelost in vijfjaarlijkse ge lijke termijnen zonder vervroegde aflos sing. De Nederlandse staat is borg voor rente en aflossing. Deze bezit thans 69,4% van het uitstaande kapitaal. De lening dient voor herfinanciering van de tweede helft van het krediet van 35 min. De eerste helft is bestreden door plaatsing van f 125 min door de staat gewaarborgde promessen, vervallend van 1963 t/m 1967. Duiker te Rijswijk tevreden Duiker Apparatenfabrlek N.V. te Rijs wijk (Z.H.) meldt een bevredigende gang van zaken in 1962. De omzet steeg be hoorlijk en de kosten stegen niet even redig. Men verwacht dat de in 1961 gedane voorspellingen zullen worden bewaarheid en rekent op omzetstijging in Nederland en West-Duitsland op grond van de order portefeuille. In België en Frankrijk zijn goede contacten aangeknoopt en in andere Europese landen zijn de relaties uitge breid. Wat projecten betreft zal men in 1962 de vruchten van de voorbereidingen in 1961 plukken. Opdracht van Dow aan Fluor-Schuytvlot De Nederlandsche Dow Mij. heeft Fluor-Schuytvlot het gehele ontwerp en de bouw opgedragen van de eerste fa briek van Dow in de Euromarkt voor plastics, industriële chemische produk- ten en halffabrikaten te Terneuzen. Fluor-Schuytvlot is een dochter van The Fluor-Corp. te Los Angeles, een van de bekende ingenieursbureau's voor olie-, petrochemische- en chemische industrie. Broeder in eigen ambulance Getuige, die politie belde, spoorloos IN het avondlijk duister vormde het wrak van de auto op de drukke rijksweg Amsterdam-Den Haag een groot gevaar voor het verkeer. Een blauw flikkerlicht van een politie wagen en een fel geel licht van de wegenwacht draaiden waarschuwend in het rond. In een ambulance wagen lag het stoffelijk omhulsel van een verongelukte automobilist. Maar on danks de waarschuwingselichten ge beurde er nóg een ongeluk ennkuendeM-xfenu s Omstreeks kwar tvoor negen gister avond was enkele honderden meters voorbij het motel een grote personen auto, die in de richting van Den Haag reed, van de weg geraakt, waarbij de wagen in de middenberm eerst een betonnen paaltje kraakte en daarna met grote vaart tegen een boom bots te. De bestuurder de 35-jarige verkoop leider E. Neumilller uit Heemstede, die door de voorruit naar buiten werd ge slingerd en in de middenberm beland de, was op slag dood. Zijn auto maakte een auto maakte een zwaai terug naar de weg en kwam dwars daarop staan de tot stilstand. Tevergeefs zocht de politie na het on geluk naar ooggetuigen, en met name naar „iemandéé die haar telefonisch van het ongeluk had verwittigd. De moge- ïykheid bestaat, dat de wagen by een inhaalmanoeuvre van de weg werd ge drongen. Broeder bekneld Al spoedig waren de Amsterdamse po litie gearriveerd. Ondanks de duidelyke waarschuwingslichten op de beide auto s, zag een jeugdige Amsterdammer, die even later uit de hoofdstad naderde, veel te laat dat de weg was geblokkeerd. Hy ramde de achter de inmiddels gearriveer de ambulance staande politieauto on danks hard remmen, juist Op het mo ment dat twee broerder van de GG en GD en een omstander de brancard met het slachtoffer de ambulancewagen in duwden. Door de schok werd de politie- A.I.M.E. werkt samen met Amerikanen De N.V, Algemene Industriële Mine- lal- en Ertsmij. en E. J. La vino and Company te Philadelphia richten een ge meenschappelijke maatschappij op vooi produktie en afzet van mangaanhoudend oxyde van Lavino enz. onder de naam A.I.M.E—Lavino N.V., waarby de laatste uitrusting en technische kennis levert de eerste de fabriek en kantoren ter be schikking stelt en zich met de afzet op het Europese vasteland belast. Met ingang van 1 oktober 1962 vorderd tot directeur-afdelingschef in vaste dienst: dr. J. Verhoeve, chef afdeling wetgeving en Juridische zaken van het departement ZHBBÉBM ingang van dezelfde datum is dr. Ver hoeve belast met de dagelijkse leiding van de werkgroep, die in de afgelopen jaren ten departemente het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet on- derwys heef voorbereid. De directeur-ge_ neraal voor het onderwys mr. J. G. M. Broekman, die tot nu toe de leiding van deze werkgroep had, blijft belast met de auto met volle kracht tegen de ambulan cewagen aangedrukt, waarby een der broeders, de heer Jan Kersten, tussen de twee auto's bekneld raakte. De twee andere dragers konden nog de ambulan cewagen In springen. De brancard met de dore erop raakte eveneens tussen de beide auto's bekneld. De Amsterdammer klaagde over pijn aan zyn mond. Omdat de politieagenten vermoedden dat hij niet geheel nuchter was, liete nzy hem uitstappen en over een streep lopen. Hy slaagde daarin vry redeiyk. De broeder werd in de ambu lancewagen. waarop hy zelf dienst deed, met een gebroken been naar het zieken huis gebracht Een tweede ambulance wagen arriveerde enkele minuten later voor het vervoer van de verongelukte heer Neumüller. logen volgen een maand later. Twee doden op onbewaakte Op een nlet-beveiligde overweg ins ult Venlo komende trein. De beide Inzittenden werden gedood. Het waren de 41-jarige A. Zeggellnck en de 24-ja- rige W. G. G. N. Schoen, beiden uit Ven lo. Hun anto werd door de trein door midden gesneden en het achterste stak werd vele honderden meters meege sleurd. In Heerlen is gisteren de 22-jarige bromfietser J. Vroomen uit Treebeek overleden. Hy botste zondagavond in zijn woonplaats frontaal tegen een autobus en lie? zeer ernstige hoofdwonden op. Visserij KATWIJK AAN ZEE. 30 oktober Vangstberichten uit volle zee: KW 41—30 k. uit 30 netten, KW 141—10 k.. KW 85— geen vanbst. KW 175—85 k.. KW 37—80 k.. KW 167—17 k.. gemiddelde vangsten: Scheveningen 35. Katwijk 35 en Vlaar- dingen 25 kantjes. SCHEVENINGEN. 30 oktober VissertJ- herlf-ht. Hedenmorgen was aan de markt rilogger SCH 501120. Notering per kg: grr tong I erm schol 4012. middelschol 49—50. kl schol 28—30. wijtingg esthript 29.5030. schar 30—35, middelkoolvis 36—33. koolvis I 32—34.50. II 28—31 80; per 50 kg- vers.- makreel 20 80—25. Aanvoer gezouten ha ring 3000 kantjes, volle - tering per kantje Verv ;chte SCHEVENINGEN. 30 oktober Visserij- bericht. SCH 134—35 uit halve vleet. SCH 47—niet gevist. SCH 4—50. SCH 195—40. 35—nog halen. SC" 32—40. SCH 104—wei nig vangst. SCH --—10. SCH 233—70 halve vlet. SCH 6—25, SCH 310—75 uit halve vleet. SCH 2-1—30 uit halve vleet, SCH 120—5. SCH 56—20. SCH 159—26. SCH 324— 34. SCH 36—2. SCH .05—50. SCH 30f SCH 201—60. SCH 264—3 SCHEVENINGEN. 30 oktober Visserij en tarbot, 8 kisten schol. 3000 kantjes ha ing. SCHEVENINGEN. sommine kustvi IJMUIDEN, 30 i WR 33—2620. WR KW 115V10. - 206—6350 T.TM 207—6350. 206—5400J T.TM 211—12 600. IJM 221— 1CW '60—2870. KW 118—3460. KW 49—11.800. R 80—10 000. Kt" KW 123—3000 HD 79—9770. IJMUIDEN, 30 oktober Nagekomen en '59—16 300 KW verbeterde besommingen 3—17.750, KW 146—11.950, KW 190—6450. KW 164—6610. KW 137—5050. KW 29—1230, KW ■.331590. KW 81—2050, KW 119—3930, KW 79—1010. KW 113—3790. ■48—3860. KW 30—3090, KW 103- 56—5110. KW 66—2660. IJM 66 'MU OEN. 30 oktober Prijz> gr tig 5.50—1.90, tong 4.30—3 60. k' schol 6610. grm kim —33. kl schol I 46—37. kl schol II 3 tol 54 33—12. makreel 30— l 4712. grm schelvis 47—37. kim schelvis 5b-36 kl schelvis I 45-31, k schelvis n 37—12. writing 25—12. gr gul 6' - 47, mid gul 57— r -' ift—23. poontjes koolvis zwart 41—32. kl koolvi' 80. kl rode poon 47—2 p r 50 kg: grote kabeljauw 308—144. gr koolvis zwart 126- 98. gr koolvis wit 201 per 125 kg. Totale aanvoer 9790 kisten. VLAARDINGEN. 30 oktober Visserij- bericht. VL 70—25 k VL 78—10 k VL 79- 85—30 k VL 89—25 k VL 114—34 takreel 42. In Sche\ Ruiger VL 153 schiD- met f 3600 besom- 1 VL 121. schipper N. Pronk. 47—190. Eikenblad 27—32: Troschry- santen: Evelvn Bush 80—92. Juweeltje 38- 81. Subliem 80—103 White Joy 51—85. Crim son Champion 55—84. Shlrlev 38—55. Har- wood 36—61. Millersdale 50—69. Bornholn 51—110. Chocod 66—105. Oranjefeest 80—91 Veilig op de weg" geovend De onderwUstentoonstelling „Veilig op de weg" Is gistermiddag In Pulchri Stu dio in Den Haag officieel geopend door de pas van de gevolgen van een verkeers ongeluk herstelde staatssecretaris van O. K. en W. prof. dr. H. H. Janssen. De ten toonstelling bestaat uit een aantal tafels en panelen, waarop verkeersproblemen aan de orde worden gesteld. De opzet van de tentoonstelling getuigt niet van veel fantasie: de vormgeving is conventioneel en op enkele pnnten is de expositie niet geheel nauwkeurig. De tentoonstelling zal reizen langs scholen voor vJi.m.o. en nijverheidsscholen. De Nutsschool aan de Laan van Poot in Den Haag krijgt morgen de tentoonstelling thuisbezorgd. „Veilig op de weg", ontworpen door de architecten Basart en Dupont, is een ge schenk van de Caltex Petroleum Maat schappij Nederland. Mr. J. R. Smits, di recteur van de oliemaatschappij, droeg de expositie over aan dr. G van der Wal. voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. Deze spreker dankte natuuriyk voor de hulp, waardoor ..Veilig op dei weg" tot stand kon komen, maar daarbij ook duidellik uitkomen dat dergelijke tentoonstelling voor de leer lingen van de lagere scholen ontbreekt omdat er nog geen sponsor voor kon wor den gevonden. In zijn toespraak memoreerde dr. d. Wal wat op dit ogenblik aan v keersonderricht bij het V.H.M.O. wordt gedaan. Zo is er b.v. de school-ver- keerscompetitie De nationale kam pioenen zullen volgend jaar april twee dagen naar ParUs gaan om daar te stryden met nationale ploegen uit genoeg alle Westeuropese landen de Coupe Scolaire. „Deze tentoonstelling heeft de n meegekregen „Veilig op de weg", doelomschrijving kan niet korter, maar aan duidelijkheid laat zij niets te wen sen over", zei staatssecretaris Janssen Hy wees erop dat de kennis van de keersregels de jeugd aanvulling behoeft De jeugd moet in het verkeer voorzich tigheid, oplettendheid, hoffelijkheid maar vooral zelfbeheersing worden bijgebracht. Bij de jeugd leeft een vrijheidsdrang, die omgebogen moet worden naar zelfbe perking. In de verwachting dat „Veilig op de weg" een belangrijke bijdrage zal leve ren tot een betere veikeersopvoeding op de scholen, verklaarde de bewindsman de tentoonstelling voor geopend. Na een korte toespraak van de voor zitter van de Stichting Onderwijstentoon stellingen de heer F. C. Haalenbos, be zichtigde het gezelschap de expositie. Bod Transportmij Holland De firma Patyn, Van Notten en Co. is door opdrachtgevers gemachtigd tot een ood van 300% op alle uitstaande aande len en oprichtersbewijzen van de Trans port My, Holland N.V. of f 2.400 per aan deel van f 800 en f 15 per oprichtersbe- wys, met aanmelding tot uiterlijk 9 no vember en op 15 november wordt bekend gemaakt of het bod gestand wordt gedaan. Het bestuur van Transport Mij. Holland raadt dit bod aan. De aandelen worden ter beurze sporadisch incourant verhan deld. De laatst gedane aandelenkoers was 155%. die voor oprichtersbewijzen f 10. i 75110; Troschrysar 41—62. Dei Alfretton "20—25. MÏgöiï 74—25^ Me- "v Hoek 16—17, Ev"' 13—18, Champion 19. Preludium 1 rose sim 33—56. 39—12. Tangerar.. stuk: Rozen: Valeta 21—30, G; Care! 15—23. Super St: ituk: Am. ode sim 38—55. witte sim 33—34. Brenner 3612 per 32—36. 15—25. Cvclamen 61—87 per stuk. ROELOF ARENDSVEEN, 29 rktober Groenteveiling: tomaten A 500. B 440-^160. C 320 per bakiev an 6 kg: kassnijbonen 157— 56. stek 107—109. kropsla 3.30—8. groene 12—14. andijvie 19. spinazie 41 per 100 kg. TER AAR. 29 oktober 162- C 370—375. CC 1 en A 500—560. B 450—470. B 205. AX 205—270. BX 11e* per bakje van 8 k| C 20—21. D 51. andflvi rode kool 69. uien 9—20, aardaooelen 7, minazie 4164. postelein 36. boerenkool 3, kroten 10. alles oer kg: sla 6—17 bloem kool A 36—38. B 23—27, alle* per stuk: radijs 6. bospeen 24—32. selderij 7. alles per hoe: Mn»rri»n: notnlanten 16 per stuk. BODEGRAVEN. 30 oktober Kaasmarkt KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 oktober Groenteveiling: waspeen A extra 45.50, AI 3.80—5.20, All 2.80—5.70, B extra 4.90— 5.70, BI 3-5.40, BI grof 2.50—2,60, Bil 1.80 —2.10, andijvie I 25—31, II 15—27, spinazie 46—51, sla 10. prinsessenbonen 150—161, rode kool 918 witte kool 56, r'e kool 10—14, groene kool 1316, boeren il 16, uien 3.40—1.60, pronkbonen 109, bloemkool AI 34—62. All 17—42, BI 33-35, Bil 18—20, Cl 27. selderie 7—10. peterselie 89. Aan voer waspeen 45.000 kg, waarvan 20.000 kg rode kooi 15—20, e kool 1321. pos- 14—59, prei 25—34, spinazie 48—62, spruiten 25—72. tomaten 25—80. uien 10— 19. waspeen 26, winterpeen 15, witlof 60 HO. bloemkool 20—55, knolselderij 14—18, ;la 3.50-1-16.80, bospenn 28—38. LF'DEN. 30 oktober Vette vartcens- 1.68—1.73. slagersvarken* l.T 1 135—140 handel vlot. enkel 1.20. selderij 8—9 ROTTERDAM, 30 oktober Veemarkt, anvoer totaal 3961 dieren, weekaanvoer 5818 ieren, waarvan 300 vette koeien en 06sen. 1314 gebruiksvee. 690 vette kalveren. 465 gTas- uchtere kalveren, 51 lopers, irden, 7 veulens. 254 schapen 0 bokken of gelten. Prijzen koeien 2.60—2.80. 2.50—2.60, 54 biggen, 25 pai 2—2.20. vette kalvt —•1.70, nuchtere kalveren l.-io, 135. ï.iv, slachtpaarden 2.20. 2, 1.80. Prijzen per stuk: graskalveren 275. 200. 175, biggen 50. 45. 40. schapen 115. 100, 90, lopers 95. 85. 75. lammeren 125. 100, 90, kalf- en melkkielen 1075. 973. 775. varekoelen 673. 575. 450, vaarzen 800. 700. 500. pinken 500. 375. 325. Overzicht: vette koelen: aanvoer korter, handel flauw, prijzen als vorige week dlns- ttjver in raag, iets teruglopende prij- arndel redelijk, prijzc natig. idend. landel slepend, niet geheel prjjshouder landel kalm, prijzen als vorige week Kalf- heel prijshoudend. Begin 1963 komt elektronisch brein in werking kelijk hoger sluiten na het nieuws, dat klaarblijkelijk een overeen stemming tot stand was gekomen tussen de Verenigde Staten en de Sow- jetunie inzake Cuba. Toonaangevende aandelen stegen 1 tot 3 dollar over een breed front en de tikker geraakte achterop, daar de kopers de markt binnenstormden en grote pakketten aandelen van eigenaar verwisselden. Veel van de wisselvallige aandelen werden opgehouden by de opening door de ophoping van kooporders. Gen. Motors steeg 1% tot 53% door een openingsorder van 14.300 aandelen, Am. Tel. and Tel. tot 107% door een pakket van 12.000 en Ford steeg met 1% tot 107% op een pak van 9100. Makelaars zeiden dat niet alleen de handel doch ook de institutionele be leggers betrokken waren by de stroom van aankopen. De vooruitgang betrof alle belangrijke afdelingen en nutsbedrijven haalden krachtig de vorige daling in Staal, auto's, rubber, olie, tabak, farma ceutische waarden, chemische fondsen, elektrische uitrusting en non ferro-be- talen sloten zich by het offensief aan De winsten by ruimtevaart waren onre gelmatig en fractioneel op de verminde- dering van de internationale spanning By een uitgestelde opening steeg Chrysler 3 punt op een transactie van 21.000 aan. delen, Texas Instruments won 3 op 5900 Van de 1273 verhandelde fondsen sloten 964 hoger cn 155 lager. Er waren 10 nieuwe laagtepunten en slechts 2 hoogte punten voor 1962. nameiyk preferente Cincinniti Gas en Warner Lambert Het gemiddelde van Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 1,18 tot 55,72, voor 425 industriëlen 1.26 tot 58,27,25, spoor- wegen 0,28 tot 27,86,50, nutsbedryven 1,06 tot 54,45, van Ass. Press voor, 60 aandelen 3,7 tot 214,9. overeenkn mende met een koerswinst van S 5.3 miljard, van Dow Jones voor 30 indus triëlen 10.33 tot 579.3 punten. Automatische tikker De directeur van de beurs, Keith Funston, heeft medegedeeld, dat begin 1963 een geautomatiseerde tikker in ge brulk komt, die elke minuut 900 letters en cUfers kan weergeven tegen oudere machines 500. Deze tikker kan een om- zet van 16 miljoen aandelen per dag verwerken. Deze zal 3800 tikkers in de Verenigde Staten en Canada bedienen en de telefonische koersnoterlng voor ge abonneerde makelaars verzorgen. Op 29 mei toen bij de beurspaniek 14.75 miljoen aandelen werden verhan deld. kwam de tikker 2 uur 35 minuten achterop, zodat de makelaars alleen ver ouderde noteringen konden geven. De machine wordt geleverd door Inter, national Business Machines en de jaar huur is 1.8 miljoen. Het elektronisch brein licht alle tikkers in Amerika binnen een halve seconde in over de transacties en stelt boodschappen samen voor de 400.000 telefonische aanvragen per dag Alle gegevens betreffende een fonds wor den bewaard en zo nodig onmiddellijk weergegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13