DE GRUYTER Naar betere vrije van de Leidse expressie gd TOCH EEN CAMERA EN NU MET MEER MOGELIJKHEDEN! j eu! juliennesoep 39 ct.! PANEERMEEL 25 ct.! CHOCOLADE LETTER de sint van het jaar alleen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DINSDAG 30 OKTOBER 1962 Litenis doet er wat aan DE laatste jaren is op velerlei terrein op het culturele vlak een teruggang te zien in de belangstelling, zowel aan de passieve als aan de actieve kant. Dit manifesteert zich opvallend bij de amateurtoneelverenigingen, die zich grote moeite getroosten een zinvolle vrijetijdsbesteding te bieden en dan toch moeten zien, dat aan beide zijden van het voetlicht de belang stelling taant. Daar wordt wat aan gedaan. Zowel de Leidse afdeling van de Nederlandse Amateur Toneel Unie in het algemeen, als de meer dan een eeuw oude Koninklijke Vereniging „Litteris Sacrum" hebben zich be zonnen op middelen dit belangrijke brokje cultuur te redden, zoal niet van de ondergang, dan toch van een veel nederiger bestaan dan tot dusver. „Litteris Sacrum" heeft geprobeerd een analyse te maken van de factoren, waaraan de teruggang moet worden ge weten. Bij elke vereniging is het een na tuurlijk verschijnsel, dat de groep oude re donateurs gaandeweg kleiner wordt. Maar Litteris heeft bovendien de indruk gekregen, dat onder de oudere donateurs velen schuil gaan, die nog jaren de voor stellingen hadden kunnen bezoeken, maar er nu de voorkeur aan geven thuis bij de beeldbuis te blijven. Stond daar nu een belangrijke aanwas van jóngeren tegenover, dan zou er geen gevaar te duchten zijn. Maar daaraan schort het juist, jonge donateurs melden zich niet aan en eveneens is het aanbod jonge krachten dat het toneelspelen als hobby wenst te beoefenen, veel te ge ring. In groter verband heeft de Natu ge tracht een antwoord te geven op de vra gen, waarmee niet alleen de Leidse ama teur-toneelverenigingen zitten. De voor zitter van de Leidse afdeling, de heer J. C. Bartelsman, spreekt trouwens over een vermeend gebrek aan belangstelling van de jeugd. Er bestaat onder de jon geren wel degelijk de wens in amateur- verband toneel te spelen, maar zij blij ven liever „onder ons" dan zich te ver binden aan een vereniging, waarvan over het algemeen mensen uit oudere gene raties lid zijn. Stelling en bewijs De heer Bartelsman voert voor deze stelling ook bewijzen aan. In Arnhem bijvoorbeeld geeft het Jeugdpodium on der leiding van een regisseuse met groot succes toneelvoorstellingen met een rol bezetting, samengesteld uit middelbare en ulo-scholieren. Dat succes ligt zowel op het vlak van de creatieve mogelijk heden, die dit soort voorstellingen biedt, als op dat van de artisticiteit. In Leiden is een roep jonge mensen, verenigd in de chr. toneelvereniging „Imperium", bijzonder enthousiast en de resultaten mogen worden gezien, tot in Zwitserland toe. Maar een club die wat de levenssfeer betreft overeenkomt met „Imperium", de „Timdelerclub", kampt weer wel met een gebrek aan jonge krachten. Hieruit blijkt dus. dat de „eigen kring" vooral moet worden op gevat als „jonge mensen onder elkaar". Rotterdam kent al jaren druk be zochte cursussen voor het jeugd- en schooltoneel. Vorig jaar namen hier aan driehonderd jonge mensen deel De Natu probeert al twee jaar lang in Leiden zoiets voor elkaar te krij gen, maar gebrek aan geschikte do centen speelt hier een beslissende rol. De academie voor vrije expres sie van Wanda Reumer in Utrecht, levert deze mensen slechts mondjes maat af. Zodra een geschikte kracht voor Leiden beschikbaar komt, zal de Leidse afdeling van de Natu zich met de directies van middelbare scholen verstaan om te zien, of hier cursussen vrije expressie in het dra matische vlak kunnen worden ge geven, zo mogelijk in aansluiting op de schooluren. Dit biedt meteen Aanleg speeltuin De Vijf Hoven (Zuid-West) In het zich steeds uitbreidende stads deelZuid-West" bestaat dringende be hoefte aan enkele speeltuinen. Reeds enige jaren geleden zijn twee speel tuinverenigingen, te weten „De Vijf Hoven" en „Zuid-West', opgericht; deze verenigingen hebben nog niet de be schikking over een speelterrein. Het is thans mogelijk over te gaan tot aanleg van een speeltuin, bestemd voor „De Vijf Hoven" op een terrein gelegen ten noorden van de Telderskade en ten westen van de Hoflaan. Het terrein, ter groote van ca. 3300 m2. beslaat de helft van een strook grond, die thans is ingericht als openbare speelweide. Het zal ten dele van een tegelbestrating worden voorzien, waarin een rolschaats- baan is opgenomen, terwijl het resterende gedeelte met graszoden zal worden af gewerkt. Voorts zullen drie kleine zand bakken en een kleine piasvijver worden aangelegd. De tuin zal worden voorzien van een lage afrastering en een strook be planting. De speeltuinvereniging zal zelf zorgen voor de speelwerktuigen. De kosten van aanleg worden geraamd op f 43.000. Uitbreidingsplan voor het Schuttersveld en omgeving In november 1961 besloot de gemeen teraad, dat een uitbreidingsplan dan wel een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het Schutters veld en omgeving. Dit besluit vervalt, indien niet binnen een jaar na dagteke ning daarvan het ontwerp van plan ter inzage is gelegd. In dit verband brengen B. en V herinnering, dat ingevolge besluit va raad van 5 maart 1962 een bedrag 6.800,beschikbaar is gesteld voor onderzoek naar de wenselijkheid om gedeelte van het Schuttersveld te be stemmen voor een winkelcentrum. Een daartoe strekkende opdracht is verleend aan het Economisch-Technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland te Rotterdam. Aangezien tijdens het onderzoek bleek, dat dit meer tijd zou vergen dan aan vankelijk werd verwacht, heeft het in stituut zijn rapport eerst kortgeleden kunnen uitbrengen. Dat rapport hebben B. en W. in studie genomen. Een en ander heeft ten gevolge, dat het ont- werp-plan niet tijdig ter inzage kon worden gelegd. de mogelijkheid goede krachten te selecteren, die hun weg dan verder bij het amateurtoneel zouden kun nen vinden. Praktisch „Litteris Sacrum" heeft nu reeds naatregelen overwogen om de belang stelling voor het amateurtoneel nieuw '.even in te blazen. Daartoe is in de eer ste plaats het begrip „junior-donateurs" ingevoerd, waardoor jongeren van zes tot twintig jaar de gelegenheid krij- tegen een sterk gereduceerd tarief 1e voorstellingen van Litteris bij te wo- Daarnaast is een werkgroep opgericht. >m amateur-tonelisten de kans te geven meteen op de planken te komen. Dit is 1us een soort studiegroep die van erva ren krachten van Litteris les krijgt in vakken als elementaire toneelkennis, be wegingsleer en spraaktechniek. Er zul len eenakters worden ingestudeerd om ille adspirantspelers. die niet direct bij de normale voorstellingen kunnen wor den ingedeeld, een kans te geven. Deze groep is vorig jaar met ongeveer tien deelnemers begonnen. Tenslotte zet Litteris de poorten wijd open om te komen tot oprichting van een jeugdgroep met de mogelijkheid tot volledige zelfstandige ontplooiing. Lief hebbers van zestien jaar en ouder zijn daarbij welkom. Ook op het gebied van decorbouw, waarbij artistiek inzicht even zeer is vereist als bij het spelen zelf. zitten er goede mogelijkheden in voor enthousiaste jongeren. De eerste serie voorstellingen van Lit teris in dit seizoen zijn bepaald op 10, 14, 15 en 17 november. Dan wordt ge speeld „Operatie Astrakan", door P. Co ke. Andere stukken worden gebracht midden februari en midden april. Agenda voor de Leidse raad Maandag 5 november om 2 uur komt de ameenteraad van Leiden bijeen. Agenda: benoeming van een lid van de commissie x>r het onderwijs (vacature de heer P. S. Harmsen); benoeming vam een lid van de commissie oor de rekeningen (vacature de heer P. S. Harmsen); i wij zang va® één der leden van de or de rekeningen als voorzit- nissie (vacature de heer P S. Ham 1 lid benoemi jor ..De Lakenhal" (vacature de heer P S. Harmsen): ïoeming van een tijdelijke leerkracht het Rembrandt-lyceum; benoeming van een tweeta-l leerkrachten het openbaar lager onderwijs; lorstel tot het verlenen van eervol ont- aan een tweetal leerkrachten bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Qn- voorstej tot het verlenen van eervol ont- ag aan mej. A. H. van Brienen uiit haar betrekking van hoofdleidater aan de open- kleuterschool ..De Zandtaart"; iorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de inrichting van een practi cumlokaal in het stedelijk gymnasium; Inzake het beschikbaar stellen van gelden 'oor de aanschaffing van meubilair t b.v Ie dependance van het Rembrandt-lyceum n het schoolgebouw aan de Rijneburger- pre-adviee op het verzoek van het be stuur van de Gereformeerde SchooJvereni- medewerking voor de aanschaf- een schrijfmachine met tafel ten behoeve van de schooladministratie; vooratel inzake het beschikbaar stellen m gelden voor het afrasteren van do irrelnen van de „Kaïrel Doormamschool" 1 de kleuterschool „De Wigwam"; inzake het beschikbaar stellen van gel- ;n aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs voor de bouw en inrichting het I kleuterschool aan het beschikbaar stellet eve va® de inrichting van een lo- de openbare kleuterschool .pin keltje" aan de Valeriusstraat; tot het beschikbaar Stellen van gelden x>r de aanleg van een speeltuin aan de Hoflaan; het beschikbaar stellen van gelden de aanschaffing van een trekker met aanhangwagen ten behoeve van de Sport- ichting; voorstel om te bepalen dat een uitbrei dingsplan dam we! een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het gebied der gemeente, omvattende het :hu<tttersveld en omgeving; inzake het aankonen van de percelen ooglandse Kerkgracht 2-3a-4-4a en 6-6a; Inzake het aankopen van de pencelen ooigracht 47-47a; inzake het aankopen van een aantal per celen. gelegen in saneringsgebieden: lankopen va® een oppervlakte grond aan de Haagweg ten behoeve van de in een transformaforhuiisje; het beschikbaar stellen van gejden GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie GEMEENTE LEIDEN De burgemeester der gemeente Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland bij zijn besluit van 26 okto_ ber 1962, A. no. 2895, heeft bevolen, dat met ingang van die datum in de provincie Zuid-Holland honden zodanig moeten worden opgesloten of aan een ketting of lyn van voldoende sterkte moeten wor den gdiouden, dat zij niet in de onmld dellijke nabijheid van andere hemden kunnen komen. In verband hiermede wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat honden, die m stryd met dit bevel in de gemeente Leiden loslopende worden aangetroffen, op last van de burgemeester kunnen wor den gedood. Aangezien ook katten ernstig gevaar voor verspreiding van c.q. besmetting met hondsdolheid kunnen opleveren, wordt een dringend beroep gedaan op de bur gerij, deze dieren zoveel mogelijk binnen te houden. Leiden, 29 oktober 1962 De burgemeester voornoemd F. H. van Kinschot. Aankoop percelen in eanerin gegehieden Aan de gemeente zijn te koop aange boden: a. het huis met erf, staande en gelegen aan de Zuidsingel 33, groot 81 m2, voor de prijs van f5000; b. de huizen met erven, staande en ge legen aan de Waardgracht 11, 13, 139, 18, 58, 126 en 156, Oranjegracht 8/8a, 77/77a, 79. 95 en 139 en 't pakhuis met erf, staande en gelegen aan de Koddesteeg 34, groot respectievelijk 57 m2, 57 m2, 44 m2, 52 m2, 66 m2, 51 m2. 42 m2, 78 m2, 81 m2, 75 m2, 93 m2. 80 m2 en 38 m2, voor de prijs van f 45.000 in totaal. wegens schadeloosstelling terzake van o etgen'mg van percelen, gelegen aan Morsweg, en daarmee verband houder bouwterrein. tot het b voor het ve derhoudswer bij het rondschrijver Staten toegezonden or fende het toekennen en ontvangers van et salaris als compensatie twerp-besluit betref- C Spaanderman (L.D.M.) met silver onderscheiden Vandaag waaide de vlag van het ge bouw der n.v. Leidsche Duinwater- Maatschappij aan de Hooigracht en dat had zijn reden: de heer C. Spaanderman (63) vierde zijn veertigjarig jubileum. In de kantine werd hij vanochtend ge huldigd. Eerste spreker was burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschotdie tevens president-commissaris der L.D.M. is. Hij releveerdedat de heer Spaan derman op 30 oktober 1922 als assistent- meteropnemer en -incasseerder in dienst trad en dat hij in de loop der jaren een specialist is geworden op het gebied van de incasso. Als voorman-incasseerder gaf de heer Spaanderman leiding aan het overige incasso-personeel, aldus de burgemees ter en blij en opgewekt deed hij zijn werk. Ook de ingrijpende nieuwe in- -iiug, die per 1 januari van dit jaar werd ingevoerd, heeft de jubilaris op uitstekende wijze „opgevangen". Daarnaast was de heer Spaanderman actief op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Ruim 10 jaar was hij diaken der Chr. Geref. Kerk en voorts fungeerde hij als penningmeester van de diaconie. Nu is hij kerkmeester en lid van de fi nanciële commissie der Chr. Geref. Kerk. Dan was de heer Spaanderman vele jaren bestuurslid van Het Oranje- Groene Kruis. De burgemeester vond het om al deze redenen een bijzonder groot genoegen de heer Spaanderman de zil veren medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau op de borst te kunnen spelden. Namens de directie sprak ir. C. de Jong. Deze releveerde dat de heer Spaan derman voordat hij bij de L.D.M. dienst kwam bij Begeer en Van Kem pen te Voorschoten had gewerkt. Na op te hebben gewezen, dat de inca; bepaald geen gemakkelijke taak is de heer Spaanderman wist echter altijd ook de lastigste betalers op tactische wijze tot betalen te bewegen deed lr. De Jong de voor de jubilaris verheugen de mededeling, dat hij per 1 januari jl. is bevorderd ln een hogere rang. Deze promotie is mede gebaseerd op de pres taties van de heer Spaanderman in zijr nieuwe (bureau-)functie. Ir. De Jong liet zijn woorden vergezeld gaan van een en veloppe met inhoud, de bevorderings- brief en de draagmedaille. Verder spraken nog administrateur M. B. de Jong, kassier E. Binsbergen, colle ga J. W. Cornelisse, timmerman W. Handgraaf en de heer J. A. B. Moonen, die namens het Jubileumfonds een pro jectiescherm aanbood. Mevrouw Spaan derman kreeg bloemen. Ten slotte dankte de heer Spaander man voor de hem toegezwaaide lof, de onderscheiding en de geschenken. Pakistaanse boeken in Leidse U.B. Gistermorgen heeft een plechtigheid plaats gehad in het Instituut Kern. dat de secties van de literaire faculteit voor Indisahe talen en literaturen, van Bhoed- disme, Tibetaans cn van onder meer archeologie en geschiedenis van Zuid en Zuidoost-Azië omvat. De heer Jamil U Hasan, chargé d'af faires van de Pakistaanse ambassade hier te lande, bood namens zijn rege ring een zeventigtal literaire boeken aan (belletrie, poëzie, novellen), alle ge schreven in het Oerdoe. Deze taal die de nationale taal van Pakistan is. wordt sedert enkele jaren hier gedoceerd. Te gen deze achtergrond mag men dan ook deze geste zien. Prof. dr. F. B. J. Kuiper besloot met woorden van dank de plechtigheid, waarbij behalve de nauwst betrokken hoogleraren en studenten tevens namens de directeur van de universiteitsbiblio theek dr. Th. G. Th. Pigead. conserva tor van de afdeling Oosterse hand schriften van deze bibliotheek, aanwe- Krediet voor onteigening percelen Morsweg Op 8 juli 1957 heeft de raad besloten tot onteigening ten name van de ge meente Leiden ih het belang der volks huisvesting van eigendommen, gelegen aan de Morsweg en de Lopsenstraat, ter uitvoering van het uitbreidingsplan „LeidenLopsenstraat". Het ont e rgening sbesluit is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 31 januari 1958. Bij besluit van 18 januari 1960 heeft de gemeenteraad besloten de des betreffende eigenaren voor hun percelen een bod te doen cn hen, zo zij diit niet aanvaardlen, voor de arrondissement^ rechtbank te 's-Gravenhaige te doen dag vaarden, om de onteigening van hun percelen te horen uitspreken en het bedrag der schadeloosstelling te horen bepalen. Ten aanzien van enkele percelen is de onteigening uitgesproken bij vonnis van de rechtbank van 7 december 1961: met betrekking tót de overige gevallen duurt de behandeling voort. Het bedrag der schadeloosstelling is bepaald op f 111.265. Met inbegrip van de overige kosten bedragen de kosten voor de gemeente in totaal f 121.314.57. Aankoop van panden aan Hooglandse Kerkgraeht Aan de gemeente zijn te koop aange- ade woning met afzonderlijke, leeg staande en onverhuurde, bovenwoning en erf, staande en gelegen aan de Hoog landse Kerkgracht 2 cn 2a, groot 74 m2, voor de prijs van 25.000, b. het bedrijfspand (drukkerij en kan toor met 2 bovenwoningen en het maga zijn met afzonderlijke bovenwoning met erven aan de Hooglandse Kerkgracht 4-4a en 6-6a, groot 271 m2 en 162 m2, voor de prijs van 120.000,in totaal. Het bezit van de panden is voor de ge meente van belang, waarbij B. en W. op merken, dat het onder b bedoelde be drijfspand op 1 februari 1963 leeg zal worden opgeleverd. Aangezien de perce len de eerste Jaren niet voor sloping in aanmerking komen, ligt het in het voor nemen deze panden te bestemmen voor bedryven of instellingen, die thans ge vestigd zijn in te saneren stadsdelen en daar zullen moeten verdwijnen. Dependaiiceklassen bij bet Rembrandt-lyceum In het gebouw van het Rembrandt- Lyceum waren gedurende het cursus jaar 1961 1962 alle lokalen permanent in gebruik. Per 1 september 1962 nam het aantal klassen nog toe. in verband waar mee met ingang van het nieuwe cursus jaar een vijftal klassen in het schoolge bouw aan de Rijnsburgersingel werd ondergebracht. Voor de inrichting van deze lokalen is geen geschikt meubilair aanwezig. Aanschaffing van 100 leerlingensets 5 klassebureaus met stoelen is dringend noodzakelijk. Met de aanschaffing hier van is een bedrag gemoeid van 7000,— Kleuterschool „Pinkeltje'" In september 1961 stelde de raad voor de inrichting van twee lokalen van de openbare kleuterschool aan de Valerius- straat (Pinkeltje) een krediet beschik baar van f 11424. Wegens stijging van het aantal kleuters heeft de gemeente per 1 oktober een derde klas aan deze school gevormd. Voor de inrichting van deze klas dient het nodige meubilair en speeL en ont wikkelingsmateriaal te worden aange schaft. De kosten hiervan bedragen f 4750. Voorts dient in het lokaal een gootsteen met aanrechtje te worden aangebracht, waarmee een bedrag van f 550 is ge. moe id. De Gruyter komt wèl z'n belofte na... En hoe! Voor dezelfde prijs nu een volwaardige came ra, met ve'él me'e'r mogelijkhe den. Altijd haarscherpe opna men Altijd de juiste belichting! En toch makkelijk te hanteren door eenvoudige filminleg en drukknop-bediening. Nu maakt U foto's die een vergroting waard zijn! SPAAR SPEELGOED VOOR SPOTPRIJZEN Bij élke gulden aankoop een speelgoedzegel voor 10 ct. Bij élke weekreclame een speelgoedzegel voor 10 ct. Bij élke 3 pakjes margarine een speelgoedzegel voor 10 ct. In Uw kleuren-catalogus staat 't speel goed dat U hebben wilt. In elke De Gruyter-winkel krijgt U gratis spaarkaarten chocolade hagel melk of puur van 65 ct. 2 pak 99 ct.! mèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct. Elk 2e pakje van 52 ct. mèt recht op 1 speelgoedzegel 10 ct. Elk 2e pak van 35 ct. mèt recht op 1 speelgoedzegel S 10 ct. 25 ct. goedkoper mèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct. AFWAS MIDDEL mèt recht op 1 peelgoedzege! a 10 ct. Altijd 10% korting op Gruytermerk- artikelen, óók bij de weekreclames. Van deze aanbiedingen kunt U profiteren van 31 okt. t/m 6 nov. 1962.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11