Drieduizend spaarpotten schrijven geschiedenis Sparen zo oud als het geld In t varken schuilt rijke symboliek Verleiding van bazaars was Beatrix te machtig DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 7 MAANDAG 29 OKTOBER 1962 Dam-vraag 307 Aan het januari-nummer 1961 van „De Problemist" ontlenen wij onder staand probleem van J. A. Pennings te 's-Hertogenbosch. Genoemd maand blad schreef: „Een meesterwerk. Zo iets ontstaat maar eens in de zoveel jaar." Bovendien een moeilijk minia tuur waarin wit aan zet is en wint. Schaak-vraag 307 De eindspelstudie van L. Prokes had als opgave: wit speelt en wint. De stand was, wit: Ka4, Le6, pi d6 en e5; zwart: Kf4, Thl. De oplossing: 1. d6—d7. Er zijn nu diverse varian ten, waarbij wit echter nooit mag vergeten, dat zijn loper niet meer is dan een sta-in-de-weg. 1 Thl—dl; 2. Le6—d5!, Tdlxd5; 3. e5e6 en wint. 1Thlalt; 2. Le6a2! (En niet 2. Kb3 wegens 2Ta8; 3. Ld5, Tb8t en 4 Ke5:). 2Talxa2t; 3. Ka4—b3 en wint. 1Thl—h8; 2. Le6—g8! (En niet 2. Lf7 wegens 2Ke5, 3. Le8, Th4f en 4Td4). 2 Th8Xg8; 3. e5e6 en wint. Bridge Het juiste bod in het u voorgelegde biedprobleem, is: 4 harten. Noord, die kwetsbaar op eigen houtje een nieuwe kleur bood, moet wel een sterk spel hebben. Bovendien is het vrijwel zeker, dat de partner gezien het bieden van de tegen partij kort in ruiten is! 4 harten werd zonder enige moeite gemaakt, want dit was de gehele kaartverdeling: Oost kwam met ruiten uit, geno men met het aas. Hierna speelde Noord 2x troef en sneed op klaveren- vrouw. Oost nam en maakte alvorens ruiten na te spelen, eerst schoppen aas-heer. Heel verstandig, daar Noord anders 2 overslagen zou hebben gekregen! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel zonder zwart 2 3 4 5 6 7 8 9 2 S 4 5 6 7 8 9 Hor.: 1. fossiele hars hemel lichaam; 2. hevige wind tijdreke ning; 3. sine dubio (afk.) bloem muzieknoot; 4. pasgang van een paard zichtbare ader van een blad; 5. bijwoord plaats of plek broei bak; 6. rijschool (afk.) gewicht (afk.) algemeen kiesrecht (afk.) houten bakje; 7. werktuig ver stand; 98. mondeling gekheid; 9. huis ternauwernood. Vert.: 1. bewaarder van een kerk fraaie zangvogel; 2. bestelling vrouw van Abraham; 3. paardekracht (afk.) overal mens; 4. voedsel om te lokken plaats in de schouw burg in het jaar onzes Heren (afk. Lat.); 5. stuk hout bijwoord slede muzieknoot: 6. scheikundig element (afk.) eind gebogen; 7. zwakke neep; 8. grond die bij een hoeve behoort voorlichting lid'Woord (Fr.); 9. vogel lans. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horj 1. gaper, 5. sla, 8. Edam, 9 heel, 10. Ida, 11. menie, 12. Arles, 13 Sc, 16. An, 18. degen, 20. neger, 22 gom, 24. oren, 25. Lena. 26. non, 27 gesel. Vert.: 1. gei. 2. Adda. 3. paars, 4 em, 5. sen, 6. leis, 7. aleer, 9. hes, 11 meter, 14. kanon, 15. leges, 17. Nero 18. den, 19. none, 21. geen, 23. mal 25. Ie. Academische examens schappen: G Th Brands'Tschle- ningen) en M J Engelsman (Den Haag): tot doctor in de econ. wetenschappen ge promoveerd: C J van der Weijdeti (Van onze speciale verslaggever) GOED," zegt de heer N. M. A. ter Wolbeek, „ik bezit drieduizend spaarpotten, maar zelf spaar ik niet. U moet me overigens wel goed be grijpen: Ik spaar niet in de spaar potten, die ik heb. Het zou misschien een liefhebberij van een multi-mil- jonair kunnen zijn, want in dat gro te, Duitse varken, dat daar staat, gaan alleen al 2.268 rijksdaalders, of, om precies te zijn: 5.670 gulden. Hoe ik dat weet? Nou, gewoon plakken er eerst instoppen en ze er daarna weer uithalen". De heer Ter Wolbeek weet wel iets van spaarpotten af. In zijn kamer in het gebouw van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, waar hij als alge meen procuratiehouder de scepter zwaait, staan niet minder dan driedui zend exemplaren, onder welke vele uit de verste uithoeken van de wereld. Er zijn driehonderd „dubbele" bij Deze gebruikt hij als handelswaar in hel ruilverkeer met andere verzamelaars zeventien op de hele aardbol, zelfs nog verenigd in de („probeer het maar eens uit te spreken") Argyrothecolo- gists Club. „Nee," verklaart de verzamelaar, „Ik heb niet de grootste collectie van wereld. Maar de op één na grootste heb ik wel. De heer Clarence Sim- monds, directeur van een spaarbank in Des Moines in de Noordamerikaanse staat Iowa, bezit zo'n tienduizend spaar potten. Hij is er ook al meer dan veer tig jaar mee bezig,* terwijl ik er eigen lijk pas ver na de oorlog mee begon- Toen de heer Ter Wolbeek, die als „broekie" in het spaarwezen begonnen is, in 1958 350 spaarpotten te pakken had, was hij „zo trots als een hond met twee staarten". Pas in dat jaar is zijn zo rustig begonnen hobby tot een obses sie uitgegroeid. Hij begon rommelmark ten af te lopen (iemand helpt hem hier thans bij); hij bracht van z'n buiten landse reizen soms tientallen spaarpot nee; hij begon lezingen te houden (ook voor de radio en de t.v.), die hem daarna altijd wel een paar exemplaren opleverden. Juist toen we tegenover hem zaten, belde een Amsterdamse dame op. In rommelhoek van haar huis had ze oud spaarvarken van een „lelijke zuurtjeskleur" gevonden. Of de heer Ter Wolbeek er soms belangstelling had? Hij kon het zo komen afha len. Hoewel het varken toonaangevend is oor de collectie van de Amstelvener. heeft de industrie de spaarpot haest oneindige mogelijkheden gegeven. Geen dier. of het is wel als spaarpot verte genwoordigd, zelfs een primitef be- „Spaarpottenman" N. M. A. ter Wolbeek, het duurste exemplaar van zijn collectie bewonderend in de handen f7W/M/////W//7777;/77/77, 7//MMMWJÏÏ7. Ruimere accommodatie voor Ned. zeelieden in Franse liaven Het Nederlandse Zeemanshuis in Rouaan de derde haven van Frankrijk uitgebreid. Het verblijf aan de wal de zeelieden wordt hierdoor een stuk aantrekkelijker. Het gerestaureerde gebouw beschikt nu /er o.a. een ruime ontvangst- en recrea tiezaal. twee „speelkamers" en een kapel kerkdiensten. Verder is er woon ruimte voor de Nederlandse beheerders, het echtpaar H. Holtrust. Jaarlijks doen ongeveer duizend Neder landse schepen de haven, van Rouaan in. Vijfduizend schepelingen brengen ;n bezoek aan het tehuis. De nieuwe ruimten werden zaterdag- iddag in gebruik gesteld door de heer S. T. Dons Petersen, oprichter en oud voorzitter van de Stichting Nederlandse Zeemansraad voor de Franse havens. On der de aanwezigen waren de Nederlandse consul in Rouaan. een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in Parijs en de heer P. F. J. Mouton van de Neder landse Zeemanscentrale, de stichting die, financiële steun heeft verleend voor de verbouwing. In Heerenveen is een geheime zen der opgespoord", waarbij R. de J. te Oudehorne op heterdaad werd betrapt. De J. zond uit in samenwerking met de eveneens in Oudehorije wonende S. de W., onder de naam „Roodborstje". MORGEN: Wereldspaardag Voortbouwend op een bijna veertig jaar oude traditie wordt ook morgen weer Wereldspaar- dag gevierd. Het laatste woord is bepaald niet overdreven, want er "!n spaarbanken in Neder land, die op Wereldspaardag drie keer zoveel inleggers dan op nor male dagen trekken. De presen tjes, die ter beschikking worden gesteld, zijn hier weliswaar niet vreemd aan, maar 't gebeurt dan toch maar. Tijdens het in 1924 gehouden eerste congres in het Internatio naal Instituut voor het Spaar wezen werd niet 30, doch 31 ok tober als Wereldspaardag aange wezen. In verschillende landen, waaronder Nederland, achtte men het echter beter de 30ste te kie zen. Reden: De 31ste geldt óók al als Hervormingsdag. Het sparen blijft op zichzelf de stijgende lijn behouden, die het reeds sinds jaren heeft. Ouderen, maar vooral jongeren, hebben hun gezamenlijk tegoed bij de Nederlandse spaarbanken thans al op 3,5 miljard gulden gebracht. De spaarpot het begin van al het sparen wordt in neven staand artikel van vele zijden belicht, dank zij de fanatieke verzamelwoede van de heer N. M. A. ter Wolbeek, algemeen procuratiehouder van de spaar bank voor de stad Amsterdam. Een zeventig jaar oude mecha nische spaarpotdie ih de Ver enigde Staten in een serie van 245 verschillende voorstellingen veel opgang heeft gemaakt schilderde, aardewerken leguaan, die uit de Surinaamse plaats Cornelis Kon- dre komt.waar nog Indianen wonen. De spaarpot wordt als appel, peer of citroen op de markt gebracht, als speel doosje. als heks, als schelp, als kop stuk van bijvoorbeeld een man als „geldzuiveraar" professor Lieftinck. Hij kan ook een molen zijn. een raket dobbelsteen, een biljardbal, een ke gel, een weerhuisje etc. Geen vorm is de spaarpottenfabrikant ontgaan, zelfs de kluis met de ervoor hangende re productie van het Laatste Avondmaal in Leonardo da Vinei niet „Zolang er geld op de wereld is, heb ben er spaarpotten bestaan", aldus de heer Ter Wolbeek. „Dat er slechts en kele eeuwenoude exemplaren bestaan de meeste zijn museumstukken komt, omdat lediging bijna altijd met stukslaan gepaard ging. Merkwaardig genoeg wordt in landen met een hoge welvaart de spaarpot nog altijd kapot gerammeid, ofschoon een enkeling wel een mes in de gleuf zit te knoeien ui een land als Zweden bijvoorbeeld is het bijzonder moeilijk een spaarpot met een slot te vinden". De oervorm van de spaarpot is ove rigens niet het varken. Het is een al of niet gestyleerde moederborst, die kracht, voorspoed en leven symboli seert. De heer Ter Wolbeek heeft er nog één uit 1778, waar zogezegd het is is ingezet". De bakermat van dit. voor hem oudste collectie-exemplaar ligt in Friesland. Naar het opschrift te oordelen, is het een geschenk aan een pasgeborene geweest. Magere jaren Ook het varken, dat later als spaar pot is ingevoerd, heeft bij enig naden ken een rijke symboliek. Zoals de boer vroeger zijn varken vet mestte om er in de schrale winterdagen van te kun nen leven, zo moest in vette jaren voor magere jaren worden gespaard In de collectie van de „spaarpotten- man" onder deze naam is de heer Ter Wolbeek langzamerhand in Neder land bekend geraakt bevindt zich natuurlijk ook het duurste exemplaar. Het is een klein, vierkant busje van geslagen zilver, dat door het slot en het handvat veel op een collectebus lijkt. De verzamelaar zegt eerlijk dat hü dit honderd jaar oude spaarpotje nooit had kunnen kopen, als hij het niet van zijn directie cadeau had ge kregen. Het busje heeft overigens al geschiedenis gemaakt. Het is niet al leen in een radio-vossenjacht en in een hoorspel gebruikt, maar ook als het centrale motief van een niet ongeslaag de detective. Waar de heer Ter Wolbeek thans de meeste aandacht aan besteedt, is de voltooiing van zijn serie mechanische spaarpotten, die zeventig jaar geleden in de Verenigde Staten in omloop wa ren. Er zijn er niet minder dan 245 en er is een fabriek (ook in de Verenigde Staten), die er thans copieën van maakt. Van sommige heeft de verzame laar een origineel exemplaar, zoals de spaarpot, die (de geldstuk brengende) Jona en de (geldstuk slikkende) walvis verbeeldt, en een zogeheten schietspaar- pot, die door middel van een veerme- chaniekje en klappertjes een schutter muntstukken in een holle boom laat schieten. Discriminatie „In die serie", zo knoopt de heer Ter Wolbeek er aan vast, „zitten anders verschillende voorbeelden van de rein ste rassendiscriminatie. Ik heb een me chanische spaarpot, waarop een neger jongetje zit, dat een ezel slaat; werp je er echter een geldstuk in. dan draait die ezel zich met een sneltrein vaart om en trapt het hele jongetj' van de vlakte." Van die rassen-discriminatie op oude, Amerikaanse spaarpotten laat de verza melaar nog énkele voorbeelden Bijzonder onsmakelijk om naar te kij ken, is dat zwartje, dat door een tand arts de helft van z'n kaak wordt uitge rukt, als men er tenminste een muntje ingooit. Bij een andere spaarpot wordt dat zelfde manneke weer achterna gezeten door een bison, die hem in de letter lijke betekenis van het woord een boom injaagt. Een geldstuk brengt „het lachertje", want als dat op de bodem rinkelt, verschijnt er plotseling een beer in de takken, die de hoop om te kun nen ontsnappen ijdel maakt. Het is bepaald geen groot var ken, maar toch gaan er 2268 rijksdaalders in Uitbundig welkom in West-Pakistan DUIZENDEN inwoners van Laho re, het culturele centrum West-Pakistan, hadden zich zater dag geschaard langs de route die prinses Beatrix nam na haar aan komst op het vliegveld van Lahore. De Pakistani juichten de Prinses hartelijk toe en strooiden rozebla- deren voor en over de koninklijke auto tijdens de rondrit door de stad. Direct na haar aankomst bracht de Prinses een wijziging in het program ma door te gaan winkelen. Eerst bracht zij een bezoek aan een juwelier in het hartje van de stad en zij ging vervol gens naar de „Anartsjali-bazaar". Vele Pakistani klapten in hun handen en juichten toen de Prinses haar volkomen onverwachte bezoek aan de bazaar Zeesleepboten van Smit en Co's legden 377.945 zeemijlen af De zeesleepboten van L. Smit en Co' Internationale Sleepdienst in Maassluis hebben in het afgelopen boekjaar (sep- tember t/m augustus) gezamenlijk eer afstand afgelegd van 377.945 gesleepte zeemijlen, zo ontlenen wij aan het per soneelsorgaan van het bedrijf. Dat is 7 procent minder dan in het voorgaan de jaar, toen de vloot een totale afstand van meer dan 400.000 zeemijlen aflegde Het gemiddelde per schip was 17.997 sleepmijlen, 33.330 km. op 6.670 km na de omtrek van de aarde. Oisterwijk won nat. Rode Kruiskorps- wedstrijd Bij de zaterdagmiddag voortgezette na tionale wedstrijd van het Rode-Kruis- korps in Assen is van de twaalf deel nemende helpersploegen die van Oister wijk als eerste geëindigd met 414 punten. Daardoor kwam het Brabantse team in het bezit van de door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Roode Kruis uit geloofde massief zilveren wisselbeker. Als tweede team eindigde de ploeg van Bodegraven met 405 punten. Zowel de commandant van het als nummer één geslaagde team als die van Bodegraven kwamen in aanmerking voor de door de Koningin uitgeloofde commandantenprijs. Bij loting viel deze prijs ten deel aan de commandant van de afdeling Bode graven. Hildebrandmonument tijdelijk „gekist" Het Hildebrandmonument in Haarlem, lat na jarenlange moeilijkheden ten slot te het afgelopen voorjaar in de Haar lemmerhout kon worden onthuld, doet alweer van zich spreken. De beelden groep blijkt namelijk kwetsbaar voor vorst te zijn. Een actief raadslid van Haarlem heeft over deze kwestie vragen gesteld aan B. en W. Het college antwoordde hem, dat de beelden gedurende de winter- maanden door kisten zullen worden om geven. Voorts zal het water en het spuit- stuk in de fonteinbak van het monument tijdelijk worden verwijderd. Landbouwers klagen Bron in Ede aan Na de heer Doyer uit Assen, de be kende tegenspeler van „aardstralenkast- jesfabrikant" Bron uit Ede, hebben thans ook twee landbouwers de aardstralen- expert bij de Edese politie aangeklaagd wegens oplichting. De aanklagers zijn de heren B. P. Zijlstra uit Zweins (Fr.) en S. van Dijk uit Hitsum. De heer Doyef" begeleide de Friese boeren naar het politiebureau. Van de aangeklaagde wordt nog steeds geen na der bericht vernomén. behalve dan, dat hij zou hebben gezegd: „Mijn tijd komt bracht Zij wandelde twee uur door de straten van het kleurige winkelgebied, waar kooplieden hun vruchten, kleden en sieraden aanprezen. Prinses Beatrix bezocht ook een stof- fenwinkel en zij kwam zo onder de be koring van de prachtige zyden stoffen, dat zij de verleiding niet langer kon weerstaan om cr enkele te kopen. De grootste krant in West-Pakis- tan, de Pakistan Times, besteedde veel aandacht aan het bezoek van onze Kroonprinses. In een groot artikel wordt zij aangeduid als een gezonde, spontane jonge vrouw, die volledig is voorbereid op haar toe komstige plichten als vorstin. Opgewekt Gistermorgen woonde de Prinses een dienst bij in dc Presbyteriaanse kerk. Later «was er een bijeenkomst waar on geveer dertig Nederlanders aan haar werden voorgesteld. Dit zijn meest land genoten die voor de Unesco of voor ver schillende grote maatschappijen in Pa kistan wonen en werken. De stemming tijdens deze receptie was zeer infor meel en opgewekt Gistermiddag bracht de Prinses een bezoek aan het Aitchisoncollege, waar vroeger slechts de zoons van feodale heersers en blanken de lessen mochten volgen. Thans staat de school voor ieder een open. Hier zag de Prinses een stamdans, uitgevoerd door een groep leerlingen, die met zilverkleurige hou ten zwaarden zwaaiden. De jongens wa ren in het wit gekleed en hadden oranje sjerpen om. Koopje Daarna bracht zij een bezoek aan dc Badshahi-moskee, waarvan gezegd wordt dat zy de grootste ter wereld is. De moskee stamt uit 1673 en kostte toen tertijd ongeveer 400.000 gulden. De voorhof, meer dan 150 meter in het vierkant, is volgens zeggen ruim ge noeg om honderdduizend mohamme danen te bevatten, die ieder jaar tijdens de grote mohammedaanse feesten hier samenstromen. Bij haar aankomst legde de Prinses een krans op het graf van de dichter-filosoof Mohammed IqbaL De Prinses kreeg dit weekeinde tij dens haar vele bezoeken enkele kost bare geschenken aangeboden, waar onder vele gouden en zilveren voor werpen. Een van de aardigste atten ties was wel, toen een ongeveer zeven jarige jongen op haar toe rende en de Prinses een bloemenkrans omhing met de woorden: „Ik vind u aardig, Prinses". Zij lachte vriendelijk en zei: „Dank je wel, mijn kleine jongen". Prinses Beatrix cn haar gevolg zijn vanmorgen uit Lahore, waar zij twee dagen hebben verbleven, naar Karatsji teruggevlogen. Het bezoek aan Karatsji zal nog vier dagen duren. Jongetje omgekomen bij rijles op pony Gistermiddag Is het negenjarig Jon getje Harry Duisters uit Bcrgeijk tijdens een pony-rljlés om het leven gekomen. Een voor hem lopende pony sloeg met zijn achterpoten, waardoor het paardje waarop hij zat schichtig werd en op hol sloeg. Harry viel van het paard en bleef met zijn ene voet In de beugel hangen en werd zo een honderd meter meegesleurd. Het kind overleed ter plaat se. Zijn vader, die ook bij. de rijles aan wezig was, heeft het ongeluk zien ge beuren. ETHERGOLVEN De luitenant wilde zich nu liever niet belache lijk maken ten overstaan van een mindere. „Nee", zei hij bars. „Laat maar". Hij keek de gevangenen dreigend aan. Jullie zullen merken wie je voor je hebt", gromde hij, voor hij naar boven klom. De beul was voorlopig verdwenen. Maar hij nam wraak en 's middags kwam er maar de helft van de toch al verminderde rantsoenen. En dat bleef zo: te weinig om ervan te leven, te veel om te sterven. Toen de korporaal h'et eten bracht zei hij: „Zo. jongens, dat hebben jullie er nu van. Maar het deed me toch goed, dat jullie hem onderhanden hebben genomen. Het is de grootste schurk aan „Korporaal", kreunde Morrison, „ga toch naar de kaptein en zeg hem, dat die boeien losser moe ten, willen wij Engeland levend bereiken. Kijk, mijn lia,nden krijgen al geen bloed meer". En zo was het. Bij velen waren de polsgewrichten in de knellende boeien zo sterk gezwollen, dat de pijn ondraaglijk werd. „Daarvoor hebben we geen kapitein nodig", zei de oude marinier. Hij maakte de boeien ruimer en die er het ergst aan toe waren kregen ze af genomen. „Vanavond moet ik ze weer omdoen", zei hij, „maar aan dit zinloze martelen wil ik niet meewerken". V Zo verstreken de gruwelijke dagen in het klei ne houten verblijf onder de brandende zon. In de voegen tussen de planken van het dek bleef het stinkende zweet staan. Er ontwikkelden zich ma den in, de tonnen stroomden over, omdat zij nog niet eenmaal geleegd waren. Vuil en stank wa ren onvex-draaglijk geworden. De gevangenen verloren de moed en de meesten raakten in een toestand van doffe wanhoop. Tenslotte waarschuwde de korporaal de scheeps arts. George Hamilton, een gespierde kerel van middelbare leeftijd met een avonturiersgezicht was niet bepaald een teerhartig man. Maar wa» hij hier aanschouwde werd zelfs hem te bar. Dat heeft die kerel, die Larkin op zijn geweten, dacht hij. Dat zijn de gevolgen als men zo'n beul een dergelijke verantwoordelijkheid oplegt. Overi gens was het hem bekend, dat de kapitein vrij wel dezelfde opvatting had van de aan muiters toekomende behandeling. Toch greep hij dadelijk in. Hij gaf opdracht, het gevangenenverblijf tweemaal per week schoon te maken, liet warme dranken uitdelen OP DE en behandelde de patiënten. Drie maanden aan een kruiste de ..Pandora" van eiland naai* eiland door de Zuidzee, tevergeefs naar de „Bounty" zuekend. Toen het slecht weer werd raakte de schoener ..Resolution" uit zicht: ook op het voor een dergelijk geval overeengekomen punt van ontmoeting, het eiland Namoeka, liet het schip zich niet zien, zodat het als vermist werd be schouwd. In het begin van augustus besloot kapitein Ed wards. het zoeken naar de „Bounty" te staken en zette koers naar Straat Torres, op weg naar En geland. Hij moest nu eindelijk de gearresteerde muiters aan de Krijgsraad overdragen En de muiters lagen in hun nauwe verblijf mei ledematen, die opgezet waren door de honger, de druk van de boeien en het gebrek aan lichaams beweging. Als de meedogenloze zon eens niet op Je „doos van Pandora" brandde stroomde de re gen onophoudelijk door de kieren binnen. Bij slecht weer was de toestand rampzalig. Als de golven over de dekken sloegen was de vloer van de gevangenis een zee op zichzelf en de mannen moesten blijven staan om niet voortdurend in het water te liggen. Als het schip op de hoge zee gang slingerde en stampte konden zij niet op hun benen blijven staan, omdat de enkelboeien aan een ijzeren ring midden in het verblijf waren vastgemaakt. Zij probeerden elkaar te steunen cn liepen slagen en stoten op. Het was een won der dat zij geen botten braken. Tenslotte liet do tweede officier latten zetten, waaraan zij zich bij storm konden vasthouden. Tom Ellison was niet klein te krijgen. Hij hield er de moed voortdurend in met zijn grap pen. Ook de jopge Heywood hield zich kranig; als zijn gezond verstand en zijn wilskracht het begaven zocht hij steun in het gebed. De meesten hadden de hoop al opgegeven en verlangden naar het einde: de dood leek een verlossing uit een ondraaglijk lijden. Ook Stewards krachten lehen ten einde. Naast de onzekerheid van zijn toekomst kwelde hem het verdriet om zijn vrouw en kind, die hij wel niet terug zou zien. En terwijl de gedachten en gesprekken voortdurend om de komende berech ting door de krijgsraad draaiden, terwijl ieder zijn eigen verdediging voorbereidde, al leken sommigen nauwelijks een kans te hebben, sprak Stewart steeds maar over zijn schuld „Dat weet jij niet. Peter", zei hij, toen Hey wood hem eens krachtig tegensprak. „Het was de avond voor de muiterij, toen wij aan dek naar de vulkaan van Tofoea hadden staan kijken. Ik zag Christian op de bak staan en ik ging naar hem toe, omdat hij wel een hartelijk woord kon gebruiken. Hij had het erover, dat hij die nacht op een armzalig vlot van boord wilde gaan. En foen heb ik nee, Peter, spreek me niet tegen, jij bent er niet bij geweest toen heb ik de ge dachte aan de muiterij gewekt. „Als jij van boord gaat, Christian", heb ik gezegd, „zijn wij rijp voor iets anders" Hij kreunde en hield de geboeide handen voor hel gezicht. „Ik kreeg medelijden met hem. Hij had al die scheldwoorden cn vernederingen van Bligh tenslotte niet verdiend. Maar zo staat het dus: als iemand schuld heeft aan deze ramp ben ik het wel Op 28 augustus kwam de kust van Australië in zicht. Edwards stuurde luitenant Corner er met de jol op uit om een opening in het grote Rif te zoeken. Tegen de avond seinde de officier een doortocht te hebben gevonden. Maar de kapitein wilde eerst beter op de hoogte gesteld worden en er verstreek kostbare tijd. De wind en de krach tige westelijke stroming stuwden het fregat naar het rif. De nacht viel in en daarmee verdween het 2icht. Niet veel later werden de gevangenen na een hevig schok dooreengesmeten. Het schip leek in zijn voegen te kraken. Er versplinterde hout en de kiel schuurde over rots het meest naargees tige geluid dat een zeeman zich kan voorstellen. vanavond Toespraak 19.51 en zangsolist 20.15 De herberg zesde geluk, hoorspel 21.40 Gewijde - (gr) 22.00 Pari comm 22.15 Pianc Hilversum II, 298 m. 19.00 Pari overz 19.15 Regeringsultz: Van sparen en va ren: Een zilvervlootprogr van Mlep Diek- mann, gepresenteerd door Herman Stok 19.30 Maliënkolder, hoorspel (deel 3) 20.00 rjws 20.05 Lichte muz en zang 20.30 Je neemt er wat van meequiz 21.20 Lich te muz 21.50 Marimba 22.30 Nws 22.40 Raddio-Filharm ork en solist: moderne 23.55—24.00 Nws anavond VARA: -.9 30 Wells Fargo - Ruilobjest. TV-film NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht 20.20 Zendtijd pol partijen: WD VARA: 20.30 Achter het nieuws 20.45 Antwerpen licht program- Sierhui* 21 0522.50 Telcvisierechtbank - De Programma voor morgen gebed en overwegine 8.00 Nws 8.15 Lich te gram 8 50 V d vrouw 9 35 Waterstan den 9.40 Ned kamerkoor (gr) 10.00 Vd kleuters 10.15 Lichtbaken. lezing 10.24 Klass gram 10.50 Klavecimbclrecital: klass muz 11.00 V d vrouw 11.30 Lichte gram 11.50 Vol aanvooruit, praatje 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Instrumentaal kwartel en zangsolisten 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 PTan'orgelmuz (gr) 12.50 Actualiteiten 13.00 Nws 13.30 Operette melodieën (gr) 14.10 Pianorecital: moderne muz 14 35 V d plattelandsvrouwen 14.45 Tierelantijnen: gevar progr (herh) 15.45 Lichte gram 56.00 V d zieken 0.30 Zlekeniof 17 00 V d jeugd 17.40 Beursbcrf 17 15 Regeringsultz: Cul turele samenwerking Suriname—Neder land—Nederlandse Antillen, door drs M D Thijs 18.00 Dansork en zangsoliBten 18.30 Gram v cl jeugd 18.50 Vragcnbeantw. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws Z- 2 Ochlendgym 7.20 Lichte gram. VPRO 7.o0 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8.15 Progr overz 8 20 Lichte gram 9.00 Gvm v d vrouw 9.10 Dc groenteman 9.15 Klass kamermuz 9.40 Morgenwijding 9.55 Boek- bespr 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10 50 V d kleuters 1100 V d zieken 12 00 Lichte ork muz 12.20 Regeringsultz: V d land bouw -.2.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12.33 Dansork cn zangso- listen 13.00 Nws 13:5 Meded. actualitei ten of gram 13.25 Beursber 13.30 Metro- pole-ork 14.00 Lleh'e gram 14 40 School- 7 7 M'cn schaar 15 30 Zangrec1t.1l .6.00 Voordracht 16.20 Gram i-~ y..d i.cu?d 1H6 Gram v d jeugd O 930 Midden in zijn tijd een progr over de middenstand. NTS:' 20 00 ,iaal KRO: 20 20 Vulicanum II. rond

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7