India wil wapens van Ver. Staten Scherpere controle op de huwelijksbureaus KS"?Dampo Voorzorg voorko zorg E.E.G. biedt minder dan Engeland had gehoopt Cubaanse aanslagen op olievelden in Venezuela NILLMIJ Actie tegen Der Spiegel verwekt veel opzien Rusland levert aan Jemen Oliekeizer Enrico Mattei met vliegtuig neergestort ln een &onte lij, Proces tegen ontvoerders Eric Peugeot De Tranquilizen 962 MAANDAG 29 OKTOBER 1962 Nasser biedt bemiddeling De regering van India zal alle mogelijke moeite doen om op kor te termijn wapens in de V.S. te verkrijgen, teneinde de Chinezen weerstand te kunnen bieden. Pre mier Nehroe heeft een brief aan president Kennedy gezonden. En geland zal zo spoedig mogelijk een zending kleine vuurwapens naar India versturen. Inmiddels is vernomen dat verschillende Afro-Aziatische landen pogen te bemiddelen in het conflict. Pre sident Nasser heeft een brief ge schreven aan Nehroe en Syrië heeft een formeel plan voorge steld voor een vreedzame rege ling van het geschil in drie fasen. Naar verluidt leidt premier Nehroe op dit moment persoonlijk het mini sterie van defensie en heeft hij de minister van defensie, Menon, op de achtergrond, geschoven. Geruchten over het ontslag van Menon bleken voorbarig. De strijd aan de grens duurt nog steeds voort. De Indiërs schijnen de af gelopen dagen heftiger tegenstand te bieden. Zij hebben twee Chinese aan vallen afgeslagen. Maar hun troepen hebben zich ook op verschillende plaat sen weer moeten terugtrekken, zoals ii de omgeving van Tawang, het gevaar lijke punt voor de Indiërs, omdat hier de Chinezen oprukken naar de olievel den van Assam. Op vele punten aan het front reorganiseren de Chinezen him troepen voor, naar men verwacht, Weer kunstmaan in een baan om de aarde De Amerikanen hebben zaterdagavond met -behulp van een Thor-Delta-raket een kunstmaan, de Explorer 15, in een baan om de aarde gebracht. Hiermee wil men gegevens verkrijgen over de kunstmatige straüngsgordel die door een Amerikaanse kemproef op grote hoogte enkele maanden geleden is ontstaan. De 42 kg wegende satelliet beschrijft een ellipsvormige baan, waarvan de kortste afstand tot de aarde 300 en de grootste 17.500 kilometer is. De Amerikanen hebben zaterdag bij het eiland Johnston in de Stille Oceaan ook een kernproef in de dampkring ge nomen. De ontploffing was er een van middelmatige kracht" (tussen de 20.000 en een miljoen TNT). Op het proef terrein in Nevada werd zaterdag een ondergrondse proef geno men. De kracht van de ontploffing was gelijk aan die van nog geen 20.000 TNT. De Sowjetunie liet ongeveer tegelijker tijd op Nova Zembla een kern-bom van- middelmatige kracht ontploffen. Papoeadelegatie naar Djakarta Vandaag is een officiële afvaardiging van de Nieuw-Guinearaad naar Djakar ta vertrokken. De delegatie acht le den, onder wie ook het vrouwelijke raadslid Tokoro staat onder leiding van Eliezer Bonay. Zij zullen besprekin gen voeren met de Indonesische rege ring over de positie van de raad en de economie van Nieuw-Guinea. Dit is de eerste maal sinds de Neder lands-Indonesische overeenkomst dat de raad overigens in besloten zitting eenstemmig heeft besloten overleg te plegen met Djakarta. De Papoeavoorzitter van de Nieuw- Guinearaad Theo Meset, zei: ,,De dele gatie brengt geen oriëntatiebezoek maar gaat op uitnodiging van de Indonesische regering naar Djakarta." een hernieuwde grootscheepse aanval. Premier Nehroe heeft dus gevolg ge geven aan de wensen van zijn generaals om wapens in het buitenland te kopen. Nehroe weigert echter de landen te noemen die zich hiertoe bereid hebben verklaard. Er zal nog heel wat moeten deren wil India tot een tegenaanval kunnen overgaan. Militaire kringen achten het zelfs waarschijnlijk, dat het nog twee of drie jaar kan duren voordat India sterk genoeg is om te rug te slaan. Alleen grote zendingen Amerikaanse wapens kunnen dit mo gelijk maken. Amerika heeft het standpunt van Neh roe over de ligging van de noordooste lijke grens aanvaard. Deze erkenning houdt tevens in. dat de Amerikanen van mening zijn dat een invasie plaats heeft. VOORSTEL In een brief aan premier Chroesjtsjef betoogt Nehroe, dat hij bereid is tot on derhandelen indien de Chinezen zich terugtrekken op hun uitgangsstellingen van 8 september. De Chinezen zouden zich in dat geval achter de MacMahon- iljn moeten terugtrekken. Nehroe heeft het bemiddelingsvoorstel van Nasser vriendelijk afgewezen. Het voorstel van de Syrische pre mier Khaled El Azem tot een vreedra- me regeling van het geschil voorziet in: 1. Direkte onderhandelingen. 2. „Weldadige bemiddeling door zes leden-landen van de het Bandoeng-pakt, gekozen door beide partijen. 3. Scheidsrechterlijke tussenkomst als de eerste twee pogingen vruchteloos Ook België had „referendum" Ook België heeft gisteren zijn „refe rendum" gehad. Tegen de wens van de regering in had het Luikse provinciale bestuur de inwoners van de Voerstreek, ten zuiden van de Nederlandse provin cie Limburg, opgeroepen om zich uit te spreken over de vraag of zij bij de provincie Luik willen blijven of bij de Vlaamstalirge provincie Limburg willen worden ingedeeld. Twee derden van de ruim 2.000 „stemgerechtigden" gaven aan de op roep gehoor en 93 procent van hen spraken voorkeur uit voor de provincie Luik. Dit betekent op het totaal aantal „stemgerechtigden" ruim 62 procent. De Luikse provinciale raad was door de Belgische regering gewaar schuwd dat het referendum geen enke le geldigheid of waarde zou hebben. De volksraadpleging was echter niet verbo- De Voerstreek toet zijn zes dorpen en ruim 4500 inwoners wordt volgens het wetsvoorstel op de definitieve afba kening van de taalgrens in België van de provincie Luik overgeheveld naar de provincie Limburg. Frankrijk heeft ..ja" of ..nee" gestemd voor het aanblijven van president De Gaulle. En met de miljoenen Fransen, die zich gisteren ter stembus be gaven, ging ook het echtpaar De Gaulle in het stembureau van Colombey-les-deux-Eglises antwoord geven op de vraag van het referendum. Voor pre sident De Gaulle en zijn ecl~~ genote zal dit ongetwijfeld het briefje met „ja" zijn geweest. Westduitse Bondsraad wenst Misbruik van geheimen De Bondsraad de vertegen woordiging der tien Westduitse Lander en de le kamer der Bonds republiek wenst een scherpere controle op de huwelijksbureaus in West-Duitsland. Met name wenst de raad be straffing van huwelijksbemidde' laars, die hun toevertrouwde ge heimen misbruiken. Advertentie De zes E.E.G.-landen hebben zaterdag Groot-Britannië tarief concessies aangeboden voor een deel van zijn invoer uit India, Pakistan en C^ylon. Zij weigerden echter in te gaan op het verzoek om goederen als rotatiepapier en aluminium geheel vrij te stellen van invoerrechten. De Britse onderminister Edward Heath heeft gezegd dat hij beide reek sen voorstellen zal bestuderen. Het is duidelijk dat de concessies dit aangeboden zijn veel minder ver gaan dan de Britten gehoopt hadden. Toen Heath zei dat hij met de be trokken Gemenebestlanden overleg zou moeten plegen, werd hij er drie maal aan herinnerd dat Groot-Britannië het lidmaatschap aangevraagd heeft van een Europese en niet van een Atlanti sche gemeenschap, zei een afgevaardig de die de vergadering bijgewoond had De zes lieten weten dat zij niet ver der konden gaan dan in te stemmen met invoercontingenten voor de artike- Procluktie nu een zesde minder. Cubaanse saboteurs hebben gisteren vier transformators van een petroleummaatschappij aan het Maracaibomeer opgeblazen, waardoor de olieproduktie van Venezuela met een zesde is ver minderd. De transformatorstations van de Creole petroleum corporation, een dochteronderneming van de Standard oil company of New Jersey, werden door bommen vernield, waardoor de produktie van circa 525.000 barrels olie per dag onmogelijk werd ge maakt. Slaagt men er niet in nieuwe trans formators te verwerven, dan kan men voor grote moeilijkheden komen te staan. Overigens behoeft er in de uit voer van olie voorlopig geen stagnatie ie komen, daar men grote voorraden heeft opgeslagen. In kringen van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken werd gezegd, dat Fidel Castro een algemene terreur- camipagne in Zuid-Amerika heeft bevolen, De overheid 'heeft de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas", naar deze vereniging be kend maakt, voor het gehele land aan vaard als gezinsvoogdij-instelling. De vereniging heeft sinds 1956 voor deze erkenning geijverd. Behalve in de ar rondissementen Amsterdam. Rotterdam en Utrecht, waar dit werk in 1956 reeds werd aanvaard, zal thans het ge- zinsvoogdijwerk door Humanitas ook in de arrondissementen Leeuwarden. Gro ningen, Den Haag en Dordrecht kun nen worden uitgevoerd. Binnenkort ko men daarbij nog de arrondissementen Arnhem. Zutphen. Haarlem en Alk maar. ..Hiermee is wederom een stuk worsteling van onze vereniging voor de haar toekomende plaats in de Neder landse samenleving tot een goed einde gekomen", zo meent „Humanitas". met inbegrip van de sabotage bij deee oliemaatschappij in Venezuela. President Betancourt van Venezuela heeft kort na de aanslag, die volgde op de afkondiging van de mobilisatie „om het hoofd te kunnen bieden aan de bedreiging van het land door het re servoir van Russische kernraketten in Cuba", de ministerraad in spoedzitting bijeen geroepen. Maatregelen werden getroffen om tot een doeltreffender bescherming van de olievelden te ko- Inmiddels zijn twee mannen gearres teerd, van wie men zo goed als zeker weet, dat zij bij de aanslag betrok ken zijn geweest. Een derde man naar men aanneemt de leider van de groep saboteurs kwam om het le ven toen de boot waarmee de mannen werden vervoerd, in de lucht vloog. De twee andere mannen werden zwem mend aangetroffen temidden van de brokstukken van hun vaartuigje. De aanslag is voor een deel niet ge slaagd. In een transformatorgebouw bij Cabimas werden achttien staven dyna miet gevonden, die men kennelijk niet tot ontploffing had weten te brengen. len die Groot-Britannië zonder invoer rechten wil invoeren. De E.E.G.-landen hebben aangeboden binnen drie maanden na de Britse toe treding met India. Pakistan en Ceylon onderhandelingen te beginnen over een soepele handelsovereenkomst. De concessies houden in dat hand weefstof en nog een paar artikelen zen der invoerrechten ingevoerd kunnen worden, die op Indische huiden zullen met 30 en die op jute, 'nandgeweven karpetten en andere artikelen met 15 a 20 pet. verlaagd worden. De Nederlandse minister van eco nomische zaken, drs. J. W. de Pous, zei na afloop van de conferentie in antwoord op een vraag, dat er op de driedaagse vergadering weliswaar „geen overweldigende resultaten" zijn verkregen, doch dat er evenmin redenen zijn om „somber gestemd" (Van onze correspondent in Bonn) Aan te nemen is, dat de Westduit se regering dit verlangen van de se naat zal inwilligen en de huwelijksbu reaus in West-Duitsland aan een scher per toezicht zal onderwerpen, waarbij met name het misbruik c.q. verraad van particuliere geheimen door huwe lijks-bemiddelaars zal worden bestraft. De huwelijks-bemiddeling is in West- Duitsland een „zaak" geworden, waar in jaarlijks miljarden worden omgezet. Dit is niet verwonderlijk: er heerst als gevolg van de verloren 2e Wereldoorlog een geweldige vrouwen-surplus in West- Duitsland, dat zelfs de bezettings- en (sinds mei 1955) stationeringstroepen niet vermogen te verwerken, hoewel vele Westduitse vrouwen geallieerde soldaten huwen. Een paar slimme jon gens verschenen in 1945 op de Westduit se huwelijksmarkt als bemiddelaar. De huwelijks-conjunctuur bloeide. Zij is de laatste jaren opnieuw gestimuleerd door de toevloed van enkele honderd duizenden buitenlands® gastarbeiders in West-Duitsland. NOG 300 Er zijn op het ogenblik rond 300 hu welijksbureaus in West-Duitsland, die de autoriteiten bekend zijn. Waar schijnlijk is er nog een even groot tal niet-geregistreerde huwelijksbe middelaars, die van de huwelijks con- junctuurkoek meesnijden. Elke 25e hu welijk in West-Duitsland komt op het ogenblik tot stand dank zij de inscha keling van een huwelijksbureau of private bemiddelaar. De bonafide huwelijksbureaus niet te na gesproken: velen van deze tussen personen bedienen zich van hoogst twij felachtige praktijken. Onder de bemid delaars lopen vele onserieuze personer rond. Nergens in West-Europa is d€ huwelijks-zwendel tot zulke proporties uitgegroeid en in zulke perfektie uitge voerd als in West-Duitsland. Tot dusverre kon de staat niets on- N V. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ NILLMIJ - 's-GRAVENHAGE dernemen tegen deze malafide bemid delaars, wanneer zij de hun (haar) vertrouwelijk gegeven inlichtingen heb ben misbruikt, vaak ten eigen voor deel. VOORBEELD Een recent voorbeeld was de veroor deling in Hamburg van de huwelijks bemiddelaarster Magdalene Daleki. Zij had om vertrouwelijke inlichtingen bij haar „cliënten" geworven en voor de te verlenen huwelijksbemiddeling geld bedragen verlangd. Maar er kwam door bemiddeling van Magdalene Da leki geen enkel huwelijk tot stand. Zij had het geld geïncasseerd en de be- middelings-verzoeken en -opdrachten alsmede de vertrouwelijke inlichtingen opgeslagen in een kelder, waar ieder een toegang had en zich met de hu welijks-partners zoekenden kon amuse- Magdalene Daleki kon alleen worden bestraft wegens bedrog, niet wegens schending van vertrouwen, die de be nadeelden vermoedelijk nog erger heeft getroffen dan het verlies van hun (haar) geld. Dit gat in de strafwetge ving wil de Bondsraad laten opvullen. „Landverraad,, en omkoping (Van onze correspondent in Bonn) Groot opzien heeft ook in het buitenland de actie ge baard, die in de nacht van vrij dag op zaterdag op last van de procureur-generaal in Karlsruhe is ondernomen tegen de uitgever en drie redacteuren van het West duitse blad „Der Spiegel". Het blad wordt er van beschuldigd in m artikel dat het op 10 oktober pu bliceerde over de N.A.V.O.-stafmanoeu- „Fallex 62" dingen te hebben gepu bliceerd. waardoor de existentie der bondsrepubliek en de vrijheid en veilig heid van het Duitse volk ernstig in ge- zijn gebracht, m.a.w. van landver raad. Verder wordt Der Spiegel be schuldigd van falsificaties en van om koping van officieren, de ambtenaren van het ministerie van defensie in Bonn. die het blad de in het artikel verwerkte gegevens tegen betaling zouden hebben geleverd. De uitgever van Der Spiegel, Rudolf Augstein meldde zich zaterdagmiddag twaalf uur vrijwillig bij de Hamburg- politie. Hij werd in voorarrest ge steld. Reeds gearresteerd waren de hoofdredacteur Claus Jakobi en Johan ;s Engel. Laatstgenoemde is inmiddels eer vrijgelaten. Interpol arresteerde Malaga waar hij met vakantie was, de waarnemende hoofdredacteur Conrad Ahlers, de schrijver van het Fallex artikel. Hij is naar West-Duitsland o gebracht om te worden verhoord. Ook de tegenwoordige chef van het Bonnse Spiegel-bureau, Hans Dieter Jane, werd gearresteerd, doch na verhoor in vrij heid gesteld. Huiszoeking in de bureaus van het blad Hamburg en Bonn leverde de recher- 1e een grote hoeveelheid materiaal op. De omvang van de actie tegen Der Spiegel heeft kritische stemmen uitge lokt, vooral van sociaal-democratische Het artikel over de N.A.V.O.-stafoefe- ning was in de grond van de zaak tegen minister Strauss gericht. Het was zorg vuldig ingekapseld in een biografie over de inspecteur-generaal van de Bundes- wehr, Generaal Förtsch. Het artikel kwam tot de conclusie, dat de „Bun- deswehr" in de N.A.V.O.-defensie de zwakste schakel is. Het bevatte talloze gegevens over bewapening en over aan- vals-en defensiestrategie der N.A..V.O. in het geval van een Russische overval. Daarmede zijn ook N.A.V.O.-belangen Het persbureau voor het Midden-Oos ten heeft gemeld dat de Sowjetunie en Jemen zaterdag een overeenkomst heb ben gesloten, waarin Jemen Russische goederen, waaronder landbouwmachi nes, zal ontvangen. Het akkoord kwam tot stand na besprekingen tussen de vice-premier van de Jemenitische re volutionaire regering, El Beidang, en de Russische zaakgelastigde in Jemen. van het door de aardbeving van september geteisterde Husseinabad in Perzië hebben een splinter nieuw dorp gekregen, bestaande uit 78 huizen compleet met huishoude lijke artikelen en kle ding. Het werd hun over gedragen door de gou verneur yan de Bank I De zomertijd in Enge land is vannacht om drie uur geëindigd. De klokken in het gehele land zijn nu een uur te ruggezet. I Japan heeft n dan 95 miljoen i en is op drie na het dichtst bevolkte land van de wereld. Alleen Nederland, België en Taiwan (Formosa) zijn nog dichter bevolkt. I In de eerste negen maanden van 1962 zijn er in de V.S. bij ver keersongelukken 29.600 mensen om het leven ge komen. Nog nooit heeft de verkeersmoloch in de V.S. zoveel slachtoffers geëist. I De Indonesische rege ring heeft om particulie re bijdragen gevraagd voor de verspreiding van portretten van president Soekarno in westelijk Nieuw-Guinea. Prinses Irene is gister avond tegen half tien met de KLM uit Palma op Schiphol in ons land teruggekeerd. Vier we ken geleden was de Prinses vertrokken. Op medisch advies moest zij enige tijd rust houden. H.M. de Koningin en prinses Margriet waren op het vliegveld ter ver welkoming aanwezig. I Het Nederlandse pa viljoen op de Nigcriaan- se jaarbeurs in Lagos, dat verleden week zon dag is ingestort, zal waarschijnlijk vandaag weer open kunnen. Na een week dag en nacht gewerkt tc hebben, dik wijls bij temperaturen van 30 graden, zijn de Nederlanders er weer in geslaagd hun paviljoen in orde te brengen. On der een zware regen- storm had het dak van het paviljoen, waarvan de bouw en inrichting 100.000 gulden heeft ge kost, het begeven. „Duurst betaalde ambtenaar" De Italiaanse oliemagnaat en schrik van alle grote oliemaat- schappijen, Enrico Mattei presi dent van de Italiaanse nationale oliemaatschappij, is zaterdag bij een vliegtuigongeluk in de omge ving van Pavia omgekomen. Het toestel van Mattei, waarin be halve hem de Amerikaanse journa list McHale, chef van het Romeinse bureau van Time en Life, en Mat- piloot, majoor Bertuzzi, zaten, bevond zich 13 kilometer van Milaan toen het om instructies vroeg o landen. Het radiocontact met tweemotorige straalvliegtuig werd plotseling verbroken en het stortte neer bij het dorpje Melegnano. Het was bijzonder slecht weer en er hing een dichte mist. Alle drie inzittenden waren dood. Italië rouv gaan kope olie. Generaal Savi Ls benoemd tot lorzitter van een regeringscommissie elk? een onderzoek moet instellen naai het ongeluk. Dit jaar nog heeft mer een grote schroevedraaier in de straal motor van zijn vliegtuig gevonden. Mattei (55 jaarï was misschien wel de ambtenaar met het grootste sala ris in de gehele wereld. Maar nog geen tien jaar geleden was hij een onbetekenend parlementslid. Zijn va der was onderofficier van de carabi nieri. Op 14-jarige leeftijd verliet Mat tei de school om bedden te gaan schil deren. Toen hij 20 was had hij 50 man arbeiders onder zich in een kleine leerlooierij. Tien jaar later was hij eigenaar van een chemische fabriek in Milaan. met de Sowjetunie een contract voor de aankoop van grote hoeveelheden ruwe olie uit de Sowjetunie en de le vering van Italiaanse produkten aan het Oostblok. Andere maatschappijen hebben felle kritiek geleverd op dit contract en be schuldigden hem van „dumping". Mat tei evenwel zei, dat het grootste ge deelte van de Russische olie voor bin nenlands gebruik was. Men vreest, dat dit contract dat voor vier jaar gold, niet meer verlengd zal worden. De Italiaanse communisten zagen Mat tei als de verpersoonlijking van de ge slaagde nationalisatie van bedrijven en zij kwamen hem vaak te hulp als het parlement hem kritiseerde. Zo schafte hij zijn dure straalvliegtuig aan voor privé-gebmik en zelfs dit slikten de Ita liaanse communisten van hem. gemoeid en er is reden om aan te ne men. dat niet in de laatste plaats het ingrijpen van de Procureur-generaal is geschied op aandringen van de westelij ke bondgenoten. Dc procureur-generaal weigert in het belang van het onder zoek verdere mededelingen te doen. De directie van Der Spiegel heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen. Er is geen verschijningsverbod tegen Der Spiegel uitgevaardigd. Vandaag is in Versailles het pro- es begonnen tegen de ontvoerders •an de zoon van de Franse auto magnaat Roland Peugeot, Eric. Het zijn de 39-jarige Pierre Larcher en de 25-jarige Raymond Rolland, die in 1960 het jongetje ontvoerden om een losgeld van 500.000 nieuwe frank af te persen. Volgens de politie heb ben beiden bekend de ontvoering te hebben beraamd nadat hun handel in jukeboxen was mislukt. Na de ontvoering van de toen vier jaar oude Eric werd door meer dan 30.000 politiemannen een van de groot ste klopjachten in de Franse criminele geschiedenis ingezet. Eric werd ont voerd toen hij in een speeltuin te St Cloud in het zand aan het spelen was. Zijn vader volgde de hem door de mis dadigers gegeven schriftelijke bevelen op en overhandigde het losgeld in een koffer tijdens een bijeenkomst bij de Are de Triomphe. Bijna drie dagen la ter werd Eric huilend op straat bij een café in West-Parijs aangetroffen. Larcher en Roland werden elf maan den later gearresteerd. Zij hadden veel geld uitgegeven in vakantie-oorden. Verwacht wordt dat het proces drie dagen zal duren. Stichting van de VN herdacht Op de Dam in Amsterdam is zater dagmiddag een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de zeven tiende stichtingsdag van de Verenigde Naties. Voor het koninklijk paleis ston den padvinders met vlaggen van alle leden-staten van de Verenigde Naties. Na zijn welkomstwoord hees de wethou der voor economische zaken in Amster dam, mr. F. H. C. van Wijck, de vlag in de Verenigde Naties. De minister van landbouw en visserij, r. V. G. M. Marijnen, hield vervolgens m herdenkingsrede, in het bijzonder gewijd aan de anti-hongeractie. „Niet al leen het samenspel van de regeringen kan een einde maken aan het voedsel probleem in vele ontwikkelingslanden, ook de steun van u allen is nodig voor de oplossing van dit grote menselijke vraagstuk. Daarom mag ik de anti- hongeractie, die in ons land door de N.O.V.I.B. wordt gehouden, van harte aanbevelen", aldus de minister. De plechtigheid werd muzikaal opge luisterd door enkele harmoniegezelschap pen en het K.L.M.-mannenkoor begeleid door de Amsterdamse politiekapel. Mariniers terug naar Curasao Een woordvoerder van de koninklijke narine heeft in Den Haag medegedeeld, dat Nederlandse mariniers, die zich nog steeds in Nieuw-Guinea bevinden, naar Curasao zullen worden overgebracht om het Nederlandse garnizoen aldaar te ver sterken. In antwoord op de vraag, of de Nederlandse regering hiertoe besloot met het oog op de Cubaanse crisis, zei de woordvoerder, dat het hier slechts gaat om het op de oude sterkte brengen van het garnizoen. Toen hem de vraag werd gesteld welke deze normale sterkte is, antwoordde hij. dat daarover nooit cij fers worden verstrekt. Zoals bekend zijn na de Indonesische landingen in Nieuw- Guinea mariniers van Curacao naar Nieuw-Guinea gestuurd. Deze mariniers worden nu weer naar Curacao terugge zonden, aldus de marine-woordvoerder. Olie! Na de oorlog in 1945 belastte de re- fering de energieke Mattei met de liqui- ering van het door Mussolini opgerich te staatsbedrijf. Maar in plaats van het bedrijf te liquideren, ging Mattei op pad en hij vond aardgas en olie. Daar na stapelde hij het ene succes op het andere en het Italiaanse staatsbedrijf werd een grote concurrent van de grote maatschappijen. Mattei kreeg zijn grote kans toen de Suez-crisis het Midden-Oosten in bewe ging bracht en hij sloot met Perzië een contract af op basis van 7525 v?rde- llng, terwijl de grote oliemaatschappijen op 5050 basis werkten. Later sloot Mattei contracten af in Lybië, Egypte, de Soedan, Tunesië, So- maliland, Marokko en Argentinië. Hij liet pijpleidingen aanleggen, bouwde raf finaderijen, bouwde een vloot van tan kers en stichtte motels en chemische fabrieken. Soivjetunie In 1958 maakte hij een reis naar communistisch China en waarschuw de voor vergaande economische ont- richting, indien de oliewereld geen aandacht zou schenken aan de produk-1 tie uit de Sowjetunie. In 1960 sloot hiji 1039) Aan de voet van de Hima- laja groeit een kruid dat Rauwilfia serpentina heet, een plant die vol gens een uitlating van enkele ja ren geleden „een Oosters genees middel voor Westerse kwalen" be vat. Uit deze plant werd in 1952 n.l. een werkzaam bestanddeel ge ïsoleerd, dat bloeddrukverlagend en kalmerend werkt. In de termen van vandaag zouden we dit bestanddeel een tranquillizer moeten noemen, dus een kalmeringsmiddel. Vóór 1952 werden deze kal meringsmiddelen natuurlijk ook ge bruikt. Zij heetten toen (en nu nóg) sedativa en be stonden voorname lijk uit barbituur- zuurverbindln- gen en broomzou- tcn. die bij uit stek geschikt zijn tegen opwindings toestanden, waarbij direkte kalme ring is gebqden. Trouwens, onafhan kelijk van dc moderne scheikunde kende men in onze contreien reeds eeuwenlang dc bekende natuurpro- dukten valeriaan (wortel), hopklie- den en barnsteen, waarvan het laat ste in de vorm van tinctuur werd aangewend. Pas daarna hebben dc synthetische produkten van de broomzoutcn en de barbltuurverbln- dingen zich bij deze groep van kal meringsmiddelen gevoegd. Maar in India kende men de nieuwste tran quillizer, die in 1952 door een Zwit serse maatschappij uit de Rauwol- fla serpentina werd geïsoleerd, reeds 2000 jaar gelden. De tegenwoordige kalmeringsmid delen of als men het Amerikaan se woord liever gebruikt: deze tran quilizers worden gebruikt bij on rust, angst, gespannenheid, agres sie, kortom, bij alle ernstige psy chiatrische ziektebeelden die zich, hetzij afzonderlijk, hetzij in combi natie, kunnen voordoen. In het al- TOCH IS HET ZO! gemeen had men vóór 1952 niet veel op met deze kalmeringsmiddelen, tot in dat jaar Delay het (uit de Rauwolfia serpentina geïsoleerde) chloorpromazlnc bij zijn patiënten in Parijs begon toe te passen. Door enkele opmerkelijke resultaten heeft de produktie cn het gebruik van kalmeringsmiddelen sedertdien een ontstellende vlucht genomen. In ver schillende landen van de wereld heb ben niet alleen artsen deze midde len te lichtvaardig en te veelvul dig voorgeschreven, maar ook het lekenpubliek begon met een klakkeloos gebruik van deze medicijnen, zonder medisch voorschrift. Op zichzelf is dit niet verwonderlijk, dat in een land als de Verenigde Staten enkele jareu ge leden ongeveer 9 miljoen geestes zieken werden geteld en dat bU keuringen voor het leger tijdens de tweede wereldoorlog 18 pet. van de ca. 5 miljoen gekcurden tus sen 18 cn 37 jaar, wegens geestelij ke afwijkingen moesten worden af gekeurd! Juist deze geestelijk zwakke cn la biele figuren, voortdurend gekweld door angst cn gespannenheid, door depressies en agitatie, zullen maar al te graag ingaan op de verlokken de reclamecampagnes die de far maceutische grootindustrie voor hen heeft opgesteld. Vooral wanneer de ze aanprijzingen nog gesteund wor den door onwetende journalisten, die spreken over „levensmoed in tabletten", zoals een Amerikaanse correspondent van een Duits week blad heeft gedaan. Het is een onoverzichtelijke war boel met de tranquillizers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5