ïlicuuu» £ciitórf)c tfiimranl iiaa ACTIE GAAT TEGEN CUBA NOG VERDER Commentaar Derde dode door de hondsdolheid Schots en (scheef) in Wie is Wie? Als bouw van raketbases doorgaat: Geen kwestie van „of maar van „wanneer" Volgend jaar toch loonsverhoging Ereluitenant S.S. nu E.E.G.-functionaris ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: 8.25 per kwartaal; f 2,80 per maand; 0,65 per week Drieënveertigste jaargang no. 12617 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvosticfe is «feebUtto tnfn bert io levenspart" In 'n woelige wereld veilig verzekerd. Kromme Nieuwegrachi 8—10 (JTKfcUMT TTET is gisteren duidelijk geworden, dat als de raketbases op Cuba niet wordt ontmanteld het niet meer de vraag is, o de Verenigde Staten tot een militair optreden tegen Cuba zullen overgaan, maar alleen nog wanneer. De besprekingen van V.N.-secretaris-generaal Oe Thant met de drie betrokken partijen zijn gisteren wel begonnen en Chroesjtsjef heeft op verzoek van de V.N.-leider de Russische schepen wel opdracht gegeven, niet bij het blokkadegebied te komen. Maar op Cuba zelf gaan de Russen in een versneld tempo door met het bouwen van raketbases, kennelijk met de bedoeling, ze zo spoedig mogelijk voor gebruik gereed te hebben. Bovendien zijn ze bezig, de werkzaamheden aan de bases zoveel als maar mogelijk is te camoufleren. Hieruit valt dus maar een conclusie te trekken, nJ. dat de Verenigde Staten zich binnenkort waarschijnlijk genoodzaakt zullen zien, een militaire actie te beginnen. Zij hebben daarbij twee mogelijk heden, te weten die van bombardementen ter vernietiging van bedoelde bases (waarmee slechts een tijdelijke oplossing zou worden bereikt) en die van een grootscheepse invasie op Cuba om het regime van Castro en diens communistische kornuiten ten val te brengen (waardoor een definitief einde aan de communistische invloed op het eiland zou worden gemaakt). Volgens een woordvoerder van het Witte Huis heeft men donderdag nog waargenomen, dat bulldozers en kranen j nieuwe terreinen bij de raketplaatsen be- werkten en de wegen naar. de lanceer- Zijne Excellentie Carlos Ma- inrichtingen verbeterden. Enkele jaket- ristenny Sanchez, ambassadeur ten. die -- -* J van Cuba. heeft gisteren in Den Haag op een persconferentie het standpunt van zijn regering toe- nog openlijk stonden i verplaatst en men had kabels gezien, die raketten verbonden met generators. De nieuwste foto'! Nieuws in één oogopslag zijn land raketinstaUaties in aan bouw zijn. De Amerikaanse foto's t u hiervan zijn vals, verklaarde hij. ten. G^teren'sprak'hij*met "de afgevaar digden van de Ver. Staten, de Sowjet- unie en Cuba afzonderlijk. Nieuws hier over is niet bekend geworden. Onbekend is ook, hoe de Cubaanse leiders staan tegenover Oe Thants verzoek, het werk op de raketbases te laten stopzetten. Voorts heeft Chroesjtsjef Oe Thant ge antwoord, de kapiteins van de Russische schepen op weg naar Cuba ODdracht te hebben gegeven, uit de buurt van het blokkadegebied te blijven, maar dat dit niet al te lang kan duren. Kennedy heeft Oe Thant laten weten, dat het zijn bedoe ling is, het militaire aanvalsapparaat van Cuba te doen verdwijnen. Hij heeft er voorts op gewezen, dat het werk aan dat apparaat nog steeds aan de gang is en dat de blokkade zal worden gehand- Intussen heeft de Amerikaanse marine Het is nu duidelijk, dat als de raketbases op Cuba niet vlug worden ontmanteld het niet meer de vraag is o f maar wanneer de Verenigde Staten tot een militair op treden (bombardementen of invasie) tegen Cuba zullen overgaan. Aange zien het werk aan bedoel de bases in versneld tem po (gecamoufleerd) wordt voortgezet, maar reke ning worden gehouden met „verdere" militaire stappen van president Kennedy, wellicht reeds in het komende weekein de. De heer Doyer uit As sen heeft de „aardstralen- kastjesf abri kant" Bron aangeklaagd wegens óp- lichting bij de politie te Ede. Hij vindt, dat hij de beer Bron nu gelegenheid genoeg heeft gegeven om aan te tonen, dat zijn kastjes enige waarde heb ben. In een van die ge heime kastjes werden slechts wat waardeloze dingen aangetroffen. In India is de noodtoe stand afgekondigd in ver band met de Chinese aan val op het land. In New Delhi is een oorlogskabi net gevormd die de natio nale krachtsinspanning moet coördineren om Chi na tegen te houden. De S.E.R. is er uitein delijk toch in geslaagd om tot een eensgezind loon- advies te komen. Besloten werd dat er in 1963 de mogelijkheid moet zijn van geringe loonsverho gingen. Oostduitse Vopo's zijn op het ogenblik bezig alle vrachtverkeer naar West- Berlijn aan een verscherp te controle te onderwer pen. Men maakt zioh hier over in West-Duitsland echter nog geen zorgen. Hervat KLM diensten via Havanna? Volgens het persbureau Reuer ver wacht de KLM maandag de dienst tus sen Miami en de West via Havanna te kunnen hervatten. Van de zijde van de KLM deelde men cms desgevraagd mede, dat over een hervtting van de dienst via de Cubaanse hoofdstad op dit momen nog niets bekend is. Duits binnenschip op IJsselmeer gezonken Het Duitse binnenschip Ster, met een inhoud van 253 brt. is gistermiddag in het IJsselrr\2er ter hoogte van Marken door plotseling overslaand water gezonken De opvarenden, de 61-jarige schipper A Lonsdorffer uit Duisburg, zijn 49-jarige echtgenote en 28-jarige zoon, die op het schip voeren, stapten over in een roei boot van de olietanker Ban 31. Het schip was met een lading tjzer op weg van Lemmer naar Amsterdam. De Duitse schipbreukelingen zijn later door de rijkspolitie in het zeemanshuis te Amsterdam ondergebracht. een door de Russen gehuurde onder Li banese vlag varende vrachtvaarder aan gehouden, die naar Cuba onderweg was. Een (ongewapende) entergroep ging aan boord en onderzocht de lading. De groep werd vriendelijk ontvangen door de be manning. Toen bleek, dat het schip (de Murucla) geen verboden goederen boord had, mocht het de reis naar vanna voortzetten. De bevolking van Cnba is gisteren voorgehouden, dat de Russische tanker, die van de Amerikaanse marine toe- Advertentie) ALS U NU TÓCH OVER EEN NIEUWE GV.-KETEL DENKT... Is Uw centrale verwarming aan nieuwe krachtbron toe? Er zijn nu olie- stook units (met INgebouwde brander), die in elke moderne keuken passen. Het grondvlak van de Centr.-O-Therm slechts 30 x 85 cm. Cap. 25.000 tot 50.000 Kcal/h. Fraai, compact, zuinig, degelijk. U kunt ze zien bij het Bouwcentrum te Rotterdam of bij een van de honderden gebruikers. Referentielijst en/of beschrij ving - vragen bij AWB n.v. - BEEK EN DONK (Tel. 04929—203 of 497). stemming kreeg naar Havanna door te vaden, nadat gebleken was, dat z(j in derdaad slechts olie aan boord had, de blokkade van het Yankee-lmperlalisme had doorbroken Vermelden we nog, dat de Sowjetunie pogingen in het werk stelt landings rechten voor vliegtuigen te verkrijgen in Afrikaanse en Zuidamerikaanse lan- >m een luchtbrug voor wapens naar Cuba te kunnen instellen. Vooral op Algerije en Brazilië wordt druk uitge- Verraad gepleegd Duitse journalisten gearresteerd Veertien redacteuren van het week blad Der Spiegel, een van de meest ge lezen Duitse wekbladen, zijn op last van het federale prket in Bonn gearres teerd. Zij worden verdacht van verraad. De hoofdredacteur en een andere me dewerker van het blad worden nog gezocht. Deze actie van de justitie ge schiedt naar aanleiding van de publi- katie in het nummer van 10 oktober van een zeer uitvoerig artikel over de on- la.ntgs gehouden NAVO-manoeuvres in Duitsland onder de codenaam „Fafllex". Volgens het bewuste artikel zou het Westduitse leger in het geheel niet in staat zijn een ..militaire schok" op te vangen. Auto in botsing met trein Op een niet beveiligde overweg in de Landweerstraat te Oss is gisteravond een personenauto in botsing gekomen met een goederentrein. De bestuurder, de 34-jarige heer A. van Vught uit werd zwaar gewond. Een andere zittende kwam er vry goed af. In de Lockheedfabriek bouwt men aan een nieuw groot vracht straalvliegtuig, de Starlifter. De vleugel op de foto zal een span wijdte van vijftig meter krijgen Zaandam is gisteren op 38-jarige leeftijd aan hondsdolheid overleden de heer G. K. Romkes te Zaandam. Dit heeft een onderzoek van de Zaandamse G.G.D. uitgewezen. Oor spronkelijk werd gedacht dat de heer Romkes hersenvliesontsteking had. Voor zijn overlijden is gevraagd S.E.R. hervond eensgezindheid (Van onze soc.-econ. redactie) j dering\et advies aan de minister DE Sociaal Economische Raad isvan sociale zaken vaststellen over gisteren op het laatste moment \de mogelijkheden voor loonsverho- eensgezind geworden. Gisteren moest] 9^n9 in 1963. Zoals wij reeds eerder de SER namelijk in besloten verga- i berichtten bestond het ontwerp-ad- juies, dat in de werkgroep Kessler i en de commissie ontwikkeling na- m,- tionale economie was voorbereid, uit een sterk verdeeld rapport. De werkgeversgroepering was zo ongeveer van mening, dat in 1963 met de lonen niets kon gebeuren en dat dus tenminste voor een aantal maanden in 1963 de bestaande toe stand maar. bevroren moest worden. De werknemers daarentegen meen den, dat toch wel mogelijkheden aanwezig waren voor reële loons- "pR is een nieuwe rel ontstaan over de benoeming door de Westduitse regering van dr. Karl Maria Hettlage als Westduitse vertegenwoor diger in het Hoge Gezagsorgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Het Belgische socialistische dagblad Le Peuple schreef gisteren, dat Hettlage Hauptsturmführer by de SS is geweest. De Westduitse regering heeft onmiddellijk gereageerd door te ont kennen, dat Hettlage ooit lid is geweest van de nazi-partij of de SS. Hettlage zou echter in zijn functie van gemeenteraadslid van Berlijn, ere-luitenant bij de SS zijn geweest. In 1939 is Hettlage uit de gemeenteraad gestoten wegens politieke onbetrouwbaarheid en zijn SS-titel is hem in 1941 ontnomen. In 1958 werd hij door een geallieerd gerechtshof van nazi-smetten gezuiverd. De Westduitse regering heeft te kennen gegeven dat zij niet van plan is om de benoeming van Hettlage ongedaan te maken. Gisteren heeft dc S.E.R. zelf, zich over dit sterk verdeelde rapport ge bogen en de uren die men eraan ge wijd heeft, zijn niet verloren geweest. Er is ten slotte een unaniem advies uit de bus gekomen, dat hoogstwaar schijnlijk het voorstel zal behelzen in 1963 toch nog, zij het over het alge meen zeer geringe, loonsverhogingen tot stand te doen komen. De positie van de S.E.R tegenover de regering is hierdoor aanzienlijk sterker geworden, nu er een unaniem advies is uitgebracht Een sterk verdeeld advies, zoals aanvankelijk in ontwerp tot stand kwam, had immers de regering vrijwel de volledige vrijheid gegeven in haar keuzen van loonpolitiek voor 1963. Ook tegen de achtergrond van het door de S.E.R. voorgestelde nieuwe systeem van loonvorming, dat een gro tere verantwoordelijkheid voor het be drijfsleven beoogt valt het toe te jui- chen, dat de S.E.R. getoond heeft het op moeilijke momenten en bij verdeelde op- I vattingen toch met elkaar eens te kun- nen worden. (Zie vervolg pagina 6) of hij gebeten was door een hond, doch de heer Romkes kon zich hier in niets herinneren. Hij was donderdag in het ziekenhuis opgenomen. Hij is het derde slachtoffer m de ziekte. De heer Romkes was kantoorbediende van beroep, hij was gehuwd en laat twee kinderen achter. Het slachtoffer kwam vaak in Amsterdam, hetgeen de commis- van politie te Zaandam, de heer A B. J. Prakken, doet vermoeden dat de daar waarschijnlijk de fatale beet heeft opgelopen. De heer Romkes had zelf geen huisdier. In Zaandam is tot nu toe alleen de bepaling van kracht dat honden kort de lijn gehouden moeten worden. Een muilkorf hoefden zij niet om te hebben. Of dit nu binnenkort te verwachten valt, niet zeker, aangezien de beet of al thans de besmetting waarschijnlijk in Amsterdam is toegebracht. Over maatre gelen ter voorkoming van verdere ge vallen van hondsdolheid zal overleg wor den gepleegd met de veterinaire dienst met de inspectie volksgezondheid te Haarlem. Dit weekeinde worden nog geen beperkende bepalingen verwacht België heeft gisteren officieel de grens geslóten voor uit Nederland afkomstige katten en honden. In het Belgische staats blad is een Koninklijk besluit opgeno men. waarin „de in- en doorvoer van vleesetende dieren afkomstig uit Neder land" is verboden. TAE WERELD is meer dan Cuba, al zou den we het in deze dagen bijna ver geten. Er is ook nog het conflict tussen de grootmachten China en India. Er is voorts nog Berlijn en er is ook nog Frank rijk. Morgen gaat het Franse volk naar de stembus, daartoe opgeroepen door zijn president. Morgen dus op zondag. Al meer hebben we erop gewezen, dat over de grenzen van ons land de zondag nogal eens voor politieke manifestaties wordt gebruikt. De week moge dagen te over hebben, stemmen doet men op de zondag. De Nederlandse wijze van zondagviering, al vertoont ook zij bedenkelijke inzinkin gen, staat hieraan gelukkig in de weg. We behoren erop toe te zien dat het zo blijft, ook wanneer eens bijvoorbeeld de intregatie tussen de Europese volken be langrijk zal zijn voortgeschreden. Waarover de verkiezingen dan morgen In Frankrijk gaan, is bekend. De omstandig heden hebben ertoe geleid, dat de positie van De Gaulle een machtige is geworden. Het gold h'er een onvermijdelijkheid en het is het Franse volk van nut geweest. Echter, De Gaulle is allengs zijn persoon gaan vereenzelvigen met het president schap als zodanig en dat presidentschap is hij allengs gaan vereenzelvigen met de hoogheid van Frankrijk. De vraag nu, die morgen aan het Franse volk wordt voorgelegd, is of de president voortaan rechtstreeks door het volk zal worden gekozen. In fe"e ech'er komt het erop neer, dat niet alleen de politieke partijen de zeggensmacht uit handen wordt genomen, maar da' ook het volk als zodanig er maar matig aan te pas gaat komen Het beteken' Immers, dat de president van nu een beslissende invloed krijgt op de keuze van de president van straks, en zo verder. Het is een situatie die te denken geeft. Want aan De Gaulle komt welis waar naar de aard van zijn persoon een grote macht toe, maar wie garandeert dat hetzelfde zijn opvolgers gelden zal? Morgen wordt het Franse volk derhalve genoopt niet alleen De Gaulle te kiezen hij heeft immers reeds te kennen ge geven bij onvoldoende steun te zullen af treden maar bovendien heel diens merk waardige systeem van opvolging. Het volk zelf is onder zware druk gezet. De president heeft er Cuba en alles bij gehaald. Maar van democratie blijft te weinig over, ondanks de vrijheid in me ningsuiting en ondanks dat dc rechterlijke macht soms nog van een opvallende on afhankelijkheid Iaat blijken. Een prettige dag is het in wezen morgen voor het Franse volk niet. Het wordt een verkiezing met bijsmaak. Men zou het Franse volk juist op zondag onbezorgder wensen. (BITA) een einde kwam toen het vrijwel de ge hele daq regende. In Rotterdan] vanmorgen 28, in Zierikzee 38 r gemeten. Hei regenfront is Midden-Europa weggetrokken gevolgd door koudere lucht. Een rug van hoge- druk brengt vandaag opklaringen en op enkele plaatsen nog een bui. Langs IJsland trekt een nieuwe storm- depressie in de richting van de Noord zee. Hierdoor kunnen wij morgen weer regen verwachten met een tot krachtig of stormachtige toenemende zuidwesten wind. Daarmee wordt weer iets zachtere lucht aangevoerd, maar het weekeinde krijgt daarbij een herfstachtig karakter. 17 21; maan op 6.57. onder 8.04. De Bilt verwacht tot zondagavond: Maandag 29 oktober: zon op 7.28. Zwaar bewolkt met enkele opklarln- gen en tijdelijk enige regen. Weinig ver- andering in temperatuur. Matige tot krachtige, en langs de kast krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). 69 1 tendens: stijging ZON EN MAAN Zondag 28 oktober: HOOGWATER SCHEVENINGEN Fa D. Kret en Zn. "jVTENEER Jacob Schots van bladzijde 637 in de pas ver schenen uitgave van Who's Who in the Netherlands (een voor het buitenland bestemd adresboek, dat helaas met onvergeeflijke omissies de levensgang van vierduizend vooraanstaande Nederlanders de Nederlandse Wie is Wie beschrijft, behoort, in de let- de markt heeft gebracht. „Toen dat zijn persoon niet in het ge fantasie op te schroeven. duizend bladzijden tellende 1 slagwerk had moeten voorko men. Dat hij er toch in geko men is, wijt hij niet aan een zichzelf. M'n redenering - 1 Ormonde, studie de Lystrup Painters Club, ja de Sorbonne in Parijs 1 misslag van de Amsterdam- echter kennelijk geen sprake Parijs uitgeverij De Mutator, die geweest anders hadden ze ten. to uit moeten lichten". beneden Nederlandse artiesten. Verdere Commentaar uitgeverij De zeef is opleiding in artistieke zin in Mutator: Het vermoeden be- terljjke betekenis van het ik woord, niet tot Neerlands pro minenten. Men mag hi jaar geleden die Who's Who papieren voor in vulling in huis kreeg", in de Verenigde Sta- staat dat destijds een vragen formulier is gestuurd naar een andere Jacob Schots in Krom menie. Deze familienaam komt daar nog wel eens voor. Hoe 't 1 kunstkritieken, verder ook zü, de grappenma- bin- ker Jacob Schots kan nageven, dat klaart hij, „dacht ik dat iemand kwam zijn meer verdichte dan nenkort te verschijnen boek ieder geval zeker van zijn dat Neerlands prominente 1 poets wilde bakken. Ik rheldsgetrouwe biografie met de titel „De kleur gedu- grappenmakers behoort. De 26- heb meteen teruggeslagen doer o»k in de Wie is Wie Schilder rende jarige heer Schots geeft zelf m'n antecedenten met de nodi- cn auteur onder het pseudo- Verkreeg in de volgende edi tie van Who's Who zal worden geschrapt. -niper. gesteldb Is •5 e Hié li Luxemb. gh. bcw ■and. 16 2 16 windstil IS windstil 18 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1