Zaken doen per vliegtuig: Nederlanden van 1845 en Nationale gaan samen LIGA Uitkomst voor vele managers Nieuwe onderwijswetten spoedig te verwachten Land niet drooggemaakt door aardstralenkastje Nooit drassig: geweest., Leids studentencorps krijgt richtlijnen 7 VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 (Van een onzer verslaggevers) "DEIZEN. Voor de vakantiegan- -*-*■ ser meestal nog een genoegen, voor de zakenman dreigt het een obsissie te worden. Ondanks z'n snelle en comfortabele Amerikaan- roet-chauffeur, die altijd voor de deur gereed wordt gehouden. De wegen raken steeds voller met als gevolg stagnaties op de grote routes, tijdverlies, in de war rakende uit gekiende programma's, wachtende relaties, ergernis. En dat juist in een tijd dat reizen meer en meer een noodzaak wordt. De Europese markt dwingt de zaken man tot uitbreiding van zijn relaties, waarbij conventionele middelen van vervoer zich steeds minder gaan lenen voor hun taak. Sneller reizen, voor de zakenman wordt het een eis. Daarom ook is een aantal grote bedrijven in Nederland om aan die behoefte tege moet te komen overgegaan tot de schaf van kleine comfortabele vlieg tuigen, die in voor automobilisten bestaanbare tijden de mensen op de plaats van hun bestemming brengen. Philips en Shell, die vanwege hun vele reeds lang bestaande internatio nale relaties zich een eigen kleine luchtvloot aanschaften, waren de eerste bedrijven, die de reisproble- men van hun managers resoluut aan pakten. Twee en een half jaar ge leden besloten tien Twentse bedrijven om voor gezamenlijke rekening een vliegtuig te gaan exploiteren. Ze kochten een toestel en namen een all round piloot in dienst. En er is geen enkel bedrijf dat daar spijt van heeft. Voor lange en per auto tijdrovende reizen is het vliegtuig een uitkomst geweest. Gering aantal In Nederland is het aantal bedrijven die vliegtuigen inschakelen voor zaken nog gering, maar in Amerika vliegen al duizenden toestellen. Kort de oorlog is het daar begonnen. Voor een appel en een ei kon men ln de vele vliegtuigdumps een oude bom menwerper, een transportvliegtuig of zelfs jager kopen en die tegen betrekke lijk geringe kosten voor civiel gebruik laten verbouwen. Maar op die verbouwde militaire vlieg tuigen is men toch teruggekomen, omdat ze niet zo ideaal waren als men had wacht. De eerste taak van een dergelijk toestel is nu» eenmaal niet zo economisch mogelijk te vliegen. Andere, van het be gin af voor civiel gebouwde, typen gin gen daarom hun plaats innemen. Het nut, dat men van een vliegtuig vooi zakelijke doeleinden heeft, is sterk af hankelijk van de aanwezigheid van eer landingsstrip in de nabijheid van d( plaats van vestiging. In ons land zijn die, evenals trouwens in Bclgic en Luxemburg, nogal spaar zaam. Frankrijk en Duitsland zijn wat dat betreft veel beter bedeeld. Vrijwel iedere stad van enige betekenis kent in de directe omgeving wel een vliegveldje, dat oorspronkelijk werd aangelegd voor de sportvliegerij of tijdens de oorlog werd aangelegd om strategische redenen. Tijd is geld juist voor zakenman Beperkt Het zakenverkeer maakt van veldjes thans een dankbaar gebruik. De accommodatie is meestal beperkt, maar de veldjes voldoen geheel aan de eisen die de kleine luchtvaart er aan stelt. Men kan er uitstekend stijgen en landen, xich van brandstof laten voorzien en er veelal ook wel de in het Internationale verkeer documentencontrole laten ver richten. Er is weliswaar geen permanente be zetting van douane- en grenspolitie, maar op aanvrage zorgen de autoriteiten steeds, dat op het gewenste uur ambtenaren aan wezig zijn die de formaliteiten kunnen vervullen. Het aanvragen gaat over het algemeen zeer eenvoudig omdat de meeste van deze vliegveldjes zijn uitgerust met een door het luchtverkeer gewaardeerde en trouwens ook steeds meer onmisbare radio-installatie, die permanent wordt be- Vliegvelden Wie met een vliegtuigje naar het bui tenland wil reizen, ontmoet op het punt van de landingsgelegenheid geen moei lijkheden. Anders is het echter ln ons eigen land, waar slechts een beperkt aantal vliegvelden aanwezig Is. Althans voor wat het burgerluchtvaartverkeer betreft. De nationale luchthaven Schiphol, het centrum van de grote luchtvaart, laat ook graag kleine toestellen toe, als ze ten minste radio aan boord hebben. Rotter dam biedt zowel landingsmogelijkheden voor toestellen met als zonder radioinstal latie, evenals Hilversum, Eelde, Beek en Teuge. Met deze zes plaatsen zijn eigen lijk de mogelijkheden uitgeput. Weliswaar mag het Twentse syndicaat gebruik maken van het (militaire) vlieg veld Twente en Philips van het lucht machtterrein bij Eindhoven, maar voor al het andere luchtverkeer zijn deze vel den gesloten. Leeuwarden laat sinds kort ook sportvliegers toe, maar douane is daar niet beschikbaar, zodat men toch steeds een ander terrein zal moeten ge bruiken voor in- en uitklaring. Apeldoorn voorziet dat in de toekomst het aantal vliegveldjes in Nederland zich zal uitbreiden. In Eist, zo weet hij te vertellen, zijn plannen in voorberei ding. Ook in de omgeving van Etten- Leur, Hoogeveen en Almelo willen par ticulieren veelal ln samenwerking met gemeentebesturen terreinen voor het kleine luchtverkeer Inrichten. Havenmeester Bauling ziet grote pers- pestieven in de zakenluchtvaart. Vliegen, zegt hij, betekent voor de zakenman tijd winst, vooral als hij een vliegveldje dicht by zijn zaak heeft. Ik ken een zakenman hij heeft sinds kort een eigen vliegtuig bij me op het terrein staan die regel matig voor zakenreizen naar Duitsland moet. Met zijn toestel presteert hij het nu om 's morgens negen uur te vertrekken, bezoeken af te leggen in Essen en Dort mund en om 's avonds tegen zevenen weer op Teuge terug te zijn. Vliegen bespaart tijd en tijd is geld, juist voor de zakenman. Van "I^uge naar Hamburg, om een enkel voorbeeld te noemen, vliegt men binnen de anderhalf uur. Met een auto doet men over nabij 350 kilometer minstens zes urer dat kan opbrengen om ononderbroken door te rijden. Van het Noordfranse in dustriegebied is de vliegtijd naar Teuge eveneens ongeveer een uur en een kwar tier. Minstens viermaal dezelfde tijd heeft men nodig om per auto van bijvoorbeeld Rijssel naar Teuge te komen. Naar Osna- brück vliegt men binnen de 3 kwartier, naar Brussel in minder dan een uur, naar Amsterdam in dertig minuten en naar Rotterdam in drie kwartier. Overigens zal ln het binnenlands ver keer het gebruik van een vliegtuig wei nig aantrekkelijk zijn. Daar wegen de hogere kosten niet op tegen de tijdwinst. Representatie Naast de tijdwinst is er de factor van de reprensentatie, die steeds meer zaken mensen tot de aanschaf van een vliegtuig doet overgaan. Zo was er eens een bekend zakenman uit Australië op rondreis Europa. Een van de steden, die hy be zocht was Parijs. Een groot bedrijf in Nederland had hem graag willen spreken, maar zo telegrafeerde hjj hij zou de volgende dag weer vertrekken en had dus geen tijd „langs te komen". Het bedrijf stelde toen een eigen vlieg tuig beschikbaar en ging de zakenrelatie uit Parijs halen. De man was de volgende dag weer terug in Parijs en de fabriek was een belangrijke order rijker gewor- Is vliegen voor de zakenman duur? Per kilometer uiteraard wél. Maar dat is geen norm, zegt de heer S. A. Spie renburg, hoofd van de Philips-vlieg- dienst: het is moeilijk in cijfers uit te drukken of een eigen vliegbedrijf zijn geld opbrengt. Maar duidelijk is dat wan neer de bedrijven er geen voordeel in zouden zien, zij een dergelijk kost baar apparaat niet in stand zouden hou den. Belangrijk is natuurlijk dat men ergens snel is, ook dat men „dure' relaties kan halen en wegbrengen, dat men reizen kan maken die anders vrij wel onmogelijk zouden zijn. Er zijn melijk veel meer vliegvelden dan die welke door de luchtvaartmaatschappijen worden aangedaan, en zakenrelaties zit ten niet altijd bij zulke vliegvelden te wachten General Electric heeft dat wél In cij fers proberen uit drukken. Daar stel de men vast hoeveel dollars een staf functionaris per uur waard is. De tijd winst, die zo'n functionaris maakte door per vliegtuig te reizen Het men dan af wegen tegen de kosten van het vliegen. De conclusie was dat men ondanks de hoge kosten voordeliger was. Het aantal toestellen, dat de vliegtuig industrie op de markt brengt voor za- kengebruik is groot. En de keus is flink. Er zijn kleine een-moterige vliegtuig twee passagiers en er zijn er ook met vier straalmotoren en plaats n twintig passagiers, die dan alle luxe vinden van een voorname ho telfoyer. Er zijn toestelletjes van nog geen acht ton, er zijn er ook van zes gulden. Kleine en grote. De Philipsvliegdienst beschikt zelfs-over ee: luxueus ingerichte Fokker-Friendship. Havenmeester A. L. Bauling: vliegtuig biedt voor de zaken man grote perspectieven. Op het ogenbUk zijn er ln Nederland een kleine twintig vliegtuigen gestatio neerd, die uitsluitend voor zakenreizen worden gebruikt. In luchtvaartkringen meent men dat dit aantal de komende jaren sterk zal stUgen. In Amerika is deze ontwikkeling al geruime tijd te Zegt de heer Spierenburg: vroeger werd ook het reizen per trein beschouwd als een luxe, die alleen was weggelegd voor enkelen. Nu reist iedereen per trein. Waarom zou het met de luchtvaart niet Uitbreiding net zo kunnen gaan? Vereniging Om de belangen van deze nieuwe ca tegorie in de burgerluchtvaart te behar tigen, is zoals wij al meldden, onlangs het „international bureau for general aviation" opgericht. Dit bureau, dat de Nederlander H. M. A. N. Koemans tot directeur heeft, is gevestigd in Parijs heeft tot doel zeggenschap te krijgen in de conferenties van de International Civil Aviation Organisation, het lichaam dat de wetten voor de burgerluchtvaart voorschrijft. Onder dit bureau ressorteren behalve zakenvliegers ook de sportvliegers, die tot nu toe, zo zeggen zij, in een ver geten hoekje van de civiele luchtvaart hebben gezeten. Men wil meer rechten, meer facilitei ten ook. Want de kleine luchtvaart, de vliegen de zakenmensen en de sportvliegers, vormt een ook in Europa steeds groeien de groep. Lerarentekort valt nog mee (Van onze parlementsredactie) De bewindslieden van O. K. en W„ minister Cals en staatssecretaris Jans sen, hebben gisteren tijdens het voor beraad over hun begroting in de Twee de-Kamercommissie voor onderwijs de spoedige indiening van belangrijke nieuwe wetsontwerpen aangekondigd. Zo zal binnenkort een ontwerp van Wet op hert Leerlingenstelsel (in 't nij verheidsonderwijs) verschijnen, dat te vens een regeling voor het zg. part time beroepsonderwijs en de inspec tie daarop) zal bevatten. Voorts zal in ieder geval vóór Kerstmis het wets voorstel beitreffende de erkenniing en bekostiging van de theologische facul teiten der bijzondere universiteiten de Kamer hebben bereikt Daaraan zal waarschijnlijk nog de indiening vooraf gaan van het wetsontwerp tot uitbrei ding van de economische hogescholen met een juridische faculteit. De K.V.P.-er pater Stokman bepleit te gistermiddag in de commissie de volledige subsidiëring door de over heid van het bijzonder hoger onder wijs. Minister Cals beschouwde dit als een punt voor het volgend kabinet, maar hij meende zijn partijgenoot wel op de consequenties van een dergelij ke maatregel te moeten wijzen. Vol ledige subsidiëring betekent immers minder vrijheid voor, en meer over heidsinmenging in, het bijzonder h.o. (thans voor 95 pet. gesubsidieerd). Deze consequenties aanvaardde de heer Stokman echter Van a.r. en c.h. zijde sprak men zich niet over deze kwestie uit. De minister deelde verder mee, dat de derde technische hogeschool (En schede) in september 1964 haar poor- DE N.V. Assurantie Mij. De Neder landen van 1845 en de Natio nale Levensve&ekering-Bank N.V. zijn tot overeenstemming gekomen omtrent volledige samenwerking. Beide N.V.'s blijven naast elkaar voortbestaan, doch de aandelen gaan over in bezit van een houdstermaat schappij. Daartoe zal ten spoedigste de Nationale-Nederland N.V. wor den opgericht, gevestigd te Delft met een maatschappelijk kapitaal Ir. Doyer: „Boerenbedrog geld uit de zak-klopperfj van de verkopers van z.g. aardstralenkastjes" heeft de Industrieel ir. Doyer uit Assen, nu het belangrijkste bewijsmateriaal van de theorieën van de aardstralenexpert de heer Bron uit Ede, aangevallen. De heer Bron zou namelijk door het plaatsen van een aardstralenkastje In het welland van boer Van Herk te Berkenwoude, dit land gedraineerd hebben. Tevens zou de kwa liteit van het gras >Un verbeterd. De heer Doyer zegt na een onderzoek ter plaatse tot de conclusie te zijn ge komen, dat onderbemaling de oorzaak ls van het droog zijn van het land. Het land kan zelfs nooit drassig geweest zijn, zo meent hij, want reeds jarenlang wordt het weiland door een molentje langs een der sloten onderbemalen. Dat het gras in kwaliteit verbeterde na het plaatsen van het aardstralenkastje komt, aldus ir. Doyer, doordat boer Van Herk ongeveer tegelijkertijd meteen andere bemesting van zijn land begon. Hij schakelde name lijk over van kunstmest op natuurlijke mest. Door het jarenlange gebruik stikstofhoudende kunstmest was de grond verbrokkeld en de graszoden aangetast De vorming van humus heeft hier anderlng in gebracht. Een andere boer. de heer Sybre Dijk te Hitzum (Fr.), heeft zijn kastje afgestaan aan de heer Doyer. Het kastje is gisteren door een notaris in Den Haag geopend. Hiervan werd proces-verbaal opgemaakt. Na verbreking van het loodje werden er volgens ir. Doyer in het bruin- gelakte doosje aangetroffen: twee triplex- platen met boutjes op elkaar geklonken, waartussen zich twee verzilverde koperen schijven bevonden. In het midden wa spiraal geplaatst, gemaakt van 92.5 per cent zilver (dit werd na een onderzoek vastgesteld). De waarde van het zilver wordt op ongeveer 40 gulden geschat. Met arbeidsloon erbij is het kastje, aldus de heer Doyer, rond 70 gulden waard. Boer Van Dijk heeft er 1000 gulden vooi taald. Vandaag zouden in de studenten sociëteit „Ceres" te V/ageningen aantal boeren bijeenkomen om hun aardstralenkastjes aan de heer Doyer aan te bieden. Deze wil hiervan een tentoonstelling houden. Boer Van Herk junior zou tevens de kwestie van de onderbemaling van het weiland toe lichten. Verwisseling van aandelen f 100 miljoen, verdeeld in 100.000 aandelen op naam. Aandeelhouders kunnen zo spoedig mo gelijk hun stukken verwisselen in aande len op naam of royeerbarc toondercerti ficaten van Nationale-Nederlanden N.V., namelijk f 1000 nominaal volgestort aan deel Nationale voor f 1000 nominaal vol gestort aandeel Nationale-Nederlanden, en f 1250 nominaal aandeel Nederlanden van 1845 mot 80 pet storting voor f 1500 nominaal volgestort aandeel Nationale- Nederlanden. Bij verwisseling van alle aandelen za) het geplaatste en volgestorte kapitaal van Nationale-Nederlanden f 55 605.000 bedragen. Het groepsvermogen zal ruim een kwart miljard bedragen met ruim f 540 miljoen bruto-premieinkomen en koopsommen, f 12 miljard verzekerd be stand en f 3 miljard technische reserves. Men hoopt reeds in 1963 een geconsoli deerde jaarrekening samen te stellen en verwacht f 120 per aandeel dividend. Op 12 en 14 november zal op aandeel houdersvergaderingen van beide N.V.'s de overeenkomst worden toegelicht, waarbij men vragen kan stellen. Aandeelhouders van de Nationale-Ne derlanden kunnen slechts natuurlijke personen zijn, die niet meer dan 1 pet van het geplaatste kapitaal op hun naam kunnen laten stellen, met uitzondering van het administratiekantoor voor de royeerbare certificaten van f 1000 en f 100. Voor overschrijving is goedkeu ring van bestuur en commissarissen ver eist. Beide N.V.'s waren reeds verbonden in het bureau voor groepsverzekering, waar in zij gemeenschappelijk het collectieve levensverzekeringsbedrijf uitoefenden. De combinatie kan zich met de grootste ver zekeringsgroepen in de Euromarkt me ten. Zij zullen elk hun werk met onge wijzigde bezetting onder eigen naam op bestaande voet voortzetten en het con tact met relaties blijven onderhouden. Men verwacht grote voordelen van de samenvoeging van werkzaamheden zo als bij de nieuwste technische hulpmid delen bij beleggingen nieuwe vestigin- Alle commissarissen van beide N.V.'s worden commissaris van de Nederlan den-Nationale nl. de heren mr dr. J. Donner en mr. H. C. Hintzen (voorzitter), dr. L. J. M. Beel. drs. E. H. van der Beu gel, mr. P. H. A. Dresselhuis, mr. L. S ten Have. H. van Heek Hz., dr. C. F. Karsten. P. E E. Kleyn van Willigen, ir. H. M. Mourik Broekman, B. A Poulle Wilkens. mr. dr. D. F. H. Regout, jhr. mr. J. J. D. P. Reuchlin, ir. L. P. Ruys, mr. M. P. L. Steenberghe, J. Verhagen, prof. dr. H. J Witteveen, C. C. Zeverijn en mr. T. D, Zijlker. De directie wordt ge vormd door een raad van bestuur onder presidium van mr. P. Heering, dr. M. Niemeijer, mr. H. van Manen cn mr. H. G. van Everdingen en voorts bestaande uit de heren mr. M. Alberti, jhr. mr. M. L. de Brauw, drs. E. F. Philipp, dr. A. G. Ploeg, mr. P. Steinz, J. van der Velden cn jhr. mr N. J. Wcstpalm van Hoorn van Burgh, terwijl er de volgende direc toraten zullen zijn: Levensverzekering, Schadeverzekering, buitenland, beleggin gen en algemene zaken, De Linie gaat toch verdwijnen Daar het niet mogelenk was een op lossing te vinden voor de financiële moeilijkheden waarvoor het rooms-ka- tholieke weekblad De Linie zich gesteld zag, zal het blad na 1 januari 1963 niet meer verschijnen. Dan is er in Neder land geen rJc. opinie-keekblad meer. Een van de oorzaken noemt de redactie (van Jezuieten) het feit, dat de prijs van de Nederlandse kranten nauwelijks is gestegen. Niet de abonnee maar de ad verteerder betaalt de krant. Weekbla den als De Linie blijven buiten de stroom van advertenties die tenslotte de uitgave mogelijk maken. Om dezelfde reden moest het r.k. blad De Nieuwe Eeuw vijf jaar geleden ook zün uitgave staken. ten zal openen. Met ingang van het studiejaar 1963-'64 zal reeds een aan tal hoogleraren worden benoemd. Zij zullen voordien als adviseurs optreden. In antwoord op vragen van dr. Lam. berts (soc.) merkte de minister op, dat de positie van de medische as sistenten die veel te lang werken en te laag worden gehonoreerd in studie is. Hun honorarium zal binnen afzienbare tijd worden herzien. Ook wordt het verstrekken van een toela ge voor verdere studie overwogen. Het aantal assistenten en de technische outillage van het klinisch hoger onder wijs te Rotterdam zal worden uitge breid. Tijdens dit debat kwam ook het ver schijnsel van de ..gecollectiviseerde Dromotie" ter sprake, d.w.z. dat aan één bepaald persoon de doctorsbitefl wordt toegekend op grond van een dis sertatie die door het wetenschappelijk werk van meerdere personen tot stand gekomen. De minister bleek hier in wel een vobrstander te zijn. Het wetenschappelijk in teanwer- moet z.i. gestimuleerd worden en he is juist dat iemand, die in het kader zijn sporen heeft verdiend, doctor wordt. Docententekort Staatssecretaris Janssen gaf de com- issie enkele cijfers over het tekort aan docenten bij het v.h.m.o. Het aan- 'al onbevoegd gegeven lessen in deze lak van onderwijs bedraagt thans 25.6 pet. Dit is al-les by elkaar nog een meevaller, want voor 1963 werd reke ning gehouden met een percentage van 33. Het dieptepunt, dat dus in laatst genoemd jaar zou vallen, is misschien al gepasseerd. Uit de cijfers van de uitgereikte diploma's blijkt niet, dat de eindexamenresultaten bij het m.o. ongunstig worden beïnvloed door het lerarentekort. De staatssecretaris erkende overi- ;ns, dat men in ons land in verge lijking met het buitenland nog achter op ligt voor wat betreft de lerarenop leiding. Eén van de oorzaken hier van is, dat men zich in universitaire kringen niet altijd voldoende reali seert dat vakkundigheid ook het ver mogen om les te kunnen geven be hoort in te sluiten. Indonesië wil in 1964 ruimteraket lanceren !i Volgens radio-Djakarta heeft de In donesische deskundige Hadinoto ver- klaard dat een plan om in 1964 een In- I donesische ruimteraket af te vuren is besproken met Russische vertegenwoor- I digers. Premier Lr. Djoeanda had dit plan met de Russische ruimtevaarder Titof besproken. In de kelders van het museum St. Pierre in Lyon ontdekte de directeur van het Rijksbureau voor kunsthistorische documen tatie een schilderijij van de jonge Rembrandt „De steniging van Sint-Stefanus", dat hij in 1625 schilderde. Dr. Gerson is bezig een boek over Rembrandt te schrijven en bij zijn onderzoek kwam hij dit werk op spoor, dat in 1844 al in het bezit van het Museum St. Pierre raakte door aankoop van de loco-burgemees ter, Clement Reyre. Het schilderij raakte vergeten en verdween naar de kelders. Nu is het inder daad geen mooie Rembrandt, maar voor de ontwikkeling van de grote Nederlandse schilder vormt het een belangrijke scha kel. Warenhuis liep leeg: brandweeroefening Brandweercommandante n uit Hel mond, Nijmegen, Heerlen, Maastricht, Nijmegen en andere bnamdweerdeskun- digen hebben woensdg een zeer realis tische oefening bijgewoond, waarbij het volop in bedrijf zijnde warenhuis ven Vroom en Dreesmann te Venlo als plaats dies anheüs fungeerde. Na het Uitstrooien van een flinke hoeveelheid rookpoedter op het dak van het gebouw ontstond er een enorme rookontwikkelding. De bedrijfsomroepster verzocht ln hel Nederlands en het Duits om de zaak met spoed te verlaten, wat ook voor hel (niet tevoren op de hoogte gesteld1) per soneel gold. Controleurs, d»ie bij de uitgangen had dien postgevat, constateerden dat binnen vier minuten ongeveer 600 bezoeker» en 300 personeelsleden <fe zaak verlaten hadden. Opvallend was daarbij de snel heid. waanmee Duitse klanten een goed heenkomen zochten. De Venlose brandweer verscheen biiv aen twee minuten na het alarm met vol. ledig materieel op de plaats van da brand. Het plan voor deze oefening was opgesteld in overleg met de hoofdio. spectie voor het brandweerwezen en de directie van het warenhuis, die zich vanwege het goede doel het offer ge troost heeft, dat de zaak voortijdig werd gesloten en vele klartben op de vlucht zijn geslagen alvorens af te rekenen Bank voor Onroerende Zaken: Met ingang van 1 januari zal op schuldbe wijzen 5 pot rente worden betaald, on verminderd de bevoegdheid om de be wijzen te allen tijde af te lossen. MAX TAILLEUR in LEXI-TIME elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica Ontgroeningsexcessen (van onze parlementsredactie) Het presidium van de senaat der Rijksuniversiteit te Leiden heeft deze week het bestuur van het Leids Stu dentencorps een brief gezonden, waarin richtlijnen worden gegeven die het corps voortaan bij de ontgroening in acht zal moeten nemen. De be trekkingen tussen het presidium en het corps-bestuur (en daarmee hel corps in z'n geheel) zullen worden verbroken, indien blijkt dat de richt lijnen niet worden nageleefd. Deze mededeling deed minister Cals gis teren bij de behandeling van zijn be groting in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor onderwijs' kunsten en wetenschappen De richtlijnen komen er o m. op neer, dat het slaan van „groenen" verboden is, dat behalve lichamelijke ook geeste lijke krenking niet wordt toegestaan, dat het program voor de groentijd aan het begin van het studiejaar door het corps aan de reotor-magnIficus ter goed keuring moet worden voorgelegd, en dat het corps-bestuur tijdens de groentijd aan de recto r-magn if icus verslag moet uitbrengen over de gang van zaken. De recente ontgroeningsexcessen wer den in de commissievergadering van gisteren ter sprake gebracht door de he ren Tilanus (cJi.) en Mieras (s.g.). ..Wat gebeurd is", aldus de heer Tila nus, „is zo ergerlijk, dat met forse hand zal moeten worden ingegrepen. Een ver plichte kennismaking voor aankomende studenten is begrijpelijk, maar een sys teem dat leidt tot uitwassen in de vorm van lichamelijke en geestelijke kwellin gen, is alleen d&érdoor al veroordeeld en geheel uit de tijd". Minister Cals sprak er zijn voldoening over uit, dat op het ogenblik de uni versitaire instellingen, en vooral de stu dentenorganisaties zelf. zich erns ig op de groentijd bezinnen. Men zal hun da kans moeten geven tot vernieuwing te komen. Eerst daarna zal de overheid er zich over beraden of ook van haar kant nog maatregelen moeten worden geno men. „Ik heb het goede vertrouwen dat dit laatste niet nodig zal zijn", al dus mr. Cals, die nog eens herhaalde dat hij persoonlijk wel voor een be paalde vorm van ontgroening is. Traditiegetrouw kwam gisteren ook eer de subsidiëring van de studenten eettafels ter sprake. De beslissing die de minister terzake heeft genomen, bleek niet bij alle commissic-ledcn in de smaak te vallen. Men vroeg wanneer het nu eindelijk eens tot een gesprek tussen de commissie en de minister over dit onderwerp zal komen. Tot zo'n ,'esprek is al tijden geleden besloten Een geprikkelde minister Cals ant woordde: „Ik verklaarde mij indertijd '-ot overleg bereid, maar wachtte tever geefs op een uitnodiging van de commis sie, zoals ik trouwens ook tevergeefs heb gewacht op uitnodigingen voor ge sprekken over heel wat belangrijker on derwerpen dan dat van de eettafels".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7