Felle woorden in Veiligheidsraad Het ging op Cuba om West-Berlijn Kennedy liep niet in de rode val Rus ontweek een lastige vraag Zuurbrand kunt blussen in een mum - met Rennies Conserven in blik blijkt smokkelkoffie te zijn RYNBENDE'S WHITE LABEL /a eea dönfce hij, „Cowboy" Pope voclit bij Indonesische rebellen Grondstoffen uit zeewater VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 IN de Veiligheidsraad heeft zich gisteravond een felle woorden wisseling voorgedaan tussen Stevenson, de Amerikaanse per manente gedelegeerde by de Verenigde Naties en Zorin, de Rus sische onderminister van buitenlandse zaken, die als voorzitter van de raad fungeerde. Op scherpe toon zei de Amerikaan tegen de Rus: ,,Ik bezit niet uw talent om verwarring te scheppen, om de feiten te verdraaien, om met twee monden te praten en ik ben blij, dat ik dat niet heb. Wij hebben wel degelijk de bewijzen voor de aanwezigheid van kernwapens op Cuba. Laat mjj iets anders zeggenDie wapens moeten uit Cuba weg! Stevenson was de eniige spreker toen de zitting begon. Hij las het Malinofski: Rusland onderschept nu iedere raket De Russische minister van defensie, maarschalk Rodion Malinofski, heeft op een bijeenkomst van legerofficieren Jjgklaard, dat de Sowjetunie het vraag- AMc van de vernietiging van vijande lijke raketten tijdens hun vlucht heeft opgelost. Volgens Tass, die dit meldt, zei Malinofski voorts, dat de kernwa pens in Rusland voortdurend verbeterd worden. De Sowjetunie had een grote sortering van deze wapens, vanaf klei ne raketten tot kernbommen van 60 en meer megaton. De Russische strijd krachten waren nu in een staat van hoogste gevechtsparaatheid gebracht. Op het eerste teken moeten alle strijdkrachten direct in actie tegen de vijand komen. Kortgeleden, zo had Ma linofski verklaard, had men weer een grote stap voorwaarts op militair tech nisch gebied gedaan, waardoor het mi litaire overwicht van het socialistische kamp op het agressieve blok vai imperialistische landen was toegeno men. Rusland had nu raketten die de hele wereld konden bestrijken. Supranationaal Europa bereikbaar, aldus Brit Pinder Engeland zal, als het zover is, berei zijn mee te werken aan een supranatic nale Europese politieke unie, zo heeft John Pinder. „director of international operations" van de „economist intelli gence unit", gisteren in Den Haag ver klaard. Pinder, die sprak op een persconfe rentie, betoogde dat het Engelse denken in de afgelopen jaren is geëvolueerd onder druk van gebeurtenissen als de Suez-cri$is, het mislukken van de op bouw van een eigen raketwapen, de Sterlingcrisis van vorig jaar en het ach terblijven van de Britse economie. Men is in leidinggevende Britse krin gen gaan erkennen, zo zei hij, dat pre sident Kennedy en zijn opvolgers meer belangstelling zullen hebben voor Brus sel (het EEG-hoofdkwartier) dan voor Londen en daarom is men tot de con clusie gekomen dat Engeland meer in vloed op de Wereldpolitiek kan hebben als lid van de EEG dan als buitenstaan- Pinder verklaarde in dit verband dat de plannen van generaal De Gaulle voor een zuiver intergouvernementele samen werking minder belangrijk zijn dan de meer supranationale denkbeelden van politici als Spaak en Monnet. De Gaullis tische plannen zouden niet langer duren dan De Gaulle zelf. antwoord van president Kennedy voor op de oproep van de secre taris-generaal van de V.N. Oe Thant voor een uitstel van 14 dagen van wapenzendingen en blokkade terwijl onderhandelin gen begonnen kunnen worden. Stevenson verklaarde voor de raad: „Op het ogenblik moeten wij onze aandacht richten op de werkelijkheid van de toestand ontstaan door de opbouw van een kernmacht op Cuba. De koers gisteren gevolgd door de Sowjet unie ten einde een rechtstreekse confrontatie in de blokkadezone te vermijden is onze delegatie welkom." IN 24 UUR Tot die afgevaardigden die zich afge vraagd hebben of Amerika niet te haas tig gehandeld heeft met het opleggen van de blokkade zei Stevenson dat Amerika snel moest handelen hoofd te bieden aan een toestand die zich in het geheim ontwikkeld heeft. Hij zei, dat Cuba e^n raketbasis heeft die 24 uur gemonteerd werd en dat het c kernraket in vijf minuten naar New York kan afvuren boven deze zaal zei hij „Er was slechts één manier om hier aan het hoofd te bieden en dat was tf handelen en onmiddellijk te handelen Ik herinner u er aan dat we onmiddellijk de Veiligheidsraad bijeen hebben geroe pen, samen met de organisatie van Ame rikaanse staten. We hebben onze actie niet van kracht laten worden voordat de O.A.S. hiertoe toestemming gaf". niets doen? Hij vroeg de raad: „Moesten niets doen terwijl het mes werd geslepen om op onze keel te worden gezet?" Stevenson vroeg of van de Ver. Staten verwacht had kunnen worden dat, zij voor het eerst de geheime offensieve installatie in Cuba ontdekte, zij de Sow jetunie van te voren zou inlichten, er dan op een debat wachten en dan verder wachten op het uitspreken van een veto door de Russische vertegenwoordiger, zo als die reeds had gezegd te zullen doen? zorin In antwoord hierop verklaarde Zorin, dat Stevenson de raad had gezegd dat men niets anders kon doen dan een blok kade instellen. „Het punt was niet de zogenaamd onweerlegbare feiten over de wapens, maar de agressieve bedoelingen n de Ver. Staten", aldus Zorin. „Dat de kern van de zaak. Maar dit kwam botsing met de opinie onder de leden Stevenson moest zijn toon wel ver anderen. Iedereen heeft opgemerkt dat zijn houding totaal verschilde van de agressiviteit die hij tijdens zijn eerste AMERIKAANSE MENING Opzet Moskou verijdeld In Washington gelooft men steeds sterkere mate, dat de vestiging van Russische raket bases op Cuba een manoeuvre is geweest, om de Verenigde Staten te overvleugelen indien het tot een conflict over Berlyn komt. Er bestond aanvankelijk Washington weinig of geen twij fel aan, dat een dergelijk conflict voor het einde van het jaar zou ontstaan en men is ook nu niet van plan, de aandacht van Berlijn te laten afleiden door het drama op de zeeën rondom Cuba. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat de blokkade slechts dc eerste fase van het komende conflict vormt. De tweede en vermoedelijk be slissende zou Berlijn kunnen zijn. Tenzij de jongste gebeurtenissen Chroesjtsjef tot rede hebben gebracht. Te Washington wordt de theorie ver kondigd, dat premier Chroesjtsjef zijn raketten op de Cubaanse lanceerbasis wilde hebben wanneer hij met president Kennedy aan de conferentietafel plaats nam; iets wat blijkbaar in het voor nemen lag. Deze raketten zouden zijn wapenarsenaal om kracht bij te zetten aan zijn cis voor een Berlijnse regeling op zijn condities slechts versterkt hebben. Indien deze theorie juist blijkt te zyn, is er geen onmiddellijk antwoord op de volgende vraag: „In hoeverre en in welke mate heeft Kennedy's snelle op treden Chroesjtsjefs basisplan om de Westerse bondgenoten uit Berlijn te drij ven, verijdeld. Chroesjtsjef, zo neemt men te Washing ton aan, heeft op Cuba een voor zichzelf uiterst moeilijke situatie gecreëerd, maar hij moet thans maar rien hoe hij zich daaruit redt. Chro««jtsjef. zo gelooft men te Washington. h*e't de problemen Ber lijn en Cuba welbewust voor tactische doeleinden aan elkaar gekoppeld. Hoewel dit te Washington erkend wordt, schijnt men vastbesloten te zijn geen poging te doen beide problemen door middel van ruilhandel uit de we reld te helpen. De autoriteiten hebben maandag onomwonden te verstaan ge geven, dat in de plannen rekening was gehouden met onvoorziene omstandig heden en dat die plannen automatisch uitgevoerd zullen worden indien de Rus sen ter zake van Berlijn maatregelen willen nemen. De regering-Kennedy is ervan over tuigd, dat geen antwoord of zelfs een zwak antwoord op de troepenconcentra ties op Cuba. de positie van het Westen in Berlijn ernstig verzwakt zou hebben. -toespraak hier ten toon spreidde". Hij vroeg waarom Kennedy, toen hij vorige week de Russische minister buitenlandse zaken, Andrei A. Grom..._ ontving, de laatste niet met bewijzen had p geconfronteerd, die hij over de offensieve -g bewapening van Cuba zei te hebben. „De gewone hoffelijkheid zou dat vereist heb ben", zo riep hij uit. „Maar de inlichtin gen waarop de Ver. Staten hun acties baseren, zijn onjuist." waarom Kennedy had in zijn verklaring geze dat Gromiko loog. omdat hij Kenni edy de Sowjetwapens niet offensief van aard waren. Zorin be schuldigde Kennedy er echter min de waarheid gezegd te hebben. Hij zei. dat Kennedy Gromiko medegedeeld had^-dat de Verenigde Staten niet voo mens waren stappen tegen Cuba te dernemen. Kort nadien kwam het bevel tot de blokkade, aldus Zorin. daarom Toen nam Stevenson het woord om d Rus van repliek te dienen. Het werd ee felle woordenwisseling. Hij zei: ,,Lk zal vertellen waarom wij er niets over gezegd hebben. Wij verzamelden het bewijsma teriaal en wij wilden zien hoever de trouweloosheid van een Sowjet-functio- naris gaat. Wij wilden zien hoeveel in heimelijkheid gedaan kon worden. Zoals de Sowjetunie deed toen zij een jaar ge leden voorbereidingen trof om de kern stop te verbreken. All Tight sir: Laat mij u een enkele vraag stellen. Ontkent u ambassadeur Zorin, dat de Sowjetunie raketten de lange en middellange afstand ir ba opstelt?" Zorin begon te lachen en zyn ze achtige lach verspreidde zich door de raadkamer. Vervolgens zei de Russische gedelegeerde: „Ik ben hier niet in een Amerikaanse rechtzaal. Ik behoef niet te antwoorden op uw vragen, die mij op de toon van een officier van justitie gesteld worden." „U staat hier voor de publieke opinie", merkte Stevenson op. Zorin zei: „Ik zal te zijner tijd ant woorden. U kunt op uw antwoord wach ten tot Ik bereid ben het te geven. U kunt uw verklaring voortzetten". Laaiend van woede schreeuwde Ste venson bijna: „Ik zal op dat antwoord wachten, totdat de bel dichtvriest." zenuwen Opnieuw lachte Zorin zenuwachtig. Hij verzocht daarop de Chileense ge delegeerde, Daniel Schweitzer, het woord te nemen. Schweitzer zei: „Aangezien de gedelegeerde van de Verenigde Staten een vraag gesteld en geen antwoord ge kregen heeft, ben ik bereid hem voor rang te verlenen en mijn verklaring later af te leggen". Opnieuw werd gelachen. Stevenson daarop: „Aangezien ik geen antwoord ontvangen heb, aangezien de heer Zorin niet ontkend heeft dat de Sowjetunie Cuba dergelijke wapens geleverd heeft, beëindig ik mijn verklaring." Hij verzocht een ezel neer te zetten om de foto's te laten zien, die de Ver enigde Staten vanuit de lucht genomen hadden en waarop de installaties van raketlanceerinrichtingen te zien zijn de foto's die de aanleiding tot de blokkade gevormd hebben. foto's Stevenson beschreef de foto's van by 90 cm, zjj toonden: 1) het gebied te zuidwesten van Havana in augustus zoi enkele installatie; 2) de groeiei de installatie op een dag in de afgelopen week en 3) de voltooide installatie middellange-afstands-raketten, die alle bijbehorende installaties in 24 opgezet was. Een tweede foto toonde een basis bij San Cristobal. De raketten hebben eei: actieradius van 3.500 km. Op elk var beide terreinen zijn vier lanceerinrich- tingen voor deze raketten gebouwd, aldus Stevenson. Een derde foto laat een soort- gelyke activiteit zien te Guania, ten zuid esten van Havana. Hierop zyn muren te zien, die voertuigen moeten beschermen tegen de hitte-ontwikkeling bij lance- behoefte Zorin rekte zich eerst uit om de foto's 1 zien, maar verloor vervolgens alle be langstelling. Daarna verklaarde hij: .Wij hebben geen behoefte aan terrei- n om onze kernraketten op te stellen andere landen met inbegrip van Cuba. De vraag die de heer Stevenson heeft proberen te stellen is van retorische Stevenson nam opnieuw het woord om te zeggen dat zijn vragen niet beant woord waren. De vraag was niet of de Sowjetunie behoefte had aan de installatie van raketbases in Cuba, maar of zij^ die bases daar geïnstalleerd Stevenson verzocht Zorin of hij „zyn Cubaanse collega wilde vragen of deze een V.N.-team zou aanvaarden om naar Cuba te gaan voor een Inspectie van de terreinen waarop de wapens liggen. „Wy kunnen laten zien waarheen zij moeten gaan", zei hy. Vervolgens zei Stevenson: „Wij moeten verder gaan met ons werk. Wy zjjn hier niet om punten te en zonder dat Uw omgeving er weet van heeft. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Rennies zijn nog lekker ook. tegen brandend maagzuur Duitse douane gaat optreden: Nederlanders in het complot Nu gebleken is dat er sedert enige tijd weer tal van smokkel- trucjes op vrij grote schaal worden toegepast, is de Duitse douane vastbesloten tegen iedere vorm van smokkelarij streng op te treden. Zelfs tegen het zg. achteloos depo neren van een of meer pakjes kof fie in de handschoenenbakjes van auto's worden maatregelen geno men. Bijzonder streng zal men zijn wanneer smokkelwaar op een ver borgen plaats wordt weggestopt. De Duitse douane zal ook niet na laten steekproeven te houden op de inhoud van blikken met conserven, die volgens het etiket wel een of an dere groente bevatten, doch welk pa pier in de practijk zeer vaak als dek mantel geldt voor de heimelijke voer van vers vlees en ook wel koffiebonen. Er zijn in de Limburgse grensstreek inkeliers die op bestelling vlees in blik leveren, voorzien van een etiket waarop bijvoorbeeld ..Snijbonen" staat vermeld. Ook zijn er winkeliers, met ~ne slagers, die op verzoek van uiteraard Duitse) klanten iedere be stelling even inblikken; het brengt ;ns of nauwelijks kosten met zich en er kan op worden gewacht. Een andere vorm van smokkel, die eigenlijk geen smokkel kan worden ge noemd. is het doen repareren van bij oorbeeld auto's en vooral schoeisel. Het uurloon is in ons land veel lager, waardoor vele Duitse grensbewoners tal van reparaties in de Limburgse grensstreek laten uitvoeren. Er kan nauwelijks iets tegen worden onder nomen. evenals de veelvuldig v komende smokkelarij van textiel lederwaren; kledingstukken en schoeisel trekt men zonder meer aan en ogen schijnlijk is er dan geen vuiltje aan de lucht. Niet zonder succes is de Duitse douane inmiddels al enkele dagen be zig met de controle op het meevoeren van de hoeveelheid brandstof door autobestuurders Deze vorm van smokkel is vanwege de grote omvang haast met niets anders te vergelijken. Vooral ten opzichte van de diesel olie die door de zeer vele en grote Nederlandse vrachtauto's met aan hangwagens wordt meegenomen bij hun tochten naar Duitsland, worden de Duitse douane-ambtenaren voor van problemen gesteld. De diesel-olie is in Duitsland namelijk bijna drie maal zo duur als in ons land, zodat het voor de hand ligt dat ie ex pediteurs trachten zo veel mogelijk van deze brandstof op de reis door Duits land mee te laten nemen. Toen men op gegeven moment bemerkte dat he- dubbele jonge Klare N.V. DISTILLEERDER IJ v/„ SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM Duitse zijde een stokje voor gestoken. Bepaald werd namelijk dat slechts maximaal 150 liter diesel-olie mocht mocht worden ingevoerd, al naar ge lang het af te leggen aantal kilometers in Duitsland. De expediteurs vonden daar naar het scheen ook iets op, want plotseling bleek dat in vrijwel iedere auto de benzinemeter defect was; zelfs bij zo goed als nieuwe auto's bleek dit instrumentje niet meer te werken Het vaststellen van de hoeveelheid meegevoerde brandstof kon derhalve slechts bij benadering worden gedaan. Ook daarop vond de Duitse douane iets, nl. men ging de brandstoftanks bijvullen en daarna de tankinhoud vaststellen. De republikeinse radio Sanaa van Jemen heeft gisteravond omgeroepen dat imam Mohamed EI Badr in een ziekenhuis in Saoedi-Arabic is over leden aan zijn verwondingen. De royalisten hebben dit bericht echter klem tegengesproken. De Jemenitische royalisten hebben be weerd dat ze de macht hebben overge nomen in drie steden in Oost-Jemen. (DOOR JOSEPH ALSOP) 1VU meer en meer nieuws begin door te lekken over de besliste en moedige beslissing van presi dent Kennedy in verband met Cu ba. blijkt dat de crisis die hij der ogen moest zien nog steeds ernstiger vormen aanneemt. Geble ken is dat de politieke achtergron den niet de belangrijkste waren voor zijn beslissing. Nikita S. Chroesj tsjef heeft in Cuba een gevaarlij ke militaire val opgesteld. Het wai een absolute noodzakelijkheid om dt ze val onbruikbaar te maken, zo lang dit nog niet al te veel gevaar opteverde. Om de aard van deze val te be grijpen. moeten we goed beseffen wat eigenlijk het atoom-machte ven wicht inhoudt het delicate af schrik even wicht dat de vrijheid redt. Het doel van de Russische val was dit evenwicht eens en vooral te breken. Eerste klap Om kort te gaan. de Sowjets hebben nog steeds niet wat de perts op het ogenblik noemen „de mogelijkheid om de eerste klap te geven", omdat zij niet voldoende lange-afstandsraketten bezitten alle belangrijke doelwitten in de w< telijke wereld te bereiken. Zij zi den over deze kracht wel beschikt hebben als zij zich er indertijd ge heel op hadden geworpen om eigen intercontinentale raketten te bouwen. Maar toen besloten zij uit economi sche overwegingen om zich verder te werpen op de raketten die slecht bruikbaar zijn voor afstanden vai 2000 tot 3000 kilometer. Deze raket ten vormen een bedreiging voor alli Europese doelen, maar nog niet we zenlijk voor de Verenigde Staten. Mislukt In tegenstelling tot de Russische verwachtingen slaagde het Russi sche dreigen met deze raketten er niet in, West-Europa op de knieën te krijgen en te doen buigen voor de Russische dreigementen betref fende Berlijn. Daartegenover staat het feit. dat vrijwel onmiddellijk na de verkie zing van president Kennedy, de Verenigde Staten zich in het bij zonder gingen toeleggen op het bou wen van intercontinentale raketten, wen van lange-afstands raketten. Het gevolg is dat er op het ogen blik op dit punt vrijwel een machts evenwicht tot stand is gekomen, En naar het zich laat aanzien zul len de Verenigde Staten binnen derhalf jaar hunnen beschikken over 600 van dergelijke intercontinentale raketten, die dan klaar staan om afgeschoten te worden. Dat betekent, dat de Verenigde Staten dan een vrijwel onaantastbaar afschrikwa- pen zullen hebben, als tenminste door nieuwe technische ontdekkin gen niet opnieuw de situatie gewij zigd zal zijn. We behoeven er niet aan te twij felen dat deze enorme versterking „Met 50 stukken kregen ze me Ofschoon nog maar 34 jaar oud heeft Allen Lawrence Pope roem igst als een held van de lucht macht, het zorgeloze leven van een cowboy geleid, de sensatie van de tijgerjacht gekend, het gevaar en de romantiek beleefd van huur ling-vlieger in het oosten en de slopende angst van een gevangene, levend in de schaduw van de beul. In zijn gerieflijk huis op Key Biscay- ne bij Miami tracht hij zich thans gees telijk en lichamelijk te herstellen van een verblijf van vier jaar in een Indo nesische gevangenis en de kennismaking te hernieuwen met zijn beide zoontjes Stephen (6) en Lawrence (5), die te jong waren om zich hun vader, die vier jaar geleden werd neergeschoten, toen en vliegopdracht vervulde voor In- siërs, die in opstand waren tegen de regering van president Soekarno, te herinneren. Op 18 mei werd hij neergeschoten door :n konvooi Indonesische schepen, hij op de terugweg van een bomaanval oor de rebellen laag overheen gestre- en was om ze van nabij te bekijken. „Ze kregen me met ongeveer 50 stukken luchtafweergeschut, ver moedelijk van 55 mm", vertelde Po pe. „Mijn rechter reservetank raak te in brand en ik sprong naar bene den. Het vliegtuig viel in zee en ik kwam op een eiland terecht." Dan zij In Zweden worden proe ven genomen met „ge polariseerd zoeklicht" voor auto's dat niet be hoeft te worden gedimd voor tegenliggers. Voor de praktische toepassing moeten nog verschillende moeilijkheden worden op- Het aantal elanden in Zweden bedraagt thans volgens deskundigen on geveer 150.000. De dieren brengen aan de prachtige bossen van Zweden grote schade toe. Het gemeentebestuur van Straatsburg heeft in het kader van de „ontdui- ving" besloten om de be roemde kathedraal in de ze stad met gelatine in te laten snieren. Men hoopt dat de duiven hierdoor zo ontmoedigd zullen wor den, dat zij deze „glibbe rige" plaats voor een andere verruilen. Een theater in het Lon- dense West End heeft dezer dagen een kinder bewaarplaats geopend, waar moeders die de voorstelling willen zien, hun kinderen kunnen on derbrengen. I De Dnitse „zigeunerko ning" Josef Gomans is gisteravond op 63-jarige leeftijd in de buurt van Duisburg overleden. De afgelopen dagen waren ruim 500 zigeuners uit alle delen van Europa naar Duisburg gekomen om afscheid van hem te nemen. I Een Westduitse onder neming heeft kortgeleden een proef genomen om te bewijzen, dat negatieve geruchten funest zijn voor de arbeidsvreugde van de mensen. Zij liet in een van haar afdelin gen het gerucht versprei den, dat de Kerstgratifi catie dit jaar twee weken later zou worden uitbe taald. De arbeiders rea geerden prompt: de pres tatie daalde die dag met ongeveer veertig procent. I De Nederlander Eelkje De Boer heeft dezer i gen een boom geplant de „Avenue of Righteous Gentiles" in Jeruzalem, een laan met bomen ge plant door niet-Joden die met gevaar voor eigen leven in dc nazi-tijd in Europa Joden hebben ge holpen of gered. I Het uitgraven van eer aantal Vikingschepen in de Roskjildefjord is nu voltooid en de deskundi gen gaan aan het werk om te proberen de opge haalde wrakstukken in elkaar te passen. Zij moe ten namelijk weten of het hier vijf, zes of ze ven schepen betreft. „Ik wilde het communisme bestrijden. Zij (de opstandelingen) boden me een paar honderd dollar per opdracht. Ik sloot me bij hen aan omdat ik het com- stische gevaar voor hun land wilde bestrijden", zegt Pope. „Als ik niet tegen het commun vecht zullen deze jongens het moeten doen", voegde hij hieraan toe, wijzend op zijn zoontjes, die vrolijk rondplasten het familiezwembad. Pope is een .gespierde, flink gebruin de man van ruim 1.80 meter met kort geknipt haar en een snor. Hij ziet er in alle opzichten uit als de avonturier die hij is geweest. Over zijn vier jaar in Indonesische ge vangeniscellen zegt hij: „Ik ben, alles in aanmerking genomen, vrij goed be handeld. Het eten was niet al te slecht en Ik ben erin geslaagd mijn gewicht op peil te houden. Ik kon wat lichaams beweging nemen en ik kreeg post van mijn gezin. Een radio mocht j? niet heb ben. maar mijn familie stuurde van tijd tot tijd kranten en tijdschriften uit dc States." dent Soekarno om het leven van haar echtgenoot smeekte. De dertigjarige mevrouw Pope kreeg toestemming om tweemaal per week twee uur met haar man samen te zijn in de bezoekkamer van de gevangenis. In september 1961 vertrok zij tenslotte uit Djakarta met het gevoel, dat zij er niet in was geslaagd, het doodvonnis ingetrokken te krijgen. In juli werd Pope zonder ophef vrijge laten krachtens een door de regering Soekarno uitgevaardigde algemene am- van de kernwapenkracht van de Verenigde Staten de Sowjets er toe gebracht heeft, dé Berlijnse crisis tot een climax te brengen. Maar om dat de Russen niet de mogelijkheid hadden, om de eerste klap te ge ven", was het risico om een stap te ver te gaan ontzaggelijk groot. Deze slagkracht, die in het En gels de „Free first strike capabi lity" worat genoemd (een woord dat in de komende jaren nog wel eens vaker zal worden gebruikt) kan ge definieerd worden als „de kracht om bij het eerste schot zóveel atoom atoomwapenen van de vijand on bruikbaar te maken, dat de kracht van de vijand in dat ene moment tot een aanvaardbaar punt is terug gebracht. Als De Sowjets zagen in Cuba een mogelijkheid om daar de handen mogelijkheid voor het toebrengen van die eerste klap, door er hun uit stekende raketten op te stellen. De beslissing van president Kennedy heeft hen op het kritieke moment een halt toegeroepen, maar was dat niet gebeurd, dan was het machtsevenwicht in de wereld gron dig verbroken. Om precies te zijn: de mogelijkheid om honderden wa terstofbommen op Rusland af te vu ren zou beperkt worden tot onge veer vijftig, die dan afgeschoten zouden moeten worden door Pola- risraketten van onderzeeboten of uitgeworpen door een paar bommen werpers, die Amerika nog net vóór de eerste Russische atoombom had- dan kunnen verlaten. Maar dan had den de Russen ook de hoop gehad, dat de Amerikanen het zekere vóór het onzekere zouden nemen en op internationaal politiek gebied zou den terugkrabbelen om het risico van een oorlog met kernwapenen te ontlopen. Drie redenen We kunnen daarom terecht spre ken van een militaire val, die voor ons in Cuba was opgezet. Er zijn drie redenen om te spreken van een val. Het werk voor deze raket basis was op het laatste moment begonnen, onder dekking van de orkaan Ella (en lang nadat senator Keating had gezegd dat er raketten werden opgesteld, terwijl er nog niets gebeurde). In de tweede plaats werd het werk, toen het eenmaal begonnen was, voortgezet met een opmerkelijke en alarmerende snel heid, met de kennelijke opzet, de basis zo spoedig mogelijk gevechts- klaar te hebben. In de derde plaats werd gepro beerd om Amerika in slaap te sus sen. Dat was de taak van ambas sadeur Dobryin, die beloofde, dat er op Cuba in het geheel geen lange afstandraketten zouden worden op gesteld. Dat was de opzet van de leugens van de minister van buiten landse zaken Gromiko, en van de vriendelijke wijze waarop Chroesj tsjef de Amerikaanse ambassadeur Kohier in Moskou begroette. T roef kaarten Het was een werkelijke „machia vellistische" opzet. Als de Verenig de Staten hadden geaarzeld en ge wacht tot de Russen in Cuba klaar waren, waren de gevolgen niet te overzien geweest. Chroesjtsjef zou dan zeker de vol gende maand naar Amerika zijn ge komen. Maar wat een troefkaarten zou hij daarbij in zijn handen heb ben gehad. En als Chroesjtsjef dan heel fijntjes zou hebben gewezen op de mogelijkheid, dat hij nu de han den vrij had om de eerste klap toe te dienen en woedend de overgave van Berlijn verlangd zou hebben, dan had president Kennedy voor de keus gestaan, om zich bij de feiten neer te leggen, of een aanval op Rusland te bevelen. Maar dat is nu niet meer mogelijk, want de Vere nigde Staten maakten deze val on schadelijk toen het nog kon. Één rol Pope's aantrekkelijke echtgenote. Yvonne, heeft een rol gespeeld bij het herkrijgen van zijn vrijheid. Hoe be langrijk die rol precies is geweest, zal misschien nooit helemaal bekend wor- ;n. Zij heeft het vorige jaar maanden te Djakarta doorgebracht, waar zij Indo nesische autoriteiten tot en met presi- 1037) Naar aanleiding van een vroe gere uitspraak, in deze rubriek ge daan, behelzende dat het werkter- dium rein van uitvinders nog mogelljkhe- die water bevindt, doch we hadden het oog op nikkel, cobalt, koper, vana- allerlei andere elementen, de moderne economie on- honderden uitvindingen zit te wach- schatten dagelijks langs i ten, verzocht een ondernemende le zer ons om een opgave van 100 uit vindingen die nog te doen stonden. die Dit verzoek viel uiteraard wat bui- besllst niet als ellswaar in zeer geringe con centratie, maar toch in hoeveelheden s doen duizelen. Zeer rijk la bijv. aan magnesium, dat als deze rubriek, die magnesiumchloride. magnesium- verlangenslljst sulfaat of magnesiumbromide in on- in kort bestek voor deel aan de wens vai volg kunnen geven. Ons aan grondstof fen zo arme land (afgezien van me thaangas) zou het gebrek aan bodem schatten immers met één klap kun nen verhelpen, in dien een kundig economische exploitatie :en belangrijk ze verbindingen bevat een kubieke deze lezer ge- kilometer zeewater ongeveer 1 mil joen ton magnesium, voldoende om het wereldverbruik te dekken. Hiervan hebben de Verenig de Staten in de laatste wereldoorlog gebruik gemaakt om hun vliegtulgpro- duktie mogelijk te maken. Elk vliegtuig dat werd afgeleverd van de bevatte ongeveer een halve ton magnesiumstaai, maar de door de hebben oorlog ontstane behoefte aan dit me- TOCH IS HET ZO! mentcn bevinden en wellicht zal eens tot de ontdekking komen dat alle andere elementen bekende ele- door de gangbare produktie magnesium uit de zoutwaterbronnen van Michigan of uit dolomiet. Daar- grotc drijvende fabriek water aanwezig zijn, zodra ingericht, die zeewater verwerkte. de juiste methoden zijn ontwikkeld om de ontbrekende elementen te tonen. Daarmee zou de lijst aaruit magnesium en broom den gewonnen. De oceaan bevat n.l. tevens de hele wereldvoorraad van al het uitvoeren van dit programma bruiken. zou elk octrooibureau voor tientallen jaren werk bezorgen. Dan doelen we nog niet eens op het goud, waarvan we u jaren ge leden al hebben verteld, dat het zich bi enorme hoeveelheden In het zee- het toch over broom heb ben. kunnen we het ook wel eens hebben over de tegenwoordige op wekkingsmiddelen. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5