Uw probleem is het onze Een kanttekening ndaag Hervormd-Gereformeerde I Voedingswerk ambtsdragers bijeen CNV koopt in Zeeland vakantieoord Aan kust van Walcheren Ambtsaanvaarding aan V.U. van prof. dr. M. W. Heslinga 2 VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 IN- EN UITVOER IN ANDER LICHT J)E in- en uitvoercijfers van september waren een streep aan de balk. Voor het eerst na oktober 1959 was de uitvoer groter dan de invoer en was de handelsbalans dus actief. Dlt bijzondere verschijnsel was alleen te danken aan het feit, dat de invoer in vergelijking met augustus een goede 200 miljoen terug viel en dat de uitvoer een goede 200 miljoen groter was. Dit presentje voor onze economie kon echter niet voorkomen, dat de handels balans In de eerste negen maanden van dit jaar passief was en dat de invoer voor niet meer dan 84 door de uitvoer werd gedekt, waardoor er een gat te vullen was van 2353 miljoen. Een bedrag dat zelfs groter is dan vorig jaar in negen maanden, toen het gat 2205 miljoen was. Splitsen wij nu de cijfers van in- en uitvoer per kwartaal, dan worden wij nog niet veel wijzer. Duidelijk is alleen, dat de stijging van de invoer steeds groter wordt: in het eerste kwartaal 314 hoger dan in hetzelfde kwartaal van 1901, in het tweede kwartaal 4V4 hoger en in het derde kwartaal «V4 hoger. Tegenover deze regelmaat in de stijging van de invoer, een logisch gevolg van de grote koopkracht en een nog te geringe produktiestijging, staat een schommeling in de stijging van de uitvoer. In het eerste kwartaal ?4 in het tweede kwartaal 9V4 en in het derde kwartaal weer 3 Nemen wij alle maanden bij elkaar, dan komt er een invoerstijging van bijna 5 uit de bus en een uitvoerstijging van iets meer dan 4 De verschillen zijn dus lang zo groot niet meer als in de eerste negen maanden van 1961 toen de invoer (in vergelijking met dezelfde periode van 1960) 9Ï4 steeg en de uitvoer 4 Alles wat wij invoeren, moet betaald worden en alles wat wij uitvoeren, wordt betaald. Het Ugt dan ook voor de hand dat het van uitermate groot belang voor onze economie is, dat de uitvoer zo hoog mogelijk wordt opge voerd. Hoe meer wij kunnen uitvoeren, hoe meer wij weer kunnen kopen. Onze economie wordt hierdoor niet alleen in de breedte maar ook in de diepte versterkt Toegegeven, wij krijgen ook nog geld binnen door het verlenen van diensten en door de opbrengst van uitgeleende kapitalen (renten en dividenden) maar globaal zorgt de uitvoer toch voor van de totale ontvangsten. Hierbij laten wij dan het kapitaalverkeer buiten beschouwing. Wij kunnen de be tekenis van de uitvoer ook nog anders illustreren: de ontvangsten aan uit voer staan gelijk met Va van het nationale inkomen. Stromen onze goederen nu naar alle hoeken der aarde? Inderdaad, maar niet naar alle boeken gaat evenveel. Uit de cijfers van de uitvoer in de eerste 8 maanden van dit jaar blijkt, dat 77 in Europa terecht komt, 7 in Aalë, 5 in Afrika, 10 in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika en 1 In Oceanië. En van bet pakket voor Europa gaat 49 naar de landen van de Euromarkt; in 1951 was dit nog maar 35 Zonneklaar blijkt dus, dat onze uitvoer sterk op Europa en in het bijzonder op de Euromarkt is geconcentreerd. Maar hier mag niet de conclusie uit getrokken worden dat de rest van de wereld eigenlijk niet zo belangrijk is voor onze uitvoer. Grotendeels zijn dit inderdaad landen die nog in ont wikkeling zijn, maar zij blijven toch niet eeuwig onvolwassen. Heel belangrijk is ook waar ons exportpakket nu uit bestaat. In een deze maand verschenen rapport van de Kon. Nederlandse Jaarbeurs over de Nederlandse export en de structuurwijzigingen in de wereldeconomie wordt dit pakket grondig geanalyseerd. Ruwweg 25 bestaat uit voedingswaren, dranken en tabak, 8 uit niet eetbare grondstoffen, 12 uit minerale brandstoffen, 1 uit oliën en vetten, 9 uit chemische produkten, 20 uit machines en vervoermaterieel en 25 uit fabrikaten. Wij kunnen dus beslist niet meer zeggen dat Nederland overwegend agra rische produkten levert. Maar er is in dit opzicht de laatste tien jaar wel wat veranderd. In 1951 bestond 34 van het exportpakket nog uit voedings waren, dranken en tabak, 8 uit minerale brandstoffen en 12 uit machi nes en vervoermaterieel. Er vond dus een opvallende verschuiving van agra rische naar kapitaalgoederen plaats (de overige percentages bleven min of meer gelijk). Wij weien dus nu, hoeveel wij exporteren, wat wij exporteren en naar wie wij exporteren. De belangrijkste vraag komt echter nog: kunnen wij nog meer exporteren? Ongetwijfeld kan dit Het Centraal Planbureau heeft zelfs berekend dat als alle veronderstellingen uitkomen in 1963 de export j 7 groter zal zijn dan dit jaar. Meer exporteren is echter niet alleen een kwestie van aantrekkelijke pro dukten en aantrekkelijke prijzen. Dit laatste is overigens op zichzelf al heel moeilijk, omdat de ondernemers hun kostprijzen voortdurend zien oplopen. Neen, heel belangrijk, zo niet even belangrijk zijn de andere voorwaarden waartegen geleverd kan worden: langlopende kredieten, investeringsgaran ties enz. Juist deze week heeft de voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, de heer Sydney J. van den Bergh, nog een uiteenzetting gegeven over de actuele problemen rondom de exportbevordering. Maar ook de economische en politieke situatie in het buitenland speelt een belangrijk woordje mee. Gaat het een land goed, dan koopt het gemakkelijk. Een hoogconjunctuur elders prikkelt dus onze export. En gelukkig hebben vele landen nog een hoogconjunctuur. Maar ook Is het een feit, een heel pijnlijk feit dat in vele andere landen de koopkracht nog zo ontstellend laag is: in de niet-ontwikkelde landen is het gemiddelde Inkomen per hoofd der bevolking niet groter dan ongeveer 450 per jaar. In de West-Europese industrielanden ligt dit echter in de buurt van de 3600, terwijl de V.S. op een gemiddeld inkomen per hoofd der bevolking van ongeveer 8250 kunnen bogen. Ook al zouden onze ondernemers concurrerend kunnen leveren en al zou j het buitenland gemakkelijk kunnen kopen, dan kan onze eigen economie nog roet in het eten gooien. Als onze produktie namelijk niet hoog genoeg wordt opgevoerd maar onze koopkracht wel regelmatig oploopt, dan zal een groot deel van het goederenpakket in het binnenland worden gekocht en blijft er voor de export minder over dan wel wenselijk zou zijn. Veel exporteren is wenselijk. Het is evenwel minder eenvoudig dan men. wel denkt. Een ivoord voor va Functie prediking is viervoudig NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN De predikers zijn gebonden niet aan Aangenomen naar Colynsplaat. Zeeland: de tijdgeest of aan de verlangens der W. van Rheenen. kand. te Rheden, die gemeente, noch aan hun eigen voor- bedankte voor Goënga. keur. Ze zijn gebonden aan het Woord (Van een onzer verslaggevers) Onder leiding van ds. L. La- gerwey te 's Gravenhage heeft te Utrecht het Verband van Her vormd (Gereformeerde) Ambts dragers in de Ned. Herv. Kerk zijn herfstvergadering gehouden. Op deze samenkomst, waar men steeds zowel aanhangers uit de kring van de Gereformeerde Bond als van de Confessionele Vereniging aantreft, sprak ds. C. Batenburg alt Vriezen- ?en over de functie der prediking. Ds. Batenburg meende op een vier tal functies van de prediking te moe ten wijzen: de vervangende, de ge bonden, de wervende en de leidingge vende functie. De prediking vervangt (de persoonlij ke aanwezigheid van) Jezus Christus. Zoals Christus de Gezondene des Va ders was, zijn de apostelen door Hém gezonden. Dit apostel-zijn was iets een maligs. De dienaren des Woords kun- r op één lijn met de aposte- Maar zij mogen toch uit Jezus Christus spreken, om dat de Here, zoals Calvijn het uitdruk te, hen als „mannetjes uit het stof srrezen" tot de prediking riep. Door het gebruik van het woord apostolaat in de hervormde kerk is veel verwarring ontstaan. Men heeft gezegd: het wezen der kerk is het apostolaat. Bedoeld wordt dan met apostolaat: dienstbetoon aan de we reld. Maar dit kan het wezen der kerk niet zijn. Zo hebben de aposte len het ook niet geleerd. Het wezen der kerk zit in de prediking van Je zus Christus. (Advertentie) poen m BMMH BIJ ZIJP NAAM Harmonium geschikt bij zangonderwijs? - zangonderwijs. In Coevërden heeft een ulo-school van de vereniging voor Geref. Schoolonder wijs gelden aangevraagd voor zulk zijn r dit onderwijs. Zo kwam het school bestuur in beroep bij de kroon. Nadat de afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State deze zaak reeds eerder had behandeld, heeft zij voor het eerst krachtens dc nieuwe wet op de Raad van State een deskundige verplicht opgeroepen. Dit was de heer W. ter Burg. muziekleraar van de kweekschool ..De Klokkenberg" te Nij megen. Ter zitting verklaarde hij op ren vraag van staatsraad prof. De Blocq. dat hij het harmonium, zowel als de piano ongeschikt acht voor dit doel. Directiewisseling bij „Veld wij k"\ Erinelo De geneesheer-directeur van het psy chiatrisch ziekenhuis „Veldwijk" te Er- melo. de heer H. G. Boswijk, arts gaat op 1 november met pensioen. Sinds 30 januari was hij in dienst bij de „Vereeniging tot Christelijke Ver zorging van geestes- en zenuwzieken", waarbij zijn aangesloten de psychiatri sche ziekenhuizen: „Veldwijk", te Er- melo. „Bloemendaal" te Loosduinen, ..Dennenoord" te Zuidlaren. ..Wolfhe- ze" te Wolfheze. „Vogelenzang" te Ben- nebroek. alsmede de Valeriuskliniek te Amsterdam. Als opvolger van dokter Boswijk is benoemd dr. H. van Andel tot dusver als geneesheer verbonden aan de psy- Volgend jaar in gebruik (Va soc.-econ. redactie) De Stichting tot Exploitatie v Vakantieoorden cn Rusthuizen ten behoeve van de Christelijke vakbeweging in Nederland overgegaan tot aankoop van het aan zee gelegen hotel Bosch cn Duin in de Zeeuwse gemeente Oostkapelle op het eiland Wal cheren. Behalve de twee in bos- God. Gelukkig ligt er op alle her vormde kansels nog wel een bijbel, maar de predikers worden volgens ds. Batenburg erin vrijgelaten hoe zij het bijbels getuigenis willen ver staan. Het moet helaas gezegd worden, dat in de kerk waarheid cn leugen zo doende gelijke rechten hebben. Wie niet gebonden wil zijn aan het Woord van Jezus Christus, stelt zich bóven Hem. De prediking mag niet ge bonden zijn aan welke theologie ook. maar alleen aan dat Woord. Hoe de prediking moet zijn? „Wer vende voor Jezus Christus." Het zijn de apostelen, met name Paulus, aie men hier als voorbeeld moet ne men. Op het voetspoor van J. H. Ba- vinck vatte ds. Batenburg de prediking van Paulus samen als „God-bekering- gericht-Christus-opstanding-verlossing". Waarschuwend De prediking moet waarschuwend nodigend zijn. Hemel en hel dienen daarbij In het vizier te komen. Jammer genoeg ontbreekt te gen woord" waarschuwend element vaak. Mede doordat men veroordeling, hel, rampza ligheld amper meer erkent. Van Barth is de uitdrukking „verloren gaan is onmogelijke mogelijkheid". Ook in de werken van Berkhof en Kraemer komt dat naar voren. De prediking heeft tenslotte dinggevende functie. Nooit zal inplaats van Christus de christen gepredikt mo gen worden. Maar het leven met Chris tus verdraagt geen verwaarlozing. Be langrijk voor het geloofsleven is d€ schat van getuigenissen in het psalm boek. waar wij „Gods heiligen in 1 hart zien". Leidinggevend is de prediking ook die zin, dat zij de tijd toetst aan normen der schrift. Hierbij komt het voor de predikanten dus aan op voort durende studie, maar eveneens op het telkens teruggrijpen naar de belijdenis geschriften. Vandaar het belang van een regelmatige catechismusprediking. Ds. Batenburg meende dat in de prediking vandaag teveel nadruk wordt gelegd op het koninklijk ambt van Christus en dat het priesterlijk ambt van de Heer op de achtergrond raakt. De mens voelt zich bedreigd door de machten en hij troost zich met de betuiging „Jezus is Heer". Maar men kan Hem als Kurios pas aanvaarden als men zich mét Hem de betalende Borg verkoren weet. De prediking is het middel waardoor Christus zijn uitverkorenen vergadert. Vandaar dat de prediking over de wederkomst en wat daaraan voorafgaat veel meer nadruk moet krijgen dan nu het geval is. Concentratie van ger. weekbladen Met ingang van 1 januari aanstaande al „Belijden en Beleven" zich associë- en met een ander gereformeerd blad et „Centraal Weekblad". Deze concentratie kan tot stand ko nen omdat beide bladen redactioneel gelijk gericht zijn. laam van het „nieuwe" blad zal zijn: „Centraal weekblad, waarin opge- Belijden en Beleven". De uitvoe ring en de omvang van het blad zullen gelijk blijven aan die van het „Centraal Weekblad". Over het algemeen is deze concentratie met instemming begroet. De voorzitter van de redactieraad van het „Centraal Weekblad", prof. dr. J. Waterink, zal deze functie behouden, terwijl ds. J. Overduin, eindredacteur van „Belijden en Beleven", zal worden opgenomen in de redactieraad. Het „Centraal weekblad, waarin opge nomen Belijden en Beleven" zal ook naast zijn algemene uitgave, classicalc en plaatselijke edities hebben, zoals ook thans reeds bij beide bladen het geval CHRIST. GEREF. KERKEN BOEKENHOEK Besproken beweging, structuurproble- ien van de filmkunst, door Henri Agel. i serie Cinegrafia. Publikaties Neder lands Filminstituut. Uitgave J. Muus- ses N.V., Purmerend. Strijd bij de schepping, door prof. dr. H. Kroeze. In serie Exegetica, oud- t nieuw-testamentische studiën, gave Van Keulen N.V., Den Haag. De avonturen van Amalia Slak, Amalia Slak trekt er op uit, beide en getekend door Bettien van Loo- keren Campagne. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Cornells de neushoorn, door Carl Memberg, tekeningen Tibor Gergely. bewerking Annie M. G. Schmidt; Circus Ondersteboven, door Georges Duplaix, tekeningen Gustaf Enggren. bewerking Annie M. G. Schmidt; Ik kan vliegen, door Ruth Krauss, tekeningen Mary Blair, bewerking Han G. Hoekstra; De nieuwe ponnie, door Blanche Ghenery Perrin, tekeningen Dagmar Wilson, be werking Han G. Hoekstra; vier „Gou den boekjes". Uitgave De Bezige Bij Amsterdam. Thomas Boelabas, door Hanny S. R Meyler. Tekeningen Robert van Praag. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Enkele beschouwingen over fiscale rechtsvorming, door mr, K. Millenaar. Rede 23ste dies natalis Rijksbelasting academie, Rottendam. tte en onnette woorden, door prof. I. A. Huisman, J. J. Dijknuis. H. M. Dresen-Coenders en J. A. M. Weter- In serie Tweelicht. Uitgave Paul Brand N.V., Hilversum De geroepen groep als drager van maatschappelijke verantwoordelijkheid, door prof. dr. ir. Hamming. Inaugurele rede Wageningen. Uitgave H. Veenman Sc Zonen N.V., Wageningen. I en waarheid, geestelijke oefenin gen, door Romano Guardini. Vertaald naar de vijfde druk door Hans Wage- mans. Uitgave Paul Brand, Hilversum. Met iemand die het radicaal jout gedaan heeft praten we soms vele uren lang. Vooral als we op de een of andere manier zelf het slachtoffer van die fouten geworden zijn. Dan willen we erkenning van die fout en we willen genoegdoening. En als die ander halstarrig blijft, dan wenden we al onze talenten aan om die ander te „breken". Dan gaat het hard tegen hard en als we als overwinnaars uit die woordenstrijd komen voelen we ons tevreden. Vraag: hebben we in zo'n gesprek ook maar één poging gedaan om die ander ervan te overtuigen, dat zijn fout-zijn in de eerste plaats is een belediging van God, de Schepper? Hebben we ook maar één poging gedaan om die ander tot andere gedachten te brengen, niet ten opzichte van onszelf, maar ten opzichte van God? Andersvoelen we verdriet in ons hart, omdat die ander ons gekwetst heeft öf omdat die ander zo ver van God blijkt af te staan? Misschien bent u nooit in een dergelijke situatie geweest is het wel zo, dan weet u hoe rauw èn klemmend deze vragen, zijn. Ze bewijzen immers, dat we zelf geen haar beter zijn dan welke zondaar ook. Alleen maar begenadigder als wij wél de weg naar God weten te vinden! aan welke wetenschappelijke eisen bij de beantwoording zowel van de beteke- nisvraag als van de validiteitsvraag vol daan moet worden. Aan deze analyse wordt een waarschuwing verbonden te gen het generaliseren en het intuïtief interpreteren van de test zonder meer. In de test-interpretatie dient men met begrippen te werken, die enerzijds een plaats hebben in een wetenschappe lijke theorie, en anderzijds ook in ver band gebracht kunnen worden met meetbaar of waarneembaar gedrag. Het voorspellend gebruik van tests dient te worden voorafgegaan door experimen teel of empirisch onderzoek, waarin aangetoond wordt dat dit voorspellen ge rechtvaardigd is, aldus dr. Drenth. Naar het oordeel van dr. Drenth wordt helaas nog te weinig bij het testge bruik in Nederland aan deze logisch- wetenschappelijke standaarden voldaan. Prof dr. M. W. Heslinga, geboren 31 juli 1922 te Akkrum, studeerde van 1945 tot 1951 aan de Rijksuniversiteit tc Utrecht, waar hij het doctoraal exa men in de aardrijkskunde aflegde. Toen in 1961 aan de Vrije Universiteit de studie in de geografie werd inge steld werd hij belast met een leerop dracht voor de sociale aardrijkskunde. Hij promoveerde dit jaar op een proef schrift getiteld: „The Irish border as a cultural divide: a contribution to the study of regionalism in the British Is les". Prof. Heslinga Is onder meer be stuurslid van het Koninklijk Aardrijks kundig Genootschap, de studiegroep voor sociale geografie en de Fryske Akademy. Sinds kort maakt hij deel uit van de Sociaal Wetenschappelijke Raad. Dr. P. J. D. Drenth, geboren in 1935 te Appelscha, is sinds oktober 1961 ver bonden aan de Vrije Universiteit als wetenschappelijk hoofdambtenaar met een leeropdracht voor psychodiagnos tiek. Voordien was hij achtereenvolgens werkzaam als psycholoog bij de Konink lijke Marine. als wetenschappelijk ambtenaar aan de Vrije Universiteit en als psycholoog bij Standard Oil Com pany te New York. Openbare les van dr. P. J. D. Drenth Prof. dr. M. W. Heslinga, ge woon hoogleraar in de sociale aardrijkskunde, en dr. P. J. D. Drenth, lector in de faculteit der letteren aan de Vrije Universiteit, hebben vanmiddag respectievelijk hun inaugurele oratie en open bare les gehouden, ter gelegen heid van hun ambtsaanvaarding. In zijn oratie, getiteld „Oude en nieu we begrippen van aardrijkskunde", gaf de nieuwe hoogleraar een overzicht van de voornaamste ontwikkelingen op het gebied van deze wetenschap sedert de Griekse geografie. Hieruit bleek hoe in de geografische wetenschap de mens steeds meer centraal is komen te staan. Bij zijn beschouwing over de ver schillende opvattingen van aardrijkskun de knoopte hij bij de verschillende verschillende betekenissen van het oude woord „aardrijk". Zo kwam hij tot een onderscheiding van drie hoofdrichtingen, nl. de natuurkundige, de oecologische en de cultuurkundige aardrijkskunde. De beide laatstgenoemde richtingen irden tezamen aangeduid als sociale rdrijkskunde. De meest beoefende tak n aardrijkskunde is de oecologische, welke o.m. nagaat hoe de mens volgens het ..cultuurgebod" de aardoppervlakte cultuur brengt. Bijbelse getuigenis schouwingswijze. Hebben tot dusver de geografische land- en streekbeschou- wing de meeste aandacht dpgeëist, in deze tijd bestaat vooral behoefte aan een geografische wereldbeschouwing wel ke onze voorstellingen en denkbeelden aangaande de wereld waarin wij leven aanvult en corrigeert, aldus prof. Hes- Tot slot toonde prof. Heslinga aan hoe de anthropologische wending in de be oefening der aardrijkswetenschap corres pondeert met het Bijbels getuigenis over st aardrijk. Dr. Drenth besprak in zijn openbare les enkele problemen die verband hou den met de theorie van de test en het testgebruik. Na gewezen te hebben op de standaardisatie, betrouwbaarheid en objectiviteit als belangrijke eigenschap pen zonder welke men niet kan spre ken van eèn psychologische test. wijdde hij verder een bespreking aan het feit, dat het in het testen niet gaat om het testgedrag zelf. maar dat het altijd een heenwijzing bevat naar niet-testgedrag. Y alidi t eitspr obleem De vraag, wat het is dat de test meet, wordt genoemd de betelcenisvraag en de raag hoe goed de test dit meet is het alidlteitsprobleem. Geanalyseerd wordt In het Sowjetrussische sche partij-orgaan Prawda dicht van de jonge Russische dichter Jevtoesjenko opgenomen waarin deze zegt, dat het Amerikaanse volk „in wezen goed" is, maar zijn grootheid zelf te gronde richt. Jevtoesjenko, die bekend werd door zijn felle aanvallen op Stalin, zou dit gedicht vanuit Hava na hebben doorgebeld. VELASQUES HANDHAAFT PRIJZEN EN KWALITEIT oord bijzonder gunstig gelegen, lijk vlak achter dc duinen en 900 meter van de kustlijn. Medewerking De voorzitter van de stichting, de heer J. J. A. van Stapele (penning meester van de Chr. Metaal Bedrljfs-1 bond) verklaarde bijzonder Ingenomen! te zijn met de voortreffelijke medewer-1 king die het stichtingsbestuur heeft ont- vangen van de burgemeester van Oost-j kapelle. de heer F. G. Sprenger. Het nleuue CNV-vacantieoord In Zeeland zal in het komende voorjaar reeds ge opend worden. De voorbereidingen voor de bouw van de andere bungelowsets worden op het ogenblik getroffen. Voor de exploitatie van de vakantie oorden acht het stichtingsbestuur het bijzonder belangrijk, dat in Nederland meer gedaan wordt aan vakantiesprei ding. De kostbare vakantieobjecten zou- gebieden gelegen vakantieoorden den dan veel langer dan 3 a 4 maanden Voor de ronde prijs - I u=... ut het CNV beschikt de christelijke vakbc- tal leden jaarlijks een vakantie aan te weging nu dus ook over een va- kantieoord aan zee. waarmee dat de exploitatie van vakantieoorden voldaan is aan het verlangen van door personeel, dat daarvoor speciaal i aangesteld moet worden, altijd een kost- vele leden uit de kring van het bare 2aak blijft. Het oogmerk is echter CNV. geen winst te maken den. De opzet Vraag: Weet u in welk zangboekje den? Wasbenzine heeft de vlek ge- tholieken trouw bleef de lagere school het Er zit een spreeuwke op ons dak. Staalblauw en groen is zijn veren- pak. Zijn snebbeke snebbelt, zijn borst- °erdwn deeltelijk verwijderd. Antwoord: Met de benzine de goede weg Wij raden overgebleven vlek nog de oud-katholieke kerk maar klein ge- i op bleven. Zij telt thans ongeveer 12.000 de leden, verdeeld over een dertigtal pa- i te rochies, voor het merendeel in Utrecht. Zijn koppeke draait Reünie oudpatiënten van Davos Het bekende Nederlandse sanatorium te Davoa bestond vorige maand 65 jaar, terwijl de hieraan verbonden astmakli niek „Eugenia" tegelijkertijd haar eerste lustrum kon herdenken. Hoewel er geen officiële viering van deze feiten plaatsvond, laat de oud een hoofdgebouw i bovendien een biedt aan 52 pe: Het ligt in de bedoeling in de nabije toekomst nog drie van dergelijke bungelowsets, elk bestaande uit acht wo ningen. bij te bouwen. De totale kosten, die met dit project gemoeid zullen zijn. worden geschat op f 850.000. Voor. de financiering van dit plan is in belangrijke mate bijgedragen door de verschillende bij het CNV aan gesloten bonden De vakantieoorden in Putten en Oud-Millingen beschikken elk over ongeveer 140 bedden, zodat de re creatiemogelijkheden voor leden van het CNV. die 's zomers gebruik willen ma ken van wat de christelijke vakbewe ging biedt, aanzienlijk verruimd zijn. PBovendien beschikken vele van de patiëntenvereniging D.A.V.O.S. deze ge- gesloten CNV-bonden zelf ook nog •el zullen I de kosten gedekt moeten worden. Tot nog toe moest jaarlijks ongeveer de..Je helft van het aantal aanvragers voor een vakantieverblijf in de vakantieoor den teleurgesteld worden wegens plaats gebrek. je trilt, zijn vleu- gelke rilt. an de lezers kan kennelijk Vlaamse den Een ander goed mid- werping van de onfeilbaarheid de behandeling i warmde paus. evenals inzake de dogma's ming van de terpentijn moet geschie- de Nederlandse taal gebruikt. kokend ken. daarna ee: (Advertentie) Veiligheid is meer dan letten op het verkeer Wie zijn ogen goed de kost geeft, valt het op dat veel mensen zo wenig zorg aan hun fiets besteden. Herhaaldelijk ziet men dat de toestand waarin vele t fietsen verkeren bepaald gevaarlijk is i.Jvoor de fietser èn voor andere weg gebruikers. Het is dan ook raadzaam. Vraag: Het gazon in mijn tui ik dit jaar een kalkgift en ee mesting geven. Wat moet ik nu eerst radio doen en welke hoeveelheid moet ik tholieke kerk geven? Verder heb ik op het gazon zo weinig vai een voederhuisje staan. Na regenach tig weer groeien daaronder tientallen kleine zwammen. Kunnen hiervan de vogels oorzaak zijn? En wat is hier- (water eerst ko- kopje terpentijn er laten worden). enige Vraag: Onlangs hoorde ik via de schillen. organisatie bestaan dc oud-ka- Vraag: Hoeveel IJmuiden. Ik weet hebben de Duitsers verloren materiaal kerk af. Zoudt mij misschien kunnen inlichten? Wan- heeft zij zich afgescheiden van Dms-katholieke kerk? Mogen haar de kerken zijn Antwoord: In oktober/november het wezenlijke verschil met de kunt u over het gazon verteerde stal- kerk? mest of gezeefde, verteerde compost strooien. Strooi in de derde week van december per 100 vierkante meter tien kilogram kalkmergel uit. Dit kan idagen van 1940 ln ons land Antwoord: Het nauwkeurige cijfer niet bekend. Uit een rapport van mei tot 4 juni 1940 blijkt het aan- Hoeveel van deze tal gesneuvelden opgegeven te zijn Nederland? Wat is als 10.200. De Duitse verliezen aan vliegtuigen in Nederland bedroegen 525 stuks van 10 tot 15 mei 1Ö40, deze" brief waarvan 315 neergeschoten door lucht doelgeschut. 60 door gevechtsvliegtui- jaar geleden hebben wij verbeteringen gevraagd, waarna ae huiseigenaar een briefje in onze bus deed. waarbij hij ons de huur opzeg de omdat hij het huis zelf wilde be wonen. Na die tijd hebben wij hier over niets meer gehoord. Nu heeft de eigenaar de huur opnieuw verhoogd en wij hebben het advies van de huuradviescommissie hierover ge vraagd. Prompt daarop ontvingen wij brief van een advocaat, dat dé huiseigenaar ons met ingang van de volgende maand de huur opzegde. In de katholieke kerk. zoals deze in de gen en 150 op de grond na landing. gewoi zullen wel strooid. De het verrotte hout zijn ontstaan. Kijk dit Bi - Zo nodig moet u het hout tegenheid niet ongebruikt voorbijgaan en vakantieoorden en onderneemt het CNV ervoor te zorgen dat uw fiets geheel [nieuwen en anders aanstrijken zal zij zaterdag 27 oktober een reünie jaarlijks vakantiereizen naar bet buiten- |jn 0rde is en dat alles goed functio-een sterke ijzer, of kopervitriooloplos- houden in hotel Smit» te Utrecht d3™1- Ineert. Dat kan met recht een „levens-' Naar het zich laat aanzien zullen zeer; Het terrein in Oostkapelle is welis- k.vp<.fj_.. f hanprf „aaf vele oud-pati*nten aan d«a« retol. deel- waar alech., 1.3 ha groot in tegen.let watjiapert gaat terwhl ook de geneeshcer-direc-1 hng tot Putten jen Oud-Milligen. d vroege middeleeuwen door de predi- het gras worden uitge- king van het evangelie tot openba- ing kwam. Men blijft Willebrord be vraag: Wat is het Terlingenfonds' Antwoord: Dit fonds is in het leven geroepen door een aantal kapitaal- huurbeschermmg tn tua u ui het voederhuis- schouwen als de eerste bisschop der krachtige personen, teneinde kapitaal met de huuroDzeerinp inctemt dit kart, in N.d.rl.nd n». - voor"hu,- ™„„r op ka„ de End,oigc- eigenaren naar u globaal gesproken alleen •erd niet verklaard dat de eigenaar het huis zelf wilde bewonen. Wij hebben redenen om aan te ne men. dat de eigenaar er niet aan denkt zelf in het huis te trekken. Antwoord: U kunt zich beroepen op ..._i ^us njet kerk in Nederland. Deze bisschoppen ter beschikking te stellen werden door de eigen geestelijkheid zenbouw ten behoeve gekozen. In het einde Jw J eJk iu dan dadelijk naar de vakman teur dr. Zulëema met "enkele stafleden i over ongeveer 5 a 6 ha grond beschik-1 fietsenhandelaar. Hij repareert be- uit Davoa aanwezig zal zijn. ken. maar in Zeeland is het vakantie-1 trouwbaar. sing. Ook kunt door ze veelvuldig ïtroleum. waarin v foT Vraag: Hoe kan begieten van de i krotten, die tevens bewoi uit colbertjasje verwijderd opge- schop werd gewijd, verklaarde de paus deze bisschoppen voor onwettig, paraffine-vlek De definitieve scheuring kwam geen heeft, dat 1723. Aangezien het merendeel der ka- u er uit moet welke redenen u heeft om len, dat dit niet ernstig be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2