s a Veilig verkeer van leer tegen „opschepperij Grootse actie in 1963 Prinses Beatrix zag chr. ziekenhuis KLM - u f. en 7, H R èn in Prlls - èn in kwaliteit Kleurentelevisie via de Westduitse zenders Begrip concurrentie vervaagt grenzen DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 13 VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Dani-vrua^ ,?06' (Eerste publicatie) Zelfs de auteur is nog niet klaar met de technische moeilijkheid van onderstaand probleem. Daarom ver dient deze zuivere naturel voorrang. Wit is aan zet en wint. m m a m Schaak-vraag 306 Het probleem van Josef Kankovsky had als opgave: wit speelt en geeft mat in vier zetten. De stand was, wit: Kf2, Pdl en g7, pi d4; zwart: Khl, Th6, pi d5, g5 en h2. De oplossing is zeer eenvoudig en lijkt op partijschaak. 1 Pg7h5! (Neemt zwart, dan staat de toren geblokkeerd en kan hij na 2 Kf2fl het mat op f2 niet meer dek ken). 1 Th6f6i, 2 Ph5xf6, g5— g4 2 Pf6—h5 (En terug),. 3g4 g3f 4 Ph5xg3 mat. Bridge De oplossing van het gegeven 4 schoppenspel is aldus: Zuid neemt de le slag met harten heer en vervolgt met ruitenboer. Oost zet de vrouw. Zuid laat de slag hou den. Oost speelt harten na, genomen met het aas. Nu wordt ruitenaas ge maakt, een ruiten getroefd cn schop penaas geïncasseerd. Met klaveraas komt Zuid weer in eigen hand, waar na de situatie als volgt is: B 9 7 Zuid speelt nu ruiten 10, gooit in Noord de laatste harten af en Oost is machteloos! Hij mag troeven met schoppenheer, maar het contract is gemaakt Het is interessant om te zien, hoe de winst in dit spel verkre gen wordt; via een uitgebalanceerd tempo-schema! JACK DIAMOND Figuur-puzzel 1 13 2 3 4 5 S 7 8 9 10 11 12 Onrust in Steenwijk door barricade In de omgeving van Steenwijk is enige ,'erwarring ontstaan door het feit dat de by de B.B. in gebruik zijnde kelderruimte onder het raadhuis van Steenwijk met zandzakken werd gebarricadeerd. De be- oners vonden ongeveer tezelfder tyd sn stencil in hun brievenbus, waarin •erd aangeraden om bij wijze van voor zorg enige maatregelen te nemen zoals het inslaan van levensmiddelen voor cir ca een week en het navolgen van veilig heidsmaatregelen zoals indertyd door de regering zyn aangegeven. Een en ander baarde nogal wat opzien, hetgeen de burgemeester genoopt heeft nadere toelichting te verstrekken, ij wees erop dat tot het barricaderen de B.B.-kelder al lang geleden was besloten. Het schrijven aan de bevolking had •olgens de burgemeester ten doel om log eens te attenderen op de richtiynen, welke enige maanden geleden door het ministerie van binnenlandse zaken zijn WAGÉNINGEN S R H Shah te Arn- de land- .Studies (Soestdijk). K G P Metz (Den Haag), VEILIG VERKEER zonder op schepperij" wordt het thema van een grote actie die het Verbond voor Veilig Verkeer in 1963 gaat voeren. Het wordt een psychologi sche oorlog tegen menselijke tekort komingen die in het verkeer gevaar lijk kunnen blijken, zoals geldings drang, manifesteerdrift, agressie, kortom: opschepperij. Op een persconferentie in Utrecht zei de voorzitter van het verbond, dr. G. van der Wal, gistermiddag dat de Nederlan ders nog moeten wennen aan het „ge motoriseerd" zijn en dat z(j daarvoor een nieuwe mentaliteit nodig hebben. De op voeding tot een verantwoorde deelne ming aan het verkeer kost tyd. Het ver- keersonderricht op de lagere scholen Is nog slechts enkele jaren geleden inge voerd en het duurt dus minstens een volle generatie, voordat iedere Neder lander verkeersonderwüs heeft genoten. De huidige „oudere" generatie werd geboren in 'n tijd, toen een auto nog een zeldzaam verschijnsel was. In deze groep vallen, volgens dr. Van der Wal de auto- didakten, mensen die hun rijbewijs heb ben gekregen zonder het afleggen var waardigheidsproef Groots moment voor Nederlanders HET was voor de enige Nederlan ders in de tijdelijke hoofdstad van Pakistan, Rawalpindi, het gezin van de Nederlandse zendings arts Van Walraven ongetwijfeld één van de grootste gebeurtenissen in hun leven, toen zij gistermorgen prinses Beatrix vergezelden naar Taxila, een stadje op ongeveer 35 kilometer van Rawalpindi en haar een uiteenzetting gaven over het leven dat zij leidden. Dokter Van Walraven is een vai geneesheren in het christelijk zieken huis in Taxila waarvan een Amerikaan geneesheer-directeur is. Het eohtj Van Walraven heeft vier dochters een zoon. De oudste dochter bood de Prinses bij aankomst bloemen aan. Prinses Beatrix liet zich gedurende een half uur inlichten over de werk zaamheden in het ziekenhuis. Later vertelde dokter Van Walraven, die t.vee jaar geleden door het Nederlands Her vormd zendingsgenootschap naar Paki stan werd overgeplaatst, iets over het leven van een arts. De honoraria liggen zo laag, dat de meeste artsen nog af hankelijk zijn van toelagen van protes tantse organisaties in het buitenland. Een catarre-operatie (vier van de vijf ziektegevallen betreffen catarre) kost de patiënt zeveneneenhalve gulden. El ke grote operatie kost ongeveer twintig gulden. Voor Nederlandse begrippen is het bijzonder vreemd, dat de patiënten onmiddellijk na de operatie weer naar huis terugwandelen. Lunch Na haar bezoek aan dokter Van Wal raven en bezichtiging in het Taxila- museum van een tentoonstelling van vroeg-Pakistaanse kunst, vertrok prin ses Beatrix naar de ambtswoning van president Ajoeb Khan. De president die het op het ogenblik zeer druk heeft met de jaarlykse bijeenkomst van pro vinciale gouverneur nodigde de Prin ses vervolgens aan de luch Deze was samengesteld uit zowel Pakistaanse gerechten als poloa (met boter bereide rijst), kip en kabab (geroosterd lams vlees met rijst) als Europese spijzen. heeft de Prinses gewin- Saddar, het winkelcentrum var Zy werd vergezeld door twee dochters van de Pakistaanse pre- keld i FAILLISSEMENTEN Th Miridenburg 30. Den Haag: N Prickartz, •oonschip Happy Landii al. Leiden, cur. mr. 1. Vletter, rietdekker. Dorpsstr. 56. Oegstgest. cur. mr. S H Attema. Leiden. :tigd: P Buijtelaar, timmerman- 177. Den Opgeli ichem. Bleiswijksi Een aantal deskundigen op het gebied n de reclame heeft nu een grootscheep- campagne ontworpen voor het Verbond or Veilig Verkeer die de groei naar volwassen-zijn van de weggebruiker moet ersnellen. Volgens psychologen is beïnvloeding •an de mentaliteit mogelijk. In Amerika bijvoorbeeld is dank zy de reclame de veiligheid van het wegverkeer in tien jaar aanzienlijk verhoogd. De heer J. W. Holsbergen, een van de ontwerpers van de reclamecampagne, leidde de actie met de volgende illustra- opmerkingen in. „Als ik mijn ge in het verkeer bekijk, zie ik dat ik verschillende fouten maak. Ik rijd in Den Haag naar Amster dam. Ik reed in één ruk door. zonder te slapen, van Marseille naar Groningen. Mijn wagen loopt gemakkelijk 140. Ik an er nog net langs. Als het licht groen •ordt, laat ik iedereen ver achter mij. Ik ben een opschepper Niemand vindt het prettig om voor een opschepper te worden uitgemaakt en juist daarom gebruikt het verbond dit oord om de verkeersmentaliteit gunstig te beïnvloeden. Op affiches, in adverten- de bioscoop, op suikerzakjes, poststempels en grammofoonplaten zal het publiek worden geconfronteerd met slogans als „toch doorlopen op een zebra pad, opschepperij", „snyden: opscheppe ry", „toch nog inhalen: opscheppery", „ryden onder invloed: opscheppery" en „brullende bromfietsmotor: opscheppery". Niet prettig Met een dergelijke vorm van reclame is een enorm bedrag gemoeid. Het verbond heeft daarom voor deze actie een giro rekening geopend, nummer 222100, waar- bijdrage kan storten. Voorts zullen mensen die vooraanstaande posities bekleden, worden uitgenodigd zitting te de „kring van beschermridders veilig verkeer". Er wordt dan van hen verwacht, dat zy minstens een bedrag van f500 storten. Iedere beschermridder ont vangt een oorkonde en een plaquette en zal voortdurend op de hoogte worden ge houden van de gang van zaken tijdens de campagne. Goed „jonkheertje" hoort forse eis De officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem heeft een gevangenisstraf zes maanden wegens oplichting, dezelfde straf wegens flessentrekkerij en een straf van een jaar, in totaal dus twee jaar geëist, tegen de achttienjarige Heemste- denaar A. J. de J. De jongeman wist het bankrekening van een Amerikaan die een tegoed had by een bank in Luxem burg. Telegrafisch vroeg hy 3000 dollar aan hem over te maken, hetgeen prompt geschiedde, daarna kocht de jongen by een Haarlems garagebedrijf een auto 14.000 gulden, maar tóén hij in zijn auto wilde stappen hield de politie Wem aan De jongeman had tevoren radio toestellen, een koffergrammofoon, een taperecorder enz. gekocht zonder te be talen. Verder had hij op het spaarbank boekje van zyn broer, duizend gulden opgenomen en was hy in het bezit ge komen van een bedrag door een hand tekening te zetten op een aan een ander behorende postchèque. Tydens de be handeling bleek dat de jongen groot wilde doen tegenover zyn vrienden. Op zyn visitekaartje liet hy bUv. jonkheer zetten. HET ALTIJD! Verklaring dagelijks bestuur AVRO Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft een verklaring uitgegeven, waarin het zegt, dat het hoofd van het AVRO- televisie-bedrijf en een aantal zijner medewerkers<stea-s) hun ontslag hebben ingediend. Het oordeelt dat deze ontslag aanvragen iedere redelijke grond missen vooruitlopen op en verband houden t een in de nabije toekomst door het algemeen bestuur van de AVRO even tueel te nemen beslissing. Uit dien hoofde ziet het dagelyks be stuur het optreden van het hoofd van het televisiebedrijf met een aantal zynei medewerkersfsters) als een poging pres sie uit te oefenen op het algemeen be stuur een beslissing te nemen als door de ontslagaanvrager gewenst. Het dagelyks bestuur kwalificeert voormelde handelwyze als volkomen on verantwoord. Het dagelyks bestuur be sluit de ingediende ontslagaanvragen het oordeel van het algemeen be- dat op 3 november vergadert, te onderwerpen. Tydens het afsluiten van een gas leiding in Almelo is gisteren de 60-jarige fitter van het Gem. Gasbedrijf J. H. Broeze, die gehurkt in een anderhalve meter diepe put zat door uitstromend gas bedwelmd. Omwonenden troffen B. bewusteloos aan. Hoewel onmiddellijk hulp werd verleend, is de heer Broeze korte tyd later in het ziekenhuis over- DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levennq met wairborgtertifitaat. Experimentele uitzendingen (Van onze correspondent in Bonn) untstralnng van programma si in Meuren, ju j waarmede de WDR-techmci reeds TVTOG deze maand zullen over de g3an oefenen. Twee experts A Westduitse zenders de experi- van deze omroep zyn in Amerika en in mentele uitzendingen met kleuren- Japan ,,m de leer", televisie beginnen. Zij souden oor- "5 spronkelijk pas in de zomer van Europese keiuren televisiesysteem. In het volgende jaar worden gehou- ieder geval zullen de kleuren'-program- den. Eind 1966 is het voorgenomen °P ff»'"* ontvangen kunnen wonden. Het zal tijdstip voor de invoering van de „1. wel even duren voor iedere tv-kijker kleuren-televisie in de Bondsrepu- in West-Duits land een toestel voor de bliek. ontvangst van kleurcn-tv heeft. Dóe toestellen zullen voorlopig ook nog zeer Over de Westduitse zendens worden duur blyven, cLw.z. ongeveer tweeën- elke dag tussen 9 en 12 uur dies och- een'half maal zo duur als het zwamb- tends en tussen 15 en '7 uur des mid- wit-toesteL Dat betekent, dót een tafel- daigs testbeeld en toon uitgestraald ten ontvanger met een 59 cm beeld rond beihoeve van dé industrie cn de ham- 2500 mark zal gaan kosten, del. In de pauze zullen nu kleurendia's en korte kleurenfilms worden uitgezon- Tot eind 1966 hoopt de Westduitse den. Alle zenders komen daarvoor aan tv-industrie dc markt met zwart-wlt de beurt. Men wil nagaan of de kleu- toestellen te kunnen verzadigen. Deze riïïiïrï va" 'w 12 -u— toestellen. Op het ogenblik nadert De Westduitse tv-zenders zyn ook „og op zoek naar het beate kleurett-sys- West-Dultol.nd z„n zevenmUjoenat. teem. Daarover is in Europa nog geen kyker. De zenders staan intussen nog beslissing gevallen. Er kan een keuze voor de opgave eind 1964 een volledig worden gemaakt tussen een Ameri- d„d tv-prorramma In de lucht «e kaans en een Frans systeem. Zeker is wel, da>t de Europese tv-zen ders een uniform systeem zullen gaan gebruiken, zodat de kykens verschoond zullen blijven van de nadelige gevolgen die zij vaak ondervonden bij overscha keling van het éne op het andere aan tal beeldlijnen Frankrijk en Engeland, die voor heft zwartrwitbeeld een ande re beeldliinen-aanrtal hebben dan de overige Westeuropese tv-zendens, heb ben beloofd bij kelurentelevisie in hel Europese spel mee te spelen. De norste experanenten mllen eind bZ ÊeTSSSsk decembeT afgelopen zyn. Verdere expe- hoorspel 23.45—23.55 Klas» gram lümenitan volgen in 1963. De WDR in 23*55—24.00 Nws Keulen, die een nieuwe studio bouwt, Hilversum II. 298 m. 19.00 V d lönde- krijgt ai direct een apparatuur vanauenë 21.0 Strijkorkes 2120 Levensherinnerin- .33 Jan van Sehaffelaar. ;i-historisch zangspel 22.15 22.25 Veronicaving al 12 miljoen hebben in één jaar waarschijn lijk ongeveer twaalf miljoen gulden geïnvesteerd in uitzendingen door Radio Veronica, met verbluffende resultaten. Dit deelde de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, gisteren mee bij de opening van het twee dagen durende 24e congres het genootschap te Eindhoven. Vul horizontaal in: 1. houtworm, 2. rund, 3. patroon, 4. korter, 5. boom, 6. medeklinker, 7. medeklinker, 8. stap. 9. soort kers, 10. spaans rijpaard, 11. platvis, 12. grond slag. Bij juiste oplossing leest men op verticaal 13 de naam van een gem. in Z.H OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. Aar, 4. Hoover, 9. Maas, 11. drom, 12. Kantens, 16 Lee, 17 o.l., 18. meteen, 22. Ina, 22. mee, 23. Norntn, 25. en, 27. oot, 28. plateel, 31. vaal, 32. snel, 34 letter, 35. sik Vert.: 1. A. M., 2. aak, 3. Raalte, 5. ode, 6. Ome, 7. vos, 8. Em, 10. snee, 13. teen, 14. glans, 15 Ommen, 17. one, 19. een, 20. noot, 21. intens, 24. roes, 26. plat, 28. pat, 29. ale, 30. lei, 31. V.E., 33. L.K. Hoger winst Shell Oil Shell Oil Company meldt dat het ge consolideerde netto-resultaat over de eer ste negen maanden 7c', hoger was op «110.4 (vorig jaar 103) miljoen of $1.82 (1,7) per aandeel: het resultaat over het derde kwartaal was $35.5 (33,3) min. of $0,55 (0,59) per aandeel. 0 De gevestigde staatsschuld en lang lopende kredieten bedroegen op 30 sep tember (30 juni) f 13.956.9 (14.077) mil joen, waarvan f 13.059,8 (13.166) min. in het binnenland en f 896,3 (911) min. in het buitenland. De schuld in Amerikaan se dollars was f 680,3 min., in Canadese dollars f 215,1 min., Belgische franken 1 0,78 min. „Ik heb de officier moeten wekken om me te kunnen overgeven." Pas een week later werden ook de laatste zes muiters geboeid aan boord gebracht. Het waren Hillbrandt, Mcintosh, Burkett, Millward, Summer en Muspratt. De twee patrouilles onder leiding van een officier waren hen door inlichtingen van de inheemsen op het spoor gekomen, hadden hen in de bergen omsingeld en zij hadden zich zonder verzet laten arresteren. Veertien mannen van de „Bounty" zaten er nu in het enge bedompte verblijf op het tussendek van het fregat. Zij waren met de handboeien aan elkaar vastgemaakt en hun voeten waren aan de vloer geketend. De meesten waren moedeloos. Maar enkelen, die zich in het geheel niet schuldig voelden, luchtten telkens weer hun verontwaar diging en deden wat zij konden, om ten overstaan van de kapitein hun beklag te mogen doen over de onrechtmatige gevangenneming. Edwards wilde hen niet ontvangen. Hij be schouwde die verlopen sujetten stuk voor stuk als muiters. Waren er verschillen, dan had de krijgs raad die op te sporen. Kapitein Bligh had in zijn rapporten voortdurend over muiters zonder meer gesproken; alleen bij Norman, Mcintosh en Cole man had hij de notitie gemaakt „tegen hun zin aan boord gehouden". Kapitein Edwards hield zich nauwkeurig aan zijn opdracht. En die luidde, de muiters te arresteren waar hij hen zou aantreffen en hen in verzekerde bewaring te stellen, zodat elke kans op ontsnapping uitgesloten zou zijn; hierbij had hij er zorg voor te dragen, dat hun le vens geen gevaar liepen, zodat zij naar Engeland konden worden gebracht om hun verdiende straf te ondergaan. In verband met dit laatste liet Edwards op het achterdek dan ook een klein verblijf voor hen bou wen. Het werd een houten gevangenis van elf voet lengte bij achttien voet breedte met een plat dak, waarin als toegangsdeur een klein en met tralies beschermd luik werd gemaakt. Twee kleine en eveneens van tralies voorziene openingen onder het dak zorgden voor de luchtverversing. Dagen aaneen konden de arrestanten op het tussendek de bijlslagen horen en als een van hen voor een verhoor naar boven werd gebracht deed hij ver slag van de moeite, die de kapitein zich getroostte - OP DE GUNTER SACHSE om de gevangenen veilig in Engeland te krijgen. Op het eiland heerste inmiddels grote opschud ding. De muiters waren met al te veel banden aan hun taios gebonden, velen hadden een gezin ge sticht en lieten vrouw en kind achter. Dagelijks werd het fregat door inheemse bootjes met fa milieleden van de gevangenen omstuwd. De opge sloten mannen hoorden onder de achtersteven van het schip hun vrouwen schreien en hun kin deren jammeren en waren de wanhoop nabij. Beurtelings wei-den zij geboeid aan dek gebracht om afscheid van hun gezinnen te nemen. Spreken mochten zij niet, het was hun alleen toegestaan zwijgend vrouw en kind te omhelzen onder de spottende blikken en grove opmerkingen van de mariniers, die hen bewaakten. Eindelijk was de Stewart aan de beurt. Peggy, zijn vrouw was met zijn kind aan boord gekomen. De stamhoofden van Matavai, met wie Edwards liever geen onenigheid wilde hebben, hadden ge daan weten te krijgen, dat de dochter van Tippa- hoe haar man mocht bezoeken. Half gek van ver driet vloog zij hem schreiend om de hals en klem de zich zo hartstochtelijk aan hem vast, dat zij haar ten slotte met geweld van hem moesten losruk ken. Het was een toneel, waarbij zelfs de ruwe bewakers het lachen vergaten. Even later kwam Stewart de gemeenschappe lijke cel weer binnen. Hy was lijkwit, liet zich kreunend p de vloer vallen en verborg zijn gezicht in zijn armen. „Ze mogen me ophangen," stamel de hy, „dadelijk voor mijn part maar dit kan ik geen tweede keer doorstaan!" 's Avonds liet hij de kapitein verzoeken, zijn vrouw geen bezoeken meer toe te staan. Binnen twee maanden was de van nature zo levenslustige Peggy dood; zij had niet meer willen eten en drinken en stierf in let terlijke zin aan een gebroken hart gelukkig nog eer zy te weten kwam welk lot haar man wachtte. De volgende dag kreeg kapitein Edwards een verontrustend bericht. Orepaia, een broer van stamhoofd Teinah en een verstandig man, deelde mee dat er een samenzwering van inheemsen op til was. Zodra er een krachtige wind uit zee opstak, wilden zij de ankertouwen doorsnijden, zodat het fregat óp het strand zou lopen. Zij wilden van de verwarring na de stranding gebruik maken om hun taios en familieleden te bevrijden. Hierna breidde Edwards de wachten aan boord uit en liet geen eilanders meer op zijn schip toe. Hij zette vaart achter de voorbereidingen voor het vertrek. Want ook zijn eigen bemanning bleek niet ongevoelig voor de bekoringen van het para dijseiland en wat er op de „Bounty" was gebeurd, kon zich op zijn schip herhalen. Overigens had hij nog geen spoor van de „Boun ty" en de aanstichters van de muiterij gevonden. Waar moest hij hen zoeken? De gevangen geno men muiters noch de inheemse stamhoofden kon den hem op weg helpen. Elk verhoor had hetzelfde negatieve resultaat; bedreigingen bleken nutteloos. Ook de aantekeningen, die hij in de zeekisten van de gevangenen h'ad gevonden, waaronder een uitvoerig dagboek van bootsmansmaat Morrisson, hadden hem op dit beslissende punt niet wijzer gemaakt. Toeboeiai kwam niet in aanmerking. Daar was zoveel bloed gevloeid dat Christian niet naar een verblijf op dit eiland zou hebben verlangd. En dus bleef als enige mogelykheid Aitoetaki over, dat hij vroeger eens als zijn doel had genoemd, toen hij de lichtgelovige stamhoofden het sprookje over de ontmoeting met kapitein Cook vertelde. Toen de „Pandora" op 8 mei het anker lichtte, zette het schip dan ook koers naar het eiland Aitoetaki. De „Resolution", de schoener van de muiters, voer als geleidevaartuig mee onder com mando van een maat. Nu het scheepje met nieuwe zeilen was uitgerust, bleek het volkomen zee waardig. (Wordt vervolgd). trokkenen heel wat liever zyn geweest wanneer ze, daartoe door de regering in staat gesteld, legaal binnen onze terri toriale grenzen hadden kunnen blyven. Wanneer onze informaties juist zyn, al dus spreker, zal in dit parlementaire jaar de knoop van de commerciële tele visie worden doorgehakt. Hy vond dit een verheugend bericht. Hij was er verder van overtuigd dat de gezamenlyke inspanning een aanpas sing van de regelen voor het adverten tiewezen aan de huidige situatie zal we ten te bereiken. Over de nieuwe tendenties op het ter rein van de distributie zei de voorzitter van het genootschap voor reclame, dat wat hier gebeurt een schoksgewijze en daarmee pynlifke confrontatie is van on ze nationale middenstand met ingrijpen de structurele veranderingen waarvan het einde nog niet in zicht is. Hij voor zag dat men zich in versneld tempo ver trouwd zal moeten maken met het feit, dat met het vervagen van onze natio nale grenzen het ln toenemende mate onhoudbaar zal bliiken het begrip „con currentie" aan specifiek Nederlandse maatstaven gebonden te houden. Dit brengt voor middenstander en detaillist nieuwe en veelal zware eisen mee. Een enorme assortimentsuitbreiding in breedte en diepte, een onstuitbare pa rallellisatie. de zich steeds wijzigende koopgewoonten en eisen van de consu menten zullen onherroepelijk leiden tot grotere eenheden, snellere omzet en zeer selecte verkoopmethoden, Een algehele heroriëntatie en frisse aanpak van een structuurmethodiek, die kennelijk niet meer in ons tijdsbeeld past. zal onver- mydelyk zyn. aldus jhr. Van Andringa de Kempenaer. Twee vormen De secretaris-generaal van bet mini- erie van economische zaken, prof. G. Brouwers, heeft het congres officieel ge opend met een toespraak waarin hy concludeerde, dat de overheid niet ge doemd is tot volstrekte passiviteit 'als het om reclame gaat. Op twee vormen van actief optreden van de overheid vestigde hy de aandacht: bevordering van de objectieve informatie en van de werkzame concurrentie, waarmee de overheid de consument van dienst kan ren 19.10 Muziek voor kinderen (gr). VPRO: 19.30 Kunstkroniek 20.00 Nws 20.05 Gezinsleven in vreemde landen, voor dracht 20 20 Klass gram 20.25 Algemene Problematiek van de hulpverlening in de ontwikkelingsgemitden. lezing 20.40 Boek- bespr 20.45 Wereld in wordding, lezing 24.00 Nws. vanavond 20.25 Indonesië in 1962. documentair pro gramma (2) 21.06 Boulcbard. gevar pro gramma 21.45 De fuik. TV-film 22.30— 22.30 Kinderen van ons volk. documen tair progr over de zwakzinnigheid. Programma voor morgen 12.33 Licht ensemble 13 00 Nws 13.15 De zorg telijk gest( ,'eging 8.00 Nws 8.15 Lich- -2.30 Me- igsolisten geea- iggesprek 13.20 Mu- ..ende dilettanten 13.45 Franse les 14.06 d jeugd 15.00 Popul gram 15.30 Viool i 16.00 Als de dag van politieke voetgangers, lezing (gr). VPRO: 10.00 Sam 10.05 Een brief uit Go denking. VARA: 10 20 Lichte gram 10.30 Van de wieg tot het graf. vragenbeant- woording 10.45 Geknipt voor herhaling: gevar progr 12.15 Tussen mens en ne velvlek. lezing 12.30 Mcded ten behoeve Boekbespr (16.15—16.35) 17.15 wngsollste 17.30 Weekjournaal 18.20 Lichte gra TELEVISIE AVRO: 15.00 De reclame kan als schild dienen voor een bestaande starheid in produk- tie of distributie, aldus prof. Brouwers. Machtposities kunnen met groots opge zette reclame jarenlang worden be schermd. Deze doorbreken zal de consu ment ten goede komen. Prof. Brouwers zag die doorbraak ze- ïr niet uitsluitend in het bevorderen an de kwaliteltsconcurrentie en de daarop gerichte reclame. Obsessie Hij achtte de reclame-actie in dienst m de prijsconcurrentie van tenminste zoveel betekenis. Wanneer gedurende langere periode prijsconcurrentie werkzaam is. wyst dit volgens prof. Brouwers op een verstarde en dus onge wenste situatie. Er is ook in dit opzicht intussen beweging en de secretaris generaal oordeelde het beter, dat de drang daartoe uit het economische leven zelf voortkomt, daar de technische en maat schappelijke ontwikkeling al regulering genoeg vragen. Prof. Brouwers meende voorts dat niet achteloos mag worden voorbijgegaan aan opmerkingen zoals die door de rector magnificus van de Tech nische Hogeschool te Delft, prof Kronig, onlangs zijn gemaakt, deze hekelde de verplaatsingszucht van de mens die hem :en obsessie zou zijn geworden, en het ..Wirtschaftswunder". dat de mens gevangene heeft gemaakt van niet essentiële maar winstgevende goederen en diensten. Zware shag aan de winnende hand De Vereniging Nederlandse kerftabak industrie meldt dat de binnenlandse af zet in 1961 (I960) 9,56 (9.44) min. kg be droeg met f 170,3 (166.2) min. banderol- lewaarde. Voor dc oorlog bestond de vraag voor 70 pot uit rooktabak, in 1961 12 (13) pet, 20 pet shag, thans 79 77) pet en 10 pet pruimtabak thans 9 (10) pet Tien jaar geleden was 70 pet van de gevraagde shag licht, thans 15 pet, die naar halfzware shag was in 1961 (1960) 49 (47) pet, zware 30 (28) pet, Amerikaan se 7 (7) pet. De voorkeur gaat meer en meer uit naar hogere prijsklassen. De vraag naar rook- en shagtabak in plastic pouch is in 5 jaar verzesvoudigd tot 33 De gemiddelde prijs van kerftabak was f 17,81 (17,52) dc kg. De industrie heeft f 77.3 (75.4) min. aan accijns en omzet belasting betaald. De uitvoer bedroeg 2,38 (1.85) min. kg. de invoer 0,14 (0,18) min. Singapore nam in duizenden kg 461 (384) af. de Ver Staten 457 (336), Canada 230 (150). Australië 186 (132), Nieuw- Guinea 182 (132). Suriname 167 (157). Nederland is de grootste exporteur ter De Euromarkt geeft grote zorg en de uiteenlopende bepalingen dreigen ernstig nadeel te brengen. Het buitentarief zal een grote styging van invoerrechten brengen voor ruwe tabak. Frankrijk en Italië zyn bijna niet toegankelyk, Duits land heeft een zeer hoog invoerrecht Van dc grondstoffen kwam in I960 (1959) 48 (47) pet uit Noord-Amerika, 24 (21) pet uit Afrika, 14 (15) pet uit Europa en Tunkye, 2 (3) pet uit Indonesië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13