Simon C. Jansen speelde orgel in Lisse Hitier: vlucht van Hess daad van krankzinnige Ondanks aardolie en gas zijn kolen nodig Nobelprijs voor oeuvre van John Steinbeck Meer eenheid gewenst in maatschappelijk werk Aantal deelnemers toto neemt toe Vader en zoon kregen celstraf Oproep paus NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 yaw NIEUh/So ^SLEUTELSTAD Films in Volkenkunde Zondag om half drie worden in de aula van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde de films „Washo" en „Het Bunraku-poppenspel" (Japan) vertoond. De conservator van de afdeling Japan, de heer C. Ouwehand. zal een inleiding verzorgen. Ds. Heule in dienst Ds. H. Heule, Geref. predikant te Lei- Examens ziekenverpleging Bij de dezer dagen in het Diaconessen- huis te Leiden gehouden examens slaag den voor diploma Ziekenverpleging A de volgende zusters: E. H. C. D. Aal- bersberg, G. Benschop, M. Hoogerdijk, A. v. d. Linde, C. van Maasdam. A. Tim mer, C. L. Voorhoeve en H. de Vries. Ook broeder G. Schotman slaagde. (Advertentie) SUÈDE HERENVESTEN echts m0uwen ƒ24.90 „DE GAZELLE" Bevestiging en intrede ds. Hofman te Leiden Kandidaat A. Hofman wordt de opvol ger van ds. Pijn van Draat als missionair predikant met de bijzondere opdracht werkzaam te zijn onder de hier te lande studerenden, afkomstig uit afro-aziati- sche landen. Sedert 1 november 1961 is de heer Hofman in deze arbeid werkzaam. De betrokken deputaten waren nu var mening, dat het gewenst is de benoe ming tot hulpprediker te vervangen door een beroep tot predikant. De ker- keraad van de Geref. kerk van Leiden stelde zich hier volledig achter. De heer Hofman heeft het beroep in middels aangenomen. Zijn bevestiging zal plaats hebben op zondag 25 november in de morgen dienst in de Zuiderkerk door zijn vader. ds. F. A. Hofman van Rheden- De Steeg. In dezelfde dienst hoopt ds. Hofman intrede te doen. V er kiczingsmy sterie in Hazerswoude In Hazerswoude zijn vreemde din gen gebeurd: heel officieel per post ontving een aantal inwoners dezer dagen een officiële oproep voor de gemeenteraadsverkiezing op 31 ok tober a.s. Alweer naar de stembus, zeiden sommigen. Anderen dachten wat dieper na en stelden zich in binding met het gemeentehuis. Daar zijn de vraagtekens over deze ver- kiezingsoproepen nog steeds niet verdwenen. Er kon alleen worden vastgesteld, dat het dezelfde oproe pen zijn als die welke in mei van dit jaar zijn verzonden: deze moes ten bij het stemmen zoals gewoon lijk worden ingeleverd. Vervolgens heeft een papiervernietigingsbedrijf er zich over ontfermd maar wat er daarna is gebeurd Er is maar één verandering aangebracht op de op- roepingskaarten voordat deze ten tweeden male werden verzonden: de verkiezingsdatum 30 mei is ver anderd in 31 oktober. Het gemeen te bestuur van Hazerswoude is he lemaal niet blij met deze grap en het heeft de politie gevraagd een nauw keurig onderzoek in te stellen. Hazerswoude-Rijndijk Leidenaar ernstig gewond De 18-jarlge Leidse bromfietsed D. J. Kooreman werd vamochtend omstreeks kwairt voor 8, toen hij uit Tie B rogge straat kwam, door een bestelauto ge grepen. Hij liep onder meer een sche- delbasisfiractuur op en werd In ernstige toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. De bestelauto kwaim im de sloot terecht. Groentijdmotie verworpen De motte „een groentijd is een stu- dentenverenaigiimig onwaardig" is na de debatten van „Pro et Contra", waarbij ook velen van de aanwezigen het woord voerden, verworpen met 71 stemmen voor, 201 tegen en 34 onthoudingen Onder de aanwezigen waren een aan tal hoogleraren, stafleden en zeer vele oudiere- tot zeer ouderejaars studenten. Trambotsing: 15 ïewonden Ravage in Rotterdam (Van één onzer verslaggevers) T7TJFTIEN mensen onder wie r een bestuurder en een conduc teur werden gisteravond gewond bij een hevige (bijna) frontale botsing tussen twee tramwagens van de R.E.T. in het centrum van Rotter dam. Hun verwondingen waren naar later bleek gelukkig niet van ern stige aard. Na behandeling in het Dijk- zigtziekenhuis en in het Bergwegzieken huis werden allen in de loop van de avond naar hun woningen overgebracht De materiële schade aan beide trams was wel zeer groot. Van een van de motorwagens werd de bovenbouw over de gehele lengte van de beide zware wielstellen gescheurd De R.E.T. spreekt van het ernstigste ongeluk sinds jaren! De botsing, die op het drukke kruis punt van de Coolsingel, Blaak, Schie- damsevest en Binnenweg gebeurde, werd veroorzaakt door een bedieningsfout van de bestuurder van lijn 1. Hierdoor werd een verkeerde wissel ingeschakeld en reed zijn tramwagen in plaats van naar rechts (Coolsingel), naar links (Schie- damsevest). Op hetzelfde ogenblik reed een tram- stel van lijn 2 (motorwagen en bijwa gen) van de Coolsingel naar de Blaak. De botsing met de andere tramwagen was onvermijdelijk. ALPHEN AAN DEN RIJN Verkeersongelukken Een Alphense arbeidsanalist bleef gis termiddiag niet zijn mouw haken aan de pontóenkruk varn zijn auto De auto maakte hierdoor een zwenking en hij kwam tegen de leuning van 's Mole- naarabrug tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd. Voorts kwam een bromfietser op de Rijksstraatweg nabij de hefbrug in bot sing met een motorrijder. Beiden liepen verwondingen op T~\E Amsterdamse organist Simon C. Jansen gaf gisteravond voor U bevredigend aantal toehoorders in de Hervormde kerk van Lisse een concert, dat, ofschoon op zichzelf niet zo belangrijk, toch, in zekere zin, interessant mocht worden genoemd. Het nieuwe orgel in de Hervormde Kerk, door de firma Flentrop gebouwd, had, wat ons betreft, zijn zeer beperkte mogelijkheden reeds eerder bewezen. Men kan gerust zeggen, dat het overgrote deel van de literatuur voor dit instrument beter een gesloten boek kan blijven. Simon Jansen, de uiterst behendige, water- vlugge, nu en dan briljante artiest, heeft dit op overduidelijke en zelfs bepaald geestige wijze aangetoond. Hij liet daarbij geen enkel kans onge bruikt; het ongel werd onder zijn han den werkelijk binnenste buiten gekeerd. De registers, die, in het algemeen, weinig in karakter verschillen en zich behalve de heel moode. doch niet ge- integreerde trompet, als niet- sterk per soonlijk voordoen, zijn ongeschikt, om de werken van Bach, Vierne en Jan Zwart naar waarde te ventolken. Alleen de typisch speelse muziek, zoals de Tien Inventicmen van Albert de Klerk, allercharmanst verrassend afwisselende, kleurige miniaturen, kan aan dit ongel veilig worden toevertrouwd. Het geestige, helemaal niet serieus opgevatte lijnenspel is hier in staat, zich onder de handen van een kunstenaar als Jansen, in boeiende eerlijkheid te open- Maar Jen Zwarts als inmigvroom be doelde variaties op „Als g'in nood ge zeten" klonken nuchter als een katterige maandagmorgen. Dit was, menen toch heus niet de schuld van de concert- gever. Zelfs de allergevoeligste speler zou er niet meer van hebben kunnen maken. Een olimax is op dit instrument nauwelijks mogelijk, om van een tref fende peroratie maar niet eens te spre ken. Louis Vierne, die al zijn werk voor Cavaillé-Coll instrumenten heeft ge schreven, zal bij de compositie van Berceuse en Scherzetto zich wel geen orgel als dat van Lisse ii gedachten hebben gehad. Dit nam niet weg, dat het Scherzetto, juist vanwege het grappige karakter, toch heel aardig klonk. Maar men besefte tegelijkertijd, dat het zó niet was bedoeld. Jansen speelde ook een compositie van zichzelf, Variaties op gezang 121 („God roept ons. broeders, tot de dlaad"), een muziek, die aanmerkelijk minder oven tuigde dan die van Zwart De grillige, tiet sterke opbouw, de weinig boeiende mededeling konden noch door het rappe levendige spel nóch door de schoon ge poetste orgelklanken worden geflatteerd. Oefenvluchten in het geheim HITLER zou Rudolf Hess, zijn plaatsvervanger, hebben laten terechtstellen, indien hij in 1942 uit Engeland naar Duitsland terugge keerd was, zo blijkt uit buitgemaakte Duitse archiefstukken. De spectacu laire vlucht van Hess naar Engeland sloeg Hitler met stomheid en hij zond zijn minister van buitenlandse zaken von Ribbentrop naar Rome om Mussolini zijn persoonlijke visie op de zaak te laten geven U'it een uitvoerig memorandum dat in de nazi-archieven gevonden is en dat gisteren door het State Depart ment voor publrkartiie is vrijgegeven, blijkt dat Hitler Hess beschouwde als een onevenwichtig mens, maar niet als een verrader. Niettemin, zo vertelde von Ribbentrop Mussolini, was Hitier t>en zeerste ont stemd over de zaak en zou hij Hess. indien hij naar Duitsland terugkeerde, laten terechtstellen. Hess werd door de Engelsen gevangen- genomen nadat zijn vliegtuig in Schot land geland was. Hij is één van d weinige nazi-kopstukken due nog i Spandau gevangen zitten. „Dit was de daad van een krankzinnige' zo vertelde Von Ribbentrop aan Musso lini. Als verontschuldiging voerde hij aan dat Hess in handen ws gevallen van hypnotiseurs. Uit het dooumenit blijkt, dat Hess wekenlang voor vlucht in het geheim oefenvluchten gemaakt had. „Hij had uit idealistische overwegingen gehandeld. Ontrouw aan de Führer was geheel uitgesloten. Zijn optreden moest verklaard worden door een kere mate van wereldvreemdheid door zijn opgewonden toestand welke door zijn ziekte veroorzaakt werd", aldus het memorandum. „Gezien zijn sympathie voor Engeland Voor evenwichtige energie-balans TN een rapport dat de aardolie-ex pert Walter J. Levy over zijn jongste onderzoek h'eeft uitgebracht aan het „Bundesverband der Deut- schen Industrie", geeft hij een pro gnose voor de naaste toekomst tot 1975 met betrekking tot de marktverhou dingen tussen kolen (plus-cokes) en aardolie in West-Europa. Hij stelt daarin dat kolen (plus-cokes) zonder meer nodig zijn om een evenwichtige energie balans in West-Europa te ver krijgen. Toenemende afhankelijkheid van ingevoerde aardolie brengt voor West-Europa het gevaar van toene mende kwetsbaarheid bij een onder breking van de olie-toevoer mee, met als gevolg een latende onzekerheid. Dit staat weergegeven in het or gaan van de Bond van registeringe- nieurs en andere hogere technici in overheidsdienst, aan welk artikel ook het volgende is ontleend. In de stijgende energiebehoefte zal weliswaar in toenemende mate worden voorzien door gebruik van olie en gas. waarbij het olie-aandeel van 22 procent (in 1961) zal stijgen tot 43 procent (ln 1975), en weliswaar zal daardoor het gebruik van kolen en cokes in West- Europa in relatieve zin (procentueel uitgedrukt) dalen van 60 procent (in 1961) tot 43 procent (in 1975), maar het absolute verbruik van kolen en cokes zal op hetzelfde peil als thans blijven. En dat is volgens de heer Levy ook wenselijk. Met het oog op de veiligstelling van de energie-voorziening in West-Europa is een spreiding van energiebronnen noodzakelijk. Het heeft daarom zin het aandeel van kolen aan de dekking van de energiebehoeften te verzekeren, niet alleen in Duitsland maai- ln heel West- Europa, aldus Levy. Puzzelprominenten 1. P. van der Valk, Boshuizer- kade 42, Leiden: 2. A. van der Niet, Hereweg 100, Noordwijker- hout; 3. J. J. van Vliet. Concordia- straat 18, Alphen aan den Rijn. had hij het krankzinnige dtenkbeeld opgevat om via fascistische kringen in Groot-Bruttammië die Engelsen te bewegen zich over te geven". Hiess, a-ld-us von Ribbentrop, had zijn beweegredenen in een lange verwarde brief aan Hitier uiteengezet. De brief had de Führer bereikt toen Hess reeds in Engeland was. LISSE Loop per bevolking Gevestigd: L. Vlaar en gezin, van Noordwijk naar Van Linschotenstraat 7: F. J. Stembert en gezin van Voorhout naar Van Speykstraat 214; C. N. de Haas geb. Stichman, van Haarlemmermeer naar Van Speykstraat 230; P. J. de Groot van Noordwijkerhout naar Laan van Rijckevorsel 4: J. M. W. de Haas, van Noordiwijk naar Herew. 275; Th. Mooije- kind van Haarlem naar Wagendwarsstr. 34; G. J. C. van Oordt, van Werkendam naar Von Bonninghausenlaan 12. Vertrokken: A. K. M. Postma- Rooijen, van Trompstraat 20 naar Schie dam: F. J. van Nobelen, van Nic. Da messtraat 21 naar Noordwijk; J. E. var Dijk, van Achterweg 6 naar Driebergen- Rijsenburg; K. W. van der Lee, Veldhorsstraat 47 nara Amsterdam; M. M. van den Berg, van Hereweg 469 naai Rheden; P. J. M. Zwetsloot, van Kapel straat 1 naar Amsterdam; L. van Dongen, van Broegweg 2 naar Nieuw-Zeeland, Nieuwe „soos" in Lisse „De Schakel" is de naam van nieuwe sociëteit die in Lisse is gestart met 45 leden, Sociëteitszaal is de zaal van café „De Beurs". Het is de bedoeling tweemaal per maand bijeen te komen. Men organiseert lezingen, gezellige den enz. De heer J. W. Th. Sohrama is tot voorzitter gekozen, terwijl J. Colijn als penningmeester zal optre den en mevr. Maagdenburg-Meijerink als secretaresse. De eerstvolgende bijeen komst is op vrijdag 2 nov.; dan zal drs. v. d. Heuvel een causerie houden over „Rusland en de Tsarentijd". Bromfietskampioen gaat verdwünen (Van onze speciale verslaggever) „Na gedane arbeid is het goed te ver dwijnen", zegt de ANWB van De Brom fietskampioen. die per 1 januari zal op houden te bestaan. Het blad. dat abonnees telt heeft volgens de verkeers- bond geen echte mogelijkheden Met de bromfiets ls het gegaan als met de fiets: hij is een betrouwbare, pro bleemloze partner geworden, die niet langer ingewikkelde besprekingen in gespecialiseerd blad behoeft Evenals de fiets. die wat nieuws betreft, steeds minder in het licht de publiciteit is komen te staan, wordt de bromfiets straks onder de vleugels van de redactie van het algemene blad van de ANWB. De Kampioen, geplaatst. Twentsche Bank tevreden De Twentsche Bank is tevreden over 1962. De bruto-inkomsten ontwikkelden zich bevredigend doch de onkosten ste gen. Het ligt in de bedoeling gelegen heid te geven tot verwisseling van toon dercertificaten van aandelen van f 1000 in toonderaandelen van f 1000 en onder aandelen van f500 kunnen dan vcrwis- 'orden in vijf certificaten van 1100. De statutenwijziging tot verdub beling van het maatschappelijk kapitaal tot f150 miljoen werd goedgekeurd. best. Jansen besloot met Herman Strategiers Preludium „Intermezzo en thema met zeven variaties, een compositie, die, ver speels is geaard en verder geen grote pretenties voert De speler èn het orgel bleken bedden voor de vertolking zeer goed gedisponeerd. Afgezien enige schrijnend-scherpe klanken kon men er dus goed naar luisteren. Joh. v»n Wolfswinkel Vragenavond Gisteravond kwam de afd. Lisse v de Ned. Chr. Bond van werknemers de Hout- en Bouwindustrie in gebouw „Salvatori" in vergadering bijeen onder leiding van de heer J. Noort. De hoofd bestuurder de heer P. Kos beantwoordde hem in deze vergadering gestelde vragen. Hij zette de bedoeling van bepaalde so ciale wetten helder uiteen. Ook sprak hij over de loon- en prijzenpolitiek. Er zijn nog altijd groepen van bedrijven, voor geen aa.o. geldig is. Onder deze groepen valt het huishoudelijk personeel, waarvoor helemaal geen sociale regelen bestaan. Evangelisatiesamenkomst Donderdag 1 nov. spreekt voor evangelisatiekring in De Witte Zwaan de evangelist K. J. Adelmund uit Rotter- Theorie en Practjjk Voor T. en P. zal dinsdagavond dr. W. H. Remmers een lezing houden in De Nachtegaal over de ontwikkeling van de land- en tuinbouw in de E.E.G. Eerste Nntsavond Maandagavond de eerste Nutsavond ln dit seizoen. Diet Bouwknecht zal voor dragen. Deze avond is in het Patronaats gebouw in de Bondstraat Benoemd De heer J. Folkersma, verbonden aar de Ohr. nationale school alhier, werd benoemd tot onderwijzer aan de Chr opleidingsschool voor ULO en MO te Zutphen. Burgerlijke stand Geboren: Petra Petronella Wilhelmi- na, dr van F. W. Fhilipse en W. Spreeuw. N'ic. Damesstraat 27; Johannes Richard, zn van J. van der Putten en F. A. Hul- zebosah, Hereweg 62; Jozel Jacobus, zn van H. van der Poll en T. G. van der Schie, Nic. Damesstraat 5: Pieter Chris- tiaan, zn van A. Balkenende en G. Faas. Inissensstraat 21. Ondertrouwd: Petrus G. Brama. te Noordiwijkerhout, en Maria E. G. Hoo- gervorst; Johannes L. Hoekstra Kharina C. A. Hoogendoorn; Gerardus C. Koppers, te Warmond, en Theodora M. G. de Kijper, Narclssenstraat 33; Cor nells T. Rkwakemaak be Rotterdam en Lijgina E. C. van Woerden: Hendricus F. M. de Groot en Oatharina M. van Riuiiten; Antonius Meeuwissen en Anna M. van Resteren. Gehuwd: A. T. H. M. Eldering en A C. H. de Meulder; W. C. van der Wiel en P. C. Kortekaas; J. A. Imanse en E. van Rijssel; J. Jansen en A. W. Hobo. Ooest van de straat Gevonden: zakmes, rode lantaarn met 8 batterijen. Verloren: groen damesrijwiel, blauw witte step, bril met donker montuur en witte brug, bruine wollen sjaal (mo hair), bedelambandje zilver, blauwe ve overall, bruin lederen portemon- met 1.50, paar liohte dameshand schoenen, grijze fietstas inh. regenpijpen, fietspomp, enz., blauwe step, etui met potloden, balpoint, portemonnaie inh. spaarzegels. siersleuteltje van bureautje, portefeuille waarin AOW-kaart. Cholera kwam uit Azië De directeur van de wereldgezond heidsorganisatie voor het westen van de Grote Oceaan, dr. I, C. Fang, heeft te Manilla verklaard, dat de cholera-epide- mie in Nieuw-Guinea naar men aan neemt dezelfde is, die kortgeleden Indonesië, Noord-Borneo, Serawak, Hong_ kong, Macao en de Philippijnen heeft geteisterd. De naam van deze soort cholera is „El Tor". De epidemie was 30 september in de omgeving van Merauke begonnen, waar 30.000 Papöea's in de Boetes en cel voor wapenhandelaars De rechtbank in Rotterdam heeft gis teren vier van de elf verdachten in de zaak van de wapenhandel veroordee.ld tot voorwaardelijke vrijheidsstraffen, va riërend van 14 dagen tot 1 maand, en het betalen van geldboetes. (Eis: geld boetes tegen alle verdachten). Bij de behandeling van de zaak veertien dagen geleden is komen vast te staan, dat geen van de wapens voor het plegen van criminele feiten is gebruikt. Bovendien konden de verdachten niet als staatsge vaarlijk worden aangemerkt noch van revolutionaire gezindheid worden betichL De overige zeven verdachten werden veroordeeld tot geldboetes variërend van f25 tot f 150. Het is vooral de Waardering van z(jn of wrath uit 1939 bereikte Europa nog „tegelijk realistisch en fantasierijk werk, dat zich onderscheidt door humor en sociale opmerkingsgave", waarom de jnry van de Zweedse academie de No- belprijs voor literatuur aan John Stein beck hééft toegekend, zoals wij gisteren reeds berichtten. Met name werd de waardering uitgesproken voor zijn in 1961 gepubliceerde roman: „The winter of our discontent". De Amerikaanse schrijver John Ernst Steinbeck (geboren op 22 februari 1902 in Salinas. Californië) is in de dertiger jaren bekend geworden door zijn scherp geobserveerde verhalen van het Ameri kaanse leven. Voor die tijd had hij gestudeerd aan het Stanford University, maar daarna zijn draai in het leven niet kunnen vin den. Hij leidde een zwervend leven met honderd en één baantjes. Zo leerde hij het Amerika van de underdogs kennen en met name in het wereldje zwervers door Californië's schone natuur ls hij uitnemend thuis. In 1932 verscheen zijn eerste roman „Cup of Gold", die spoedig door vele daarna zeer bekend geworden werken gevolgd zou worden. Tortilla Flat uit '35 maakte hem wereldberoemd en voor al zijn weemoedig verhaal over een de- biele cowboy „Of mice and man" zou hem ver buiten de grenzen van zijn ge liefd Amerika bekend maken. The grapei Mr. Schmall betoogt: De dertiende Provinciedag voor Maat schappelijk Werk ls gisteren in de Die- i eniuinzaai gehouden. Het was mr. J. Klaasesz, die in z(jn functie van voor zitter van de Stichting voor Maatschap pelijk Opbouwwerk in Zuid-Holland een openingswoord sprak. Onderwerp van bespreking was de onmaatschappelijk- heidsbestrijding. Mr. J. J. R. Schmal, directeur van de Gemeentelijke dienst voor Sociale Be langen te Den Haag, sprak uitvoerig over het onmaatschappelijke gezin. Hij kwam kort samengevat o.m. tot de con clusie, dat de levensbeschouwelijke op deling van het maatschappelijk werk zeer belemmerend zal werken op een snelle besluitvorming, samenwerking enz. Deze woorden werden door zijn ge hoor met hartelijk applaus ontvangen „Het is onmogelijk om met een veelheid aan organisaties en besturen een pro bleem effectief te lijf te gaan, zo meen de hij. In dit verband is een nieuwe be zinning op de verhouding van overheid en particulier initiatief ook nodig. Het gaat om een gemeenschappelijke belan genbehartiging en deze zal vanzelf tot een taakverdeling leiden. In bepaalde gevallen zal de overheid (vooral bij de bestrijding van onmaatschappelijkheid wegens de vele factoren, die hierbij ook rol spelen: huisvesting, volksgezond heid e.d.) de leiding moeten hebben. In andere gevallen zal er een belangrijke taak zijn weggelegd voor het particulier initiatief, speciaal op individueel en materieel gebied. Mr. Schmal vroeg ruim baan voor de overheid en hij v< :n de toekomst, dat op dit punt bij de gemeente een zwaar accent zal ko- te liggen, al zal de gemeente ir wederzijds vertrouwen is zal in tuurlijk niet alles moeten doen. Maar de samenwerking goed gewerkt kun- Ds. G. Duitemeyer, directeur va Stichting voor het beheer en exploitatie Volkswoningen te Utrecht, sprak het „probleemgezin", dat hij liever sociaal-achtergebleven gezin zou willen ïen. Dreigt niet de ontwikkeling het huidige maatschappelijk 1 een steeds meer autonome, zelf standige plaats in de samenleving,los Zldie samenleving, die uiteindelijk zijn opdrachtgeefster is, evenals dit de christelijke weldadigheid in vroeger "en is gebeurd, tot een snijbloem maken? Is het in dit verband niet m( Inzet per persoon daalt (Van onze parlementsredactie.) De gemiddelde inzetten in de sport- toto per deelnemer en per keer ver tonen een dalende lijn. Daarentegen neemt het totale ingelegde bedrag toe. Dit betekent dat steeds meer mensen aan de toto deelnemen. De eerste negen weken van het seizoen 1961-'62 gaven een inleg te zien van miljoen, terwijl in dezelfde weken het seizoen 1962-"63 een inleg werd genoteerd van f 7,2 miljoen. De inzet per persoon bedroeg in het seizoen 1956- '57 gemiddeld f 1,43, in het seizoen 1961- 62 f 1,24 en in de eerste negen weken van het seizoen 1962-'63 f 1.22. De7.e cijfers verschafte staatssecreta ris Scholten gisteravond de Tweede-Ka mercommissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen tijdens het openbaar voorberaad over de o.k.w.-begroting Doping Koelkasten werken niet in N.-Guinea Ook Nieuw-Guinea heeft zijn koelkas tenaffaire, waardoor het gehele land binnen een week van vers vlees versto ken zal zijn. In de enige tien gouverne mentskoelkasten deed zich enkele weken geleden een technische storing voor na dat Indonesisch personeel het bedrijl had overgenomen. In de kasten hoort een temperatuur te heersen van twee graden onder nul, maar deze is nu al twee we ken acht graden boven nul. De enige importeur van vlees, de heer Herman Massen. heeft dientengevolge reeds voor 30.000 gulden vlees moeten weggooien en als het V-N.-bestuur niet ingrijpt, kan hij wel voor drie ton vlees weggooien waardoor het vleesverbruik onmogelijk wordt. Het Indonesische per soneel geeft toe niet deskundig genoeg zijn om de reparaties te verrichten 7 de Nederlandse bevolking maakt zich ernstig ongerust. Het V.N.-bestuur wil de toestand verhelpen door pekel aan te voeren maar ingewijden betwijfelen of dit snel genoeg kan geschieden om nog enig nut te z(Jn. De bewindsman deelde voorts dat de Gezondheidsraad in november een rapport zal uitbrengen over de „do ping". Aan de hand daarvan zal de Na- ionale Sportfederatie het vraagstuk be studeren en zich bezinnen op eventuele maatregelen. Op Nederlands initiatief is het vraagstuk dit jaar ook in de com missie voor sport- en jeugdzaken van de Raad van Europa aan de orde gesteld. Het overleg in die commissie zal binnen kort worden voortgezet. De Kamercommissie drong gisteren aan op een afzonderlijk bouwvolumen ten behoeve van de sport. De staatsse cretaris wees er echter op. dat de sport de totale bouwbehoefte slechts een bescheiden plaats heeft. Hopelijk zal het tekort aan sporthallen in de komende jaar worden ingehaald. „Dan moet echter de spanning op de bouw markt verminderen, anders halen we het niet," aldus de staatssecretaris. In het ziekenhuis te Nijmegen is gisteren aan de gevolgen van een on geluk overleden de 59-jarige ongehuw de P. Hermsen uit Siebengewald in de Limburgse gemeente Bergen. H. be stuurde bij het ongeval een met paard bespannen kipkar. Terwijl hij in de kip- kar stond, schoot deze plotseling om hoog. omdat hij blijkbaar vergeten had de sluitbalk te bevestigen. H. werd tegen het wegdek geslagen en bleef met rwondingen aan het hoofd en met inwendige kneuzingen liggen, tot dat hij door voorbijgangers werd opge merkt Hij was monsternemer bij een zuivelfabriek. dan toevallig, dat het maatschappelijk werk, zo weinig oog heeft voor de ju ridische en economische aspecten van zijn problemen? Tevens zou ik willen vragen of de gecentraliseerde subsidiepolitiek, die do regering voert, de hierbovengenoemde afstand niet vergroot, aldus spreker. De preferentie, die het kerkelijk particulier initiatief in het maatschappelijk werk ten aanzien van het overheids maat schappelijk werk opeist, holt, naar de mening van ds. Duitemeyer onjuist en onbijbels, de overheid uit tot een on- vruchtbaar-neutraal Instituut in plaats van dat de overheid de plaats wordt ge wezen en gegeven, die zij mag en moet innemen, tw. die van Gods dienaresse van de samenleving. De regering in het algemeen en het ministerie van maatschappelijk werk in 't bijzonder zullen zich bewust moeten zijn, dat heropvoedingswijken. waarvan zij nu de oprichting terecht bevordert, in de toekomst, wanneer de woningnood voorbij is. vele lege woningen zullen tellen, zoals het ver leden geleerd heeft. Daarbij moet zij bedenken, dat dit niet betekent dat het vraagstuk, waaraan deze centra hun bestaansrecht ontlenen, is op gelost. Ten slotte, dat in die situaties een wet, die dergelijke gezinnen kan verplichten zich te laten opnemen zo'n ziekenhuis" en zich daar laten verplegenc.q. te controleren, de enige oplossing kan brengen, zo wel ten gunste van de samenleving als ten gunste van de sociaal-achter gebleven gezinnen en hun kinderen. Om de weerstand, die een dergelijk wetsontwerp zal ontmoeten, te over winnen, zal de volksvertegenwoordi ging duidelijk gemaakt moeten wor den, dat een heropvoedingscomplex de functie heeft van een ziekenhuis en niet van een gevangenis: boven dien, dat een dergelijke weerstand ir wezen farizeïsch is, daar men nu d< woningnood gebruikt om hetzelfde te bereiken. In de middagvergadering sprak drs. J. Cornips, directeur van de Stichting Bijzondere Sociale Zorg te Maastricht. Ontvoering in België: De rechtbank in Hasselt heeft w dag twee Nederlanders, vader en veroordeeld tot gevangenisstraffen één en anderhalf jaar wegens ontvoering en mishandeling van een Nederlandse vrouw Van de twee veroordeelden alleen de vader. Jacob E.. in de rechts zaal aanwezig. Zijn zoon, Lambert E., de vrouw, Elisabeth S.. ondergaan Nederland gevangenisstraffen. Op 24 augustus van het vorige jaar had de zoon met het slachtoffer, zijn loofde, een aantal café's in de Belgische plaats Diest bezocht. Laat op de avond kregen zij ruzie en zij nam de vlucht. Bij een benzinestation in Diest kreeg de verloofde een lift van een Belgische han delsreiziger, aan wie zij vertelde dat zij werd achtervolgd door haar vriend, die „een gevaarlijk man" was. Lambert E. had inderdaad een achtervolging ingezet en in zijn wagen had ook ziin vader plaats genomen. In de straten van Hasselt wisten zij de Belgische auto tot stoppen te dwingen Terwijl de Belg in een café de politie trachtte te waarschuwen, werd de verloofde gedwongen in de auto Lambet E. tc stappen. Op de terugweg naar Maastricht mishandelde de zijn verloofde. n werd bovendien veroordeeld tot een boete van 6.000 frank wegens handeling van zijn verloofde en tot het betalen van 5.711 frank als vergoeding de schade, toegebracht aan de auto de Belg, die het slachtoffer een lif had gegeven. Indonesische promotie in het Nederlands De vrye universiteit te Brussel deelt mede. dat op 29 oktober 17 uur de heer Go Gin Tjwan, Indonesiër, in de faculteit de sociale en politieke wetenschap van Brussel ln het openbaar zijn proefschrift „Eenheid cn verscheiden heid in een Indonesisch dorp" zal verde digen ter verkrijging van de doctorstitel de eerste keer in de geschiedenis der vrije universiteit dat een Indonesisch staatsburger promoveert en zijn proef schrift in het Nederlands verdedigt. Hij is te Malang geboren en heeft voor zijn studie te Brussel in Amsterdam en Keulen gewoond. net vóór de oorlog en zou vele jaren hét boek over de gepassionneerde Ameri kaanse samenleving blijven. Zijn werken vonden hun weg naar het toneel en vooral door Eli Kazan (Ea9t of Eden 2) naar de film. Hoewel Steinbeck een realistisch schrijver is, die vooral door het harde leven wordt gefascineerd, is hij een be wogen waarnemer van de mens, die hij ook in zijn beklagenswaardige situaties harte liefheeft. Blokkade-Cuba Regering achter pres. Kennedy (Van onze parlementsredactie) DE Nederlandse regering heeft volkomen begrip voor het be sluit van de Verenigde Staten om door daartoe geschikte maatregelen het streven van de Sowjetunie van Cuba een offensieve militaire basis te maken tegen te gaan en aldus te voorkomen dat de spanning en on rust in het betreffende gebied toe nemen. Nederland zal de Ameri kaanse regering bij dit beleid steu- Aldus staat te lezen in een regerings verklaring die minister-president De Quay gistermiddag de Tweede Kamer heeft doen toekomen. De wijze waarop en het tempo waarmee vooral in de af gelopen maanden Cuba door de Sowjet unie militair werd versterkt, waren aan- wijzigingen dat niet uitsluitend defen sieve, doch ook offensieve oogmerken werden nagestreefd. De Nederlandse re gering moest hierover bezorgdheid ge voelen. Thans is, in strijd met de nog zeer onlangs door de Sovjet-Russische regering gegeven verzekeringen, gecon stateerd dat dadelijke aanvalswapenen op Cuba zijn gestationeerd en dat de aanleg plaats vindt van afvuurba6es voor raketten van grote draagwijdte. Deze recente ontwikkeling vormt op onmiskenbare wijze een bedreiging van de vrede en de veiligheid op het weste lijk halfrond en kan de vrije wereld niet onberoerd laten. De door president Ken nedy op 22 dezer afgekondigde ..quaran taine" beoogt een einde te maken aan een verdere aanvoer van offensief wa pentuig over zee naar Cuba, aldus de regeringsverklaring. Paus Johannes XXIII heeft gisteren onverwachts blijk gegeven van zijn grote bezorgdheid in vert>and met de crisis rondom Cuba in een dringende oproep tot de regeerders der wereld om „alles wat in hun vermogen is te doen teneinde de wede te bewaren." Weekstaat Ned. Bank Grote betalingen van belasting Uit de weekstaat der Nederlandsche Bank van 22 oktober blijkt, dat het saldo der schatkist met f 226 miljoen is toe genomen tot f 865 min. door omvang rijke belastingbetalingen, hoofdzakelijk cnnootschapsbelasting, al zyn in dit be drag ongetwijfeld betalingen van nlet- kohierbelastingen begrepen. Deze zware onttrekking aan de banken ging samen de verplichte inlossing van f 78 min. bij de Nederlandse Bank begin ok tober gestald schatkistpapier. Hierdoor daalde deze post tot f 257 min. Verder moesten de banken f 31 min. deviezen financieren. De voorraad goud deviezen daalde tot f 6222 min., waar- goud onveranderd f 5698 min. lon- vertibele deviezen daalden van f 744 min. tot f 719 min. Het dekkingspercentage kwam van 95,14 op 95.09. De marktverruimende factoren waren gering. De bankbiljettenomloop daalde met f 20 min. tot f 5238 min. cn de re kening andere ingezetenen bracht f 20 min. in de markt, waardoor zij daalde tot f 145 min. De banken namen f80 min. dure voorschotten op, zodat deze ste gen tot f 86 min. Desondanks daalde het tegoed der banken me' f215 min. tot f 352 min., zodat zij de nieuwe kasreser- veperiode met een wij grote achter stand beginnen. Het vereiste saldo is on geveer f 430 min., doch 25 oktober zal de uitkering van het Rijk aan de ge meenten f 390 min in de markt brengen. De geldmarkt is aan de krappe kant. Daggeld bleef IVj To. Geldkringen ver wachten de eerste dagen een verruiming De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 22 (15) oktober: Acti va: Goud 5693 (5698), vorderingen in goud 719 (744), guldens vorderingen op buitenland 7 (7), papier door ban< ge kocht 257 (336), voorschotten 86 (6). Ned. munten 19 (19); passiva: Bankbiljetten 5238 (5258). schatkist 865 (639). banken In Ned. 352 (566), andere ingezetenen 145 (165), banken in buitenl. 126 (118), andere niet-ingezetenen 5 (6), saldi bui tenl. geld. 16 (17).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11