Woningbouw hoort niet in politieke sfeer thuis Gedeputeerde Van der Kwaak kritisch over beleid de „Nu de tekorten in opvoeding zich tegen ons gaan keren" A. Borst te Leiden over loonvorming OPEL 1500 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met Herexamen", voor K. en O. Van der Heijden, 7.45 uur: Afscheid J. C. F. Coers van sportorganisaties. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kameror kest. Gemeentemuseum, 8.15 uur: Max van Egmond, bas-bariton, Paul Niessing, Vrijdag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", voor K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Orato riumvereniging „Con Amore" o.l.v. Jan Pasveer m.m.v. Residentie Kamerorkest, oratorium Samson" van Handel. De Doelen, 8.15 uur: St. Adelbertver- eniging, dr. D. H. Prins, oud-bestuurslid Humanistisch Verbond. Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. P. J. R. Modderman, buitengewoon hoog leraar in de prehistorie. Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilm. Oegstgeest, Irene, 8 uur: Afschep J. F. van Veen, van Kon. Julianaschool, en installatie M. Beun. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,,Arme Bitos". Gebouw K. en W., 8 uur: Operette- vereniging Ministerie van Oorlog. Zaterdag Boshuis, 7.30 uur: Opening bazaar Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk. Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond p.v. „Nekobu". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.Lv. Willem van Otterloo, so liste: Eugenia Zareska, alt. Op gouden wieken, 8.15 uur: Anna Maria Schick, piano. Oegstgeest, Endegeest, 7.30 Uitvoering zangkoor en mondharmoni ca-orkest. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De harts tocht van een zeventienjarige (18 jaar); donderdag: Hier is Lemmy Caution (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Poker om liefde (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De heer Hobbs gaat met vakantie (alle leeftij den). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Terug uit de hel (14 jaar); donderdag: Warme liefde, koude oorlog (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De zon in het hart (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Vier Pa- rijse meisjes (18 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Vlubber, de vliegende schoolmeester (alle leef tijden); donderdag: Roman Holiday (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Een fijn stel dochters (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry als loopjongen (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Greep naar de macht (14 jaar); donderdag: De vrouw die tweemaal leefde (18 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Shadows (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ser geants 3 (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, te. 24807. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Lederdorp is geopend. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, expositie werken van Kees Buurman, Kees de Jager, Joop van Kralingen, Ria van Oerle, C. van Roem- burg, Lucia Steinbach, Will Twee- huysen en Jan v. d. Veer (tot en met 3 november.) Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 28 oktober). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105 30 u Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw- dinsdag en donderdag van 0.30f uur nm., zaterdag 25 uur: jeugd: elk» woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibllo theek Reuvens. Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur jeugd) van 630 tot 830 uur savonds en vrijdag (speciaal voor de groiere (Advertentie) U MOET BIJ D E MIDZA KOP EN. U KUNT D IT VOORDEEL NIET MISSEN GRATIS ZEG ELS DIE UW S PAARKAART Z O VOL MAKEN. Christenvrouwen Leiden Centrum GEDEPUTEERDE D. van der Kwaak te Leiden is gematigder in zijn optimisme ten aanzien van de woningbouw in Nederland geworden. „Het beleid van minister Van Aartsen dreef hem er vorig jaar toe de bouw van 2500 woningen méér af te wijzen, waarmee hg een kabinetscrisis riskeerde. Nu brengt zijn wo- ningbouwpolitiek hem tot plotseling vrijwillig toestemmen in de bouw van vijf duizend huizen méér", aldus de heer Van der Kwaak gisteravond in zijn rede „Onze provincie in de branding" voor de afdeling Leiden Centrum van de Neder landse Christen Vrouwenbond. „De woningbouw moet uit de politieke sfeer wor den getrokken. Als men zegt dat de woningnood volksvijand nummer één is, moet men daarvoor een open oog hebben en het beleid niet baseren op politieke mo tieven, maar op de mogelijkheden om de nood te verminderen", lichtte hij toe. In de Randstad Holland (vijf procent an de totale oppervlakte van Neder land) woont 37 procent van de Neder landse bevolking. Op één vierkante kilo meter zijn gemiddeld 960 mensen samen gebracht. in de grotere steden zelfs drie duizend. Bovendien moet men in de Randstad tot 1980 rekening houden met een bevolkingsaanwas van 1.250.000 per sonen en met een aantal te bouwen hui van driehonderdduizend. De agglo meraties Dordrecht, Delft, Den Haag. Leiden en Rotterdam zullen respectlevo- lijk 60, 55, 100, 125 en 280 duizend inwo ners meer moeten opnemen, waarvoor in totaal 30 a 40.000 ha grond aan andere dan bouwbestemming moet worden ont trokken. „Ik moet mij voor t eerst kritisch uitlaten over het woningbouwbeleid. Weliswaar schaar ik mij nog onder de optimisten, maar er moet worden voldaan aan enkele voorwaarden. Men dient niet te vergeten dat het feitelijke woningtekort in Zuid-Hol land thans 22.000 huizen is. dat daar bij 25.000 krotten komen die spoedig moeten worden opgeruimd en dat per jaar 12.500 woningen nodig zijn om de groeiende bevolking op te vangen", aldus de heer Van der Kwaak, die voorts een aantal rem mende factoren op de woningbouw besprak. De vrije zaterdag kost de woningbouw veel huizen; de gezinsverdunning (klei nere gezinnen) maakt de bouw van 55.000 woningen méér noodzakelijk; de woon- beschaving neemt toe waardoor de eisen hoger wroden; in 1960 groeide de Neder landse bevolking met 140.000 personen en in 1961 (voor zover nu te voorzien ook in 1962) was de bevolkingsaanwas: 160.000 personen; de emigratie neemt af mas immigratie neemt (mede door repa triëring) toe. Bovendien moet Zuid-Holland 1963 rekenen op duizenden woningen minder dan de provincie „gewoon" te bouwen (in 1962 bomen 31.600 hulzen gereed). Ook dit feit maakte, dat gede puteerde Van der Kwaak zich gisteravond in Rehoboth minder hoopivol uitsprak. Arbeidsproces Zuid-Holland zal minstens 2500 plaat sen per jaar open moeten houden het opvangen van werknemers uit het oosten en noorden van ons land. In het Deltagebied heeft men voldoende ruimte voor hen. doch men heeft al plannen ln voorbereiding die in de droogmaking van een gedeelte „zee" bij het eiland Rozenburg voorzien. Het Rotterdamse havencomplex zal dit gebied nodig heb ben en dorpen als Hoogvliet en Spijke- nisse zullen (tegen 1980) steden zijn ge worden. Al deze grootse plannen bieden werkgelegenheid en, na realisatie ervan, ontsluiting van Rotterdam en zijn zuide lijke eilanden, die zich tot een krachten- centrum zullen ontwikkelen, gericht op de Europoort en het Botlekgebied Met het oog op een in de toekomst te grote concentratie in deze streek bevor dert de regering de verplaatsing van s« mige industrieën naar het noorden oosten van Nederland, waardoor de door mechanisatie in de landbouw uitgestoten :en. Groningers en Drentenaren in hun eigen omgeving werkgelegenheid krijgen. Recreatie De provincie stelt streekplannen op om de beschikbare gronden zo efficiënt mo gelijk te benutten. Behalve aan woning- utiliteitsbouw, land- en tuinbouw en industrievestiging denkt men hierbij ook aan recreatie. Goede wegen worden aan gelegd, sommige voorzien van groenstro- voor bermtoerisme, stranden wor- /oor recreatie geschikt gemaakt (zo als kortgeleden de twee „slagen" bij Noordwijkerhout), de Stichting Zuid- Hollands Landschap koopt landgoederen en bossen aan „voor algemeen gebruik" (De Leeuwenhorst bij Noordwijk, Dei Braak bij Nieuwkoop). Voor al deze zaken zijn natuurlijk gronden nodig. Een gedeelte wordt ont trokken aan de agrarische gebieden (in Vakopleiding bouwbedrijf Leiden Op 27, 29, 30 en 31 oktober zal in Lei den het examen worden afgenomen var de leerlingen van de stichting Vakop leiding Bouwbedrijf, die een tweejarige praktijk-opleiding in het bedrijf en daarop aansluitende theoretische ei gemeen vormende onderwijs aan de schillende lagere technische en bedrijfs- technische scholen hebben beëindigd. Het examen wordt gehouden in de r.k. school Don Bosco, Boerhaavelaan 44, 36 timmerlieden en aan de Leidse Ambachtsschool, Haagweg 4, voor 4( timmerlieden en 25 metselaars. De di ploma-uitreiking is op zaterdag 3 no vember om 10 uur in de Don Bosco- school Boerhaavelaan. College van B. en W. Leiden Burgemeester en Wethouders van Le den brengen ter algemene kennis: I. dat wethouder P. S. Harmsen zich heeft be last met de behandeling van de zaken betreffende de Financiën, de Verzekerin gen, de Belastingen, de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elektriciteit, de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, de Accountantsdienst en de Leidse Duin water Maatschappij; II. dat bij ongesteld heid of afwezigheid van de burgemees ter deze wordt vervangen door wethou der S. Menken; indien deze hónderd is door wethouder van Hoek; bij verhindering ook van wet houder Van Hoek door wethouder C. J. Piena; bij verhindering van wethouder Piena door wethouder S .Sannes en bij diens verhindering door P. S. Harmsen. Dag der Ver. Naties ook inLeiden Ter herdenking van de Dag der 1 Naties zal zaterdagavond 27 oktober 8 uur in de aula van het rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat la, jeugdbijeenkomst worden gehouden. Spreker is de heer P. van de Molengraft, Unesco-deskundige uit Eindhoven, cultuur en volk van India en Cambodja. Een schat van dia's zal hij daarbij tonen. De heer Van de Molengraft heeft in opdracht van de Nederlandse rege ring een lange reis door zuid- en zuid- oost-Azië gemaakt eri heeft ook werk voor de Unesco kunnen doen. Van be roep is hij kunstschilder. (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. de laatste zestig jaren 130.000 ha), een groter deel wint men door inpoldering (440.000 ha in de laatste halve eeuw). De heer Van der Kwaak besloot zijn rede met de opwekking tot bet leggen van contacten met nieuw-ingekomenen ln de stad, die er vaak behoefte aan heb ben te worden „ingeleid" in de reeds bestaande gemeenschap. De vergadering werd geleid door me vrouw A. A. van der Kwaak-Van de Berg, presidente. De leden kunnen zich opgeven voor een cursus in de zorg voor bejaarden, die van 13 november tot 9 april in de Nijverheidsschool voor meis jes aan het Rapenburg wordt gehouden. Vele facetten in de omgang en verzor ging van bejaarden zullen worden behan deld, waarna de vrijwilligsters tegen kleine vergoedingen oudere mensen met kleine karweitjes kunnen helpen. Eeo piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. P JLI P 13 Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken wJ Ea IV en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. deskundig in klanK Bef of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam Prof. Oldewelt voor Pedagogiek: Prof. dr. H. M. Oldewelt sprak gister avond in het Logegebouw voor de Ver eniging voor Pedagogiek te Leiden over het onderwerp: „Nu de tekorten in de opvoeding zich tegen ons gaan keren". Hij gaf eerst een opsomming van scheidene factoren in de hedendaagse wereld, die zijns inziens een negatieve invloed uitoefenen op het individu. Zo zijn daar de geweldige fysische krachten, die de eenling thans tot zijn beschikking kan krijgen door een simpe- Expositie Van Kruiningen in trappenhuis academiegebouw (GISTERMIDDAG is in het trappenhuis van het academiegebouw aan het Rapenburg een tentoonstelling geopend van grafisch werk van H. van Kruiningen. Deze expositie, waarover het L.A.K. het patronaat voert, zal wel de laatste zijn op deze plek, want binnen niet al te lange tijd verhuizen de instanties van het Rapenburg naar de nieuwe behuizing aan de Stationsstraat. Van Kruiningen onder welk pseudoniem zich een grafisch kunstenaar verbergt met een heel gewone naam werd in 1906 te Kruiningen geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Kunstnijverheids school en het tekeninstituut Prysma te Amsterdam. Hij is schilder, maar voornamelijk graficus. Hij kreeg ook bekendheid als illustrator van biblio fiele werken. Heeft hij zich in hoofdzaak bezig gehouden met de kleur- litho, zijn meest recente werk is zwart-wit grafiek. Vierentwintig kleurenlitho's versche nen in 1949 als bibliofiele uitgave bij de uitgeverij „Republiek der Letteren" te Amsterdam. Van Kruiningen schreef voorts een aantal kinderboeken en illus treerde uitgaven als „De methamorpho- sen van Ovidius", „Heer Halewijn" en „Het Gilgamesj epos". In 1959 werd hem de Prins Bernhardprijs toegekend voor soort en kunst. WerK van hem is aanwezig in het Rijksprentenkabinet en verscheidene Ne derlandse musea. Aankopen uit zijn werk Nijverheid en Handel Leiden Aansprakelijkheid van werkgevers en ouders ÜROF. mr. J. Drion te Leiden hield gistermiddag voor het departe ment Leiden van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel een voordracht over het onderwerp „Aan sprakelijkheid van werkgevers en ouders". Hij behandelde eerst de aan sprakelijkheid van ouders voor scha de, die onrechtmatig door hun min derjarige inwonende kinderen te toe gebracht. Zijn ouders aansprakelijk omdat het kind onrechtmatig handelde of omdat zijzelf onrechtmatig handelden? Vol gens de Hoge Raad het laatste. Onzeker is of de ouder om vrijuit te gaan ook moet aantonen het kind behoorlijk te hebben opgevoed. Is de ene ouder aansprakelijk voor het falen van de andere ouder? Dit is on zeker in het bestaande recht. Gaat de ouder vrijuit indien aanspra kelijkheid van het kind zelf zou ontbre ken wegens zeer jeugdige leeftijd of wegens geestelijke gestoordheid? In tegendeel. Kunnen ouder en kind onderling op elkander verhaal nemen, als de door het kind aan een derde toegebrachte schade door een hunner aan die derde werd vergoed? Ook dit ls onzeker in het bestaande recht Conclusie: ouders met inwonende min derjarige kinderen doen er goed aan een WA-particuliere verzekering te nemen en vooral ervoor zorg te dragen dat de kinderen zelf mede verzekerd zijn. Ondergeschikten voor door ondergeschikten, onrechtma- tiglijk aan derden toegebrachte schade. Is de opdrachtgever aansprakelijk al leen als hijzelf een fout heeft gemaakt (slechte keuze, gebrek aan toezicht) of ook als hem niets te verwijten valt? Het eerste is ln Zwitserland en Duitsland het geval, het laatste in Frankrijk, Neder land en Engeland. Is de opdrachtgever alleen aansprake lijk als degene die de schade onrecht- matiglijk toebracht zijn ondergeschikte was, of is hij ook aansprakelijk als een zelfstandig werkende opdrachtnemer bij de uitvoering van de opdracht der den schade toebrengt? Op het continent neemt men algemeen het eerste aan, in Engeland bestaat er in diverse gevallen ook een aansprakelijkheid voor „inde pendent contractors". Het nieuwe BW kiest een tussenstelsel. Men is niet voor alle onrechtmatige daden van zijn ondergeschikte aan sprakelijk; bij voorbeeld niet als de ondergeschikte thuis zijn vrouw slaat of zondags met een huurauto brokken maakt Maar waar ligt de grens? De rechtspraak van de Hoge Raad op dit punt is niet duidelijk; het buitenlandse recht is verdeeld. Is de opdrachtgever een soort borg met betrekking tot de schadevergoe dingsplicht? Neen, immers: 1. hij is soms tegenover de derde aansprakelijk ter wijl de ondergeschikte zelf niet (ge heel) aansprakelijk is jegens de derde; 2. hij kan in vele gevallen de aan de derde betaalde schadevergoeding niet verhalen op de ondergeschikte. Ten aanzien van alle besproken vra gen wordt ook de in het nieuwe BW gekozen oplossing aangegeven. deden voorts het Museum of Modern Art te New York, La Bibliothèque Na tionale te Parijs en het Victoria and Albertmuseum te Londen. Van Kruiningen houdt zich ook met de film bezig. Hij schreef het voerde de regie van een film kunst, „De Zwarte Tampon", die bin nenkort onder auspiciën van het LAK zal worden gedraaid. Momenteel is hi; bezig aan een film over de etsen var Rembrandt. Hij is leraar aan de Acade mie voor Beeldende Kunst in Arnhem. Het werk dat op het ogenblik in het academiegebouw wordt tentoongesteld, is van zeer goed ambachtelijk gehalte. Mythische en symbolische onderwerpen, wisselt hij af met objecten, die hij ont leent aan de meest nuchtere realiteit In verband met het laatste is het interes sant een vergelijking te treffen met Ap Sok. Van Kruiningen zowel als Sok heeft namelijk een reeks prenten gemaakt de Deltawerken, maar hoe verschillend van opvatting. Brengt Sok het onderwerp tot de meest elementaire lijn terug, Van Kruiningen voert het beeld op zijn bladen in een gemengd abstract/figuratisme tot don kere, tot in de hoeken gevulde prenten. Zy treffen door een bepaalde systématiek in de opbouw, op een bepaalde wijze monumentaal, soms anekdotisch, zoals Machinekerkhof' (cat 27). Mooi var bewegelijke liinvoering is „Zeilwed strijd" (cat. 20). Een prachtige prent is ook „Dierenkooi" (cat. 24). In gecombineerde techniek troffen ons vooral „Vissersschepen I" (cat. 3). Fascinerend zijn verder de etsen „De winkel van Poesjkin" (cat. 15) en „De droom van Poesjkins dood kistenmaker" (cat. 16), twee vrij lugubere doch geenszins afstotende prenten, waarin zelfs de anekdoti sche noot niet is vergeten. Wat betreft de bibliofiele werken die op de tentoonstelling zijn neergelegd, mogen we vooral wyzen op de kleur- litho's voor „Heer Halewijn" en de prent „De Raven" uit Het Gilgamesj epos. Zonder overigens tekort te doen aan andere prenten uit de geëxposeerde uitgaven. Al met al een voortreffelijke tentoon stelling van werk, waarin het goede ambacht en de schone kunst wel op ze gelukkige wijze zijn verenigd. Opbrengst verkoopdag De bazaar die gisteren ten bate van h orgelfonds in de consistoriekamers v; de Lutherse kerk werd gehouden, heeft bruto ruim f 1000 opgebracht. le druk op een pedaal of het omdraaien van een knop. Dit brengt een gnotie ver antwoordelijkheid met zich mee. Daarnaast is er een opeenstapeling van sensatie en seksualiteit, dtte tegenwoor dig in de vorm van boekjes, tijdschriften en anderszins voor iedereen voor het grijpen ligt Ook de vrije tijd brengt problemen met zich, aldus prof Oldewelt De he dendaagse mens kenmerkt zich door een grote passiviteit en dit komt weer door dat hij volop gelegenheid heeft zich de verveling van het lijf te houdlen (tele visie, boeken, tijdschriften) zonder dat daar een „doen" tegenover staat. De moderne mens heeft aütyd haast en hij heeft een grote innerlijke onrust. On. deritussen kan worden aangenomen, dat haast de mens „uitholt". Wil de mens zichzelf zijn, dan heeft hij echter juist innerlijke must nodig. Als andere factoren noemde spr. nog de bevolkingsdichtheid1, waardoor de zin voor de gemeenschap afneemt, en de „wellust" der beroemdheid (schoonheids koninginnen, filmsterren, sportkam- pioenen), die de grauwheid van de mas samens lijdelijk moet verdrijven. Funeste haast Zich bepalend tot de positieve facetten van de samenleving, zei prof. Oldewelt onder meer, dat de opvoeder elk kind gelegenheid moet geven i« een bepaalde beschutte ruimte tot. ontplooi ing te komen. Het kind heeft daarbg behoefte aan een zekere continuïteit van sfeer en het moet gelegenheid hebben te „mijmeren" teneinde tot innerlijke har monie te komen. De haast, die het leven van zoveel hedendaagse oudieren ken merkt, kan hier belemmerend werken. De opvoeder moet er naar streven de elastiviteit in het kind heel te houden. Teveel mensen zijn vreemdeling in hun eigen gemoedsleven geworden en d'it is een gevaarlijk ding. dalt niet mag door werken in de opvoeding. Na <fe pauze had een bespreking plaats. De goed bezochte bijeenkomst stond on der leiding van de heer A. Boogaard. Zondagmorgenbijeenkomst Zanger naar mijn hart De Joodse verzameling geestelijke lie deren die in de Bybel onder de titel „Psalmen" werd opgenomen, bevat eeuwenoude maar onvergankelyke per- soonlyke en intieme geloofservaringen. Open-Deur-werk Hervormde Gemeente Leiden wil aanstaande zondagmorgen om half elf in de Gehoorzaal ingang Breestraat iets van deze inhoud laten Over wie anders zou dr. P. L. Schoon- heim willen spreken dan over de cen trale figuur van het Psalmboek, David: koning, dichter, herder, niettemin Juist gewoon mens. De bespreking van deze figuur en zijn werk, met voorbeelden van liederen volgens zijn Psalmen, ook in samenzang, is weer bedoeld als een eenvoudig en rechtstreeks antwoord op vele intieme godsdienstige vragen, die ook mensen van nu met zich dragen. Een zanger naar mijn hart. Zo wordt deze bijeenkomst aangekondigd. Niet de muziek, maar de gees telg ke betekenis van de eeuwenoude bijbelse liederenschat zal worden belicht. Er is weer gesprek tydens de bijeenkomst en ook is hiervoor gelegenheid na afloop, om kwart vóór twaalf. Een groep jongeren speelt een voudige muziek, waarvan iedereen kan genieten. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR KASBEHEER EN KREDIETWEZEN STADHUIS - LEIOEN POSTBUS 1ED - IEL. ZQ27D Centrale A.R. kiesvereniging "yOOR de centrale A.R. kiesvepeni- ging te Leiden sprak gisteravond in restaurant Van der Heijden aan de Breestraat de heer A. Borst P.zn. te Wassenaar, oud-voorzitter van hel Verbond van prot.-christelijke werkge vers in Nederland, over de loonpoli tiek. Vroeger werd de verhouding baas- knecht binnen de onderneming gere geld. Het collectieve arbeidscontract gaf een betere organisatie aan de maat schappelijke verhoudingen, waarmee de overheid bewust haar intrede deed op het terrein van lonen en arbeids voorwaarden, ofschoon van een over heidsregeling nog geen sprake was. In de jaren dertig ontstond een sterkere bemoeienis van de overheid met de hoogte van de loonsom. De heer Borst verklaarde, vermaat- schappelyking van de staat even onge wenst te achten als verstatelg king van dt maatschappij. De overheid mag de orga nen van het bedrijfsleven niet in levens gevaar brengen als het gaat om verant- woordelykheden. Zy ging de toonhoogte over de gehele linie bepalen; dat bracht verstarring en daartegen rees verzet. De gedifferentieerde loonpolitiek was ei gevolg van. Het is echter nog steeds niet volledig vastgesteld welke nu de taak ls van de overheid en welke de taak van het bedrijfsleven op dit punt. Toezicht op de prijzen moet er zijn, maar de heer Borst ontkende, dat de loon- en prijspolitiek zo stringent moet worden gevoerd, dat het bepalen van de toonhoogte en het vaststellen de prijzen bepaald tot de taak va overheid behoren Dit wekt alleen maar ongenoegen in het loon- en prijs- Opel 1500, een 5-persoons wagen met comfortabele zitplaatsen voor allemaal, een interieur dat getuigt van standing en luxe, en een bagageruimte die U nimmer voor problemen stelt. Daarbij heeft de Opel 1500 - (f6.390.- af dealer) een krachtige en pittige 1500 cc-motor van 55 PK, die ook lange trajecten tot een genoegen maakt. Inderdaad, de Opel 1500 is een volwaardige automobiel; niet duurder dan een kleine wagen, maar met een afwerking die U slechts bij veel hogere prijsklassen zoudt verwachten. Vraag een proefrit. Uw wagen staat klaar. En wij ook! STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN TELEFOON 01710 - 24741 N.V.HET M©T©RHUIS vlak in de hand. Zwarte lonen, on controleerbare werktijden en onwaar achtigheid op nog meer punten z(jn er het resultaat van. De heer Borst meende dat hier minder problemen hadden gelegen als het be drijfsleven meer medewerking had ge geven aan de realisering van de publiek- rechtelyke bedrijfsorganisatie. In indu striële werkgeverskring heeft men zich tegen de bedrijfschappen sterk verzet; men probeerde de loonontwikkeling weer te doen plaats hebben in privaatrechtelijk verband. Het sociale en economische leven zyn echter niet te scheiden. Rechtvaardig De inleider ging ervan uit, dat de loon vorming moet plaats hebben op recht vaardige basis. Naar zyn mening biedt het rapport van de Tilburgse prof. Schou ten wel mogelykheden. De suggestie wordt gedaan, dat de Sociaal-Economi sche Raad in samenwerking met het Cen traal Plan-Bureau ieder half jaar een macro-economisch gemiddelde bepaalt dat de groei en de daling van de produk- tiviteit in Nederland aangeeft; zo kunnen de sociale mogelykheden worden over wogen binnen het raam van economische gegevens. De verantwoordelykheid van het bedryfsleven wordt in dit rapport weliswaar geaccentueerd, maar die van de overheid wordt zeker niet De oud-voorzitter van het Verbond van prot.-christelijke Werkgevers be treurde het, dat de toekomstige loon politiek nog steeds in de mist hangt Tegen 1 januari 1963 lopen 75 collec tieve contracten af. Welke economische ruimte is er voor eventuele loonsver hogingen? De regering heeft zich ten aanzien van de loonvorming nog niet eens uitgesproken. Voor bevriezing was de heer Borst niet enthousiast; het sociaal-economische leven is dyna- In het slot van zgn uiteenzetting onder streepte hij de grote taak ten aanzien van deze dingen van allen die de christelijk- socialc gedachte zijn toegedaan. Herdenking In deze vergadering herdacht de voor zitter. mr. dr. Geelkerken, de heer Stolp, die tweede voorzitter van de centrale kiesvereniging was. H(J was bereid veel van zijn tyd en arbeidskracht voor de party te geven, zei de heer Geelkerken, die de overleden wethouder herdacht als een rustig, bezadigd en wijs man, wiens woord weloverwogen was. De heer Geelkerken deelde mee, dat de heer Heij tweede voorzitter is gewor den. Ir. Drost heeft het voorzitterschap op zich genomen van de discussiegroep stadsontwikkeling en mr. Woudstra de leiding van de discussiegroep over de ont wikkeling van de party. Tot het bestuur van de afdeling Leiden van de C.H.U werd het verzoek gericht een gemeen- schappelgke vergadering te beleggen, waarin wordt gesproken over de ge meentepolitiek en de leden van de prot. - christelijke raadsfractie voorlichting zul len geven. Uit het jaarverslag van de heer Lamers bleek, dat de kiesvereniging ongeveer 500 leden telt Er is nog steeds een terug gang waar te nemen. Slechts één op de zes Leidse ar. kiezers is lid van de kies vereniging. Dat vindt men te weinig. De werving zal dan ook worden frelntensi- veerd. vooral met het oog op de Kamer verkiezingen van volgend jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3