Leerplicht zal niet vooi 1965 worden verlengd Glen kirk Cos tuums 169.- ln de glazen kast Algemene leerplicht voor schipperskinderen? Forty Four Een woord voor vandaag Het graf van Mozes werd gevonden DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 41TOERZ1JDS HERVORMD OF GEREFORMEERD Naar aanleiding van de repa triëring van Nederlanders uit Nieuw-Guinea schrijft ds. E. de Vries in „Hervormd Nederland" een artikel, waarin hij ingaat op de vraag wat deze mensen nu kerkelijk zijn. Op bijna elk ge bied is er voor ze gezorgd, maar ds De Vries vraagt zich af hoe zij zullen reageren ah hen de vraag voorgelegd wordt tot welk genootschao ze behoren, her vormd of treformeerd. Ds. De Vries vervolgt: TJOE zal het in dit opzicht gaan 11 met hen. die nu uit Nieuw-Gui nea komen? Voor zove- ze eigen huisvesting hebben vallen zij. even als de zelfstandig gehuisveste gere- patrieerden uit Indonesië, onder de zorg van plaatselijke gemeente en kerkeraad. Voor zover zij in con tractpensions zijn opgenomen zijn er voor hen enkele predikanten met bijzondere opdracht tc weinig met deze nieuwe toevloed! die verantwoordelijk zijn voor hun geestelijke verzorging. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat de kerke raad van een plaats, waar een of meer contractpensions zijn. zich he lemaal niet zou mogen bemoeien met hen. die daar tijdelijk gehuis vest zijn. Integendeel! Nu doet zich echter Juist ten op zichte van de mensen uit Nicuw- Guinea een eigenaardige moeilijk heid voor. die ons tegenover hen wel beschaamd moet doen staan. Het is nL zo. dat zij, die uit Indo nesië repatriëren en daar tot de protestantse kerk behoorden, zon der meer geacht worden hier tot de Ned. Herv. Kerk te behoren. Maar in de Evangelische Christelijke Kerk van Nieuw-Guinea zijn pro testantse kerk en gereformeerde kerk één. Het blijkt nu. dat in sommige plaatsen waar grote groepen uit de E.C.K. bijeen ge bracht zijn, de vraag rijst: ..Wat zijn ze nu. hervormd of gerefor meerd?" En dat beide kerken me nen een soort claim op de mensen te mogen doen gelden. waarbij speciaal van gereformeerde zijde gezegd wordt, dat zij nu moeten kiezen, waar ze bij willen horen. Immers, ondanks onze „achttien" zijn we hier nog niet zover als in Nieuw-Guinea. Het is echter beslist onjuist om deze mensen nu voor een keus te stellen. Zij moeten in ieder opzicht de weg nog leren in een land. dat de meesten van hen nooit eerder hebben gezien en dat kost tijd. Zij moeten ook de tijd krijgen om in kerkelijk Nederland de weg te leren en niet gedwongen worden om voortijdig te kiezen. Ze ker niet. zolang de gezinnen nog niet eens volledig hier zijn en zij nog geen vaste woonplaats hebben. De meeste ouderen zijn gedoopt en lidmaat geworden in de Protes tantse Kerk In Indonesië; wij zou den dus kunnen zeggen, dat zij van huis uit" hervormd zijn. De kinderen zijn echter veelal in de E.C.K. gedoopt. Men kan het zien als een verheugend feit. dat twee kerken zich verantwoord voelen het blijft een beschamend feit, dat het nog twee kerken zijn. Laten wij v orkomen. dat deze tweezijdi ge verantwoordelijkheid verwar rend gaat werken en laat het nooit .--n "^nr»rre"tiestriid worden! Als er gemeenschappelijk iets ge- nan kan worden, des te beter. Wie weet. hoe dan deze nieuwe toevloed van mensen bij gaat dragen tot de eenwording van protestants Neder- Vergadering Twee de-Kamercommissie Cals wil spoedig oplossing van spellingkwestie Af ÓÓR 1965 zal het niet moge- lijk zijn een verlenging van de leerplicht in te voeren. Het ont breken van voldoende leerkrach ten, schoolruimte en vormen van onderwijs vormt hiervoor een be lemmering. Dit deelde staatsse cretaris prof. Janssen (O.. K. en schrijven. ,,Ik weet dat uit eigen erva ring". aldus de bewindsman. Op het het ogenblik is men nog doende met de vaststelling van de Üjst van geografische benamingen. (Van onze parlcmentsrcdactie) 14-jarige jongens. - i yjyj^x ,ii de praktijk met vergadering van de Tweede-Ka- brengen, dat die jongens onderwijs Het waren 's ministers partijgenoten mejuffrouw Knol en de heer Engelber- tink die het hem nogal lastig maakten. mercommissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen. De commissie kwam bijeen ter be spreking van de O., K. en W. be groting voor 1963. Prof. Janssen kondigde wel de spoe dige indiening aan van een wetsont werp tot invoering van een arbeids- Woensdag is de commissie voor O., K. en W. van de Tweede Kamer voor de eerste maal in een openbare vergadering bijeen geweest. Op deze foto: dr. H. W. Tilanus, griffier J. de Ruiter, me vrouw mr. J. Af. Stoffels-Van Haaften, voorzitster, minister mr. J. M. L. Th. Cals. dr. J. H. Wes- selings en staatssecretaris prof. dr. H- H. Janssen. Maatregelen in Gedekte ruiten. Pin- heads en hairlines in Fine Worsteds. Nieuwe herfsttinten. Handgrade finish. Nü reeds vanaf Amsterdam-Leidsestraat 7 Rotterdam-Stadhuispl. 28 Den Haag - Groenmarkt 24 voorbereiding (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Janssen (O K. en W.) overweegt een alge mene leerplicht voor schippers kinderen in te voeren, echter met dien verstande dat vrijstelling kan worden verleend in geval van ernstige bezwaren van de betrok ken ouders. De bewindsman deel de dit gisteravond mee in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor onderwijs, die de O. K. en W.-be groting voor volgend jaar be sprak. De a.r.-afgevaardigde mr. Roosjen er enkele andere sprekers meenden, da' de regering in haar onderwijsbeleid ..het schipperskind vergeet" Dit ont kende de staatssecretaris. Er zijn maat- voorbereiding, die ten dele tegemoet zul- aan de noden len komen. Zo is de indiening te verwachten een wetsontwerp tot wijziging var leerplichtwet, dat behalve op het school verzuim ook betrekking zal hebben op de leerplicht voor schipperskinderen. Hierover wordt nog een advies van d« onderwijsraad afgewacht. Het betreft hier geen eenvoudige zaak. Invoering van leerplicht voor deze categorie be tekent, dat de schipperskinderen aan de wal in internaten of bij pleeggezinnen moeten worden ondergebracht. Het is zeer wel in te denken, dat bepaalde ouders daartegen ernstige bezwaren zouden hebben. Nieuw gebouw voor stichting n.o.f. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, zal vrijdagnamiddag 2 no vember het nieuwe gebouw van de Stichting Nederlandse Onderwijs Film (N.O.F.aan het Sweelinckplein T>" lik stellen. Vo h«-~ afeaande kijk" de première plaats vinden van twee nieuwe N.O.F.-films: ,.Op verken ning" en ..De ontdekk.ng van dc edel gassen". Voorts zal nogmaals worden vertoond de kort geleden met de film prijs 1962 van de Raad van Europa belProonde N.O.F.-film ..Erasmus. de •tem van de rede". mogelijkheid te verbinden. De staats secretaris wees er met nadruk op. dat zijn gedachten hieromtrent nog maar van voorlopige aard zijn. HIJ meende voorts, dat aan de schippers een gedeel telijke financiële tegemoetkoming zal moeten worden verstrekt voor de opna me van hun kinderen aan de wal. De kamerleden mej. Knol (kath.v.) de heer Kleijwegt (soc.) waren tevre den, dat nu althans een leerplicht voor schipperskinderen wordt overwogen. In tegenstelling tot mej. Knol was ac heer Kleijwegt overigens niet enthou siast over de mogelijkheid van eei vriistellingsclausule. Bepaald teleyrgesteld toonde zich tb heer Roosjen. Over de leerplicht wilde hij nu niet spreken. Zijn teleurstelling vond voornamelijk zijn oorzaak in de weigering van de staatssecretaris orr aan de internaten voor schipperskinde ren subsidie tc geven en de vergoeding voor de administratiekosten „Als de internaten nu niet gesteund worden, zijn zc ter ziele voor en ze nodig zijn", aldus de a.r.-, vaardigde. De staatssecretaris greep deze teleurstelling niet hele maal. De zaak ligt immers open. In verband met de komende wijziging van de leerplichtwet zal de subsidië ring van de internaten e.d. opnieuw kunnen worden bezien. Op het ogen blik echter is een concrete toezegging op dit punt niet te geven. Men moet goed bedenken, dat het rijk thans op Studietoelagen De minister van O., K. en W„ Cals, deelde de commissie mee, dat dit jaar 60.000 aanvragen voor studietoela gen en beurzen op zijn departement zijn binnengekomen. Dit is relatief min der dan voorheen. Van die 60.000 had- er 18.288 betrekking o: het weten schappelijk onderwijs. Op 15 oktober was over 2268 aanvragen nog geen be slissing genomen. In 800 gevallen 'achtte het departement nog op advies an de universiteiten en hogescholen, de rest van de gevallen op financiële informatie van de betrokkenen zelf. Op advies van de afleverende" school erden slechts 152 aanvragen afgewe Bij de behandeling van de paragraaf ver het kweekschoolonderwijs bleken dc heren Van Bennekom (a.r.) en Kleij wegt (soc.) niet te spreken over de zg, „gratis-boekenregeling" voor kweek- schoolleerllngen. jaar beraad is een regeling getroffen, waarvan vrijwel geen enkele leerling kan profiteren, omdat de eisen zelfs nog hoger zijn dan die voor het verkrijgen van studietoelagen. Staatssecretaris Janssen beloofde na te zullen gaan of de regeling verbeterd kan worden. De openbare commissie-vergadering zou vandaag worden voortgezet. De voorzitter, mevr. 34offels-van Haaften (lib.), wees er gisteravond al op, dat de commissie zich niet aan het tijdschema had -gehouden. Inderdaad volgde de derwijscommissie gisteren niet het goe de voorbeeld van haar collega voor bin nenlandse zaken. Het aantal te wijd lopige beschouwingen was vrij groot. Mede daardoor ontbrak de levendigheid, die de commissie-vergaderiDg van ge week kenmerkte. volgen, al is dat dan wettelijk nog niet verplicht. De Kamercommissie toonde zxch op dit punt niet gerust. Men vreesde, dat 14-jarige jongens zullen gaan wandelen nu ze niet meer naar school hoeven en nog niet mo gen werken. De staatssecretaris wees er echter op, dat in het komend wetsvoorstel betreffende het arbeids- verbod een ontsnappingsclausule zal worden opgenomen, die het mo gelijk maakt dat 14-jarige jongens toch kunnen gaan werken, evenwel op voorwaarde dat zij daarnaast ge deeltelijk onderwijs volgen, de vormingsinstituten. Dc minister van O.K. en W. deelde de Kamerleden mee. juni het rapport var bestudering van de vijfdaagse school week had ontvangen. 'De commissie geeft een ontkennend antwoord op de vraag of de centrale overheid terzake maatregelen zou moeten nemen. Een be slissing over het al dan niet invoeren van de vijfdaagse schoolweek behoort volgens de commissie niet tot de taak van de onderwijswetgever, maar tot die van het bevoegd gezag der scholen. In overleg met het kabinet zal de minister nog een standpunt in deze zaak moeten bepalen. Kritiek Op het besluit van de minister om voor u.l.o en v.g.l.o een aparte inspectie in te stellen, werd nogal kritiek geleverd door dr. H. W. Tilanus (c.h.) en zij het op andere gronden door de heer C. Kleijwegt (soc.) De heer Tila- t nus kon niet inzien waarom deze af splitsing van de l.o.-inspectie nodig is en hU betreurde het. dat de beste u.l.o- - en v.g.l.o.-krachten nu „in de ad ministratie w-orden geworren". Dat de bewindsman met deze beslissing in feite op de mammoetwet vooruitgelopen is. vond de heer Tilanus niet elegant. Mr. Cals motiveerde zijn beleid in de- e zaak met een verwijzing naar de norme uitbreiding van het aantal u.l.o ;n v.g.l.o.-scholen. Men staat thans oor de noodzaak deze sector op een eigen wijze te. bénaderen. In dé onder wijsbladen is de beslissing onverdeeld gunstig ontvangen. Het verwijt dat.Jiij door het instellen-Van een eigen inspec tie het betrokken onderwijs pedagogisch in een bepaalde richting zou willen dwingen, kon de bewindsman niet aan- vaarden. De heer Kleijwegt vond de ministeriële toelichting nietszeggend en constateerde, dat de minister het hem wel erg moeilijk heeft gemaakt om straks vóór de begrotingspost betreffen de het invoeren van deze inspectie te stemmen. Beroe pingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Eerbeek (2e pred. A. Sjollema, te Well en Ammerzoden Bedankt voor Zierikzee (vac. C. Be- zemer): A. Sjollema. te Well en Am merzoden; voor Hilversum (vac. W. Willemsei: J. J. Poldervaart, te Sche- veningen; voor 's-Grevelduin-Kapelle: GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Rijssen: P. Blok. te Dirksland. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Zuid: J. Brons, te Bunschoten en A. W. Drechs- ler. te Vlissingen. CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid: K. Twillert, te Vlaardingen. Stijging lijk met rijksgelden wordt omgespron gen. En dat terwijl de O. K. en W.-begro ting voor volgend jaar weer 303 mil joen hoger is dan die voor 1962. Ook de heer Mieras (s.g.) wees hierop. Hij vroeg zich af waar het heen moet als in een tijd van conjuncturele overspan ning de overheid nog zoveel geld uit trekt voor sport. spel. toneel, dans en televisie, De minister daarentegen vond de stijging van de begroting niet ver ontrustend. Er zal volgens hem de ko mende jaren nog een verdergaande stijging moeten plaatsvinden. Voor de minister bleek het zaak" te zijn om de kwestie van de spel ling nog gedurende zijn ambtsperiode tot een oplossing te brengen. Zijn voor keur gaat uit naar één verplichte spel ling voor het gehele onderwijs. Dat ei thans sprake is van een spellingchaos, wilde er bij hem niet In. Als men ei enige moeite voor doet is elke Neder lander in staat de spelling goed te toen de salarissen en de scholenbouw aan de orde waren. Mejuffrouw Knol j wenste een verbod van het belonings systeem dat in Rotterdam wordt toege past en op grond waarvan leerkrachten een beloning krijgen voor het bezit van een diploma (bijv. voor het zangonder wijs». dat geen uitbreiding van de be voegdheid van die onderwijzers inhoudt. Hoewel deze bedragen op grond van de L.O.-wet worden toegekend voelde ook minister Cals wel voor een verbod en dat zou dan ook voor het bijzonder on derwijs moeten gelden. De bewindsman deelde mee, een on derzoek in te stellen naar de moge lijkheid, de onderwijzers bij het l.o. op grond van hun leeftijd te salarië ren. Hij meende, dat deze administra tieve vereenvoudiging enkele miljoe nen zou kosten. Ook denkt de minis ter erover de salarisadministratie op zijn departement te vereenvoudigen en onder te brengen in één salarisaf deling. Natuurlijk werd ook over het georga niseerd overleg gesproken. De socialist dr. Tans viel erover, dat sommige kwes ties daar nu al jaren lang ter discussi# liggen. Minister Cals stelde een weder vraag: is de salarispositie van de onder wijzers zodanig, dat alle wensen gelijk tijdig moeten worden opgelost? Het een kan niet losgemaakt worden van het ander: men kan niet om vergeving van de eigen schuld bidden als men niet volkomen bereid is de schuld van de ander te vergeven. Niet voor niets heeft Jezus in het volmaakte gebed die twee in één zxnsamengebracht. Trouwens, wie ooit écht schuld beleden heeft voor God, wie zo met zichzelf in de knoop heeft gezeten dat hij geen andere uitweg meer zag dan alles maar aan God voor te leggen, die heeft daarna de blijdschap gekend van de schuldvergiffenis. Een blijd schap die zo de kern van het leven raakt, dat men niet anders meer kan dan ook de eigen schuldenaren vergeven. Waar door de dankbaarheid jegens God zich nog meer verdiept! Zo te kunnen, te willen leven is voor de christen van het allergrootste belang. Juist omdat hij op deze wijze zich de naam van christen waardig toont toch het levensdoel van de christen èn aldus zijn naaste voor Christus kan win nen. De naaste die dit alles misschien alleen maar met grote argwaan en een flinke portie cynisme bekijkt! Ach, ge weet dit alles natuurlijk al. Het staat allemaal zo in de bijbel en in de catechismus. Het zijn dode woorden zolang men ze alleen maar leest en niet in praktijk brengt! Vefiezolaans archeoloog beweert: Praatlust Bij de bespreking van de scholen bouw moest de bewindsman nogal wat verwijten incasseren, dat in sommige sectoren het bouwvolume niet wordt ge bruikt. De minister had overigens niet de indruk, dat in ernstige mate is voor gekomen. dat leerlingen wegen wegens tegebrek moesten worden afgewezen. Bij het v.h.m.o. is dit zeker niet het ge val geweest. De heer Kleijwegt (soc.) wees op het toenemend aantal „krotecholen". Er moet worden gesaneerd, meende hij. Met een durf, waarvan hij later ge schrokken bleek, zei hij. dat hij de hoofden wel bijna zou willen opjutten, dergelijke scholen niet meer binnen te Intussen raakte de commissie steeds verder, achter op.hét tijdschema van haar voorzitster, mevrouw Stoffels-Van Haaften. Over de scholenbouw, waar voor adhttlen minuten was uitgetrok ken. werd een uur gepraat. De praat- lust nam nog toe. toen men na vijf uur mocht roken. Hoezeer men naar dit rookgenot had uitgekeken bleek uit het feit, dat een aantal Kamerleden, mr. Roosjen voorop, reeds om vijf voor vijf met een onaangestoken sigaar in de mond rond de tafel zat. Wie zei daar iets over kwajongens? Wiskunde-olympiade in Utrecht Ongeveer 60 leerlingen van op een na hoogste klassen van gymnasia en hogere burgerscholen hebben vanmid dag in Utrecht gezwoegd op zeer bij zondere wiskunde-vraagstukken. Het waren opgaven in het kader van de „wiskunde-olympiade", een landelijke wedstrijd georganiseerd door de Ne derlands onderwijs commissie voor wiskunde. ..Niemand heeft zijn graf geweten tot op de huidige dag." lezen we in Deute- ronomium 34:6. maar als het aan de archeoloog prof. Ripamonti ligt. dan kan deze zin nu wel uit de bijbel worden geschrapt. Hij gelooft namelijk dat het graf van Mozes gevonden is en wel onder een piramide dertig kilometer ten zuiden van Amman. Een Zuidamerikaan- se oudheidkundige expeditie heeft daar een kolossale piramide blootgelegd die een hoogte heeft van 45 meter en een diameter van 30. Het is het grootste alleen staande bouwwerk dat ooit in Jordanië werd opgegraven. Enige zeker heid dat het inderdaad het graf van Mozes betreft is er echter niet. Deze vondst werd in de wildernis gedaan door een Venezolaanse expeditie onder leiding van professor Julio Ripamonti van de centrale universiteit van Venezuela. In een interview verklaarde prof. Ripamon ti dat de piramide uit het eind van het Bronstijdperk dateert, ongeveer 1250 voor Christus. Binnen het kolossale bouwwerk ligt een kleiner gebouw en tussen dit ge bouw en de buitenmuren bevinden zich 12 kleine kamers, „die vermoedelijk de 12 stammen van Israël symboleren." Ripamonti verklaarde dat de buitenste :J. düttr i-nsV 20 Concilie-persbureau tegen berichtgeving van „II Tempo" Het concilie-persbureau heeft woensdag in zijn nieuwsbulletin een be richt gerectificeerd, dat verschenen is in het blad ,,11 Tempo" dat vooral bij de Italiaanse geestelijkheid in trek is. Mgr. Vallainc zegt in zijn bulletin, dat be doeld bericht in het blad elke grond Het gaat om het verslag van de vijf de algemene vergadering van het conci lie op dinsdag. Het blad meldde dat kardinaal Godfrey, aartsbisschop van Westminster, tijdens deze vergadering heeft uitgeroepen „levare latinum debe- mus" het blad voegt zijn vertaling erbij: dobbiamo togliere il latino, dat wil zeggen: wij moeten het latljn op heffen. Volgens de rechtzetting van het concilie-persbureau heeft „II Tempo" ech ter een verkeerde vertaling gegeven: een van de betekenissen van het woord „le vare" is inderdaad „opheffen", maar het had in dit geval moeten zijn: „be vorderen". En dat dit laatste bedoeld was ge weest, bevestigt de concilie-persdienst na authentieke Inlichtingen te hebben inge wonnen. De berichten van ,11 Tempo" hebben de laatste dagen reeds tal van concilievaders geërgerd, omdat zo zeggen zij dit chauvinistische blad niet alleen tendentieuze berichten ver spreidt maar ook omdat het blijkbaar over bijzonder goede informatiebron nen beschikt. Het publiceert tenminste vaak letterlijke aanhalingen uit verkla ringen van concilie-vaders, ofschoon hierover niets langs officiële weg naar buiten komt. De iongens en meisjes, die in Utrecht aan de slag waren, zijn de winnaars van de eerste olympiade-ronde. Aan deze eerste ronde deden in totaal 3346 scholen die keurig over „el 2h£ leed zijn verspreid. I "e-peradienst zo weinig over de inhoud De resultaten van deze tweede ron- der besprekingen meedeelt en zich be de zullen volgende maand worden be- perkt tot een berichtgeving, die alleen kend gemaakt maar de buitenkant raakt. en de kamers, waarvan sommige nog onder de grond bedolven liggen, meten 8x8. Volgens de professor kan men vanaf de top van de piramide Jeruzalem en Bethlehem in de verte zien liggen. Skeletten Prof. Ripamonti gelooft dat het graf van Mozes onder de piramide of in een van de kamers moet liggen. Op korte afstand van de piramide heeft men een tamelijk grote grot met aardewerk uit het Bronstijdperk en tal van mense lijke skeletten ontdekt. Vanuit deze grot loopt een zes meter lange tunnel in de richting van de piramide. Deze tunnel leidt naar een grotere grot die nog niet blootgelegd is. Ongeveer 50 meter ten oosten van de piramide heeft men een grote opslag plaats voor olijven of wijn blootgelegd, een aanwijzing dat dit gebied dat tegen woordig een woestenij is. drie duizend jaar geleden oogsten opleverde. Maandag heeft de Venezolaanse pro fessor persoonlijk koning Hoessein van Jordanië en premier Wasfi Teil rond geleid om hen zijn ontdekkingen te tonen. Hij toonde hun grote stukken hout van allerlei soort die bij de bouw van de piramide gebruikt zijn. daarbij was een bamboe stam die na 3.000 jaar nog steeds zeer buigzaam was. Verder heeft men een enorme stenen bassin en een steen met nog niet ontcijferd opschrift ontdekt. Het is zeer interessant te weten waar om Ripamonti juist op deze berg naar het graf van Mozes ging zoeken. Naast de berg ligt nl. een diep ravijn dat „Wadi Afari" (het ravijn' van de duivel) genoemd wordt. ..Dit was mijn uitgangs punt. omdat het Nieuwe Testament verhaalt dat de aartsengel Michael en de duivel gevochten hebben om het lichaam van Mozes". aldus de professor. Ripamonti heeft het dal van de engel nog niet gevonden. In de nabije omgeving ligt echter een dal dat tegenwoordig de „Wadie Dnayes" (kerken vallei) wordt genoemd. (Advertentie) A B A S I N kalmeert !e zenuwen zander slaap te verwekken! Derde concilievader overleden Monseigneur Gaston Chichester, titu lair aartsbisschop van Velebusdo en voormalig aartsbisschop van Salisbury, is gisteren bij de ingang van de St. Pieter ineengezakt, en op weg naar het ziekenhuis overleden. De overledene be hoorde tot de orde van Jezuïeten. Monseigneur Chichester, die werd ge boren in Brugge, was 80 jaar. Hij is de derde concilievader die is overleden sinds het Vaticaans concilie op 11 okto ber geopénd werd. Advertenties T\E GRONINGER Martinikerk wordt aan de beide lengtezijden afgesloten door twee gla zen kasten. Het zijn vrij wonderlijke bouwsels, architectonisch en liturgisch griezelig onverant woord, maar in elk geval uitgesproken tochtvrij en dat betekende een heel voordeel in die dagen dat de kerkverwarming nog in zijn kinderschoe nen stond en dc kerkganger aanwezen was op bijzonder kwalijk riekende stoven. Overigens bleven deze stoven beperkt tot hel ruim, waar de dames zaten, die toen nog zulke on metelijk lange rokken droegen dat men beducht moest zijn dat ze zich statig als luchtballonnen om hoog zouden verheffen indien deze vuurgloed onder hun voeten al te hevig en al te lang zou branden. Het is gelukkig nooit gebeurd: de diensten waren met anderhalf uur afgelopen en voor het zover was waren de kooltjes al uitgedoofd. Dan moest zelfs de meest langdradige spreker wel ophouden, want ook boven op de kansel verstijfde een mens. ondanks het feit dat ook daar een soort voetver warming was ingebouwd en ook ten spijt van de paar kachels, die hier en daar wel heel intens ston den te snorren, maar die meestal slechts enkele omzittenden blakerden zonder verder enige invloed op de algemene temperatuur te hebben Ik ben overtuigd dat er maar heel weinig kerkgangers over zijn. die nu nog de bereidheid hebben om an derhalf uur in de vrieskou te zitten Maar ik mag mezelf op dit punt niet als een kleine held voorstellen: ik behoorde tot de geluk kigen in de glazen bak aan de Oostzijde, en aan gezien die laag van dieping was. en er bovendien 0E WUKPREDIKANT «ÉaÉa nog de nodige gaslampen brandden, hadden we het daar relatief warm. We hadden trouwens nog een ander voordeel: wij waren de allereersten, die de mysterieuze optocht aanschouwden van een kerke raad, die zijn predikanten opbrengt. O, dat was me een plechtigheid. Voorop, als een verkeersagent, die de weg baande, de Koster: Dan de dominee met de dienstdoende ouderling. Daarachter eerst een sleep andere ouderlingen, en tenslotte als hekkeslui- ters de diakenen. De liepen trouwens het minst plechtig: soms kwamen ze zelfs ter hoogte van de glazen kast als kwajongens er achteraan hollen. Destijds begreep ik de symboliek van dat gebeuren met. Nu weet ik dat je in de kerkruimte altijd hol len cn draven moet om aan het benodigde geld te komen en soms krijg je het zelfs zó niet bij el- Wat later landde de stoet dan aan bij de kansel, de predikant beklom zijn spreekgestoelte, de ouder lingen schoven in hun bank en de diakenen in een andere, waar zc gemakkelijk weer uit konden ko men om te gaan collecteren met die verrukkelijk lange hengelstokken, waarmee ze naar mijn gevoel telkens wel één gaslamp per dienst om zeep hielpen. Dat gaf dan het nodige gerinkel, maar de waren zó opgehangen dat de kerk- En of ik me soms nog de preken herinner, beter don de school vertellingen? Ja en neen! De preek had destijds één onmiskenbaar voordeel boven de huidige: hij was zo streng, zo bijna mathematisch ingedeeld. Bij voorkeur in drie punten, zonder dat dit echter betekende dat we elke week dezelfde drie punten te horen kregen, zodat de tekst niet meer werd dan een ander lokomotiefje, dat voor een zelfde stel wagentjes werd gerangeerd. Som mige van die driedelingen was je overigens al ver geten eer je de kerk uit was. Het is niet bijster boeiend als een bepaalde waarheid achtereenvol gens 1. eenvoudig, 2 betrouwbaar, en 3. zegenrijk genoemd wordt. Maar daarnaast waren er ande re predikers, die een verhaal zo kunstig in drie partjes knipten dat je het nooit meer kwijt raakte. Ik denk alleen al aan die ene grootmeester in het vertellen, die als tekst koos „Man Gods. de dood is in de pot!" en daarna sprak over de dood bij de pot. de dood in de pot en de dood uit de pot. In de glazen kast zat één vriendje al die verde lingen op te schrijven, compleet met de bijbeho rende liturgie. Ik heb hem jaren aaneen al maar notities zien maken Hij had de roeping er. de in nige wens om predikant te worden, maar zijn hoop is nooit in vervulling gegaan. Reeds de eerste klas van het gymnasium borg zoveel mysterie in zijn vele vakken, dat hij roemloos verdween. Jammer en misschien toch maar goed ook. want vandaag aan de dag houdt men niet meer van spitse, spits vondige verdelingen, en zeker niet van geijkte. En alle psalm- en gezangbundels zijn óók al veranderd..

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2