Wbm „Hollands vlag, je bent mijn glorie", in Karatsji Bakkers vinden een cent meer te weinig Lage waterstand bezorgt N.S. veel extra werk een nieuwe veiligheids formule voor jonge mensen Overweldigende drukte bij jubilerende N.C.R.Y. DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 1 WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 d: BIOLOOG MEENT: Directeur-generaal was te eenzijdig „Het idee van de heer J. J. van den Berg uit Rolde om vogels van vliegvel den te verjagen door middel van opge- zette vogels in schrikhouding, een idee waarvoor hij maandag de hoofdprijs van zesduizend guldein uit de Rijksideeënbus ontving, moet worden gezien als een aanvulling op het complex van maatre gelen dat reeds is genomen om de vlieg velden van de vogels te verlossen". Dit verklaarde gisteren dr. J. D. F. Hardeinberg, bioloog bij de directie fau nabeheer van het ministerie van land bouw en ornithologisch adviseur van de luchtmachtstaf. Volgens hem heeft de directeur-generaal van het departement van defensie, de heer S. S. Duyverman, die gisteren de prijs aan de heer Van den Berg uitreikte, het belang van diens idee wel wat eenzijdig voorgesteld, toen hij zei. dat geluidsinstallaties, die angst kreten van meeuwen laten horen, niet voldoen. Emmeloord. Prinses Beatrix in Pakistan was, hebben Nederlandse func tionarissen in Karatsji, Pakistan, het volgende reisdoel van prinses Beatrix de autoriteiten moeten inlichten over de wijze waarop de Nederlandse vlag moet worden uit gestoken. Het blauw hing namelijk boven, maar dit euvel was in enkele uren tijds ver holpen en langs de gehele weg van het vliegveld naar Karatsji, die in een half uur per auto werd afgelegd, hingen op afstanden van ongeveer tien meter de Nederlandse vlaggen en nu goed. Deze vlaggenhulde was typerend voor de manier waarop onze Kroonprinses in Pakistan is ontvangen: uitbundig. Om één uur landde zij op het vliegveld, waar onder een gloeiend hete middagzon vele burgerlijke en militaire autoriteiten en (Advertentie) Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Werkt (litermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid iets werkt sneller, niets werkt aan- r !Nj genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe I Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal by de hand te hebben. Volgende week prijsstop brood (Van onze soc.-econ. redactie) DE BAKKERS in Nederland blij ken hoogst ontevreden over de bereidheid van minister De Pous de broodprijs met slechts een cent per brood te verhogen. Tengevolge van recente E.E.G.-maatregelen zijn de bloemprijzen het afgelopen jaar flink omhoog gegaan en de bakkers menen op grond daarvan recht te hebben op twee cent extra. In vrij wel het hele land was de prijs reeds met een cent per brood verhoogd en in verschillende streken zelfs met twee cent. Minister De Pous heeft gtisteren In het gesprek met de delegatie uit de Nederlandse bakkerijsbichtimg van de bakkereanganisaties geëist, dat zij bij hun leden zullen aandringen op waar nodiLg vermindering van de brood- prijsverhoging tot een cent. Na een ver gadering van de Nederlandse bakkerij- stichting gisteravond hébben de bakkers de ambtenaren van economische zaken echter laten weten dat zij niet bereid Uitvoeringsbesluit Landbouwschap niet wettelijk De Hoge Raad heeft gisteren de land bouwer G. W. Voortman uit Eefde, die door de economische politierechter te Zutphen was veroordeeld tot vijftig gulden boete en een hechtenisstraf we gens het niet invullen van het inventa risatieformulier van het Landbouwschap ontslagen van rechtsvervolging. Het inventarisatieformulier dient ter verkrijgen van de gegevens waarop het Landbouwschap zijn heffingen baseert De heer Voortman een bekend tegen stander van het Landbouwschap, heeft telkenjare geweigerd het in te vullen, op grond van gewetensbezwaren. Van het vonnis van de economische politie rechter ging hij in beroep van cassatie (gewoon hoger beroep was niet mogelijk, omdat de boete lager was dan f 250,-). De advocaat-generaal bij de Hoge Raad. mr. S. Jacob, was van mening dat de gewetensbezwaren van de heer Voortman aanleiding hadden kunnen zijn tot vernietiging van het vonnis van de politierechter en verwijzing naar een gerechtshof, dat op die gewentensbe- zwaren nader zou moeben ingaan. Hij concludeerde echter tot vernietiging van dat vonnis op een andere grond Het bestuur van het Landbouwschap heeft in 1955 het verstrekken van gege vens ten behoeve van het vaststellen van de hef f in gsaan sla gen voorgeschre ven in de Inventarisatieverordening. Het stellen van een aantal nadere regelen ter uitvoering van die verorde ning werd overgelaten aan het dage lijks bestuur De advocaat-generaal achtte het uit voeringsbesluit niet te beschouwen als een wettelijke regeling. Het heeft slechts aan op welke wijze de wettelijke regeling, zijnde de investarisatieveror- dening. zal worden uitgevoerd. De Hoge Raad volgde de advocaat- generaal en sprak uit dat het bewezen verklaarde geen overtreding oplevert van de voorschriften der Inventarisa tieverordening. De heer Voortman overweegt nu, de gelden die het Landbouwschap bij hem heeft ingevorderd terug te vorderen. Tien maanden voor brandstichting Wegens brandstichting in zijn woning (omdat hij ruzie had met zijn echtgenote) veroordeelde de rechtbank gisteren een vertegen-woordd'ger tot tien maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaar delijk. met aftrek van het voorarrest. De officier had een jaar waarvan twea maanden voorwaardelijk geëist zijn hun leden in deze geest te advise ren. Een gevraagd onderschrift onder een communiqué van economische zaken werd dan ook eveneens geweigerd. Verwacht moet nu worden dat de mi nister zijn dreigement waar zal maken en volgende week voor de broodprijs een prijsstop zal afkondigen. De enige concessie van de minister aan de bak kers was dat hi) volgende maand bereid Is tot een nieuw gesprek met de Neder landse bakkerijstichtlng. Een kwestie waar die bakkers steeds weer op wijzen is het feiit dait de minis ter in 1959 op een willekeurig moment de broodprijzen van diait ogenblik bevro ren heeft. In gebieden waar men toen met moeilijke eoncurrentievehhoudiimgen te maken had en dus een bijzonder scherpe broodprijs gold, worden nu de bakkers nog steeds gestraft voor de lage prijs van 1959 Dc bakkers hebben er helemaal geen behoefte aan de broodprijs steeds maar ver op te jagen. 'Zij zouden ook meer voor een broodprüsverlaglng voelen, want het brood begint voor sommige consumenten al een te duur artikel te worden. De bakkerijen zien zich echter geplaatst voor stijgende grondstoffen- prijzen en zijn wel gedwongen tot prijs verhogingen. Erkend wordt dat de minister steeds bereid is tot overleg, maar dnt overleg draagt een te eenzijdig karakter. Voor beide partijen zitten er geen gelijke kan sen in. De minister komt veelal met een afgerond standpunt en daahbij blijft het. aldus de mening in de kring van de bakkers. Mien kan wel waardering op brengen voor de politiek van prijsbe- heersinig. maar wanneer in oktober 1961 en augustus en oktober van dit jaar steeds op basis van de cijfers om twee cent prijsverhoging wondt gevraagd en de miindster brengt steeds met de regel maat van die Mok deze verhoging terug tot een cent. dan wekt dat ernstige ont stemming bij het bedrijfsleven. Hieruit moet dan ook verklaand worden dBt de bakkereonganiisaties thans hun ledfen niet willen adviseren een hier en daar reeds doorgevoerde prijsverhoging van twee cent terug te draaien tot een cent KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE De bemanning van het Engelse schip Bounty is in de stille Zuidzee aan het muiten geslagen tegen het al te heerszuchtige beleid van kapitein Bligh. Na enkele weken op het pararijseiland Tahiti te hebben doorgebracht, wordt onder leiding van schippersmaat Fletcher Christian een opstand ont ketend en Bligh en 18 getrouwen worden van boord gezet in een barkas. Na een tocht van dui zenden zeemijlen vol ontberingen bereiken zij Timor. Intussen is Christian met de Bounty naar Tahiti teruggevaren. Sommige leden van de be manning willen daar blijven en de rest vaart met de Bounty weg, met vrouwen, vee en materialen op weg naar een onbewoond eiland. Bligh weet Engeland te bereiken, wordt door de Krijgsraad vrijgesproken, promoveert en komt in hoog aan- Het was begrijpelijk, dat Bligh zich ontgoocheld voelde door het gedrag van de cadetten; zij ston den in zijn ogen als toekomstige officieren boven de bemanning voor de mast en zij hadden hier een kans gehad, blijk van hun trouw te geven door zich met hun leven borg te stellen voor hun com mandant. De ironie van h'et lot wilde, dat juist de cadetten Hallet en Hayward, die in feite op het beslissende ogenblik schromelijk in gebreke waren gebleven doordat zij op waoht sliepen, bij hem in de barkas waren gekomen. Van de werkelijke rol, die zij in de muiterij gespeeld hadden, wist Bligh overigens niets af en zij wachtten zich wel, hem daarover in te lichten. In plaats daarvan lieten zij niets ongedaan om de schuld aan hun collega's op te dringen, zodat zij zelf vrijuit zouden gaan. In oktober werd de zaak voor de Krijgsraad be handeld. Luitenant William Bligh werd van alle schuld vrijgesproken. Scheepstimmerman Purcell kreeg een berisping wegens waarspannigheid. Tegen schipper Fryer had Bligh geen aanklacht ingediend. De Raad stelde vast, dat Christian en zijn medeplichtigen het schip met gewelddadige middelen in bezit hadden genomen en sprak alle aanwezige officieren en manschappen vrij. Naar de aanleiding tot de muiterij werd niet eens ge- de hoofden van de diplomatieke missies in Karatsji aan haar werden voorge steld door de waarnemend minister van buitenlandse zaken, Wahiduzzaman. Een bijzonderheid van de aankomst van gisteren was het grote aantal vrou welijke sociale werkers, dat aanwezig was om de Prinses te begroeten: voor het merendeel waren ze gesluierd. Byna tweehonderd leden van de Ne derlandse kolonie waren ook aanwezig. Onder hen bevonden zich jongens en meisjes, die met Nederlandse vlaggetjes zwaaiden en het „Hollands vlag je bent myn glorie" zongen. Na de ontvangst reed prinses Beatrix aan het hoofd van een colonne auto's naar het officiële staatshotel. De stra ten waren versierd. Muziekkorpsen speelden. En daar tussen door juichten de vele duizenden Pakistani prinses Bea trix hartelijk toe: „Lang leve de Prin ses". Gedurende haar tiendaagse bezoek aan Pakistan zal prinses Beatrix zes da gen in Rawalpindi waar ze onder meer president Ajob Khan zal ontmoeten en twee dagen in Lahore, het culturele en onderwijscentrum van West-Pakistan verblijven. Hier zal ze een tentoonstel ling bezoeken en een show te zien krij gen die 5.000 jaar Pakistaanse mode Handel in morfine Wethouder-arts gearresteerd (Van onze speciale verslaggever) Op verdenking vah handel In, of onge oorloofd gebruik van verdovende midde len is de 56-jarige wethouder Scherpenzeel, dr. J. H. R., gearresteerd. Dr. R die medicus ls, Is lid van de P.v.d.A. en was een zeer geziene figuur In de gemeente. De arrestatie geschied de on last van de Utrechtse officier vai justitie, mr. G. H. C. van D(jken. Deze stelt thans een onderzoek in naai de hoeveelheid ampullen morfine, welke R. voor zijn patiënten bestelde, waarbij de hulp is ingeroepen van rijksrecher cheurs van de dienst verdovende mid delen uit Den Haag. Tegelijk met de arts is een inwoonster van Leersum ge arresteerd Zij zou een van de perso nen zijn. die morfine van dr. R kreeg, zonde-- dat er van een medische nood zakelijkheid sprake was. Ook in Scher penzeel zelf zou de gearresteerde schillende vrouwen aan verdovende middelen hebben geholpen Dr. R.. die een apotheek had en die zelf aan morfi ne zou zijn verslaafd, is enkele maanden lang door de recherche geschaduwd. Een en ander geschiedde, nadat vast was komen te staan dat de arts buiten nor male proporties staande hoeveelheden verdovende middelen bü zijn leveranciers aankocht. Onmiddellijk na de arrestatie heeft de inspecteur van volksgezondheid de apo theek van dr. R geïnventariseerd. Een andere Scheroenzeelse arts werd ver zocht de praktük tijdelijk over te nemen, totdat er een waarnemer zou zijn be noemd. TXE lage waterstand, vooral die van de Rijn. geeft de Neder landse Spoorwegen handenvol werk. Het water is nog steeds dalende, de scheepvaart ondervindt grote moei lijkheden. Op bepaalde trajecten is nachtvaart zelfs verboden. De vrachtprijzen voor het goederenver voer stijgen, omdat de schepen niet volledig bevracht kunnen worden, terwijl de kosten gelijk blijven. De Nederlandse Spoorwegen werken onder hoogspanning om te voldoen aan een tengevolge van deze omstand- digheid verhoogd vrachtaanbod. De ruim 23.000 goederenwagons waarover de Spoorwegen beschikken, zijn bijna allemaal in gebruik. De revisie beur ten voor de goederenwagons -zijn naar een later tijdstip verschoven. Het is onmogelijk zo wordt van de zijde van de Spoorwegen vernomen, oni in het buitenland nog materieel bij te huren, omdat men ook daar met dezelfde moeilijkheden zit. In Nederland vraagt vooral het ver voer van de zeehavens naar Duitsland grote inspanning van de N.S. Er zijn extra goederentreinen ingelast in de tooh al in de herfst overbezette goede rentreindienstregeling. Het betreft hier voornamelijk het vervoer van blikgoe- deren. De Spoorwegen hebben zich even wel op het standpunt gesteld, dat eerst de verladers, die steeds een beroep op de N.S. doen, moeten worden geholpen. Ofschoon dit extra vervoer voor de Spoorwegen vooral in verband met de moeilijke financiële positie van dit be drijf bijzonder welkom is, zün er ech ter ook grote kosten aan verbonden. Dit geldt voornamelijk voor de variabele loonkosten, die stijgen door overure extra werk van het personeel. De hoop van de schippers is inmid dels gericht op het zogenaamde „ad- ven tswasser", dat begin december moet vallen. De gletsjers zijn namelijk aan het bevriezen, zodat alleen regen nog enig soelaas kan bieden. Bijna vier jaar voor het bedriegen van blinde weduwe De 34-jarige Rotterdamse koopman M H., die o.a. een 73-jarige blinde Amster damse weduwe voor enkele tienduizen den guldens heeft opgelicht (hem waren nog drie andere gevallen van oplichting ten laste gelegd), is gisteren tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf, (m.a.) veroordeeld. (Eis vier jaar). Het geschenk aan het bestuur van de jubilerende Chr. reis- ivereniging stond op straat, ter. wijl de afbeelding werd over handigd. Secretaris Sonneveld houdt de plaat van de auto om. hoog. V.l.n.r. J. M. C. B. van Dijk, penningmeester, dr. A. van Deursen, voorzitter C. H Sonneveld, secretaris. D. H. Goedhart, 2e secretaris en P. Lindeboom uit Zutphen. voor. zitter van het jubileumfonds M vraag Uw assurantieman VIER MAAL VEILIG EERSTE NEDERLANOSCHE ETHERGOLVEN DUITSE AKADEMIE VOOR FILM EN TELEVISIE Deelstaten met plan akkoord DE kozen, waarin de Westduitse deelsta ten. de omroepen en de steden Berlijn en München zullen participeren. Het thans reeds bestaande „Duitse Instituut voor film en televisie" zal in de aka- demie opgaan. Aan de akademle zal ook publiciteit, pedz^ogle. psychologie en sociologie worden gedoceerd. In een later stadium zal de akademle worden plannen tot oprichting van opengesteld voor studenten uit het bul- n „Duitse Akademie voor tenland. eoorrespondent in- Bonn) Film en Televisie" zijn een stuk dichter bij hun gekomen. De commissie voor kunstaangelegenheden van de per manente vergadering van de mi nisters van onderwijs, kunsten en wetenschappen van de deelstaten zijn een stuk 1 i J verwezenlijking ll€Ml OlllSlHgCll DIJ QC AVRO ingediend Er zün thans officieel tien ontslagen bü het bestuur van de AVRO ingediend naar aanleiding van het conflict dat in het afgelopen weekeinde ontstond deelstaat (die in cultureel opzicht klaard. dat de gevraagde ontslagen rul- soeverein zijn) het project zullen len worden verleend goedkeuren. De secretaris van de AVRO. mr. Was senbergh is echter van oordeel, dat deze uitlating geheel en al voor reke- mng komt van jhr. Roëll. De ontslagen Berlijn, komen pas op de bestuursvergadering De „Duitse Akademie voor Film en Televisie" zal uit twee afdelingen be staan. De filmafdeling komt de t.v.-afdeling in München. Docenten en leerlingen zullen worden uitgewis seld. Berlyn doet overigens nog moeite de akademie geheel naar de voormalige Duitse rijkshoofdstad te halen. De akademie is bedoeld voor de vor ming van film en tv.-mensen vooral op 't gebied van de tedhniek. Het gaat niet in de eerste plaats om de opleiding van acteurs en actrices, maar meer om draaiboek-schrijvers en -schrijfsters, cameralieden, geluicLsingenieurs, be licht ingsexperts en technici. Het project heeft de volle steun van de Westduitse televisie-omroepen, die lyks bestuur van de AVRO, met i 3 november aan de orde, aldus r Wassenbergh. En eerst dan zal een beslissing moeten worden genomen. Actiecomité ontsteld over „wanbeleid van dagelijks bestuur" Het Actie-Comité van AVRO-Vrien- den deelt mede dat het met ontsteltenis kennis genomen heeft van de nieuwe bewyzen van wanbeleid van het dage- te kampen hebben met een gebrek jonge krachten, in het algemeen met taris, een personeelstekort. Dit laatste is nog zien acuter geworden, nu het personeel de voorzitter, jhr Roëll en de secre_ H. A. Wassenbergh. ,,Afge- het feit. wie bij het verschil mening over de bedrijfsleiding a omroep in Mainz, die op 1 april van het volgende jaar met haar tv.-uitzen- dingen zal beginnet^ nationale de AVRO gelyk heeft, geeft het optre- ling, die gisteren bestond voor de receptie van de Ned. Chr. Reis- vereniging ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. In de grote zaal van restaurant Central in Den Haag, die in een bloemenhof was herschapen, hebben enkele honder den hun gelukwensen aan het jubi lerende hoofdbestuur aangeboden. Twee uur lang stond er een lange rij wachtenden vanaf de ingang t( plaats, waar het dagelyks bestuur de gelukwensen, die vaak met kostbare ge schenken gepaard gingen, in ontvangst nam. Het voltallige personeel van Centraal Bureau der vereniging eveneens aanwezig en namens hen heeft OP DE GUNTER SACHSE het hof voor en hij werd door de koning ontvan- gena Hij werd bevorderd tot Commander, ingaan de op een tijdstip kort na de muiterij op zijn schip. Spoedig daarna, op 15 december 1790, werd hij nog eens bevorderd, nu tot kapitein ter zee. Kapitein Bligh had zijn tijd goed besteed. Om streeks h'et einde van het jaar publiceerde hij een uitvoerig verslag over de muiterij en de tocht in een open boot naar Timor. Aangemoedigd door het succes van dit boek vulde hij het aan met een beschrijving van de reis van Zijne Majesteits „Bounty" naar Tahiti. Willam Bligh liet niets on gedaan om de openbare mening opmerkzaam te maken op zijn kwaliteiten. Zijn boeken werden gretig gelezen en er kwam niets in voor, dat zich op enigerlei wijze tegen hem had kunnen keren. In hot voorjaar van 1791 kreeg kapitein ter zee Bligh van de Admiraliteit opdracht, opnieuw een expeditie naar de Zuidzee voor te bereiden, met het doel de verlangde broodboomloten naar West- Indië te brengen. Beter had men hem niet kunnen rehabiliteren en Sir Joseph' Bank had ook hierin de hand. Men gaf hem deze keer twee schepen mee, de „Providence" en de „Assistant". Inmiddels had de Admiraliteit lang tevoren al maatregelen genomen om de muiters in handen te krijgen en ter berechting naar Engeland te bren gen. In augustus 1790 had het fregat „Pandora", een schip met vierentwintig kanonnen en een be manning van honderdveertig koppen, opdracht hiertoe gekregen. De gezagvoerder was de in dienst vergrijsde kapitein Edward Edwards, gehard man van achtenveertig jaar. Als derde vierde officieren werden aan kapitein Edwards de pas bevorderde luitenants ter zee Hayward en Hal- let toegevoegd. De „Pandora" vertrok begin no vember naar zee en bereikte Tahiti na een voor spoedige reis om Kaap Hoorn op 23 maart 1791. DE „DOOS VAN PANDORA" „Al weer twee van die bruine knapen. Sir!" riep de matroos op de uitkijk tegen de officier van de wacht. „Ze lijken nogal haast te hebben. Ik zou zeggen, dat zij aan boord willen komen!" Luitenant Larkin stond op de bak en had even tevoren de ankermanoeuvre op de „Pandora' de Matavaibaai voltooid. Nu zag hij het bootje ook, dat met een flinke snelheid het schip naderde. De beide getatoeerde bruine inzittenden, die alleen een lendedoek droegen, roeiden uit alle macht wuifden af en toe vrolijk naar de matrozen ai de verschansing. „Moeten wij die kerels aan boord laten komen', vroeg de maat van de wacht aan de officier. „Als we daarmee beginnen hebben we het schip door lopend vol met die negers." Larkin lachte. „Kijk toch eens wat een geest drift. Laat ze boven komen. We moeten die kerels een beetje te vriend houden, dan komen we vee) meer te weten." Hij wreef zich in de handen. „Die moeten ons helpen de vissen te vangen, waarvoor wij de halve wereld hebben omzeild. Hebben we ze eenmaal in de netten dan kan dat bruine ge spuis voor mijn part naar de hel lopen." Kapitein Edwards keek uit zijn journaal op, ge- ergerd over de stoornis. „Ja, wat is er nu weer?" zei hij nijdig tegen de maat van de wacht. „Er komen twee inheemsen aan boord, Sir, Lui tenant Larkin laat vragen, of u hen wilt spreken." „Ja, ja, goed. Breng ze maar en waarschuw lui tenant Hayward, dat hü ze moet verhoren." Het was een goede gedachte van de Admiraliteit ge weest, hem de beide jonge officieren van de Boun ty mee te geven, die het land en de bevolking ken den, de inheemse taal beheersten en bovendien elke muiter van gezicht kenden. (Wordt vervolgd) de directeur, de heer M. W. Schouten als eerste spreker felicitaties aangeboden, die hij vergezeld liet gaan van een spe ciaal in het Zwitserse Adelboden ver vaardigd groot houten wandbord met het opschrift „Zo wijd als de wereld". Na de heer Schouten kwam de heer P. Lindeboom uit Zutphen als voorzitter van 't Jubileumfonds feliciteren namens 33.000 leden, die gelden voor een jubi leumgeschenk hadden bijeengebracht „Ruim 33.000 leden"; aldus de heer Lin deboom. „zijn uw bestuur erkentelük. dat zij in de wüde wereld hebben kun- genieten van natuurschoon en kunstuitingen uit verleden en heden, hetgeen voor velen individueel onbe reikbaar zou zün geweest en slechts een enkeling zou zün weggelegd. Hun dank willen zü uiten door het aan bieden van een geschenk: een geschenk, waarmede het hoofdbestuur wordt ge- eerd en ook hun eigen belang niet uit het oog wordt verloren, gedachtig aan de woorden van Bilderdijk: „naar zün wezen vrucht der tüden: naar zün vorm van deze tijd". Wat het geschenk was, vertelde de heer Lindeboom nog niet maar hy overhandigde een oorkonde, waarop dit vermeld stond. Secretaris C. H. Sonneveld las deze voor en daaruit bleek, dat het jubileumgeschenk van de leden een auto-caravan was, bestemd voor dé NCRV-filmdienst en andere propagandistische doeleinden. „Auto liard nodig" „Die auto is hard nodig", zelde dr. A. van Deursen ln zün antwoord. „Dit ge schenk is een bewüs van toewyding, maar ook van de goede verhouding, die tussen bestuur en leden bestaat en dat stemt tot grote dankbaarheid". De redactie van Ons Reisblad, het orgaan van de vereniging, werd door de drukker van het blad verblijd met een encyclopedie en voorts werden talrijke nuttige geschenken voor het Centraal Bureau aangeboden. Vele maatschap pijen en bedrüven, waarmede de N.C. ReisV. samenwerkt, lieten zich niet on betuigd, evenmin als de vertegenwoor digers van buitenlandse nationale reis bureaus. Inmiddels kwamen ook vele gelukwenstelegrammen binnen, onder meer van de C.B.T.B.. de Chr. Platte lands Vrouwenbond, de Kon. Ned. Alpi nistenvereniging. de A.N.V.V. en van de -voorzitter, prof. dr. B. Meulenbeld. die thans in Amerika vertoeft Na de uitzonderlijk druk bezochte re ceptie zaten hoofdbestuur, vertegen- oordigers van afdelingsbesturen, het voltallige bureaupersoneel, alsmede di- genodigden aan een diner aan, nog diverse goede woorden zün gesproken, onder meer door mr. A. B. Roosjen. voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereniging, die een parallel trok tussen de doelstellingen van beide N.C. b en de hoop uitsprak, dat beide organisaties nog vele jaren hun doel stelling mogen nastreven. Standaardiseren bloemen kan wenselijk zijn Het bestuur van het Produktschap x>r siergewassen heeft gisteren gedis cussieerd over de vraag of het invoeren van standaardkwaliteiten voor snij bloemen in ons land mogelijk is en voordelen biedt. De dit jaar aangestelde marktonderzoeker van het produkt- schap, ir. N. C. Hofman, heeft in op dracht van de commissie marktonder zoek uit het bestuur een nota over dat onderwerp opgesteld. Die nota is bedoeld als discussienota. Een rechtstreeks antwoord op de ge stelde vraag wordt er niet in gegeven. Als het bedrijfsleven de zaak voldoende heeft besproken zal het onderwerp op nieuw in een openbare vergadering van het produktschapsbestuur in bespreking de genoemde bestuursleden eens te meer blük van een ontstellend gemis aan bestuurscapaciteiten. Dat deze heren zich hierbij voor de zoveelste keer trachten te verschuilen achter volkomen verouderde statuten en reglementen, zonder er ook maar enig begrip voor te tonen, dat tengevolge van gewyzigde omstandigheden zich ge heel nieuwe situaties kunnen voordoen, is voor de leden van het Actie-Comité gelet op de ervaringen in de afge lopen twee jaar geen verrassing. Ook in het naast zich neerleggen van rapporten en het hooghartig negeren /an goedgemeende adviezen betonen ge noemde heren zich meesters. In het maandblad van het Actie-Comité „Vrienden van de AVRO" zijn hierover al meermalen krasse staaltjes gepubli- Om nu eindelyk paal en perk te kun. nen stellen aan de activiteiten van deze bestuursleden, welke aan onze vereni ging onnoemelyk veel schade berokke nen doet het bestuur van het Actie-Co mité van AVRO-Vriendcn een dringend beroep op allen, die het goed menen met de AVRO. Alleen een massaal pro test van de AVRO-leden tegen deze gang van zaken kan een verdere af braak van onze AVRO voorkomen". Gestage stijging aantal kijkers en luisteraars Op 1 oktober waren er bij de dienst luister- en kijkgelden 1.210.000 televisie toestellen aangegeven tegen 1.193.000 op 1 september (t/m 22 oktober 1 227.000). Er waren op 1 oktober 1962 2.801.000 geregistreerde radiotoestellen te gen 2.600.000 op I september. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 oktober 469.090 tegen 470.260 op 1 september. vanavond vanavond i Jeugd. NCRV: 19.» loeder. TV-feuill. NTS. 20 00 Jov 'eeroverzicht NCRV: 20 20 Zo« telligentiespel 21.00 Met ogen. TV-film 21.15 I boeit u het meest ln de Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7 00 Nws 7.15 ude mui (gr> 7 30 V d Jeugd 7 45 Mor ingebed en overweging 8 00 Nws 8.15 chte gram 8 50 V d vrouw 9.35 Water- anden 9 40 Schoolradio NCRV: 10X10 i 10.05 Oud egram 10 S Morgendienst dagklok-noodklok - v d boeren 12 35 •ïeaer ten oenoeve van land- en tuinbouw 2.38 Lichte gram 12 45 Actualiteiten 13.00 s"ws 13.15 Licht ork en zang-ensemblo 3 40 Wissewassen licht progr. NCRV: 4 00 Metropole ork 14 30 De herberg van iet Zesde Gel.ik in hoorspel (herh van naandag) 15 45 ILichte gram 1600 B|j- >cloverdenking 16 20 Pianoduo: moderne Lichte gj-am 17.00 V d Jeugd 17.30 17 45 Opere 18.00 Instru 5 Sportrubrick 18 30 Licht lnstru- kwintet 18.50 Sociaal perspectief. •agopening AVRO: 8 00 Nws mbelrecitalkim 940 Mór- ifisvitaminen (gram) 00 Kookpraatje^ll.is mble en zan^olisten d Jeugd 18 00 1 15 05 Zing mei 15156 Licht 18 30 Sportpr 40 Lichte TELEVISIE SJ,oM NTS 2000 Journaal VARA. 20.20 Achter het nieuws to is l Pablo Casals, documentaire film 21 05 55 De dooi* hoei. TV-apeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7