Westelijk halfrond achter blokkade Nehroe wenst niet met China te onderhandelen Hij had geen commentaar STEUN VOOR STAP VAN KENNEDY In vele plaatsen anti- Amerikaanse betogingen Veranderend diakonaat Violen van vurehout WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 Antwoord aan premier Chroesjtsjef Aan de India as-Chinese grens fijn de gemoederen nog steeds verhit in weerwil van de vele gingen die in het werk gesteld zijn om het conflict rond de juiste grens tussen de beide landen tot een oplossing te brengen. Giste ren heeft premier Nehroe van In dia de uitnodiging van premier Chroesjtsjef om het vuren te sta ken en onmiddellijk met de Chi nese leiders te gaan onderhande len met kracht van de hand ge wezen. „Wij zullen niet eerder met China gaan praten dan nadat dit land zijn troepen uit India heeft teruggetrokken", zo verklaarde Nehroe. Van verschillende kanten is Nehroe de afgelopen dagen benaderd om be middeling te accepteren. Zo heeft hij van president Nasser van EgypU een boodschapontvangen waarin de- te voorstelt, dat de niet-verbonden Polken tussenbeide komen om het ge schil uit de wereld te helpen. De Britse premier, Macmillan, heeft in een brief Nehroe zijn „sympathie en steun" Leiders van de Indiase oppositie heb ben erop aangedrongen dat India de strijd voortzet niet alleen om „zijn eigen grondgebied te zuiveren" maai ook om „Tibet te helpen bevrijden", De leider van de socialistische partij. Lohia, zei dat de erkenning door In dia, elf jaar geleden, van de Chinese souvereiniteit over Tibet een fout was geweest. Die erkenning moest inge trokken worden verklaard. Gevechten Volgens berichten van het ministe rie van defensie in New Delhi hebben Chinese troepen gisteren Indiase stel lingen op twintig kilometer ten oosten van de bergkam van Thag La aange vallen. Dit gebied ligt aan de Indiase noord-oost-grens. Waarnemers leidden uit de bekendmaking af, dat de Chine zen een- tankbeweging uitvoeren in de Streek van Tawang, die in een uit springend deel van India tussen Bhoe- tan en Tibet ligt. De Chinezen zouden, volgens de waarnemers, minstens van plan zijn het gebied van Tawang te bezetten om zo de vallei van de Nam Jang te be heersen, die in zuidwestelijke richting door Bhoetan naar de vlakte van de Brahmapoetra loopt. In Ladach. honderden kilometers westelijker, boden de Indiërs met suc ces tegenstand aan de Chinese troepen. Bij luchtverkenningen langs de grens met Tibet en Sinkiang had men ech ter lange colonnes Chinese militairen gezien, die oprukten naar Indiase pos ten. Het Chinese persbureau Nieuw-Chlna meldde, dat Chinese grenswachten „aanvallen van agressieve Indiase troe pen hebben afgeslagen" en opnieuw tien posten In gebieden ten noorden en ten zuiden van de rivier de Tsjlp Tsjap en in het dal van de rivier de Gaiwan hebben bezet. dens de voortgezette behandeling de Indiaas-Chinese grensgeschillen klaard, dat de toelating van con nistisch China tot de V.N. de strijd tussen de troepen van belde landen had kunnen voorkomen. Bij het geschil zijn gebieden betrokken, die voor geen van beide landen een belang van 'le ven of dood uitmaken, zo zei deze af gevaardigde. „Deze landen vonden ech ter het belangrijkste orgaan voor vreedzame onderhandelingen ter we reld voor hen gesloten door het ont breken van de Chinese volksrepubliek in de V.N.". Communistisch China heeft later zocht om een topconferentie van Pre mier Nehroe van India en Premier Tsjoe en Lai van China in een poging het ge vaarlijke grensgeschil tussen beide lan den op te lossen. Het idee was vervat is een regeringsverklaring, waarin te vens voorgesteld werd een einde te ma ken aan de strijd in het bergachtigs ge bied in het noorden van India en om de troepen van beide landen 20 km van de huidige stellingen terug te trekken. Indien India zich met dit voorstel zou verenigen, zouden de Chinezen tevens bereid zijn hun grenswachten in de oos telijke sector van het grensgebied, waar zij op Indisch grondgebied zijn gepene treerd terug te trekken. De besneeuwde bergtoppen rijzen hoog op boven Leh, de hoofdstad van de provincie Ladakh in het om streden gebied van Kasjmir. In deze omgeving hebben de troepen van India en Rood-China felle gevechten geleverd. Aan beide zijden werden zware verliezen gemeld. De Chinezen zijn doorgestotenaan twee kanten van het onherbergzame Himalaya-gebied. „Ik weet er officieel nog niets van en ik heb er ook nog niets over te zeggen," verklaarde de Cubaanse ambassadeur in ons land, de heer Carlos Marlatany, die met zijn echtgenote vanmid dag uit Parijs op Schiphol terug keerde, op de vraag wat zijn commentaar op de rede van pre sident Kennedy was. „Alles wat ik van de situatie op het ogenblik weet, heb ik in de kranten gele zen en daarop kan ik geen com mentaar geven." De heer Maristany zei te ho pen, dat de Cubaanse regering vandaag president Kennedy van repliek zou dienen. „Want dat de Amerikanen een antwoord krijgen op hetgeen Kennedy gisteren heeft gezegd, is een ding dat zeker is. Mijn regering, antwoordt altijd, overal en op alles. En zeer ze ker in een geval als dit, want dit kunnen wc niet zomaar aan ons voorbij laten gaan. Als Kennedy iets tegen het Amerikaanse volk zegt, Interesseert mij dat niets, maar als het over Cuba gaat.... enfin, wie kaatst moet de bal venvachten," dreigde de heer Maristany. De heer en mevrouw Marista ny hebben een privé-bezoek van één dag aan Parijs gebraoht. Van groot belang is hetj besluit, dat de Organisatie van Ameri kaanse staten gisteravond heeft genomen: zjj machtigde de Ver enigde Staten gewapend geweld te gebruiken om Cuba te beletten, offensieve wapens van hei Sowjetblok te bleven betrekken- Met negentien van de twintig stemmen (Bolivia onthield zich van stem ming, omdat de afgevaardigden niet op tijd de instemming van him regering konden ontvangen) nam de raad een resolutie aan, waarin de raad 1 de ontmanteling en onmiddellijke verwijdering van alle raketten en andei^s offensieve wapens eist en 2. de leden- landen zoveel individueeQ als collectief aanbeveelt, alle maat regelen met inbegrip van gjewapens geweld te nemen, die zü nodig zullen oordelen om Cuba te beletten, offensieve wapens van het Sowjetblok te blijven ontvangen. Kennedy kreeg ook de steun van Engeland en Frankrijk. De Gaulle heeft opdracht gegeven, de Ver. Staten in de Veiligheidsnaad te steunen, ondanks zekere beden kingen tegen de Amerikaanse J maatregelen inzake Cuba.. Mac- Norstad werd uitgejouwd Anti-Italiaanse demonstratie in Madrid In Madrid hebben gisteren ongeveer 5.000 studenten een anti-Italiaanse de monstratie gehouden. In optocht trokken zij van het universiteitsgebouw naar de Italiaanse ambassade om te protesteren tegen de onlangs in Italië gehouden anti-Spaanse betogingen, welke betrek king hadden op de veroordeling van Spaanse studenten op politieke gronden. De Spaanse studenten zongen ..Span de instemming verwierven van voorbij gangers. De suggestie van een hoge politie functionaris om de demonstratie met het oog op de gespannen internationa le toestand achterwege te laten, vond bij de studenten geen weerklank. Intussen werden van de zijde der op positie vlugschriften verspreid, waarin o.a. werd gezegd: „De Italiaanse stu denten strijden voor de zaak van de vrij heid, lang leve Italië." In verband met deze pamfletten werden twee mannen aangehouden. Volgens een der leiders van de be toging werd een brief aan de Italiaanse ambassadeur overhandigd, waarin werd geprotesteerd tegen „de onrechtvaardige oampagne in Italië en andere landen tegen Spanje, hoofdzakelijk gebaseerd op onwetendheid omtrent de werkelijkheid In Spanje". De Gaulle volgend jaar naar V.S. President Charles de Gaulle van Frankrijk zal in 1963 een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, aldus hebben diplomatieke zegslieden in Washington gisteren bekendgemaakt. Tussen de regeringen van beide landen bestaat overeenstemming over het feit dat voor De Gaulle de tijd gekomen is om bet in 1961 door president Kennedy aan Frankrijk gebrachte bezoek te beantwoor- De toestemming van De Gaulle om een bezoek aan Washington te brengen bete kent niet, dat de meningsverschillen tus sen beide landen verdwenen zijn. Slechts weinige waarnemers geloven, dat zij in aaTYzionUflra mate zullen verminderen Wuiwi da ■taatmcofósa bijeen i&x MEER dan 2000 Britten, die tegen de Amerikaanse blok kade van Cuba protesteerden, zijn gisteravond in Londen door een politiekordon heengebroken en hebben geprobeerd de Ameri kaanse ambassade te bestormen. Daarbij zijn gevechten geleverd met de politie, die probeerde de betogers tegen te 'houden. Dozijnen gehelmde politiemannen slaagden erin een nieuwe barri cade te vormen op de bovenste treden van de stoep, die toegan; geeft tot het gebouw en de demonstranten te verhinderen naar binnen te dringen. De demonstratie was georganiseerd door het „comité van 100", dat volledige kernontwapening wil. De betoging begon rustig. Enkele honderden mensen verza melden zich op het plein. Zij hadden spandoeken bij zich en riepen „Handen af van Cuba" en „Leve Fidel, Kennedy Er kwamen steeds meer mensen, voor het merendeel jongelui en vrouwen. Zij gingen op de weg zitten en slaagden erin alle verkeer te stremmen. Vele betogers, onder wie enkele jonge meisjes, werden door de politie naar de trottoirs gesleurd. Hun borden gingen aan stukken. De organisatoren probeerden daarna de menigte ertoe te brengen naar de Sowjet- ambassade te marcheren. Maar zij kregen weinig of geen steun. UITGEJOUWD geroepen „handen af van Cuba" de Yanken eruit". Bijna 3 000 Castrogezinde demonstran ten zijn dinsdagavond door de straten van Milaan getrokken. De demonstratie begon, toen 100 jongeren voor het Ameri kaanse consulaat samenkwamen „vrede, vrede", alsmede „Leve Castro'} Cuba" riepen. De demonstranten liepen naar grootste plein van de stad. De politie spreidde de menigte zonder incidenten, maar arresteerde 60 demonstranten. B(jna duizend studenten hebben dins dagavond voor het ministerie vnn buiten landse zaken in Rio de Janeiro gedemon streerd tegen de Amerikaanse blokkade maatregelen. Voor de Amerikaanse am bassade in Stockhelm hebben dinsdag avond meer dan bonderd mennen gede monstreerd. Een protestbrief werd door de ambassade niet in ontvangst genomen. Tachtig leden van Sosialisk Sftudentlag, de links-socialistisohe studenten bond van de universiteit van Oslo, hebbcsi gister avond een stille demonstratie jtegen de recente Amerikaanse maatregelen tegen Cuba gehouden voor de Amerikaanse ambassade. De demonstranten droegen ii denhaast vervaardigde borden met teksten als „Hands of Cuba" en „Eerbied! voor de Ver. Naties en het international recht". IN NEDERLAND In Den Haag hebben ongovccr 25 jon gelui van 18 tot 20 jaar een demonstratie gehouden bij de Amerikaanse ambassade. Zij liepen in ganzepas achter elkaar en droegen ongeveer 20 borden meei met op schriften als „Handen af van Cuba", „Cuba yes, yankee no" en „Cuba voor de Cubanen". De demonstranten zijn door de politie verspreid. De borden met op schriften werden in beslag genomen. Eén meisje, dat pamfletten aan het publiek uitdeelde, is even op het hoofdbureau var politie verhoord, maar direct weer vrij- Generaal Norstad, de scheldende Navo- opperbevelhebber, werd gisteren uitge jouwd, toen hjj de Amerikaanse ambas sade in Londen verliet om met koningin I geving Elizabeth te lunchen in Buckingham Pa- daarbij, slechts lace. Diverse Britse organisaties postten is In een villa de Russische handelsverte- met borden bij de ambassade. Er werd genwoordiging in Nederland gewstlgd. gelaten. De Amsterdamse politie heefit gister- .ond een verscherpt toezicht (gehouden ij en in de omgeving van hei Ameri kaanse consulaat-generaal aan het Mu seumplein. Er patrouilleerde extra een politiebusje met zes man en een paar agenten surveilleerden in de directe om- het consulaat-generaal. Vlak huisnummer verder, millan verklaarde, dat Engeland de stap van Kennedy volledig steunt. Morgen zal hij in het La gerhuis een verklaring afleggen. De premier is niet van plan, spoe dig naar Washington te reize» voor overleg met Kennedy. Dit was gevraagd door de Labourlei- ders Gaitskell en Brown. Ook de zes EEG-landen hebben „begrip" voor de Amerikaanse maatregel. Zij zijn echter van oordeel, dat een werkelijke gedachtenw' slechts in het raam van de Navo kan worden gehouden. NEUTRALEN Intussen hebben 37 neutralistische lan den Oe Thant (de secretaris-generaal van de VN gevraagd een beroep op de drie betrokken partijen, geen daden te plegen, die de wereldvrede in gevaar kunnen brengen. Dit zou inhouden, dat Amerika zijn blokkademaatregelen ongedaan zou moeten maken. Over het beëindigen van de opbouw van Russische tegen de Ver. Staten gerichte aanvalsbasis op Cuba wordt niet gerept. De 37 landen deden hun voorstel middellijk na de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad van gisteravond (die tot he den verdaagd werd, nadat de doordvoer- ders van de Ver. Staten, Cuba en de Sowjetunie het hunnen hadden gezegd). VERDAAGD Ambassaderur Adlai E. Stevenson van de Ver. Staten verzocht de Veiligheids raad thans maatregelen ten aanzien van Cuba te treffen en een einde te maken het grootscheepse programma van het Sowjet-communisme om de wereld heerschappij te verkrijgen door dan weer hier en dan weer daar agressie te plegen. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Valerian A- Zorin deed op zijn beurt een aanval op de blokkade van Cuba door president Kennedy. Hij noemde deze maatregelen een roekeloze daad, die de wereld aan de rand van eer kernoorlog brengt. Hij noemde de be weringen van Kennedy en Stevenson, dat offensieve Sowjet-projectielen in C ba opgesteld zijn „volkomen onjuist lasterlijk". De Cubaan Mario Garcia-Inchaustegui die vlak voor Zorin het woord nam, wees een Amerikaans voorstel van de hand om V.N:-waanemers naar Cuba te zen den teneinde ee nonderzoek in te stel de Amerikaanse beschuldigin gen. Stevenson, Zorin en Garcia waren de voornaamste sprekers tijdens de spoed eisende zitting van de raad over de Cu baanse kwestie. BEDREIGING In sombere bewoordingen stelde Ste- ?nson de raad ervan op de hoogte, dat de stroom Russische projectielen en an dere aanvalswapens naar Cuba „een zeei ernstige bedreiging vormt voor het Wes telijk Halfrond en de wereldvrede". niet mis-te-verstane waarschu wing aan het adres der Verenigde Staten betoogde de Russische gedelegeerde, dat geen enkele staat, die zichzelf eerbiedigt, het kan toelaten, dat een andere staat zich met zijn scheepvaartverkeer bemoeit. Hij citeerde een officiële te Moskou uit gegeven verklaring, waarin verklaard wordt de de Verenigde Staten met vuui spelen in him pogingen om Cuba te blokkeren. RESOLUTIE Zorin diende een resolutie In, waarin op de Verenigde Staten een beroep ge daan wordt een einde te maken aan de blokkade en onderhandelingen met de Sowjetunie en Cuba aan te knopen om de toestand te normaliseren en de oor logsdreiging weg te nemen. Nadat de raad uiteengegaan was hield Stevenson een persconferentie. Hij las daar een verklaring voor waarin hij be toogde dat Zorin niet ontkend had, dat de Sowjetunie in het geheim projectielen voor middellange en lange afstanden als mede lanceerinrichtingen naar Cuba ge bracht had. De Amerikaanse gedelegeerde zei, dat Zorin aangetoond haid, dat de officiële Russische verklaring van 11 september dat er geen behoefte bestond tot het overbrengen van Sowjetwapens naar een land buiten de Sowjetunie „welbewust bedrog" was geweest. 32 omgekomenen en 10 vermisten Het aantal slachtoffers van het zondag gezonken passagiersschip St. Svithun is gestegen tot 34. Thans staat vast, dat zich minstens 42 passagiers aan boord van het schip bevonden hebben. Dit betekent, dat nog minstens tien personen vermist worden. Gevreesd wordt dat zij om gekomen zijn. Het schip had een be manning van 50 koppen aan boord. Tot dusverre zijn 48 personen gered. Dinsdag is het wrak gevonden in 30 vademen water op 20 zeemijlen ten zuid-westen van de vuurtoren van Nor- doeya. Het wrak ligt dicht bij het on. der water gelegen rif Geiran, Ter plaatse borrelde olie naar de opper vlakte. ;t er niet naar uit, dat ooit vastgesteld zal kunnen worden waarom het schip zo ver uit zijn koers lag. Zowel de kapitein als de loods worden vermist. Zij stonden op het dek toen het schip ten onder ging. De meeste officieren van het schip zijn omgekomen of worden vermist Dr. W. M. 0TT0W Men kan zeggen, dat het in het diakonale kerkewerk vandaag-de- dag gonst van de veranderingen. Bet diakonaat-van-gisteren is aan het plaats maken voor het diako- naat-van-morgen. Dat betekent: pio nieren, afbreken-en-opbouwi van de vakbond en politieke partij wort gezocht naar wegen om de af stand tot het publiek te verkleinen, om het publiek „er bij te betrekken". En in deze gang van zaken past vol komen. dat ook het diakonaat wordt „gedemocratiseerd". Onder deze misschien wat ongewone kompas lopen in onbekend terrein, term wordt hier verstaan: a. dat de diaken zijn wijk ként, weet heeft van de moeiten en zorgen der mensen en zulks niet uit informa ties van derden (ouderlingen, maat schappelijk werksters e.a.) maar uit een eigenstandig en daarom eigensoortig contact met de men- sen-zelf. konale werk tot de sociale overheids- b. dat de wijk haar diakenen kent. n... onzekerheden aan- Enkele punten uit de vele die in dis cussie zijn: de theologische visie op en de praktische plaats van de dia ken in kerkeraad en meerdere verga deringen; de verhouding van het dia- taak; de plaats diakonaat; of het diakonale werk al leen „geadresseerd" mag gebeuren dan wel of het zich ook indirect mag manifesteren in het besturen van doch terorganisaties (maatschappelijk werk, diakonaal jaar, ge zinsverzorging e.d.); of het diako nale werk zich al leen moet richten op de „huisgenoten des geloofs" of ook op anderen (vgL internationale hulp verlening); op wel ke wijzen de dia kenen andere dan fi nanciële hulp kun nen geven aan per sonen of gezinnen; of de diakenen evenals de ouder lingen bij de hele gemeente op huis bezoek zullen rond gaan; enzovoort. Bij het beant woorden van deze vragen gaat het tel kens om twee din gen. In de eerste plaats zal het diakonale werk ker kelijk moeten blijven en niet mogen verschralen tot iets wat evengoed buiten de Kerk kan worden ge organiseerd. In de tweede plaats zal het, als kerkelijk diakonaal werk, moe ten beantwoorden aan de eisen van de- tijd. Anders gezegd: beantwoordt DE SCHRIJVER Dr. W. M. Ottow, directeur van de stichting Geref. Maatschappe lijk Werk in de classis VGraven- hage, is de schrijver van bijgaand artikel. Hoewel ziju functie niet rechtstreeks op het door hem aan de orde gestelde onderwerp is betrokken, biedt deze toch voldoende uitzicht op de maat schappelijke veranderingen en de implicaties daarvan voor de hulp verlening, om vanuit deze „toe- schouwers plaats" iets zinnigs te kunnen opmerken over het dia- niet alleen maar uiterlijk al dat vaak teveel gevraagd maar bovenal naar hun diakonale ambts opvatting. en de mogelijkheden of onmogelijkheden van het diakonale c. de wijk moet het diakonaat, zoals dat in haar mid den werkt, ainvol en onmisbaar gaan achten, gaan liefhebben, ver trouwen en hoog schatten. d. de ambtelijk-dia- konale arbeid moet als het ware in het verlengde liggen van, op komen uit en ge stimuleerd wor den door de on derlinge hulp verlening omge keerd ook weer door het ambte lijk diakonaat worden bevrucht en ondersteund. e. in de hulpverle ning zal de hulp- Hdan thans reeds het geval is, worden gevrijwaard tegen „overheersing" en „voorwaarden" van de kant van de helper; de hulp vrager zal niet meer de afhankelij ke mogen zijn, maar een vrije stem moeten krijgen. vrager nog r de te kiezen werkwijze aan de kerke- taak in deze wereld èn richt die werk- legen, dat wijze zich tegelijk voldoende op wat tisering" de mens-in-nood wezenlijk van het dia konaat verlangt Het tempo waarin nieuwe ideeën worden omgezet in wer kelijkheid varieert uiteraard van dia ken tot diaken en van diakoni konie en van kerkformatie tot kerkfor- het grote probleem hierin ge- i dergelijke „democra- het diakonaat op enor- theologische en praktische bezwa- stuit, die bepaaldelijk niet gebaga telliseerd moeten worden. Het theologische bezwaar richt zich diakonie tot dia- vooral tegen het laten opkomen van jf* v,Jhet diakonaat, als een soort represen- thans. De diakonie heeft een bruggehoofd n het kerkeraadswerk; de sociale i ene volksvroomheid. Christus v God-zelf, het vlees geworden Gods woord, dat helend en reinigend ingaat pectabele bestuurstaak gekregen over allerlei stichtingen en organisaties, door middel waarvan zij zich ook ge- makkelijker kan wenden tot de niet- het ambtelijk karakter leden van de kerk; er begint een scheiding te komen tussen algemeen diakonaal beheer (door middel van dia- kenen met een bijzondere opdract) hang tussen de directe hulpverlening; de interna- Waar de Christus. Die door anderen met woor den wordt bekend gemaakt. En daar om dient inderdaad scherp gewaakt te- .democratisering", die aan ïlijk karakter van het diako naat tekort zou doen. De praktische bezwaren vloeien met voort uit een gebrek aan samen- nensen in de wijk. elkaar niet of i tionale hulpverleningsmogelijkheden welijks kennen is weinig onderlinge moet toch wel concluderen dat het diakonaat allesbehalve afgeleefd is! De grootste uitdaging waar het dia- staat ligt echter mentarisch kan functioneren als het n de Christus-verkondi ging. Want zoveel is zeker, dat het dia- konpat maar heel gebrekkig en frag- .democratisering", ding met het gemeentediakonaat, met de helpende activiteit der gelovigen. Het begrip „democratisering" zit in de lucht, is een grote eis van ons tijds- ^.„T11,1 gewricht. En allerwege wordt daarop de stroomversnellingen n.» geantwoord: in de departementen door heenkomt, hangt, binnen de werkings- - hoe belangrijk overigens gemeente die zich het lichaam van Het kernvraagstuk van de Christus weet te zijn. Zodat „demo- de verbin- cratisering" op de een of andere ma- onaat, met nier toch noodzakelijk is, al kunnen het ambt wij vooralsnog in het midden laten hoe dat nu precies zou moeten gebeu- extra-parlementair bedrijven door ondernemingsraden; de pers door een grotere plaatsruimte de lezer; in de kerke- heden te bieden •lijke arbeid o.m. door middel meen te-kringen; ook in de werelden /ft eeft hij I De literaire critici in Stockholm geven de A- merikaanse romanschrij ver John Steinbeck en de Chileense dichter Pablo Neruda de meeste kans op de Nobelprijs voor de literatuur, die morgen zal worden toegekend in de zitting van de 18 leden tellende Zweedse acade mie. Ook de Engelse au teur Robert Graves wordt beschouwd als een kans hebber. Een Zweedse au teur verklaarde dat Gra ves de kandidaat met de meeste kansen is. Hij is van mening, dat Stein beck en Neruda te radi caal zijn naar zijn smaak van de vrij conservatieve edeo van de academie. De I Vier nieuwe sleepboten van de Amsterdamse N.V. Reederij v/h Gebrs. Goed koop hebben gisteren te gelijk hun proefvaart ge maakt op het IJ en het Noordzeekanaal in de hoofdstad. De vloot van deze rederij is hiermee uitgebreid tot 26 schepen. Op het ogenblik is nog een sleepboot in aanbonw. I De waarnemend direc teur van de Nijmeegse plantsoenendienst, de heer A. J. van Beers, heeft gistermorgen, na overleg met zijn advocaat, een aanklacht wegens smaad en valse aangifte ingediend tegen de plant soenarbeider F. Savi. De tuinmain meldde vorige week bij de politie, dat zijn chef hem rakelings en mei; grote snelheid met de aujo zou zijn gepas seerd ien daarbij zelfs op het trottoir, waar de heer Savi stond te praten, zou zijn giekomen. De chef ontkent een dergelijke aanslag echter ten stellig ste. Gilbort Walker, conciër ge en loper bij de Austra lische ambassade in Mos kou, heeft in de Sowjet unie om een permanente verblijllsvergunmng ge vraagd. Walker is Brits onderdaan. Hi) zei on litieke redenen niet meer naar een kapitalistisch land terug te willen. De Nederlandse expe ditie, die de 7010 meter hoge Nilgiri-top in het Himalajagebergte in Ne pal willen beklimmen, heeft op 4200 meter hoog te aan de noordelijke bergwand een basiskamp ingericht. De bergbeklim mers hebben ook een kamp op ongeveer 5500 meter hoogte, dat het „Arendsnest" wordt ge noemd. Van hieruit willen zij dwars oversteken naar de westelijke bergrug, het moeilijkste gedeelte van de tocht Tot nn toe gaatj alles naar wens. 1035) De kerstboompjes die heb- gen niet meer dan 1J4 tot 2 mm van ben uitgediend en in dc laatste week elkaar liggen. Alleen het buitenste van het jaar ontluisterd buiten de hout van deze zeer oude bomen kan deur zijn gezet, terzijde van de vuil- hieraan voldoen, maar dient tevoren nisemmer, worden in de grote sté- een proces te ondergaan dat vaak den meer en meer de prooi van tientallen jaren duurt, eer het in straatschendertjes. die van de kleine aanmerking komt als bouwmateriaal sparren hun slordige vuren te midden voor goede muziekinstrumenten, der samenleving stoken. Het krach- Voor de bouw van een viool ko- tige halt dat een kordate huisvrouw men in hoofdzaak drie soorten hout met een paar stevige putsen water in aanmerking, t.w. sparrchout, aan deze verwildering durft toeroe- ahornhout en ebbehout. Het boven- pen, is vooral oorzaak dat na het blad en alle blnnenonderdelen zijn nieuwe jaar de straat niet ontsierd van vurehout; het achterblad, de zij- is door een al te groot aantal ge- randen, de hals met de krul en de blakerde gevels, doch slechts door kam zijn van ahornhout, terwijl toets, een overmaat aan half verkoolde staartstuk (waaraan de snaren be- sparrenstammetjes, die tot ver in vestlgd zijn) schroeven en knop (waaraan het staart- •-overleg; in de sfeer van" Gods Geest, af van de ge- loofsactiviteit der gemeente. Gelukkig mogen wij in alle onzeker- de diakonale praktijk blij- zingen: „De Heil'ge Geest, die haar de toekomst spelt, „doet aan Gods Kerk zijn heil- geheimen weten; „Hij die haar leidt en in de waarheid stelt, „heeft zijn bestek met wijsheid uitgemeten; ,JIij trekt met heel zijn Kerk van land tot land „als Gods gezant". TOCH IS HET ZO! Er zullen zeker niet velen gevonden worden, die het sparrehout hoog waarderen. We noe men het vurehout, waarvan kisten, kratten, houtwol, papier en schuttingen worden ge- de]en maakt, aanwendingen dus, waarbij nlldshpr ^pt de kwaliteit van het hout weinig ter- hout de zake doel. Ook wordt het vurehout gebruikt voor deuren, ramen, kozij nen en trappen, die door een stevige verflaag pogen te verbh uit een laag gewaardeerde houtsoort zijn vervaardigd. Daarom zal het ve len wel verbazen, te vernemen dat juist de dure viool voor een belang rijk deel uit vurenhout moet bestaan. Het zg. klankbordenhout wordt nl. vervaardigd van de be6te kwalitei ten vurenhout. Dit wordt voorname lijk gevonden in Bobemen, de Oos tenrijkse en Beierse Alpen, Bosnië en de Karpathan, waar fijnsparren van zeer hoge ouderdom (150 tot 300 jaren) worden aangetroffen. Het goe de klankhout moet rechtdradlg van structuur zijn en de jaarringen mo stuk is bevestigd) veelal van ebbe hout zün. Juist deze laatste onder delen, die van zg. dure houtsoorten zijn vervaardigd, spelen bU de klank hoegenaamd geen rol. Voor de vitale de viool bleken van ehout en ahorn- akkocstische eigen- bezitten en sinds deze schappen de Italiaanse vioolbouwers houtsoorten als de meesv. KC- nisnnw schikte hadden uitgekozen, is dit zo «nnr gebleven. Ten gerieve van de knut selaars, die met wat vurehout uit hun omgeving ook eens een viool willen bouwen, mogen we nog ver klappen dat de drie-en-tachtig onder delen van het instrument geen van alle met spijkers of schroeven be vestigd mogen worden, maar dat houtlljm hiervoor het anlge bindmid del is. O ja, en waarom moet hout vóór het gebruik zo lang In het water toe- Advertentie) Juwelenhandelaar in Singapore voor zes ton beroofd Vijf gewapende bandieten hebben gisteren bij een overval op klaarlichte dag een Nederlandse juwelenhandelaar van juwelen ter waarde van ruim zes honderdduizend gulden beroofd. De man werd bij het ontstane gevecht met messteken in keel en borst gewond. Het slachtoffer, wiens naam werd op- gegeven als de heer A. C. van Halan, 40 jaar oud, is volgens de politin van Singapore in kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie zouden de vijf ban dieten met de heer Van Halan in een kantoorgebouw in Singapore een af spraak hebben gemaakt om enige dia manten te kopen. Toen «ij binnen wa ren, overvielen zij de juwelier. Na de ze buiten gevecht te hebben gesteld, gingen zij er met hun waardevolle buit vandoor. Kort na de overval hield de politie een taxi met drie minnen aan. Een van hen werd aangehouden, doch de andere twee wisten te ontsnappen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5