Voortreffelijke samenwerking bij de brandblussing voorkwam erger De nieuwe Ford Taunus 12 M Brandweerlieden waren urenlang in touw Toelatingseisen rekenen in Leiden hopeloos verouderd NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 Bovenal.... economisch aantrekkelijk ROEPT U NAAR ONZE SHOWROOM Hij is er! Hij staat er! De nieuwe Ford Taunus 12M. De grootste auto-gebeurtenis van het jaar! Uitgerust met een revo lutionaire 50 PK (SAE) V4-motor en voorwielaandrijving, garandeert deze wagen U kracht, doelmatige schoonheid, ruimte en comfort, maar bovenal... economie! Economie aan alle kanten: prijs, onderhoudskosten, verbruik (100 km op 7.5 liter benzine), wegen belasting, verzekering. Kom hem zien, kom hem rijden... de fan tastische nieuwe 5-persoons Taunus 12M. jO r r rr Indeprijsisallesinbegrepenro.a.verseluchtverwar- X OODD.""ming, stuurslot, ruitesproeier, grootlichtsignaal, af fabriek volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak. ELAM Off ie. Ford-dealer voor Leiden e.o. en de bollenstreek Haarlemmerweg 24 Leiden Telefoon (01710) 33141 Voor bezichtiging en inlichtingen dagelijks geopend (be halve zondags) tot 22.00 uur, zaterdags tot 18.00 uur. meer auto voor Uw geld Er stond gelukkig maar weinig wind i TTET IS ongetwijfeld aan het snelle optreden van de uitstekend samen- ■*- -®- werkende brandweerkorpsen van Leiden, Voorschoten, Den Haag. 1 Oegstgeest, Warmond en Leiderdorp te danken, dat de brand aan de Herengracht tot de fabriek van de I.K.I. is beperkt gebleven. Een geluk- I kige omstandigheid was, dat er nagenoeg geen wind stond. Voorts bleek 1 de constructie van het pand van ouderwetse degelijkheid en van belang j was ook het voortvarende optreden van de bedrijfszelfbescherming van 1 Zaalberg. Omstreeks tien over half twaalf liep de heer H. J. A. Bokern, personeelschef van Zaalberg en tevens hoofd van de B.Z.B., naar buiten. We tekenden het volgende relaas uit zijn mond op. „Er hing nogal zware rook boven het IKI-gebouw en ik zag direct dat er brand moest zijn. On middellijk heb ik een loopjongen naar het hoofd van de bedrijfsbrandweer, onderhoudsmonteur H. Keijzer, gestuurd, om te zeggen dat deze al het beschikbare blusmaterieel moest uitleggen voor het geval de brand zou uitslaan". Enkele minuten Binnen enkele minuten had de heer Keijzer de brandploeg gealarmeerd, was de zware grondwatebpomp (met 5 atmos feer druk!) gestart, en waren de brand slangen uitgelegd. Inmiddels kwamen de bewoners van de huisjes in de Vestestraat, die pal achter het brandende gebouw staan, hevig verontrust naar buiten hollen met De brandweer stond voor een zwaar karwei. Op de foto een groep brandweerlieden op de daken aan de achterzijde van de fabriek (Vestestraat). Foto N. van der Horst Geen maatregelen hondsdolheid in Leiden Van dokter J. G. Bazuin, directeur van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst te Leiden, vernamen w^ dat in deze stad vooralsnog geen maat regelen worden getroffen met betrek king tot hondsdolheid. Gisteren heb ben alle artsen en dierenartsen in ons land instructies ontvangen. Bovendien staat ook de Leidse G.G. en G.D. in voort durend contact met de inspectie voor de volksgezondheid en de veterinaire inspectie. In dit stadium blijkt het echter niet nodig in Leiden tot maatre gelen over te gaan. Hoewel dit niets met de thans heer sende hondsdolheid heeft te maken, is men in Leiden enige maanden geleden begonnen aan de voorbereiding van een wijziging der algemene politie-verorde- ning waardoor het binnen afzienbare tyd ook in deze stad verboden zal zijn hon den los te laten lopen. Inbraak te Alphen ontsluierd in Leiden Twee surveillerende agenten van de Leidse politie hebben in de afgelopen nacht om half vier een goede vangst ge daan doordat zü zich bemoeiden met een man, die op een bank langs de Rijnsbur- gersingel lag te slapen. Naast de bank stond een damesfiets, waarmee de man, naar later bleek uit Alphen aan den Rijn was komen rijden en aan die fiets hing een geldtas waarin zich 88 zilveren gul dens bevonden. Bij onderzoek bleek de man verder nog in het bezit te zijn van een bedrag van ruim f 1000 aan Nederlandse bankbiljet ten; ook troffen de agenten nog 680 Bel gische franken op de man aan alsmede een portefeuille met de naam Verkleij - Alphen aan den Rijn. De man werd meegenomen naar het bureau en de politie nam contact op met haar Alphense collega's. Deze toog op onderzoek uit en toen kwam pas aan het licht, dat er was ingebroken in de diep- vriesfabriek Verkleij te Alphen. De man bleek een 27-jarige Duitse mecaniciën te X Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag (Seref. Jeugdhuis, 8 uur; Leidsche Vereen, v. Postzegelverzamelaars. Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Ran met „Herexamen", voor K. en O. Van der Heijden, 8 uur: Centrale a.i. Kiesvereniging, A. Borst Pzn. te Wasse naar over „Loonpolitiek". Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Feestelijke viering 60-jarig feest Ned. Chr. Grafische Logegebouw, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. H. M. Oldewelt over „Nu de tekorten in de opvoeding zich tegen ons gaan keren". Antoniusclubhuis, 8 uur: DAF-avond gebr. Van Ulden. Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Centrum, D. van der Kwaak over ,,Onze provincie in de branding". Pieterskerk, 7.15 uur: Studenten avondgebed. Jan Vosscnsteeg 17, 8 uur: ds. J. A. Consistorie Lutherse kerk, 10-12, 2-6 en 7-10 uur n.m.: Bazaar. Wijkgebouw Stille Rijn 13, 8 uur: ds. Den Hartog van Bodegraven voor de vereniging Eltheto over „Vrolijk zingen na droef geklag". Overdekte, 8.30 n.m.: Diplomazwem- men minder-validen. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: Bij zondere ledenvergadering Groene Kruis. Den H a ag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoe dige minnaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, so liste: Erica Morini, viool. Diligentia, 8 uur: Betsy Dean, klarinet, Gerard Hengeveld, piano. Donderdag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", voor K. en O. Van der Heijden, 7.45 uur: Afscheid J. C. F. Coers Van sportorganisaties. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- pauzetoneel met „Een visioen" van J. Hora Adema. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kameror kest. Gemeentemuseum, 8.15 uur: Max van Egmond, bas-bariton, Paul Niessing, piano. Vrüdag Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret Wim Kan met „Herexamen", voor K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Orato riumvereniging „Con Amore" o.l.v. Jan Pasveer m.m.v. Residentie Kamerorkest, oratorium „Samson" van Handel. De Doelen, 8.15 uur: St. Adelbertver- eniging, dr. D. H. Prins, oud-bestuurslid Humanistisch Verbond. Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. P. J. R. Modderman, buitengewoon hoog leraar in de prehistorie. Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilm. Oegstgeest, Irene, 8 uur: Afschep J. F. van Veen, van Kon. Julianaschool, en installatie M. Beun. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W., 8 uur: Operette vereniging Ministerie van Oorlog. Boshuis, 7.30 uur: Opening bazaar Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk. Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond p.v. „Nekobu". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, so liste: Eugenia Zareska, alt. Op gouden wieken, 8.15 uur: Anna Maria Schick, piano. Oegstgeest, Endegeest, 7.30 uur: Uitvoering zangkoor en mondharmoni- Films Na ongeveer twintig minuten begon nen zich ernstige scheuren in de muur te vertonen, waardoor rook naar buiten kwam. De spuitgasten van Zaalbergs B.Z.B. 'n groepje van ongeveer twaalf man beperkten zich tot het nathouden van de buitenmuur en het door de kapot geslagen ruiten naar binnen spuiten van water. De grondwaterpomp heeft het uitstekend gedaan en van een diepte van 36 meter constant water geleverd. Acht man Inmiddels was de heer Bokern naar de voorrijde van de fabriek (aan de Herengracht) gegaan pm orders" te krij gen van commandant S W. Hagedoorn van de Leidse brandweer. Juist toen aan de achterkant de B.Z.B. van Zaalberg water gaf (om tien voor twaalf) was aan de voorzijde de Leidse brandweer ge arriveerd met groot materieel. Het eerste werk was, via de uitgeschoven ladder van de wagen, een groepje personeels leden van de tweede en hoger gelegen verdiepingen te halen. Naar schatting waren ongeveer vijftig man in de fabriek aan het werk, van wie er ongeveer twintig door het snel om zich heen grijpende vuur en de enorme rookontwikkeling werden ingesloten. Een gedeelte kon zich langs een gaan derij in veiligheid brengen in het pak huis van V. D. Een groep van ongeveer I acht personen kon ook deze vluchtweg niet meer bereiken en werd door de kordaat optredende brandweerlieden met de ladderwagen aan de voorzijde naar beneden gebracht. Gelukkig is on der dit groepje geen paniek uitgebroken. Een meisje sprong in haar angst van de tweede verdieping op straat, doch kwam. zoals wij gisteren reeds meldden, goed terecht. De rookontwikkeling was vrij groot, doordat schuimplastic niet brandt, maar smeult. De heer Hagedoorn had gauw in de gaten, dat het hier een gevaarlijke brand betrof. Hjj gaf opdracht de hulpkorpsen van de omliggende gemeenten te alar meren. Zodoende waren omstreeks kwart over twaalf de wagens van Voorschoten, Oegstgeest, Leiderdorp en Warmond aan wezig. Drie grote pompwagens stonden langs de Herengracht het water op te zuigen, dat naar verscheidene drieweg- aansluitstukken werd gevoerd. Hierop werd een groot aantal slangen aange- lijk de Leidse brandweer met ongeveer Aan de voorzijde opereerde voorname- vijftien stralen een enorm aantal kubieke meters water via de ramen naar binnen spuitend. Zo gauw het mogelijk was gingen brandweerlieden met zuurstof apparaten naar binnen om poolshoogte te nemen. Inmiddels had de heer Hagedoorn ook Den Haag om assistentie verzocht. Aan de achterzijde had het vuur een gewel dige hitte ontwikkeld en aangezien er veel bebouwing tussen de straat en de fabriek is, was een ladderwagen-nodig. Onder leiding van commandeur J. Mar seille en hoofdbrandmeester J. Broekman, beiden van de hoofdwacht aan de Rijs- wijkseweg in Den Haag, stoof de wagen met acht man personeel naar Leiden. Bij De Vink stond reeds een gids klaar die de groep naar de plaats van- de brand Tevreden In de aangrenzende 3de Groenesteeg was de Leiderdorpse brandweer, via de zij-ingang van de fabriek in die steeg, met diverse stralen het vuur te lijf ge gaan. Brandweercommandant Buitendijk (gemeentearchitect van Leiderdorp) was zeer tevreden over het verloop van de blussing. Via perceel 53a van de Groene steeg, woning van de heer W. v. d. Bie zen, liep 'n gloednieuwe, geplastificeerde brandslang (lekvrij). Deze woning heeft geen druppeltje water in huis gekregen. Aan de achterzijde in de Vestestraat was de Oegstgeester brandweer bezig met twaalf slangen het vuur te bestrij De heer Rombouts bespreekt dan het rekenwerk dat werd voorgelegd aan de kndidaiten voor de Leidse middelbare scholen en wel de opgaven rekenen II van maandag 4 junii en rekenen III van dinsdag 5 juni. Degene dlie hem deze opgaven toezond tekende daarbij aan: „Dit rekenwerk wordt door collega's bij het M.O. hier ter stede betiteld als degelijk ouderwets. Ik geef er een ande re naam aan. Misschien beschikt u over de middelen om effiötief bij de betrok ken instanties te laten weten, hoe erg onze leerlingen döor dlit soort werk en de voorbereiding daarop worden gedu- De heer Rombouts vervolgt: „Deze twee werkstukken zijn zoal niiet samen gesteld door die dlireoties van de zes middelbare scholen in deze universi teitsstad, dan toch als deugdelijk door hen aanvaard. Zes directies dus, die ofwel van de rekenverniieuwinig op de lagere school niets weten, ofwel die aan hun hoge laarzen lappen en hun eigen weg gaan. Een weg van het jaar nuL Want ouderwetser ouderwets in de zin van verouderd kan het moeilijk. Juist dte fouten die wij boven signa leerden worden hier gehonoreerd en daarmee gepropageerd: vormelijkheid, werktuiglijkheid, levensvreemdheid, stof- ovenlading". Levensvreemd De schrijver gaat dan over tot een bespreking van de opgaven, waarbij de uitdrukkingen „schools" en .levens vreemd" schering en inslag zijn. „Wie is er ooit op de gedachte gekomen de' oppervlakte van de zes vlakken van een tegel te berekenen?" „De hier ge geven rekensituaties liggen beslist boven het plafond van 12 a 13-jarige kinderen. Zelfs met alle veronderstelbaar gedril zijn ze niet in staat die relaties te doorzien". Bovendien wondt een duidelijk berede neerde oplossing vereist op straffe van een nuL De schrijver acht dit een els waaraan binnen de gegeven tijd niet is te voldoen, noch door de leerlingen die op school gezond rekenonderwijs hebben gehad, noch door de voor dit soort wenk met toetsnaaidien e.é. klaargestoomde. De heer Rombouts verklaart verder: „De gevolgen van dit soont toelatings examens zouden minder noodlottig zijn, als alleen de kinderen die eraan deel nemen er de dupe van werden. Het eng ste is echter, dat ze het rekenonderwijs van de lagere school in het algemeen in verkeerde richting blijven sturen. Hoofd en onderwijrers van de scholen waarudt het MOz ijn leerlingen rceruteent, kunnen zeer moeilijk bedoelde examens negeren of zich aan hun invloed onttrekken. De naam, misschien zelfs het bestaan van de school is ermee gemoeid: de school diie het hoogste percentage geslaagden voor het verdier onderwijs oplevert, wint de prijs!" Oplossing De schrijver ziet slechts één oplos sing: „De lagere school regelt haar eigen zaken en de middelbare sluit zich daarbij aan. Men bouwt immens niet eerst de tweede verdieping en daaronder de eer ste, maar omgekeerd. Dit betekent niet, dat bij de bouw der eerste verdieping geen rekening moet worden gehouden met het feit daf er een tweede bovenop zal komen. Maar wy zyn altijd overtuigd ge weest, dat met gezond rekenonderwijs op de lagere school ook het middel baar onderwijs het best gediend is; rna.w.: dat het mogelijk is met het lager rekenonderwijs een tweeledig doel te bereiken: klaarmaken voor het leven en tegelijk voor het voortgezet onderwijs. De regeling in diverse plaatsen van Nederland, waar onder wijzers en leraren in collegiale samen werking tot een bevredigende oplos sing zyn gekomen, heeft ons in deze opvatting versterkt". „Doiiar" bijeen Maandag hield de gymnastiek- en vol leybalvereniging Donar haar jaarlijkse ledenvergadering. In zijn openingswoord begroette de voorzitter, de heer L. Vermond, de nieu we leden en enkele ereleden en liet daar na de gebeurtenissen van het afgelopen jaar de revue passeren. De plaatsen van de drie aftredende bestuursleden werden ingenomen door de heren Bey, Van Oosten en Weenink. Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De harts tocht van een zeventienjarige (18 jaar); donderdag: Hier is Lemmy Caution (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Poker om liefde (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De heer Hobbs gaat met vakantie (alle leeftij- Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Terug uit de hel (14 jaar); donderdag: Warme liefde, koude oorlog (18 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De zon in het hart (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Vier Pa- rijse meisjes (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, te. 24807. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Lederdorp is geopend. Zilveren zakenjubileum Op 29 oktober zal het 25 jaar geleden zijn. dat de zaak van de heer A. Leune in de Janvossensteeg nr. 67 werdgeopend Op die dag is er van 5 tot 7 uur een re ceptie ten huize van de heer Leune. Julianastraat 13 Leiderdorp. den. Omstreeks half twee kreeg de B.Z.B._ ploeg van Zaalberg de raad te verdwij nen, omdat het te gevaarlijk werd. Ruim anderhalf uur heeft dit groepje mannen krachtig steun verleend aan de brand- Uiteraard was kort na het bekend wor den van de brand een groot aantal auto riteiten aanwezig: burgemeester Van Kinschot .commissaris J. Dreeuws van de Leidse politie, loco-burgemeester wethouder C. Meerburg van Leiderdorp en vele anderen. De politie zorgde voor de afzetting van straten. Omstreeks half drie kon de heer Ha gendoorn bevel geven het materiaal op te bergen. De hulpkorpsen waren een half uur daarvoor reeds bedankt. Slechts een motorspuit bleef achter om de na blussing ter hand te nemen. De schade door de brand, die het gebouw van vier verdiepingen aan de binnenzijde geheel heeft ver woest, bedraagt volgens ingewijden vele honderdduizenden guldens. Er loopt een verzekering. Met succes bekroond De commandant van de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, verstrekte ons vanmorgen over de brand nóg de vol gende gegevens. De oorzaak was oververhitting van een open elektromotor, die diende voor de aandrijving van de verticale snijma chine. Het vuur ontstond op de tweede verdieping maar er had een spoedige overslag naar de derde verdieping plaats. Personeel heeft nog getracht, het vuur door uittrappen te doven. Ook een po ging met handblusapparaten faalde. Door de toeneming van de temperatuur en de verstikkende rook moest de afdeling snel worden ontruimd. De ontvluchtingsweg voor het perso neel op de hogere verdiepingen werd af gesneden. Hierdoor dreigde een paniek. Tien personen sloegen de ruiten aan dr voorkant in en riepen om hulp. Omstan ders trachtten de opgeslotenen te berei ken. De redding kon worden uitgevoerd met behulp van de mechanische ladder van de brandweer, nadat de stalen raam- constructie was verwijderd. De opgeslo tenen werden kalmerend toegesproken waardoor ook ongelukken konden wor den voorkomen. Over de assistentie van Oegstgeest. Leiderdorp, Voorschoten en Den Haag is commandant Hagedoorn vol lof. Spoedig ging door het uitzetten van de staalcon structie de buitengevel aan de kant van de Vestestraat scheuren. Aangrenzende woningen moesten dan ook worden ont ruimd. Ook de brandweer van de fa. Zaalberg nam met twee stralen aan het werk deel. Gelet op de aanwezigheid vaD brandgevaarlijke en explosieve stoffen werden bijzondere voorzorgen genomen voor de beveiliging van de brandweer lieden. Aan het gebouw zullen uitge breide reparatiewerkzaamheden moeten worden verricht. Dank zij het doortastend en moedig optreden van alle brandweerlieden, waar bij onnodige risico's werden vermeden, is de bestrijding van deze hardnekkige binnenbrand met succes bekroond. Stem uit de l.o.-praktijk: Door het vuur in het nauw ge brachte personeelsleden ver laten het brandende gebouw. DE heer F. S. Rombouts heeft in „Ons eigen blad" van 15 september scherpe kritiek geleverd op het oude zeer: toelatings-rekenen. Hij breekt in dit artikel de staf over de hem uit Leiden toegezonden opgaven rekenwerk voor het toelatingsexamen van de middelbare scholen in de Sleutelstad. „Bijna overal in den lande", aldus deze deskundige op onder wijsgebied, „deelt nog steeds de middelbare school alleen de lakens uit en blijft zij daarmee de grote belaagster van alle gezonde vernieuwing op de volksschool. Over het algemeen zijn de gestelde eisen nog even ouderwets als vijfentwintig, vijftig jaar geleden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3