i t Uw probleem is het onze Hervormde synode pleit voor dienstweigering Lof voor sociaal beleid van minister Veldkamp S Wereldraad uit bezorgdheid over blokkade ar Een woord voor vandaag Evangelischen vragen Wat is de ware Kerk? arit WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 <v.» pkriem«ntsredactie) |rendheid, die hy en zijn staats- Waardering voor het werk vansecretaris, de heer Roolvink, de minister van sociale zaken en lebben getoond. Deze waarde- volksgezondheid, dr. Veldkamp,!geldt niet in de laatste klinkt door in het voorlopig ver- plaats het volksgezondheidsbe- slag van de Tweede Kamer overpad. diens begroting voor 1963. Doori De socialistische kritiek is ditmaal de regeringsgezinde fracties zeer beP"kt. Zij heeft bijna alleen wordt de bewindsman geprezen «"«""d de om ziin enninni breedsprakigheid, waarmee de mims- om zijn sociaal beleid, zijn aan- - dacht voor de zwakkeren in- de samenleving en om de voortva- ui 's morgens o& an^ Gouden jubileum van prof. L H. v. d. Meiden Prof. L. H. van der Meiden hoopt op zondag 17 november aanstaande gouden Jubileum als predikant te ren. HIJ werd op 20 april 1882 te Hazer$- woude geboren. Hij bezocht de air bachtsschool te Den Haag om voo bouwkundige te worden opgeleid. La ter was hij werkzaam op de boerderl van zijn vader. Eerst op 23-Jarige leei tijd ging hij theologie studeren aan de Theologische Hogeschool van de C telijke Gereformeerde Kerken, to< Den Haag gevestigd. In 1912 werd hij op 30-Jarige leeftijd kandidaat gesteld. Hij diende achter eenvolgens de gemeenten te Enscnede. Dordrecht en Den Haag. In 1938 werd ds. van der Meiden benoemd door de functies bekleed. Hij was curator de Theologische Hogeschool en deputaat voor de buitenlandse zending. Verschei dene keren maakte hij deel uit van de generale synode, onder meer als prae- ses. Ook was hij enkele malen lid en voorzitter van de particuliere synode van het Zuiden. Voorts was prof. v. d. Meiden secretaris van de christelijk-ge- reformeerde predikantenvereniging voorzitter van de deputaten voor menwerking met de Gereformeerde Ker ken. In 1010 werd prof. v. d. Meiden be stuurslid van het chr. doofstommenin- stltuut ..Effatha" te Voorburg waarvan hij sedert tal van jaren voorzitter is. Hij maakte deel uit van de redactie van het christelijk-gereformeerde jonge- ltngsblad „Luctor et Emergo", en „De Wekker". Ook werkte prof. v. d. Mei den mee aan de nieuwe vertaling van de bijbel voor wat betreft het Oude Testament. Prof. Van der Meiden is of ficier in de orde van Oranje-Nassau. In verband met het feit dat op 30 Oktober aanstaande de heer en Me vrouw Van der Meiden vijftig jaar ge trouwd zijn. zal er woensdagavond 14 november voor beide jubilea een recep tie gehouden worden in de christelijk gereformeerde kerk in de Snoekstraat te 's-Gravenhage. De Wereldraad van Kerken heeft van daag zijn diepe bezorgdheid en spijt uitgesproken over de Amerikaanse blok-1 kade van Cuba. De raad heeft de volgende verklaring uitgegeven, die was ondertekend door de voorzitter, dr. Franklin Clark Fry uit New York, dei vlce-voorzltter dr. E nest A. Payne, uit Londen en dc secretaris-generaal, de Nederlander W. A. Vlaser 't Hooft: „Uitgaande van verklaringen, afgelegd door de vergadering van de Wereld raad van Kerken, hebben de commis sies en bestuursleden van de raad bij verschillende gelegenheden hun bezorgdheid en spijt uitgesproken als regeringen unilaterale militaire acties ondernamen tegen andere regeringen. De bestuursleden van de Wereldraad van Kerken beschouwen het daarom als hun plicht hun diepe bezorgdheid en spijt uit te drukken met betrekking tot de maatregelen die de Amerikaan se regering Jegens Cuba noodzake lijk heeft geacht. De raad hoopt van harte dat alle betrokken regeringen de grootst mogelijke zelfbeheersing zullen opbrengen om een toeneming van de internationale spanning te voorkomen." Nieuw ziekenhuis van diakonessen in Eindhoven van de kosten voor de geneeskundige zorging niet nodig is, behalve de verzor ging van chronisch zieken, ook zieken huisopname van enige duur. klinisch SDe- cialistische hulp en het gebruik van be paalde geneesmiddelen en geneeswiizen onder de werking van de aangekondigde ziektekostenverzekering te laten vallen. Sommige leden menen, dat met al die so ciale verzekeringen het percentage van de od te brengen premies wel erg hoog Algemeen werd de vraag gesteld, wan neer de regering een beslissing zal ne men over de in de toekomst te voeren loonpolitiek. Ook wil een aantal leden weten, of de Nederlanders reeds evenveel verdienen als de werknemers in de omringende landen en zo neen. of de beoleite matiging in de loonontwikkeling dan niet od ern stige tegenstand bij de loontrekkenden zal stuiten. Voorts wordt gevraagd of de verho ging van de aow-premie per 1 januari voor de loontrekkenden zal worden ge- comoenseerd. Hoeveel werknemers thans wel en hoeveel er niet van de vrije zaterdag orofiteren, of de minister snelle afschaffing van de gemeente classificatie nastreeft wanneer een ont- we'-i-vakantiewet wordt ingediend, er of d* beroepsarbeid van gehuwde vrou wen is toegenomen. Ook worden vragen gesteld over de hondsdolheid en over het verband tussen de z.g. Plantaziekte en de onlangs opge treden huidziekte. Sommige Kamerleden vraeen de minister, te bevorderen, dat de consumntiemelk in het Westen des lands smakelijker wordt bereid en of de cap sule van een yotrhurtfles geen dagaandui ding behoort te hebben. Aandacht wordt ook geschonken aan het Softenondr8ma. algemeen werd ver klaard. dat in brede kringen de inwer kingtreding van de nieuwe geneesmidde lenwet met klimmend ongeduld wordt te gemoet gezien. Men vraagt, of in Neder land het gebruik van Softenon had kun- en worden voorkomen als de wet reeds an kracht was geweest. Voorts wordt gevraagd, of het onder zoek naar het gebruik van thalidomide- preparaten al is afgesloten en of mag worden aangenomen, dat de resultaten van dit onderzoek ter kennis zullen wor den gebracht van hen, wie dat aangaat, iet name de artsen. Los hiervan wordt meer algemeen het toegenomen gebruik van geneesmiddelen aan de orde gesteld. Gevraagd wordt, of het niet tot de taak van de overheid be hoort om door middel van stelselmatige voorlichting het publiek te waarschuwen tegen de gevaren van een te lichtvaardig, kwistig en dlkwjjls onnodig gebruik van geneesmiddelen. Ook wil men weten, of hierbij de televisie nuttige diensten zou kunnen bewijzen. begonnen voor de bouw van het nieuwe diakonessenziekenhuis. De eerste paal voor dit ziekenhuis, dat exclusief de grondprijs ongeveer twintig miljoen gul den zal kosten, werd in de grond gesla gen door de 78-jarige zuster Johanna Klelnod, die in 1929 de „vereniging voor diakoncssenarbeid in Eindhoven en om geving" oprichtte. De vice-voorzltter van het bestuur van de vereniging, ir. W. A. de Haas, zei in een toespraak, dat het nieuwe zieken huis, dat over vier Jaar gereed zal zijn, ongeveer 300 bedden zal krijgen. Bij de opzet van het plan is evenwel rekening gehouden met de mogelijkheid dit aan tal de verdubbelen. Het in aanbouw zijn de ziekenhuis wijkt sterk af van het type dat tegenwoordig ln ons land wordt gebouwd. Het staat ais het ware op een grote „schijf van twee étages, waarop i 8 verdiepingen tellend beddenhuis is De i goede scheiding sen de kliniek en polikliniek. Ook het be zoek zal geen hinder veroorzaken aan geprojecteerd. I zoek zal geen hindei het ziekenhulsbedrljf. acht hectare groot terrein. Het de bedoeling er te zijner tijd ook nog bejaardentehuis en een tehuis voor chro nische zieken te bouwen, alsmede een zusterhuis voor leerling-verpleegsters. ter in de toelichting op de begroting zijn beleid uiteenzet. Gevraagd wordt, of de brede beschouwingen van de bewindsman over de zaken, waarover hij bij de Sociaal-Economische Raad advies heeft aangevraagd, erop duiden, dat de minister zich over deze zaken al een standpunt heeft gevormd nog voordat hij de adviezen heeft ontvan gen. Staatssecretaris Calmey er meent: Bedenkingen tegen rapport s kernwapenen JJET RAPPORT van de Hervorm de Synode over het vraagstuk van de kernwapenen, waarin het gebruik van kernwapenen wordt afgewezen, roept op tot een mas sale dienstweigering en dus tot overgave. Dit is de mening van de staatssecretaris van defensie, lui- (v,n onie parlementsredactie) tenant-generaal b.d. M. R. H. Cal- meyer. De staatssecretaris heeft zijn standpunt ter kennis gebracht van de hoofdlegerpredikant, om dat het rapport naar zijn mening de leger- en luchtmachtpredikant- ten in het algemeen en de her vormde predikanten onder hen in het bijzonder in een ernstige con flictsituatie kan brengen. De staatssecretaris schrijft, het zijn plicht te achten, stelling te nemen. Hij plaatst zich daarbij op het stand punt van, zoals hij schrijft, „een met overheidsgezag over een deel der strijdkrachten bekleed Christus-belij der." Hij heeft de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk een afschrift wan zijn schrijven ge zonden. Vrede stichten lieverkondiging de taak heeft, de vrede tussen mensen en volkeren te stichten. Maar hij meent, dat de synode hier- digt naar zijn mening niet, dat zij zich zo ver op het politieke en militair-techni sche erf begeeft, dat tal van uitspraken worden gedaan, die geenszins onaantast baar zijn. Dit geldt in het bijzonder, waar de wegen worden aangegeven om vrede en vrijheid" te handhaven. Een van de bedenkingen van de .taatssecretaris is. dat de „vrijheid" slechts een zeer zwak accent krijgt te genover de „vrede". De basis van het synodale geschrift zou heel anders zijn komen te liggen als de synode had ge daan wat de heer Calmeyer noodzake lijk acht: het theologisch funderen van de opdracht van de kerk ten aanzien m de vrijheid, zoals dat ten aanzien in de vrede is gebeurd. Grote offers In het rapport van de synode mist de staatssecretaris het besef dat de Sowjetbedrelglng, verbonden met de ideologie van het dialectisch matorlalls- i, heden ten dare onverminderd voort duurt, dat de vrije wereld zich In een opgedrongen verdediging bevindt en dat de moeilijkheid niet Is, de v r e d e te bewaren, maar om „vrede en vrijheid" handhaven. Het conflict om Berlijn vormt van .dit laatste een duidelijk voorbeeld. De synode meent dan wel, dat aan de consequenties van haar „neen" te- 5en de kernwapenen valt te ontkomen oor een krachtige conventionele bewa pening, maar de staatssecretaris vindt het een illusie te denken, dat een zóda nige opbouw van de conventionele strijd krachten mogelijk zou zijn, dat hierdoor een oorlog, van welke aard dan ook, „onaantrekkelijk" zal worden. dat de synode zich dan voor hebben gesteld, dat niet aiiei diensttijd moet worden verlengd versterkt, dat het deze offers wil dragen en dat het grote aantal vrijwilligers wil opleveren dat voor een moderne krijgs macht onmisbaar is. Aanmelding De aanmelding van geestelijke ver zorgers uit.de Nederlandse Hervorm de Kerk zal daarmee natuurlijk gelij ke tred móéten houden, zo betoogt de staatssecretaris (en hij plaatst achter deze zin een veelbetekenend uitroep teken). Rusland, zo vervolgt de heer Calmey er, bezit strijdkrachten, die in alle ge bouwen, die hiertegenover een voldoen de afschrikking zou vormen, dan zou al lereerst het Westen zijn huidige wel vaart structureel moeten aantasten. Dit is in vredestijd in een democratie poli tiek onmogelijk. Maar gesteld dat het wel mogelijk zou zijn. dan nog zou geen evenwicht zijn bereikt: het zou gelijk staan met een leger, uitsluitend bestaan de uit Infanterie, in te zetten tegen een leger gesteund door artillerie en vlieg- noemd. Daarop komt hij, als hij zijn verbazing erover uitspreekt, dat ae sy node. met haar afwijzing van de atoom bewapening, het wel verantwoord heeft kunnen achten, een oproep tot massale dienstweigering té doen uit gaan en talloze mensen in gewetensnood te brengen, maar zich dan ineens de vraag gaat stellen, of een eenzijdige af schaffing van de kernwapenen niet een algehele afschaffing zou kunnen be lemmeren, en of hier niet eerst eer voorbereidende versterking van de con ventionele bewapening aan vooraf zoi moeten gaan. Dit is voor hem eer Liefde De staatssecretaris schrijft, de ver ontrusting, die de synode tot haar schrijven heeft gedreven, ten volle te delen. Hij wijst er echter ook op, de door de synode gewezen weg de uit weg niet is. „Wij moeten hoe ongaar ne wellicht ook aanvaarden, dat wij het tijdperk van kernenergie en raket ten zijn binnengetreden, dat de mens heid deze kennis heeft verworven en niets dit meer teniet kan doen." „Wij moeten leren, hiermee te le ven", vervolgt de heer Calmeyer. Hij keert zich tegen het eenzijdig verstoren van het machtsevenwicht uit angst voor de gevolgen van de huidige situatie. Daartegenover stelt hij, dat met eindeloos geduld moet worden gewerkt aan het wegnemen van de geschilpunten en aan de mlng van een wereldrechtsorde. De geschiedenis wijst uit, dat de 1 selijke vrijheid nimmer blijvend kan worden onderdrukt. De communistische dictaturen dragen zodoende de kiem van de ondergang in zich. Naar de me ning van de staatssecretaris zullen de thans angstwekkend tegenover elkaar staande nucleaire fronten verdwijnen naarmate de zinloosheid hiervan blijkt. „Door één dezer fronten krachtèlóos te maken zou het aridere juist zin krij- De heer Calmeyer besluit dan met te vermelden dat de kerken hierbij een grote en onmiskenbare taak heb ben, en hij formuleert dat, met de woorden van de synode, aldus: het rijk van liefde en gerechtigheid, dat in Christus onder ons opgericht is, uit te dragen en daarom te streven naar vrede en gemeenschap voor al le mensen en volkeren (Advertentie) ca n A 's middags De twee gelijkenissen in Mattheus 18 volgen snel na elkaar en lijken weinig gemeen te hebben. De een: het verloren schaap, dat ten koste van veel moeite en opofferingen wordt teruggevonden enmet blijdschap wordt binnengehaald. De ander: de slaaf die zijn heer veel geld schuldig was, maar wien het kwijtgescholden werd maar die van een van zijn mede slaven keihard diens schuld bleef eisen. Hij bracht zijn heer tot woede en belandde in de gevangenis Ze lijken weinig gemeen te hebben, maar wie ze goed leest weet, dat ze door deze twee woorden met elkaar in verband staan: vergiffenis schenken. Dat schaap was op het verkeerde pad en de herder ging het zoeken. Dat is echte liefde die alles vergeeft en blijdschap teruggeeft. Die slaaf was ook op het verkeerde pad, maar wat hem ontbrak was dit: de liefde die het vergiffenis schenken mogelijk maakt. Misschien bidt ge het iedere dag: „Vergeef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven die ons schuldig zijn!" Besef goed wat ge dan bidt. Besef, dat dit gebed alleen waarde heeft als er liefde in uw hart woont. Uitspraak in Engeland (Van kerkredaotie) De Evangelische Alliantie van Groot-Britannië publiceerde in de afgelopen week een uitspraak van een studiecommissie van theolo gen, waarin een poging wordt ge daan om een antwoord te geven op de vraag: „Wat is de ware Kerk?" Men kwam tot deze stu die, omdat een noodzakelijke eer ste stap in het oecumenisch ge sprek moet zijn een omschrijving van de aard van de kerk van Christus. De Evangelische Alli antie is een verband van kerken en afzonderlijke christenen van, theologische gesproken, over het algemeen orthodoxe signatuur, die sterk apostolair zijn inge steld. De Evangelische Alliantie neemt een eigen plaats in Enge land in tussen de Wereldraad van Kerken én de I.C.C.C. De uitspraak werd ondertekend door t kerkelijke leiders, die vrijwel alle protestantse groeperingen verte) digen. Onder de namen bevini die van Keswick-leiders als George B. Duncan en A. T. Houghton, van de eme ritus-predikant van Westminster Chapel, Martyn Lloyd-Jones, van de bekende anglicaanse predikant John R. W. Stott en van de baptistenpredikant J. I. Pac ker. De uitspraak luidt: De Kerk van God wordt gevormd door Zijn uitverkorenen uit ieder land en iedere eeuw, die door genade verenigd werden met Christus door het geloof in wie de Heilige Geest woning maar niet geschapen door de doop, vindt zichtbare expressie als gelovigen elkaar ontmoeten voor de eredienst de dienst van het woord en a3n Tafel des Heren. )eze geestelijke eenheid wordt voo openbaar als christenen van verse: lende confessionele tradities samen het Avondmaal des Heren vieren, niet gehinderd door onderlinge verschillen- waar het om kwesties van geringer belang gaat. De aanwezigheid van de ze door God geschonken eenheid ont slaat echter de christenen niet om tol een beter verstaan te komen van deze zaken van minder belang, zoals de orde van dienst, de vormen van ker kelijke organisatie, en de wijze op men de ambten ziet. Toch zijn L,J bepaalde essentiële leer- Overgave Nu de kernwapenen bij het hand haven van het evenwicht een rol zijn gaan spelen, zijn de risico's onein dig groter geworden, geeft staats secretaris Calmeyer toe. Meteen echter laat hij erop volgen, dat evenzeer het verantwoordelijkheids gevoel is toegenomen. „Men verge lijke de lichtvaardigheid, waarmede de Eerste Wereldoorlog werd ontke tend, met het optreden der politici »n onze dagen." Dan volgt, onderstreept: „Slechts wie bereid is. de vrijheid te offeren voor de vrede, kan, met het synodaal schrijven, ertoe besluiten, dit precaire evenwicht eenzijdig 'te verbreken en de grote uit daging. waar de vrije mens in ons tijd perk mee wordt geconfronteerd, te be antwoorden met de overgave. Want daar op komt. ondanks alle pogingen hieraan te ontsnappen, de weg. die de synode de Nederlandse Hervormde Kerk wijst, Het meest bedenkelijke aspect heeft de staatssecretaris dan nog niet ge- .GEBLINDDOEKTE" KONINGIN? Het is niet juist dat de Papoea-typografen bij de landsdrukkerij in Hollandia hebben geweigerd, postzegels met de beeltenis van koningin Juliana te voorzien van opdrukken voor het Untea-bestuur. Dit schrijft staatssecretaris Bot, mede namens minister-president De Quay, in ant woord op vragen van het Eerste-Kamerlid mr. Pollema (c.h.). Mr. Pollema had zijn vragen gebaseerd op een bericht, waarin werd gemeld, dat de Papoea's weigerden de opdruk te zetten en te drukken, omdat bij de hoogste waarden van de postzegels de ogen van de Koningin door de opdruk werden bedekt, waardoor het leek, alsof zij was geblind doekt. Als gevolg van de weigering zouden Nederlandse typografen heb ben moeten overwerken. Mr. Bot antwoordt, dat Nederlandse typografen het werk hebben ver richt omdat het aanbrengen van een opdruk speciale deskundigheid eist. Hij wijst er in dit verband op, dat het aanbrengen van een opdruk op geperforeerde en gegomde vellen, vooral in een tropisch klimaat, bijzon dere moeilijkheden meebrengt. Enige verschuiving van de opdruk was niet steeds te vermijden. De regering betreurt deze onvolkomenheden. stellingen die zonder compromissen moeten worden aanvaard, zoals de Drieeenheid van Vader, Zoon en Heili ge Geest; de godheid van Christus; de volkomen voldoening door Zijn ver zoenend werk voor de redding van de mensen; het overmachtige gezag van de Heilige Schrift in alle kwesties van geloof en levenspraktijk; de recht vaardiging van de zondaar door de genade van God en door geloof alleen; en het priesterschap van de gehele Kerk, waardoor iedere gelovige on middellijk toegang tot God de Vader heeft door de ene Middelaar, Jezus Christus. Voor zoverre kerken (of zij nu lid zijn van de Wereldraad van Kerken of niet) weigeren deze waarheden te on derschrijven, schieten zij te kort als Kerken in de Nieuwtestamentische be tekenis van het woord, hoewel indivi duele leden van deze kerken onge twijfeld waarachtige gelovigen kunnen zijn. Hereniging van vijf Afrikaanse kerken De particuliere synodes van vijf Ne derduits Gereformeerde Kerken in Zuid- Afrika, vertegenwoordigend de vier pro- "Incies en Zuidwest-Afrlka, hebben zich i ruim een eeuw van scheiding *>er- ligd in één generale synode. Sinds 1865 zijn deze kerken geschei den. Dat was het jaar waarin de „Kaap- synode" de mogelijkheid ontnomen werd afgevaardigden van kerken buiten de Kaapkolonie toe te laten. Een gevolg van deze beslissing was dat Natal. Oran je-Vrijstaat. Transvaal en de Kaappro vincie en het latere Zuidwest-Afrika ge dwongen waren hun eigen synode te stichten. De verschillende kerken werkten reeds nauw samen door middel van een federale raad, maar door de jongste beslissing ontstaat er nu een verenigde kerk, die 1.500.000 leden telt. Beroe pingswerk breur, te Rotterdam-Heiplaat. GEREF. KERKEN Kandidaat F. B. Fennema, te Marrum deelt mede dat hij geen verdere beroe- sn in overweging kan nemen. Beroepen te Apeldoorn (7e Pred. pl) (bij accl.): J. Wlersema, te Amsterdam- West. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Overschie: J. W. Beekman, te Arum en O. J. Douma te Souburg- Cf Ui cd m 's avonds óf Vraag: Ik heb stamrozen. Zij staan nu drie Jaar. Zou ik die kunnen plaatsen J A~ Antwoord: Als i «m vrijwillig werkloos wordt moet hij zich 'wanneer is daar de beste bij de eerste gelegenheid melden bij Ook heb ik klimrozen staan het GAB en binnen 24 uur bij de be- werknemer niet dan het citroensap toe. Doe z drijfsvereniging, waarbij zijn laatste pour •tjes of glaasjes tig cellofaan. Vraag: Point n'est besoin d'espérer fcan'Tk die "ook "snoeien? Wanneer is hoort" daar de beste tijd voor? Antwoord: De stamrozen kunt t r._. -jtreprendre, ni de reussir pour be- perséverer. Wie heeft dit gezegd? Antwoord: Dit is een veel geciteerde Oranje. Dik- -/* vervangen dan gelden de- door „vaincre". Het merkwaardige -alle werknemers bekend te zijn. Er zijn bedrijfsverenigingen, die uitspraak van Willem in het wachtgeldreglement een of meer wijls is het woord m het voorjaar, bijv. in maart, ze dagen ook voor werkloosheid. U kunt dat verschillende kenners van de ge- rozen verlangen een diep gespitte natuurlijk in beroep gaan en in dat ge- schiedenis van Willem van Oranje val moet u een voor beroep vatbare be> slissing aanvragen. Daarop staat ver- Voor zandgrond kunt u in kalkarme meld alles wat u weten moet Brieven, die niet voorzien zijn I van naam en ad ree, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. mengcondensor. Deze bestaat uit een afgesloten ruimte, waarin van boven water wordt toegelaten, dat naar bene- grond ln januari een kruiwagen Thomas- adres aan de Raad van Beroep. Maar ste heeft trouwens ook nooit gezegd ololrlinnm»! rtn vier vierkante meter herienk wel dnt de Rnnd natuurliik Welke Willem Van Oranje hij bedoelt. Jules Verne. Deze laat- den valt als een regengordijn. Van c verwerken. Indien kunt u deze in maart kort i WHPHI 3-5 bladogen, d.w.z. insnijden, zodat 5 de grote waarde i a 10 cm van de takken overblijft. Oranje hij bedoe! Willem van Oranje spre ken, bedoelen wij Willem de Zwijger, maar het is helemaal niet nodig, dat Jules yerne Willem de Zwijger bedoelt. Vraag: Is iemand, die 2100 invalidi- r mij een recept teitsrente per jaar geniet tomatenjam, mo- belasting verschuldigd als ,s L 7 vooi net maxen van lumaienjarn, inu- belasting verschuldigd als hij viernon- sluiting van het bedrijf ben werk- gelijk met andere vruchten gecombi- derd guiden bruto per maand verdient oos geworden. In het geheel was ik „eerd? niu. kinderbiislae? Hii is gehuwd en nooit werkloos v niet direkt bij het gewestelijk arbeids bureau en de bedrijfsvereniging dagen geen uitkerin drijfsvereniging heeft mij Genoemde be- Antwoord: Voor tomatenjam heeft i xiig: 2 11 kg l ilus kinderbijslag? Hij is gehuwd leeft drie kinderen. Antwoord: Inderdaad is hij inkom- i het loon op zichzelf niet of tot laar geleden wel een schrijven gezon- tver hetgeen ik doen moest in ge- an ziekte of ongeval, echter niet wat ik doen moest in geval van werkloosheid. Nu kan ik tegen de be- paar het citroenschilletje. Kook op zonder water met lasting onderworpen zijn. Vraag: Een injecteur dient i stoomketel te brengen. Hoe onder af en toe roeren. Roer WtÊ daarna door een zeef of vergiet. Laat is een injecteur en hoe het doorgeroerde moes opnieuw inko- ervan? ken tot op de helft, voeg dan de sui- Antwoord: Er bestaan verschillende ker toe, laat ze onder af en toe roeren lnjecteurs voor uiteenlopende doelein deren wordt stoom toegelaten, die hoog stijgt en dan door dit koele ter weer in water overgaat (condense- Tevens wordt uit deze ruimte lucht afgezogen. Een injecteur is in het al- gemeen een soort mengapparaat, waar- ij twee verschillendo stoffen worden gemengd: a. een gas met een gas. b. een vloeistof met een gas, c. een vloeistof met een vloeistof, De carburateur van een auto is ook een goed voorbeeld. Hier wordt lucht aangezogen, dan vermengd met een vloeistof (benzine), die dan door de luchtdruk heel fijn verdeeld (verdampt) wordt en in de cylinder geperst. Een injecteur bestaat uit drie hoofd- de werking elementen: a. de straalpijp (inlaat), b. de zich vernauwende mengketel en - de zich weer verwijdende drukke- sllsslng wel bezwaar maken. Wat zoudt nog dikker inkoken tot een druppel in den. Het apparaat, dat u bedoelt, is gel, waar het mengsel de Injecteur mij aanraden? koud water niet meer uitdrijft. Voeg waarschijnlijk de injectiecondensor of verlaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2