KATHMANDU We fallen sat ons mets meer kon gebeuren Onze laatste dagen in Nooii boos worden CHEFAROX Zwolle-Amersfoort straks in ruim drie kwartier DINSDAG 23 OKTOBER 1961 KATHMANDU, september „Ik heb tijdens een verkenningstocht 'ns een proef genomen met het dragen van een vracht, zoals onze koelies aanstonds te torsen krijgen van Pokhara naar Tukucha, 'u kleine honderd kilometer zwaar terrein, negen dagen lang. Ze houden de last met het hoofd, sommigen hebben schouderbandjes, meer om de vracht in evenwicht te houden dan voor het dragen zelf. Vrijwel het hele gewicht komt op de hoofdband. Mijn vracht was gelijk aan die van de koelies: een pak thee van onge veer zestig kilo. De koelie komt met zijn volledige lichaamsgewicht daar niet eens aan toe; het zijn kleine kereltjes, maar volkomen getraind op dit soort karweitjes. Dat bleek wel. Ik had de grootste moeite mijn last enkele tientallen meters de berg op te dragen. Enkele tientallen meters: de koelies schaterden van het lachen. Van deze primitieve, oersterke knapen kan straks het welslagen van heel onze onderneming af hankelijk zijn". Zo begint het eenste reisverslag van prof. dr. C. G. Egeler, leider van de Himalaya-expeditie, dat hij medio september dateert. Terwijl hij schreef, waren juist de honderd dragers de deur uit, die in een 150 kilometer lange mars de in Nepal aangeschafte levensmiddelen en pe troleum van Kathmandu naar Pok hara moesten brengen, een voettocht van tien dagen. Rendez-vous in Pokhara op 20 september. Als alles volgens de plannen is verlopen, zijn Nederlanders en Nepalezen dus nu in een grote karavaan onderweg naar Tukucha, de werkbasis in het expeditiegebied. Als alles volgens de plannen verloopt, ja. „Want" zo schrijft prof. Egeler „wanneer de hoofdmacht in Kathmandu bijeen is, rpoet nog veel gebeuren. Ieder moet een visum hebben, want vreem delingen mogen niet zonder meer vrij rondreizen in dit land. Maar het bijeenbrengen van officiële reisdo cumenten kost hier tijd. Het inkla ren van het expeditiemateriaal kost nog meer tijd... Na de plannen de werkelijkheid Het maken van plannen voor een expeditie naar de Himalaya is een fascinerende bezigheid, vooral wan neer je wilt proberen in alle onvoor zienbare mogelijkheden toch te voor zien. Daar gaat al veel tijd in zitten en veel energie. Maar uit eindelijk komt het ogenblik, waar op je denkt, dat je er bent. Dan ga je ietwat zelfvoldaan achterover zitten en zegt: ziezo, nu kan ons niets meer gebeuren; onze marges zijn zo ruim, dat ze haast belache lijk zijn. Nee, gebeuren kan ons werkelijk niets meer. Met dit gevoel stapten de Booy en ik op 22 augustus in het vlieg tuig om opgewekt en blijde in Nepal het vervoer van proviand en expeditiemateriaal naar het binnenland voor te bereiden. Een maal op de plaats van bestem ming aangekomen, bleek spoe dig, dat de werkelijkheid een tik keltje anders lag dan de schone illusie. Ons gevoel van voldoening bleek zachtjes gezegd wat voor barig te zijn geweest. Niet voldoende voorzien hadden we de mogelijk heid, dat juist dit wel eens abnor maal heftig zou kunnen zijn, zodat het transport van onze bagage vele den vertraagd. Dat begon al in de haven van aankomst: Bom bay. Overstro mingen maakten dat de hier aan gevoerde goede ren niet snel kon den worden afge voerd, zodat schepen soms weken moesten wachten eer er een losplaats vrij kwam. Zo ver ging het ook ons: drie weken vertraging in totaal. Maar daar mee waren we er nog niet. Om dat de treinverbindingen in de moessontijd veel te wensen over laten, werd onze zes ton wegende vracht op twee trucks geladen om uit Bombay dwars door India naar de Nepalese grens te worden ver voerd. De regen stak hier abrupt een stokje voor. In Noord-India tra den reusachtige overstromingen op. De moed zonk ons in de schoenen, toen we hoorden, dat het wegver voer wel eens maanden gestremd zou kunnen zijn. Onze trucks haal den zonder ongeval de plaats Patna, niet ver van de Nepalese grens, maar bleven daar steken. Nieuw tijdverlies dus. Dat zou je nog gunnen beperken, wanneer je maar de telefoon hoefde te grijpen en een paar afspraken maken. Zo is het hier echter niet. De commu nicatiemiddelen zijn uiterst gebrek kig en uit Kathmandu met India te lefoneren, daar is geen kwestie van. Telegrammen doen er vaak dagen over om hun bestemming te berei ken. Maar het lukte om naar Patna de opdracht door te geven de hele vracht van de trucks over te laden op de trein, die vanaf daar o wonder weer wel functioneerde. Bu de grens van Nepal houdt ech- ter de spoorlijn op. Op 2 september ging de order uit: alles weer op vrachtauto's. Juist terwijl ik dit schrijf komt het bericht binnen, dat de bagage bij de grens is aangeko men. We zijn gered, op het nipper tje binnen de door ons gestelde (rui me) marge. Helaas ook ten koste van een zeer ernstige financiële aderlating die natuurlijk nauwe lijks in onze begroting was voorzien. Alles marcheert Dat zijn dan van die tegenslagen, die het hele verloop van een expedi tie kunnen afrem men, maar die tot dusverre steeds konden worden opgelost. Overi gens mogen we toch niet ontevre den zijn over het verloop van de expeditie. Inte gendeel: alles marcheert verder naar wens in de meest letterlij ke zin. De dra gers zijn onder weg gegaan onder leiding van de Sirdar Wongdhi, die een van de centrale figuren In de onderneming gaat worden. Zelf vliegen wij aanstonds van Kathmandu naar Pokhara. En eenmaal daar is er geen weg meer terug. Dan is de expeditie in haar eigen domein. Hoewel de besognes ons in Kath mandu met bakken op het lijf vie len, hebben de Booy en ik toch nog tijd gehad voor een eerste kennis making met de Himalaya. Na onze verplichtingen voor zover mogelijk te hebben afgehandeld, zijn we naar Pokhara gevlogen om tijdens een voettocht in het gebergte wat ver trouwd te raken met de voorkomen de geologische formaties en tegelij kertijd onze toekomstige expeditie route te verkennen. We waren met ons zessen: de Booy en ik, twee sherpa's en twee dragers. Vijf dagen hebben we in de bergen doorgebracht en we zijn teruggekeerd, overwel digd door de indrukken die we te verwerken hebben gekregen. Het meest gespannen waren we natuurlijk op een blik naar de ijsreuzen. Weliswaar loopt de moesson nu ten einde, maar de wolken hangen toch nog laag en een werkelijk heldere dag maak ten we nog niet mee. Ook tijdens onze tocht stona de moesson ons niet véél toe, maar 'n enkele maal scheurde de wolkensluier toch open. Eind augustus vertrok dr. De Booy uit Kathmandu vonr een expeditie per jeep om contact te zoeken met de beide vracht wagens, die in totaal zes ton materiaal van Bombay op voerden naar de Nepalese grens. Onderweg werd meteen alvast wat geologie gedaan om de routine te behouden! De weg voerde langs gevaarlijke hellingen, waar aardverschui vingen soms enorme verwoes tingen aanrichtten. De foto geeft zo'n plek, kort tevoren vrijgemaakt met bulldozers. ge Machhapuchare met zijn adem benemend steile wanden. In het ge bergte bevondenx we ons plotseling onder de immense zuidwand van de Annapurna (8078 meter). Voor mij was het de eerste maal, dat ik 'n achtduizender zag. De Booy had me gewaarschuwd, dat de dimensies ge heel anders zijn dan je verwacht, zelfs wanneer je gaat vergelijken met de toch redelijk hoge bergen in de Andes. Toch was ik volkomen onvoorbereid. Zelf stonden we op 2000 meter, toen het wolkendek brak. Eerst kwam de top vrij en dat maakte de hoogte van de berg ei genlijk helemaal onaanvaardbaar. Daarna trokken de sluiers ook van de basis weg en verhief de Anna purna zich in alle majestueuze pracht voor onze ogen: de eerste achtduizender die in 1950 werd bestegen. Door een Franse expedi tie, waaraan ook Lionel Terray deelnam, die straks met ons aan de voet van de berg zal staan en alle avonturen van die dramatische tocht zal herbeleven. Hier, aan de voet van de Anna purna, voelden we ons voor het ^erst midden in de Himalaya, ons land van belofte door vele jaren heen, het gebied dat wij in de ko mende maanden zullen exploreren (door prof. dr. C. G. Egeler, leider van de expeditie) Op de route, die de trucks moesten volgen van Bombay naar de Nepalese grens, ont moetten zij menige hindernis. Deze foto komt uit het dorpje Shaise, niet ver van de grens, waar een bergstorting de weg had geblokkeerd en tientallen vrachtauto's stonden te wachten tot de route vrijgemaakt Prof. dr. C. G. Egeler torent in zijn Europese lengte ver boven de Nepalese koelies uit. Toch mag men zich niet vergissen in de lichaamskracht van deze kleine kereltjeszij zijn op de lange afstand en in de bergen meer mans dan een Europeaan. en dat ons even vertrouwd zal ra ken als het nu al Lionel Terray is. We hebben er lang stil gestaan en zijn zwijgend en dankbaar terugge- Wanneer we binnen enkele dagen op pad gaan, trekken we langs stei le hellingen, over passen en door woeste dalen. De paden zijn over het algemeen uitstekend onderhou den. Op hellende stukken bestaan ze meestal uit een soort van trap, ge maakt van opeengestapelde steen platen. Dat geldt voor alle belang rijke karavaanwegen; in het binnen land van Nepal zijn 't de enige ver bindingsaders. Alle vervoer gaat hier op de schouders van de mens, man of vrouw. Lastdieren kom je in de zone van Pokhara niet tegen. Er zijn wel een paar bergpaardjes. maar die worden uitsluitend als rij dier gebruikt. Om de paar honderd meter vind je langs het pad steeds de zg. dra gers-rustplaatsen, een stenen plat form, waarop de koelies hun lasten gemakkelijk kunnen neerzetten. Er wordt druk gebruik van gemaakt; we hebben 't trouwens zelf ook al gedaan, want we moeten nog wen nen aan de lange dagtochten en het vrijwel constante stijgen en dalen. Er staat ons nog wat te wachten, straks, naar Tukucha. Want marche ren is in dit terrein al geen geringe opgave en lopen met lasten is dan iets heel anders. Toch zien we er met verlangen naar uit. We hebben vanuit de ver te iets van ons doel mogen zien. Het heeft ons nu al geheel van ver wachting vervuld." HANDLEIDING Y00R NEPAL douane spreekt niemand Engels kleurige straten, waar 'n vrouw niet wat een toestand! Eindeloos pala- weg te slaan zou zijn uit de textiel - veren over de prijs van de koelies, winkels, die de fijnste zijde te koop Iedereen is vol begrip, maar nie- hebben, doorweven met gouddraad. Maar dat is zo constateert dr. de Booy bijkomstigheid. En terwijl hij en zijn vriend Ege ler hun ervaringen te boelc stel den, was de rest van de expedi tie onderweg naar New Delhi om het team te completeren. Voor de tocht van Pokhara naar het expeditiegebied, een ongewis avontuur tegemoet. geen etmaal boven alle zorgen uit derdrachten, de kinderen, die je in ,TT„ naar je eerste bestemming bracht, troepen belegeren. 4LLE expedities beginnen ge- helemaal niet kunnen kloppen; t voiiedig verleden tijd. makkerijk. Met vliegen bij- rege?fn. .en j nf Er zijn dingen, die veel vergoeden. vnnrhppld 7n vortrnkkpn nn bll&..]e Dakota ,a®" de grond. Of Qe welwillendheid van de diploma- voorbeeld. /.O vertrokken op Je shJgt op nchting Kathmandu tieke vertegenwoordigers, in wier woensdag 22 augustus de beide en onderweg blijf je in Patna ste- huis je kunt logeren en de har leiders van de Nederlandse Hima- ken. omdat er boven de Nepalese telijkheid en hulpvaardigheid waar- lava-expeditie van het vliegveld hoogstad maar geen gat in de wol- mee ze je omringen. En wanneer al- Ichinhal om via Genève en Bei- ^en ko.men- Wat dan? Overnach- ies stilstaat omdat de Hindoebevol- schipnoi om via Geneve en oei ten m Patna mteraard, maar de king een feestdag viert - of omdat roet New Delhi-waarts te koersen, prijzen zijn er zo, dat je voor een je vliegtuig niet kan vliegen, valt er De beide leiders: prof. dr. C. G. biertje ruim drie gulden betaalt. En genoeg te zien. New Delhi:' drukke Egeler, hoogleraar in de geologie dan te bedenken dat miljoenen In- y .y - ,a diers met meer dan drie kwartjes aan de universiteit van Amster- per dag verdienen... dam, en zijn „eerste officier", dr. En dan zijn er overstromingen en T. de Booy. Zij zagen vanuit het bergstortingen. De weg naar Pok- comfortabele zwerk neer op de kara is onderbroken, omdat er een D, brug is weggeslagen. Per jeep op top van de Mont Blanc en bemij- zoek naar cle twee trucks, die het merden de bange uurtjes, die zij expeditie-materiaal opvoeren van er met klimgids Lionel Terray Bombay naar Raxaul, aan de In- tegen een of andere helling had- disch-Nepalese grens. Smalle ge- j y - vaarlijke bergwegen. Een klein den doorgebracht. plaatsje, Bhaise, dat in het donker vol staat met vrachtwagens die niet Maar expedities plegen niet zo ver{jer kunnen omdat verderop de erg lang gemakkelijk te blijven weg weg js veertig andere ge- Vliegen is mooi om ergens vlug te stranden slapen op de lemen grond, komen. Maar zittend in de zachte zonder matras, stoel van een vliegtuiecabine denk Tussen de bedrijve„ door. b En dan is het lopen geblazen om te komen, waar je wezen wilt: op de glooiende hellingen van het Hi- malayamassief, op de meer dan ze venduizend meter hoge top van de Zojuist valt bij ons het eerste reis verslag binnen, dat prof. Egeler voor onze lezers heeft geschreven. Zijn pleisterplaats: Kathmandu, hoofdstad van Nepal. Het is een verhaal, waarin niet onverhuld wordt gelaten, dat expedities een pad vol gen waaraan de rozen in het alge meen ontbreken. Kanttekening van dr. de Booy: wees op gebeurlijkheden voorbereid. Weet, dat je voor alles moet beta len. Invoerrechten op je bagage, je voedingsmiddelen maar ook op je mensen: tien roepies voor een visum. Hou er rekening mee, dat de mooist denkbare schema's wel eens Maagklachten? Drs. Korthals opent autoweg De kraanwagen werd door de minster van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, be diend. Heel rustig viste de kraan een driehoekig bord „Werk in uit voering" van een groot rond blauw bord „Autoweg" af. Met deze openbare les in verkeersken- nis is gisteren een der mooiste autowegen van ons land in ge bruik gesteld: de nieuwe dubbel- baans autoweg Zwolle-Harder- wijk. De inzittenden van de honderden auto's die minister Korthals op de 'e weg volgden, genoten zowel de weg als van het prachtige herfstlandschap rondom. Tot hen be hoorden véle autoriteiten: leden van de Eerste en Tweede Kamer, vertegen woordigers van verkeers- en vervoers organisaties en deskundigen van de A.N.W.B., die voor de voortreffelijke bewegwijzering zorgden. In zijn feestrede in ..De Vale Ouwe" in het Veluwse plaatsje 't Harde, zei de minister, dat ahet gehele project 55 miljoenen gulden' zal kosten. De eerste Zuiderzeestraatweg, in 1830 door parti culieren aangelegd, kostte 11.000 gul den per kilometer. De minister wees er op, dat deze weg, die door prachtig natuurschoon voert, aansluiting geeft op de verpozings- en vakantiegebieden van de Noordwest-Veluwe. Bovenal is deze weg echter van grote betekenis voor de economische expansie van deze en van noordelijker gelegen streken. Het nieuwe traject van 32 kilometer is een onderdeel van de weg, die naar men hoopt, over enige jaren van Zwol le tot Zevenhuizen zal reiken en die zoals gezegd op 55 miljoen is begroot. De weg Amersfoort-Zwolle (ongeveer 60 kilometer), die tot dusver ongeveer twee uur rijden langs de smalle en ge vaarlijke Zuiderzeestraat vergde, zal i in de toekomst in rnim drie kwartter gereden kunnen worden. Gelijkvloerse kruisingen en overwegen znllen er niet voorkomen. Op de vluchtbermen van de weg zul len. behoudens pech, stopverboden gelden, zodat „bermtoerisme" on- Deense huisvrouwen gaan Europese prijzen vergelijken Gisteren is een deputatie van Deense huisvrouwen, vergezeld van vertegen woordigers van Deense fabrikantenvere nigingen. in Oldenzaal aangekomen om de prijzen van levensmiddelen en huis houdelijke artikelen hier te vergelijken met die in hun land. De Deense huis vrouwen hadden namelijk kritiek geoe fend op de prijzen in hun land, waar op de fabrikantenverenigingen aldaar de officiële organisatie een reis aanbood door enkele Europese lartden om de prijzen te vergelijken. Gisteren hebben zij de markt in Olden zaal bezocht, 's middags zijn zij naar Tilburg gegaan. Verder zullen zij nog België, Frankrijk, Zwitserland en Duits land bezoeken, voor zij huiswaarts ke- mogelijk zal zijn. Daarentegen zijn en worden charmante picknickplaat sen aangelegd, met banken en ta fels waar het heerlijk toeven is. Een der mooiste plekjes is de Spartelputof officieel panden- plaseen groot bosven met pick nickplaatsen en veel parkeerruimte bij Nunspeet. Minister Korthals heeft nog verschil lende praktische zaken aangeroerd in zijn openingsrede. Binnenkort zullen op een aantal punten op de rijkswegen proeven worden genomen met vangrails op middenbermen. Verder zal de rond weg om Amersfoort binnen een maand kunnen worden opengesteld. Draaiende centrifuge verwondt kind De 3-jarige Alex Ruringa uit St.-An- naparochie stak sistermiddag, toen zijn moeder met iets anders bezig was, zijn handje in de draaiende centrifuge. Hierdoor werd zijn armpje bijna ge heel van zijn lichaam gewrongen. Het kind is overgebracht naar het Bonifa- ciushospitaal in Leeuwarden en maakt het op het ogenblik vrij goed. Waar schijnlijk zal het kind het armpje moe ten missen. Witte eekhoorns in Venray gevangen Gisteren zijn in de bossen bij het r.k. ziekenhuis in Venraij twee sneeuw witte eekhoorns gevangen. De diertjes hebben rode oogjes. Albinos kunnen bil alle diersoorten voorkomen, maar bij eekhoorntjes is deze variëteit nog niet vaak geconstateerd. De diertjes komen bij het lid van het personeel tijdelijk in huis om wat aan de mensenwereld te wennen. Als dat lukt, gaan ze een plaats je krijgen bij de kinderafdeling van het ziekenhuis. Echtpaar overleden door kolendamp Naar gisteren bekend is geworden heeft zich het afgelopen weekeinde te Leeuwarden een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, dat aan de 65- jarige echtgenote het leven heeft gekost. De heer en mevrouw Broersma werden zondag levenloos aangetroffen door een schoondochter, die op bezoek kwam. Het vermoeden bestaat dat de kolen damp zich heeft gevormd door onoor deelkundig gebruik van een nieuwe haardkachel. Prins Bernhard uit Spanje terug Prins Bernhard is gistermiddag uit Spanje op het vliegveld Soesterberg aan gekomen. Zoals bekend heeft de Prlna een privébezoek aan Spanje gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9