zware .shag zwaar? Veiligheid van VS en anderen bedreigd MATADOR KENNEDY TOT DE AMERIKANEN Moskou pleegt bedrog op grote schaal Amerikaanse marine ligt al gereed U proeft de moutwijn Ramp 48 met Noors schip: overlevenden Jjh een Élohte kij, Beroemde vioolbouwers Chefarine 4 5 DINSDAG 23 OKTOBER 1962 In zijn rede voor het Ameri kaanse volk zette president Ken nedy uiteen, dat de „karakteris tieken van de nieuwe raketbases op Cuba op twee bepaalde typen van installaties wijzen. Verschei dene daarvan zijn geschikt voor ballistische raketten, die een kernlading over een afstand van meer dan 1.000 zeemijlen kunnen vervoeren. Elk dezer raketten kan neerkomen in Washington, het Panamakanaal, Cape Canaveral. Mexico City of élke andere stad in het zuidoostelijk deel van de Verenigde Staten, Centraal-Ame rika of in het Caribischi bied". „Andere bases, die nog niet voltooid zijn, schijnen te zijn bestemd voor raket ten die meer dan tweemaal zo ver rei ken, en kunnen toeslaan op de meeste grote steden in het Westelijk Halfrond, zowel de Hudson Baai in Canada in het noorden, als Lima in Peru. in het zui den. Bovendien worden straalbommen- werpers, die kernwapens kunnen vervoe ren, op Cuba ontpakt en gemonteerd, ter wijl de nodige luchtbases worden voor bereidt". BEDREIGING „Deze haastige transformatie van Cu ba in een belangrijke strategische basis door de aanwezigheid van deze grote en duidelijk offensieve wapens voor on- verhoedse massale vernietiging met gro te "reikwijdte vormt een duidelijke be 4re®ng van de vrede en veiligheid var alle Amerikaanse landen, in flagrante dn opzettelijke strijd met het verdrag van Rlo van 1947, de tradities van dit land en van dit Halfrond, met de gemeen schappelijke resolutie van het 37ste (Ame rikaanse) Congres, het Handvest der Ver. enigde Naties en mijn eigen openlijke waarschuwingen aan de Sowjets op 4 13 september. Deze actie is ook in tegenspraak met de herhaalde verzekeringen van Sowjet- woordvoerders, zowel in het openbaar als In besloten kring gegeven, dat de wapen- opbouw in Cuba zün oorspronkelijke de fensieve karakter zou behouden, en dat de Sowjetunie geen behoefte had of ver langen koesterde om strategische raket ten op het grondgebied van enig ander land te stationeren", aldus president Ken nedy. VOORBEREID „De omvang van deze onderneming maakt duidelijk", aldus president Kenne dy verder, „dat zij enige maanden gele den werd ontworpen. Niettemin heeft nog de vorige maand, nadat ik het on derscheid had duidelijk gemaakt tus sen eventuele invoering van grond-tot- grond-raketten en het bestaan van de fensieve luchtafweerraketten, de Sowjet- regering op 11 september in het openbaar verklaard, dat de „wapens en militaire uitrusting, die naar Cuba worden gezon den, uitsluitend voor defensieve doelein den zijn bestemd", dat „de Sowjetunie er geen behoefte aan heeft om haar wa pens voor een vergeldende slag naar enig ander land, als bijvoorbeeld Cuba, te verplaatsen", en dat „de Sowjetunie over zo krachtige raketten beschikt om deze kernladingen te vervoeren, dat er geen behoefte bestaat naar terreinen ervoor buiten de Sowjetunie te zoeken. Die ver klaring was niet waar, aldiis president Kennedy. De president vervolgde, dat de Sow- jet-minister van buitenlandse zaken. Gromyko, hem vorige week donderdag had verteld ..dat de Sowjet-hulp aan Cuba uitsluitend beoogt om aan het de- tensief vermogen van Cuba bij te dra gen", dat „het opleiden van Cubaanse onderdanen door Sowjet-specialisten in het hanteren van defensieve wapens geenszins offensief" was en dat de Sow- jet-regering, als het anders zou zijn. nooit betrokken zou worden lenen van zulk een bijstand' verklaring was onwaar". welke natie ook, groot of klein, to- In zijn toelichting op de controle op schepen voor Cuba, zei presi dent Kennedy nog, dat deze zo no dig tot andere soorten lading zal worden uitgebreid. „Op het ogenblik onthouden wij echter Cuba niet de noodzakelijke levensbehoeften, zoals de Sowjets in 1948 met hun blokka de van Berlijn trachtten tg doen." CUBANEN De president richtte zich ook tot de bevolking van Cuba. „Met grote be zorgdheid heb ik gezien hoe uw natio nalistische revolutie verraden is en hoe uw vaderland onder buitenlandse over heersing is gekomen. Uw leiders zijn niet langer Cubaanse leiders, geïnspi reerd door Cubaanse idealen. Het zijn stropoppen en agenten van een interna tionale samenzwering, die Cuba hebben gekeerd tegen uw vrienden en buren m de rest van het Amerikaanse wereld- „De kernwapens op uw grondgebied zijn niet in uw belang. Zij dragen niet bij tot uw vrede en welzijn. Zij kun nen die slechts ondermijnen. Maar de V.S. koesteren niet de wens u te laten lijden of u een stelsel op te leggen. Wij weten dat uw leven en land als pand gebruikt worden door degenen die u de vrijheid ontzeggen." RISICO'S Tot zijn medeburgers zei de president tenslotte: „Het is zonder twijfel een moeilijke en gevaarlijke taak die wij ons nu hebben gesteld. Niemand kan precies voorzien welke loop de dingen zullen nemen en welke offers er zullen worden gevraagd. Vele maanden van opofferingen en zelfdiscipline liggen voor ons, maanden waarin onze wil en ons geduld op de proef zullen worden gesteld, maanden waarin vele dreige menten en scheldwoorden ons zullen herinneren aan het gevaar waarin wij verkeren. Maar het grootste gevaar van alle zouden wij lopen als wij niets deden. De nu gekozen weg is vol risico's, zoals iedere weg, maar hij is hei meest in overeenstemming met ons karakter en onze moed als natie en met onze verplichtingen in de wereld. De prijs van de vrijheid is altijd hoog, maar de Amerikanen hebben die steeds betaald. Een weg die wij nooit zullen kiezen, is die van overgave en onderwerping. Ons doel is niet de overwinning van de macht, maar de verdediging van het recht, niet vrede ten koste van vrijheid, maar zowel vrede als vrijheid, hier op dit half rond en, naar wij hopen, in de gehele wereld. Als god het wil, zal dat doel worden bereikt. Zeven punten President Kennedy maakte een uit zeven punten bestaand plan van initiële actie bekend, om aan de ontwikkelingen op Cuba het hoofd te bieden. Deze punten z\jn: 1) Een einde maken aan de of fensieve opbouw door een strenge quarantaine op alle offensieve militaire uitrusting die onderweg is naar Cuba. 2) Een voortgezette en opgevoer de scherpe bewaking van Cuba en zijn militaire opbouw. 3) Elke kernraket, die vanaf Cuba tegen enig land op het westelijk halfrond wordt gelanceerd, zal worden beschouwd als een aanval door de Sowjetunie op de Verenig de Staten, die een volledig vergel dend antwoord aan de Sowjetunie vereist. 4) Versterking van de Ameri kaanse basis op Guantanamo, in het zuidoosten van Cuba, en de evacuatie van gezinsleden van het militair personeel aldaar. Andere militaire eenheden hebben op dracht gekregen zich op een alarm basis gereed te houden. 5) Er zal een spoedvergadering van het overlegorgaan van de or ganisatie van Amerikaanse staten worden bijeengeroepen om deze bedreiging van de veiligheid van het halfrond in beschouwing te ne men en de artikelen zes en acht van het verdrag van Rio van toe passing te verklaren, voor het ne men van de nodige actie. 6) Er zal een verzoek worden In gediend tot het houden van een spoedvergadering van de Veilig heidsraad der Verenigde Naties, teneinde zonder verwijl maatrege len te treffen tegen de jongste Sowjet-drelging tegen de wercld- 7) Op premier Chroesjtsjef doe ik een beroep om deze clandestiene, roekeloze en provocerende bedrei ging van de wereldvrede te beëin digen en te verwijderen, en de be trekkingen tussen onze beide lan den te stabiliseren. Voorts doe ik een beroep op hem om deze poli tiek van wereldoverheersing op te geven en zich aan te sluiten bij een historische poging om de ge vaarlijke bewapeningswedloop te staken en de geschiedenis der mensheid te veranderen". Een originele stunt was het van een Franse brandkastenfabriek om ter gelegenheid van het 140-jarig bestaan echte inbrekers uit te dagen hun krachten eens op de brandkasten te beproeven. „Jojo de Batignolles'\ een beruchte Franse kraker, deed onder het oog van directeur Albert Si- monin, een aanval op de nieuwste safe uit de productie van de fabriek. MISLEIDING „Noch de Verenigde Staten van Ame rika, noch de wereldgemeenschap van volkeren kan opzettelijke misleiding en offensieve dreigementen van de zijde Den Haag zegt: Amerika moet wel optreden De eerste reactie die van een woordvoerder van het Nederland se ministerie van buitenlandse za ken verkregen kon worden was dat van Nederlandse zijde volledig wordt erkend, dat de Verenigde Ook ldezc staten zich in een situatie bevin den waarin handelend moet wor- NEEM DAN den opgetreden. Aan de rede van president Kenne dy zitten uiteraard vele aspecten die nader bestudeerd moeten worden. Het is in elk geval verheugend dat de Verenigde Staten een zo duidelijk be leid hebben aangegeven, dat alle partijen thans precies weten waar zij aan toe zijn, aldus de woordvoer der. De Nederlandse radio heeft van nacht direct na twaalf uur een recht streekse uitzending van de rede van president Kennedy gegeven. De ver binding was tot stand gekomen via Londen, Direct na de rede van Ken nedy die werd afgesloten door het Amerikaanse volkslied gaf de N.C.R.V. in de extra uitzending via Hilversum I een vertaling van de re de en een samenvatting. Vanuit New York gaf de corres pondent Floris Canté een beschou wing. Hij zei onder meer dat het Amerikaanse volk wist dat president Kennedy een zeer belangrijke verkla ring zou afleggen. Men meende echter dat er geen oorlogsverklaring aan Cuba zou komen, omdat het congres niet bijeen was geroepen, al dus de heef Canté. Amerikaanse radio- en t.v.-stati ons hadden vóór de uitzending van de rede van de Amerikaanse presi dent herhaaldelijk hun uitzendingen onderbroken voor extra nieuwsbulle tins. De uitzending van Hilversum werd besloten met het „Wilhelmus". .Rode' schepen onderweg Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat Amerika zo nodig Russische en uit andere com munistische landen afkomstige schepen tot zinken zal brengen om te voorkomen, dat aanvalswapens Cuba bereiken. ONDERWEG De defensiewoordvoerder (een hoge regeringsfunctionaris) zei dat een aantal schepen uit communistische landen zichl op de Atlantische Oceaan bevindt op weg j naar Cuba. Het was echter niet bekend, of zij aanvalswapens aan boord hebben. VOORBEREID Volgens het State Department is Ame rika voorbereid op de weerslag die de Amerikaanse maatregelen elders in de wereld. Berlijn incluis, kunnen hebben. Enkele uren voordat de president zijn rede hield, zijn de geallieerde regeringen van de inhoud op de hoogte gebracht. Kennedy heeft premier Chroesjtsjef een brief gezonden met een afschrift van de toespraak. Iemand van het department van defen sie heeft gezegd dat Amerika geen mid delen bezit om baallistische raketten te onderscheppen die van Cuba af op doelen in rjiéi VSf-zouden worden gericht. De Amerikaanse marine heeft maan- avond bekendgemaakt, dat meer dan 40 schepen en 20.000 manschappen die oor spronkelijk zouden deelnemen aan ma noeuvres bij Portorico thans zijn ingezet voor de blokkade van Cuba. VEILIGHEIDSRAAD De Ver. Staten hebben om een spoed zitting van de Veiligheidsraad over Cuba gevraagd. Men verwachtte dat deze Uit foto's die"de afgeiopen week boven middag zou worden gehouden. Cuba zijn gemaakt, aldu W voerder, is gebleken dat in snel tempo nstallaties voor rhet lanceren van ra ketten voor middelgrote afstand worden gebouwd. De eerste foto's waren op 16 oktober raan president Kennedy getoond. Deze had een intensievere luchtverken- ning bevolen. In ambtelijke kring verwacht men. dat dinsdagavond door president Kennedy de proclomatie zal worden getekend, die de blokkade in werking zal doen treden. „OORLOG" Op het departement van buitenlandse zaken is verklaard, dat de beoogde maatregelen het karakter van een blok kade hebben, maar in juridisch opzicht daarvan verschillen. Het instellen van een blokkade is volgens functionarissen van het departement een oorlogshande ling, maar de maatregelen waartoe door president Kennedy is besloten, vinden ontwerp-resolutie eisen de Ver. Staten de ontmanteling en onmiddellijke verwijdering van alle raketten en andere offensieve wapens op Cnba. In de Amerikaanse resolutie wordt de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, verzocht waarnemers naar Cuba te zendenom toe te zien op de naleving der resoluti. De Rus Zorln is deze maand voorzitter van de Veilig- In de ontwerpresolutie wordt verder een AmerikaansRussische bespreking voorgesteld over verwijdering van het gevaar voor het Westelijk Halfrond en de wereldvrede. REACTIES Een tv-spreker in Havana heeft zijn landgenoten aangeraden, kalm te blijven. Verm isten hebben geen kans meer Bij de ramp met het Noorse passagiersschip Sanct Svithun, dat in de nacht van zondag op maandag voor de kust van Noord- Noorwegen is gezonken, zijn ze ker dertig opvarenden omgeko men. Twaalf personen worden nog vermist, doch men heeft wei nig hoop hen nog levend aan te treffen- Reddingsboten en vliegtuigen spoor den in de loop van de dag achten veertig overlevenden op, die de hele nacht in reddingssloepen en op vlot ten in het door een storm hoog op gezweepte water hadden rondgedre ven. Men heeft dertig lijken gevonden, Een van de geredden, kapitein Anker Pedersen. die gezagvoerder is van een schip van dezelfde rederij als waartoe de „Sanct Svithun" behoort, doch die Japan wil met Euratom gaan samenwerken De ministers van de zes landen vt de Europese gemeenschappen hebben de Euratom-commissie medegedeeld te rughoudendheid te betrachten bij het afsluiten van overeenkomsten voor sa menwerking op het gebied van vreed zame toepassing van kernenergie met derde landen. Aanleiding is het komen de bezoek aan Brussel van een Japanse missie, die de mogelijkheid van eer dergelijk akkoord met Euratom wil be spreken. De zes landen wensten te voorkomen dat zij voor een voldongen feit worden geplaatst en willen eerst een beleidslijn vaststellen voor het afsluiten van der gelijke overeenkomsten met derde lan den. Zij willen ook voorkomen, dat de Euratom-commissie bij derde landen de indruk wekt. dat een dergelijk ak koord zal worden gesloten of altijd als gewenst moet worden beschouwd, om dat „er ook politieke belangen bij zijn betrokken". Leden van de Euratom-commissie brachten vorig jaar een bezoek aan Ja pan op uitnodiging van de Japanse re gering. De Japanse missie wordt de vol gende week in de Belgische hoodstad vferwacht. Brits spion krijgt achttien jaar William Vassall, een employé van het Britse ministerie van marine is gisteren tot 18 jaar gevangenisstraf - -- *-splo- Op één beschuldiging werd Vassall tot 6 jaar veroordeeld. Op drie andere be schuldigingen kreeg hij drie maal twaalf jaar, met dien verstande, dat de straftijd gelijktijdig kan worden uit gezeten. De president van het hof zei ervan overtuigd te zijn, dat Vassall hoofdza kelijk uit winstbejag heeft gespioneerd. Premier Macmillan heeft een offï- cieel onderzoek bevolen naar de om standigheden waaronder Vassall gege- Russische spionnen verschaf als passagier de reis meemaakte, gaf een relaas van de ramp. Hij bevond zich in zijn hut toen het schip aan de grond liep en de verlichting defect raakte. Het vaartuig, dat 2.172 ton meet, kwam spoedig vlot, doch in verband met de opgelopen beschadigingen werd bevel gegeven in de reddingssloepen te gaan. Juist toen deze vol opvarenden waren, aldus kapitein Pedersen, zonk de Sanct Svithun plotseling onder hun voeten weg. Hij kwam in het water *•- recht doch wist een reddingsvlot te be reiken waaraan zich acht mensen vast klampten. Kapitein Pedersen zei, dat het vlot zes uur in een kokende zee ronddreef toen het door een motorboot werd ont dekt. Een oude man had inmiddels door koude en vermoeidheid overmand het vlot moeten loslaten. Het zoeken naar overlevenden werd bij het Invallen van de duisternis ge staakt, maar vanmorgen voortgezet. Meer dan dertig schepen zoeken het eilandrijke gebied af naar de vermis- Onderscheiding voor Loethoelie Albert Loethoeli Nobelprijswinnaar en ex-voorzitter van het Afrikaanse natio nale congres, is maandag met grot» meerderheid gekozen tot ere-rectormag- nificus van de universiteit van Glas gow. Zoals bekend geniet Loethoeli, di» altijd op de bres heeft gestaan voor de belangen van de negers in Zuid-Afri- p°n beperkte bewegingsvrijheid in dit land. Gromiko vertrokken naar Oost-Berlijn De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko. is gistermid dag uit New York naar Oost-Berlijn vertrokken. Gromiko zal in Oost-Berlijn een ont moeting hebben met de communistische partijleider Ulbricht en de Oostduitse minister van buitenlandse zaken Bolz, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Stenen gegooid in synagoge Voor de tweede keer binnen drie we ken is een steen gegooid in de grote Joodse synagoge in Moskou. Het ge beurde tijdens de dienst van afgelopen zaterdag, zo verklaarde rabbi Jehuda- Leib Leuin. Een van de aanwezigen vertelde, dat de steen die van buitenaf werd gewor pen en terecht kwam tussen een groep Israëlitische diplomaten die in een bank zaten die voor buitenlanders is gereser- Drie weken geleden werd een steen geworpen door het raam van een zij kamer van de synagoge die door or thodoxe Joden wordt gebruikt voor het morgengebed. De rabbi verklaarde dat het geval van zaterdagavond aan de po litie is gemeld. Nieuwe kernproef op grote hoogte De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat op 26 oktober boven het eiland John ston een kernexplosie op grote hoogte tot stand zal worden gebracht. Het be treft hier een explosie van geringe sterkte op een hoogte van enkele tien tallen kilometers. Het werk moet doorgaan, evenals de mi litaire voorbereiding. Castro gelastte een algehele mobilisatie. Vanavond zal hij een rede houden. Communistische diplo maten in Havana waren totaal verrast over de draagwijdte van de Amerikaanse De Amerikaanse pers stemt in met de maatregel van Kennedy. De bladen prij- ;n de president voor diens zelfbeheer- ng, die hem niet verder deed gaan dan en gedeeltelijke blokkade. In de westelijke wereld waren de eer ste reacties vrij gunstig, behalve in En geland, waar enkele dagbladen een waar schuwend geluid meenden te moeten la ten horen. Vanochtend had de Sovjet unie nog niet op de maatregelen Kennedy (Advertentie) lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. De werkzittingen van het oecumenische concilie zijn niet toegankelijk voor het publiek; behalve voor een filmploeg die een film over het concilie maakt. Maar Vaticaanse zegslie den gaven te kennen, dat zij zich geen zorgen ma ken over de aanwezigheid van „onbevoegde oren" op de zittingen. Zij deel den mee, dat het Vati- caan zich door een onder zoek ervan heeft verge wist, dat geen van de filmmensen latijn kent. Op vijf gezinnen in Ne derland is er één auto. Dat zijn de cijfers van augustus 1961. Ter ver gelijking: op drie gezin nen één televisietoestel. In een jaar is het aantal personenauto's met 18 procent gestegen en be draagt 602.500. Met vrachtauto's, motorrijwie len en scooters erbij, rij den ongeveer een miljoen motorvoertuigen op de Nederlandse wegen. I In Amerika is vandaag een postzegel op de markt gebracht met de beelte nis van Dag Hammars- kjoeld, de overleden se cretaris-generaal van de V.N. I De Japanse motorenfa- briek Honda, met moto ren in internationale wed strijden beroemd gewor den, is van plan ook met de produktie van sport wagens en lichte vracht auto's te beginnen. Deze zouden in dc komende lente op de markt komen. Er zullen twee modellen sportwagens worden ge maakt. De eerste met een viercylinder watergekoel- de motor van 492 cc en een maximum-snelheid van 130 kilometer per uur. De andere is iets korter en lichter. Er zijn geen prijzen bekendge maakt. I Gisteren is de slcepaak Aleida Johanna in Millin- gen aangekomen. Dit schip, 70 meter lang, is geheel ingericht voor pro viandering van schepem Kruidenierswaren, vers vlees, drinkwater en groenten. gasolie en smeerolie, huishoudelijke artikelen, wasmachines, kortom vrijwel alle be nodigdheden zijn aan boord te krijgen. De Vlaams-Waalse taal strijd heeft in Oostende een huwelijksfeest wreed verstoord. Aan de feest dis kwam het, naarmate de wijnflessen leger raak ten, tussen de Waalse bruidegom en enkele Vlaamse familieleden van I de Vlaamse bruid tot een hooglopende ruzie, die uiteindelijk In een for- j mele vechtpartij ontaard de. Zelfs het bruidje kreeg er van haar heer gemaal van langs. De po litie maakte er een einde aan; in de cel kon de, bruidegom over zijn zon-j de nadenken. 1034 Zoals bekend, is Italië de ba kermat van de vioolbouw. Ook Duitsland, Frankrijk. België en Ne derland hebben vioolbouwers van grote kunde en faam geleverd, maar in Italië heeft dc constructie van het instrument haar hoogste punt bereikt en haar definitie ve vorm gekregen, althans wat het uiterlijk betreft. Had dit land in de 15de eeuw reeds in Brescia een bloeiende school voor vioolbouwers, die talrijke beroemde vertegen woordigers heeft voortgebracht, de belangrijkste van alle was toch de school van Cremona, die gesticht werd door Andres Amati, dc stam vader van een hele familie van vioolbouwers. De beroemdste vertegenwoordi ger van deze fami- lie was de klein zoon, Nicola Amati, die in 1684 op 88- jarige leeftijd stierf en wiens kunsl culmineerde in zijn geniale leerling An tonio Stradivari, dc grootste vioolbouwer van alle tijden, die het instrument tot zijn hoogste perfectie heeft gebracht. Uit de Cremonesc school is even eens de beroemde vioolbouwcrsfa- milie Guarneri voortgekomen, waar van de voornaamste van alle, Jo seph Guarneri dei Gesu, zeker even vermaard is geworden als Stradiva ri. De lijst van grote vioolbouwers in Italië is voorts zo uitgebreid, dat we werkelijk geen poging zullen wa gen haar hier af te drukken. Het is wellicht veel belangwekkender eens iets te zeggen over de warme, volle toon, die in violen van de oude stempel door kenners beluisterd kan worden. De bijzondere klank is door velen vaak toegeschreven aan de soort vernis, die in 17e en 18e eeuw door Amati, Stradivari e.a. zou zijn gebruikt. Herhaalde chemische onderzoekin gen hebben deze veronderstelling echter niet bevestigd, want de des tijds gebruikte vernis blijkt in hoofdzaak te bestaan uit een meng sel van colophonium, lijnolie en ter pentijnolie, stoffen die we thans ook nog kennen en die dus met vrucht zouden kannen worden aangewend door degenen die de oude vioolbou wers willen imiteren. Bovendien, als de zaak zo eenvoudig was, waarom zouden de tijdgenoten van Stradiva ri die dezelfde vernis gebruikten, dan niet tot dezelfde hoogte als de ze grootmeester zijn gestegen? We moeten de klank van de viool dan ook méér zoeken in dc bonw van het instrument en in de hout soorten die daarbij gebruikt zUn. Dit bewijst het werk van de Franse vioolbou wer Vulllaume, die in de 16e eeuw be roemd is geworden door zün getrouwe coplcën van de vio len van Stradivari on Guarneri. En dit bewijst tevens het werk van de be langrijkste Nederlandse vioolbouwer Hendrik Jacobsz, die in de 17e eeuw geen imitaties van Italiaanse violen vervaardigde, maar wiens instru menten desondanks de vergelijking konden weerstaan. Verscheidene van de door hem gemaakte violen hadden een zo sterke Italiaanse in slag. dat zij voor echte Amati-vlolen doorgingen. Desondanks werkte hij bij de bouw volgens andere princi pes, zodat de deskundigen, zodra zij de karakteristiek van zijn werk be ter leerden kennen, menige vergis sing hierover konden herstellen. En weet u wat het voornaamste hout is voor die dure violen? Vuren- TOCH IS HET ZO! Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier middelen In één teblet werken krechtigee zonder de meeg ven streek te me kent Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. m f OM Handige jtripverptkking 40 tabletten f 1.50 Voortillga flMM 100 tablet!» f3.60 Ex-nazi weet niet hoeveel mensen hij doodde Een ex-nazi heeft gisteren beschre- en hoe Dnltse Joden in afgesloten vrachtwagens werden geperst en ver volgens door de uitlaatgassen van de trucks werden gedood. De 49-jarige vroegere SS-kapitein Ru- Dlf Schlegel, verklaarde tegenover een Westduits hof dat de moordei plaatsvonden bij Minsk, in Rusland. Hij beschreef ook hoe Russische Jo den uit het ghetto in Sluzk, een plaats je bij Minsk, opdracht kregen zich uit te kleden op de rand van een kuil. Ze werden vervolgens door leden van de "s en de SD neergeschoten. Schlegel is een van de 12 oud SS'ers, die worden beschuldigd van het ter dood brengen van meer dan 70.000 per sonen. waaronder vrouwen en kinde- i. Schlegel zelf is beschuldigd van 5280 moorden. Schlegel bekende dat hij had deelgenomen aan drie „schietac- usland, die alle drie in het gebied rond Min-k waren gehouden. Man door vallende balk gedood Bij sloopwerkzaamheden in Sas van Gent is maandagavond de 37-jarige ar beider L. FiMce uit deze gemeente door een vallende ijzeren balk getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De heer Fikke werd onder vallend puin bedolven en kon eerst na een kwartier worden be vrijd. Twee andere arbeiders werden licht gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5