Prinses Beatrix naar de rampgebieden ie oorzaak van sensatie Veelomvattend programma Ambtenarensparen blijkt bevredigend Nederland wil geen sancties Zuid-Afrika AVRO weert zich tegen „anarchie Zonnige zondag: veel drukte en botsingen DF GROTE MUITERIJ BOUNTY MAANDAG 22 OKTOBER 1962 Dam-vraay 305 (Eerste publikatie) De auteur A. A Polman maakt in dit probleem een zeer bijzondere be weging gaande. Het is het best te vergelijken met één hoofdrolspeler met de rest riguranten: Bij het oplos sen treedt dit duidelijk naar voren. Wit speelt en wint. Zwart: 7, 10, 12, 13, 16, 19, 20, 25. 30, 35. Wit: 21, 27, 29, 32, 33. 34, 40, 41, 44. Schaak-vraag 305 Met een fraaie combinatie besliste witspeler Vukovic zijn partij tegen dr. Deutsch in zijn voordeel. De stand was toen, wit: Kei, Dd4, Tdl en hl, Ld2, Pe2 en f3. pi a2, b2, c2, f2, g2 en h2; zwart: Ke8, Db6, Ta8 en h8, Lc8 en e7, Pe4, pi a7, b7, c7, c6, f5, g7 en h7. Zwart beet in het lokaas: 1 Le7c5? Er volgde: 2 Dd4d8f!!, Ke8xd8 3 Ld2—g5f, Kd8—e8 4 Tdl— d8t, Ke8f7 5 e5—e6t!, Kf7xe6 (Op 5 Kf7g6 volgt 6 Pe2—f4 mat; na 5Lc8xe6 is 6 Pf3e5 mat) 6 Pe2f4f, Ke6—f7 7 Pf3—e5 mat. Bridge Het vorige 3 Sans-Atoutspel is te winnen, als West naast ruitenaas en schoppenaas-heer óók klaverheer heeft! West komt dan in een onvermijde lijke dwangpositie, wanneer Zuid zijn hartenkaart uitspeelt. Ziehier de eindfiguur welke ont staat, als Züid op één na al zijn har ten heeft afgespeeld: V 7 3 O V 8 Uit Noord volgt nu de laatste har- :en, Zuid gooit schoppenboer af en West komt in moeilijkheden. Ruitenaas kan niet gemist worden tn ook het afgooien van een klaveren s funest. Er blijft dus niets anders iver, dan schoppenheer weg te doen. .ïierna wordt West echter met schop- >enaas aan slag gebracht, waarna hij ïog ruitenaas mag maken, maar dan daveren moet terugspelen en Zuid leeft zijn 9e slag! JACK DIAMOND. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 wankel ons. 2 Ari neep Ee. 3 Simon velg. 4 paal den er. 5 in star Dee. 6 kok ere eng. 7 Heerlen i.e. 8 os krem Ede. 9 pt aaé stop. Verticaal1 Waspik hop. 2 aria noest. 3 Ni maske ka. 4 knol terra. 5 eend Arles. 6 lever Eems. 7 open de net. 8 nel een ido. 9 Segre geep. Academische examens Eén van de twee grootste televisie stations van Teheran heeft vrijdag, toen prinses Beatrix arriveerde, een journaalfilmpje van tien minuten over het leven van de Prinses uitge zonden. Deze uitzending is in Tehe ran dermate enthousiast ontvangen dat het journaal zaterdag weer werd vertoond. Maar nu nog steeds stro men er telefoontjes binnen met het verzoek het journaal nog een keer te draaien De Perzen, die het filmpje hebben ge en, waren zeer verwonderd over het feit, dat de Kroonprinses enkele jaren geleden naar school placht te fietsen. Uit de belangstelling voor dit filmpje •alt misschien enigszins af te leiden op vclk een enthousiasme de Prinses kan rekenen by haar rondreis door Iran. Dit weekeinde heeft prinses Beatrix voorna melijk officiële bezoeken afgelegd. Van daag maakt zij een tocht naar de ramp gebieden. Zaterdagmorgen heeft de Prinses eer bezoek van een kwartier gebracht aan dt keizerin Farah in de particuliere resi dentie van de Sjah, Onderwijl speelde kroonprins Reza, die nu twee jaar oud in de tuin van het paleis. Later in de middag had prinses Beatrix :n onderhoud in het marmeren paleis et de Perzische premier Assadollah Alam. mevrouw Alam en Hoessein La. de minister van het keizerlijke hof. belast met de keizerlijke hofhouding. Vervolgens dronk de Prinses thee met de oudste zuster van de Sjah. prinses Sjams, in het paleis van prinses Sjams. Prinses Beatrix droeg een crèmekleu rige japon. Haar gesprek met prinses Sjams duurde ongeveer drie kwartier. Na dé theevisite werd de Prinses ont vangen in het marmeren paleis van me- iv Sarateh Farman Farmatan. direc- van het instituut voor maatschappe lijk werk. Zaterdagavond sprak zij met de heren Abbas Nficy en dr. Chatibi van de Rode leeuw- en zon vereniging (Rode Kruis) in marmeren paleis. Naar men meent heeft de Prinses gesproken over hulp- erleningsplannen vpor het door aardbe- •ingen geteisterde gebied. AMSTERDAM (Ger J D Blom (Am- AMSTERDAM Acader H de Gruiter (Rijs- iian ln (Drie ;er F L M Peetere (Nijme r G F M Vereteegh (Utrecht leerdheid: T. Schal mp jPernis). C M Kerkdienst Prinses Beatrix heeft gisteren dienst bijgewoond in de kerk va Amerikaanse evangelische gemeenschap te Teheran. Bij de ingang van de kerk werd zij verwelkomd door de predika'nt ds. Samuel Little, die tijdens zijn preek verklaarde bijzonder verheugd te zijn dat de Prinses ondanks het drukke program- nog tijd had gevonden om de dienst bij te wonen. Vele in Perzië woonach tige Nederlanders zag men met fototoe stellen gewapend rond de ingang drom- i toen de Prinses aankwam, Zij maak- van deze unieke gelegenheid gebruik foto's van de Prinses te nemen. De kerk was propvol. Direct na afloop de dienst vertrok prinses Beatrix i het centrum van de stad. Het weer prachtig en de Prinses genoot dan ook zichtbaar van de pittoreske plekjes op haar rondtocht door de stad. Zij droeg rrème-kleurige japon met bijpassen de hoed. Zij bezocht onder meer het win kelcentrum. Tijdens haar wandeling hiel den leden van de Perzische veiligheids dienst de mensen op een afstand, die zich te nieuwsgierig toonden. Prinses Eeatrix bracht een geheel onverwacht bezoek aan de grote moskee van de stad bezichtigde voorts de prachtige col- Koningin en prinses in de schouwburg H.M. dc Koningin cn prinses Marijke hebben gistermiddag in de Kon'. Schouw burg de voorstelling van ,.Don Gil met de groene broek" bijgewoond, gegeven door de Haagse Comedie". lectie kunstwerken in de bibliotheek van de moskee. Daarna ging zij naar het ten toonstellingscentrum van de Perzische tapijtenmaatschappij, waar men haar ta pijten van eerste kwaliteit toonde en liet hoe deze gemaakt worden. De Prin- toonde bijzonder veel belangstelling r de prachtige patronen Diverse ma len gaf zij uiting aan haar bewondering. ..Fantastisch", riep zij dan opgetogen uit. Zij kreeg een tapijt aangeboden van rond een meter in het vierkant. Bij het be zichtigen van de stad werd zii vergezeld door de Nederlandse ambassadeur iD Perzië, dr. H. J. Levelt De Prinses heeft ook gezien hoe pri mitief de Perzische bakkers nog hun dunne en platte broodjes bakken. Voor zy de lunch gebruikte met ile oudste zus ter van de Sjah, prinses Sjams, bracht prinses Beatrix nog een bezoek aan de Perzische archeoloog, professor Mogha- Weeshuis Zondagmiddag bezocht de Prinses het grootste en modernste weeshuis van Per zië in Teheran, het Farah Pahlevi insti tuut. Hier worden driehonderd weesjon gens. tussen acht en achttien jaar, ver zorgd. Bij haar aankomst in het wees huis bood een achtjarig meisje, Shirin. („snoepje"), de Prinses een bos rode ro- Tijdens dit bezoek droeg prinses Bea trix een japon in wit en blauw en een blauw hoedje. Zij toonde zich bijzonder geïnteresseerd in de drie werklokalen, die het weeshuis bezit. Prinses Beatrix zag hier hoe de weesjongens opgeleid worden voor timmerman of metaalbe werker. Toen zij de lokalen betrad en later, toen zij weer afscheid van de jon gens nam. applaudisseerden dezen geest- Na haar bezoek aan het weeshuis be gaf de Prinses zich naar het Toreza Pah- leviziekenhuis. waar zij een korte rond wandeling maakte. Later in de middag werd de Prinses op de Nederlandse am bassade in Teheran verwelkomd door de diplomatieke vertegenwoordiging en een aantal vooraanstaande landgenoten, die in een viertal ontmoetingen aan haar werden voorgesteld. Het drie jaar oude dochtertje van ambassaderaad Radelaar bood prinses Beatrix een boeket rood, wit en blauwe bloemen aan Het programma, dat zondag moest worden afgewerkt, was wederom bijzon der vermoeiend voor de Prinses en haar gevolg. Later op de avond was prinses Beatrix eregaste op een officieel diner, dat de Sjah en zijn gemalin op hun privé- verblijf gaven. Hei diner werd gevolgd door een soirée opgeluisterd met muziek. De belangstelling voor de premie- de gr°eP der laagst bezoldigden het - laagst. Een opmerkelijke uitzondering hierop vormt het ministerie van finan- spaarregeling van de rijksambtena ren was in december 1961 het grootst bij de groep met een pensioengrond slag van 12.000 en meer. Bijna 57 percent van hen neemt «an de rege ling deel. De ambtenaren met een pensioengrondslag van 4000 of minder zijn het slechtst vertegen woordigd. Van hen maakt 21,44 per cent van de regeling gebruik. Het aantal deelnemers in december 1961 was 45 percent van het totaal. De ambtenaren met een pensioen grondslag tussen f 4000 en f 12000 ne men voor bijna de helft deel aan de premie-spaarregeling. Zestig percent van de ambtenaren behoren tot deze Or a n jekalen d er is er alweer De vermaarde Oranjekalender ten bate van Pro Juventute is voor het eerst ge heel in kleuren uitgevoerd. Hij is thans reeds verkrijgbaar bij Pro Juventute. Ba- zarstraat 38, Den Haag. en by alle kios ken Dertien van de fraaiste opnamen van het Koninklijk gezin versieren deze maandkalender. Een dankbaar gebruik is gemaakt van dé vele foto's die bij het zilveren huwelijksfeest van het Konink- lük paar zijn genomen. Willem Mudde zal de V.S. bezoeken voor het congres van Amerikaanse Lu therse kerkmusici te Valparaiso en al daar lezingen houden. Het Museum Kamerorkest o.l.v. Dirk J. Balfoort geeft dinsdagavond 30 okto ber kwart over aöht in Diligentia het eerste concert in het nieuwe seizoen, m.m.v. Lida Claus en Hans Philips, klavecimbel (werken van Corn. Schuyt, W. Defesch. P. Hellendaal, J. Sohmitt en A. Voormolen). Gennep, op ceij pre fodgeleerclhcid F O 1.45 percent van de groep pensioengrondslag beneden f 4 000 aan de regeling deelnam. Dit vermeldt het verslag vai Spaarraad, die is ingesteld onder a dc minister van binnenlandse zaken rslag uit te brengen over de uitvoe- ag van de regering. De Spaarraad ver wacht dat het aantal deelnemers in 1962 groter zal worden onder meer als ge volg van de wervende kracht die zal uilgaan van de premies die in de eerste helft van dit jaar zijn uitgekeerd. Van de 34000 geopende bijzondere spaarrekeningen werden er sinds de inwerkingtreding van de spaarregeling 2100 (6,2 pet) opgeheven, terwijl tegen over 609.000 inleggingen slechts 6500 terugbetalingen stonden d.w.z. iets meer dan 1 pet. Indien men daarbij aanneemt, dat ook bij periodieke betalingen een belangrijk kwantum aan nieuwe besparingen wordt verricht, kan de werking van d« premiespaarregeling ook in haar doel gerichtheid als bevredigend worden be schouwd, aldus het verslag. Groei bij R.P.S. Het verslag van de rijkspostspaarbank vermeldt weer een groei in spaargelden en spaarders. Ingelegd werd in 1961 (I960» f. 955,3 (921,2i miljoen ingelegd en f 736.6 (717.5» m!n. terugbetaald, zodat er f. 163.Ó (203,7) min gespaard werd en het spaarsaldo mede door f. 81,3 (73,:.. min. rentevergoeding steeg tot f 2895,7 (2645.3) min. verdeeld over 5.303.000 (5.185.000) spaarders met gemiddeld f. 546 - ill) tegoed. De beleggingen namen toe tot f. 3197 (2926) nam. Voor het eerst zyn buiten landse obligaties daaraan toegevoegd cn grote leningen zyn verstrekt van f. 10 min. aan Philips, f. 5 min. aan de Mij. voor Krediet op Vaste Termijn, f 1,25 min. aan een dochter van Shell, terwijl leningen van f. 10 min. aan Unilever N.V. en f. 10 min. aan de Nederlandse Spoor wegen pas in 1962 werden opgenomen. Het rendement bieef gehandhaafd. De nieuwe beleggingsrekening met 3!é% vergoeding voldeed aan een be hoefte. De stand van het personeel wekte zorg. De bezetting was eind 1961 831 personen. De loonpost eteeg. Het overschot van f. 18 min. en de f. 33.000 vervallen tegoed brachten het reservefonds op f. 351,7 min. leggerstegoed. In de speciale politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft het lid van de Nederlandse afvaardiging, de heer L. A. M. Lichtveld, gezegd, dat Nederland wel de apart heidspolitiek van Zuid-Afrika verfoeit geen voorstander is van uitstoting Zuid-Afrika uit de Verenigde Na- Dit zou neerkomen op toepassing „apartheid" op dat land. „Wij zijn voor een dergelijke vorm van apartheid. Wü verwerpen apartheid in al haar mogelijke vermommingen". De heer Lichtveld sprak zich ook uit tegen elke stap om sancties toe te pas sen tegen Zuid-Afrika. Hij zei, dat col lectieve sancties geen enkel nut zouden hebben als zij het karakter van een straf of een soort uitbanning hadden. Zij zou den niet bijdragen tot het teweegbrengen van het nieuwe inzicht dat voor Zuid- Afrika nodig is om zijn gedrag te ver anderen. Collectieve sancties zouden ook het lot van de gekleurde bevolking van Zuid-Afrika niet helpen verlichten. De enige gedragslijn waarvan Neder land uiteindelijke resultaten verwacht is volgens de heer Lichtveld een voort durende, duideiyke veroordeling van de apartheid, die niettemin gelegenheid laat voor een voortgezette samenspraak tussen de beschaafde landen, met het doel Zuid-Afrika te overtuigen. L)u Croo en Brauns heeft goede portefeuille De Machinefabriek Du Croo en Brauns stelt over het 30 juni afgelopen boekjaar 8 (vorig jaar 8) dividend voor en had ondanks vrij aanzienlijke kostenstijging en onderbezetting iets beter exploitatie saldo van f 1.14 (0.97) miljoen. Na af schrijving, f 104 427 (52.017) reservering is het voordelig saldo f 163.786 (168.988). De liquiditeit is aanmerkelijk beïnvloed door de toegenomen seneproduktie van rupskettingen voor wegenbouwmachines van f 1.5 min tot f 2.3 min. Verdere stij ging is te verwachten en mogelijk, ter wijl de kostprijs weer is gedaald. Onbe werkt materiaal, halffabrikaat en eind- produkt vergen f 1,5 min werkkapitaal en verandering van 't korte bankkrediet in lange financiering is gewenst, doch over tijd en wijze is nog niet beslist. Om zo nodig een aandelenuitgifte mogelijk te maken zal worden voorgesteld het ka pitaal tot f 6 min te verdubbelen. De produktie van scheepsluiken bleef na prijsconcessies gelyk. Voor het eerst zyn titan-mijnstempels naar Zuid-Afrika uitgevoerd. Een stalen mantel wordt vervaardigd voor de IJ-tunnel. Het aan tal bruggen in opdracht steeg tot 8 en over 4 wordt nog onderhandeld. Een gezonde orderportefeuille geeft voor ge ruime tijd werk. ETHERGOLVEN lijkheden heeft waardoor we op pagina 1 berich- gehad, diende hierop onverwijld zyn kant de bedrijfs- ontslag in. In de loop van de zaterdag en zondag deden de genoemde mee stan ders hetzelfde Commentaar jhr. Röell: „een ver menging van de uitvoerende en de besturende macht duld ik niet, daar de directie, dit tot de reinste anarchie zou leiden. ten. staat leiding en aan de andere kant het be stuur van de AVRO. Op verzoek van de voorzitter, jhr. Röell, hadden de hoofden van diensten een rapport in gediend over de wenseiykheid eventuele uitbreiding mede actueel geworden door de dood Mijn standpunt is dat de televlslemen- i de heer Repko. Drie maanden ge- geen vrübuiters mogen worden. Ze leden werd dit "rapport ingediend Als zfjn uit de radiowereld voortgekomen en het samengaan van beide media moet voortduren. Het bestuur heeft besloten geen meerhoofdige directie aan te trekken Ook de televisie zal zich aan het centrale gezag hebben te onderwerpen." conclusie werd daarin ge steld dat de directie van de AVRO. voortaan uit drie personen moest be staan, te weten een algemeen direc, teur. en directeur voor het radiobe- drijf en een directeur voor het televi- siebedrüf. De heer Röell deelde de bedryfs- leiding zaterdag mede dat het voorstel voor kennisgeving was aangenomen. Tegelijkertijd bracht hij naar voren dat het bestuur van mening was dat de oude beleidslün moest worden voortgezet. Hij en zijn medebestuurs leden stonden een eenhoofdige direc tie voor, die door middel van een ad vertentie zou worden aangetroffen. Siebe van der Zee. die met de heer Directiewijziging bij Oostzee De buitengewone aandeelhoudersver gadering van de N.V. Stoomvaart My. Oostzee heeft ongevraagd ontslag ver leend aan de firma Vinke en Co., die sinds de oprichting de directie had ge voerd doch de heren G. en Th. Warnde- rink Vinke, firmanten en de heer E. P Duraas, procuratiehouder der firma tot directeuren en de heer A. Warnderink Vinke tot commissaris benoemd. Indertijd waren de firmanten overeen gekomen dat Vinke Rotterdam het da gelijks beheer zou voeren over de Rot terdamse en Vinke Amsterdam over de Amsterdamse rederyen. Toen de heer A. W. V. wegens leeftyd als firmant af trad, diende in zyn plaats een andere firmant te komen, doch Vinke Rotter dam ging hiermee niet akkoord. Com missarissen achtten het noodzakeiyk dat de directie uit drie personen zou bestaan gezien de vele werkzaamheden van de heren Vinke. Van fraude is volstrekt geen sprjke geweest. By Hillegersberg zyn dezelfde personen in dezelfde func ties benoemd. Het exploitatieresultaat van Oostzee in 1962 zal wat lager worden doch dank zij een flinke boekwinst op de Heelsum zal de winst nog wel wait hoger zijtn. In het buitenland is een 16.500 ton tanker uit 1953 met nog ruim twee jaar olie charter gekocht. HET verkeer was gisteren, kenne lijk door het mooie weer. zeer intensief. Waren in Rotterdam en omgeving de flessenhals in de weg van Dordrecht naar Rotterdam en het Rotterdamse tunneltracee de drukste punten, de rijkswegen heb ben het ook zwaar te verduren ge had. Rijksweg 1, de verbindingsweg van de hoofdstad via Het Gooi naar het Oosten was bijzonder vol en men kreeg de druk. dat deze zondag voor deze rijksweg een van de drukste van het afgelopen jaar is geweest. De aanrijdingen zyn hierby niet uitgebleven. Op de ryksweg Utrecht-Den Haag zyn zaterdagavond omstreeks kwart over zes ter hoogte van Zoetermeer tien auto's op elkaar geschoven. Niemand liep bij deze kettingbotsing letsel op. maar de blikschade was aanzienhjk. De botsing werd veroorzaakt door een uitwijkma noeuvre, waardoor twee auto's zijdelings m botsing kwamen. Acht daarachter met grote snelheid dicht op elkaar rydende auto's schoven toen op de eerste twee voertuigen ln. Op Ryksweg 1. de verbindingsweg var Amsterdam via Het Gooi naar het Oos ten was het bijzonder druk. wolle). I W Lie TJat (Utrecht), w r l van Ouwerkerk Doet. klassieke letteren: M D Bremn Bilt). Kand. soc. geografie: J A van (Den Haag). Doet. soc. geografie: H M Nierman (Utrecht) W J J Bro« geningen). J D H Hai ht). Semi-artsexamen: Ph H Kos- Groos (Gorinehem). me). P Th ist), A VV de Groot (Utrecht). Arts- A C M A Mutsaerts (Utree: ;ep (Breda). K R Timmerman Iperen (Meerkerk), mej J J Kc (Utrecht). P Veen (Arnhem): doet. chologie: R den Haan (R'dam). me). Delfos (Delft). L F VV de Klerk (Utrc theologie: P Vermaat (Barendrecht). C J G Keijzer (Haren). W A Vlasblom (R-dam), kand. diergeneeskunde: DAM Franssen (Tilburg). H G Pelgrum (Warnsveld): doel. diergeneeskunde: me). L A Breas (St. An- naland). U Chanoch (Utrecht), me). VV van Dongeren (Hilversum). TAM Elsing- horet (Hilversum). J G J van der Giessen (Steenderen). H J G Grooten (Heerlen). P de Heer (Kamerik). F VV van Hoff (Woer den). A Hoogenboom (Benschop). J To mer (Utrecht), .1 VV van Vugt (Woerden) W Band (Velup. Gld J Beekman tGouda) L Harms (R'dam). dierenartsex F E dr- Groot (Arnhem). A A Hesen (Helden). H C M Oerlemans (Schijndel). J J A Schrel- Samuels (Laren. N H en E Tonkes (Vel WAGENINGEN Ir VV A P Bakerm; te Wageningcn ls bevorderd tot doctor :n landbouwkunde op „De bewaring van v KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE De bemanning van het Engelse schip Bounty is in de Stille Zuidzee aan het muiten geslagen tegen het al te heerszuchtige beleid van kapitein Bligli. Na enkele weken op het paradijseiland Tahiti te hebben doorgebracht, wordt onder leiding van schippersmaat Fletcher Christian een opstand ont ketend en Bligli en 18 getrouwen van boord gezet in een barkas. Na een tocht van duizenden zeemij len vol ontberingen bereiken zij Timor. Intussen is Christian met de Bounty naar Tahiti teruggevaren. Sommige leden van de bemanning willen daar blijven en de resl vaart met dc Bounty weg, met vrouwen, vee en materialen op weg naar een on bewoond eiland. INTERMEZZO IN ENGELAND Op een hete novemberdag van 't jaar 1789 voer de driemastbark „De Vlyt" met ruime wind over de eindeloze Indische Oceaan. Deze paketboot van de Nederlandse regering was van Batavia op weg naar de thuishaven Middelburg. Sedert weken bolde de constante zuidoostpassaat de zeilen en met ruisende boeggolf sneed de scheg van de bark door de tamelijke kalme zeeën. In de lage ruime kapiteinshut zat de gezagvoer der over de kaart gebogen. Hij droeg het met goud getooide uniform van elke kapitein uit de Verenig de Nederlanden. Nu keek hij op en de blik uit zijn lichtblauwe ogen met de ruige witte wenkbrauwen erboven richtte zich op de man tegenover hem. Pieter Couvret was een ervaren zeeman en had in zijn veertigjarige loopbaan al heel wat beleefd. Maar wat deze bleke man met het door koortsen uitgeteerde gezicht hem verteld had ging zijn ver stand te boven. Geen wonder, dat het weken had geduurd eer deze verbitterde en gesloten zeeman met zijn verhaal voor de dag kwam. Het was hem ondanks zijn tamelijk armoedige kleding, overi gen aan te zien, dat hij een kerel van stavast was en een bekwaam kapitein. Couvret bleef het hoofd schudden. ,.Ik kan nau welijks geloven wat u me daar verteld, kapitein Bligh". zei hij. „Als ik het niet uit uw eigen mond had gehoord Ze$endertighonderd zeemijlen in een open boot door een nauwelijks verkend zeege bied ik neem er mijn pet voor af. Op uw ge zondheid, kapitein! Wat, geen kapitein? Kom, OP DE GUNTER SACHSI meneer, wanneer er iemand een proeve van goede zeemanschap heeft gegeven bent u het wel. Uw koning zal niet in gebreke blijven, uw prestatie naar waarde te belonen." Een bittere trek verscheen om Bligs mond. „Al lereerst moet ik mij voor de krijgsraad over Ivet verlies van mijn schip verantwoorden." „Maar meneer Bligh! Daarover kan na uw ver haal toch geen misverstand blijven bestaan. U hebt waarlijk alles gedaan wat binnen uw vermo gen lag zelfs meer dan dat. Hoe bent u eigen lijk van Koepang naar Batavia gekomen? En heeft uw bemanning zich van de gruwelijke ontberin gen kunnen herstellen?" „Tot mijn spijt niet allen, Sir. Ik betreur het ver lies van mijn beste bemanningslid, botanicus Nel son. Twee maanden na onze redding is hij aan zware koorts gestorven. Hij was zo verzwakt dat zijn lichaam niet meer tegen de ziekte bestand was. Het is een onherstelbaar verlies. En ik kon niet eens een steen voor het graf van deze hoog staande man krijgen. - Met de anderen ben ik op 20 augustus scheep gegaan op een schoener, die ik in Koepang kon kopen. Voor duizend rijksdaal ders. een kostbare grap. Maar wat moest ik an ders, als ik nog uit Batavia wilde vertrekken voor de stormachtige moesson inviel?" „Zeker, veel tijd kon u niet verspillen", gaf ka pitein Couvret toe. „Als u de oktobervloot niet meer had gehaald zou er het eerste half jaar geen kans meer op passage naar Europa zijn geweest. Overigens een beruchte route, die u gevolgd hebt. Hebt u geen last van zeerovers gehad? En wat is er met uw dappere barkas gebeurd? „Die barkas heb ik op sleeptouw genomen tot Batavia. En tegen zeerovers waren wij beveiligd door de geweren en de vier draaibassen, die de gouverneur mij in Koepang ter beschikking had gesteld. Nee, de enige piraten, met wie ik te ma ken kreeg, waren de kwalijke elementen onder mijn eigen bemanning, allereerst de schipper en de scheepstimmerman. Ik heb korte metten gemaakt en ze gearresteerd, maar in Engeland staat ons nog wat te wachten Hij zweeg en het was hem aan te zien, dat hij met grote verbittering aan zijn officieren dacht. „Hoe is het mogelijk!" zei Couvret diep veront waardigd. „Die mannen hadden alle reden u dank baar te zijn. Nu ja, meneer Bligh, u bent er door heen gekomen en dat is de hoofdzaak. U hebt we] indruk gemaakt bij uw aankomst in Batavia. Was dat niet op 1 oktober? Ja, juist, nu herinner ik'het me weer. De stad en de haven gonsden van de avontuurlijke lotgevallen van uw bemanning. En toen kreeg de koorts u te pakken „Aanvankelijk leek het zo ernstig niet", zei Bligh opeens. „Ik kon de „Resource", zoals ik de schoener genoemd had, verkopen. Verkwanselen moest ik eigenlijk zeggen, want ik heb er maar een kwart van de koopprijs voor teruggekregen. En helaas moest ik ook de trouwe barkas van de hand doen, want die kon ik niet meenemen. Toen werd ik slachtoffer van de koorts en Sparling, de be kwame officier van gezondheid, gaf mij de drin gende raad, dadelijk voor vertrek te zorgen." „Ja, Batavia heeft een fataal klimaat, daar was u niet beter geworden. Een van uw matrozen is er immers ook gestorven „Thomas Hall, ja, de kok. Hy had in Koepang al last van diarree. En twee anderen hadden ook al koortsverschijnselen, maar ik hoop dat die in middels op zee zitten. Het speet me, dat ik mijn hele bemanning niet bij u aan boord kon brengen. Ik ben blij, dat ik mijn schrijver Samuel en mijn hutjongen Smith tenminste bij me kon houden. Ik heb de koopsom van beide boten verdeeld en be vel gegeven, dat mijn mannen zich zo spoedig mo gelijk afzonderlijk of in kleine groepen naar Euro pa moeten inschepen." (Wordt vervolgd). De aanrydingen zijn hierby niet uitge bleven. Op drie plaatsen moest de po litie in het geweer komen. Een dezer aanrydingen was ernstig. Om twaalf uur gisteren raakte de auto van de heer C. W. uit Wyk aan Zee, die in de richting van Het Gooi reed, nabij de Vechtbrug te Muiden de linkerzijde van de voor hem rydende auto van de heer A. B. uit Am sterdam. Beide auto's vlogen over de kop en de vyf inzittenden van de inhalende auto werden allen gewond, zij het niet ernstig. Ook de heer B. werd gewond. Ernstiger was het met de naast hem zit tende 34-jarige mejuffrouw G. van de B. uit Amsterdam die uit de auto werd ge slingerd en zeer ernstig gewond bleel liggen. Enige uren later reden drie auto's op de Merwedebrug by Muiden tegen elkaar doordat een der bestuurders moest rem men, wat te laat door de twee anderen werd opgemerkt. Het bleef bij schade aan de auto's alsmede een ernstige stremming vgn het zeer drukke verkeer. Weer een uur later kwamen tussen Merwedebrug en Vechtbrug op Rijksweg 1 weer twee auto's met elkaar in botsing en ook hier bleef het bij materiële schade en een chaos in het drukke ver- Op de rijksweg Utrecht-Amsterdam deden zich omstreeks zes uur over een afstand van vijftien kilometer acht ket tingbotsingen voor. Voorzover bekend is hierbij geen ernstig persoonlyk letsel voorgekomen. Een teenager-avond in Veghel is voor negen jongelui geëindigd met een nachte- lyk auto-ongeluk, waarby allen, welis waar niet levensgevaariyk. maar toch zo danig zijn gewond dat zy in het zieken huis moesten worden opgenomen. Drie militairen uit de Oranje-kazerne te Schaarsbergen hadden voor zaterdag avond een uitnodiging gekregen van een relatie te Veghel om daar een teenager avond te bezoeken. Na het feest zouden zij zes meisjes naar huis ryden. Buiten het dorp Uden op een bochtige weg reed de bestuurder van de auto, waarin het negental zat tegen een boom. Van de auto bleef niet veel over. 9 Een op hol geslagen rUpaard heeft gisteren op de Jan Verfailleweg in Den Helder dc 42-jarige bromlietser J. G. omver gelopen. De man werd daarby zo ernstig aan het hoofd gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Het paard werd, voordat het op hol sloeg, onder toe zicht van de eigenaar, bereden door een 14-jarig meisje. Het meisje viel van het paard doordat het zadel ging glijden. De eigenaar kon het dier niet meer opvan gen en het sloeg op hol. 0 De Griekse regering heeft na vyf ja ren besprekingen met de Amerikaanse regering regelingen getroffen om de be taling te hervatten op S 36 miljoen dol larobligaties. die in hoofdzaak in Ame rikaanse handen zijn en in 42 45 jaar terugbetaald zullen worden De rente wordt verlaagd cn de goudclausule ver valt. Griekenland wil onmiddeliyk on derhandelingen beginnen met houders van vooroorlogse obligaties in andere landen en heeft besloten dc vooroorlogse binnenlandse staatsleningen af te lossen op basis van 5% der nominale waarde. Door de devaluatie in de oorlog was de waarde daarvan nihil geworden. Uitzending van etmaal lang voor televisie? (Van één onzer verslaggevers) Zowel voor radio als televisie start de AVRO in november een groot scheepse actie ten bate van de stich ting „Het Dorp", die in de bossen bij Arnhem een woondorp wil bouwen voor minder-validen. De kosten van de bouw van dit dorp bedragen 25 miljoen gulden. De actie zal tot en met maart duren. In het kader van deze actie zullen verscheidene docu mentaires worden uitgezonden, en ook wordt gedacht aan een hoorspel. Een Dunt waarover wel gesproken ls, maar waarover nog geen beslissing ls ge nomen is een televisie-uitzending van een etmaal lang. Wanneer dit initia tief zou worden uitgevoerd, zou dit een unicum worden voor Europa. In Amer:ka worden al sinds jaren op geregelde tijden dergelijke „etmaal acties" voor de televisie gevoerd. TV.-toestellen voor bejaardentehuizen De West-Duitse deelstaat Noordryn- land-Westfalen heeft een klinkend voorbeeld gegeven door 160.000 mark uit te trekken op de begroting voor de aankoop van televisietoestellen voor bejaardentehuizen. Het land telt 160 van deze tehuizen die nog van televisie verstoken zyn. Elk tehuis zal nu duizend mark van de staat ontvangen om een toestel te kunnen aanschaffen. vanavond 19.55 Koorzang met ritmische 20.20 De herberg van het Zesde Geluk, hoorspel (I) 21.35 Planorecital: moderne 22.15 Planorecital: vanavond NTS: 19 30 Huckleberry Hound. TV-film 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Zend tijd pol. partijen: AR. Partij 20.30 Vlag vertoon is niet voldoende, film van de Verenigde Naties -over het Wereldvoedsel- problem 20.57 Toepsrank van Hare Ex cellentie mejuffrouw dr M A M Klompé over dc Anti-Honger Actie 21.02 Het oude Programma voor morgen zi ekenapostofaat 9.35 Waterstand V d kli 31oemendaal 9.30 Gram 9.40 Schoolradio 10.00 10.15 Klass gram 11 00 V d ,ichte gram 11.50 Volaan. ._lnbouw 12.33 Lichte teiten 13.00 Nwa 13.15 14.00 Lichte gram 14 ^45VFran\Vchanaonr"gAe*Ï6.8oVVI ken 16 30 Zlckcnlof 17.00 v d jeugd 17.40 Beureber 17.45 Regeringsultz: De natuur wetenschappelijke studiekring Suriname lerlandse Antillen, door prof dr J Lan- Jóuw 18 00 In; mentaal kwar 18.20 Knt tafel, gesprekken 18.30 Lichte gram vragenbeantwoordlng. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Ochtendvaria (gr) PRO 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws Lichte gra 150 V d kleuters 1' 00 V d zieken 12.00 Lichte mui en zang 12 20 Regeringsuitz: V d landbouw 12.30 of gram 13.25 Beursberichten rk en zangsolisten 14 00 Blaas- odeme muz 14.40 Schoolradio aald en schaar 15 30 Pianorecl- cn moderne muz 16 00 Voor- Lichte gram 16 30 V d jeugd TELEVISIE forum Delftsc studenten. Nederlands schip blijft in Houston Het Nederla'ndse vrachtschip Java van de Nederlandse Lloyd dat dinsdag de haven van Houston ls binnengevaren na Havanna te hebben aangedaan en om die reden niet werd gelost, ligt nog steeds in deze Amerikaanse haven. De redery heeft verklaard, dat de Ja va begin juli lading naar Cuba heeft geboekt en dat geen andere schepen van dc maatschappij zich in Cuba bevinden. De Nederlandse regering zou de zaaJc van het posten bij het schip met de Amerikaanse regering hebben opgeno men. Deze week wordt een verklaring van de Amerikaanse regering verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7