ROXY CCC bood wereldpremière Ballet voor poppen en piano Op Walcheren verdwijnen 13 gemeenten Lou van Burg blijft op TV Ton voor Bron als hij aardstralen gebruikt de ras-sigaret puur voor uw genoegen DE GROTE MUITERIJ BOUNTY ZATERDAG 20 OKTOBER 19G2 TTET Christelijk Cultureel Centrum heeft gisteravond in de concertzaal van „Op Gouden Wieken" in Scheveningen aan zijn leden en verdere belangstellenden een wereldpremière aangeboden. Deze betrof de originele uitvoering van Debussy's „La boite a joujoux", die nog nooit naar de be doelingen van de Franse meester gerealiseerd is geweest. En dit „Ballet pour enfants" in de oorspronkelijke versie voor poppenspel en piano is een doorslaand siLCces geworden. Dat de aandacht op deze zo wat ver geten compositie is gevallen, dankt men aan de grote Debussy-herdenkingen in dit jaar. Maar overal werd de orkestrale bewerking van André Caplet ten gehore gebracht zoals b.v. ook de vorige week gebeurde op het concert van het Resi dentie-Orkest Hans Henkemans nu, De- bussy-kenner en -vertolker bij uitstek, vatte het plan op de „Boite a joujoux" naar de eigen aanwijzigingen van De bussy te doen herleven en hij kreeg hier in de samenwerking van de poppenspe ler Feike Boschma, die met hem alles na- Schaak-vraay 305 De stand was nog gelijk, toen in eei partij Vukovicdr. Deutsch (Zagrel 1920) de zwartspeler besloot tot actie 1 Le7c5. Het zag er allemaa dreigend genoeg uit, want wat moes wit beginnen tegen het inslaan op f2" Toch bleek dat wit verder gezien hat dan zijn neus lang was. De zet Lel had hij uitgelokt. Met een machtigi combinatie maakte hij de partij uit Hoe? I i. 1 k AA kk Wk fi P L km mmjm 1 A SA wmm m .al Wit: Kei, Dd4, Tdl en hl, Ld2, Pel. en f3, pi a2, b2, c2, f2, g2 en h2. Zwart: Ke8, Db6, Ta8 en h8, Lc8 er e7, Pe4, pi a7, b7, c7, c6#f5, g7 en h7 Dam-vrtiay 304 De stand in het vorige probleempjt was als volgt: Zwart: 8, 10, 15, 18, 19, 29, 40. Wit: 25, 28, 31, 35, 38, 41, 42, 44. De oplossing met een verrassende eerste zet is: 2823, 19x28 gedw. wegens wil 23x3 en 3—14!; 35—30, 40x49; 30—24 49.\47; 30x2, 47x33; 2—24, 33x20; 25x5 Bridye V 7 9 AVB 9 6 5 3 O 9 V 8 2 Zuid speelt een contract van 3 Sans- Atout (9 slagen). West komt uit met ruiten 4. Oost wint met de heer, speelt ruiten na Zuid duikt en West neemt de slag met de boer. Hierna had West met tenaas en schoppenaas-heer het i tract één down kunnen spelen, n in plaats daarvan vervolgde hij mei harten 10. Zuid wist nu op fraaie wijze het spel te winnen! Ziet u er ook kans toe? JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Hor.: 1. onvast gewicht. 2. jon gensnaam kneep water in Fries land. 3. jongensnaam de buiten rand van een rad. 4. langwerpig blok hout boom bijwoord. 5. voorzet- 62l strak rivier in Engeland. 6. mannelijk beroep eer nauw. 7 plaats in Limburg dat is (afk. Lat.) 8. rund dwergvalk gemeente ir Gelderland. 9. oude inhoudsmaat (afk'; voedsel om te lokken kurk. Vert.: 1. gemeente in w. «raDant raaie zangvogel. 2. zangwijs «ve- ig. 3. scheikundig element (afk) .leeiwijze - dam langs een water. 4. rat in een kous aarde ot grond. 5. Iwemvogel stad in Franknjk. t>. nwendig lichaamsdeel rivier in Duitsland. 7. niet gesloten >idwoord - keurig. 8. troefkaart telwoord wereldtaal. 9. zijtak Ebro vis. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1 Massa, 2. abeel. 3. serge, 4. Segre I. aleer, S dinar, 7. Isere, 8. nette I. artis, 10. Reest. van de avond een kort Debussyprogram- ma voor, waarin o.a. Reflets dans l'au, vier Etudes en L'isle joyeuse, en dit deed hij met een fantasie en een zeggings kracht, die ongemeen boeiden. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. Hans Henkemans en de poppen spelers Feike Boschma en Peter Struycken hebben gisteravond voor het C.C.C. in Den Haag de wereldpremière gegeven van het poppenspel „La boite a joujoux", dat Debussy voor zijn dochtertje maakte. Van de negentien gemeenten, die Wal cheren momenteel telt, zullen er der- lien worden opgeheven. Vier nieuwe ge meenten zullen worden gevormd. Dit is de strekking van een wetsontwerp, dat minister Toxopeus bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Op het ogenblik telt Walcheren dertien gemeenten met min der dan tweeduizend inwoners. Herin deling van Walcheren is nodig, zo schrijft minister Toxopeus in zijn toe lichting, om Vlissingen uit zijn ruimte nood te helpen en om in de kuststro ken de nodige recreatieve voorzieningen te kunnen treffen. Omdat in de kuststroken in de toe komst toeneming van het toerisme vordt verwacht, zullen er krachtige ge meenten moeten zijn om deze ontwik keling het hoofd te bieden. Deze ge meenten zullen zijn Valkenisse (bestaan de uit de huidige gemeenten Koudeker- ke, Biggekerke en Zoutelande). Dom burg (bestaande uit de huidige gemeen ten Domburg en Oostkapelle) en Veere (bestaande uit het huidige Veere, Vrou wenpolder en Serooskerketerwijl het agrarische hart van Walcheren <de ge meenten Aagtekerke. Meliskerke en Grijpskerke) zal worden gebundeld tn de nieuwe gemeente Mariekerke. Vlissingen krijgt het hele Sloegebled (de gemeente Ritthem en een deel van Nieuw en Sint Joosland en de Zuidbeve- landse gemeenten 's Heer Arendskerke en Borssele) om dit gebied tot indus triële ontwikkeling te brengen (er wordt hier een industrieel centrum van na tionale betekenis verwacht) en enkele delen van Koudekerke en Oost- en West- Souburg voor zijn woningbouw. Middel burg wordt uitgebreid met Sint Laurens. Zelfstandig blijven Nieuw en Sint Joos land, Arnemuiden en Westkapelle. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn het niet eens met het voegen van Se rooskerke bij Veere (en niet bij Marie kerke) en het zelfstandig laen van Oost en West-Souburg. De besturen van de gemeenten, die hun zelfstandigheid of een deel van hun grondgebied verlie zen. wijzen de plannen van minister Toxopeus merendeels af. Want de Boite a joujoux is een verruk kelijk geheel geworden; een muziek van ongedachte spitsheid en schoonheid op een kostelijk verhaal over de mooie Pop, die met de Soldaat trouwt en lang en gelukkig met hem leeft, en de boze Hans worst, die tot brave veldwachter bekeerd wordt. En ook in dit verhaal komen tal van vondsten voor, als de oorlog tussen de hansworsten en de soldaten. Boven dien waren Feike Boschma en zijn as sistent Peter .Struycken met zoveel fan tasie aan het werk gegaan, dat het sprookje tintelde van leven. De kleur combinaties waren evenzeer een lust voor het oog als de muziek voor het oor. De bewegingen van de muziek en van de poppen sloten precies bij elkaar aan. En hier was de sfeer van het kind, waar voor Debussy de „Boite joujoux" be doelde, precies getroffen. Men werd kind met de kinderen, men reageerde even spontaan op de grappige of tedere ta fereeltjes en het applaus barstte even spontaan los. Wij hadden het best nog een keer willen zien, al de grappige poppen en dieren, die uit de poppendoos tevoor schijn kwamen (de dans van de olifant en de ballerina)de „oorlog", de schaap jes' ëh':dë 'ganzën; die' 'dbor' dë "Soldaat eti de Pop 'gekocht werden, de schattige kin dertjes,-die over het-toneel buitelden! En De directeur van de Oostenrijkse tele visie heeft bekendgemaakt, dat het onder leiding van de Nederlander Lou van Burg staande televisiespel „Zing met my, speel met mijop het program blijft. Zoals gemeld waren in de Oostenrijkse pers berichten verschenen dat het spel niet eerlijk zou worden gespeeld. De directeur van de Oostenrijkse te levisie heeft nu verklaard, dat naar zijn overtuiging de kandidate niet tevoren kan weten, welke melodiëen er zullen worden gespeeld, omdat de spelleider pas tijdens de voorstelling de lijst met handen krijgt. „V denkt dat dit alles een grap is", begon de heer C. Doyer vrijdagmid dag na zijn aankomst op Schiphol uit Brussel. „Dat is niet waar. Ik vat de ze zaak volkomen ernstigr> op. Het is mijn bedoeling nu eindelijk eens een einde te maken aan al dat flauwe bij geloof en talloze oplichtingen. Het is allemaal begonnen op 1 september in Waddinxveen. Daar wilde een zekere heer Bron voor f 50.000,- een sport veld droog maken met behulp aardstralenkastjes." Na deze woorden te hebben gespro ken, haalde de heer Dover een cheque van f 100.000,. uit zijn zak. „Die ga ik vahavond naaf- de lieer'Bron brengen en als de door hem beweerde theorie juist iS, dat een aardstraal in één nacht een accu kan laten leeg lopen, dan kan hij bü de Amsterdamse Bank deze che que innen. Int hij de cheque echter zon der dat de accu, die ik heb meegenomei leeg is, dan doe ik hem een proces aai wegens oplichting. Laat de heer Bron maar vast een flinke aardstraal gaai uitzoeken, dan zet ik aan het eind vai die straal mijn apparaat wel neer. D Kerstgroeten op de plaat voor militairen De Dienst Welzijnszorg Leger zal, in samenwerking met de Dienst Ontwik keling, Sporl en Ontspanning der Ko ninklijke Marine, evenals vorige jaren weer een kerstigroetenactie houden familieleden van die militairen der en landmacht, die tijdens de Kerstda gen in Suriname of de Nederlandse An tillen verblijven. De stemmen van meer dan vijfhon derd families zullen op de band den vastgelegd, waarna van elke groet een grammofoonplaatje wordt gesneden, dat naar de militairen over zee wordt verzonden. De bedoeling is om deze grammo foonplaten op de Kerstdagen aan be trokkenen uit te reiken. blijf er de hele nacht bü zitten", zo ging de heer Doyer verder. Daarna toonde hij zyn „aardstralen- ontmaskeringsmachine", zoals de naamf op het apparaat vermeldde. Allerlei vreemde geluiden, zoals het geronk van een bromfietsmotor, een speeldoosdeun tje en enkele mysterieuze stemmen, die „Laat ons met rust" zeiden, kwamen er uit. „Die stemmen zijn van de mum- mies van Wieuwerd", aldus de heer Do- yer. Zoals men weet, wikle de heer Bron die mummies met .zijn aardstralen- kastje verpulveren. De heer Doyer vindt al dat gedoe met die aardstralen klinkklare nonsens en hij wil dat nu met de aanbieding van die grote cheque bewijzen. Overigens wordt beweerd, dat de heer Bron jaar- lijks zo'n 250.000 gulden aan zyn kastjes zou verdienen. ETHERGOLVEN NCRV belicht de jazz van twee kanten Programma voor maandag In twaalf uitzendingen, die begin nen op woensdag 24 oktober om 5.15 uur hoopt de N.C.R.V. de jazzmuziek van twee kanten te gaan belichten. Onder de titel „Jazz-perspectief' wil Fred Burkhardt laten horen wat er allemaal gaande is in de Amerikaanse jazzwereld van vandaag. Musici, die in de Verenigde Staten hun waarde al bewezen hebben, maar in Europa nog maar nauwelijks bekend zijn, zullen daarbij gedurende ruim twintig mi nuten onder de aandacht worden ge bracht. Ter afwisseling van de jongste ontwikkelingen in de Amerikaanse jazz komen de musici van Europa aan bod in een programma, dat „Euro- jazz" werd genoemd (eerste uitzending woensdag 7 november, 5.15 uur). Om de veertien dagen een jazz-uitzending dus, waarbij om en om Amerikaanse en Europese facetten van de jazz zul len worden belicht Bovendien zorgt het „Jazz-j our naai" als onderdeel van beide programma's er voor, dat de luisteraars steeds op de hoogte blijven van de laatste berichten uit de wereld van de jazz. Als eerste hoofdpersoon in de serie „Jazz-perspectief" van 24 oktober is gekozen Yosef Lateef, die deel uitmaakt van het beroemde Can- nonball Adderley Sextet en die zich zal laten horen op fluit, tenorsoxofoon vanavond Hilversum I, 402 m. KRO: 19.00 Nws 19.10' dualiteiten 19.20 De Oelewappers, ge- ir progr 20.00 Popul klass (gr) 20.40 Con- Krant b.OO Nws 8.15 Te Deum laudamus: gewijde muz (gr) 0.40 V d vrouw 10.10 Gr 10!2Ö Rondom het Woord: Theologische etherleergang n.05 Pianorecital: Moderne rauz 11.35 Lichte gram 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Meeled ten behoeve ««m land- en tuinbouw 12.33 Latijn: Programma voor zondag Maandag 22 oktot 61 Churchill gaf zijn vriend Th'ompson onderdak. Maar al gauw kregen zij onderling ruzie en de opvliegende matroos schoot hem in drift neer. Dat was de druppel die de emmer deed overlopen. De wraak bleef niet uit. Enkele inheemsen benaderden Thompsons huis, brachten hem een schijnhulde als hun nieuwe stamhoofd en lokten hem op die ma nier van zijn wapens weg. Met stenen sloegen zij hem de hersens in. Zo stierven beiden, die doel bewust aan de muiterij hadden deelgenomen, een gewelddadige dood. De rechtmatige bestraffing van een misdadiger had geen invloed op de goede verstandhouding tussen zeelieden en inheemse bevolking. De werk zaamheden vorderden en in begin van juli was de boot klaar. Dit werd met een kleine feestelijkheid gevierd, een Tahitiaanse priester wijdde het schip met geheimzinnig ceremonieel en het kon varen. Maar hoe moest men het over vele honderden meters over het strand vervoeren? „Daarvoor zorg ik wel", zei Poinoe, de gastheer van Morrison. Enkele dagen later kwam hij met vierhonderd mannen van Tah'iti opdagen. Op boomstammen rolden zij de zware boot naar het strand. Zij liep vlot van stapel en werd met de naam „Resolution" gedoopt, als hulde aan het ver maarde schip van kapitein Cook. „Resolution" vastberadenheid daaraan ont brak het Morrison allerminst. Overigens wel aan zeildoek. Wat hij van de" „Bounty" had overgeno men was nauwelijks toereikend voor een ge brekkige takelage voor een proefvaart langs de kust. De matrozen behielpen zich met zeilen van Tahitiaanse stof en in kalm water bleek de kleine schoener voortreffelijke zeileigenschappen te be zitten; de noodzeilen hadden evenwel niet vol doende stevigheid en zouden tegen slecht weer niet bestand zijn. Toch kon Morrison met zijn beman ning naar Oparre varen, een streek ten zuidwesten vanMatovai, om met zijn vurrwapenen de aanval van een vreemde stam beslissend af te slaan. Zo goed mogelijk maakten zij de uitrusting van de schoener volledig en hielden met goede resul taten meer proefvaarten langs de kust. Ook Mor rison zag overigens in, dat hij met deze armzalige zeilen nooit of te nimmer Batavia zou bereiken. OP DE door GUNTER SACHSI Met tegenzin gaf hij zijn plan op. Toen in het begin van december de regentijd aanbrak trokken zij hun scheepje op het strand en brachten het in veiligheid. In maart braken er in Oparre nieuwe onlusten uit. Weer riepen de eilanders de hulp van hun blanke vrienden in. Morrison bracht zijn schoener ln het water en voer naar Papara aan de zuidkust, om in geval van nood in te grijpen. Stewart en Heywood evenwel zetten hun idyl lisch bestaan in Tippahoe's woning voort. George Stewart leek zich in een volmaakt geluk te ver heugen. Hij hield met zijn hele hart van zijn jonge mooie vrouw Peggy, en had inmiddels een doch tertje. Als hij niet in de fraai aangelegde tuin werkte liet hij het kind op zijn knieën spelen als een gelukkig man en vader. Ook Peter Heywood was van Tahiti gaan houden. Zijn woordenboek van de inheemse taal het tweede in zijn soort, want ook Bligh was al aan een lijst met Tahitiaanse uitdrukkingen begonnen breidde zich nog voortdurend uit. Maar de maanden verstreken en het was inmiddels ander half jaar geleden dat zij van Toeboeai waren terug gekeerd. En nog altijd wachtten zij tevergeefs op een schip, dat hen mee kon nemen naar Engeland. Peter Heywood wilde niet zijn hele leven op Tahiti doorbrengen. Soms werd hij verteerd door heimwee naar zijn eigen land, naar zijn ouders en zijn zusje Nessy. Telkens weer troostte hij zich met de gedachte, dat het nu niet lang meer kon duren eer er een schip zou komen. En zo leefde hij tussen hoop en wanh'oop. „Jij hebt het getroffen, George", zei hij op een morgen, toen hij Stewart in de tuin aan het werk trof. „Jou ontbreekt hier niets, je bent getrouwd en je hebt een kind. Je bent gelukkig. M.cir ik zeg, zou jij eigenlijk nu nog wel naar Engeland terug willen?" Stewart keek plotseling op en streek zich het lange haar uit het gezicht. Vreemd, dacht Heywood, als ik hem zo aankijk kan ik hem nauwelijks meer van een inheemse onderscheiden. Beiden waren zij hruinverbrand, zij droegen niets dan de lendedoek van de Tahitianen en zij waren druk getatoeëerd, zoals dat onder de aanzienlijken op het eiland gebruikelijk was. Zij deden niet meer aan Euro peanen denken. „Terug naar Engeland?" zei Stewart peinzend. „Ja, natuurlijk wil ik dat. Waarom stel je mij die" vraag?" „Ik kan het hier nauwelijks meer uithouden, George. Ik ben al in geen drie en een half jaar thuis geweest. Leven mijn ouders nog? In elk geval zullen zij menen dat ik dood ben. Heb jij dat niet dat gruwelijke verlangen naar huis, George? Ik lig 's nachts vaak wakker en dan weet ik me geen raad van eenzaamheid. Voor jou is het natuurlijk iets anders: jij hebt hier je geluk ge vonden". „Noem je dat geluk. Peter, als een mens in tweeën wordt gescheurd?" Stewart kreunde. „Ik verlang even hard naar hen terecht komen? Kun jij je een officier van Zijne Majesteit indenken, die met een Tahiüaanse vrouw getrouwd is? Ik zal ontslag moeten'nemen en dan weer naar Tahiti teruggaan, ik weet het. Maar hoe zal Peggy de scheiding verdragen? O, Peter, het is zo moeilijk en mijn wanhoop zal soms groter dan de jouwe zijn „Gcorge, Peter, kom eens vlug!" klonk er een stem uit het huis. Het was die van Tippahoe. ..Een schip! In de baai loopt een groot s.-lvip binnen!" (Wordt vervolgd) Symphonic fantastlque me tie la vlo d'un artiste"), sions. Un bal. Scène aux he au Bupplice, Songe d'une t. Philhaimonisch Orkest van tor MnrUevlteli. 2. Ouverture p. 21, S.vmDhonie Orkest-van ConPaUl Strauss" n' CamilIc 1 gr.t. oo. 17 Andante. Allegro sostenuto Quasi adagio Alle- Jeanne Marie Durré. plano: ional de la Radiodiffusion Louis FourosUcr. UI. Ga- Pelléas et Mélisande suite an SO Prélude. La Fileuse, CONVENT VA Samenkomst van :9.30 Weekjournaal 20.00 Sport in beeld AVRO: 20 30 De verdedigers. TV-film (deel 2) 21.20 Kunstgrepen 21.50 Domino, her opening van AVRO's Club des vedettes NTS: 22.30—23 30 Eurovisie: Wereldkam- i .illrv"!rt-t!.itKing voor leurs te Berign. het Wcroldvoedsel- prooieem zu i Toespraak van Hare Ex cellentie mejuffrouw dr M A M Klompé over de Anti-Honger Actie 21 02 Het oude land van Toscane, documentaire film 21.20 —22.55 Moord op de voorpagina, speelfilm. Nieuwe quizmaster voor NCRV Het televisiepubliek zal op woensdag 24 oktober kennis kunnen maken met een nieuwe quiz-muster: Anton v. d. Steenhoven. Zijn leiding van het NCRV- tv-spcl:: „Zoek de zin op" betekent géén televisiedebuut, want de heer v. d. Steenhoven verscheen reeds tweemaal op het scherm als gesprekspartner in een forum o.m. over het vraagstuk van de zondagssport. Anton v. d. Steenhoven is 44 jaar. Hij is momenteel directeur van een reclamebureau en was vóórdien belast met de commerciële leiding van een dagbladconcern. Herberg van 't zesde geluk voor de radio Op de maandagen 22 en 29 oktober zendt de N.C.R.V. het twee-delige hoorspel „De herberg van het zesde geluk" uit. Dit hoorspel is gebaseerd op de gelijknamige Ce(a-film en ver telt het ware verhaal van Gladys Aylward, het Engelse dienstmeisje, dat zich geroepen voelt in China het Evan gelie te gaan verkondigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5