,01e Miss" had ai eerder een negerstudent Nieuws voor huisvrouw op kunststoffenbeurs Negerpurnalist over kwestie- Meredith I oorhoede baant van zich intelligentsia een weg Voor de derde maal „Macro Plastic Ook tuinbouw profiteert van nieuwe v en Meer limonade, minder melk bij melkhandel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 20 OKTORER 1962 Door Bill Caldwell James Meredith ondervindt als neger nog steeds moeilijkheden, omdat hij het gewaagd heeft zich in te dringen op de „blanke" universiteit van de Amerikaanse staat Mississippi in de stad Oxford. Zijn mede-stu denten gooiden scheldwoorden enstenen naar zijn hoofd, zodra hij, nog altijd in gezelschap van een U.S.' Federal Marshal, die als lijfwacht fungeert, over de „campus" 't universiteitsterrein van de ene college zaal naar de andere loopt. Vier maanden geleden, toen de zuidelijke staat Mississippi nog vredig onder de hete zomerzon sluimerde en er nog geen sprake was van de rassentegenstellingen, die bij het begin van het nieuwe collegejaar tot uitbarsting zouden komen, publiceerde het weekblad „Life" een artikel. Het was een verhaal vol citaten en geïllustreerd met foto's, die waren ge maakt in Oxford (Mississippi), en ge wijd aan de overleden Nobelprijs-win naar, de schrijver William Faulkner. Eén van de citaten, waarmee de „Life"- redactie het artikel lanceerde, en waar in William Faulkner zijn visie op de rassen-integratie gaf. luidde: ..Als bur ger van de Verenigde Staten eerbiedig ik de democratische doelstellingen, die voor mij voordelig, of zelfs onvoorde lig zijn, maar als een man van „Ole Mississippi", hou ik meer van mijn staat dan van welk ander deel van dit grote land óok. Voor mij is Mississippi niet alleen de geur van katoen, jasmijn en grijze klei dit land is voor mij wel zo'n onafscheidelijk deel van mezelf als de Amerikaanse vlag is van onze natie. Als ik gedwongen zou worden een keu- ge te doen bij het al o'f niet verdedi gen' van mijn principes en de rechten van mijn staat, tegen invloeden van buiten, dan zou ik aan de zijde van Mis sissippi staan. Ik zou datgene verdedi gen. waarvoor mijn vader en mijn voor ouders hebben gevochten en wat voor mij nog steeds sociale en morele vrijheid betekent". gengehouden door luitenant-gouverneur Paul B. Johnson, die zich ter plaatse het hoofd gesteld had van 200 po litiemannen en „state troopers", die hel- droegen, waarop in duidelijke let ters „UB. Army" stond. Zij hielden McShane c.s. tegen „Wij hebben jullie al verteld en we zeggen het hier nomaals. dat die jon- niet op deze school zal worden toegelaten", zei Johnson letterlijk. McShane. die dertig Marshals bij zicb liad, wilde het niet tot een gevecht la ten komen en hij liet, na die nieuwe poging, het hele gezelschap tcrugvlie- naar hun operationele basis in Memphis (Tennessee). James H. Meredith, een ex-lucht macht-sergeant, glimlachte verlegen, toen hij een verslaggever vertelde: „Ik dan misschien niet tot de univer siteit worden toegelaten, maar ik maak el heel wat vlieguren". Evenals gouverneur Barnett is ook Meredith de zoon van een boer. Mere dith is een nogal bedeesde jongeman 29 jaar. In zijn diensttijd nam hu schriftelijke lessen en. daarna bezocht hij de Jacksoh State College (voor ne- In praktijk Die noorden van écn van Mississippi's zonen, werden enkele maanden later door de keiharde voorstander van ras senscheiding. de gouverneur van de staat Mississippi Ross Barnett in prak- tyk gebracht. En hij maakte zich de spreekbuis van het blanke deel van de 2.180.000 bewoners van deze armste der Amerikaanse staten, maar niet van de 33 procent van dit aantal, dat de neger- bevolking van Mississippi uitmaakt. Om te verhinderen, dat James H. Meredith als eersteneger zou worden fbegélïtéh tot dfe' tftiiversitéit van Mis sissippi, wrong Ross Barnett zich in allerlei bochten.- Hij legde de beslis? sing van"'hét Opperste Gerechtshof naast zich neer en hij eiste van de regering van de staat, dat zij hem zou benoe men tot „hoofd-inschrij ver" van de Uni versiteit. Zo zou hij de toelating van Meredith (en degenen, die hem moeten volgen) kunnen tegengaan. Barnett's volgende stap was een wetsvoorstel de Senaat van Mississippi, waarin paald werd. dat de rechten van de staat gingen boven de beslissingen van (Federale) Opperste Gerechtshof en de Federale regering in Washington Eigen reclit Hij baseerde dat wetsontwerp op het tiende amendement op de „Onafhanke lijkheidsverklaring". Daarin is het recht van de afzonderlijke staten vervat hun eigeji zaken te regelen in een cale sfeer en een niet-gebonden zijn aan eensluidende regels voor alle staten. Het „Opperste Gerechtshof" baseerde zijn beslissing vóór de toelating van Me redith op het feit. dat, volgens de wet het onderwijs voor iedere burger open staat en dat niet alleen .de staten, maar ook de federale regering, tot taak heb ben de uitvoering van die wet te be vorderen. Op die gronden ook werd 1954 de rassenscheiding voor alle Ameri kaanse scholen opgeheven. Bovendien stellen, zowel de grondwet, als de „Bill of Rights" de privileges om onderwijs te genieten voor alle Amerikaanse staats burgers veilig. Kennedy Omdat Mississippi dus weigerde de wetten van de Federale regering te gehoorzamen, was het voor -Washington zaak tot actie over te gaan. Dat ge beurde via en onder leiding vai „Attorney-general" Robert F. Kennedy, dè minister van justitie, die een broer is van de president. Hij zond 180 Fe deral Marshals naar Oxford om Mere dith's toelating te verzekeren en zijn veiligheid te beschermen. Voor het eerst in 114 jaar werd (voorzover bekend was) een neger toe gelaten tot de Universiteit van Mis sissippi. Ondanks het feit, dat gouver neur Ross Barnett in nauwelijks een kwartier (in zün nieuwe functie van „hoofd-inschrijver" van de universiteit) besloten had. dat- Meredith moest wor den geweigerd. Op dat ogenblik werd Barnett's gro te tegenspeler het hoofd van de Mar shals. de ex-politieman James McSha ne. Hij en John Dore, een advocaat van het (federale) departement van justitie, waarschuwden Barnett. dat hij een order van het „Opperste Gerechts- i hof" in de wind sloeg. Barnett antwoord de, dat Meredith's leven gevaar zou lopen, als hij zich in de universiteits- gebouwen, of op de „campus" zou ver- j lonen. En de gouverneur voegde daar aan toe, dat iedereen, die zou pogen Meredith bij zijn toelating daadwerke- lijk te helpen, eveneens zijn leven in de waagschaal stelde. MsShane vroeg droog, of hü daar mee ook de Federal Marshals bedoel de en Barnett repliceerde kortweg, dat dit gold voor iedereen, die kon wordi gerangschikt onder de categorie, die by zojuist had genoemd. Tegengehouden Toen de volgende morgen McShane, Meredith en diens advocaat (beschik baar gesteld door de NAACP, een mili tante neger-organisatie, die zich inzet voor de verbetering van de positie alle gekleurde mensen) zich bij het ad ministratiegebouw van de universiteit vervoegden, om alsnog Meredith's in- •chryviag te verkrijgen, werden zij te- De jonge neger James Meredith (links) met zijn advocaat Jack Greenberg. gers) in Mississippi, maar, omdat hij daar het onderwijs onvoldoende *3011110, vroeg hij toelating tot de Universiteit van Mississippi. Een eis. waarvoor heel wat moed nodig was. vooral als de standpunten van de blanke bevolking van deze staat kent Boerenzoons Mississippi staat bekend als de meest meest voor rassenscheiding gepor teerde staat van het Zuiden. De NAACP gaf al 24.000 dollars uit om die rassenscheiding juist daar op tc heffen. Maar als men de me ning hoort van Fred Barnes (repre sentatief voor die van het gros der blanken in deze staat), de eigenaar van een benzinestation, dan krygt KLM-bemunning bedreigd Voor Portugees twee jaar en drie mnd. De 31-jarige Pontugees E. D. S. F., die op 16 apnl de Domaoning van een KLM-toestel door dc bedreiging mei (alarm) pistool er toe trachtte te bewegen, naar Oost-Berlijn te vliegen. gisteren door het Amsterdamse gerechtshof veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en drie maan den met aftrek van voorarrest. De procureur-generaal had een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de man, die te kennen gaf uit politieke overwegingen te heb- oen gehandeld, tot een gevangenisstraf van twee jaar en acht maanden zondier De Portugees werkte ongeveer een half jaar als bordenwasser in een van de KLM-keukens op Schiphol. Hij had ontslag genomen en was in een vliegtuig gestapt om terug te keren naar Portu gal. In de bemanningsruimte bedreigde hij de radio-telegrafisten en vervolgens de gezagvoerder met een pistool dat hij in zijn colbertjasje had. Hij gaf de gezagvoerder opdracht het toestel, waarun vijftig passagiers zaten, naar Oost-Beriijn tc vliegen. Deze hield de Portugees aan een zoet lijntje slaagde er in, zijn vliegtuig veilig op Schiphol aan de grond te zetten, de Portugees kon worden overmeesterd. men nog meer respect voor dé moed van Meredith. Dit zei Barnes: „De meeste inwoners van Missis sippi zijn nooit buiten hun staat ge weest. Ik ook niet. Dit is ons deel van Amerika en we zUn van plan dat zo te houden en ais de federa le regering troepen wil laten komen dan kunnen ze beter dc hulp van de Verenigde Naties inroepen, om dat dan iedereen, niemand uitge zonderd, bereid zal zün te sterven, voordat we dat tuig uit het Noor den laten beslissen, wat wj) met on ze nikkers mogen doen". De juridische machine rolde intussen voort en gouverneur Barnett werd of ficieel in staat van beschuldiging ge steld, dat hy zich verzet had tegen do orders van de federale regering. Volkswoede Toen eindelijk Barnett en de zijnen het hoofd hadden gebogen en James Meredith was toegelaten, kwam het even tot de uitbarstingen van volkswop- de, die vroeger tot het lynchen van de betrokken neger zou hebben geleid. De standvastige houding van de federale regering in Washington heeft dit ge- lukig verhinderd. Zeker, het kwam tot botsingen en andere Zuidelijke sta ten (Alabama, Florida en Arkansas) gaven Barnett en de zijnen morele steun. Gouverneur Faubus van Arkan- die zich een twijfelachtige bekend heid verwierf in 1957 bij de rassen kwestie in Little Rock. was één van de voorstanders van de Mississippi's stand punt. Een andere was generaal-majoor b.d. Edmund A. Walker, de man. dip in 1957 een einde maakte aan de ras senscheiding te Little Rock. maar die nadien zijn opinie wyzigde en één der meest fervente tegenstanders van ras senscheiding werd als leider van de ultra-rechtse „Burch"-beweging. James Meredith zal nog vele moei lijkheden op zijn weg vinden, zoals iedere neger in de Verenigde Staten, die probeert zyn plaats te vinden in de '„blanke gemeenschap". In het Zuiden zullen die moeilykheden groter zijn dan het Noorden, maar ook daar is de integratie nog niet zover, dat van een gelijkschakeling kan worden gesproken. De jonge intelligentsia, die de voorhoe de vormt van de miljoenenbevolking, welke .Colored America" vormt, zal voortgaan met haar geweldloze pogingen tof opheffing van de: rasscriscroiding. Maar zoléng In een busstation nog op het toilet voör negervrouwen „Women" (vrouwen) en op dat voor blanke vrou wen „Ladies" (dames) staat, zullen er toch „nuance-verschillen" blUven Overigens zullen de heren, die de Universiteit van Missisippi leiden, wel even vreemd hebben opgekeken, toen aan het licht kwam dat in de jaren 1945 en 1946 een „echte neger" aan hun geliefde „Ole Miss" (zoals zij hun Universiteit noemen) heeft ge studeerd. Dat was Harry S. Murphy, een neger met een bijna blanke huids kleur, zoals er velen zijn. Murphy,die nu planoloog is in New York, diende bij de Amerikaanse marine en hij werd uitgekozen om aan de universiteit Oxford een technische studie af te maken. In de Marine wist men niet, dat hij een neger was en In Oxford liet Harry S. Murphy duar ook niets merken. Nog altijd bewaart hij zijn identiteitskaart van deze ultra-blanke universiteit als een herinnering Correspondentie voor Kerst en Nieuwjaar december 1962 c.q. vóór eikt, moet onvoorzlei voorbehouden uiterlijk Algerije (Algiers) 10 december; Verenlgdf Staten van Amerika (New York) 22 no. vember: Aargentinië (Buenos Aires) 9 no- vember: Australische Statenbond (Fre mantle. Adelaide. Melborunc, Sydney) november: Birma (Rangoon) 1 november Bolivië (La Paz) 30 oktober; Brazilië <Rio de Janeiro, Santos) 16 november; Guyana (Georgetown) 19 november: Brits Bill Caldwell, een Amerikaanse journalist, die voor het grote neger dagblad van New York „The Am sterdam News" (dagelijkse oplage 450.000 exemplaren) al tal van jaren werkt als buitenlands cor respondent en die in die functie vooral Europa en Afrika bereist, heeft exclusief voor onze bladen zijn mening als Amerikaanse neger gegeven over de zaak-Meredith en de geschiedenis rondom de toela ting van deze neger-student tot de ultra-blanke universiteit van Mississipi in Oxford. Caldwell constateert, dat weliswaar een mijlpaal werd bereikt door de standvastige houding van de fede rale regering, dié de toelating van James H. Meredith doorzette, maar dat vooral in de Zuidelijke staten, maar ook in die van het Noorden 'n werkelijke opheffing van de ras sen-scheiding nog niet in zicht is. ,,'t Zit inde harten van de mensen," zei hij in een gesprek, dat wij met hem hadden en waarin hij ook minatie", die hij soms in Europa ondervindt. „Een kamer, die Stockholm niet 'te huur is, maar die even later voor een blanke collega wel vrij blijkt te zijn". „De zaak van de Duitse „neger-kinderen" van Amerikaanse vaders en Duitse moeders, geboren kort na de bezetting van Duitsland en nu zo'n beetje de „teen-ager-verschoppelingen" van de Bondsrepubliek." „De blikken, waarmee de mensen je aankijken, omdat je anders bent." „De banen in de States, die alleen open zijn voor blanke journalisten." Bill Caldwell is ondanks dat niet bitter. Hij is een bekwaam schrijver en tekenaar ook, die naast het werk voor zijn eigen blad in New York, heel veel doet voor kranten in de Scandinavische landen. Hierboven: het portret van Bill Caldwell. op de meer „lijdzame diseri- Alphen aan den Rijn Verbouwing Centraal van tyd tot tyd mag dan eens het verlangen (van de behoefte zullen we maar niet spreken) worden geuit naar èen grote zaai voor concerten en der- gelyke, wat vergadergelegenheden voor enkele honderden personen betreft Is onze gemeente goed bedeeld. De ene nog keuriger dan de ander. Woensdag avond sprak ds Lindeboom uit Den Haag tegenover ons zyn bewondering nog uit over het Herv. wykcentrum NabU. In deze rij heeft zich gisteren gevoegd hotel Oentiraal, een naam. d e men in >nze verslaigen nogal eens tegenkwam, maar er was een beetje die klad inee- ••comen. De bovenzaal voldeed niet meer ian de eisen die gesteld mogen wonden voor vergaderingen. Ondier leidling van architect Joh. -Vte- «ser is een opvallende restauratie uitge roerd. De wanden zijn betimmerd en de ♦ilmcabine werd afgebroken, zodat het balkon meer ruimte kreeg. Er is een keurig buffet aangebracht, het meubi lair is vernieuwd, er zijn thans goede *üiletten, kortom de uitvoering is naar de eisen van deze tijd. Ruim tweehon derd mensen wordt <*r prettige verso - dermogelijkheid geboden. Namens de directeur, de heer A. Zaal. die terecht trots was op hetgeen tot stand kwam. heeft de heer J. v. d Vech te jr. boekhouder van Centraal, een groot aaota'l gakten verwelkomd bij do heropening. Tal van bloemstukken sterden Het podium. v Plattelandsvrouwen De leden van de afdelingen Alphen aan den Rijn en Rijnsaterwoude van de Bond van Plattelandsvrouwen hebben giisberavonid iin hotel Centraal geluisterd .naar een Interessante lezing van de heer A. J. van Leusen. arts te Velsen. Deze sprak over het onderwerp: „Ouder worden en gelukkig zijn". Hier by 'bracht hij tal van persoonlijke er varingen uit zijn praktijk ter 6prake. Dokter Van Leusen kwam tot 'd e slotsom dat het ouder worden niemand onge lukkig behoeft te maken. Integendeel, oudere mensen kunnen vaak heal geluk kig zyn. Nadat mevrouw A. Wille de spreker dank had gebracht, deelde zy mee, mbcr. Colunibi Ecuador (Quito) mbcr: El Salvador vember.Ghana Guatemala (Guat (Van een onzer verslaggevers) EEN enorme tankwagen van polyester, dié 'maar liefst 13.000 liter vloei stof kan meevoeren en zeer kleine radertjes: onderdelen voor precisie- instrumenten, die men door een loep pas goed kan waarnemen. Deze uitersten markeren wel aardig de (weer verder toegenomen) mogelijkheden van plastics, welke van heden tot en met volgende week donderdag op de derde internationale kunststoffenbeurs „Macro Plastic" te zien zijn. De gigantische expositie, welke is ingericht op de Jaarbeurs-tentoonstel lingsterreinen aan de Croeselaan te Utrecht, is gisteren door de Italiaan se prof. dr. Mario Baccaredda uit Pisa officieel geopend. Voor de geïnteresseerde niet-vakman gaat de belangstelling uiteraard aller eerst uit naar het gerede piastic produkt hij wil daarbij graag op de hoogte komen van de nieuwtjes die er op dit gebied te bewonderen zijn. Welnu, in de Julianahal van de Jaarbeurs kan hij zijn hart ophalen. Hij is er uren zoet. Heeft hij deze hal „gedaan", dan verlaat hij haar in de wetenschap dat hij nog maar ongeveer een kwart van het totaal ten toongestelde heeft gezien. Dat „overige" geldt dan halffabrikaten, machines en ap paraten voor ver- en bewerking van kunststoffen, die in Margriet-, Marijke- n Bernliardhal te vinden zijn. Hij laat graag aan de deskundigen over. Noviteiten dus. of. zo u wilt: nog on voldoende bekende snufjes. Ons trof om te beginnen een wel zó simpel appa raatje om de auto te wassen zonder kraanaansluiting, dat we het hoewel vast niet het meest belangwekkende ob- et van de expositie toch niet kun- :n nalaten eerst te noemen. U hebt een emmer water en een slang in ongeveer twee en een halve meter, et ene uiteinde gaat in de emmer en ^in het andere uiteinde bevestigt u de bekende zachte borstel. Gaat u maar meteen aan de gang: het water vloeit gelijkmatig uit uw borstel, niet te snel en niet tc langzaam. Wég lange, verdrie tige plastic slangen die naar de kraan voeren. Hoe dit kan Dank zij een een voudig membraan pompje dat aan het uiteinde in de emmer zit Door de be wegingen die u met de borstel maakt wordt het water netjes uit de en opgepompt. Het pi van Columbus nog geen tientje. Begin volgend jaar krijgbaar. Een uitkomst voor pa, vindt •ember: Honduras (Republiek) (Puerto federatie (Kuala Lum- Mnrokko (Cnsiiblaiiea) (Port3of SoalntNfi 1 oktober: Zuld-Afrika (Republiek) (Ka; De overtochtsduur la in het algemt Automatische bloempot Maar ma wordt ook niet vergeten. Voor haar is er de automatische bloem pot. Dit ingenieuze gevalletje, een derlandse vinding, die door de fabrikant naar dc cis des tijds met een goed Nederlands woord „aqua-o-matic" wordt genoemd behoeft u maar een keer in dc maand met driekwart liter water te vul- dc pot doet dc rest. Zelfs beter dan de zorgzaamste plantenliefhebster :ou kunnen. Hoe gaat dit nu weer u vragen. Ook al weer vrij Colum- bus-achtig: de dubbelwandige pot geeft slechts water af aan de zich erin bevin dende aarde, zolang er lucht door die aarde kan stromen. Die lucht kan er niet meer door als de aarde van water verzadigd is, dus dan houdt ook de wa- terafgifte op. Drinkt dc plant zodat vocht aan de aarde wordt onttrokken dan wordt weer eenzelfde hoeveelheid vocht naar die aarde ..toegelaten". De resultaten moeten verbluffend zijn (wij hebben dat in een zo korte tijd niet kunnen constateren). Laat het u echter genoeg zijn dat de wetenschap reeds heeft geapplaudisseerd. Zo'n pot gaat straks ongeveer zes gulden kosten. De mogelijkheid is er nu dat u straks zon der de hulp van planten-begietende buren met vakantie kunt gaan. Tenmin ste indien u al uw planten in zulke automatische bloempotten .plaatst. Onbreekbaar porselein Het eerste plastic bordje en kopje, u weet het nog wel, was echt plastic. U gebruikte het hoogstens in de keuken of als u ging kamperen. Maar naarmate de tijd voorschrijdt komen er meer ge raffineerde exemplaren op de markt. Gislem zagen we een servies dat niet van echt porselein te onderscheiden was. Niet hoogglanzend maar mat, met mooie motieven en in „natuurlijke" kleuren. Zelfs het gewicht van deze borden, scha len, kommen en kopjes doet geen plastic vermoeden. U kunt dit nu alleen nog maar constateren door het produkt bij voorbeeld op een cementen vloer te latèn vallen. Geen scherfje vliegt De fabrikant brengt dit levensechte pseudo-porselein onder dè naam namin op de markt. Het geldt hier Zwitsers procédé, dat binnenkort ook in ons land zal worden toegepast. Prijs op hetzelfde niveau als gewoon porse Katoentjes in plastic Bp'-s.-i zijn de nlastic ..tafelzeiltjes" al of niet suggererend naast textiel ge legen te neooen. Het nieuwste wel het geplastificeerde katoentje, dus een gewoon tafelkleed van textiel dat voorzien is van een onverslijtbare door zichtige kunststoflaag. Op die m worden de voordelen van textiel plastic gecombineerd: het echte weefsel biyft zichtbaar; met een vochtige doek krijgt u het kleed zó schoon: het stand tegen warme schalen en he*, per se eens in dc wasmachine stop pen. dan kan dat zonder bittere gevol- gen. Een uitkomst voor gezinnen met kleintjes. U kunt deze stof straks per meter kopen (1.30 breed) - en ook als kant en klaar tafelkleed in verschillen de kleuren. Namen: Bovolioo.eiv Sun Pearl. Prijzen voor tafelkleden variërend van tien tot twaalf en een halve gul. zonder noodlottige gevolgen ander -de kraan houden. Dat er allerlei plastic vloerbedekkin gen OP vezelbasis verkrijgbaar zijn wist u natuurlijk al. Maar nu is er ook al marmèr," dat u niet meer in Italië- be hoeft te bestellen. In platen - verkrijg- ba(W, «...Wpnden kunnen i. uëkleed. Het is hier en asf iti "bankgebouwen. Een variant op doorzichtig kleefband armen de metallic kleefbanden, in èlkë breedte .leverbaar. .Roestige roeden kunt daarmee in een oogwenk vernieuwen. De naad ziet u niet eens. De metallic kleefband is er In chroom, brons en ko perkleurig en niet van echt te onder scheiden. Plastic ih tuinbouw WU gaven hierboven enkele nieuwe toepassingen voor huishoudelyk gebruik. Wat ons daarnaast trof waren de kunst stoffen in dienst van de tuinbouw, wel ke nieuwe perspectieven openen. Het is 'ooral de plastic folie, welke hier in toenemende mate tot kwaliteitsverbete ring, produktieverhoging en arbeidsbe sparing zal leiden. meer gaat de tuinder' namelijk" kunststoffen toepassen voor bescherming de planten, voor bedekjking van de grond teneinde een hogere produktie te verkrygen, maar ook om werk uit te sparen, bijv door het ontsmetten van de grond d.m.v. stoom. Weer een ande re toepassing is doorzichtig folie op me talen bogen gespannen boven laag groei end gewas aan te brengen. Deze z.g. „rupsen", verplaatsbare „kastjes", dus, bewerkstelligen o.a. een vervroegd pro dukt' Grote bouwstenen Ideaal voor de jeugd leken ons de plas tic bouwstenen van gelyke grootte als de normaio bouwsteen, waarmee huis jes gebouwd kunnen worden kinderen echt in kunnen. Dit alleraar digste materiaal leent zich voor nog an dere toepassingen: in de kamer kan men er een separatiewand van opbouwen of een plantenbak. Het materiaal is weer- bestendig. dus kan ook in de buiten lucht gebezigd worden als tuinhuisje of noodgarage. Het is in feite reuze-Lego; er komt geen specie of iets van dien aard aan te pas. De prys zal voor velen nog wel een beletsel zijn: een eenvoudig buisje voor kinderen kost aan materiaal gauw tachtig tot honderd gulden. Plastificeren, tot voor kort werk voor de vakman, kan men nu ook zelf Een boek behandelt u heel vlug met-filmo- lux en dat kost u gemiddeld een kwart je. Ook kaarten, reprodukties en veel te gebruiken documenten kunnen er met deze folie veel langer tegen. Zyn ze twee zijdig geplastificeerd dan kunt u ze- zelfs ^vangemsstraf Nog steeds in opmars Nog steeds vertoont het wereldver- bruik van kunststoffen een toenemend cijfer: in 1938 300.000 ton, in 1958 onge veer 5.000.000 ton en in 1962 7.000 000 ton Ons land „doet" veel in plastics. getuige deze Internationale kunststoffenbeurs. die hier nu voor d« derde maal wordt gehouden. Terecht merkte een der openingsspre kers, prof. dr. A. J. Wildschut op, dat hier te lande al meer een systematische studie en opleiding nodig wordt. Op zyn minst achtte hy het noodzakeiyk dat industrie en overheid samenwerken ten einde zo snel mogelijk het onderwys in kunststoffen en hun behandeling te doen opnemen in de leerplannen van technisch onderwys. Weer eis van zes jaar voor geweld bij inbraak wordt getracht ©en cursus in het ver- igen van hoedjes te beginnen. Ook mevrouw Wille de dames op de gecombineerde bijeenkomst met de jon gerengroep van de Hollandse Maatschap- an Landbouw op 28 november a.s. avond wordt een lezing gehouden het leven achter het IJzeren Gor- Overheidspersoneel Onder voorzitterschap van de heer W. de Rtiyter is in Concordia een verga dering gehouden van de afdeling Alphen d. Rijn I van de ohristeiyke bond van Overheidspersoneel (NCBO). Om de functie waarin men is geplaatst op de juiste wijze uit te oefenen, in de dienstsector of bij één der overheids organen. achtte het bestuur het van be lang met de leden te spreken oven Ambtenaren en gemeenschap. Bondsse- cretaris W. Wicringa leidde dit onder- Voor de pauze werden enige huishou- delyke zaken besproken. In verband de overplaatsing van de heer De Ruyter naar Leiden hield men een ver kiezing voor een nieuwe afdelingsvoor zitter. Met 17 van de 23 stemmen werd de heer A. Broekhuyzen gekozen: deze vroeg een week bedenktyd. Historische Vereniging Maandagavond houdt de Historische Vereniging voor Alphen en omstreken de eèrsle bijeenkomst in dit seizoen, dit maal in dc kantine van N. Samsom N.V. aan de Wilhelminalaan. - Mejuffrouw Diet Bouwknecht--voor drachtkunstenares te Den Haag, zal voordragen een verhaal van de schrilver Olaf J. de Landell: „De kantélen kan telen". IVOUBRVGGE Raadsstukken Als de gemeenteraad dinsdag verga dert. zullen onder meer de volgende voorstellen van B. en W. ter tafel ko men. De verkoop van grond, groot 658 ca. op de hoek van de Dokter Loth- laan en de Gerbrand Swartlaan. aan de Coöperatieve Boerenleenbank te Oude Wetering, tegen een prys van f 22,50 per De medewerking van de raad wordt gevraagd in principe akkoord te gaan met de gewijzigde omstandigheden en onderhoudsverplichtingen van de weg gedeelten by de nog aan te leggen nieu we brug over de Doés te Hoogmade. De raad wordt gevraagd een bedrag van f 327.000 te voteren voor de boven bouw van deze brug. Volgens de hui dige berekeningen zal de gemeente jaar- lyks f 12.851 terug ontvangen uit het tertaire wegenfonds. Voorts is er een subsidie-voorstel van f 5647 ten behoeve van een grondige restauratie van de Hoogmadense molen, zijnde 13-percent van de totale kosten. De restauratie bestaat onder meer uit de vervanging van het oude scheprad door een moderne stalen vijzel, verleg ging van de watergang, nieuwe paaffun- dering en de beschoeiing. Hierby zal de voorwaarde worden gesteld, dat het polderbestuur geen winstrecht zal ver langen van de gemeente. Ook is er een voorstel een wachtver- bod in te stellen aan de noordzijde van de Kerkstraat te Woubrugge. Mooi resultaat De jaarlijkse collecte ten bate van de nieuwbouw Leids Diaconessenhuis bracht déze keer het fraaie bedrag op van 1 531. Benoeming Onze plaatsgenoot de heer H. Burg graaf. die onlangs te Leiden de onder-, wijzer8(hoofd)akie behaalde, is per 1 de cember benoemd tot leerkracht aan de Eerste Christeiyke school te Rysoord. Soekardjo Wirjopranoto, hoofd van de Indonesische vertegenwoordiging by de Verenigde Naties, heeft een hartaanval "gehad en is overgebracht naar een zie kenhuis te New York. Hij verkeert niet "meer in levensgevaar. dc ln Nederland werkzame zelf standige melkhandelaren beschikt. 65 proeent over een winkel. Van de bedrU- heeft 10 procent geen melkwyk. pet bedient één wyk, 12 pet twee wyken, 3 pet drie of meer wyken. Ge middeld bedient een bedryf dus 1.1 wyk. In 81 pet der wyken is één man werk- i, in 19 pet wordt overwegend door twee of meer personen gevent. De procureUr-gencraal bij hét Arn hemse gerechtshof heeft dezer dagen zei jaar gevangenisstraf met aftrek geëist .(.zijnde bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank op-17 Januari 1961) tegen de 40-jarige tuinder Gerard T. uit Velsen. .Deze wordt ervan verdacht met zUn broer Frans in de nacht van 7 op 8 gustUs' 1961 te hebben ingebroken ir boerderij van de 79-jarige landbouwer Pietcr Laan in de Purmer. Op heter daad betrapt .zouden de broers tot ge weldpleging zijn overgegaan met Het gevolg, dat de bejaarde boer levensge- vaarlyk werd gewond <hy overleed op 10 augustus), en dat twee bejaarde ters van het slachtoffer, Neeltje en zanne, eveneens ernstig werden handeld. De beide zusters zijn hersteld, doch in middels overleden. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde beide broers tot zes^ jaar ge- Dit staat te lezen in een rapport over de omzet, het assortiment, de voertuigen de werktyden van zelfstandige melk handelaren, dat het resultaat is van een 'oktober 1961 in opdracht van het Produktschap voor Zuivel gehouden steekproef, die zioh uitgestrekt heeft rer 920 bedryven. In bijna 77 procent van de wijken aar de bezorger het zonder helper moest doon, werd gebruik gemaakt van ervoermiddelen met een mechanische krachtbron. Van de door de standaardl- satiebedryven geproduceerde voor bin nenlandse consumptie bestemde melk, ■oom e.d. wordt omstreeks 70 procent .•ia de zelfstandige handelaar afgezet. Het gemiddelde Nederlandse melkslij- .ersbedrijf verkoopt per week 2236 liter vmsumptiemelk en consumptiemelkpro- dukten, 122 liter room. koffiemelk en chocolademelk, 24.5 kg boter. 92,6 kg margarine. 1.9 kg vet. 33.8 kg kaas. 633 1 voor ƒ424.87 aan andere ar tikelen. Meteoorachtig noemt het rapport da .tijging van de straatverkoop van andere artikelen dan melk en melk- en zuivel- Drodukten, margarine en eieren. In 1957 verkochten de venters per weck voor f 3,5*1 van die artikelen: in 1961 was dat f32,58 geworden, een stijging dus met 200 pet. In het bijzonder spelen hierbij frisdranken een grote rol. Als nevenvorschijnsel van de melk- «anèring noemt het rapport het' ont staan van de botcrwijk, dat wil zeggen een wyk die één of meer middagen per week wordt bediend met andere artike len dan molk, yoghurt, pap, vla e.d. In het hele land was dc afname per klant van de in de wyk bezorgde con- sumptiemelk en consu mptiemelkproduk- ten in 1961 kleiner dan in 1957. Het aantal klanten, dat per uur bediend kon borden, nam echter toe en het aantal vent-uren verminderde. Over de helo linie, dat wil zeggen de winkelverkoop meegerekend, verminderde de afzet van consumptiemclk en consumptiemelkpro- dukten per klant per weck van 10,9 liter in 1957'tot 9.9 liter in 1961.' -

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11