zware .shag zwaar? MATADOR Diplomaat V.N. doodt echtgenote Jjh, een. &on.£e lij* Ook Rotterdams student slachtoffer ontgroening Geen eigen regels voor moraal in enclaves... Acht jaar voor Stasjinsky ook zichzelf Mc^rM,d' M"°s Winst van P.T.T. daalde in 1961 tot 73,1 min. Onderwaterpionier voorspelt een nieuw soort mensen Europarlement wil meer bevoegdheden hebben Eindelijk V.N.- lioofd voor Nw.-Guinea Nieuw incident bij de muur Omschakelen op totaal andere spiergroepen VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Westen overweegt erkenning van het bewind in Jemen Vijf westelijke mogendheden Engeland, de V.S., Frankrijk, Italië, en West-Duitsland zouden zich be- raden over een erkenning van het nieuwe revolutionaire bewind van ko lonel Sallal in Jemen. Welingelichte diplomaten hebben ver klaard. dat deze landen het nieuwe be wind zullen erkennen binnen een week, contra-revolutie kans - gen heeft. De voornaamste reden voor deze op zienbarende stap schijnt te zijn het fa len van de monarchisten onder leiding van imam Mohammed al Badr bij nun tegenoffensief tegen kolonel Sallal. Saoe- di-Arabië en Jordanië verlenen welis waar steun, maar deze is voornamelijk moreel, terwijl Sallal nu de beschik king heeft over Egyptische troepen en materieel. Nasser heeft gezegd zijn steun te be perken tot Jemen en geen uitvalspoort te willen tegen Aden of Saoedi-Arabië. Deze Egyptische strijdmacht schijnt sterker te zijn dan alle revolutionaire troepen bij elkaar. De balans zöu nu doorslaan naar de republikeinse zijde. Niettemin zou de strijd nog maanden kunnen duren. De positie van de stam men. naar wier gunst beide partijen dingen, is gunstiger dan ooit. Ondanks de tanks, vliegtuigen en troe pen uit Egypte, boeken de monarchis ten in Noord-Jemen nog steeds succes sen. Zij maakten vele gevangenen Gehuwde militairen hebben te weinig adem Onder de leden van de Braziliaanse mi- litaire kapellen is opschudding ont staan door de afkondiging van een nieuw reglement dat bepaalt dat ge huwde militairen voortaan niet meer hoorn of trompet mogen blazen. Als argument hiervoor is opgegeven, dat gehuwden te weinig adem zouden heb- In ziekenhuis met schouderfractuur (Van een onzer verslaggevers) NAAR eerst nu bekend is ge» worden is ook bij de ont groening van studenten van de Economische Hogeschool te Rot terdam een slachtoffer gevallen. Het is de 18-jarige Pim van derl Vegt, die nu al meer dan een maand in het Haagse Rode Kruis- ziekenhuis wordt verpleegd voor een gecompliceerde schouderfrac tuur. Op 13 september de eerste corpsdag dus bestormde de jongeman met ongeveer negen tig andere groenen de sociëteit aan de Eendra chtsweg. Het ge bouw werd fanatiek verdedigd door ouderejaars, voornamelijk tweedejaars studenten. De ven sterbanken waren ingesmeerd met groene zeep. Pim van der Vegt is ruggelings uit een venster op ongeveer drie meter boven de begane grond op straat ge slagen. Al kunnen de behandelende doktoren op dit moment nog niet zeg gen hoe de genezing van hun patiënt zal verlopen, het mag toch niet uitge sloten worden geacht, dat Pim zijn verdere leven last aal blijven onder vinden van zijn ontgroening. De vader van het slachtoffer is de in Den Haag zeer bekende sportman Anton van der Vegt. hoofdinspecteur van politie, oud-speler van het eerste voetbalelftal H.B.S. en bekend cricketspeler. Hij _»er ontstemd over het feit. dat zo veel aandacht aan het gebeuren wordt ge schonken. „Dit is bepaald geen exces", zei hij, „maar een ongeluk. De bestor ming van de sociëteit is een jarenlange traditie en niemand heeft er ooit iets van gezegd. Nu zich in Amsterdam „ern stige feiten hebben voorgedaan grijpt men elk ongeluk aan om te kunnen zeg gen: „zie je nu wel". Mijn mening is. dat de zaak sterk wordt overtrokken", aldus de vader van het slachtoffer. Minister over ontgroeningsexcessen (Van een onzer verslaggevers) TVE minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M- L. Th. Cals, heeft donderdagavond bij de officiële opening van de nieuwe S.S.R.- sociëteit Koinoonia te Rotterdam opnieuw met verontwaardiging gesproken over de, ergerlijke ex cessen bij de ontgroening in Amsterdam. „Met lichamelijke vernedering roedt men niemand op. De eerbied voor de waardigheid van de mens is het beginsel van zowel het Christen dom als het Humanisme. Het is daarom dubbel onaanvaardbaar, als toekomstige intellectuelen hiermee geen rekening houden", zei de mi nister. Mr. Cals zei geen tegenstander te zijn van de Ontgroening. „De inwij- dingsprocedure is in elke gesloten kring normaal. Bij de studenten ge beurt het wat ongeremder, maar dat vind ik geen bezwaar. Ik verwerp echter met klem de enclave met een eigen structuur, waar andere regels voor moraal zijn.... Tegen zo'n men taliteit moet krachtig stelling worden genomen!" Advertentie NEEM DAN Amsterdam geven vol gens de minister ernstige reden tot be- zorgdheid en eisen maatregelen om herhaling te voorkomen: „Maatregelen, die niet alleen zijn gericht tegen de in dividuen. die zich misdroegen, maar ook tegen de exponenten van de men taliteit, die is mogelijk geworden in een milieu, waar men denkt zich meer te ■kunnen veroorloven, waar de vrijheid en de waardigheid van de mensen in gevaar komen." „De noviet moet bij de ontgroening zijn vrijheid als student trachten te veroveren. Van de ontgroening kan gro te opvoedende kracht uitgaan, maar al leen goede pedagogen hebben de wijs heid en de ervaring daarvoor. In elk geval meer dan de oudere studenten." De minister drong er tenslotte bij de studentenwereld op aan de isole- mentsgeest te doorbreken en ..een soort van discipline te aanvaarden". Ernstige ongelukken in het buitenland Vier personen zijn gisteren om het le ven gekomen bij een auto-ongeluk bij de plaats Hechtel in de Belgische pro vincie Limburg. Acht kinderen werden gewond. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. Er ontstond een kettingbotsing, waarbij een autobus en een personen auto met grote snelheid op elkaar bots ten. Drie van de slachtoffers zijn mi litairen. Het vierde slachtoffer is de chauffeur van de bus. Tien mensen zijn gisteren om het le ven gekomen bij een verkeersongeluk op de weg van Gloucester naar Bristol. Ook hier ontstond in de dichte mist een kettingbotsing waarbij een autobus, een ■ersonenauto, een vrachtwagen en een :lein busje betrokken waren. Onder de doden waren vier vrouwen. Zeven men- raakten ernstig gewond. Een bewijs van dat overtrokkene vond hoofdinspecteur Van der Vegt de diagnose „verbrijzelde schouder" en de vermel ding. „dat het niet duidelijk is geworden, of de val een gevolg is van een duw van een ouderjaars". De hoofdinspecteur is een voorstander van het corpswezen en van de ontgroening. Wèl classificeerde hij de tweedejaars-studenten, die bij de ont groening de boventoon voerden, als ..jon gens, die over het algemeen nog nauwe lijks de consequenties van hun daden kunnen overzien". Hoofdinspecteur Van der Vegt heeft geen klacht Ingediend en Is ook niet van plan dit te doen. Zelfs niet, wanneer het letsel van zijn zoon blijvende gevolgen zou hebben. „Mijn zoon kreeg na het on geluk onmiddellijk een goede behande ling. De volgende dag U hjj naar hel Haagse ziekenhuis overgebracht. Kort daarna heeft de senaat zich met my in verbinding gesteld en heeft bij een be zoek te mijnen huize verklaard het ge beurde te betreuren", aldus de Haagse hoofdinspecteur. Justitie onderzoekt mishandeling-geval tijdens ontgroening De procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft een justitieel onderzoek gelast naar de mishandeling, tijdens de laatste ontgroening bij het Amsterdams Studenten Corps, van de jonge student die door een slag met een hockeystick aan zijn hoofd werd gewond. De Strafkamer van het ge rechtshof in Karkruhe heeft de 30-jarige Sowjet-onderdaan Bod- gan Stasjinski tot een gevangenis straf van acht jaar veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord in twee gevallen en het onderhouden van verraderlijke betrekkingen. De openbare aanklager had tegen Stasjinski wegens moord in twee ge vallen levenslange gevangenisstraf ge- eist, alsmede drie jaren wegens hef onderhouden van landsverraderliike betrekkingen met de Sowjet-inlichtin- gendienst. Stasjinski. die in augustus vorig jaar uit Oost-Duitsland naar West-Duitsland is uitgeweken, legde tegenover de West- duitse politie de vrijwillige bekentenis af in 1957 de Oekrainische schrijver Lev Rebet, en in 1958 de Oekrainische emi grantenleider Stefan Bandera in opdracht van de Russische geheime dienst door middel van een gifpistool in München om het leven te hebben gebracht. Londen maakt kennis met een grenzeloos brutale overval Vier mannen hebben gisteren in dich te mist in Londen een gepantserde au to overvallen en zich met 50.000 pond 500.000) aan contanten uit de voeten gemaakt. De overval vond plaats in de dure Chelseawijk waar veel kunstenaars acteurs droegen, ramden de andere wag> terwijl deze langzaam voortkroop door de mist. De gepantserde auto was door twee gefingeerde verkeersborden straat geloodst. De bewakers in de gepantserde auto stelden de alarminstallaties in werking toen zij de overvallers uit de auto za gen springen. Maar het geluid ervan werd gesmoord door de dikke mist. De aanvallers bedreigden hen met ijze ren staven, braken de achterdeur open en smeten de zakken geld in een wach tende auto. In hun haast om weg te ko men, reden zij een verkeersbord om- Het geld was verzekerd en de maat schappij heeft onmiddellijk een belo ning van 5000 pond uitgeloofd voor het Vermoeden na arrestatie: ri-- -| -■ naar zijn zeggen, in de schouder. I n-iApli 1A7"J~kTl/I f" De Tsjech, Karei Zizka, schoot zich 1 ICGIl W UJL1U.I toen door het koofd. ■m i In het ziekenhuis werd Karei Zizka Enkele uren na deze geruchtmakende Op het bureau van de isjecno- arrestatie werd de echtgenote van Zit- Slowaakse VN-vertegenwoordiging n-'doi-a in New York is gisteren de vrouw van mevr0Uw Zizka was door de Ame- van een Tsjechische diplomaat ver-Irikaaiise delegatie bij de V.N. aan de moord aangetroffen, enkele uren^'"^„"ekT^widr" w^dSt het 7" nadat haar man na een wilde ach- heel niet gehinderd door functionaris- tervolging door de politie werdU. Z aangehouden. Bij Zijn arrestatie sche„dbaarheid. De rechercheurs con- dreigde hij met een revolver, waar- stateerden moord na een agent hem in zijn schouder schoot. Hij schoot zichzelf daarop door het hoofd. In zeer kritieke toestand is hij in het ziekenhuis opgenomen. Vermoedt wordt, dat de Tsjechische diplomaat zijn echt genote om het leven heeft gebracht. In Athene gaan geruchten, dat de Griekse kroonprins Constanten zeer binnenkort zou gaan verloven met de 17-jarige Deense prinses Anna- Maria. Tijdens ruiterivedstrijden in Phaleron Delta heeft de kroonprins een ren over 1200 meter gewonnen en uit handen van zijn trotse moeder, koningin Frederika, ontving de prins de zilveren trofee (foto links). Intussen is de prinses Anna-Maria strikt incognito in Athene aangekomen voor een verblijf van twee weken, als gast van de Griekse koninklijke familie. Zij werd. op het vliegveld verwelkomd door een hofdame (foto rechts). Nabij Easton, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, achtervolgden gisteren drie politiewagens een li mousine van de Tsjechoslowaakse de legatie naar de V.N., die de maxi mum-snelheid had overschreden. Na dat enkele schoten waren gelost, raakte de wagen plotseling van de weg en rolde van een helling af. Agent Uditis liep met getrokken revolver naar de wagen en vond de chauffeur, die op zijn buik lag, met in zijn linkerhand een sigaret en zijn rechter onder hetlichaam verborgen. Hij gelastte de man zijn handen te laten zien, waarop de be stuurder een revolver op de agent richtte. Deze schoot de chauffeur, (Advertentie) Personeelstekort in het westen struikelblok De P.T.T. behaalde in 1961 een winst van 73,1 miljoen gulden te gen een winst van ruim 95 miljoen in 1960. Dit bedrag resulteerde uit een totaal van geïnvesteerd kapi taal van 1,7 miljard gulden. Het financieel resultaat van de post dienst is voor de tweede achter eenvolgende maal achteruitge gaan. het batig saldo van de post cheque- en girodienst is evenals in 1960 lager, het groeiende telex- verkeer laat een verdere verbete ring zien van de telegraafdienst, terwijl de winst van de telefoon dienst ondanks de tariefsverlagin gen slechts licht is De overvallers, die zwarte leren jas-{£ewag gemaakt van ingrijpende wij- zigingen in de dienstverlening door de invoering van de vijfdaagse werk week, terwijl de overspannen beidsmarkt tevens een grote rol speelt. Een afdoende oplossing voor het personeelsvraagstuk in het Wes- ons land ligt, zo zegt de di- de adem- De krappe personeelsbezetting leidde ertoe, dat de opening van postrekenin gen t.b.v. particulieren opnieuw moest worden geschorst. Dit besluit had tot gevolg, dat de toeneming van het aan tal postrekeningen niet meer dan 3.3 procent (in 1960 6,2 procent) bedroeg. De geldelijke omzet steeg van 17' miljard gld tot 177 miljard, 'een ver meerdering van 7.9 procent (in 196( 10.3 procent» De gemiddelde geldelij ke omzet per postrekening bedroeg 219.000 gulden tegen 214.000 gulden 1960. Het totaal saldotegoed van rekeninghouders overschreed op v schillende tijdstippen de twee miljard gulden. Wachtlijst de gunstige Onder Invloed junctuur en het ging van dc produktlviteit TACQUES-YVES Cous- tig Jaren ontwikkeld kun- ten nodig J teau, de Franse on- nen worden. haling aan het water te derwaterplonler. sprak „Homo aquatlcus zal onttrekken. Het zal geen gisteren op het tweede onder water geboren enkele vaste verbinding fc"fooSaanslIdtineen met onèevefi wereldcongres voor on- worden en daar verder met het land hebben p^ent gésJuWtn,gen imet o^eei derzeese activiteiten over leven. Er zullen onder Cousteau verwachtte kon stecht* met een nieuw menselijk we- water parlementen en dat experimenten met q ^"sluitingen *on slechtsmet zen van de toekomst, de mogelijk een geheel hoor ontwikkelde dieren eeT vraag van 164 090 fuind efn nro- homo oqooUco. n.tl. vorrW'. touch. ™Uon seven hoe Sui itahtaJS. "d" 30.000 souden moeten bevatten. Cousteau vertelde meter kan weerstaan. Deze vloeistof zou In hos- voorts van een nieuw Het congres werd pltalen onder water di- dorp dat volgend jaar opend door de geboorte ln de februari of longen kunnen worden bodem gebracht. lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. Rehabilitatie Boekarin e.a. Russische zegslieden hebben gisteren meegedeeld dat Nikolai Boekarin, de prominente Sowjet-leider dia in 1938 is doodgeschoten bij de zuiveringen door Stalin, voor de wet gerehabiliteerd Is. Ook anderen zoals Karl Radek en Alexej Rykof zijn gerehabiliteerd. De rehabilitatie houdt in dat de be- achuldiging van spionage en hoogver raad is komen te vervallen, zodat nabe staanden de mogelijkheid hebben scha devergoeding te eisen. De politieke be schuldiging van rechtse afwijkingen blijft echter bestaan. 49.000. Het ziet er niet naar uit, dat de o-jende vloed van aanvragen het hoofd k; idmlraal PTT ln de komende jaren aan dc groei- op" de Earl Mountbatten. die ende vloed van aanvragen het hoofd kan e ge- een boodschap voorlas bieden of dat de achterstand kan bouwd zal worden. van de hertog van Edln- den Ingelopen. Bij voortduring va „Het zal uitgerust wor- burgh waarin de hertog1 huidige economische omstandigheden Deze nieuwe mens zal den met kleine kernener- het congres zijn beste ermoedelljk binnen vijf- giecentrales om de gas- wensen stuurde. I Een vroegere agent van de Amerikaanse geheime dienst, de heeft in een weekbladartikel gezegd, dat deze dienst een belangrijke financië le steun betekent voor de Amerikaanse communis tische partij. De F.B.I. heeft namelijk 1500 spi onnen in de 8100 leden zeebootje getoond, dat gemaakt is van plexi glas, wordt gedreven door een 12-volts batterij en plaats biedt aan drie man. Het is ontworpen voor waarneming en in spectie onder wuter. De inzittenden kunnen onbe lemmerd rondkijken door de wand van het bootje. tellende partij. Volgens iHet postkantoor de agent, Jack Levine, waren de betalingen aan deze spionnen een zo gro te last op de begroting van de F.B.I. gaan vor men. dat Edgar Hoover, de leider van dit bureau, in I960 bepaald had dat hij geen „tipgevers" iEen schoolhoofd in Am- meer nodig had. sterdam is een actie be- I In Londen is een onder- gonnen in tuinstad Os- Va- ticaanstad heeft de deel nemers aan het concilie verzocht, zelf hun post af te halen of iemand hiervoor te sturen, om dat de verblijfplaatsen van de geadresseerden vaak niet bekend zijn. dorp om adhesiebetuigin gen onder het motto: „De Bijlmermeer hoort bij Amsterdam." Het school hoofd stelt, dat nog tien duizenden Amsterdam mers naar een woning hunkeren. Nu de minis ter de ontwikkeling van Amsterdam dreigt te verlammen, moeten de Amsterdammers een pro test laten horen. Ongeveer 60 blinden uit Amsterdam hebben gis teren hun stad beter le ren kennen dankzij de maquettes van de afde ling stadsontwikkeling in de Zuiderkerk in Amster dam. De blinden kunnen nu op de tast de nieuwe woonwijken en de plaats Het aantal telefoonaansluitingen be droeg eind 1961 1.127.384. Dit betekent een toeneming met 40 procent in de afgelopen vijf jaar. In diezelfde perio de steeg het aantal lokale gesprekken met 26 proc.. het aantal interlokale ge sprekken met 66 proc. en het aantal uitgaande internationale gesprekken met 107 procent. Discipline De betalingsdiscipline zowel van hou ders van radio-ontvanginrichtingen als bezitters van televisietoestellen blijft te wensen overlaten. In 1961 moes ten resp. 530.000 en 140.000 waarschu wen en aanmaningen worden ver en wegens het niet op tijd beta- van het luister- en kijkgeld. We gens overtredingen op de luistergeld beschikking en de wet op het kijkgeld werden respectievelijk 17.000 en 9.000 processenverbaal opgemaakt. Vorig jaar bedroeg dit aantal in totaal 22.000. De opbrengst van het luistergeld be droeg ongeveer 49 miljoen gld. De op brengst van het kijkgeld bedroeg ruim 35 miljoen gld.. d.w.z. ruim 10 mil joen meer dan ln 1960. Het Europese parlement heeft de eis gesteld, dat de rechten die de volksvertegenwoordigingen van de zes landen van de Euro pese economische gemeenschap bjj de bekrachtiging van het E.E.G.-verdrag hebben afge staan, binnen afzienbare tijd aan het Europarlement worden over gedragen. In een resolutie, waarmee het par lement gisteren het vijfde jaarverslag van de E EG.-commissie heeft goed gekeurd. verklaarden de afgevaardig den. dat de democratische principes deze overdracht eisen, vooral waar het wetgevende bevoegdheden betreft. Een wanverhouding tussen de economische ontwikkeling van de gemeenschap de interne opbouw zou de E.E.G. moeilijke tijden kunnen verzwakken. Deze kwestie is het voornaamste punt geweest van het debat dat de afgevaardigden uit de zes landen woensdag en gisteren aan het vijfde jaarverslag van de E.E.G.-commissie hebben gewijd. Over de houding van de commissie tegenover het parlement waren zij wel te spreken, maar zij verweten de mi nisterraad dat hij dikwijls bij belang rijke zaken geen rekening had gehou den met de adviezen die de Europese parlementsleden over ontwerpen-veror.- deningen hadden uitgebracht. Later werd nog meegedeeld, dat Ziz ka gistermorgen vroeg in New York ook al is betrokken bij een verkeerson geval. Hij reed door en werd na een achtervolging aangehouden. De politie liet hem gaan. nadat de man rijn pa pieren had getoond. Op het hoofobu- reau was men zeer verontwaardigd over het optreden van de Tsjech. De Tsjechische vertegenwoordiging heeft een verklaring uitgegeven, waar in geconcludeerd wordt, dat Zizka „in de nacht van 18 oktober een geestelijke ineenstorting heeft gekregen, hetgeen de enige verklaring kan zijn voor het betreurenswaardige ongeluk". Aan te nemen is dat de vroegere Perzische diplomaat dr. Djalal Ab- doh zal worden benoemd tot admini strateur voor de V.N. In Nieuw-Gui- nea. De Nederlandse regering heeft zijn benoeming door Oe Thant reeds goedge keurd. Goedkeuring van de zijde van Indonesië wordt verwacht, zo deze goed keuring al niet is gegeven. De heer Abdoh is permanent verte genwoordiger bij de V.N. van Perzië ge weest. Hij geniet grote bekendheid on der V.N.-diplomaten en heeft reeds een aantal opdrachten voor de V.N. uitge voerd. waaronder het toezicht op volks stemmingen in Afrika. Volgens welingelichte kringen zal de officiële bekendmaking van de benoe ming van de heer Abdoh binnen enke le dagen volgen. traangasgranaten en rookbommen een Westberlijnse luidsprekerwa gen geworpen, wat door de Westber lijnse politie eveneens met traangas granaten werd beantwoord. De politie van West-Berlijn noemt dit de hevigste ..botsing' sinds maanden. De Oost duitsers hadden het eerst bij vijftien traangasgranaten en tien rookbommen gelaten, maar twee uur later wierpen zij op andere plaatsen nog eens drie entwintig granaten en acht rookbom men naar dezelfde luidsprekerwagen. De Westberlijnse politie reageerde door in totaal achtentwintig traangasgranaten naar de andere zijde van de muur te Advertentie van de belangrijke ge bouwen verkennen. Na het Prentenboek van Rotterdam is nu ook het Prentenboek van Amster dam van de pers geko men, samengesteld door de journalist Ed. Messer en de Amsterdamse heemkundige A. M. de Waal. De 200 foto's en prenten die in het boek zijn opgenomen, werpen een blik op het leven in Amsterdam rond 1900, de tijd zoals uit de foto's blijkt waarin een taxl-rlt tien cent kost en een hokking twee cent, en waarin massa- WOOrdvoerder, dat de "Chinezen de fei- bijeenkomsten werden ge- (en verdraaien. Niet de Indiërs, maar houden voor de zondags-:de Chinezen waren in de aanval gegaan, rust. Izo zei hij. Volgens een woordvoerder van het Indiase ministerie van buitenlandse za ken hebben de communistische Chine- •ensdagavond op twee plaatsen bij de post Dhola aan de noordoostelijke grens Indische stellingen aangevallen. De Indische troepen hadden het vuur beantwoord en geen verliezen geleden. de berichten uit Peking, dat In dische troepen in de afgelopen vieren twintig uur herhaalde malen Chinese stellingen hadden aangevallen. 1030) Het Is algemeen bekend, dat voor allerlei handelingen die we met groot gemak verrichten, toch altijd bracht, ccn zekere oefenperiode noodzake- Hoewel het t lijk is geweest. Wanneer we lopen, behoeven bewegingen die benen, romp i de Ingewikkelde verklaren is, kunt zich lange inleiding wellicht toch daarbij verrichten niet de min- stellen, dat het geen eenvoudige zaak is zg. automatisch verlopende verrichtingen door geheel andere dit lo- spieren t« doen verrichten, aange- ór we zien hiervoor een geweldige omscha keling in de hersenen moet plaats- „vanzelf". Toch hebben pen eerst moeten leren, het konden brengen tot deze hi ten het bewustzijn voltrekt. En Is het niet alleen met lopen, maa met vele dagelijkse handelingen, waarbij we niet plegen stil te staan, in de mond, of t» maar die desondanks buitengewoon wonderswaardige gecompliceerd zijn; denk maar eens aan dc vele Ingewikkelde bewegin gen die verricht moeten worden door mond, tong, keel, hoofd en ademhaling In staat Is, blijkt wellicht het dui delijkst uit de werken van handlo- kunstenaars, die met de penseel n de tenen, be- voortbrengselen vervaardigen. Ook de gevallen waar- In de voeten als volwaardige ver vangers der handen optreden op het strotten- toetsenbord van piano of schrijfma- tijdens chlne vragen In dit opzicht de het spreken in snel tempo de ge- dacht. Dit merkwaardige vermogen wenste klanken voort te brengen.' tot algehele omschakeling op totaal Bij het aanleren andere spiergroe- TOCH IS HET ZO! dergelijke inge wikkelde handelin gen, stelt men ilch voor. dat elke prik kel die door het cen trale zenuwstelsel trekt daarin een kleine wijziging te weeg brengt, die de doortocht voor een volgende prikkel vergemakkelijkt, these Een reeks prikkels, achter elkan- zelden der langs een reflexbaan lopende, latige blijkt voorts de resultaten kunstledema- waarbU het ssend is te welke doel- gecoördineerde be wegingen de pa tiënt met zi|n pro staat Is. zodat niet in handschrift precies vroeger handschrift ge- .banen zich een pad als woudlo- lijkt. En dan spreken we nog niet pers ln een oerwoud", gelijk prof. eens Rijnberk het schilderachtig uitdruk- der armen te. Het komt dus hierop neer, dat het gebruik prikkels die voor de eerste maal ontvangen worden, hun weg aauvan- kelljk niet weten te vinden, maar op den duur ln de zenuwcentra re gelrecht naar hun doel schieten wan neer zij maar vaak genoeg her haald zijn. Het kind, dat aanvanke lijk grote moeite heeft om de goe de noten op de plano te vinden, zal later de rappe vingers over de toet- klj- centrale i spoeden zonder ken. Niet alleen hebben de bow gingsprikkels zich de weg gebaand laten zonder Iets kind dat, geboren henen (als gevolg van an Sof tenon tijdens de angcrschap door de moeder), volgens de kranteberichten zich heeft leren gedragen als een vol waardig gezond kind. Hoewel gedo cumenteerde verslagen hierover ons nog niet hebben bereikt, menen we toch als onze opvatting te mo gen uitspreken, dat dit uitsluitend en alleen verklaarbaar Is door de -onderbaarlijke plasticiteit van het stelsel. Wc kunnen dit ondei ln het centrale zenuwstelsel, ook de coördinatie tussen bet lezen van de noten, de bewegingen der te hebben gezegd. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9