i E Uitgeweken Hongaar vindt „hooibroei-oven" uit STERK STAALTJE Na tien jaar ,,ausprobieren Toepassing o.m. mogelijk in tuin- en woningbouw S.E.R.: bundel regionale vraag naar woningbouw 1.49 NIEUWE I.EIDSCHE COURANT VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Russische film voor K. en 0. Ballade van een soldaat, een ontroerende romance GISTERAVOND draaide voor de leden van K. en O. in hel Casino theater de Russische film De ballade van een soldaat. Na het zien van deze rolprent moet men toegeven, dat de romantiek toch een kunst vorm is, die volop reden van bestaan heeft. Van de eerste tot de laatste meter beseft men, dat de maker, Grigori Tsjoechrai, in filmtaal een ro mance heeft willen vertellen over zomaar een soldaat en begrijpt men, dat hij geenszins de realiteit heeft willen uitbeelden van het verbitterde, onmenselijke oorlogsbedrijf. Hij heeft alleen een soldaat willen tonen, die temidden van alle ellende en oorlogsleed de eenvoud van het oprecht mens-zijn heeft vastgehouden en dat is in wezen een idylle temidden van de ondergang. Als de film begint zijn Duitse tanks in de aanval. Meedogenloos komen zij aan gerold op een eenzame luisterpost. De jonge soldaat schreeuwt vergeefs door cie veldtelefoon, dat ze er aan komen en dan neemt hij de benen, maar zo vlug kan hij niet lopen of de tanks halen hem in; neergevallen in een verlaten loop graaf, pakt hij in zijn vertwijfeling een pantserafweerwapen en tot zijn stomme verbazing stelt hij daarmee twee tanks buiten gevecht. Held Hij is de held van zijn compagnie, maar dnplaats van een medaille vraagt hij verlof om het dak van het huis van zijn moeder te maken. Hij krijgt zes da gen verlof: twee om naar zijn dorp te reizen, twee om daar te zijn, en twee voor de terugreis. De film is nu verder het verelag van deze reis. Van het verblijf bij de moeder komt niets terecht, want door alleiTsi ontmoe tingen is hij zo verlaat, dat hij het goede mens maar even gedag kan zeggen. Hij gaat weer terug naar het front en sinds dien heeft men nooit meer iets over hem vernomen Dit is de film der ontmoetingen. De mooiste is die met het jonge meisje, dat eerst zo verlegen was. Het is een liefdesgeschiedenis zo teer verteld, als men zelden op het filmdoek tegenkomt. Reeds eerder zagen wij van deze re- 2.50 LADDER VRIJE NYLONS IETS NIEUWS ONZE RECLAME NYLONS 1.25 Op onze Kousenkaart het- 13e paar kousen GRATIS (eet HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 M3DZA Christenvrouwen Z-W hoorden van S.O.S. De afdeling Leiden Zuid-West van de Nederlandse Christen Vrouwenbond vergaderde gisteravond in de bovenzaal van de Bevrijdingskerk. De presidente, mevrouw G. A. J. van Daatselaar-Som- sen, hield een korte meditatie, waarna mevrouw A. Schoenmaker-Westenberg, secretaresse, de notulen voorlas. De streekvergadering van de bond (waarop ongeveer vijfhonderd vrouwen Leiden en omliggende gemeenten den verwacht) wordt in november in de Bevrijdingskerk gehouden. Mevi Albronda van der Nagel zal dan eei leiding verzorgen. Mevrouw Van Luijck-Beekman uit Den Haag vertelde over het wenk van SOS, een ruim dirio jaar bestaande toe vlucht voor mensen in levensnood. De Interkerkelijke en de Katholieke Stich tingen voor Geestelijke Volksgezondheid werken samen in SOS, dat dat en nacht per telefoon (18.22.66) is te bereiken. Zeer velen in geestelijke en in huwe- lijksnood, met gezinshuisvestings-, ar- beids- of financiële moeilijkheden, ma ken van deze mogelijkheid tot anoniem en werkelijk contact met een medemens gebruik. In alle nood is er één weg: Jezus Christus, en de mensen achter SOS er varen dat steeds weer. Zonder Hem, zonder gebed tot Hem, kunnen zij niets doen. Van Zijn hulp hangt het al of niet Slagen van hun werk af en een be langrijk onderdeel van hun dienstver lening aan de mensen in nood vormt dan ook het biddend luisteren en het luisterend bidden. Heel vaak blijken de noden uiteinde lijk te ontspringen uit het gebrek aan contact met God. Dikwijls raakt dan ook een bijbeltekst of een gezamenlijk bid den de kern van de geestelijke rade loosheid. waardoor velen worden weer houden van onherstelbare dringen. Mevrouw Luijck noemde enkele voor beelden uit de praktijk van het werk, „dat het gebed van alle christenen zo nodig heeft", aldus spreekster. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ernst Jan, z v H W A E Jongkind en C J van Butselaar; Sara Hendrika Anastasia, d v J Schouten en J Distelvelt; Gerard us Cornelis Joseph, z v J J C M van Hoorn en A M Janson; André Her manns, z v C A Corijn en J v d Bent; Maria, d v J Strijd en M van Nieuwenbuijzen. GEHUWD: H Z Kühn en J W Se- gaar; R Paulus en C W J van der Steen: J Elshove en O E van Traa; L J Zitman cn F J Smittenaar; B Stapper en I E Serlie. OVERLEDEN: N G Herfst, 76 jr, vrouw; J van Westbroek, 84 jr. man; D Knetsch, 59 jr, man; A P M De- genkamp, 55 jr, echtgen v M Vlaar; M Azier, 90 jr. wed van J van Ton- gisseur de film „De een-en-veertigste" en opnieuw heeft men kunnen vaststel len, dat men in Tsjoechrai niet alleen een uiterst kundige filmmaker heeft, maar ook een oprecht mens, wie het lot van een medemens zeer ter harte gaat. Zeker, men kan aanvoeren, dat deze Bal lade van een soldaat te idyllisch is, te glad. sommigen zouden zelfs zeggen te zoetelijk, maar men mag niet vergeten dat de regisseur alleen met de taal der romantiek dat heeft kunnen zeggen, wat hem ten diepste bewoog: de oprechte eenvoud van het mens-zijn in een onmen selijke wereld. In de uitbeelding heeft alles daarbij een functie (de prachtige beelden, de sfeer, de details, de beeldovergangen, maar vooral het soms lang aanhouden van een beeld, en in het begin de enor me dreiging van de naderende tanks Dit alles werkt mee tot ec grote geestelijke waarde. oprecht liefdespaar geweest als Sinds de dagen van „Romeo en Julia" is er zelden zo'n zuiver en Aljosja en Suskja in Tsjoechrai's ontroerende film „Ballade van een soldaat". Prof. dr. Brouwer aanvaardde ambt Vanmiddag heeft prof. dr. A. Brouwer gewoon hoogleraar in de stratigrafie en paleontologie aan de Leidse universiteit zijn ambt alhier aanvaard met een rede over „Historische paleontologie. Enkele beschouwingen over de geologische ge schiedenis van rifbouwers en organische Prof. Brouwer wprd in 1917 te Zutfen geboren. Hij legde in 1934 het eindexa men aan de gemeentelijke h.bs. in Lei den af en studeerde daarna geologie in Leiden en Groningen. Aan beide univer siteiten was hy enige tijd assistent. Onderbroken door mobilisatie en oor log werd de studie eerst in 1948 afge sloten met een proefschrift, getiteld „Pol- lenanalytisch en geologisch onderzöek van het Onder- en Midden-Pleistoceen van Noord-Nederland". Promotor was prof, dr. I. M. van der Vlerk. Intussen had hij onmiddellijk na de bevrijding zijn werkzaamheden als as sistent in Leiden weer opgevat, waar hij in het bijzonder was belast met de za ken van het Rijksmuseum van geologie en mineralogie; met ingang van 1 janua ri 1946 werd hij tot conservator be noemd. Van september 1948 tot juli 1949 nam hy als geoloog deel aan een natuur wetenschappelijke expeditie in Surina- Met ingang van 1 januari 1954 werd hij benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de historische geologie en pateontologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hem in hetzelfde jaar te vens een onderwijsopdracht voor deze vakken werd verstrekt In 1956 werd hem ook de leiding van de afdeling historische geologie en pateontologie op gedragen; in 1958 volgde zijn benoeming tot lector. Hij was van 1945—1948 lid van het dagelijks bestuur van de wetenschappe lijke staf, het laatste jaar als voorzitter en van 19491953 lid van het consilium, van 19491951 tevens secretaris van het civitas-bestuur. Van 19511960 was hij hoofdredacteur van het maandblad van het Kon. Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap, terwijl hij sinds 1962 hoofd redacteur is van Sedimentology, Bulletin of the International Assocation of Se dimentology. Bij K.B. van 20 november 1961 werd hij benoemd tot gewoon hoog leraar in de stratigrafie en paleontolo- en op 23-jarige leeftyd promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde te Lwow, was van 1939 tot 1961 in verschil lende wetenschappelijke rangen verbon- en aan Cornell University. Sedert het vorig jaar is prof. Kac, die ïn zeer groot aantal studies, o.a. over de waarschijnlijkheidstheorie en de wiskun dige analyse heeft gepubliceerd, werk- op het Rockefeller Instituut te New York. Prof. dr. Mare Kac op Lorentz-leerstoel Bij K.B. is voor de periode van 1 april tot 30 juni 1963 benoemd op de Lorentz- leerstoel in de theoretische natuurkunde prof. dr. Mare Kac, hoogleraar aan Rockefeller Instituut te New. York. Prof. Kac, die in Polen in 1914 is gebo- Veertig jaar bij Bender N.V. Dinsdag is er een jubilaris bij C. C. Benders N.V., pianohandel aan de Hoge- woerd. De heer H. van Hooidonk is dan namelijk veertig jaar als pianostemmer technicus in dienst van deze vennoot schap. Zeer velen kennen de heer Van Hooidonk, want hij komt (en kwam) bij veel mensen aan huis. De heer Van Hooidonk wordt dinsdag morgen om elf uur op de zaak door di rectie en personeel in besloten kring ge huldigd. Veel minder geld in opvangfonds voor makreel Tijdens het korte openbare gedeelte van de vergadering van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten heeft een vertegenwoordiger van het ministe rie van landbouw en visserij, de heer Krab, opgemerkt, dat er in het opvang fonds voor makreel aanzienlijk minder geld is dan verwacht was. De heer Krab voorzag ernstige moeilijkheden voor de voorziening van de binnenlandse markt, mede door de grote import van makreel in de afgelopen tijd. Kikvorsmannen zoeken nu naar vermist kind Vanmorgen is uit Qarinchem een af deling militairen van' de Koninklijke Landmacht in Leiden gearriveerd om de politie te assisteren met het zoeken naar het sinds eergisteren vermiste tweejarige jongetje uit de Mariënpoelstraat. Gisteren is de gehele dag gedregd in de Poelwe tering, doch zonder resultaat. Sinds va morgen neemt nu een afdeling soldaten duikerpakken deel aan de opsporings- Simon de Wit: In de eerste 9 ir den is de omzet aanzienlijk toegenomen en dit heeft de kosten van nieuwe werk zaamheden en modernisering ruim schoots goedgemaakt; de ontwikkeling en de inlijving van de in het voorjaar ver kregen deelnemingen is nog gaande; de directie vertrouwt er op weer 9 pet di vidend te kunnen uitkeren. Ned. Bankinstelling voor waarden be last met vruchtgebruik, enz. verwacht over 1962 weer 9% dividend. Dief autoradio's voor Haagse rechtbank De straf blijft Een 76-jarige jager uit Woubrugge ïad in de Oude Dijkscpolder op eenden gejaagd, waarvoor hij geen vergunning had. Hij was daarvoor veroordeeld door de kantonrechter te Alphen aan den Rijn doch kwam van dat vonnis in hoger beroep bij de Haagse rechtbank. Er werd hem verweten, dat in de huur overeenkomst het terrein niet duidelijk genoeg was omschreven. Nadat hij reeds enkele malen door de plitie was ge waarschuwd, volgde de bekeuring en in de opgelegde straf was ook begrepen het feit, dat hem gedurende 3 j&ar het recht tot jachtuitoefenen was ontzegd. De officier van justitie constateerde, dat verdachte reeds vaker in conflict was gekomen met de jachtwet en daarom de opgelegde straf juist w De rechtbank heeft het vonnis va kantonrechter bevestigd. Vervoend jochie ..Een verwend jochie, dat, ajs hij wordt losgelaten, zich schandelijk misdraagt en waarmee niets te beginnen is. Zelfs de reclassering heeft niets met hem op" zo constateerde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, die tegen 18-jarige kelner uit Oegstgeest een voorwaardelijke gevangenisstraf van maanden eiste met aftrek van voorarest De jongeman stond terecht wegens diefstal van een aantal autoradio's. Waarom hij die had gestolen? „De portier van een fabriek vroeg mij om", zo verklaarde hij. „Het ging ook zo gemakkelijk want je schroeft die toestellen zo uit de auto's. „Maar begrijpt u dan niet, dat de auto bezitters van wie die toestellen w ook prijs stelden daarop?", merkte de presidente der rechtbank, mevr. mr. Min- kenhof op. „Daar heb ik niet zo bij gedacht", repliceerde verdachte. De officier van justitie herinnerde er aan, dat met verdachte al heel wat is gedokterd. Hij heeft al in heel wat te huizen gezeten, doch er is geen goed garen mee te spinnen. „Hij doet maar wat hij wil en het gaat zo maar voort durend in de richting van de gevange nis". Onder deze omstandigheden zag de officier dan ook geen heil in een ge deeltelijk voorwaadelijke straf. De verdediger, mr. P. de Clercq ad viseerde verdachte nog een kans te ge ven, omdat hij beterschap heeft beloofd. Uitspraak 1 november. CONTINUÏTEIT IN PRODUKTIE NODIG Contracten voor langere termijn (Van onze soc.-econ. redactie) het gewenst dat de vraag naar woningbouw regionaal wordt gecon centreerd teneinde de stichtingskos- ten van huizen te drukken. In 'n ad vies aan de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid doet de raad de suggestie de samenwerking tussen gemeenten, woningbouwcor poraties en grote beleggers te stimui leren om tot kostenverlaging te ko men. Een dergelyke samenwerking zon zich vooral moeten richten op doelmatige ningontwerpen en op normalisatie van bouwmaterialen. Invoering van „stan daarden" heeft het voordeel dat bepaalde onderdelen van een woning fabrieks KEUKEN BADDOEK Practische, donkere kleuren. Vrolijk vruchtendessin. Droogt prima. slechts Haa rlemmcrstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA T\E IN 1956 naar Zwitserland uitge. weken Hongaar Zoltan Koppany (42) heeft op het gebied van centrale verwarming een uitvinding gedaan, die o.m. kan worden toegepast in de woningbouw (flats), industrie (fa brieken en laboratoria) en tuinbouw (kassen en warenhuizen). De uitvin der, die op het ogenblik in ons land vertoeft, heeft gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen aan de pers mededelingen verstrekt over het ver warmingssysteemdat, zo werd ge zegd, in vergelijking met andere ver warmingssystemen een brandstofbe sparing van 70 tot 80 procent oplevert. Vervolgens werd in Voorschoten een demonstratie gegeven. Het meest opmerkelijke van de uitvin ding van de heer Koppany een oven achtige Installatie is het feit dat er wordt gestookt met minderwaardige brandstoffen: kolenslakkcn, afhankelijk van de grootte van de installatie van bepaalde afmetingen (voor een middel matige oven moeten slakken van 6 tot 8 mm worden gebruikt) en vochtig ge maakt met gedestilleerd water (het vochtigheidsgehalte van de slakken moet 10 tot 15 procent bedragen). Deze stookwijze wijkt sterk af van die van de bestaande verwarmings inrichtingen. waarbij gebruik wordt gemaakt van hoogwaardige brandstof, fen, zoals steenkool, cokes, stookolie of gas. die in hoofdzaak bestaan uit brandbare stoffen, zoals koolstof, koolwaterstoffen of brandbare gassen. De heer Koppany, die zeer gebrekkig Duits sprak („ik spreek natuurlijk wel Hongaars, maar dat verstaan de journa listen niet"), zei dat hy tien jaar geleden (in zijn geboorteland dus) aan zijn vinding was begonnen. „Maar ik wilde er daar niet mee voor den dag komen. Toen ik in 1956 naar het Westen vluchtte en me in Zwitserland vestigde, heb ik over m'n uitvinding verteld. Ze hebben me eerst vierkant uitgelachen. Dat kan nooit, zeiden ze. Maar ik heb bewezen dat het wel kan. Ik heb m'n uitvinding afgemaakt en nu heb ik er al patent op in Zwitserland, Frankrijk, België Nederland." Systeem TIE uitvinding werkt als volgt: de oven (neem aan een middelmatige oven met een inhoud van 1300 kilo brandstof) wordt gevuld met slakken. Op het roos ter in de oven ligt hard hout, dat aan het branden wordt gebracht; het vuur dringt in de slakken In de poreuze en vochtige brandstof ontstaat een reactie, waarmee stoom ontwikkeld wordt „een soort hooibroei-systeem", aldus de Hon- Deze stoom verhit een dubbele spiraal, die verticaal door de oven loopt. In de ene (brede) spiraal wordt het koude water aangevoerd, in de andere (smalle) spiraal wordt het warme water naar een boiler geleid om vandaar via buizen over dc tc verwarmen ruimte te worden gedistribueerd. De temperatuur van het water is te regelen volgens een thermostaat, die in verbinding staat met een ventilator. Brengt deze ventilator meer lucht in de oven. dan wordt de reactie feller, m.a.w. de temperatuur stijgt. Minder lucht doet de reactie verflauwen, hetgeen tot ge volg heeft dat de temperatuur van het water in de dunne spiraal ook lager Instituut prehistorie aan de Breestraat Binnenkort wordt in het pand Bree straat 87 een Instituut voor prehistorie van de Leidse universiteit gevestigd. De scepter daar zal worden gezwaaid door dr. P. J. R. Modderman, die 26 ok- tiber zyn ambt aanvaardt van buitenge woon hoogleraar in de culturele prehis torie. Taak van het nieuwe instituut: 1. opleiden van studenten in de tech niek van het opgraven; 2. onderricht in de prehistorie; 3. wetenschappelijk on derzoek, zich voornamelijk richtend op West- en Midden-Europa. EINDHOVEN Afdeling elektrotechniek: J H A M Melis M Pietersen. Der llliiii HOOIGRACHT 54 LEIDEN Bij een middelmatige oven (zoals ge zegd met een inhoud van 1300 kilo slak ken) is de brandstof toereikend voor 50 tot 60 dagen bij een gemiddelde wa tertemperatuur van 80 a 85° C. Daarna moet de installatie van onderen worden schoongemaakt en van boven worden bij gevuld. Het regelmatig controleren van het vochtigheidsgehalte van de slakken is vereist. Uit oogpunt van volksgezondheid heeft de uitvinding van de Koppany öok een voordeel. De gassen, die de installatie verlaten (via een pijp. die in de oven van „luchtgaatjes" is voorzien, waardoor het gedeelte buiten de oven koud (d.w.z. op handwarmte blijft), bevatten geen kolendamp (koolmonoxyde)Verstik kingsgevaar is dus niet aanwezig. De uitvinding kan. zoals opgemerkt, ook worden gebruikt in de tuinbouw. De heer Koppany denkt hierbij o.a. aan de gr ondv er warming. „Als de bui. zen namelijk onder de grond worden gelegd, dan kunnen ze uitstekend dienst doen als grondverwarming." Ook kan de installatie (indirect) worden gebruikt bij het grondstomen. De mogelijkheid bestaat namelijk dat op de oven een apparaat wordt aan. gebracht, waarin hete stoom wordt overgebracht. Deze stoom kan dan via het apparaat in de grond worden ge bracht. „Afwikkelen en geen mededelingen verstrekt), is Zoltan Koppany dus tien jaar geleden begonnen. „Ik werkte toen in Boedapest, m textielfabriek ,de grootste van Hongarije: meer dan 8000 arbeiders. Ik erkte in het 'kolengedeelte' van d briek en langzamerhand ben ik op bet idee van m(jn uitvinding gekomen. Maar ik heb m'n mond niet opengedaan, want stel je voor dal ik die uitvinding had gedaan. Dan had dc slaat gezegd: dat heb je mooi gedaan Koppany, bedankt. WU zullen het wel verder voor je 'afwik kelen'. Maar ik wilde er zelf ook wat wijzer in worden. En daarom hield ik het ee in mijn hoofd en mijn mond dicht, a toen ik in 1956 vluchtte, vluchtte het plan mee. En in Zwitserland, en niet in Hongarije, is het toen 'afgewikkeld' Maar het was een afwikkelen, waar ik zelf ook wat aan had." De Hongaar wyst ;n glimmende Chevrolet. „In Zwit serland heb ik er nog zo één." Door zijn uitvinding zit Zoltan Kop- póny dus „op fluweel". Hij neemt het breed van in zyn woonplaats: Bern En zijn vrouw ook: zy heeft een eigen modezaak. Het echtpaar heeft twee stiefkinderen, vee jongens. Het zijn Stephan Tóth !0> en zyn broertje Thomas (13). De vee jongens, die ook in 1956 zijn uitge weken. zijn al net zulke bollebozen als hun stiefvader. Stephan studeert aan een uoiversiteit in Duitsland. Hij is er de 0 De heer Koppany verstrekte aan de hand van een schematisch appa raatje mededelingen over zün uit vinding. beste student in de scheikunde. En Tho mas is de beste leerling van de klas aan dc middelbare school in Bern. Al mèt al ziet de toekomst er voor de familie Koppény bepaald rooskleurig uit. „Ja", zegt de uitvinder lachend, „de aanhouder wint. Tien jaar geleden ben ik begonnen, ik heb stug volgehouden en nu hoop ik er de vruchten van te plukken." De belevenissen van die tien jaar stug volhouden zal de heer Koppany te boek stellen. „Ik hoop het boek bin nen een jaar uit te geven. Het ver schijnt in Zwitserland; in het Duits. Waarschijnlijk wordt het daarna in het Engels uitgegeven." „Maar", zegt dc uitvinder, terwijl hij in zijn auto stapt. „Eerst zal ik nog heel wat moeten reizen. Ik blijf nog een week in Nederland. Daarna ga ik naar België. Allemaal demonstraties, 't Is soms wel eens vermoeiend uit vinder te zijn". matig kunnen worden geproduceerd 1® plaats van op de bouwplaats. By de keuze van deze standaarden zouden zowel aannemers en architecten als op drachtgevers betrokken moeten worden. Een dergelijike concentratie van <fe vraag, waartegenover een nnm of meer geconcentreerd aanbod zal moeiten staan, dient de overheid' te stimuleren door het initiatief te nemen voor overleg tus sen de centrale organisafbies van wo ningbouwverenigingen, de Ned. Vereni ging van Gemeenten en de organisaties van bouwondernemers. Voorts adviseert de SER het Nederlands Normalisatie In stituut bij dut o%'erleg te betrekken. Indien standaarden worden overeen gekomen zou de overheid een mime toepassing daarvan moeten bevorderen. Zulks zou zijns inziens geschieden door bij de hantering van het vergunning, en subsidiebeleid de voorkeur te geven aan ontwerpen, waarbij van deze standaar den een ruim gebruik wondt gemaakt Omdat niet aüle vraag naar woningen gebundeld kunnen worden, zal een ruim veld' voor de midden- en kleinbedrijven overblijven. Produktieplan De SER beveelt voorts aan regional* produktieplanncn te ontwerpen, die zijn afgestemd op de woningbehoefte in het betrokken gebied cn op dc produktle- capaciteit. Zulk een produktieplan nodig om een continue produktie t* verkrUgen, welke van essentieel belang ls voor het bereiken van kostenverla gingen. Dc plannen zullen zoveel moge lijk gedetailleerd moeten worden naar typen woningen en naar verdeling over de gemeenten. Om d<it te realiseren is heit volgens d« raad noodzakelijk clat er meer unifor me bouwvoorschriften komen. Voort» verdient het aanbeveling in de gevallen, waarin samenbundeling van de vraag is tot stand gekomen, voor het betrokken gebied meerjarige contingenten toe t* staan. Ter bepaling van de omvang daar van zou mede door het efficiency-ver hogende effect van de samenbundeling in aanmerking genomen kunnen wor den. Ook valt te denken 6an een soe pele hantering van het subsidiebeleid, welke stimuleert tot een verhoging van de kwaliteit (warmte- en geluidsiso latie) van de betrokken huizen. Prijsvorming Volgens de SER vereist de continuï teit in de produktie voorts, dat het hui dige systeem van prijsvorming, waar bij de neüaitie tussen opdrachtgever en aannemer in het algemeen is beperkt tot één objékt, gewijzigd wordt en dat die opdrachtgever(s), all dan niet sa menwerkend, met een of meer (samen werkende aannemers overeenkomsten aangaan voor langere termijn van bijv. 3 tot 5 jaar. Dit dan tegen een in eerste instantie overeengekomen prijs voor elk in dfe opdracht begrepen woningtype, welke prijs kaai wonden gewijzigd op basis van een geconditioneerd; calcula- tieschema. Het aantal aannemers, dat by 'u der- gelUke produktiewyze wordt betrokken, zal uiteraard beperkt moeten zyn, wil len de voordelen van een continue pro duktie op grote schaal verwezcnlykt kunnen worden. Voorts passen In deze opzet meer rechtstreekse opdrachten aan aannemers, waarbij grondig over leg over de pryscalculatic een verant woorde prUs kan waarborgen. Deze werkwijze vraagt een byzondere men tale instelling van de aannemer. Burgerlijke stand GEBOREN: Patricia Wilma Maria, dr van E. Argante en B. J. M. Vogelvang: Henricus Petrus, zn van M. J. Kleijn en G. W. Bakker; Judith Liduina Maria, dr van J. V. de Leede en G. C. M. Huur- deman. ONDERTROUWD: Q. W. van Trigt en W. A. Vermeij; P. A. Buis en G. de Wagt; N. Degenaars en H. J. den Hartog; R. H. Niks en G. S. C. Weijers; A. L. van Söhie en J. A. Paalvast; F. C. P. van Egmond en A. E. Schuit. GETROUWD:W. A. Strik en M. K. E. Buokens; G. Wiersma en N. C. Korbee: J D. W. Eveleens en J. Faas; J. G. Söbniedewind en J. de Berg; J. Griek- spoor en Th. J. vam Kampen. SASSENHEIM Actieve inbreker In die nacht van woensdag op donder dag is te Sasscnheim maar liefst op vijf plaatsen ingebroken. Het eerste adres was de firma Van Veens Groot handel. Hier werd eigenlijk op twee plaatsen ingebroken. De indringer heeft kennelijk gedacht dat hij via de achter zijde het gemakkelijkst in het kantoor kon komen. Toen dit niet het geval bleek te zijn is hij ook nog aan dc voorzijde naar binnen geklommen. Aan gezien de bureaus niet op slot waren ko>n hy de laden gemakkelijk doorzoe ken. Er werd niets vermist. Het tweede adres was het kantoor van de firma Bakker-Van Voorst nabij de Wasbeek. Hier richtte de inbreker een ware ravage aan. Alle bureaus waren op slot maar hij brak net zolang tot hy een bedrag van ca. f 40 vond. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het kantoortje van de firma Kieft. even ten zuiden van St. Bernard us. Hier lukte het de indringer f 12 mee te nemen. Het kantoor van <Je firma Barnhoorn, bloembollenbedrijf, was de volgende pleisterplaats. Hier werd niets ont vreemd. Ten slotte word een bezoek gebracht aan het nieuwe kantoor van drukkerij De Gruijtcc. Alle bureaus werden door zocht, todat de sleutel van de brandkast was gevonden. De brandkast kon vrij gemakkelijk worden geopend Een be drag van ca. f 500 werd gestolen. Aan de wijze waarop is ingebroken was te zien dalt hier vijf maal dezelfde inbreker bezig was geweest. Overal ge schiedde d'it door hot inslaan van een ruit. Men heeft slechts met moeite en kele sporen en aanwijzingen gevonden. De zaak is nog in onderzoek. Auto's botsten Gistermiddag omstreeks 2 uur had op dc rijksweg naby het Warmonder- viaduot een verkeersongval plaats. Een personenauto zou een vrachtauto passe ren cn ging wat meer naar het linker- weggedeelte. De bestuurster had niet gezien dat een andere personenauto haar juist zou passeren. De auto's botsten op elkaar en werden zo zwaar be schadigd dat ze moesten worden weg- gesleept. Niemand liep letsel op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5