Verzet uit C.N.V. tegen nieuw loonsysteem MARKTNIEUWS Delft belangrijk centrum voor ruimte-onderzoek Band met Huis van Oranje gehandhaafd Scheveningen Radio naar IJmuiden Brandweerman gewond door vallend puin Lejiing K.L.M. van f 125 min. TV-toestel bepaalt soms waar de meubels staan HOE 9 CHEPEM- Als de conventie is getekend Utrecht is al druk bezig NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRUDAG 19 OKTOBER 1962 Interne coördinatie: heet hangijzer (Van onze soc.-econ. redactie) In de studieconferentie van CNV, die gewijd was aan het loon systeem dat de Sociaal-Economische Raad aan de regering heeft aanbevo len, is gisteren een storm van kritiek losgebroken. Zes „discussianten" vertegenwoordi- gende vijf bonden, lieten een niet malse kritiek horen op het S.E-R.-advies. Dit advies is weliswaar mede namens CNV aan de regering uitgebracht e verbondsraad, het hoogste college dit vakverbond, hechtte reeds eerder zijn goedkeuring aan het advies, maar het werd gisteren toch wel heel dui delijk, dat doorvoering van het voorge stelde loonsysteem in de praktijk nog op heel veel moeilijkheden zal stui- De voornaamste kritiek werd geleverd on de zogenaamde interne coördinatie Dat een vakbond het over verbetering van bepaalde arbeidsvoorwaarden eerst eens moet worden met zijn vakcentrale alvorens een pakket van wensen op tafel gelegd kan worden, vond men een on verteerbare zaak Nu is dit ook geen noodzakelijkheid, maar heeft dit interne overleg niet plaats dan lopen partijen in de betrokken be drijfstak grote kans, dat het resultaat van de onderhandelingen met de werkge vers geen genade vindt in de ogen de Stichting van de Arbeid en het Col lege van Rijksbemiddelaars. Zou het derdaad in vele bedrijfstakken deze weg opgaan, indien de regering het S.E.R.-ad vies overneemt, dan kan men zich met de heer F. de Vries, bestuurder van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, afvragen, of het loonsysteem niet alleen ingewik kelder wordt gemaakt zonder dat er ver der veel verandert. Wanneer namelijk de interne coördina tie in de praktijk niet zou blijken te fuctioneren, zal er weinig veranderen ten opzichte van de huidige situatie. De heer W. v. d. Hammen (sector dings- en genotmiddelen) was van ning dat men met het nieuwe systeem geen stap verder komt. De krappe ar beidsmarkt zag hij als de grote moeilijk heid voor het welslagen van het nieuw* loonsysteem en bovendien vreesde hij dat de socialistische vakbeweging de vrijheid zal aanwenden voor het voeren van eer nieuwe machtsstrijd om verhoging van de De heer G. Jens, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Grafische Be- drijfsbond, vond het maar bedenkelijk, dat het liberale werkgeversverbond, CSWV, dat 80 pet van het Nederlandse bedrijfsleven zou vertegenwoordigen, achter het nieuwe loonsysteem staat. De heer L. C. van Dalen, voorzitter van de Prot. Chr. Bond van Vervoersper. soneel, vreesde een verstarring van he. loonbeleid, omdat het werk van de bon den te veel ingepast wordt in een paald systeem. Hij vond het teveel lijken op wetgeving zonder parlement, op het uitvaardigen van algemene maatregelen van bestuur door de vakcentralen. Ir P. J. van de Eynde merkte naj de Chr. Landarbeidersbond op, nog niet goed te zien, hoe men onder het nieuwe systeem wil voorkomen dat weer te veel met het micro-economische wordt ge- pietepeuterd. 9 De Chr. Beavibtenbond liet zich bij monde van de heer G. J. Kooiman wel het scherpst uit. In plaats van verminde ring van de spanningen zag hij voor de toekomst wel tien spanningsvelden. Hij verklaarde blij te zijn geen zitting te krij gen in een commissie voor interne coör dinatie. ,Dit wordt de P-paal voor de toekomst. Ik zie geen heil in deze zaak", aldus de heer Kooiman. Vereniging van Huisvrouwen De afd. Lisse van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield in de Witte Zwaan de eerste vergadering in dit seizoen. De heer H. L. A. Bol, die een jaar lang in Amerika vertoefde, verbelde van zijn ervaringen. Hij maakte deel uit van een groep van 72 Hollanders die in het kader van de ASF een jaar lang in de States mochten verblijven om het leven daar eens gade te slaan. De heer Bol heeft deze gelegenheid aangegrepen en zijn ogen de kost gegeven. Hij was gast bij een staalfabrikant, die voor zijn plezier cr een grote boerderij op na hield. Hij wist veel te vertellen over de levens gewoonten in Amerika en over zijn reis dwars door Amerika, het slot van een heel prettig jaar. De lezing werd met dia's nader toegelicht Ds. Van Gilst beroepen Ds. H. van Gilst heeft een beroep ont vangen van de Geref. Gemeente te Vlis- singen. Gebr. Bcrvoets' Klecdingbedrijven: De totale bedrijfsresultaten waren in 1961/ 1962 f 1,08 (vorig jaar 0,94) min.; divi denden van deelnemingen f 229.000 (210.000), interestbaten f 47.112 (46.900) tegenover f 29.856 129.647) algemene on kosten en belasting; de winst beliep f 246.256 (227.252); voorgesteld wordt 8 (7)% dividend; de produktie van con- fectie-ateliers bleef door personeels- schaarste wat achter (wat de dochters betreft) en de kleinhandelsomzetten ste gen weer evenals de exploitatiekosten, die door overheidsmaatregelen wel zul len blijven stijgen; de vooruitzichten zijn niet ongunstig, doch veel zal af hangen van de komende maanden. 9 Drs J. J. Overbeek (C.B.C.) verklaar de: „De meningsverschillen worden al leen maar groter. De topfunctionarisser in de vakbeweging kennen onvoldoende de realiteit in de bedrijfstakken en in de ondernemingen. De eigen menser voet denken in de eerste plaats eigen belang". Hij vond dat de vrijheid voor het be drijfsleven niet zo groot moet worden, dat de overheid geen gelegenheid meer heeft tot direert ingrijpen wanneer de nood de man komt. Drs. Overbeek achtte op dit moment de startvoorwaarden bijzonder ongunstig voor een nieuw loonsysteem. Hij zou op dit moment liever willen spre ken over een arbeidsmarktvraagstuk dan over een loonvraagstuk Veran twoordelijk De heer C. A. Bakker, secretaris het CNV, die namens het verbondsbestuur de inhoud van het SER-advies verdedig de, had de indruk gekregen, dat de bon den afkerig zijn van het aanvaarden van verantwoordelijkheid voor het loonbeleid, Hij zag hierin echter oen zich gemakke lijk verschuilen achter en beroepen op het College van Rijksbemiddelaars. Als vakbeweging zou men meer waar moe. ten maken wat verstaan wordt onder vrijheid en verantwoordelijkheid. Deze verantwoordelijkheid is een wezenlijk an dere als die van de overheid. De laatste 1516 jaar is naar de mening van de heer Bakker de vakbeweging in Neder land te veel gedenutureerd tot uitvoe ringsorgaan van het overheidsbeleid. Volgens de heer Bakker zou het CSWV het wel eens zijn met de uitgangspunten aet SER-advies maar zou het slechts terugschrikken voor de consequenties, omdat dit werkgeversverbond de eigen leden niet in de hand zou hebben. De heer Bakker concludeerde, dat het nieuwe loonsysteem op zeer korte termijn ingevoerd dient te worden. Maar dan niet zo, dat het huidige loonsysteem op dit moment afgekapt zou moeten den om dan over een half jaar pas een nieuw systeem in te voeren. Geen lucht ledig in dit opzichtomdat in verschillen de bedrijfstakken het lopende looncon- tract reeds is verlengd met het oog op het spoedig in te voeren nieuwe loon systeem, aldus de heer Bakker. De voorzitter van het verbond, de heer C. J. van Mastrigt, vroeg er aandacht voor, dat belangenbehartiging niet mis dadig is en ook geen minderwaardig ge doe. Men kan daarbij in conflict komen met een hoger belang, maar daarom be hoeft nog niet altijd van dit hogere be lang uit geredeneerd te worden. De heer Van Mastrigt vond het ontstaan spanningen niet te voorkomen en niet ongezond, indien de verantwoorde lijkheden maar gelegd worden, waa Sterk verdedigde hij de invoering een interne coördinatie vooraf tussen vak bonden en vakcentrale, alvorens loon- voorstellen bij de werkgevers worden in gediend. Hij was van mening, dat wan de dertiger jaren meer'onderlinge coördinatie had bestaan in de kring van de vakbeweging de werknemers beter 1 waren geweest. De CNV-voorzitter wilde graag de 'rantwoordelijkheid van de overheid )or het loonbeleid erkennen maa voorwaarde dat daardoor de verant woordelijkheid van de organisaties niet gefrustreerd wordt. Een te vroeg i: grijpen van de overheid in een be paalde loonsituatie noemde hij onjuist. De verantwoordelijkheden van de over heid en het bedrijfsleven zullen met elkaar in evenwicht gebracht moeten worden. Wijzigingen Grondwet ingediend (Van onze parlementsredactie) T^WEE van de aangekondigde voorstellen tot wijziging van de Grondwet zijn nu door minister president De Quay en minister Toxo- peus bij de Tweede Kamer ingediend. Ze hebben betrekking op verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar en op de wijze, waarop de troonopvolging moet plaats heb ben. De verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd wordt onder meer gemotiveerd met de omstandigheid, dat voor het burgerlijk recht de meerderjarigheid reeds op de 21-jarige leeftijd Ingaat. De huidige praktijk kan tot gevolg hebben. nen soms al 26 is, voordat men voor de eerste maal zijn stem kan uitbren gen. Dit vindt de regering onbevredi gend. Deze leeftijden liggen haars in ziens te hoog. Dit zal niet hebben na gelaten de politieke belangstelling van de jeugd ongunstig te beïnvloeden. Ook wijst de regering erop, dat in landen van West-Europa in het alge een het aotieve kiesrecht op 21-jarige leeftijd ingaat. Met de eventuele moge lijkheid van Europese verkiezingen in het verschiet dient Nederland zich hier aan te passen. De meerderheid van de Kiesraad heeft de regering tot deze maatregel geadviseerd. Anders ligt het met de verlaging van de leeftijd, waarop men als lid van de Tweede Kamer kan worden gekozen. Personen, jonger dan der tig jaar mogen geen Kamerlid zijn en de regering meent, dat dit zo moet blijven. De regering grondt ook dit standpunt op een advies van de meer derheid van de Kiesraad In dat advies had de Kiesraad erop gewezen, dat naar zijn mening perso- die jonger zijn dan dertig jaar, nog te weinig levenservaring en politieke ervaring bezitten ora op gedegen wijze het Kamerlidmaatschap te vervullen. De ;egering onderschrijft dit standpunt Ze ,s het ten slotte ook met de Kiesraad eens, dat geen wijziging moet wordec gebracht in de manier waarop de Eerste Kamer wordt gekozen. T Toonopvolging De voorstellen met betrekking tot de troonopvolging hebben tot doel, de band tussen Nederland cn het Huis Oranje- Nassau te bestendigen, en trachten te bereiken dat het koningschap in de toe komst blijvend een nationaal karakter zal dragen. De regering grondt haar voorstellen op een advies, dat de staats commissie voor Grondwetsherziening, onder voorzitterschap van mr. J. H. R van Schalk, in 1954 heeft uitgebracht Wat het eerste betreft, als Prinses Bea trix Koningin Juliana zal opvolgen, zou eigenlijk het stamhuis Lippe-Biesterfeld op de troon komen. Omdat de staats commissie meende, dat naar het gevoe- /an het Nederlandse volk het Huis Oranje-Nassau izch ook door opvolging in de vrouwelijke linie aüs regerend stamhuis voortzet, stelde ze voor. het begrip „stamhuis" uit de artikelen over do troonopvolging te verwijderen. De regering neemt dit voorstel over. 1 De verwezenlijking van een natio naal koningschap wordt o.m. bereikt door, als de regerende vorst geen zoons nalaat de troon toe te kennen aan zijn eiochtens, boven mannelijke bloedverwanten in de zijlinie. Een verdere voorgestelde wijziging, hiermee verwant komt erop neer, dat bij het overlijden van prinses Beatrix voordat zij koningin geworden zal zijn, niet zoals thans is bepaald, prinses Irene koningin wordt maar eerst eventuele kinderen van prinses Beatrix voor de troon in aanmerking komen. Zo zet de oudste linie van het Koningshuis, hetzij langs mannelijke, hetzij langs vrouwe lijke lijn, zich voort. Hierdoor wordt onstabiliteit in de opvolging voorkomen. Eventuele kinde ren van de Kroonprinses zullen worden grootgebracht met de gedachte, dat de oudste van hen eens de troon zal be stijgen. Kpmt echter de moeder te over lijden voordat zij tot het koningschap is geroepen, en zou de huidige tekst van de Grondwet worden toegepast, dan zou de troon toevallen aan een van haar Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat deze in het buitenland zou wonen en dat haar eventuele kinderen in een buitenlandse sfeer zouden wor den opgevoed. Van een band met Ne derland zou bij deze kinderen nauwe lijks sprake zijn. Om een dergelijke situatie te voorkomen wordt dus voor gesteld. voorrang te geven aan de oudste l»nie van 't koningshuis boven de zijlinie. Naar wij vernemen zal Scheveningen Radio binnen afzienbare tijd wor den overgeplaatst naar een pleintje aan de Lange Nicuwstraat tc IJmuiden. Het kan nog wel wat jaren duren maar in principe hebben de PTT en Rijkswaterstaat over de verhuizing overeenstemming bereikt. Rijkswater staat heeft de terreinen, waar thans dc gebouwen en antennes staan van Scheveningen Radio, nodig. De PTT zal in IJmuiden aan het pleintje nabij de Lange Nieuwstraat een groot kantorengebouw neerzetten. In dit gebouw zal onder meer Scheve ningen Radio worden gehuisvest. Reeds lange tijd zijn er over dc over plaatsing naar IJmuiden besprekingen gevoerd tussen de PTT en Rijks waterstaat. Eerst thans heeft men overeenstemming bereikt. Voor dc scheepvaart is dc verhuizing van eminent belang, hoewel men van lange afstandsbediening gebruik kan maken. Vannacht is een hevige brand uitge broken in een ijssalon aan de Groest in het centrum van Hilversum. Toen de brandweer aanvankelijk met twee wagens en spoedig daarna met het volledige materieel arriveerde sloegen de vlammen meters boven het dak uit. Van het pand, dat als een fakkel brandde, was weinig meer te redden. Met man en macht wist de brandweer door het nat- spuiten van de belendende percelen uit breiding te voorkomen. Alleen de woning boven de ijssalon en een opslagruimte brandden geheel uit. Toen het blussingswerk in volle gang was en vele honderden Hilversummers naar het centrum waren gestroomd om de spectaculaire brand gade te slaan, viel plotseling de voorgevel van het pand met een enorme klap voorover. Het puin kwam op een meter afstand van het pu bliek terecht. Een brandweerman slaag de er niet in tijdig opzij te springen. Hij werd getroffen door het vallende puin en moest gewond aan benen en rug per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een politieman wist zich, dank zij een snelle reactie, tijdig in veiligheid te brengen. Een syndicaat onder leiding van de heren Pierson, Heldring en Pierson en de Nederlandsche Handel-maatschappij zal binnenkort overgaan tot een reeds aangekondigde publieke uitgifte tot de koers van 99% pet. van nominaal 125.000.000 4% pet tienjarige obligaties ten laste van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij waarvan een aanmerkelijk bedrag op inschrijvingsvoorwaarden is voorgeplaatst. De betaling van rente en ailossing van de obligaties zal worden gegarandeerd door de Staat der Neder landen. De eerste vijf jaar zal geen af lossing plaatsvinden, daarna zal de le ning a pari worden afgelost in vijf ge lijke jaarlijkse termijnen. Drie jaar cel in voor aanranding De Bredase rechtbank heeft vandaag de 18-jarige B. V. uit Zegge wegens het plegen van twee aanrandingen in de om geving van Roosendaal en Zegge, con form de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring. Binnenhuisarchitect Ep Simons: Op initiatief van het Houtvoorlich- tingsinstituut werd vandaag de Hout dag in het Kurhaus te Schevenin gen gehouden. Hier luisterden 1700 mensen, die hun boterham met hout verdienen, naar een aantal voorlich tende lezingen. De binnenhuisarchitect Ep Simons be sprak het nauwe verband tussen archi tectuur en meubel, niet alleen voor de vormgeving, maar ook voor de toe passing. Zowel de architectuur als het meubel tonen een versobering. In de inrichting van woningen is gaandeweg een verandering opgetreden. De ka- mers-en-suite zijn vervangen" door een gecombineerde eet-zitkamer. De cen trale meubel-opstelling moest plaatsma ken voor een groepering van de meu bels langs de wanden of in gedeelten van de woonkamer. Het complete ameu blement met dressoir is daardoor een minder praktische combinatie gewor den, hoewel vele architecten daarvan bij het ontwerpen van woonvertrekken oktober I KW 147—3 kantjes, KW 73—4. KW 41—2, KW 40—5. KW 7—2. KW 110—geen vangst. KW 85--: KW 1404, KW 22—25. KW .37—geen vangst. KW 130—geen vangst, KW 175—2, KW 163— 34, KW 167—10. KW 141—geen vangst, KW 16—7, KW 70—5. Gemiddelde Scheveningen 11, Katwijk 6. Vlaardingen 5 kantjes. KATWIJK AAN ZEE. 19 oktober Aan de afslaf: IJM 72—134. IJM 33—115. KW 32—49. Prijzen: maatpesharlng 67—82. steurharing 53.60—84, ijle haring 56.90 SCHEVENINGEN. 19 oktober Visserij- beric) 15 i weli_„— nig vangst. SCH 118—10. SCH 121- 20 uit halve SCH 24—weinig net. SCH 120—17 vleet, SCH 310—weinig vangs 1 kantqe per JBHHm Vleet. SCH 56— -inig vangst uilt halve vleet. SCH weinig vangst, SCH 324weinig vangst, SCH 36—weinig vangst, SCH 105—weinig vangst, SCH 305—weinig vangst, SCH 223— weinig vangst, SCH 314—20, SCH 199—15. SCH 201—10, SCH 264—25. SCHEVENINGEN. 19 oktober Visserij - bericht. Noteringen per kg: gr tong 4.591.<5. grm tong 3.60—3.85, kim tong 3.52—3.75. tong I 3.64—3.69. II 2.74—2.80. tarbot I 3 40—4. II 2.50—2.80. III 2—2.10. IV 1.50—1.60, griet I l.SO —2. II 1.40—1.60; per 40 kg: grm schol 33- 38. middelschol 19—27, kl schol 9.80—16. wij ting gestript 1217. wijting dicht 6.401 -.5—20. 42. II 24—28. middelkabeljai beljai - 50 ki krecl 17.50—24. Aanvoer gezouten haring Notering per Kamerlid De Graaf in 1963 niet terug Het Tweede Kamerlid H*r. Th. M. J. de Graaf heeft aan het bestuur van de Katholieke Volkspartij meegedeeld, dat hij zich bij de eerstvolgende verkiezin gen voor de Tweede Kamer niet her kiesbaar zal stellen. De lieer De Graaf wenst het politieke toneel te verlaten in verband met de drukke werkzaamhe den. dne hij reeds heeft als burgemees ter van Lisse en als voorzitter van de stichting „Keukenhof". In kringen der Katholieke Volkspar tij werd de heer De Graaf de laatste tijd genoemd als mogelijke kandidaat voor het voorzitterschap van de Twee de Kamer voor de volgende zittingspe riode. In de Nieuw-Guineakwestie nam mr. De Graaf to.v. de heer Lun6 een genuanceerd standpunt in. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost tussen haakjes. dijk (24/101; rika: ss Schie- Alnatl (21/10): ns Panama (21/10); Alnatl (21/10), ms S inekom (23/10); Hinakura (24/10): Lincoln (22/10), i Chiron (24/10): van Z.-Afrika en Z.W.-A ivaal Castlc (21/10). ms Besommingen kustvissers: SCH 68— 3310, SC H38—2520. SCH 144—2365, SCH 84— .'570, SCH 76—1860, SL 15—1495. SL 31— .600. KW 201—10.635. MA 2—7965, stamvissers: SCH 18 en SCH 65—14.900. SCH 1 en SCH 234—8840. SCH 66 en IJM 59—6450, SCH 67 en SCH 71—520. TX 19 en WR 67-3960. 0X 10 en TX 11—14.220, 12 Goereese Schokken 2170 kg. Notering exportgamalcr tomaten 27.50—28. knolselderic (per 100 st.) 20—29, selderij (per 100 bos) 5—8. bleek selderij (per 100 bos) 7—13, peterselie (pet 100 bos) 8. tuks. ROELOFAR ENDS VEEN. 18 oktobei Bloemenveiling: Eikenblad 25—37, fiSE 91—99. Fresia': litho- 10—41: Troschrysanten: Beryl 37- aval 38—61. Evelyn Bush 50—62. 26—49. Satelliet 47—73. Shirley 21 —60. Chatsworth 14—38, Juweeltje 28—51, Reveil 27—42, Grace 31—60, Dr.Wascher 44 —67. Goldene Sonne 50—65. Golden Orfé 30 KW 61—1700, 'KW 133—1800. KW 143—10.700. —52. Suz.v 26-41. Sinie Buis 38—Whitj KW 152—9320, IJM 7— 2800. IJM 55—7440, IJM —m/f 63—900. SCHEVENINGEN. 19 oktober Visserij- KW 112—1140. KW 109—2050, KW 103—7780. _tT~ Southdown Pink 13—15.' Witte verse haring, 22 kisten makreel. 22 kisten schelvis. 230 kisten wijting.^66 klskn ka- daiilon 12—20, Evelyn Bush 11—18, De Ellis 17—18. White Joy 10—17. Bornhc 11—14. Regalia 6—13. Breitner 6r-14. N it. 2170 kg garnalen. kantjes makreel. 10.000 kg tong 430 kantjes haring. 12 kantjes IJMUIDEN, 19 oktober Prijzen heilbot 4.60—3.50. gr tong 5.20-4.71 tong 4—3.70. kim tong 3.70—3.10. kl 3.60—3.20. kl tong II 3—2.60. tarbot I 3.60- 2.90; per 50 kg: tarbot IV 96. kim schol 38, 18—21, Brenne Cyclamen 31—74 per stul k TER AR, 17 oktober - 26. gr schelvis 5713. kim schelvis 48—41. kl schelvi kl schelvis II 37—10. wijting 27- 4.70—34. midd gul 56—18. kl gul - ikers 50—75. B 30—38. per kg: tomaten A 265 235. B 325—380. C 195—215. CC 165. BB 175—200. AX 20.5—210, BX 235. CX 165. alles iel 33- stek 20—29. alles gr gul per bakje koolvis wit 61. kl rode poon 29—26: per 125 kg- gr Vabeljau i2. gr koolvis 184. Aanvoer 10 7C0 IJMUIDEN. 19 oktober Visserijbericli- n. Nagekomen besommingen: KW 13' W 136—12.530. VLAARDINGEN, 19 oktober Visi 5 k.. VL 78—10 k.. VL 79- k., VL 199—25 k. poon- 58. C _18._ 29—39. groene kool 9—15, ib-v. rode kool 16—20. sav— postelein 21—30. waspeen 9- 8. augurken 18. alles per stoofsla 5(£—60 'per^ïdi len: Cox Orange Pippin 4643. pe- Maagdenpeer 15. Leglpont 15, St, Re- my 20—22. Conference 20—27. alles per kg: les per stuk. boepcen 21, radijs 12, selpderö nog schijnen uit te gaan, zo zei hij. In plaats van het complete ameuble ment zijn de losse combinaties geko men. Het is niet zeker, hoe de bewo ners hun toegewezen woonruimte zullen inrichten. Veelal is de plaats van het televisietoestel bepalend voor de op stelling van de meubels. Aangezien het publiek koopt, wat door architecten, meubelontwerpers en woninginrichters als nieuw, als modern, voor het voet licht wordt gebracht, heeft de vakman de kans het verband tussen architec tuur en meubel weer duidelijker naar voren te laten komen" Enkele belangrijke punten hierbij zul len zijn de afmetingen van de vrije wanden, de aanwezigheid van stan daard- en inbouwkasten en de plaats van de schoorsteenmantel. Als dus de architect zich weet aan te passen bij de vertegenwoordige manier van wo nen. zal de bewoner de volle vrijheid hebben gekregen zich in te richten naar zijn aard en omstandigheden. Belemmeringen De heer A. J. C. Horstman, spre kende over besparingen op onderhouds kosten in de woninbouw door een doel matig gebruik van hout, meende dat het schuilplaatsenbesluit en de curve- prijsregeling de bouwtechniek sterk kun nen beïnvloeden, en niet altijd in gun stige zin. "Eenvoudige uitgangspunten waarme de vanouds b(j het bouwen rekening werd gehouden, worden daarbij soms zonder meer voorbijgezien. Wanneer het schuilplaatsenbesluit op de elage- bouw zonder kap geen stenen dak zou verlangen, zou in de meeste gevallen zo'n dak niet worden toegepast. Het materiaal is onderhevig aan thermische lengteveranderingen, die een zorgvul dige detaillering en een goede Isola tie nodig maken om de hieronder lig gende muren scheurvrU te houden". Over het geveltimmerwerk merkte de heer Horstman op. dat vooral in de moderne grote afmetingen en bij afwe zigheid van een dakbvetstek en een be hoorlijke negge, dit werk in sterk mate aan regen en wind wordt blootgesteld, fit brengt verhoogde eisken mede t.a.v. de waterdichtheid, waarmede niet altijd voldoende rekening wordt gehouden. Over de geluidsisolatie in woningen meende de heer Horstman, dat waar schijnlijk ieen houten zwevende vloer meer mogelijkheden biedt, dan de tot nog toe toegepaste. De „zilveren hout zaagmolen" werd dit jaar uitgereikt aan de heer A. Rauwerda uit Haarlem, wegens zijn verdienste als onderwijs man op het gebied van de machinale houtbewerking. i 401.360 lm Prijzc jracht. 48-54 4-58 gram 8.95—9.90. 58-63 gram 10.25—12, 63-67 gram 12.30—13.05. BARNEVELD, 18 oktober Eiervelling SBE. Aanvoer 470.040 Btuks. handel vlot. Prijzen (por 10O stuks): 49-56 gram 8.15— 9 06. 56-59 gram 9.31—10,15. 59-6' BARNEVELD. 18 oktober Eiermarl .-invoer 2.300.000 stuks, handel redelijk, rijzen (per 100 stuks): 61-65 gram 11.80— '80, nig. prijs 12-30. kiloprijs 1.91 *50. kiloprijs f.63—-L92. j —12.47. .3,41-9.81 BARNEVELD. 18 oktober Pluimve ïarkt. tuks, kalm voer 13 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse uk): biggen 4054 Kaasmarkt. Aj n 5 partijen Leidse LEIDEN. 19 oktober Vei ïapen. 210 fokscliapei -890. vette kalveren levend 1.35—1.90, r ere kalveren 1.20—1.40. vette schapen 00. fokschapen 100—125. vette lammere -130. zeugen (drachtige) 225—325. sch nen 65—90. biggen 35—45. Handel: r coeien rustig, vette koelen zeer lui. eoeicn stil, vette kalveren redelijk, nuc calver enkalm, fokschapen kalm. vette i >en goed. vette lammeren stug. zei ;chrammen en biggen zeer matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 oktober ïroentevciling: waspeen (per kist) A 1.40—3.90. AI 2.60—3.40. All 2.10—4.® 3.30—3.90. BI - kool 15. uien (pet gele kool 14—16. DELFT zal in de toekomst een zeer belangrijk centrum van Euro pees ruimte-onderzoek worden. Zodra de conventie van de ESRO de Europese organisatie voor ruim te-onderzoek waaraan elf landen deelnemen, is getekend en dat gebeurt zeer binnenkort zullen er definitieve plannen worden op gesteld voor de bouw van het Europese technologische centrum voor ruimte-onderzoek, een groot laboratorium in Delft Dit betekent volgens prof dr. C. de Ja ger van de Utrechtse sterrewacht, dat de beste ruimte-onderzoekers van Europa naar Nederland zullen komen. In het technologisch laboratorium zullen onder meer de satellieten en raketkoppen worden gebouwd die worden afgeschoten op de lanceerbasis Kruna in Noord-Zweden. Het eerste jaar zal men nog gebruik maken van een Italiaanse basis op Sardinië. De Utrechtse sterrewacht is momenteel nog de enige plaats in Nederland waar men zich met het ruimte-onderzoek bezighoudt. Het is echter wel de be doeling. later meer groepen in te schakelen. Zo bestaan er bij de sterre wacht in Leiden en op het natuur- De groep onderzoekers in Utrecht, die nu ruim een jaar aan liet werk is. wordt gevormd door twee ingenieurs, een natuurkundige en twee monteurs onder leiding van prof. Dc Jager. Het onderzoek-programma richt zich voor lopig op het meten van de röntgen straling van de zon. Aangezien deze straling vrij „zacht" is, is zij op aarde moeilijk waar te nemen. De Corona, de grillige gaswolk om de zon. heeft een temperatuur van naar schatting een miljoen graden en moet daarom wel röntgenstralen uitzenden. Op de sterrewacht' in Utrecht heeft men nu een instrument ontwikkeld met „telbuisjes" die een spanning hebben van 1800 volt, voor het meten van de straling. Dit instrument zal worden geplaatst in een Franse raket, die be gin volgend jaar in de Sahara wordt afgeschoten. Aan het eind van deze maand gaat de apparatuur al naar Frankrijk voor een test Aangezien de omstandigheden waaronder wordt getest, tweemaal zo zwaar zijn als die in de raket zelf. wordt het instrument in eirievoud ge maakt zodat het geteste apparaat dat waarschijnlijk wel wat geleden zal hebben niet de lucht in hoeft. Het derde apparaat dient voor een even tuele herhaling. In Utrecht zijn al plannen uitgewerkt voor een nog verfijnder instrument bestemd voor metingen van het spec trum. dat zal worden gebruikt als de eerste proeven succes hebben. Dit in strument bestaat volgens prof. De Jager, nog nergens ter wereld. De ge gevens ervan zijn wel bekend, maar men vreest geen concurrentie van an dere landen omdat politiek en commer cie hier geen rol spelen en de we tenschapsmensen ..onder elkaar" te sportief zijn om vindingen van ande ren te copiëren. In dc toekomst willen de Utrechtse on derzoekers zich ook bezig gaan hou den met de kosmische straling. Er be staan plannen om dan. direct nadat er een zonnevlam is geweest, een raket te lanceren die op 60 kilometer boven de aarde een parachute met meetin strumenten loslaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11